Van Texel zijn dil jaar verscheept 38.151 lammeren en 12.257, de opbrengst wordt geschat op pl.m'. 625.000, d.i. eenige tonnen minder dan verleden jaar toen veel mindter wolvee werd al geleverd. Tusschen Orarj.-dijk en Schoordijk; ;7 i - een Duitsch officier met een .paraschute uit een kabelballon gesprongen waarmee hij nog 20 mi va ten dreef. Hij werd geiinterneerd. De ballon dreef verder noordwaarts, Een gehuwde vrouw helpster bij het hand werkonderwijs te Einsterwolde, geniet 90 sala ris en krijgt in 1918 120 duurtetoeslag. In de nabijheid van de DuitscHe grens bij Venlo werd een Hollandsch meisje aangehouden dat in een taschja niet minder dan 15000 Roe bel in Russisch papier bij zich had. De zaak wordt onderzocht. Te Jorwerw wordt door een zoen van een predikant brongas ..getapt uit de s'c-ol* bij de pas torie. Hij heeft een leiding aangebracht in een hem toebehoorende aak, en weet dagelijks een hoeveelheid gas te verkrijgen, voldoerïde om s- avonds bij gaslicht te kunnen studeeren. G E M ETTG D N I E U~W~ST De binnen^andsche toestand in Duitschland. Het Journal de Genève ontvangt van een cor respondent een bespreking van den binnenland- schen toestand in Duitschland, die sedert- hel voorjaar in economisch opzicht merkbaar verbe terd is, tengevolge van de nieuw verorde gebie den, de exploitatie van allen beschikbaren grond door millioenen geiinterneerden en gevangeen, den cnormen buit, die in Italië s gemaakt en een steeds meer methodisch geworden organisatie Wel zijn sommige levensmiddelen en producten, als b.v. olie, vet en rubber, nog zeer zeldzaam en het leven verre van gemakkelijk, maar werkelijk ernstige moeilijkheden zijn ze boven gekomen en door de blokkade zal Duitschland niet tot over gave kunnen gedwongen worden. Ook op een re volutie behoeft men niet te rekenen, want er is slechts één ding, dat het Duitsche volk tot revolu tie zou kunnen brengen en dat is de honger. Toch verlangt Duitschland nog vurig naar vrede, want men begrijpt, dat, indien de oorlog nog vele jaren zou worden voortgezet, Duitschland onheroepe- lijk economische ten onder zou gaan, hetgeen evenzeer voor de andere Europeesche volken geldt en ook geeft m.en er zich rekenschap van, dat de Entente bij cventueele onderhandelingen steeds de voornaamste troefkaart in handen houdt, n.1. de controle over de wereldmarkt. Toch is, door het welslagen van het offensief in Italië de imperalitische partij weder versterkt en er zijn op het oogenblik in Duitschland twee mannen wier wil is n.1. Hindenburg en Lundorff. Aardappelmeel - beschuit In het Ned. Tijdschrift voor Geneeskune doet de Leidsche hoogleeraar dr. E. C. v. Leersum een middel aan de hand om van aardappelmeel een soort beschuit te maken, dat een belangrijke ver sterking van ons broodrantsoen kan worden. Daartoe wordt het aardappelmeel vermengd met honingzoet en een glutensurogaat, waarvan bij de samenstelling te gelegenertijd openbaar zal ma kenen hiervan wordt een deeg bereid, dat be hoorlijk rijst, en als beschuit gebakken, een lich tig cn broos gebak oplevert, hetwelk aan bil lijke eischen van smaak en verteerbaarheid vol doe!. De ramp Halifax. Nader meldt men nog De jongste cijfers omtrent de slachtoffers van de ramp te Halifax geven meer dan 2000 dooden en 5000 gewonden aan. Een sneeuwstorm ver ergert het lijden. Tengevolge van gebrek aan plaatsruimte worden de lijken bijeen gebracht in deparken, op open plaatsen .en in opgeruimde Een ernstig smokkelgeval. Reeds een paar jaar voert men langs Sluis eu Sint Anna Termuiden visch naar België. De tram neemt de lading over de grens voor Brugge op. De uitvoerder is nu gevangen genomen, omdat men in de vischmanden ender een dubbelen bo dem allerlei smokkelwaar heeft aangetroffen: melk. vet. vijftienhonderd reepen chocolade en zeep. Deze zaak heeft alhier veel opzien gewekt. Waar ons slachtvee blijft. In 't grensgebied van Bergeik, Weebosch. Luiks gestel, word' men van goede ingelichte zij .''c vernemr- r dc laatste dagen veel slachtvee rver de Belgisr.be grens gevoerd. Vrijdag j.1. ston m in Loir'1'?!- vlak ever de Belgische grens 9 v gors runderen geladen, die door de Duit?cheis_ vorder werden getransporteerd waarschijnlijk raar den Heimat Dit vee zon in den nacht in het bovengenoem de grensgcb:od over de grens gesmokkeld zijn. Amerika l-nedt direct tegen Oosteenrijk op Uit Washingthon wordt aan de ..Temps' ge meld, dat de corlcgsverklaaring aan Oostenr'.ik- Hongarijc waarschijnlijk onmiddelijk door een oe tie van de Amerikaansche marine in dc Midde- j heetf nader bericht ontvangen, dat bij de ramp i dsche Zee zal worden gevolgd. Auié"ikaansche vliegers zullen aan de operaties op hut Italiaan- :che front deelnemen. De „Agence Rade" ver neemt uit Rome, dat de Italiaansche rèöft^ting lan haar gezant te Washingthon opdracht fleeft gegeven, Wilson hartelijk te bedanken vpor de i orlogsverklaring aan Oostenrijk-Hong irije. Werkdwang voor vrouwen. Men verneemd, van de grens, dat de werk dwang voor vrouwen meer algemeen wordt. Zoo hebben de Duitschers te.Meulebeke vrouwen en meisjes voor het leger. Vrouwen van Isejcm mots ten gerequireerd. om le naaien en Le wasschen aan den spoorweg te werken, maar zij gooiden met sintels en aardkluiten naar de Duitiche be wakers, scholden dezen uil en waren zoo onwil lig, dat men haar vrij moest laten, al dreigde men ook niet strenge maatregelen. De wijnkelders van het winterpaleis geplunderd Het Petrograder Telegraafagentschap meldt. .Ondanks de bewaking heeft Maandag een troep soldaten de wijnkelders van het winterpaleis ge plunderd. Dcor het optreden van de militaire wacht werden ze uiteen gedreven. De regeering neemt de noodige maatregelen, om alle alcohol- voorraden te vernetigen. De wapenstilstand aan het Roen\eensche front De verbonden legers hebben met de Russische en Roemeensche legers aan het Roemeensche front tusschen den Dnjester en den Donaumond een wapenstilstand gesloten. Aan het geheele Roemeensche front heerscht kalmte. Aan Fransche bladen wordt uit Petrograd ge meld, dat volgens de ..Rjetsj" generaal Tsjerbats jeff met goedvinden van Roemenië en met in stemming van het revolutionnaire militaire comi té het besluit tot een wapenstilstand op het ge heele Russischc-Roemeensche front heeft onder teekend, die tot aan het sluiten van den vrede zal duren. De druk de? O. W.-ers. Het is toch maar goed, meent men, dat er O. W.ers zijn. Die hebben hun geld gemakkelijk en ruim verdiend en geven het nu ook gemakkelijk en ruim weer uit. En daar profiteeren dan weer anderen van Maar zoo maakt ge de rekening niet goed zegt de H. P. Die O.W.ers juist, die zoo gemak kelijk uitgeven, maken alles zoo schandelijk duur <?ij lZaten zich gewillig eenige overtollige veeren uittrekken, maar het gevolg is, dat tegelijk de gemiddelde Nederlander geheel kaal geplukt wordt. Het eenige middel hiertegen is het stel len van juist loonend maximum-prijzen voor al les, wat nog niet gedistribueerd wordt en niet bepaald tot de luxeartikelen gerekend moet wor den. Het is niet noodig, dal Nederland na den oorlog bevolkt wordt door 10 pCt. corpulente burgers en 90 pCt.' magere scharminkels. Nieuw licht. Volgens de „Bergumer Courant" heeft de dorpssmid L. v. d. Laan te Garijp een nieuw licht gevend gas uitgevonden, waarmede hij zi;ne werk plaats en woning meer dan voldoende verlicht Hel afval van wagen- en molenmakershout boor en andere spanen stampt hij in een ijzeren buts welke daarna op de smidse gloeiend wordt ge maakt De gassen, die zich daardoor ontwikke len worden door een buis in een ketel opgevan- waariy ze worden gezuiverd en daarni looi- gas buizen naar de stemde plaatsen begeleid. Bij het ontsteken verkrijgt men een vlam, die een helder cn schoon licht verspreidt. Niet veel beter, of Een palrouillewacht te Putte N.-B. hield een paar smokkelaars met eenige zakken B. U. K. aan Toen met de smokkelaars afgerekend was brach ten de soldaten de B. U. Kzelf over de grens en ontvingen er 350 voor, we'.k geld dooi den sergeant en de negen tot de wicht behoo- rende soldaten werd gedeeld. De zaak kwam u:t en de mannen hadden zich voor het Hoog Mili tair Gerechtshof te verantwoorden. Tegen den Sergeant is één jaar gevangenisstraf met degra datie. tegen de soldaten ieder 6 maanden ge vang gcëischt. De vergoede schepen voor den torpedo-aanval. Zoodra het stoomschip Nieuw Amsterdam" te rug is, zal het vaartuig worden uitgerust voor een reis via New-York naar Ned. -Oost -Indië. Naar de Tel. verneemd, zullen dan met de „Nieuw Amsterdam" naar Indië vertrekken dc zes kapiteins, die aangesteld zijn, om de schepen te halen, die de Duitschr-rs in ruil voor de iu Februari getorpedeerde schepen ter beschikking hebben gesteld en welke vaartuigen in Ned.-In dië liggen. Het zijn tv. e gezagvoerders der Holland - Ame rika-Lijn. een van den Rotterdamschcn Lloyd. terwijl de drie overige kapiteins aan Amsterdam sche reederijen zijn verbonden. Bij de reis naar Ned.-Indië zal dc „Nieuw Am sterdam onder commando staan van kapt. W. Krol. gezagvoerder van het s.s. „Rijndam." Nog iets van de ramp te Halifax. Het departement van Buitenlandsche Zaken le Halifax geen enkel der daar vertoevende Ne- derlandsche schepen schade heeft ondervonden. Rijwielbanden. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat het sub 1 in artikel 3 zijner beschikking van 17 October 1917 in zake distributieregeling voor rij wielbanden gestelde verbod van verkoop en af levering van rijwielbanden, niet voorzien van het Rijks-cotrole-stempel, niet van toepassing is op oude en versleten rijwielbanden voor zoover die banden bij het vervoer gedekt zijn door een ver gunning let aflevering van het Rijksbureau voor de Distributie van Rijwielbanden. Aanvragen om dergelijke vergunning moeten, vergezeld van een gespecificeerde opgave der af te leveren partij, worden gericht tot het bureau voornoemd. Jerusalem veroverd. Jeruzalem, de oude hoofdstad van Palestina, is door de Engelschen ingenomen Zevenhonderd en dertig jaar zijn verloopen sinds de laatste Chris tenkoning den troon van 'den beschermer van het heilige land, Godfried van Bollon, verloor. Kei zer Frederik II van Duitschland herwon in 1249 de stad nog eenmaal voor het Christendom, doch daarna bleef ze eerst in de handen der Saracen nen, later in die van de Turken:. In den tijd van Christus teled Jeruzalam 200.000 inwnners, nu heeft de stad er slechts 60.000. Het grootste aantal hiervan zijn Joden, terwijl dat der Christenen een 10.000 bedraagt. In het voor jaar neemt de bevolking tijdelijk sterk toe, door het goote aantal pelgrims, die zich tegen het Grieksche Paschen naar de heilige stad begeven. De stad is omringd door een muur, waarop 34 torens, en waarin zich 8 poorten bevinden. De straten zijn nauw, doch in de wikelbuurtcn goed geplaveid. Vreemdelingen bezoeken meestal de kerk van het Heilige graf en den weg der smar ten met zijn veertien rustplaatsen. Dc stad heeft een eigenaardige ligging, boven op een heuvelrug, naar het Oosten steil dalend, met een prachtig uitzicht over het Jordaandal, naar het Westen langzaam in terasvorm alfloo- pend. De val van deze stad kan voor de zionistische beweging van groot belang zijn. Papier uit zeegras. Weer een nieuwe papiersoort wordt thans uit Denemarken aangekondigd. De tuinman Frydes- berg heeft uit zeegras papier bereid. De proefne mingen hebben in de Deensche Papirfabriek plaats gehad Met houtdeeltjes vermengd levert zeegras een uitstekende papiersoort op, die bo vendien godkoop geleverd kan worden. Het pa tent is reeds aan Noorwegen verkocht. Levende Kunstledematen. Professor Stodola, van wiens technische capa citeiten geheel Zürich spreekt, is op het idee ge komen kunstledematen van zenuwen te voor zien. De bewegingen, die de hand kan maken, worden hoofdzakelijk voortgebracht door de on derarmspieren. Chirurgisch is het best mogelijk einden der spierzenuwen tot een knoop samen te vatten, waaromheen een huidomhulling komt. De knoop staat niet de kunsthand in verbinding en kan le buigen, der vingers en strekken der hand bewerken, als antagonist moet dan een veer op treden- Het zou niet onmogelijk wezen, dat onder in vloed van de zenuwknoop de duim zich zou kun nen buigen, terwijl in het laatste geval de hand toch nog een grijpbeweging zou kunnen maken. Kunnen de zenuwen maar voldoende geprikeld werden, dan is een dergelijke verbetering der kunstldcmalen niet uitgesloten. Prijs van tarwe en rogge. Door de Vereeniging van Nederlandsche Ak kerbouwers is een adres gericht aan den Minister van Landbouw en aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, houdende het verzoek den prijs der tarwe en rogge voor den oogst 1918 te bepalen op 25.per 100 Kilogram. In den breede wordt in bedoeld rekest uiteen gezet, dat adressante vermeent, dat dit het eeni ge afdoende middel is om ons land zooveel moge lijk voor gebrek aan broodkoren te vrijwaren. Adressanten zeggen zeker te weten, dat bij de huidige prijzen niet alle geschikte land met tarwe °f rogge wordt bezaaid. Het standpunt, door genoemde vereenigng ui', ergez.t. s U Velt van broodkoren, zoo loonenl mogelijk te maken. Over de grens gekomen. Eenige geiinterneerde Belgen, die te Oisterwijk in de bosschen van het landgoed Rozephoeve werkzaam zijn. hebben daar een uit Duitschland ntvluchlc Rissische krijgsgevangene ontdekt, die in Mei te Omsk is gevangen genomen en kort daarop ontsnapte. Hij heeft den geheelen afstand des nachts te voet afgelegd: afgaande op de pool ster, wist hij Nederland te bereiken. Hij meende echter nog steeds op Duitschen bodem te zijn; vandaar dat hij zich in een dicht hutje, door hem zelf vervaardigd, schuil hield zich voedende met knolrapen en eenge overgebleven korsten' brood. Padvinders. De Koningin heeft op verzoek van het hoofd bestuur der Vereeniging de Nederlandsche Pad vinders, besloten de uniform te erkennen alsme de de onderscheidingleekenen goed te keuren van de padvinders dier Vereeniging. Nederlanders te Lissabon, Bij hel Departement van Buitenlandsche Zalcen is, naar aanleiding van de te Lissabon plaats ge had hebbende ongeregeldheden, van den Neder- landschen gezant aldaar telegrafisch bericht ont vangen, dat den te Lissabon verblijvenden Ne derlanders niets is overkomen. WIERINGERWAARD Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onzer ge meente. Afwezig was de heer K. Koster die be richt had gezonden geen vergaderingen\ meer te zullen bijwonen, nu hij bedankt had als van den Raad. Behoudens een kleine opmerking door den heer H. Sijbrands werden de notulen goedge keurd. Medegedeeld wordt dat armvoogden in overleg met B. en W. hebben besloten geduren de 't tijdvak 15 Nov. 1 April aan de bedeelden een toeslag te verleenen ad 25 cent voor petro leum en 50 cent voor brandstoffen. Ingekomen was van de S. D. A. P. een verzoek om financi- eelen steun voor petroleum. Op advies van B. en W. werd besloten afwijzend te beschikken, aan gezien dit tamelijk veel zou kosten en er bij de begrooting niet op gerekend is. Als correspondent voor de arbeidersbemiddeling werd aangewezen de heer D. Sleutel Dz. Van den veldwachter Boekei was een verzoek ingekomen om hooge vergoeding voor hef schoon ohuden van secretarie en raadszaal. Op voorstel van B. en W. wordt het salaris van 30.ge bracht op 50.per jaar, terwijl voor 't aanplak ken 10 per jaar zal worden betaald. In te gaan 1 Januari 1918. Van Ged. Staten was de gemeenterekenhig goedgekeurd terug ontvangen. Van de Distributie commissie te Schagcn was de slotrekening der administratiekosten ingekomen, waaruit bleek dat onze gemeente daarvan 11.33 zal moeten beta Slager Hoogland, belast met de levering van ijs, waarvoor 30 per jaar wordt betaald, vroeg in verband met 't steeds duurder worden van ijs de vergoeding te brengen op 75. Na eenige discus sie werd overeengekomen dat B. en W. met Hoogland zullen trachten tot overeenstemming te komen. Als nu was aan de orde benoeming gc- hadden aangemeld. Voor de opmaking .aener aan beveling was vooraf l/., uur in comité vergaderd nadat reeds tweemaal door B, en W. hierover was beraadslaagd. Op de aanbeveling kwamen nu voor de heeren D. Sleutel Dz. alhier, en Jb. Zee man te 't aZandt. Na twee stemmingen werd laatstgenoemde gekozen. De beide andere solici- tanten waren C. Blaauboer Rz, en W. Peereboom, Hierna werd nog besloten het loon van den dood graver met 50 pet. te verhoogen. Bij de rondvraag werd door den heer A. Visser ter sprake gebracht dant onze nieuw benoemden geneesheer al eens heeft te kennen gegeven om weer van hier te vertrekken indien zijn praktijk niet beter wordt. Wethouder Waiboer vond 't zeer goed dat dit hier ter sprake kwam. Het is voor onzen dokter beroerd wanneer een vreemde dokter hier ook nog komt. De ingezetenen moeten wel inzien dat het er voor Wieringerwaard slecht uit ziet, wan neer Dr. Schröder om die redenen zou moeten vertrekken. Verschillende heeren voerden hierover nog 't woord, waarna voorzitter zeide zich met veel van het gesprokene te kunnen vereenigen. Er moest echter niet vergeten worden, dat vrije artsenkeu ze moet blijven bestaan. Tocht geloofde spr. dat wij ook hen, die nog bij den vorigen dokter zijn gebleven, mo'cten aanraden over te gaan naai dr. Sschröder. De getuigschriften uit diens vorige standplaats en ook uit Akersloot zijn zeer gun stig. Zijn praktijk aldaar werd zeer op prijs ge steld. Het zou werkelijk voor Wieringerwaard een ramp zijn indien de dokter zou moeten ver trekken. Hirna ging de Raad in comité ter be handeling reclames hoofdelijken omslag, enz. BI J DEN UiTGEVERvAN DIT BI AD.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2