WEEKBLAD VOOR WlfoNGENj^N OMSTREKFM 9e Jaargang. Dinsdag 15/danuari 1918. No 4. WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT E DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs 3 mannden 0.60. per UITGEVER: I CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIEN: van 1-5 regels Iedere regel meer f O.LO „0.06 GUMENGDN I E U W S. - - -..erijjiday ie Londen. Volgens het Journal of Commerce wordt de hoeveelheid voedsel die alleen in Lnoden door ratten is opgegeten, op duizenden tonnen geschat Zij maken alle pakhuizen en opslagplaatsen on veilig en men verzekert, dat zij alleen in d Kerstweken genoeg meel voor duizenden Kerst puddingen hebben verslonden. William Dalton een der meestbekende Lon- densche rattenverdelgers, deelde aan een ver slaggever van het blad mede, dat het gevaar zeer ernstig was. Hij werd overstelpt met opdrachten om huizen van ratten te zuiveren daar deze op een verschrikkelijke manier huishouden onder de levensmiddelen. De vleeschmarkten krioelen van de ratten; één poelierszaak werden in nacht 30 kalkoe nen en 60 kuikens verslonden. In de winkels van bevroren vleesch zijn zij bij duizenden er vreten zij onrustbarend veel vleesch. Als men geen krachtige maatregelen neemt, zal het gevaar voortdurend grooter worden. Eén paar ratten vermenigvuldigt zich in drie jaren tijds tot 646.808 stuks en deze eten evenveel als 60.000 menschen. Een der burgemeesters van Lon den heeft verklaard, dat de ratten iedere week een zak meel bij hem leegvreeten. Het.... penningske van den arme In het Evangelisch Zondagsblad schrijft de heer F. J. J. Boon van Ostade oud-diaken der Ned. Hcrv. Gemeente te Gouda ,,In mijn vorige woonplaats Gouda krijgt een bedeelde, die voor den eersten keer zijn onder steuning ontvangt, een penning, waarop een num mer staat. Hij is dan verplicht des Zondags te 2 uur de goedsdienstoefening bij te wonen in de Kiene Kerk. Bij den ingang der kerk staat een bediende der diaconie met lederen zak, waarin de bedeelde zijn penningwe.TPt., en - - i leerende"t>re"dcrs diaken of de bedeelden ter k.-ke zijn geweest. Dikwijls stuurt zoon bedeelde een klein zoon of buurmeisje, zoodat die instelling niet altijd aan het doel beantwoordt. Bij zekte of andere wettige verhindering moet de penning afgegeven worden bij een der diaken aan huis. Er waren wel die deze verouderde instelling wilden opheffen, maar de vrees, dat vele onder- .U.ndcn in É^heel de armen feiT'van dezen maatregel uitgesloten." De ongepastheid en het on-paedagogische dezen maatregel, die cok elders is toegepast, len wel iedereen in het oog vallen. De diacon| en zijn instellingen van volkomen vrije liefdadj heid en behoeven haar toevlucht niet te nenv tot dergelijke dwangmaatregelen. Bovendien h is een twijfelachtig genoegen voor een predikai voor zulke geforceerde hoorders te moeten ken terwijl dezen met een waarschijnlijk all behalve sympathieke stemming zullen luisteren meer zou overwegende bezwaren bestaan. De nieuwste weelde Ken goud- en zilversmid in Den Haag ontving ÖêrZcr dagen een bestelling voor goeden gordijn riogen. met de mededeeling. dat in elke ring een diamant most worden gezet I Onbepaald (klein) verlof. (Officieel) Behouden onvoorziene omstandig heden zullen van 2530 Maart 1918 met onbe paald (klein) verlof worden gezonden de dienstplichtige onderofficieren van de lich zoodat het resultaat eerder afkeer dan aankwef' tr.g 1911 der bereden korpsen king van vroomheid is. FEUILLETON LEVENS STRIJD. „Daar komen ze al," viel de lange winkelier ster haar in de rede: „maar er is immers ook een vrouw bij, dat is zeker de schoondochter „Wel mijn hemel die rijke mevrouw zal toch niet zoo'n katoenen vodje dragen." Eerbiedig maakte men plaats. De kist werd in de lijkkoets geschoven en de stoet stelde zich langzaam in beweging. In de koets zaten Timpe, de meesterknecht en diens zuster. Spiller, Wie- sel en de leerjongen hadden de plaatsen in dv vigilante ingenomen. „Gij hebt gelijk gehad," zeide de dikke tot de derde spreekster, toen zij met haar heenging, „er is iets niet volkomen in den haak, of me vrouw heeft migraine en mijnheer moet haar op passen. Dat moest mij niet overkomen, dat ver zeker ik je." Met deze woorden ging zij heen, terwijl haar gezellin door de winkelierster werd tegengehou den. Onder een koetspoort staande, verdipeten zij zich in een langdurig gesprek, waarvan het onderwerp niet moeilijk te raden was, want men .zag, hoe de lange vrouw haar mageren arm als een wegwijzer in de richting van Timpe's huis uitstak. De sneeuw vel nog steeds dicht en gelijkma tig uit den hemel en bedekte langzamerhand de sporen van de lijkkoets en haar gevolg.... Hij keurde hooi af. De advocaat-generaal bij het Hof te Leeuw den vorderde 2 jaar gevangenisstraf tegen 30-jarigen kellner uit St. Jors te Amsterdam, gens oplichting van Friesche boeren, bij we zich uitgaf voor chef bij de hooidistributie er gen geldelijke belooning het hooi ,,voor het afkeurde". De rechtbank te Heerenveen had h| veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden, onder trek der voorloopige hechtenis. Welkom thuis Eenige dagen geleden had de dienstbod* het Kamerlid mr. dr. Van Best de onhandighj de verkeerde kraan van een waschmachinc o»i te draaien. Daar de huisgenooten den geheeL dag afwezig waren, kon het water rustig dopr stroomen en toen men van de reis terugk plaste men allerwegen in het nat. Treurig was het om aan te zien hoe alles r|n4 dreef in den vloed en men kan begrijpen kleeden en meubels door die overstroomin: :bten geleden. I Naar we vernemen heeft mr. Van Best öeiji extra rantsoen steenkolen (30 H.L.) v:an j{.'0og~ te nKUjJekrege» om., «io •ggjjft' ölgbl. Wij krijgen geen ijzeren munten In de afdeelingcn der Eerster Kamer was ge vraagd of het niet gewenscht zou zijn ijzeren een ten en stuivers in omloop te brengen wegens het gevaar dat er anders een tekort aan pasmunt komen zou als gevolg van smelting van tegen woordige munten. De Minister heeft thans in de Kamer medegedeeld, dat er tegen ijzeren mun- de denstplichtige korporaals en manschappen van de lichting 1912 der bereden korpsen. Voor den vrede. Namens het Comité tot Gebedgemeenschap voor den Vrede heeft dr. M. Balt te Ede onder staand telegram verzonden aan den president der Ver. Staten van Noord Amerika „Het Comité tot Gebedsgemeenschap voor den vrede smeekt in den naam van Jezus Christus den president der Vereenigde Staten van Noord Amerika, toch wel aan de vredesonderhandelin gen te willen deelnemen, en vraagt alle oprechte Amerikaansche geloovigen met ons, naar Matth. 18 19 te zamen te willen stemmen in het gebed om verootmoediging en om Gods genade voor de wereld, opdat een rechtvaardige cn gezegen de vrede tot stand kome." Een telegram van /gelijken inhoud is ook ver zonden aan Lloyd 3George en aan den president der Franshe Republiek. Vad. Luieren voordeeliger dan werken I Een flinke arbeider te Winschoten gaat tot 1 uur 's middags uit werken naar Westerlec voor 20 cents per uur en brengt Zaterdagsavonds brengt Zaterdagsavond 9 thuis van.. Steuncomité Slimheid ging uit van den ambtenaar! Een winkelier in een onzer plattelandsgemeen ten ontvang v.h. Rijksdistributiekantoor bericht voorloopig geen suiker meer te zullen ontvangen aangezien hij zijn hoeveelheid reeds overschre den had. tenzij hij een geldige reden kon opge ven. Het winkeliertje te gauw door zijn voorraad het den knecht en den leerjongen voor, wanneer *ij in het zijvertrek luide de woorden hoorden uitspreken: „Karolina, zijt gij daar?" of „Moe der, hoort ge wel Eens zelfs kwam het hoofd om de deur der werkplaats en vroeg in alle ernst„Is mijn vrouw niet hier Hij kon maar niet begrijpen, dat hij alleen was. De eerste drie dagen na de begrafenis na men deze hallucinaties dermate toe, dat Beier het ergste vreesde en telkens wanneer Timpe de werkplaats verliet, achter hem aan liep, om een wanhopige daad te voorkomen. Dan zag hij dikwijls, hoe de baas, die meende onbespied te zijn, voor den leunstoer stond, waarin de over- j ledene placht uit te rusten; hij zette een gezicht alsof zijn vrouw er nog in levenden lijve in zat en naar hem opzag. Of Timpe beschouwde lang met gevouwen handen haar portret, dat aan den wand boven den zilveren mirtekrans hing. Ja, toen Thomas weer eens zacht de deur geopend had, zag hij hoe de oude met een uitdrukking van teederheid op het gelaat de aan een knop hangende huisjapon der overledenn streelde en er en kus op drukte. De meesterknecht hield Timpe nu werkelijk voor krankzinnig en knoopte dikwijls opzettelijk een gesprek met hem aan, om zich daarvan te dankte. Alleen moesten Thomas en Marie met hem aan tafel eten. „Maar niet voor uw geld, baas.... dan is het ons goed," zeide de meesterknecht kort en bon dig als altijd. Het verschrikkelijkste voor Timpe was, dat hij niet slapen kon. Des avonds kwam het hem zoo leeg voor als eer. kerk. zoodat hij bepaald ang stig werd. wanneer de tijd om naar bed te gaan aanbrak. Wanneer de schemering begon te val len, was hij bang de beide grootc voorkamers binnen te treden. Ieder meubelstuk, het klein ste voorwerp herinnerde hem aan zijn ovrleden vrouw. Hij liet daarom zijn bed in zijn werkka mer brengen en beval den leerjongen van nu aan :n de werkplaats te slapen. Reeds den dag na de begrafenis begonnen de tongen in de buurt haar werk. De gedrochtelijk- ste verhalen kwamen daarbij te voorschijn, zoo dra er sprake was van de verhouding tusschen den baas en zijn zoon. Bij Jamarath draaide het debat avond aan avond om dat punt. Men vond het ongehoord, dat Timpe waagde zich als een vermogend man voor te doen, terwijl men reeds van zijn ondergang overtuigd was. „Hij heeft juist wat hij verdient. Waarvoor ook die eeuwige -kale bluf liet Döppler zich hoo ren. Maar mijnheer Brümmer die er zich over ZESTIENDE HOOFDSTUK. Sedert dien dag was hel nog slechts Timpe's geest, die door hel huis wandelde; ten minste 7.00 scheen het Thomas Beier toe. Het was in derdaad akelig om aan te zien, hoe de baas stil de werkplaats binnentrad, geen woord zeide, niets aanraakte, zwijgend eenige oogenblikken door het raam naar buiten keek, de lippen op elkaar perste, en dan weer even stil heensloop Nergens vond hij rust. Nog spookachtiger kwam overtuigen. Tot zijn verbazing gaf de baas dan steds volkomen verstandige antwoorden, maar ergerde. Timpe indertijd als eigenaar eener villa hij was zoo meegaande en zachtmoedig, als men cn van een prachtig huis op straat eerbiedig ge hem al sedert jaren niet meer gekend had. Wat j groet te hebben, verbrak zijn stilzwijgen en zei de meesterknecht voor een begin van krankzin- i de zalvend „Wie tegen de groote fabrieken en nigheid hield, was slechts een gevolg van de hoo i de machines is, die is ook tegen den geest van ge mate, waarop zijn ziel was aangedaan, de ui-i vooruitgang. Weet gij nog, hoe hij toen 's avonds ting van een diep terneder gebogen geest, die zoo dapper geheel in zich zelf is gekeerd en zijn vreeselijk I zeggen ongeluk eerst langzamerhand I§ert nzien Timpe gebruikte slechts weinig voedsel, hoe restauratie in de buurt haalde. De meesterknecht zag in, dat dat zoo niet langer kon gaan. Den vierden dag bracht hij 's morgens vroeg zijn zus ter mee. Deze bleef nu den geheelen dag daar in huis. kookte voor den baas en den leerjongen en bracht de huishouding in orde. Timpe verzette zich mét geen enkel woord daartegen. Hij vond dat zoo natuurlijk, dat hij er niet eens voor be- daartegen lostrok Ik wilde niets _.oe>Waarom ook Hij zou mij toch niet begrepen het>hen.... dergelijke lieden iets dui delijk te maken, is niet gemakkelijk. Hij zou ten slotte van mij geprofiteerd en mij op den koop toe uitgelachen hebben." Alleen de schoorsteenvegersbaas nam Timpe's partij. En toen ftölte, die als gewoonlijk van hef eene speeltafeltje naar het andere liep. die ha telijke uitdrukkingen hoorde, mengde ook hij zich in het gesprek en werd zoo driftig, dat de woordenwisseling eindelijk een dreigend karak Bureau Hippolyiushoef, Wieringen TeL Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. heen, omdat zijn concwrcntcn op dat cogcnblik ronder zaten vist er geen raad voor en wende zich tot het plaatselijk levensntiddelenbedrijf. En »iet een der ambtenaren kreeg een ingeving. Op diens aanraden luidde de opheldering dat de menschen in de betrokken gemeente wegens de hooge kaasprijzen vrij algemeen begonnen waren suiker op hun brood te eten.... Spoedig kreeg enze winkelier een nieuwen voorraad Onbepaald (klein) verlof. 2 Maart a.s. zullen de zecmiliciens van de eer ste ploeg der lichting 1915 in het genot van onbe paald (klein) verlof worden gesteld. Snel recht. Het is een oude geschiedenis, zoo schrijft de Haarlemsche correspondent van. het N. v. d. D. In April 1911 reed een auto van een Heer uit Heemstede op den Osdorpcrweg onder Sloten cep arbeider aan, die een paar dagen later over leed. Dc weduwe vorderde schadevergoeding van den berijder of eigenaar cn nadat de rechtbank te Haarlem dc schuld niet bewezen achtte, be sliste het Hof dat die schuld wel aanwezig was. Ten slotte is de schade vastgesteld en nu in 1918, dus bijna zeven jaren na dato, is deze pro -edurc beëindigd en de schedevergoeding uit betaald Jammer dat intusschen de weduwe ook is over leden; deze vrouw heeft langen tijd in groote on zekerheid en armoede geleefd; ze heeft de re sultaten van al haar wachten niet mogen ge nie ten. Vele jaren heeft zij in grootc zorgen verkeerd, zoodai o.a. het burgelijk armbestuur financieelen onderstand heeft moeten verlecnen. Nu de schadevergoeding is uitgekeerd hebben verleèn^e^Rufp* teruggegeven; zeker een verras sing voor het armbestuur cn een daad die dc kin deren eert.I KORTEBERICHTE. In wel 20 kerken en scholen in de omge ving van Hijdaard (Freisland) werd in den laat sten tijd Ln gebroken De vermoedelijke dadei is thans aangehouden iemand reizende met een woonscheepje ter aannam. Dat deed hij avond aan avond, zoo dra men trachtte Johannes zwart te maken. „Gij zijt juist goed genoeg om Timpe's schoen riemen los te knoopen," riep hij bij een dergelijke gelegenheid, woedend geworden. Brümmer toe. „Men zou den vooruitgang van den tijd kunnen zegenen, wanneer hij u eens meepakte, zoodat niemand u ooit terug zag. Ik geloof, dat niemand u zal naloopen." Dat was te veel. Een paar van hen. die om de tafel zaten, lachten, wat den toorn van den ren tenier nog deed toenemen. Hij werd bleek, zijn lippen trilden en in den beginne was hij niet in staat te antwoorden: daarop stond hij op, riep Frits, den kellner, en verzekerde het lokaal niet meer te zullen betreden, waneer hem geen vol doening gegeven werd. In zijn plaats sprak Dop Dier des (e meer. De lof, aan Timpe toegezwaaid had den paraplukoopman dermate ontstemd,, dat hij den blikslager allerlei leclijkc ^woorden naar het hoofd wierp en vervolgens eveneens verklaar de. heden avond voor het laatste zijn1 beenen hier onder tafel gestoken te hebben. Daar Nölte geenszins zijn mond wilde houden en zijn hart behoorlijk luchtte, werd het schandaal hoe lan ger hoe erger. Toen Jamrath zag. dat er van bij leggen geen sprake kon zijn. overwoog hij snel, wat voor hem het voordeeligste was en ver zocht den baas, het lokaal te vrlaten. Voor een halfje vrit, dat men hier verteerde, mocht men zich toch niet veroorlcven. alle andere gasten te belccdigen, zeide hij halfluide, maar voor Nöi te duidelijk genoeg. De blikslager ging nu heen. Brümmer en Döppler werden tevreden gesteld cn Jamrath had het verles van twee zijner beste klanten weten te voorkomen. En evenals in de herberg, zoo besprak men ook in den familikring de merkwaardige ontdek king. die men plotseling aan Timpe gedaan had. Deze wijk had nog iets kleinsteedsch over zich. In de oude huizen woonden de huurders tiental len Jaren lang. Piet en Klaas kenden elkander, de kinderen bezochten dezelfde school en aldus had een buitengewone gebeurtenis spoedig de ronde door dc huizen gedaan. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1