TtJfflep gwmgi: Oud Lood Gelukkig ontving de brugwachter ditmaal geer ernstige klappen. Zondagmorgen is in de P. C. Hooftstraat te Am sterdam een gedeelte van een schoorsteen te recht gekomen op het dak van het naaststaande perceel, waardoor steenen in de slaapkamer vie len. De bewoner was juist opgestaan. Doordat boomen over den electrischen draad waren gewaaid, was Zondagmiddag te Rotterdam het tramverkeer geheel in de war Geen persoon lijke ongelukken. Ameland was Zondag geiisoleerd. De postboot kon niet varen. Het zeewater steeg tot 1.35 bo ven A.P. De sleepboot Actief 2" met vorigen storvi gestrand en Zaterdag vlot gekomen, lag Zondag met noodvlag in top. Uit verschillende plaatsen komen berichten van omgewaaide boomen, weggewaaide schoor steenkappen en pannen en storingen in de tele grafische en telefonische verbindingen. Door het omslaan van een melkboot in De Lin de zijn een vader en een zoon uit Ossenzeil, Braad geheeten, om het leven gekomen. Het lijk van den zoon is reeds gevonden. De derde inzit tende, de heer Pauw van Oldemarkt, directeur der zuivelfabriek, wist zich zwemmende te red den. De Rotterdamsche stoomboot „Leeuwarden 5," Zaterdagmorgen 8 uur van Harlingen vertrokken is wegens den storm des middags uit zee terugge keerd met ingeslagen stuurhut en verlies van eeni ge kisten tegels, welke van het dek over boord zijn geslagen. Voor de dames. In de Berliner Lolcal Anzeiger deelt een lezeres het volgende mede, dat haar is overkomen Eenige weken geleden kocht ik in een groote zaak een dameshemd voor 4.50. Bij de wasch, die ik met een waschvrouw zelf doe, deed ik de verrassende waarneming, dat het bedoelde hemd nadat wij het met het overige waschgoed in den ketel gekookt en het in de tobbe hadden gedaan om het nog eens te wasschen, plotseling onzicht baar was geworden. Wij konden de zaak niet be grijpen, aangezien de waschvrouw en ik het hemd eenige oogenblikken tevoren nog hadden gezien. Maar spoedig werd het raadsel opgelost. Toen wij het waschwater uitgoten, ontdekten wij op den bodem en aan de kanten van de tob be kleine en groote bestanddeelen zonder vorm de overblijfselen van het in niets verkeerde hemd. Het hemd, dat mij voor een katoenen hemd was verkocht, was namelijk van papier geweest. Een dame komt in een paraplu-winkel, om een nieuw regendak boven haar hoofd te koopen en een zeer ijverig bediende laat haar den geheelen voorraad zien. Aangezien hij een meester in de welsprekendheid is, roemt hij de voortreffelijke eigenschappen zijner paraplu's op de uitbundig ste wijze, zouder de koopster aan het woord te laten komen. Ten slotte neemt hij een paraplu van de toonbank, doet hem open houdt hem de klant voor en verklaart met bewonderende blik ken Wilson en de Bijbel. The Christian Commonwealth meldt, dat alle Amerikaansche soldaten een Bijbel hebben ge kregen, waarin president Wilson een voorwoord heeft geschreven, „Gij kunt in den Bijbel lezen", zegt Wilson in dit voorwoord, wat den mensch gelukkig maakt trouw, goed gdrag, eerlijkheid en de bereidwilligheid, om alles voor den plicht op te offeren, maar ook wat den mensch onvoor waardelijk ongelukkig maaktzelfzuchtigheid, lal heid, begeerigheid en alles, wat laag en gemeen De Köln. Volks Ztg. teckent bij dit bericht la coniek aan „Het zou het beste zijn, als Wilson zichzelf dezen Bijbel met voorwoord ten geschen ke gaf en.... er naar handelde 1" Amsterdam in het donker Even 5 uur Zaterdagnamiddag werd heel Am- rlcrdam plotseling in het donker gezet; minstens een 10.000 Amsterdammers sukkelden al tastend naar dc telefoon, maar kregen geen gehoor om dat er duizenden tegelijk een antwoord wensch ten. De straten krioelden van menschen, want het was een druk uur. In de cafés schuifelden de menschen naar buiten en op straat was het angstig op den tast loopen maar wie niet ang stig waren het waren de Duitschers, die de eer ste oogenblikken stellig meenden dat Amsterdam opzettelijk in het duister werd, wijl men een vlie ger aanval vreesde Alleen brandde hier en daar nog een gas lich' tje of een kaars, terwijl de tram nog zijn kleu rige lichtjes vertoonde. De lichtstoornis was na ecu half uur opgeheven, waardoor sommige ge deeiten der stad weer spoedig licht kregen, andc re gedeelten chter veel later. De oorzaak der Egyptische duisternis is het de fect raken van een grooten transformator van het rnderstation Westerpark. Om halfvijf geraakte ook de omvorming van het tramnet defect, zoodat gedurende enkele minu ten ook het tramverkeer geheel stil lag. Voor het Rozentheater was het een zeer nadec ligc avond. Eerst om halftien kreeg men daar licht, zoodat de voorstelling natuurlijk niet had kunnen doorgaan en dat terwijl de heele zaal uit verkocht was. Allen, die van plan waren geweest het theater te bezoeken, kwamen derhalve hun geld terug vragen, hetgeen de directie natuurlijk niet kon weigeren. Terwijl de politie de orde handhaafde, werd dan ook aan de groote schare het plaatsgeld te rugbetaald, hetgeen eenige uren in beslag nam. 't Zal je gebeuren I In Groningen kwam een koe, die op straat was losgebroken, bij iemand de trap op hollen en stond in een ommezien midden in de kamer. Met moeite werd het dier weer op straat gebracht. Een duikboot opgeruimd. Een officieel bericht uit Washington meldt, dat Amerikaansche torpedojagers een Duitsche duik boot in de Europeesche wateren vernield hebben Zij bemerkten op een patrouillevaart een perios- coop op circa 400 yards afstands. Een hupner stoomde er cnmiddelijk op af, voer over de duik boot heen en liet er een bom op vallen. Blijkbaar werd de duikboot daardoor getrof fen, want toen zij 500 yards verder bovenkwamen en het vuur op haar geopend werd, antwoordde zij niet. Men trachtte de duikboot nog op sleep touw te nemen, maar zij was weer gezonken en nu waarschijnlijk voor goed eer men haar had kunnen naderen. Een later bericht van de Amerikaansche ad miraliteit meldt, dat de Duitschers hun duikboot zelf tot zinken hebben gebracht en dat de uit 40 koppen bestaande bemanning daarna gevan gengenomen :s. Een hunner was doodelijk gewond en een ander is verdronken. NAJAAR. 'k Zie de bruine najaarstinten, Bodem van de winterkou, Zich in 't eikenloof vergaren, En de zilv'ren nevelen varen Waar ik hem graag weren zou,* Stil verschromp'len bosch en akker, Zachtkens fluistert d'avondwind, IJdelheid der ijdelheden, Is uw heden, uw verleden, Is uw schoonheid, menschenkind. Zie maar naar de kale kronen, Zet het bosch, „zóó sterven wij I" En er snikt iets in uw ziele, Als de bladeren, die er vielen, Zeggen „Alle is voorbij I" Neen, o laat het zóó niet wezen, Smeekt uw ziel in stervenspijn. Laat de wind het loover strooien, En de sneeuw haar lijkwa plooien, 't Einde kan geen sterven zijn. Neen, uw heengaan is geen sterven. Dit te weten stemt weer blij. Uw verscheiden is geen sneven, God zal alles doen herleven, Wat er ook vergankelijk zij. Doodelijk ongeluk. Bij het uitgaven van leem aan den Stationsingel geraakte de 13 jarige Thoné onder een neerstor tend gedeelte bedolven. Hoewel men hem er vïug onder uit haalde, waren de leven geesten reeds geweken. Duitsche kinderen Aan het heen- en wedertrekken van Duitsche kinderen langs deze plaats schijnt geen einde tt komen. De laatste dagen wemelt het weder van kleine transporten. Gaan er in korten tijd een paar honderd terug, dra ziet men weder „versche troepen" ons land binnenkomen. Men behoeft de kleinen slechts aan te zien, om te constateeren hoe het momenteel in Duitschland gesteld i Gemaskerde mannen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd dc veehandelaar W. Zijl, te Spakenburg, opgeschrikt door het hulpgeroep van zijn knecht J. Schouten, die op den zolder slaapt. Hij vond den knecht aan handen en voeten gebonden. Een bedrag van 740 aan bankbiljetten werd vermist. Het was volgens den knecht, gestolen door twee gemas kerde mannen, die hem hadden overvallen. D» twee geldkistjes, waarin de biljetten geborgen wa ren, werden ledig buiten de deur gevonden. Daar men den knecht verdenkt meer van de zaak te weten, is hij j*earresteerd, De man antkent echter alle schuld. Droevig ongeval. Op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam had Maandagavond een droevig ongeval plaats De 21-jarige G. P., wonende Josephstraat sprong aan den verkeerden kant op een bijwagen van lijn 8. Daar hij aan de andere zijde een anderen wagen zag naderen, vreesde hij bekneld te zullen raken en sprong hij van de treeplank af, met het gevolg, dat hij onder de in volle vaart van de au dere zijde komende tram geraakte. Beide beenen werden hem afgereden. Met een tramwagen van lijn 11 werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel ge bra.cht, alwaar hij in zeer erstigen toestand is op genomen. Ongelukkig Marken In den nacht van Zondag op Maandag liep het eiland Marken weer onder. De toestand liet zich zeer zorgelijk aanzien. Algemeen was er vrees voor een herhaling van den watersnood in 1916. Hedenmorgen 11 uur bereikte het water zijn hoogsten stand. De buurten stonden blank en on geveer de helft der woningen kregen 't water bin nenshuis. Alleen op de Kerkbuurt waren nog eeni ge vierkante meters boven. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Wel werd iemand, een militair vermist, doch de ze kwam tegen den ochtendstond weer opdagen. De bottervloot heeft niets geleden. Het mijnengevaar Een twintigtal mijnen zijn tijdens den laatsten storm te Nes (Ameland), aangedreven. Beide avondveerdiensten zijn te Stavoren wegens mijnengevaar gestaakt. KORTE BERICHTEN Te Bussum is een 22-jarige recidivist gear resteerd, die in sergeants-uniform gekleed fiet sen huurde en daarna te Amsterdam te gelde maakte. De man is vroeger als soldaat in dienst geweest en bij vonnis van den krijgsraad daaruit ontslagen. Tot de vrouwelijke smokkelaars, die in den laatsten tijd over dé^ grenzen naar Duitschland slopen, behoort ook de echtgenoote van den Ne- delandschen consul te Oldenburg. In Steenwijk wordt tegenwoordig veel ko per gestolen. Zelfs heele pompen verdwijnen van afgesloten erven, In Friesland kost het nuchtere kalfsvleesch een dubbeltje per pond. Kijk eens Is dat niet prachtig Kijk die zij de eens glimmen en wat een kwaliteit Voelt u de stof maar, zacht en toch solide. Met die woorden steekt hij de dame den para plu toe. Zegt u zelf, vindt u deze paraplu niet schit terend Ja zeker, antwoordt de dame, maar het is mijn oude, dien ik naast me op de toonbank had gelegd. DE OORLOG. Aan het Westelijk front. Het Engelsche legerbericht meldt, dat de strijd van weerskanten met groote hardnekkngheid wordt gevoerd. Aanvallen en tegenaanvallen wis selen elkaar af. Vooral op het dorp Bourlon met het bosch, ten westen van Kamerrijk en ten noor den van het reeds genoemde Fontaine notre Dame is die strijd gemunt. Het dorp was bij den grooten aanval in bezit der Engelschen gekomen, maar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag had den- de Duitschers er hen uit teruggedrongen. Za terdag werden de Engelschen verder in het bosch verdreven. Maar in den nacht van Zaterdag op Zondag heroverden de Engelschen het dorp na hevigen strijd en bezetten nagenoeg geheel het bosch. De strijd heeft hier dus het onde karakter aan genomen van het verwoede vechten om een dorp, dat van de eene hand in de andere overgaat. De Engelschen verklaren, dat zij Bourlon hebben, de Duitschers dat zij het behiedlden. Het is best mo gelijk dat beide partijen naar waarheid getuigden bij het afzenden van het legerbericht, maar dat die berichten op verschillend tijdstip zijn geko men en daardoor een verschillend resultaat ver melden. Uit beide legerberichten blijkt echter; dat de toestand niet noemenswaard is gewijzigd en dat na de Engelsche overrompeling de even wichtstoestand bereikt is. Voor hoe lang echter Het Fransche legerbericht meldt evenwel een beslist Fransch voordeel op den oostelijken Maas oever. Op een front van 3,5 K.M. in de buurt van Samogneux hebben de Fransche troepen 2 Duit sche loopgraaflinies doorbroken, evenals de zeer sterke Duitsche verdedigingswerken op den zuid rand van het bosch van Caurès,, waarbij 800 ge vangenen werden genomen. Zoo ziet men dus, dat de Duitschers het thans weer in he westen zwaar te verantwoorden heb ben en hier en daar een veertje moeten laten. Zullen ze genoodzaakt zijn hulp van het Itali- aansche front te laten aanrukken Is dit het geval, dan kunnen de Engelschen en Franschen verklaren, dat zij niet alleen voordee- len hebben behaald, maar ook Venetië hebben gered. Vorderingen hebben de Duitschers en Oosten rijkers de laatste dagen in Italië niet gemaakt. Hun legerberichten zeggen, dat er niets bijzon ders is vo\rgevallen en dat de Italianen krachti ge tegenaanvallen uitvoeren op de hoogvlakte van Asiago. Ook de Italianen melden niets van beteekenis hetgeen op zichzelf reeds een voor deel voor hen is. De regeering van den heer Kerenski schijnt nu uit te zijn. Een bericht uit St. Petersburg meldt, dat hij van het minister - presidentschap en het opperbevel afstand gedaan heeft en zijn bevoegd heden heeft overgedaan aan de voorloopige re geering. De nieuwe opperbevelhebber, de vaandrig A. Krylenko, was afgevaardigde, is uit de Oekraine afkomstig en ongeveer 37 jaar oud. Volgens den burgemeester van St. Petersburg Reuter seint dit hebben de Duitschers aan het front de onderhandelaren, welke door de ma ximalistische commissarissen waren afgezonden, niet willen ontvangen. Ze wenschten alleen met de constitueerende vergadering over den vrede onderhandelen en stelden als voorloopige voor waarde, dat de Russen 100 K.M. teruggegaan en zij zelf in hun tegenwoordige stellingen kunnen blijven. Geruchtswijze verluidt, dat het Russische voor stel nopens een onmiddelijken wapen stilstand morgen een punt van bespreking zal uit maken in efn bijeenkomst van de Duitsche Bondsraad-Com issie te BerHj», Het officieuze Wiener. Fremdenblatt zegt, dat er geen twijfel aan bestaat, dat de nieuwe Fus- sische regeering streeft naar vredesonderhande lingen en een onmiddellijken wapenstilstand en het blad voegt er aan toe, dat de middenmogend heden tot een eervollen vrede bereid zijn. PLAATSEL IJ K N~ I E ÏTwT Harmonie gaf 1.1. Zaterdag en Zondag hare i itvoeringen voor kunstlievende leden in Con- cordia. Ondanks storm en regen, was de eerste avond goed bezet. En geen wonder. Het programma was rijk voorzien. Prachtig werden als altijd de muzieknummers door de vereeniging ten geho'tr gebracht. En dan het drama. „Paljas Zwaar was de taak der spelenden, doch met alle lo,< ga,ren zij de rollen weer. De fraaie costumes van de fir ma Wilson te Hoorn gaf aan een en ander een schitterende aanblik. Onze hulde aan directeur en de leden van Har monie Jammer, dat er altijd belhamels zijn, die na zoo'n uitvoering, ook nog iets willen pres- teeren, maar dan een of ander straatschandaal Bij den gemeenteveldwachter te Hippolytushoef werden toch midden in den nacht een 4 tal ruiten ingegooid; en van de dader(s) natuurlijk geen spoor te ontdekken. Treurig, dat zulke nullen in de maatschappij, hunne dronkemanspret, altijd ten nadeele van een andere meenen te moeten botvieren. Het is te wenschen, dat ze worden ge snapt en een flinke straf niet ontloopen. Laten de zulken eens een voorbeeld nemen aan de 7 visschers, die Zaterdagavond van den Oever met de blazer WR 160 de storm trotseer den en hun makker te hulp gingen, om hem des noods het veege lijf te reddem Toen n.m. de visscher W. Heijblok met zijn aak de haven wilde binnen zielen, brak de kabel waaraan hij zijn schip wilde meeren. De knecht was van boord gesprongen om 't touw te beves tigen, en zoo dreef de aak met de schipper alleen aan boord weder zeewaarts. De woedende storm deed 't vaartuig heen en weder gieren, en 't was den moedigen visscher onmogelijk, om opnieuw de haven te naderen. Hij koos dus weer zee, om een betere gelegenheid af te wachten. De storm nam echter toe, en men maakte zich dermate on gerust, dat de visschers P. Bakker Rzn., H. Bak ker Pz. P. Halfweg, J. Keijzer, J. Poel A. Poel en J. Hegeman een blazer bemanden, en hun mak ker gingen zoeken. Op Lutjewaard ondekten ze hem en met veel gevaar en moeite wist men hem een stormanker en kabel toe te reiken. Doch thans was 't ook voor de moedige kerels geen weer, om terug te keeren, ja eerst Zondag avond was dit aan beide vaartuigen mogelijk. Dit geheelen Zaterdagnacht en Zondag hebben ze in barre omstandigheden doorgebracht, doch ze hadden de voldoening een moedig werk verricht te hebben, ten voorbeeld voor anderen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van de ingezetenen, dat door de winkeliers gedurende het tijdvak aanvangende 1 December en eindigende op 15 December 1917 aan hen zal mogen worden afgeleverd op bon no7 eener thee- en koffiekaart een half ons thee; en gedurende het tijdvak aanvangende 16 December en eindigende 31 December 181/ aan hen zal mogen worden afgeleverd op bon no 9 eener thee- en koffiekaart een lialf ons thee; op bon no 10 eener thee- en koffie kaart een ons koffie. De Burgemeester voornoemd. A. PEEREBOOM. Wieringen 27 November 1917. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN Geboren Reindert, zoon van D. van Bloemen dal en van A. C. van Ginkel. Ondertrouwd Geene Gehuwd Geene Overleden Cornelis Everts, oud tachtig jaren, weduwenaar van Geertje Ruijter. Den 11 Dec. zullen van hier bij de zeemilie- tie worden ingelijfd N. Rotgans, Cornelis Kooij, Luijt Wigbout, Corn Duijnker, Az. Albert Baijs, Dirk de Vries, en Teunis Takes. POLITIE. Gevondeneen Portemonnaie, met eenigklein geld. Terug te bekomen bij den Gemeente veldwachter PREDIKBEURTEN. Donderdag 29 Novemberl917. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef nam. 71/_. uur Ds. Leendertz, tegen f0 60 a f0.05 per Kilo. J. KFULFN. Beltstraat Wieringen.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2