E OORLOG. wegen van Bapaume en Péronne «naar Kamerrijk en daartuschen hebben de Engelschen thans een verrassend, maar krachtig offensief inge zet. Het is hun gelukt daardoor een reeks plaat sen te nemen (o.a. Ribecourt, Marcoing, Flesquie- res, Havrincourt, Grandcourt). De vooruitgang wordt misshien het duidelijkst gemaakt door er op te wijzen, dat de afstand, welke de Engelschen van Kamerrijk scheidde, tot de helft verkort is en tot een uur loopen is teruggebracht. Vooral in het zuidelijkste deel van het aanvalsfront is de vooruitgang aanzienlijk. Van Duitsche zijde wordt dan ook te kennen gegeven, dat er ingebouwd ma terieel verloren is gegaan, van Engelschen kant vernemen we, dat er reeds 8000 krijgsgevange nen zijn geteld onder wie 180 officieren, dat op één punt de Engelschen 8 K.M. achter de Duit sche linies doordrongen en dat er vele kanonnen buitgemaakt zijn. De voorbereiding tot den aanval zijn in stilte ge schied, terwijl er een dankbaar gebruik kon wor den gemaakt van gepantserde auto's, de tanks, daar er hier geen granaattrechters zijn, wijl deze streek in het voorjaar zonder strijd door de Duit- werd ontruimd. De tanks baanden den weg door de prikkeldraadversperringen en de infanterie kon bijna ongehinderd vooruit komen een voor deel ook van het achterwege blijven van artille rie-actie Eén tegenvaller hebben de Engelschen op nieuw speelt het weder hun parten. Terwijl de aanval met mooi bewolkt weer aangevangen, is het regen- en stormachtig geworden. Toch heb ben de Engelschen sindsdien opnieuw aangeval len, het Duitsche legerbericht zegt dat dit is ge beurd met sterke strijdkrachten en dat de ge vechten nog aan den'gang zijn, hetgeen in den regel een voorbereiding is voor verderen tegen slag. Tegelijkertijd meldt het Berlijnsche legerbe richt. dat de Franschen in hun vak, tusschen Craorine en Berry au Bac, krachtige aanvallen hebben ingezet. Zoo gaat het du9 thans weer in het westen span nen. De overrompeling is voorbij, de Duitsche reserves hebben den eersten stoot in achterwaart sche stellingen opgevangen, maar het zal nu moe ten blijken of de Hindenburglinie tegen de nieu we Engelsche krachtsinspanning bestand is, of de Duitscrers in staat zijn tegelijkertijd ook weer stand te bieden tegen de Franschen en tegen de Italianen er wordt een groote slag aan de Pi- ave verwacht. We hebben ongetwijfeld te doen met de uit voering van een plan, door de drie entente-lan de»' onlangs beraam^ om n.1. den tegenstander op drie ^rschillende plaatsen tegelijkertijd in den strijd te blekken. En met spanning wacht men af, wat deze ö»voVoudige poging brengen zal en met name of er ergens een t- 1 worden tot stand gebracht. Terwijl dus de strijd in het westen en zuidwes ten met groote hevigheid wordt gevoerd, wordt in het oosten een staken van den strijd voorbereid. De bolsjewiki-regeering heeft in Rusland den op perbevelhebber voorgeschreven de Duitsche en Oostenrijksche bevelhebbers te naderen met een aanbod tot wapenstilstand, teneinde de vreres besprekingen te openen. Maar wat is de bolsjewikie-regeering De berichten uit Rusland blijven verwarrend. Teekenend is het bijv. dat de beambten van de meeste regeeringsdepartementen nog steeds niet weder aan^het werk zijn gegaan en weigeren de rdeering te erkennen. Inmiddels moet de Amerikaansche regeering zich van Rusland hebben afgewend, zij heeft alk- oorlogscontracten voor geëindigd verklaard, tot dat in Rusland weer een regelmatige regeering zal zijn gevestigd. v. s hij. Hij behoeft geen kousen, hij beho^een schoenen en hij is altijd „in de mode,,. Bërig warm zijn die "schoenen ook allerminst, m dat is een voordeel dat pas in den zomer betfins krijgt. Prettige brievenbus. Bij het verplaatsen van een brievenbus ftra- tum (N.-Br.) werden onder in den bak zienlijk aantal oude brieven, briefkaarten «gruk werken gevonden, die voor een groot gtjelte verteerd bleken te zijn. Weer een roofmoord Bij Herkenbosch (Limburg) is de bejaard;we duwe W. :n haar woning vermoord gev len. Men vond haar te bed liggen aan armen e ten gebonden en een prop in den mond. Uit de kast is ongeveer 3700 aan Ijtsch en Hollandsch geld gestolen. Als vermoedelijke dader is gearresteer familielid van de vermoorde. Twee kinderen, die bij het huis speelderheb.- ben twee mannen zien binnen gaan en utknén. V Raadsleden in een kippenhok 1 Hoewel het sluitingsuur ter gelegenheid daler mis in een een Zuidlimburgsche gemeentl»en uur later was gesteld, werd toch bij een herer- gier nog licht gezien en stemmen vernomen. len de veldwachter om half 12 ging kijken, was ies in de gelagkamer doodstil. Bij nader ondelr^ek vond hij echter een Raadslid in het kippenhok V»r borgen Ook bij een anderen kastelein werd tegen Raadslid wegens overtreding proces-verbaal b- gemaakt. GEMENGD NIEUWS. Smakelijk eten. Op het strand der zee is een nieuwe botersoort ontsproten, die den naam van strandboter heeft gekregen. Het is een variëteit van de gewone roomboter en het merkwaardige is dat ze door de zee op het strand geworpen wordt. Uit de vele gezonken schepen komen n.1. al: de wrakken uiteengeslagen worden, kisten en va ten naar boven drijven. Als ze na korteren ol lan- geren tijd op het strand terechtkomen, gewoon lijk gebarsten, dan vindt men er zand, schelpen en andere dingen uit de zee in. De boter heeft door de inwerking van het zeewater een afschu welijke bijsmaak gekregen, maar dat schijnt haar niet ongeschikt te maken voor de consumptie. Ze wordt verkocht (vermoedelijk gezuiverd) en dan onder margarine en vet gesmolten en zoo in den handel gebracht. Het is maar goed, dat men niet altijd precies weet wat men zooal binnen krijgt. Deze boter wordt door strandjutters weder rechtelijk genomen en verkocht. De regelmatige gang van zaken is. dat de aangespoelde boter doo den strandvonder (burgemeester) wordt ver kocht, en dan verwerkt voor technische doelein den. De uitvinding van papieren schoenen met houten zolen valt in het niet bij de slimmigheid van een Italiaan dU een schoen voor het leven" in het leven heeft ge roepen. Hij gaf net zoo lang aan zijn voeten een chroomzuur bad, dat zijn huid zoo hard werd als kalfsleer met een prachtige zachtgele tint. Klaar Gisternacht om halftwaalf is te Wormerieir een hevige twist ontstaan Een jong paartje stond voor het huis vai het meisje, toen een paar personen voorbij kwahen, en een van hen voegde het vrijend paartje ónjb paste woorden toe. De jongen ging hen te Cjl. Het meisje hief een angstgegil aan, waarop haar vader en beide broers den jongen te hulp (ifel- den Een algemeen gevecht ontstond, waarbij v^n messen werdt gebruik gemaakt. De vader vanAet meisje riep plotseling: „O, ik ben gestoken",, en zakte zwaar gewond ineen. Hierop namen dtfda ders de vlucht. Hun namen zijn echter bekeni Gedwongen inlijving. Zoo langzamerhand komen berichten in, oVe» gedwongen inlijving van Nederlanders in hel le ger der Vereenigde Staten van Noord-Amerikji, De Leeuw. Ct. verneemt dat eenige Friesche jongens reeds sinds maanden in het leger zijn op genomen om te worden geoefend. Hun was 70 da gen gelaten om naar Euroo» «-»A er was geen scheepsgelegenheid, of eigenlijk: Ame rika weigerde hen te laten gaan. Kattenbelasting. In navolging van de hondenbelasting bestaat in sommige Duitsche gemeenten een belasting op het houden van katten. Maar naar uit een memo rie van het gemeentebestuur van Naumburg blijkt, heeft men hiermee echter geen goede resultaten bereikt. De opbrengst was gering, in de eerste plaats omdat de controle zeer bezwaarlijk dan ook omdat vele inwoners hun katten aan kant deden, zoodra de belasting ingevoerd werd Verschillende gemeenten hebben de belasting kort na haar in-werking treding weer afgeschaft omdat de vermindering van het aantal katten een sterke vermeerdering van de ratten en muizen plaag meebracht. De 33ste broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 33ste tijdvak loopt van 18 en met 28 November. Tuberkuleus vee het eerst opruimen Door het bestuur van den Limburgschen Land- bouwbond is a.an de leden van dien bond in over weging gegeven, om al het in de stallen aanwezige vee te doen tuberculineeren, opdat, wanneer er tot afslachting van een gedeelte van den veesta pel moet worden besloten, in de eerste plaats de tuberculeuse of van tuberculose verdachte dieren kunnen worden opgeruimd. „De wasch Bij een bewoner der Nassaukade te Amsterdam belde, eenige weken geleden, een man aan, dik naar boven riep „de wasch Het dienstmeisje, meenende dat dit de was, die gewoonlijk de wasch kwam halen, wierp den zak met waschgoed naar beneden en de man vertrok. Een half uur la ter werd er weer gescheld; weer werd er om de wasch gevraagd. Ditmaal bleek het de echte waschbaas te zijn, die behoeft nog vermeld er niets van wist, dat een half uur te voren een ander he waschgoed had afgehaald. Dinsdag werd er, naar het Hbl. mededeelt, weer gebeld; weer werd naar boven geroepen „de wasch Door de ervaring wijzer geworden, gaf men het wasch goed ditmaal niet af en terecht, want een half uur later kwam de bona fide waschbaas, die ook nu weer verklaarde niets af te weten van de dit maal mislukte poging, om de wasch af te halen. Buitengewone kommiezen. In verband met de grootere behoefte aan kom miezen gedurende den winter, zal verdere uitbrei ding worden gegeven aan het aantal buitengewo ne militaire kommiezen, die hiertoe vrijwillig on der de wapenen blijven of terugkeeren. Om de aanmeldng van hiertoe geschikte per sonen te bevorderen, zal vermoedelijk met in gang van 1 December a.s. de dagelijksche toela ge van deze categorie van buitengewone kom miezen van ó.9ó worden vrhoogd op 1.20. Een letter te veel. In Mei van het vorige jaar werd zekere Hel - lingh, oud-huzaar, te Amsterdam, voor den mili tairen dienst opgeroepen en als landstormer inge deeld bij een infanteriebrigade in een der Fresche plaatsen. Hij werd echter steeds in den militairen dienst ten onrechte Hellingha genoemd en dus blijkbaar met een ander verward. Dit heeft tot verschillende moelijkheden geleid. Toen zijn va der, voor wien Hellingh kostwinner was, zich aan meldde voor ondersteuning, werd hem b.v. geant woorddat hij geen zoon had, die in dienst was. Eindelijk, in October 1.1., werd de vergissing ontdekt en werd Hellingh na dus gedurende 16 maanden ten onrechte in dienst te zijn geweest naar huis gezonden, Een adres is aan den minister van oorlog ge zonden, waarin verzocht wordt het toekenen van schadevergoeding van minstens 1500 aan Hel lingh in verband met de door hem ten onrechte volbrachten diensttijd als landstormer, alsmede het toekennen van een bedrag van ongeveer 500 aan Hellingh's vader ter vergoeding van de finan cieele schade, ten gevolge der indiensthouding van zijn zoon geleden. Distribueering van de inbeslag genomen goederen De gemeente Enkhuizen distribueert, na over leg met den minister, de inbeslag genomen cacao, gecondenseerde melk, zeep enz., tegen bons voor verminderde prijzen onder de burgers. Scheveningsche logger in den grond geboord. Het vermoeden, dat opnieuw Hollandsche vis- schers het slachtoffer waren geworden van den Duitschen terreur ter zee, is, helaas, bewaarheid Een 5-tal vaartuigen met een gezamelijke beman ning van 49 man zijn naar den bodem der zee ge jaagd. 48 Schepelingen, gelijk reeds werd bericht een Katwijksch visscher heeft bij het schoon maken van zijn revolver in Wilhelmshaven een doodelijk ongeluk gekregen zijn gisteren via Nieuweschans uit Duitschland in Den Haag terug gekeerd. L. Rog. van dea SCH 357 en tevens eigenaar van dat vaartuig, vertelde ons, dat hij zich Maan dagavond 12 Nov. met zijn schip per trawlvissche rij op ongeveer 19 mijl afstands uit de kust, dus in het veilige gebied bevond, met IJmuiden Oost ten Zuiden. oiccnis ae wachtsman was aan dek toen een Van hen allen is schipper L. Rog, de eigenaar van de „Sch. 357", er wel het slechts aan toe. Hij verloor zijn eenig bestaansmiddel, zijn schip, zon der eenige kans op herstel der schade. KORTE BERICHTEN Duitsche torpedoboot naderde, de „V. 125". Op hetzelfde oogenblik. dat de wachtsman, een zoon van den schipper, het oorlogsschip zag, lag het reeds langs zij. Onmiddelijk kreeg de geheeele bemanning be vel het schip te verlaten. Het oude liedje protesteeren mocht niet baten en zonder vorm van proces, zonder de allernoo digste kleedingstukken zonder de scheepspapie ren werden schipper Rog en zijn 6 lotgenooten van hun schip gehaald. Het werd met bommen tot zinken gebracht. De bemanning werd benedendeks in de torpe doboot opgesloten. Over de behandeling in Duitschland heerscht maar één roep Wij zijn er als beesten behandeld zoo zeide men- ons met een eenparigheid, die al len twijfel buiten sluit. De mannen werden ondergebracht in een ka zerne die tot verblijfplaats van Russische gevange vangenen gediend had en ontzettend smerig was. Het eten kon feitelijk den naam van voedsel niet dragen. Eenige sneedjes zuur brood en voor mid dagmaal 5 verrotte aardappelen per hoofd, zoo slecht en ongenietbaar, dat de vrijwel uitgehon gerde schepelingen die niet konden eten. De Duit sche soldaten, die de wacht hielden echter wel. Het voedsel, dat de Hollanders niet verorberden, aten zij met genoegen op en ze gaven met graag te een sigaar per aardappel in ruil. Op de torpe doboot was 't eten nog ondraaglijk. Te Wilhelms hafen echter van dien aard, dat het de militairen slechts inspireerde tot gesprekken over vrede, Het verlangen naar vrede is, zoo zeide men ons algemeen. Zaterdag werden de zeelieden naar Bremen ver voerd en schipper Rog was vol lof over onzen consul daar ter plaatse, den heer Baron, die zijn landgenooten aan een behoorlijk maal zoo goed mogelijk verzorgde. Daarna zijn ze op reis gegaan naar het vader land, maar werden aan de grens nog een dag opge houden, omdat de passen niet in orde waren. Die dag is de verschrikkelijkste van het geheele avontuur geworden; twee bossen stroo was alles, waarop 48 man moesten overnachten en het voed sel bestond uit een oneetbare gortsoep. Daar evenals in Bremen ook slechts gesprek ken over vrede. De last van den oorlog dreigt on dragelijk te worden. In Nieuweschans aangekomen zorgde de burge meester aldaar zooveel doenlijk voor kleeding stukken en schoeisel. Er waren er onder de ongu lukkigen, die met bloote voeten en onvoldoende gekleed van boord waren gehaald en die eerst in Nederland de verkleumde ledematen weder in sokken en klompen konden steken. De reeders van vsschersschepen in IJmuiden hebben van de Toewijzingscommissie voor petro leum bericht gekregen dat geen gasolie of petro leum meer kan worden verstrekt voor het drij ven der voortstuwingsmotoren. Uit een particulier schrijven, te dezer stede uit België ontvangen, blijkt, dat het leven daar geen genot meer verschaft. Wil men van St. Nico laas naar Brussel reizen dan kan men na de eind looze passerihistorie eerst des nachts half 3 in een niet verwarmden onverlichten trein vertrekken, over Mechelen duurt dan de reis 4 uur, terwijl men via Antwerpen twee dagen kwijt is Bij ge brek aan verlichtingsartikelen gaat men er tegen 5 uur 's avonds maar naar bed Havas meldt, dat in de Ver. Staten 15.000 re denaars zijn uitgezonden, die elk tienmaal per dag in verschillende plaatsen propaganda-redevoerin gen voor den oorlog zullen houden. Onder een vaartnig uit Rotterdam, op weg naar Duitschland werd te Lobith een tank ont- dekt met ongeveer 18.000 L. raapolie. Voorts vond men er kisten harde zeep, busjes melk, kruik jes „oude klare" enz., De bouw van de havenmeesters- woning te Den Oever is gegund aan den laagsten inschrijver W. Hermans, te Den Oever, voor 7774.— Een veehouder in Schoterland bood zijn jou ge biggen te koop aan voor1 sigaar per stuk! Hij kon er geen koopers voor vinden W I E R I N G E N. Op de 1.1. Donderdag gehouden keuring voor den landstorm te Schagen werden van de lich ting 18990 Geschikt bevonden: Cornelis Duijnker, Maar tert Gomes, Jan Halfweeg, Elft, Pieter de Jong, Reijer Lont, Bernardus Mostert, Cornelis Snooij, Nan Stadig Gerrit Pieter Wiegman en Albert de- Wit. Ongeschikt: Simon Bakker, Jacob Brouwer,, Gerrit Doves, Meijert de Haan, Jan Halfweeg Gz. Jan de Jongh, Cornelis Koorn, Hendrikes Corne lis Kooij, Jan Lont Pieter Metselaar, Cornelis Sprenkeling, Simon de Vries, Ntot verschenen: Klaas Everts, Jurriën Hati- weeg, en Jan Tijsen. Van de lichting 1898 Geschikt bevonden: Pieter Bakker, Cornelis Baijs, Dirk Oden, Cornelis Scheltus, Jan Wieg man en Simon de Wit. Ongeschikt: Jan Engel, Cornelis Huijberts, Klaas Minnes, Simon Snooij, Dirk Verfaille en Germen de Haan. Niet verschenen: Dirk Kort en Martines Lont Aangenaam was het den Wieringers, dat een oud-plaatsgenoot de heer Dr. Maats mede de- keuring verrichtte, v BEKENDMAKING. VARKENSVLEESCH De Burgemeester van Wieringen brengt ter kern- nis van belanghebbenden, dat de aflevering en het vervoer van geslachte varkens of gedeelten daar van verboden is. Ontheffing van deze bepaling wordt slechts door hem verkend voor noodslachtingen, waar van vooraf ter secretarie is kennis gegeven, als mede ten aanzien van z.g. Regeeringsvarkens, wel ke slechts tot het halve aantal van vroeger zullen worden geleverd. Wieringen 20 Nov. 1917. De Burgemeester voornoemd'.. A. PEEREBOOM. A PREDIKBEURTEN. - Zondag 25 November 1917. *T NED. HERV. GEMEENTE. Oosterland voorm. 10 uur, Ds. De Vries, Westerland nam. 2 uur, Ds. De Vries, REHOBOTH. 5' Voorm. 10 uur, De Heer Stavenga, Donderdag 29 Novemberl917. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef nam. 7 uur, Ds. Leendertz. SCHAGEN, 22 Nov. Aaangev. op de Veem. 9 Paarden 200 a 800. 170 Geldekoeien, mag. 160 a 260. 176 Idem, vete 200 a 540. 5 Kalfkoeien2 240 a 450. 65 Pinken 145 a 220. 67 Graskalveren 40 a 140. - 15 Nucht. kalveren 10 a 20. 894 Schapen, vette 30 a 67.50 -- 325 Overhouders 20 a 28. 3 Bokken en geiten 4 10. 14 Varkens, mag. 20 a 40. 5 Biggen 7 a 11. 50 Konijnen 1.25 a 3.25. 250 Kippen 1.50 a 2. 250 Kg. Boter 3 a 3.20. 693 Kipeieren 19 20.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2