Maandagmorgen 12 uur op te geven. PALESTINA EN DE AMERIKAANSCHE JODEN. Op de monstermeeting van Amerikaansche Zi onisten, in de Carnegie Hall werd geestdriftige instemming te kennen gegeven met de Engelsch» verklarng ten gunste van de Joodsche rechten h Palestina, Engelsche Amerikaansche en Zionis tische vlaggen versierden de wanden der zaal. Iedere zinspeling op de overwinning der Engel schen te Jerusalem werd harstochtelijk toege juicht Leiders der Amerikaansche Joden hielde" toespraken. Dr. Stephen Wise zeide o.a. ,,1K geloof dat, als het oogenblik slaat, dat Ameri kaansche steun voor de Engelsche plannen noo dig wordt geacht, die steun overvloedig zal wor den verleend." Andere sprekers drongen er op aan, dat Pa e stina in handen der Engelschen en der geallieer de mogendheden moet blijven, als men de hoop wil koesteren, dat het Heilige Land e'ndelijk aan de Joden wordt teruggegeven. GENERAAL LEMAN IN ZWITSERLAND. Mareel Ray van de „Petit Journal" heeft Le- man gesproken in den trein van Zurich naar Bern Aan het station van eerstgenoemde stad had den zich de consuls der geallieerdê landen en de leden der kolonies verzameld,, en brachten een schitterende ovatie aan de generaal, die voor hei venster vaa zijn oupé stond. ,.De Belgen hebben Frankrijk steeds liefgehad, zij zullen het, na dezen oorlog, meer dan ooit be minnen." Tot den consul van Engelasd zeide hij „Ik heb drie jaren gevangenisstraf ondergaan, maar ik had twee trouwe metgezellen, die ik meebreng naar Zwitserland HOOP EN VERTROUWEN. Hierop kwamen twee Belgische geiinterneerden naderbij. Zij brengen den militairen groet, de tranen vloeien over hun gelaat. De een zegt ,.Ik was op het fort Ficron". De ander „Ik ben een kanonnier van het fort Loncin; te Luik waren wij allen met u generaal." „Komt hier, kameraden", zegt de generaal wiens stem een oogenblik door ontroering ge dempt wordt, „komt hier,opdat ik twee dapperen de hand drukke." En hij drukt hen aan het hart. De heldhaftige verdediger van Luik, wien de consul van België de dankbaarheid van alle geal lieerden vertolkt, antwoordt ..Ik mijn plicht, niets dan mijn plicht gedaan. Daardoor ben ik niet veranderd. Ik ben een ou de soldaat, die zijn heele leven niets anders ge daan heeft." arm draagt hij een geweldigen krans van seringen en rozen, met de Belgische kleuren versierd. Hij bedankte allen met een stevigen handdruk, het laatst dén Zwitserschen majoor, die hem van af de grens vergezeld heeft „Ik zal nooit vergeten, dat gij de eerste man zijt, dien ik op dezen bodem der vrijheid begroet heb.' De trein zet zich in beweging, op weg naar Bern. Marcel Ray en zijn collega van de „Ma- tin mogen hem vergezellen. Generaal Leman, ondanks zijn 67 jaren en on danks zijn ontberingen,, blijft staan i de zijgang. Zijn gelaatskleur is frisch, zijn uiterlijk buitenge woon energiek. Hij spreekt over zijn loopbaan en vertelt ten slotte van de historishe dagen van AUGUSTUS 1914. "t. de onti^offing van het fort, waar hij zich be vend .Ik -err' Jot den luchtdruk omvergeworpen n geweldVc Meen verbrijzelde mijn been. Vier n mijn ribben wrden ingedrukt en ik verloor miin bewustzijn door de gasdampen." De gener-al was vol lof over de behandeling, die hij van de Duitsche geneesheeren ondervon den had. te Luik, en later te Maagdenburg, waar zijn voet gerepareerd werd. „Ik heb echter lang geleden aan mijn vier ge broken ribben, waarvoor niet gezorgd was. Waarom niet generaal ..Omdat de geneesheeren die wond niet gevon den hadden." „Maar hebt gij dan niets gezegd „Parbleu, neen, ik ben niet gewoon mij te be* klagen, vooral niet tegenover mijn vijanden. Gij kunt ook zeggen, dat ik steeds behandeld ben zoowel in de vesting Maagdenburg als later in het kamp van Blankenburg bij Stendal. met al de achting, die mijn rangen mijn uniform eischten. De .abel, dien ik draag, is mij kort na den val van Luik aangehouden door mijn tegenstander Emmich." Op de vraag of hij steeds een goed onderkomen en goed voedsel had gehad, wilde de generaal nog niet antwoorden. Hij had voortdurend ge werkt. Hij hda zich bezig gehouden met wiskun dige studies, en hij had gepoogd de Duitschers te leeren kennen door Hegel. Kant, Nietzche en Schopenhauer te lezen. Had men uw woord gevraagd, dat gij niet zoudt ontvluchten „Neen, neen," zeide hij grimlachend, „zij heb ben daar zelfs niet aan gedacht, naar ik hopen wil. Mijn woord geven aan vijanden Zoo naief ziin zij niet gewest." De generaal zeide,, dat hij reeds eerder naar Zwitserland had kunnen gaan, als hij gewild had.. Maar hij wilde eerst vertrekken na alle anderen zoo mogelijk het laatst. Men had bij hem aan gedrongen men head een beroep gedaan op zijn verlangen naar zijn zoon, die aan het front staat naar zijn dochter, die zich te Etretat bevindt; men had hem gewezen op zijn gezondheid, maar hij had niets geantwoord. Ten slotte had men «en beroep gedaan op zijn plichtsbesef Toen was hij vertrokken. Hij sprak over zijn verlangen om zijn kinderen weer te zien, en werd diep ontroerd „Verontschuldig mij", zeide hij, „ik ben zoo be wogen, zoo diep bewogen. Ik ben als een man die uit een boozen droom ontwaakt, die weerkeert tot het leven, tot de hoop, tot de daad. Ik moet mij wennen; mijn gezondheid is geschokt, ont ken dit niet, ik weet wat ik zeg. Maar wat mij aan krachten overblijft, zal ik weten te benuten. Er zullen na den oorlog veel dingen te zeggen en „te doen zijn bij ons" En zich wendend tot den militairen attaché van de Belgische legatie „Wij zullen vrij zijn, niet waar, wij zullen on afhankelijk zijn „Ja, generaal, eer kan de oorlog niet eindigen. KERSTWENSCHEN VAN KONING GEORGE EN GENERAAL HAIG. Generaala Haig vaardigde heden de volgende dagorde aan de troepen in Frankrijk uit „Ik wensch alle rangen van de Engelsche le gers in Frankrijk alles goeds toe voor Kerstmis en Nieuwjaar. Ik weet zeer wel, wat onze troe pen hebben door gemaakt Hun moed en de vast beradenheid, het uithoudingsvermogen, hetwelk zij aan den dag hebben gelegd bij alle zware ge vechten, welke in het afgeloopen jaar hebben plaats gevonden, verschaffen hun het recht en op mijn innige dankbaarheid en oprecht gemeen de bewondering. Onze overwinningen en successen zijn zeer aanzienlijk geweest, en zouden in samenwerking met de krachtsinspanningen onzer Franshe bond genooten waarschijnlijk tot een vroege en vol ledige overwinning hebben gevoerd, indien du Russische regeering niet ware ineengestort, en vervolgens de Russische legers niet waren uiteen gerukt. Thans valt ons de taak te beurt onze harten te stalen en ons te harden voor de komende krachtsinspanning. Ik vertrouw er ten volle op, dat de zelfde schit terende moed en de opgewekte vastberadenheid welke door u allen zoo onwankelbaar zijn ge toond in de dagen die achter ons liggen, ook in het aanstaande jaar aan alle eischen zullen vol doen, die nog gesteld zullen worden tot bevei liging van huis en. haar." «u .«uit, en naar -1 J-i De volgende telegrammen werden ontvangen van het koninklijk echtpaar en op Kerstdag be kend gemaakt per vloot- en ïeg*vör<fcr „Ik zend aan alle rangen van vloot ep eger mijn hartelijk gemeende, goede wenschen voor Kerstmis en Nieuwjaar. Ik besef uwe ontberin gen, zoo geduldig en opgewekt gedragen, en ik verheug mij in de successen, zoo schitterend door u bevochten. De natie blijft hare beloften trouw, vastbeslo ten om ze te vervullen. Moge God uw krachtsinspanning zegenen en ons de overwinning schenken." GEORGE R. I Het andere telegram luidde „Onze Kerstdagen zijn bij de zieke en gewon de matrozen en soldaten,. Wij weten uit persoon lijke ervaring met welk geduld en met hoeveel opgeruimdheid zij hun lijden dragen. Wij wen schen hun allen een spoedig herstel hunner ge zondheid, een rustigen Kersttijd, en dat spoedig helderder dagen voor hun mogen aanbreken. GEORGE R. I. MARY R. - 7 Bespreking IJsfeesten. Aangenomen werd om eerst een rijderij te hou den voor Jongens Meisjes van 16 20 jaar met hindernissen. En ijs en weder dienende een maskerade feest op het ijs. Een commissie wordt benoemd om een derge lijk feest voor te bereiken en wanneer het feest zal plaats hebben, zal de mooiste maskarade een prijs toegekend worden. De Rofidvraag leverde niet veel op, alleen werd nog gewezen op de droogte in de de gracht om die .te verwijderen, doch dit kan op heden niet, daar de gracht overgevioren was. Hierna Sluiting. i Cacaoprjjs. 3 De vo'gende maximumprijzen zijn vastgesteld voor den kleinhandel cacaopoeder door winke liers" los uitgewogen 2,per pond, 40 cent per ons idem is origineele verpakking van den fabrikant 4.40 per kilo, 2.25 per pondf 1.15 per half pond, 60 cent per een vierde pond, 50 cent per ons. Het mijnongeluk bij Karbitz. De 23 mijnwerkers die door frtstorting van een gedeelte van de mijn Austria", bij Kerb'tz (Han n. vCr) van de buitenwereld wcr Sjen •Igesloten htbben allen den dool (uvuuJen. DE NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS. Tot heden heeft Nederland geweigerd, om eeni ge overeenkomst aan te gaan met de Vereenigde Staten en gaf er de voorkeur aan ongeveer hon derd schepen werkloos in de Amerikaansche havens te laten liggen, in plaats van de Ameri kaansche voorstellen aan te nemen. Er zijn thans teekenen, dat de «conomischen druk wordt ge voeld, en dat Nederland geneigd is de vereischte waarborgen te geven, dat Nederlandsche schepen direct noch indirect zullen worden gebruikt ten voordeele van Duitschland. Andere neutrale sta ten zijn in dezelfde positie en zij zullen worden genoodzaakt om aan de eischen der Vereenigde Staten eenigermate tegemoet te komen, indien zij Amerikaansche voorraden wenschen te ont vangen. Op het oogenblik is er in Amerika gebrek aan suiker. Java heeft een enormen voorraad voor uitvoer, maar deze kan niet hier gebracht worden, omdat er geen voldoend aantal Amerikaansche schepen beschikbaar is en de neutrale schepen weigerden om voor Amerika te varen, in de hoop dat de behoefte aan suiker gebruikt zal kunnen worden als drijfveer om een algemeene regeling te doen vaststellen. De Vereenigde Staten stel len thans voor, om die drijfveer te richten tegen de naties, die haar vroeger gebruiken, n.1. om een regeling te maken, die eerlijk is tegenover de neutralen, maar die ze zal verhinderen, zelfs in direct bijstand te geven aan Duitschland. KOLENGEBREK IN ZEEUWSCH VLAANDEREN Te Schoondijke werd een vergadering gehou den van de verschillende brandstoffen-cpmmis- sies uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin de heer L. J. den Hollander, burgemeester van Axel verklaarde, gezien de vele moeilijkheden hem aangedaan in zijn functie van hoofd der brandstoffenvoofziening in Zeeuwsch Vlaanderen als zoodanig te zullen ontslag nemen, daar hij juist alles gedana heeft, om de verschillende ge meenten van brandstoffen te voorzien. Het bleek dat de klachten van den heer Den Hollander zijn doorgezonden. Op aandrang der vergadering zeg de de heer Den Hollander dan ook toe zijn ont slag in beraad te zullen houden, terwijl besloten werd zich tot het rijkskolenbureau te wenden, i om toch kolen naar Zeeland te zenden, vooral met 't oog op mogelijken ijsgang wanneer Zeeuwsch Vlaanderen geheel geiisoleerd zou^ kun nen worden. WIERINGERWAARDBij de j.1. gehoude stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature- K. Koster .wétd7digstDeKeefD Koster Kz. verkreeg 97 en de heer J. E. Vos 72 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. ONGEREGELDHEDEN OP DE MELKMARKT TE AMSTERDAM. Den tweeden kesLlagmorgen hebben een aantal melkslijters gepoogd een wagen melk leeg te ha len welke poging al'een door krachtdadig optre den der poiitle verijdeld is. De anavoer was dien dag zeer slecht. Van het kwantum 65000 liter was in de vroegte slechts 1900 liter aangekomen. Eenige wagons waren gelost en over de aanwezige slijters ver deeld, toen de laatste wagon aan de beurt kwam om gelost te worden. In dien wagon bevond zich het kwantum melk bestemd voor de zieken en huiszitttende, armen, welk kwantum aan De Da geraad geedosseerd was, daar deze coöperatie met de bestelling dier melk belast is. Op aanhi. sing van eenige personen bestormden een aan-, tal slijters, waaronder er schijnen geweest te zijn die niet zoo geheel nuchter meer waren, den wa gon. De toezicht houdende agent van politie no. 448 werd door eenige kerels besprongen. Een der mannen greep van achter den agent aan, ter wijl een ander hem van voren attaqueerde De agent wist zich echter los te rukken en den sa bel te trekken, waarmede hij zich flink verweer de en de wagon zoo lang wist te verdedigen tot er assistentie opdaagde. Daarop werd het ter rein ontruimd en de melk voor De Dageraad on der politiegeleide vervoerd. Later op den morgen hetincident had om streeks halfacht plaats kwam nog eenige melk aan en in totaal zal het aangevoerde kwantum 22.000 liter bedragen hebben. Baldadige personen hebben dicnzelfden morgen op de melkmarkt de melkwagen van den slijter Van der Groep, voorzitter van den Melkslijters- bond, omgekeerd, zoodat de geheele inhoud van ongeveer 60 liter verloren ging. KORTE BERICHTEN. Met grooten ijver heeft men zich in Duitsch land toegelegd op brandnetelcultuur en wel voor twee doeleinden, als voedsel voor het vee en als weefmateriaal. Hij behoeft geen vetten grond, maar groeit tierig op de armste zandvlakte. De aanleg van een brandnetelcultuur geschiedt door vingerlange wortelstekjes. Twee Zweedsche artsen Kling en Badseldt, hebben een nieuw serum tegen roodvonk samen gesteld, dat in de vele gevallen, waarin ze het toepasten uitstekennde resultaten opleverde. Gewichtsafname tengevolge van oorlogs brood en andere oorlogskostjes is aan de orde van den dag. Geen buikige Duitschers, geen ge zette Fransche matrones meer. Onrustbarend is echter een Berlijnsche burger afgenomen, onge veer een 1400 pond. De arme lijder, die dage lijks in een variété optreedt, is eenolifant, die sedert den oorlog evenals de Duitsche be volking op rantsoen gesteld is. Wegens gebrek aan steenkolen zullen de fa brieken der firma Ter Horst en Co., te Rijsen, waaraan ongeveer 1400 arbeiders (sters) werk zaam zijn, binnen enkele dagen moeten worden stopgezet. Bij Rosmalen is door een trein uit de rich ting Nijmegen het 9-jarig knd van L. Heesakkers overreden en gedood. Vrouw verbrand Mevr. K. wonende Kampersingel te Haarlem, een bejaarde dame is, toen zij alleen in de ka mer was, in aanraking gekomen met vuur uit de kachel. Zij is inbrand geraakt en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat zij, naar het Diaco- nessenhuis overgebracht, daar is ovreleden. Bon No. 6 der rijkspetroleum- distributiekaart zal van 31 December tot en met 15 Januari gel dig zijn voor 2 liter petroleum. Bepaald is, dat gemobiliseerde gemeente raadsleden bijzonder verlof zullen kunnen beko men voor het bijwonen der raadsvergaderingen. De gemeente Grootebroek zit zonder brand stof, als gevolg van een geschil met de districts commissie te Enkhuizen, die beweert, dat te Grootebroek de distributie van brandstoffen veel te wenschen overlaat. Op het brandstoffen- distributiebureau te Heerenveen kwam het tusschen den directeur en een ingezetene tot een vechtpartij- De laatste heeft een aanklacht tegen den directeur inge diend wegens mishandeling. De koster der Ned. Herv. kerk te Gcnemui den, gaat bij de gemeenteleden rónd, om petro leum op te halen voor den dienst op Oudejaars avond. PLAATS F« L IJ K NI l? \V S Vergadering IJsclub Wieringen op j.1. Za terdag bij Lont. Aanwezig waren 16 leden. D, lu^aileiin^ -1 A"-"- ««O» zitter den Heer Jongkind met eenige krasse woorden, omreden hij bij ondervinding had. dat de vergaderingen zoo slecht worden bezocht zelfs de bestuursleden, die in de onmiddelijke om geving zich bevinden zijn altijd afweizg. De Secretaris las de notulen voor die onveran derd werden goedgekeurd. Rekening en verantwoording van de Penningm. Ontvangsten 221.431/., Uitgaven 236.38 Nadeelig. Saldo. 14.941 /0 Dank aan den Penningmeester voor zijn ac- curaad beheer. Verkiezing bestuursleden, periodieke aftr. van de Heeren N. J. Poel. C. Duijnker. Gekozen Duijnker A. v.d. Wellen op voor stel van de vergadering werd het bestuur met 2 leden uitgebreid Hiervoor werden gekozen de Heeren Jb. Bruul en Jn. Luijt De voorzitter wilde aftreden waar hij meende dat hij te oud werd en er jonge krachten moesten komen. Ook bracht de voorzitter in het mid den dat er een strooming onder de leden was, te gen de prijsuitdeeling te houden in de herberg. Voorzitter was van meening, dat dit noodig zoo moest blijven. Na eenige discussiën en op aandringen der le den, nam de Heer Jongkind zijn benoeming weer aan. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 December 1917. N*d. Herv. Gemeente Hippolytushoef vóorm. 10 uur, Ds. De Vries. Den Oever n.m. 2 uur Ds. De Vries. Doopss-ez. Gemeente Stroe voorm. 10 Ds. Leendertz. REHOBOTH. Hippolytushoef voorm. 10 uur de Heer Stavenga Ned. Herv. Gemeente Zondag 3f December 1917. Hippolytushoef nam. 5 1/„ uur Ds. De Vries. Den Oever nam. 7 xl uur Ds. De Vries. Doopsg-ez. Gemeente Hippolytushoef nam. 7 uur Ds. Leendertz. REHOBOTH. Hippolytushoef nam. 7 uur de Heer Stavenga. Denkt vooral om uw NIEUWJAARS GROETEN voor PrUs SO cent voor niet meer dan 6 regels.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2