stormweder De predikant van Zevenhoven moest verleder week vacature-dienst vervullen te Noorden. Een der Zevenhoofsche broederen aldus verhaalt de Uoortwachter in den Rijnl. Kerkb. had er zijn mooie rijtuig voor ingespannen. Nog droog weer maar een storm, die paard en rijtuig b'.j- kans naar Noorden dreef. Een 30-tal menschen in de Kerk, 10 volwas senen, 6 jongelingen en jongedochteren en 14 kin deren. Terug in een orkaan onder regen- en hagel buien. De dominé mijmerde wat, over wie er zoo al nog hadden kunnen zijn, en nog meer over wat moeite zijn stuurman had met paard en rijtu g tegen zoon storm op te tornen. Bij 'n hek werd door dominé fluks uitgestapt om het te openen. De orkaan op 't hoogst striemt galaat en handen als met een knoet vol hagelsteentjes. Met de eene had de hooge zijen vastgehouden, met de andere het hek terugge duwd tegen het geweld van den stormwind in. Het rijtuig glipt door. Meteen deed het hek den eerwaarde een buiteling maken, zóó dat hij eerst op den slikweg terecht kwam, en daarna achter over bij den steilen berm neerroldie om precies aan den slootraad stil te blijven liggen, waarna hij weer op stond. Gelukkig nog met zijn hooge :n de hand Met zijn dop weer op het hoofd over het dicht geslagen hek heenklauterende, .bereikte hij veilig zijn rijtuig weer. Niemand had de uit el- en hiautertoeren van zi;n uitgedostheid gezien geiukkig. Ook de stuur mar; niet.Deze had werk gc :oeg zijn paard en rij tuig op den weg te houden Maar toen het raampje e* ea open kon, kwam beslikte buitela hem v:*. zijn nood k'agen D,e stuurman zette zijn dampend paard op sta^ zijn beslikt rijtuig in de loods, dankbaar voor den goeden afloop, want zei hij, de reis was le vensgevaarlijk. De dominé hing 2ijn niet erg meer glimmende hooge aan den kapstok, en zijn vuile jas over de drooglijn. Het rijverbod voor geneesheeren opgeheven. Gisteren deelden men mede, dat door den Mi nister van Landbouw het auto- en moterverkeer was stopgezet. Alleen in gevallen, waarin het on vermijdelijk %vas, zou een uitzondering worden ge maakt. Thans Vernemen we, dat het rijverbod voor ge neesiheeren is opgeheven. De dactoren zullen door een schrijven van de toewijzings-commiseie voor benzine daarvan in kennis worden gesteld. Diefstal van bood Twee mannen namen uit een onbeheede bood kar te Amsterdam, c-cnigc brooden Zij hadden honger en geen broodkaarten meer. Wegens dief stal werd tegen den een geëischt drie maanden gevangenisstraf en tengen den ander, ook we gens landlooperij, 3 maanden gevangenisstraf, 3 dagen hechtenis en opzending naar een Rijks werkinrichting voor den tijd van 2 jaren en 6 maanden. Gij zult niet stelen Het is te begrijpen, dat door St. Nicolaasdruk te in de groote warenhuizen heel wat gestolen is. Verscheidene personen werden te Amster dam op heeterdaad betrapt. In de Bijenkorf be vond zich onder hen eendominee's vrouw Onze West verkoopen Er loopen sinds eenigen tijd ^allerlei geruchten over een voorgenomen afstand van ons West- Jndic aan Amerika. In de laatste dagen hebben die geruchten een stelligen vorm aangenomen. De heer Joost Van Vollenhoven, juist met de „Tromp" uit Amerika teruggekeerd zou een aan bod van president Wilson hebben meegebracht. Twee milliard Vijf milliard Onze geheele Staatsschuld, de crisis schuld in begrepen en nog wat daarboven!.... Nieuwe Ct. is in staat deze geruchten beslist tegen te spreken: De heer Van Vollenhoven heeft zelfs geen boodschap om de Regeering over. het denkbeeld van een afstand of verkoop van onze West te polsen meegebracht. Van de zijde van onze Regeering wordt daar aan in het geheel niet gedacht, en dat men ook te Washington het denkbeeld niet actueel be schouwt, blijkt voldoende uit het feit dat dt £.taats-secretaris voor buitenlandsche zaken Lan- rin-g niet later dan in Juni van dit jaar, naar aan leiding van een openbare lezing van prof. Sep- herd van de ColumbiaUniversily, in ondubbelzin -:ge termen hc«-ft vuilaard dat bij de regeering n de Unie i cil het denkbeeld heeft voorgeze ten om het bezit van de bedoelde koloniën te v t werven. Er. ;s dus thans geen enkele reden om zich ovei deze aangelegenheid, hetzij uit materieel oopunt te verheugen, hetzij uit nationaal oogpunt te ver ontrusten. Een lastige arrestatie. Een in burgerkleeding dienstdoend agent van r'Tt'e te Schevenmgen heeft Donderdagnamid- en inbreker betrapt in .VMeMaryke" zijn s'ag had geslagen eu 'u!»t rr.ei een grootcn zak met allerlei voorwerpen van waarde zich 2jJ| verwijderen. De gearresteerde trachtte te W' vimten, den zak wegwerpende. Bij de wrrstW ling welke hierna ontstond, ontk». am de aange houdene naar het strand. De agent achtervolgde hem tot in zee, waar hij hem opni.euv. greep en na een hevige worsteling in het zilte nac overman de en op het. droge bracht. Een groet aantal nie Lwsgierigen begeleidde den agent en zijn ar restant, beiden druipnat naar het politiebureau. Tegen het smokkelen van vee. In de jongste vergadering van het bestuur van den Ned. Bond van Veehandelaren werden iang- dui.ge besprekingen gehouden ov^r den smok kelhandel in vee. Het bestuur was unaniem van meening, dat bondsleden, die het gebied van den ï-rritorialen bevelhebber worden uitgezet, om- Ut zij onder vrdenking staan va?i smokkelen, n et in den bond thuis behooren. Zij brengen den goeden naam van de organisa tie in gevaar, en moeten dus, waar ze niet uit eigen beweging hun lidmaatschap opzeggen, wor den geroyeerd. Benzine - Distributie. Staatscourant 285 bevai de modeken voor hot aanvraagformulier, het onttreffingsbewijs en de verklaring, bedoeld in de beschikking van den minister van landbouw van 4 Dec., regelende de distributie van benzine, enz. geschikt tot voortbeweging van motor-, rij-, voer en vaar tuigen. PLAATSELIJKNIEUWS. De Burgemeester van Wieringen brengt ter keil nis van handelaren in rijwielbanden, dat het met ingang van 15 December 1917 verboden is onge stempelde rijwielbanden (binnen en buiten), af te leveren of ten verkoop in voorraad te hebben, Het Rijkscotrolestempel bestaat uit de letters R.D.R. en daarachter een kroon gevolgd door eert der letters A.B.C.D. of E. naar gelang dat stempel zal worden aangebracht op een band van qualiteit A.B.C.D, of E, Het valschelijk plaatsen of vervalschen van bo vengenoemde merken wordt ingevolge artikel 219 van het Wetboek van Strafrecht gestraft met een gevangenis van ten hoogste twee jaren. De, Burgemeester van Wieringen. A. PEEREBOOM. Worde ter kennis van belanghebbende ge bracht dat aan loonploegers, indien de aanwezi ge voorraden veevoeder zulks toelaten, geduren de de maanden Januari tot en met Maart 1918 een grooter rantsoen voeder voor hunne-paarden zal worden verstrekt dan tot dusverre kon wor den toegestaan. - In verband hiermede worden zij die meenen on der de categorie Loonploegers gerangschikt te kunnen worden, dringend verzocht hiervan ten spoedigste en uiterlijk 13 December a.s. hiervan aan het distributiekantoor kennis te geven. De Directeur voorn, •tW. F. LUB. Aan belanghebbenden wordt mede ter ken nis gebracht dat de termijn waaropaanvragen voor den verbouw van handelsgewassen kunnen worden ingediend, is verlengd tot 10 December a.s. De Directeur voorn. W. F. LUB. OEVER 25 NOVEMBER 1917. De .wind blies met woest geweld En spande zeil en touwen; De vloedgolf sloeg met woest geweld 't Was schrikkeijk om te aanschouwen. Elk schipper liep met strakken blik Thans naar de haven henen Of hij dan ook zoo hier of daar Nog hulpe kon verleennen, Want als de stormwind nog hield aan En 't water steeds bleef wasschen Dan moest, dat was toch na te gaan, 'v' Elk op zijn vaartuig passen. Daar is dan ook de laatste schuit De haven ingekomen; De knecht springt vlug het vaartuig uit En heeft de tros genomen. f Hij slaat haar om de meerpaal heen Om 't scheepje vast te leggen,.,.. Daar breekt opeens het touw vaneen 7" En eer men iets kon zeggen Drijft dad'lijk nu de schuit weer voort, Ja, drijft weer zeewaarts henen De schipper is alleen aan boord T? En met de schuit verdwenen. Daar zwalkt de schuit weer op de vloed 't Is vreeslijk te aanschouwen ,'t Voornaamste wat de schipper doet; Is 't roer maar vast te hou-ën De storm woedt nog met volle kracht, En weet van geen erbarmen; - En voert den schipper in deez' nacht Den bleeken dood in d'armen. Doch schipper Bakker ziet de nood; Nu gaat men ijvrig wedden, Daar iedereen zich thans aanbood, Om man en schuit te redden. Ziet hoe men zich beschikbaar stelt Met Bakker 't te probeeren, Om 't woedend zee- en stormgeweld Manmoedig te trotseeren. Vijf mannen springen vlug aan boord, Dus zijn ze met hun zeven, Thans spoed men zich naar 't Noorden voort. Waar Heijblok is gedreven. Zij vinden hem op Lutjewaard, Waar blij en opgetogen Hij dankbaar hunne hulp aanvaard, Een traan ontwelt zijn oogen, Een drietal mannen van de schuit Gaat nu bij Heijblok over En werpen 't stor'manker uit, Daar 't weer blijft ruw en pover. Baas Bakker gaat iets verder voort, Werpt ook het anker neder Waar zij vermoeid, doch ongestoord, Afwachten zachter weder. Ja, de storm woedt nog met volle kracht. De zee blijft woedend razen, Het wolkgedaant met wilde jacht, Vliegt 't luchtruim door als dwazen Doch eindlijk geeft de wind het op De zee komt tot bedaren Nu beiden vlug het zeil in top En weer naar huis gevaren. En dankbaar staat de burgerij De redders op te wachten Elk dankt hen vergenoegd en blij Met woorden en gedachten, Ja ieder brengt zijn dank voorwaar Aan zulke menschenvrienden Die zich bij ieder stormgevaar Als redders laten vinden. J. P BAKKER, Gest. Sint-Nicolaas op Wieringen, Ze hebben Donderdag genoten, onze kleinen en ook de ouderen, toen de goede Sint en zijn knecht het eiland rondreden en de school jeugd overal op versnaperingen onthaalden. Met alle medewerking van de hoofden en on derwijzers der scholen te Hippolijtushoef en Oosterland stond de jeugd al ongeduldig het rijtuig van Sinterklaas af te wachten en dan op eens hoorde men uit tallooze keeltjes: daar komt ie, daar komt ie!M En toch, wel eenig- zins huiverig staren ze die eerbiedwaardigen goeden grijzen man aan als hij gevolgd door zijn zwarten knecht uit het rijtuig stapt enkele ver manende woorden spreekt en zijn knecht ge bied de presentjes rond te deelen. Dóch als de kleinen dan de lekkernijen in handen krij gen dan ja dan gaan de tongen wederom los en is het een gejuich van belang. Naar we vernamen hebben velen iets geof ferd, om de Sint in staat te stellen den kinder- ren dezen onvergetelijken dag te bereiden. Een woord van dank komt hun zeker toe. Wij heb ben het genoegen hun ook dit namens Sinter klaas te brengen. Doch wij gelooven tevens de tolk van geheel Wieringen te zijn wanne er wij met deze wwmi hulde brengen aan den Sint en zijn knecht voor alles wat zij opdezen, voor hun zoo moeitevol len dag aan de Wieringer jeugd hebben opgeof ferd, en ook aan den heer Jb Bruul die belong loos zichzelf en zijn rijtuig en paarden ter be schikking van den vriend der jeugd heeft ge steld. f Zeegras. De verzending van zeegras beg'r.t toch iets levendiger te worden. Deze week worden drie groote schepen met dit artikel voor het buitenland afgeladen. Vergaderng van de VisscherS te Den Oever op Dinsdag 4 Dec. 1917 in het lokaal van den heer M. Tijsen. Te halftien werd bij bekkenslag een spoedvergadering bijeengeroepen door de visschrs, om pogingen in het werk te stellen alge heele vergunning te krijgen voor het visscben van „zaadmosselen", daar, indien het minis'rieeie besluit enkel bij groote mosselen bleef, alliep ge noodzaakt zouden zijn hierop te korren, en het dan ondoenlijk werd op één verlaatplaats de mos selen te verschepen. De besprekingen op deze vergadering, welke werd geleid door den heer M. J. Bosker hadden tengevolge, 'dat een dagelijksch bestuur, dat met voorstellen ter tafel zou komett, om alzoo tot een doql te geraken. Tot ledan yaa dat bestuur werden gekozen, de Heeren M. J. Bosker voorz., G. W. Gorter secr.-peningmeester S. Zomerdijk, S. J. Bakker en J. J. Tijsen, leden. Het bestuur kwam vervolgeins met een voorstel het bestuur van de Afd. Wieïingen der Holl. Mij. van Landbouw uit te noodigen tot samenwerking om te trachten, dat de Minister zijn vebod betref fende het visschen op mestmosselen zou intrek ken. Op deze vergadering traden al de aanwezi ge visschers, zijnde 60 in getal, aüs lid toe. Er werd besloten ook op Westerland te verga deren, hetgeen omstreeks 5 uur dn' den namiddag geschiedde. Ook daar mocht het jonge bestuur zich verheugen het toetreden van pl.m. 40 leden. Na afloop dezer bijeenkomst moest het be- sMor, dat alreeds dien dag twee ni&'en had ver gaderd, 's avonds om 8 uur met het besti ur der Afd Wieringen Holl. 'Mij. van Landbouw coofe* i - Het eindpunt der besprekingen was. eei re- quts'. aan Zijne Excellentie den M:n *'er van L. II en N. te zenden, waarin as hoofdpunt „Vrijdom clc-r zee voor die visscherij". Ook het bestuur der Landb. voorn., wilde in dien geest werkzaam zijn. En niet alleen de Afd. Wieringen, nee, men zal ook trachten van andere afdeelingen def Maatsch .ppij adhesie tt verkrijgen, hetgeen ongetwijfeld zal gelukken. De Afdeeling Wieringen der Heil. Mij van Landbouw was zich er van bewust, dat indien genoemd, verbod niet werd irige'rokken, de oogst 1918 vrijwel als een mislukk'r.g kan worden beschouwt vooral met het oog op de lichte gron den, -daar er geen voldoende kunstmest en dien tengevolge ook geen voldoende stalmest is te bekomen. Staande de vergadering werden twee reques- ten opgemaakt en aan Zijne Excellentie den Mi nister verzonden. Tevens zal voor twee algevaar digden, een van de Landbouw en een van de vis scherij, audiëntie bij den Minister worden aange vraagd. Het was haast middernacht geworden eer de voorzitter met een woord van dank voor de me dewerking en met de hoop op een gunstig resul taat de reeks van vergaderingen kon sluiten. Mijnen. De mijnen, die hier aan de qua- raintaine en aan de Bierdijk z.iin aangespoeld: ijn van marinewege gedemonteerd. Ziin we goed ingelicht, dan waren ze van Duitschen oor sprong. Vandaag werd beproefd, een mijn in het arrestantenhok te Hippolijtushoef onder te brengen. De lieflijke boosdoener bleek echter te ok voor de deuropening. Blijkbaar heeft men vroeger niet op ï-.lkv misdac-gers gerekend. Vervolg van het ingezonden stuk: Gecouden stede melk. Voor het verkrijgen van 1 KG. gecondenseer de melk zijn pl.m, noodig drieen eenhalve L. melk, terwijl dit product pl.m. 45 procent suiker bevat. Volgens de leer van prof. Kellner kan de voedingswaarde gesteld worden op i00, dat wil zeggen, dat alles volkomen en gemakkelijk ver teerbaar is. In den regel wordt de voedingswaar de uitgedrukt in zetmeelwaarde. Om deze laat ste te kunnen berekenen wordt het eiwit verine njgvuldigd met 0.94, het vet met 2.4, liet zetmeel en de andere koolhijdraten met 1.- Wat het verteerbaar vet aangaat, komt 1 KG eieren en gecondenseerde melk ongeveer cvcref.n. Betreffende het zetmeel 't wo'k hoofd 7?ke)ij'k uit suiker bestaat, wint de geconden seerde melk het verre 1 Eus gecondenseerde melk komt dus wat eiw't en Vet betreft overeen met 6 eieren, doch wat voedingswaarde betreft met ongeveer 14 eieren. Gebruik. Gecondenseerde volle melk zonder suik®r. Dit product kan voor alle doeleinden ge bruikt worden Verdund met 3 a 4 deelen water is het een smakelijke tafelmelk en kan de versche melk tevens in spijzen vervangen. 1 Busje kan men tot een liter verdunnen. Gecondenseerde volle en afgeroomde melk: met suiker. Deze melk is niet gesteriliseerd, doch is zoo als boven gezegd, door suikertoevoeging geschikt om bewaard te worden voor langen tijd. Onverdund kan zij in koffie, thee en cacao ge bruikt worden en bevat voldoende suiker om de ze .dranken de vereischte zoetheid te geven. Volle gecondenseerde melk is zeer geschikt voor kindervoeding doch moet dan aanmerke lijk verdund worden. Ze mag dan zelfs blauw- waterig zien. Afgeroomde melk is als zooda nig niet te gebruiken wegens het ontbreken van het noodige vet. Voor keukengebruik moetea de beide soor ten met drie a vier deelen water verdund wor dén, Het is in het algemeen .aan te bevelen de melkproducten op een koele drooge plaats te bewaren. Bij gecondenseerde melk is het noo dig de busjes om de twee weken te keeren. Blijkt bij de opening dat de gecondens, melk zuur is, of dat zich daarbij gasontwikkeliag of rotting voordoet, dan is het product ongeschikt voor menschelijk gebruik. Het donker van kleur worden dezer melk heeft geen schadelijke gevolgen voor het pro duct als voedingsmiddel. 's Gravenhage, Dec. 1917. C. VEERDIG. Burgelijke Stand den Gemeente WIERINGEN Geboren Élisabeth, dochter van J. W. Ruiten burg en A. Duijnker. Ondertrouwd D. Keijzer en K. Zaaijer. Gehuwd S. Lont en T. Visser NED. HERV. GEMEENTE. 9 December 1917 Oosterland voorm. 10 uur Ds. de Vries, Voortaan dienst in het catechisatielokaal Verkiezing voor Kiescollege Westerland nam. 2 uur Ds. de Vries. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10. uur Ds, Leendertz. Rehoboth. Voorm, 10 uur de heer Stavenga. KOOPT UW SCHEURKALENDERS BIJ CORN. J. BOSKER.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2