LIS VUNSSTRIJD WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN J. R. KEUSS g feuilleton. Jaargang.Vrijdag 26 October 1917 No. 78, 8 ALKMAARSCNU Overal verkrijgbaar. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT EIKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels iodero regel meer f O.SIO .0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. GEMENGD NIEUWS. Kolen voor fabrieken. De besturen der textielarbeidersvereeniging te Hengelo, hebben zich tot den Minister van Land bouw gemeld met het verzoek de fabrieken, die moesten stopzetten, zoo spoedig mogelijk.van de kolen te voorzien. De Minister heeft geantwoord, dat de fabrie ken voorzien zijn. Nog geen paardeuitvoer. Er was, (zegt de Veehandel) een regeling kant en klaar voor den uitvoer naar de centralen van niet minder dan 17.000 (zegge zeventien duizend) 1 V^-jarige ruins. Op 't laatste moment werd even wel bericht, dat 100 per stuk als uitvoerpremie moest worden betaald aan de Export Centrale en daarop wilden de handelaars niet ingaan. Geen brandstof meer noodig. Een inzender in het Hbl. raadt de lezers aan., springtouw te koopen, indien zij een ledigen steenkoolkelder hebben. Wie durft thans de kachel aanzetten vóór het nog November is Toch kan ik u verzekeren zegt hij dat wij het hier (in Lansanne) op het oogenblik koud hebben I Overal in het rond is alles wit van de sneeuw. En de wind, die ons tegenwaait, is koud als ijs. 's Ochtends blijft men dan maar wat lan ger in bed, waar het althans warm is. Doch hoe men dagelijks ook heeft door te worsteen, langer dan tot tien uur houdt niemand het daar uit. En dan begint het lieve leven 1 Maar met mijn springtouw ben ik thans het heertje. Na ieder uur aan de schrijftafel spring ik vijf minuten dan ben ik zoo warm als de Vesuvius, Mijn heele gezin springt, mijn kennssen sprin gen allen ,mijn buren springen dat het dafert en dreunt.. lt heb een Edinburgsche vriendin.... van re- v.-ntig jaardestijds; thaijs moet zij de tach t»g ha'rn. Zij sprong niet uit kolengeb* ek. maar om |eng tt blijven. Bij haar in huis biaid-.U In g-'en enk.ele kamer een kachel, zelfs niet bij de biMerste koude. Zeven maal 's daags nam zij ze ven verschillende baden, als Turksche, Russi sche Scholsche, Spaansche, Noorsche enz Om het htlve uur sprong zij zeven maal met V-aar j 6 000.000 aan l oper, staal, petroleum en nikkel in beslag genomen, vt elke voorraden waren cfge slageii in het belang van Duitschland. De Ameri- kaansche regeering is voornemens daarover bin nenkort te beschikken ten bate van de oorlog voerenden. In de cc «te twee jaar van den oorlog zijn enorme vot-iraden van allerlei aard aange kocht door Duitschc agenten. Het is bekend, dat dc Vereenigdc i ien hier in de pakhuizen op zijn minst 000.000 balen katoen thans naar schatting engever 360.000.000 waaerd hebben liggen. Enorme "\corraden aan scheikundige pro- duden en vooral trinitrotoluol waren in versch'l lende necen des lands door vertegenwoordigers van de Duitschers verborgen. Dit alles zal binnenkort door de Amerikaan- sche regeering worden opgevorderd, tegelijk met een groote hoeveelheid stalen granaten, bewerkt leer en bewerkte en onbewerkte huiden en afge werkte producten van allerlei aard. Een eigenaardige toestand. Het Zweedsche stoomschip ,,GunIög", dat te Velsen een lading cejluse gelost heeft, ligt thans reeds eenige dagen te IJmuiden te wachten op steenkolen, welke volgens regeeringsbesluit niet aan schepen van vreemde nationaliteit mogen worden geleverd. Eigenaardig is, dat dit schip vol gens de Schepenuitvoerwet verplicht is geduren de zes maanden op Nederlandsche Ijavens te va ren, omdat het op een Nederlandsche werf ge- boe is sedert het aannemen van bedoelde wet. springtouw om de tafel. En als zij op otraat was rende en liep zij om het andere paar tusschen eik twus lantaarnpalen. Zij is er met eere en gezond leid t nd mee geworden en jong mee gebleven. Dank zij het springtouw! De Zeppelin - Nederlaag. De Laiiy Express" verneemt, dat de r*ien. waardoor de Zeppelins hun koers verloren, was .eer ;.ai zienlijke hoogte te vliegen, n.'. op 18 a 20 duizend voet en wel uit vrees voor de vlieg machines. Eenige van de luchtschepen, die den Iratstcn aanval op Engeland deden, hebben gedurende i.vee tui- gevlogen met de machines .afgezet'. Het cevbig was, dat deze afkoelden. Zelfs dc olm bevroor op de aanzienlijke hoogte waarop os Zeppelin zich bevonden Het Tvas dientengevolge onmogelijk Jc machi nes opnieuw aan te zetten, zonder te dalen. Daardi or waren de Zeppelins overgeleverd aan de genade van den wind, welke hen spoed g naar F* insch gebied dreef. Rijst Een bericht van het Bureau voor Mededeelin- gen inzake de Voedselvoorziening maakte mel ding van een toenemende schaarschte aan rijst. Het Hbl. verneemt dat die schaarschte inderdaad zoo groot is, dat de Regeering aanleiding heeft gevonden de nog aanwezige groote partijen op te vorderen en op te slaan. Wie nog partijen van eenige beteeken,is in voorraad had, heeft die moe ten afstaan, en deze partijen zijn in twee plaatsen van het land bijeengebracht en opgeslagen. Som mige winkeliers hebben nog partijtjes van enke le balen in voorraad het is niet onwaarschijn lijk dat ook deze nog zullen worden gevorderd. Opvordering door de Amerikaansche Regeering. De geheime speurders van de wereld, zoo meldt Reuter uJt Londen, hebben voor een waarde van Een vermiste koffer. Een handkoffertje werd achtergelaten in den trein te Amersfoort. Een militair die te Amster dam instapte met bestemming voor Gorinchem via Rotterdam, zag het valies in den treinloop wel staan, maar meende dat het toebehoorde aan een reiziger in een der compartimenten, alhoewel hij het zonderling vond, dat iemand zoo maar noncha lant een koffertje in den gang van den trein liet staan. Te 's-Gravenhage zag hij, hoe het valies En wat hij anders nooit deed, dat deed hij in de stemming in de stemming waarin hij nu vt:- keerde,Hij bestelde een grooten borrel en nam er een flinken slok van. Het duurde niet lang of het gesprek draaide nog slechts alleen om Urban. „Wanneer uw zoon maar eerst zijn compagr.o.i is, dan zult ge wel niet langer behoeven te wer ken," begon Döppler weer. „De beste modellen schijnt Urban je bovendien toch al afgekocht te hebben. Gij zijt een eerste slimmerd, want lang zamerhand zal hij u toch alle klanten voor den neus wegkapen." Timpe keek verwonderd op. Hij meende hem verkeerd verstaan te hebben en vroeg om nade re ophelderingen. Döppler tastte in den zak van zijn overjas, die achter hem hing, haalde daar een pakje uit en maakte dit los. „Zie hierDeze Victcriakncppen, die ik vroe ger bij u kocht, levert Urban mij nu vijfentwintig percent goedkooper. Hij kon dat doen, zeidc hij onlangs tegen mij, omdat hij er zeer veel van dacht tc verkoopen en het natuurlijk veel goed- Lcoper uitkwam, wanneer zij bij groote hoeveel heden tegelijk gefabriceerd werden. Ja, ja, waar de Timpe, adt komt door den stoom en de ieu vcrwetsche machies." De Victoriaknop was bijzonder fraai van tee lt ening en even eenvoudig als smaakvol. Timpe had hem het eerst in den' handel gebracht en hij had een ruimen afzet gevonden. Vooral zag men hem zeer veel voor damesparaplu's gebruiken. Hij werd zoowel van ivoor als van hoorn en hout vervaardigd. Een hofleverancier, voor wien de baas werkte, had hem zoo smaakvol gevonden, dat hij het model aan de kroonprinses liet zien. De hooggeplaatste dame bestelde er terstond een van ivoor, en daarvan had de knop zijn benaming ontvangen; ten slotte was ook de paraplu er naar genoemd, die terstond bij de toongevende dames mode werd. Deze knoppen waren nog steeds zeer gezocht, vooral door de kleine fabri kanten uit de provincie, die het geraamte der pa raplu's geheel en al gereed ontvingen en zelfs slechts voor het overtrekken zorgden. Timpe herkende zijn model, maar het was eenigszins veranderd. De teekening was dezelf de, alleen het verloop der lijnen was iets anders. Dat was een goede speculatie, dat moest men,zeg gen De verandering was zoo gering, dat zij zeer zeker het oog van het gros der afnemers moest ontgaan. Mijnheer Augustus Döppler greep nog meerma len in de ruime zalcken van zijn bruinen kaftan en haalde daaruit het eene voorwerp voor, het an dere na, te voorschijn. „En wat zeg je hier wel van, baas Timpe Wit zou er vroeger ooit aan gedacht hebben, dat er in Berlijn een fabrikant zou opduiken, die dit Jonvilledoosje zijn afnemers een derde goedkoo per kon leveren dan gij. Maar ik overdrijf niet Urban heeft ze mij voor achttien mark het do zijn aangeboden, terwijl ik bij u vierentwintig be talen moest. Maar dat komt omdat Urban een nieuwe inrichting aan het support uitgevonden heeft, waardoor het mogelijk is gewórden deze dingen in korter tijd te vervaardigen." Het doosje waarvan men sprak was een zeer veel gevraagde zaknécessaire voor dames, die uit één stuk gedraaid werd, van binnen hol was, cn wanneer men op een veer drukte, opensprong Een Parijsche koopman, Jonville genaamd, had deze doosjes het eerst in Duitschland in den han del gebracht en baas Timpe was de eerste die ze daar te lande had nagemaakt. Hij had metter tijd aan dat artikel ook andere vormen gegeven en er talrijke afnemers voor gevonden. En nu moest hij beleven, dat hij door de goedkoope concurentie van Urban ook bedreigd werd met het verlies van deze klanten. Want tegenover hem zat immers al een van hen, die hem langza merhand ontrouw zouden worden. Hij had er zich al meer dan eens over verwonderd, dat de kleine mismaakte mijnheer Döppler, die reeds sedert een tiental jaren tot zijn klanten behoorde, ge durende de laatste maanden slechts zeer weinig bij hem besteld had. Johannes Timpe maakte terstond een bereke ning. Wanneer hij tot denzelfden prijs wilde leve ren als Urban, dan moest hij na korter of langer tijd te gronde gaan I Ja vroeger, toen waren de tijden nog anders Maar langzamerhand, naarma te de concurrentie scherper werd, was ook de winst steeds kleiner en kleiner geworden. Wat vroeger als een kunst werd uitgeoefend, werd nu algemeen beschouwd als een gewoon middel om aan den kost te komen, en waar vroeger de prijs per stuk bepaald werd, geschiedde dit nu per dozijn. Het zou Timpe zelf moeilijk gevallen zijn, een uitdrukking te vinden voor de gevoelens die hem gedurende enkele minuten bestormden Alles, wat zijn gemoed bewoog, zijn gedachten- gang beheerschte, concentreerde zich in dat eene groote iets, dat hij op dat oogenblik nog niet goed kon vatten, maar dat onduidelijk, als in ne velen gehuld, voor zijn geest zweefde. Het was de dreigende vuist der toekomst, die in zijn V«r beelding een reusachtigen vorm aannam hei in stinkmatige gevoel van een onafwendbaar, onver wacht naderend gevaar, dat voor het eerst bij hem was opgekomen op den dag, toen hij vernam welke plannen Urban had. Maar al deze gevoe lens werden naar den achtergrond gedrongen door die ééne, vreeselijke gedachte, die alle an deren verdrongdat zijn eenige zoon eens met den gehaten concurrent gemeene zaak zou kun nen maken, om misschien zijns ondanks mede te werken tot den ondergang van zijn eigen vader Maar hij nam zich voor, hem terstond den volgen den dag eens flink onder handen te nemen, en zijn aandacht te vestigen op de onwaardige han delwijze van zijn lieven patroon en toekomstigen schoonvader. Timpe bestelde nog een borrel; dat goed smaak te hem vandaag, waarom wist hij zelf niet. Hij kreeg meer opgewektheid om te spreken en ge voelde, dat zulk een drank in sommige gevallen zeer geschikt was. om iemand nieuwen moed te doen krijgen en onaangename dingen minder zwart te doen schijnen. Het gesprek om de tafel werd nu luidruchtiger het arbeidersvraagstuk kwam ter sprake, en ie der trachtte dit van zijn standpunt te beoordee- Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. nog steeds bleef staan, in Rotterdam idem. hoe wel daar alle passagiers de coupé's van dit com partiment verlieten. Toen begreep hij dat het koffertje moest wor den beschouwd als verloren voorwerp en hij nam het mede naar zijn woonplaats. Alblasserdatn. Toen hij het daar opende bleek hem uit de pa pieren wie dc eigenaar was een predikant te Utrecht. Hij zond direct een telegram met bericht dat hij in het bezit van het valies was. De Utrecht sche eigenaar is naar Ablasserdam gereisd cn heeft daar het koffertje met de 16.000 inhoud als zijn eigendom herkend en weer in bezit ge nomen. Aan den inhoud ontbrak niemendal. 1 De politiehond. Nadat een bewoonster der Lutmastraat te Am sterdam aangifte had gedaan, dat van de trapleu ning in hare woning een vloerkleed was ont vreemd, heeft een agent aan een der bureaux ge leid een 45-jarigen man die zich ontdekt ziende het k|eed wegwierp en trachtte te ontvluchten. Hij werd echter tot staan gebracht door een poli tihond di hem in het zitvlak beet. Het gezonken Engelsche vliegtuig. Men schrijft uit Vlissingen aan de Tel. In regen en wind kwam de torpedoboot „G.15" hier binnen en bracht veilig aan wal 4 uitgeputte Britsche vliegers. Het zijn vlieger-luitenanF W. Perham, vjiegr-luitenant H. C. Googh en dc onder officier-mecaniciens C. W. Sivyr en B. H. Malli- champ. Samen hadden ze een groot watervliegtuig be mand, dat door een defect aan den motor in zee had moeten dalen, niet ver van de Noord-Hinder. Afgemat en uitgeput waren ze, en geen wonder want drie-en-twintig uur hadden ze in zee gedre ven. Toen de machine gedaald was kon men de motor niet meer herstellen. De hydroplaan was een drijvend wrak geworden, waéfop" vier jonge vliegers hulpeloos zaten. Geen vaartuig was na tuurlijk in de nabijheid te ontdekken. Dc golven sloegen nu en dan over de schipbreukelnigen heen De klecderen werden doorweekt. De wind stak op, het werd slecht weer. Zoo ging Dinsdag in ang stig wachten voorbij. Het werd nog erger. De nacht daalde. De vliegers maakten een vreeseüj- ken nacht door. Welk een verlichting, toen de nieuwe morgen daagde, maar 't gevaar voor ont dekking door den vijand werd grooter. Welk zalig len, en vond dat zijn meening de eenige ware was. Mijnheer Wipperlich schreeuwde het hardst. De arbeiders lieten zich te weinig met politiek in, betoogde hij op welsprekende wijze. Wanneer zij beter op de hoogte der politiek waren, dan zouden zij ook beter leeren inzien, welk nadeel hun berokkend werd. Vereenig'ng verplichte ver- eeniging. dat was het eenige middel tot hunne redding! Eendracht maakt macht!" riep hij lu- de en sloeg daarbij met zijn vuist op de tafel. „Men moet met hand en tand die verkeerde con curentie te keer gaan, slechts solied werk leve ren en het publiek weer tot gezonde denkbeelden opvoeden." Ja. het publiek, het publiek.... Daar zocht men de schuld, terwijl die toch eigenlijk alleen bij de fabrikanten zat. Het publiek zou nooit wij zer worden, viel Augustus Döppler hier in, want dat liep altijd daarheen, waar het het goedkoopst terecht kon. „Dat geloof ik ook," zeide mijnheer Brümmcr en allen keken bij de eerste woorden van dian stillen man op, alsof zij een lange redevoering verwachtten. Maar de rentenier liet zijn hoofd weer vallen en hulde het opneiuw in groote wol ken tabaksrook. Tusschen Baldrun en Timpe zat mijnheer Storch, een schrijnwerkersbaas. dien men om zijn lange, blonde lokken eerdr voor een kunstenaar zou hebben aangezien. Maar dc zil veren draden, die er door liepen, getuigden er van. dat hij reeds vroegtijdig door zorgen ge kweld was. Vijf jaar geleden was hij zelf eigenaar van een meubelzaak, maar dc fabrieken had den hem gcrunieerd. Nu vervaardigde hij jaarin, iaaruit slechts een en hetzelfde artikel. Des Za terdags was het hem dikwijls niet mogelijk, het loon voor zijn knechts bijeen te brengen. Dan moest hij tot eiken prijs verkoopen, om naar con tanten te krijgen. „Ik geloof," begon hij, „dat alles komt, omdat het handwerk vrij geworden is, want daardor is de vrije concurentie in het leven geroepen, die den kleinen men, die niet het noodige bedrijfska pitaal bezit om vóordeelige inkoopen te doen en dus ook goedkooper te werken, ruiieert." pXfordtt vervolgd)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1