WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. KEUSS 8e Jaargang. Vrijdag 7 december 1917. No 89. ALKMAARSCHE TABAK VAN J. Overal verkrijgbaar. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eu VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.c O Iedere regel meer0.06 EEN ZELDZAME PREFETIE OVER DEN WERELDOORLOG. Profetieën zijn er in dezen oorlog genoeg ge weest, over veldslagen, óverwinnigen en vrede. Meest uit 'de mouw of iets dergelijks geschud. In München is men zoo ver gevorderd, dat men profetieën kan „koopen". Voor 5 pfennig krijgt men een kaart waarp het volgende vermeld staat ..Bij het omhalen van een muur in het klooster van den Heiligen Geest in Wismar, werd in een ouden Bijbel een perkament gevonden, waarop een profetie van een kloosterbroeder geschre ven stond. 'Allerlei voorspellingen doet hij, die werkelijk zijn uitgekomen, als ,,Het brood zal ver deeld worden en de menschen zullen op den bo dem der zee wonen en daar op hun buit loeren". Dt slaat op de distributie en de onderzeeërs. Met groote nauwkeurigheid wordt het einde van den <oorlog bepaald „■Drie jaar en vijf maanden zal de wereldstrijd duren, om dan tegen Kerstmis te eindigen". GEMENGD NIEUWS. Mensch of dier. Op Z.O, Borneo werd eenige maanden geleden een wezén waargenomen, dat twijfel opwekte, of men met een mensch dan wel met een dier te had. Het geleek veel op een mensch, maar de sterke beharing en de wanstaltige figuur ga ven het iets dierlijks. Een ingenieur liet het dier vangen en zond het naar Batavia op. Na een langdurig onderzoek werden verschillende beken de raskundigen het eens, dat men hier met een veredeling van een cochilla te doen had. De co- chilla, een zeldzaam vookkom'ende apensoort, is verwant aan de gorilla. Alleen heeft hij een veel menschelijkjer kop. Dit bijzondere exemplaar mis te echter een stoart en maakte bijna uitsluitend gebruik van de achterpooten. Het drogen van uien voor het huishouden. Het Duitsche tijdschrift Unser Garten doet een •middel aan de hand o;m het ontkiemen en het ■daardoor vcor het gebruik verloren gaan van uien te voorkomen. Men ontdoet de uien van de buitenste schillen snijdt ze in dunne schijfjes (2 nvM.) en legt deze op een wit papier op de kachel of het fornuis. Zoo laat men ze langzaam drogen, tot het laatste spoor van vochtigheid is DERTIENDE HOOFDSTUK. Sedert dezen nacht liep Johannes Timpe als een eenzelvig mensch rond,, die een ieder ont wijkt, omdat hij vreest, dat men hem naar dingen zal vragen, waarop hij het antwoord liever schul dig blijft. Reeds op den dag, waarop men het stoffelijk overschot van den grootvader ten grave gedra gen had, hadden Jamrath, Döppler en Anton Nöl >te, die den baas nog slechts weinige dagen te vo ren gezien hadden, elkaar fluisterend hun verba zing te kennen gegeven over de verandering in zijn uiterlijk. Hij zag er inderdaad ook uit, alsof hij tien jaar ouder geworden was. De verschrikkelijke onthul ling, die in Godfried Timpe's laatste woorden lag, drukte zijn ziel als het bewustzijn van een door hem zelf gepleegde misdaad. Op den dag van de begrafenis had men het bericht ontvangen, dat Frans ziek was en de kamer niet mocht verlaten Maar hij had een grooten krans gezonden, om op grootvader'* graf te leggen. En juist hierin vond Johannes een bevestigmg van de aanklacht zijns vaders. Ondrnks zijn treurigheid was hij in stille woede uitgebarsten. In het geheim had hij den krans aan stukken gescheurd en hem met de voe tert' vertrapt. De eerste weken, die op deze gebeurtenissen volgden, waren de verschrikkelijkste, die de baas ooit doorleefd had. Hij sloop als het ware door het huis, betrad slechts dan, wanneer het hoogst noodzakelijk was. de werkplaats, en zon derde zich uren lang in zijn eigen werkkamer af. Wanneer een zijner knechts hem aansprak, om hem iets te vragen, dan verschrikte hij al; en Gewoonlijk moest de vraag herhaald worden, om hem uit de halve bedwelming, waarin hij ver keerde, te doen ontwaken. Hij was in één woord L> ï\t verdwjenen. Een pond uien weegt, ils het ge droogd is nog 60 gram. In gedroogden toestand kan men ze vrijwel cnl-tpaalden lijd bewaren. De smaak en de reuk .blijven absoluut onver- 1 anderd. Zeep ontdekking. In Noord - Amerika, in de nabijheid van kaap Buffalo, is onlags een bron ontdekt, die zeep ver schaft. Het water gelijkt veel op zeep:op en dc rep zet zich in dikke lagen la.-.gs den rani vast Te ordeelen naar de gave, blanke huid dn snwo ren die het bronwater bij vooikeur ycbruiken, heefi de zeep uitstekende eigenschappen Er wordt geld bijeengebrach. voor een m.m!- schappij, die de zeepbron gaat exploiteeren. Kunsteieren en petroleumboier Le Bruxellois ontleent aan het Fransche blad La Samaine Agricole een artikel over een nieuwe Amerikaansche industrie het vervaardigen van ei eren. Dit geschiedt geheel langs chemischsn en machinalen weg en de aldus gefabriceerde eier ren moeten denzelfden smaak hebben als kipei eren. Zij zullen voornamelijk voor den uitvoer naar Frankrijk worden vervaardigd. Naar aanleiding hievan verzucht het Fransche bluad,,Laat ons ondanks alles hopen, dat onze kippen 'later weer genoeg eieren zullen leggen, niet alleen om het ons mogelijk te maken, zonder dit nieuwe product toe te komen, maar ook om later weer eieren te kunnen voeren en ook in het i vervolg de aanmerkelijke winsten, die dit vroeger opleverde, weer op te kunnen strijken. Niet tevreden met 'de kunsteieren, willen de Amerikanen nog een ander, niet minder zonder ling product op onze markten brengen de petro leum - boter 'Een scheikundige van de Stan dard Gil Compagny is er de uitvinder van. Door oli te raffineeren en er eenige andere bestand- deelen aan toe te voegen heft hij een product verkregen, dat volkomen gelijkt op natuurboter Alleen is de kleur wat soberder het beeld van een naar 'lichaam en ziel gebroken mensch. Thomas Beier zeide op zekere dag, dat de baas er uit zag als iemand, die een poosje le vend begraven geweest en daarna weer in het le ven geroepen was. Terwijl de andere knechts de verandering van den baas aan den plotselingen dood van zijn door hem zoo zeer beminden va der toeschreven, zooals gewoonlijk, van ander gevoelen en drong dieper in het wezen van de zaj>k door. Timpe had met geen entkei woord mei ding gehaakt van den nach'telijken diefstal, maar Beier had door Kruzemeier van gehoord, al had dc nachtwacht hem ook het verhaaltje van den „haveloozen ouden kerel" op den mouw ge speld. Vooral kwam het Beier verdacht voor, dat men van dat nachtelijke voorval geen aangifte gedaan had. Toen hij daarover aan Krusemeier zijn verwondering te kennen gaf. was deze van meening, dat Timpe er geen drukte van wilde hebben, te minder, omdat hij geen nadeel gele den had, daar er niets gestolen was. De baas had ook verklaard, dat hij niet kon gelooven, dat het werkelijk was en hield alles voor een vissi- .oen. En visioenen had Timpe ook op helderhcten dag. Waar hij ook ging of. stond, overal zag hij zijn vader, In diens laatste oogenblikken, zooals deze met haltuitgedootde oogen naar de deur wees, voor welke hij ineengezakt was en hoorde hij hem de vreeselijke aanklacht uitspreken „Uw zoon een dief I" En dit laatste woord hoorde de baas telkens en telkens op nieuw; 's morgens vroeg, wanneer hij opstond, den geheelen dag door. 's avonds, als hij zich ter ruste legde en 's nachts wanneer hij uit zijn woeste droomen ont waakte. Eens had hij in den slaap luide om hulp geroepen, zoodat Karolina ontsteld licht opgesto ken en hem, sidderende van angst, gewekt had. Toen hij de oogen opsloeg, lag hij in het zweet le baden. Hij had een verschrikkelijken droom gehad: De politiedienaren hadden zijn zoon ge boeid. om hem als misdadiger naar dc gevange nis te brengen, en hij wilde zich tot het uiterste daartegen verzetten. Ten slotte greep men ook hem. De herinnering aan dezen droom drukte hem nog meer, want daarin was hem geheel de slecht Het blad ziet dit won-der pro duet van Ameri kaansche makelij stil-berustend tegemoet. ..Onze arme magen, reeds ernstig van streek gebracht door min of meer vervalschte artikelen, die wi: •c- to verteeren hcblcn gegeven, zullen waar schijnlijk wel heelemaal bedorven zijn tegen den tijd, dat deze 'Amerikaansche ontdekkingen ko men." DE BESLISSENDE STOOT. Een Fransche schrijver, die op het oogenbi'k in Zwitserland vertoeft waarschuwt volgens den Parijschen correspondent van het Handelsblad tegen de plannen van Duitschland. „Uit een groote reeks aanwijzigingen" zoo schrijft hij, „valt op te maken, dat de groote stoot in Februari a.s. zal plaats hebben. Dan zul len dc beschikbare divisies van het Russisc front overgebracht zijn de opmarsch naar Calais, naar Verdun, naar Parijs zal opnieuw beginnen en on ze troepen zullen den zwaarsten aanval van ge heel den oorlog te doorstaan hebben. Duitschland gelooft niet aan een verlevendi- ning onzer ernergie en meent, dat Frankrijk bij den minsten tegenslag den moed zal opgeven. Hij rekent op een militairen tegenslag, die Cle- menccau ten val zal brengen. Het gif, dat sedert twee jaren in het gemoed der Franschen is ge druppeld, moet dan werken en wanneer Frank- rij'k eenmaal van de baan is, zal Duitschland al leen wi/g Engeland ten onder jav.tKi.ci» brengen, want Japan zal Amerika dan wel voor zijn rek2 nsng nemen. Dat is de Duitsche opvating." IN DUITSCHLAND. Een los-werkman, wonende te Delft, heeft aan de Delftsche Ct, verslag gedaan van zijn verblijf in Duitschland, dat geen pleiz'ei 'ochfje 's ge- werst Donderdag 20 September vertrok hü vandaar heid van zijn zoon belichaamd voor oogen ge treden. Maar wat hij het meest vreesde, was, dat de een of ander zijn zoon dien nacht herkend had en dat zijn naam daardoor openlijk onteerd zou worden. Heimelijk vorschte hij er overal naar, of zijn vrees gegrond was. Bijna iederen avond zócht hij vader Jamrath's lokaal op en bleef daar langer dan gewoonlijk bij zijn bier zitten. Alle gasten hadden van den plotselingen dood van den ouden Timpe gehoord en ook van den zoogenaamden diefstal, want Krusemeier en Liebegott hadden daarover gesproken. Wanneer dan het gesprek toevallig op die gebeurtenis 'kwam, dan speelde de bekende „havelooze oude kerel" zijn rol. Verruimd haalde de baas dan adem en ging grustgesteld naar huis. Ook Kruse meier en den politieagent voelde hij nog eenige malen aan den tand; om geheel zeker van hen te zijn, -sprak hij van arendsoogen, zoodat de bewa ker van de nachtelijke rust ontsteld het hoofd omkeerde, om zijn verlegenheid te verbergen. „Die schobbejak zeide hij eens tegen Kruse meier.. „Hoe jammer, dat Jiij u ontsnapt is. Het zou toch zoo mooi geweest zijn. wanneer wij hem op heeter daad betrapt en hem het vijfde ge bod op zijn rug geschreven hadden.... Hij had dus een grijzen baard Die is hem zeker in het j tuchthuis gegroeid. Ja, ja, beste Krusemeier, het is toch veel waard, wanneer men evenals gij. nog goede oogen heeft. En terwijl hij dat zeide, zag hij den nachtwacht slim aan. om in diens trekken te lezen, hoe zijn woorden door hem opgenomen werden. Krusemei er trok bij deze vleierij een gezicht als iemand, die niet weet. of hij moet lachen of schreien, en zeide eindelijk vol ovrluiging..Liebegott en ik behooren tot de politie en die ziet alles, al krijgt zij soms de dieven «ook niet in handen. Maar hij dacht daarbij Als ge eens wist, wat ik weet, arme baas Timpe Geheel tegen hun zin. speelden zij nu verslop- oertie met elkander. Ook in de buurt spionneerde Timpe. om lei. slotte tot hetzelfde resultaat te komen. Niemand deelde in zijn geheim. En hoewel hij zich in dit opzicht geruster gevoelde, veranderde zijn ge drag daardoor toch niet. Hij liep nog schuwer Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowaa Agentschap A. Keuris Gz., Wicringerwaard. n et 8 andere losse arbeiders. Zij hadden toezeg g.r.g. dat zij te werk gesteld zouden worden in Dusseldorf of Dortmund, dat zij Hollandschen kost zouden krijgen en een loon var. 18 per week. In Elten werd hun een papier voorgelegd om 'te teckenen, waarvan de hen begeleidende (Rotterdamsche) werver zeide. dat het een ver klaring was dat zij goed waren aangekomen. In waarheid echter was 't een contract om bij Krupp in Essen te gaan werken. In Essen aangekomen, konden zij geen slaapgc leger.heid vinden cn moesten met 26 personen in een klein lokaal op matrassen op den grond sla pen. De voeding was slecht, ze bestond uit een pap van water met koolbladen, aardappalcn meel. Zij hadden na 2 dagen verblijf in Essen ge noeg van Duitschland en vertrokken per trein. In Kleef werden zij aangehouden, omdat zij geen pas hadden voor het land uit te gaan. Na verblijt van een nacht op het politiebureau werden zij onder gewapend geleide naar de gevangeins over gebracht, werden in een cel opgesloten en ble ven daar tot 20 October. Toen werden zij terug gebracht naar Essen en daar werd hun gezegd dat zij eerst 14 dagen moesten arbeiden voor zij terug konden naar Holland. Het eten daar was tamelijk goed. 7ij verdienden er met metaalzagen 14 mark per dag, later met lichter werk 71', mark. Bij het lichtere werk kregen z'j eokv per weck een pond brood minder. Na veel moeite waren zij er in geslaagd, passen te krijgen cm het land te verlaten en Zondag keerden zij terug. In Emmerik verbood de sta tionchef hun, in de wachtkamer te wachten en daar moesten zij des nachts van 1 een half tot 4 een half uur met 25 Hollanders in dc buiten lucht doorbrengen. De werkman heeft zich te Delft onder genees kundige behandeling moeten stellen. Van 17 meter hoogte geapi uugeu Op het terrein van de Steenkolen Handels Ver ceniging in de Rietlanden te Amsterdam, rs door den wind een brug'over het hoofdkanaal West gaan draaien. Hierdoor werd een hijschkraan. d:i boven de brug staat, gedeeltelijk vernield. De ma schinisf sprong van een hoogte van 17 meter naar beneden. Met verschillende beenwonden cn inwendig gekneusd werd hij naar het zieken hu'? overgebracht. Dominé vervult een vacature-dienst bij rond dan anders. Het bewustzijn, dat ondanks dat alles zijn zoon een dief was, verliet hem niet; cn de gedachte, dat hij de eenige mensch op aarde was, die van die daad van Frans iets wist, maat haar ter wille van zijn naam niet openbaar mocht maken, was oorzaak dat_ Hij zich verbeeldde, ook deel te hebben aan een misdaad, dat ook zijn ge weten voor eeuwig bezwaard was. En dit deed bij hem een gevoel van vrees, van zelfvirnede- ring ontstaan, zoodat de geringste zinspeling op dien ongeluksnacht voldoende was om hem een hevigen schrik op het lijf te jagen. Op zekeren namiddag betrad hij de werkplaats juist toen de naam van zijn zoon genoemd werd. Thomas Beier was Frans tegengekomen, maar de ze was met voordacht naar den anderen kant van de straat gegaan om hem te ontwijken. De ban.; sidderde van schrik en stoof vervolgens op, zoo dal de knechts niet wisten, hoe zij het me» hem hadden. „Gij behoeft volstrekt niet over mijn zoo*, te spreken, vooral niet achter mijn rug," zei Je hij driftig tot den meesterknecht. „Ik verbied je dat eens voor al." Hij draaide zich kortaf om en ging weer naar zijn werkkamer. Thomas Beier zweeg, maar zag hem hoofdschuddend na. Na een poosje riep Tim pe hem bij zich, vroeg hem vergiffenis voor Je onbeleefde manier, waraop hij hem zooeven lv-td toegesproken en deed hem toen allerlei vragen hoe Frans er uitzag, welken indruk hij op Be.er gemaakt had. of hij hier voorbij het huis gegaan was, enz. Daarbij hingen zijn oogen aan de lippen var. den meesterknecht; en de haast, waarmee hij zijn vragen deed. het zenuwachtige beven zijner han dan. die hun vroegere vastheid verloren hadden, bewezen Beier maar al te zeer. hoe ziekelijk Tim pe's handelwijze was. En toen bij van het flinke uiterlijk van den zoon sprak en Timpe daarbij langzaam het hoofd boog. als wilde hij zich in zoete herinneringen verdiepen, bleek het. hoe zeer het hart van den baas nog hing aan zijn kind. dat z.iéh van hem vervreemd had. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1