Bond voor Staatspensionneering Aid Hippolytnshoei £ntrc* 25 cent. leden iet een dame vrijen toegang. Aanvang batf acht. Er staat niet dat 60.000 Italianen in den strijd ge vangengenomen zijn, maar dat ze de wapens ne- dergelegd hebben. Dit wijst op een ontmoediging, voortgesproten uit de verwarring, waarmede de terugtocht gepaard is gegaan. Een Italiaansch blad, de Liberta, verklaart, dat sinds den aanvang van den oorlog noch in Galicië noch in Servië, noch in Roemenië zulk een blik semsnelle overrompeling van een versterkt ge bied en zulk een gevangenneming in giooten stijl heeft plaats gehad. De'schokkende feiten mogen echter de Italianen teleurgesteld hebben, teekenen van ontmoediging zijn er niet, a-1 is er reeds sprake van de ontruk ming van Venetië, Treviso en Vicenza. Het harte- j lijke telegram van den nieuwen minister-president aan generaal Cadorna is het bewijs, dat aanvoer der en leger nog het volle vertrouwen van de re- geering bezitten. Over den vorm van steun, dien de Entente Ita lië zal geven, wordt wel veel gesproken en ge schreven, maar bijzonderheden daaromtrent zijn nog niet bekend. Wel meldt Reuter, dat de Brit- sche tbetterijen aan het Italiaansche front gered zijn. in het'Westen duurt de strijd op kleine schaal vü$rt. Officieel wordt uit Parijs gemeld, dat bij 't Fran sche offensief tot dusverre 11-157 gevangenen ge maakt zijn, onder wie 257 officieren. GEMENGD NIEUWS. Schapenvleesch. Het blijkt nu, dat hoewel het zoo goed als zeker was, dat rundvleeschdistributie zóu komen, er toch een weniding aan de zaak is gegeven, die tengevol ge heeft, dat geen rundvleesch, maar waarschijn lijk schapenvleesc zal worden gedistribueerd. Goedkoop rundvleesch Verscheidene particulieren te Wormerveer, die nooit een koe geslacht hebben, gaan dat nu doen en verkoopen tegen 40 cent het pond. De boeren moeten wel opruimen wegens ge brek aan voldoend veevoeder. Om het rooken ai te leeren De Vereeniging van Sigarenwinkeliers te Haar lem besloot, de verhooging der sigaren prijzen al gemeen door te voeren, hoewel de Amsterdamsche vereeniging te accepteeren. Hierdoor zal de min ste prijs voor sigaren uitgezonderd klein model zijn 4 cent. De andere sigaren zullen naar even redigheid worden verhoogd met de verhooging door de fabriekanten er óp gelegd. Wilde zwijnen 'Van de Veluwe bericht men, dat op onderschei dene plaatsen weder bij de dorpen wilde varkens worden gezien. Bij een jachtopziener op 't Speuld, gemeente Ermelo, werden op één dag twee vlak bij het huis doodgeschoten. Inbrekers met hadgranaten. Te Berlijn zijn. onlangs 8 inbrekers gearresteerd die zeer modern waren toegerust, n.1. met revol vers en handgranaten. In den nacht van 13 dezer drongen gemaskerde mannen binnen in het popm- station van Reinickenberg, dwongen met revolvers den waker zich te latèn binden en stalen daarop drijfriemen ter waarde van 25.000 mark, die zij op een wagen laadden en wegreden. Op de plaats van het misdrijf lieten de dieven eenige handgra naten achter. De daders zijn reeds gearresteerd. De hoofdaanleggers van de mirdaad waren 3 broers. Kinderen buiten de bioscoop. Te Maastricht wordt het plan overwogen kinde ren beneden 16 jaar het bezoek aan de bioscoop onvoorwaardelijk te ontzeggen. De doodelijke draad. Aan de grenzen bij Stamprooi (Limburg) kwam een Duitsche grensbewaker met een vinger aan den draad om aan te toon en dat deze niet geladen was. Dit was echter wel het geval; hij viel dood neer voor de voeten van de omstanders- Brandhout Te Barneveld besloot de Gemeenteraad de boo men langs de Amersfoortschestraat, te doen vel len en de boeveelheid aan blokjes te laten zagen om ze vervolgens tegen den kostende prijs beschik baar te stellen voor ingezetenen met niet meer dan 1000 inkomen en met verhooging van 10% vpor alle andere bewoners, met dien verstande dat niemand meer dan 500 blokjes te gelijk kan krij gen. Een N.-H. dorp in gevaar. Het dorp Berkhout, nabij Hoorn, heeft Donder- a dag op Vrijdag een zeer angstigen nacht doorgej bracht. De alarmklok luidde, want het geheel?. J dorp werd bedreigd met overstrooming. De sluis deuren bij Scharwoude wilden niet sluiten, welke pogingen men ook aanwendde, zoodat het Zuider zeewater, dat gestadig steeg, weldra de kolk over stroomde en de binnenslooten vulde Daar het dorp xl2 a 1 M, beneden A, P. ligt is 't te begrij pen, dat mensch en vee vluchtte. Met vereende krachten slaagden de dorpelingen erin door 't aan brengen van zeilen en zand de opening in de sluis te dichten. Zoo werd de dreigende ramp gelukkig afgewend, Waarschijnlijk was een steen tusschen de deuren gekomen. Zout. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft onder intrekking van het terzake bepaal de bij zijn beschikking van 1 October 1917 een ma- ximum-kleinhandelprijs vastgesteld voor gerafi- neerd zout van 13J1 cent per K.G, én 7 cent een halve K.G. Geld bij de visch De Winkeliersvereeniging te Zevenhoven be sloot geen winkelwaren te verkoopen aan hen die bij een der collega's in de schuld staan. Turf genoeg De inwoners van Kortenhoef bij Hilversum zijn wel bevoorrechtdaar is turf genoeg wat het bes te van alles is, men kan ze krijgen buiten de dis tributie om. Om te benijden Belasting - ontduiking Een fabrieksdirecteur te Tilburg is door de Rechtbank te Breda veroordeeld wegens ontdui king van ongeveer 22.000 voor de inkomsten - belasting tot ƒ3000 boete, subs 3 maanden hechte nis. De eisch was een maand gevangenisstraf. De Geheimzinnige bi/anden in Amerika De directies der scheepswerven en dokken hebben last gegeven, om alle onderdanen van vij andelijke staten onmiddelijk te ontslaan, om een einde te maken aan de talrijke branden, dié se dert het begin van den oorlog zijn voorgekomen. Allerzielen in Frankrijk. Opnieuw brengen alle Franschen in rustigen zelfinkeer een kalm overwegende droefnis heden hulde aan hunne dooden. Voor den vierden keer doen zij de bedevaart en weenen op de graven hunner vaders, broeders, zoons, die, in de zachte rust van de werken des vredes ruw opgeschrikt door een geweldigen, voorbedachtelijken, maar onverwachten overval, roemrijk sneuvelden bij de bescherming van den heiligen vaderlandschen bo dem. In de „Petit Parisien" brengt Viviani op aangnj pende wijze hulde aan hen, die het leven lieten, opdat Frankrijk onaangetast moge blijven. Overvloed van spek. Bij een aantal slagers zijn groote hoeveelheden spek in beslag genomen. Een hunner had een voorraad spek van wel 15 varkens aanwezig. Ook is hedenmorgen door de politie bij een aantal vischhandelaren, de visch in beslag genomen, wel kc van de vorige week was overgebleven. Zij is op stadskosten vernietigd, Vervoederen van aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft, onder intrekking van zijne beschikking van 18 September 1917, bepaald, dat het vervoe deren aan vee en het bereiden tot veevoeder oi het vermengen met veevoeder van voor de con sumptie geschikte aardappelen, met uitzondering van z. g. „kriel", is verboden. Veevoeder. De Toewijzingscommissie voor veevoeder te 's-Gravenhage, maakt bekend, dat bestelbiljetten om veevoeder, te leveren in de maanden Decem ber en Januari a.s. moeten worden ingediend ui terlijk 19 November a.s. bij de Veevoederbureau* in den lande, waar van Maandag 5 November a.s. i 0 uur v.m. af formulieren en inlichtingen verkrijg baar zijn. KORTE BERICHTEN Door den nieuwen aanvoer van steenkolen zullen de fabrieken der firma H. P. Geldcrman Zonen te Oldenzaal weder m werking gesteld - i voorden. Van heden af zullen tot nader order dage lijks e^tra treinen rijden voor aanvoer van aard appelen van Groningen en Assen naar Rotterdam Utrecht, Den Haag, Delft Schiedam Vlaardingen Maassluis, Leiden Woerden en tusschengelegen stations. Te Zwolle zijn bij een handelaar 3500 kazen in beslag genomen, Te Woensel (Noord Brabant) weigert een va der hardnekkig aangifte te doen van de geboorte van zijn kind. Te Drouwen heeft bij een twist een arbeider den anderen.... een halven vinger afgebeten! Hedennacht brandde geheel af de Stoo'molie fabriek van de firma H, Lambert en Zonen te Stol wijkersluis. In de fabriek werd sfedert eenigen tijd veevoeder uit riet gefabriceerd; men vermoedt, dat door het warm loopen van de machines de brand ontstaan is, De Provinciale Broodcommissie voor Overij- sel heeft aan 9 bakkers te Hengelo boeten opge legd, ïoopeuae tot J iuu, ornaat dij ae controle bleek, dat ze te weinig meel in voorraad hadden. Het is verboden stof, kaf of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en handels gewassen, bene vens, vlasscheven af te leveren, te vervoeren af te doen vervoeren,. Zondagavond traden voor een goed bezette zaal in de „Zeven Proviciën" op, de heer De Groot en echtgenoote uit Amsterdam. Dit duettis- tenpaar was hier niet onbekend, daar zij ons ver leden jaar ook reeds op hunne luimige voordrach ten hadden onthaald. Ook nu voldeden zij zeer goed, ofschoon velen het bejammerden, dat zij niet een geheel nieuw programma ten toonele brachten. Een zeer geanimeerd bal besloot een welge slaagden avond. Te Loosduinen zijn een groot aantal kisten kwatta reepen en cacao duizenden pakken lucifers voorts hoeveelheden gecondenseerde melk, kof fie suiker enz., in beslag genomen, samen ter waarde van 30.000 Bij een hotelhouder aldaar is het zelfde geschied met een voorraad anthraciet en petroleum. Te Rotterdam worden tegenwoordig des nachts veel koperen naamborden gestolen. Ver schillende groote firma's hebben nu hun koperen borden vervangen door witgeschilderde houten. Maar als het koud wordt, worden die houten ook gevaarlijk. De oorlogswinstbelasting heeft tot dusverre 121 milhoen gulden opgebracht. De oorspronkelij ke raming van minister Treub is reeds verre over schreden^. Een Tilburgsche sigarenfabrikant trachtte 300,000 sigaren naar België uit te voeren. Hij had ze op drie wagens geladen. Twee wagens met 200,000 sigaren werden door de grensbeambten aangehouden; de derde kon nog juist rechtsom- keerd maken, De directie der Pruisische staatsspoorwegen heeft, in verband met de lederschaarschte, aan haar personeel houten schoenzolen verstrekt, Tegen een elftal vrachtrijders en gardeniers in het noorden van Friesland, die, tegen het ver bod bod in late aardappelen vervoerden, zijn voor Leeuwarder rechtbank boeten geëischt, loo- pende van 10 tot 50. Raad van Wieringerwaard op {Dinsdag 1,1, Voorz. de heer A. Sleutel Dz., loco-burge meester. Werd medegedeeld'. dat de bediening van den lantaarn aan den West-Frieschen dijk door den heer D. Molenaar zal geschieden tegen een belooning van 10, dat een verslag der Handelsavondschool te Schagen is ingekomen, waaruit bleek, dat 4 leer lingen uit deze gemeente daaraan hebben deel genomen; dat van de gemeente Soest een schrijven ia ingekomen om adhesiebetuiging aan een adres aan den Minister om de petroleum ook onder de regeeringsartikelen te willen rangschikken; Wordt aangenomen met op een na algem. stem. dat de schoolopziener zich er mede kan ver eenigen, dat dezen winter geen herhalingsonder- wijs zal worden gegeven, met het oog op de brand stc ffenschaarste en tevens dat de Zaterdagmor enles zal vervallen, en er dan 'sWoensdags den geheelen dag school zal zijn. dat een schrijven is ingekomen van den heer Koster, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. Hartelijke woorden van dank en afscheid worden hieop aan den heer Koster, tevens oud burgemeester gericht, dat van den heer J. Mosk, doodgraver een verzoek is ingekomen, om verhooging van loon per graf, of vast salaris. Wordt hieraan geen ge hoor gegeven, dan bedankt hij voor het baantje Wordt om advies teruggevoerd naar B. en W. dat de heer Haringhuizen, in verband met zijn benoeming als burgemeester ontslag aanvraagd als gemeenteontvanger, tegen 3 November.. Op advies van B. en W. wordt dit op de meest eer volle wijze verleend. Een oproeping voor een opvolger zal in de courant worden geplaatst op een jaarwedde van 300. Tot tijdelijk ontvanger werd aangesteld de heer Zeeman, ambtenaar ter Secretarie. Waar de heer Haringhuizen tevens ontslag vroeg als administrateur van de levensmiddelendistri butie werd als zoodanig benoemd mej. A, Slik ker en haar salaris te brengen op 750. De begrooting over 1918 werd vervolgens aan genomen en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 43854.17. Bij de rondvraag wil de heer Sijbrands aan de armen een toeslag geven op brandstoffen en pe troleum. Wanneer de petroleum werd gegeven voor 25 cent per liter en een toeslag op de brand stoffen van 50 cent per week, dan zou dat de gemeente, gerekend voor 22 bedeelden, 300 kosten. Voorzitter meent dat zooiets bij Arm voogden thuisbehoort. Na enkele discussien wordt besloten, dat B. en W. aangaande deze kwestie in overleg zullen handelen met Armvoog den. Hierna gaat dé raad in comité, ter be handeling reclames H.O. WIERINGEN, Bu: gelijke Stand der Gemeente Wieringen Ingeschreven vanaf 23 Octob, t.m. 2 Nov. 1917. Geboren Matthêus Johannes zoon van D. Bak ker en D, Kuit Ondertouwd C. B. Emmaneel en Gr. Mostert; Corn, Stins en T. Kuit. Gehuwd: C. Doves en T. Kaleveld. Overleden Simon Gorter, oud negentig jaren we duwnaar vas Sj. van Keulen. Voor de jaarklasse 1898- en 1899 zijn in deze gemeente ingeschreven en reeds opgeroepen om op 22 Nov. 1917 te Schagen voor de Militiekeu ring te verschijnen de heeren S. Snooij, te Zandburen, D, Kort, te Zandburen. J. Tijsen, te den Oever, N. Stadig, te Oosterland, C, Snooij te Oosterland, R. Lont, te Polder, H, C, Kooij te Polder S. Bakker te Gest, J. Wiegman, te Ge.st, D. Verfaille, te Vartrop, P. Bakker te den Oever, J. Halfweeg Nz. te Elft, Jb. Brouwer, te Elft, G. Doves te Kliefweg, Ant. Keijzer, te Wes- terklief, C. Bais te Westerklief, G. Wiegman Pz. te Stroe, S. de Vries, te Stroe, C, Sprenkeling te Stroe, S. de Wit te Nd. Stroe, P, de Jong, te Belt J. E. Halfweeg te Hipp. M. Go-mes te Hipp, C, A. Duijnker'\te Hipp. C Schelitus, te Hipp, D. Oden, te Hipp,, KI, Minnes, te Hipp. Mart. Lont aan boord, C, Huijbers, te Hipp. J, Engel te. Belt J. de Jongh. te Normer, 'Alb. de Wit, te Noorderbuurt, Bern. Mostert, te Westerland, P. Metselaar, te Westerland J, Lont te Haukes. C, Koorn, te Noor derburt, Jurri Lont, te Oóever, M, de Haan, te Westerland, KI. Everts te Amerika. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. l'.'ppolytushoef v.m. 10 uur Ds. De Vr Dei' Oever nam. 2 uur, Ds, De Vries. DOOP. a REHOBOTH. Zondag IC uur Dankuur v.d. Oogst den Hee>- Stavenga MARKTBERICHTEN. SCHAGEN. 1 November 1917. 11 Paarden 150 a 800. 12 Sticen 100 a 300. 36SGe!dekoeten mag 110 a 230 matig. 230 U'tp,. -vette 200 a 445 vlug. 35 Kolf koeien 200 a 320 matig. 80 Pmlcen 130 a 200 120 Graskalveren 25 112.50, 20 Nuchtere kalveren 12 a 20, 1121 Schapen ye,tte, .28 a- 60. 1J0 Overhouders ,15 a 23. 1Varkens mag, 20 32. 34 B'ggen 5 a 9. 1 2n Kippen 1 a 1.50. 131 1, .G. Bolre 3,10 a 320. 191 Kipeieren 15 a 16.50 per 100 Bezielt heien Zaterdag de propaganda-avond van de

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2