WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9 e Jaargang. Dinsdag 22 Januari 1918. No 6. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIÉN: van 1-5 regels Iedere regel meer iO.ZO „0.06 Bureau Hippolytuskoei, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna Paulowna Agentschap A. Keuris Gz„ Wieriogerwaard. GEMENGDNIEUWS. Broodvoorziening. In tutaal zullen, we te rekenen van 1 Januari 1918 af. aan broodkoren kunnen beschikken over 183,143.000 K.G. Voor de broodvoeding zijn bij de tegenwoordige ramtsoeneering voor 3 brood kaarttijdvakken noodig circa 50.000 K.G. De aan wezige voorraad is dus niet voldoende hel hui» dige rantsoen voort te zetten tot 1 Maart, wan neer voor het brood uitsluitend graan gebezigd wordt. Op 1 Januari 1918 kon beschikt worden over 3o.ooo.ooo K.G. aardappelmeel; deze stellen in slaat de broodvoorziening lot omstreeks half Mei Voort te zetten, verder dan tot dezen termijn is de voorziening niet verzekerd. Blijft aanvoer van buitenlandsch graan achter we,ge, dan j.a\ het broodrantsoen opnieuw moeten worden ingekrompen, willen wij den nieuwen oogst halen. Aardappelen. De distributie van aardappelen zal volgens hel huidige vantsoen tot den nieuwen oogst kunnen worden volgehouden. Verdere voedingsmiddelen. Wat de voedingsmiddelen betreft merkt de Mi nister op, dat er geen aanleiding is te vermoeden, dat er niet voldoende melk zal zijn in het komen de jaar om de normale behoefte te dekken. Hetzelfde geldt ook voor de boter- en kaaspro ductie; verwacht kan zelfs worden dat aanzien lijke voorraden zullen worden uitgevoerd in ruil om onmisbare grondstoffen. Ook de groente.nvoorziening geeft geen reden tot bezorgdheid, terwijl ook de suiker-voorzie ning tot de nieuwe campagne is gewaarborgd. Geen schoenen meer In Bussum neemt het dragen van klompen in- plaats van het dure lederen schoeisel in do meer gegoede kringen steeds meer toe. Vooral op de besneeuwde wegen is de klomp voor schoolgaan de kinderen een betere dracht dan de natte schoen. Een groot deel der bevolking van de scholen voor U.L.O. en M.U.L.O. gaat op klompen met de pantoffels bij zich. Maatregelen van orde tegen het loopen in de klompen op de schooltrappen zijn intusschen gebleken niet overbodig te zijn. Predikant-ambtenaar Te Monnikendam is ds. F. F. Milatz, predikant FEUILLETON LEVENS STRIJD. Maar wel bracht hij het zoo ver, dat Marie Beier het opgaf de huishouding langer waor te nemen en niet meer terug kwam. Het hinderde hem. een vreemde vrouw om zich te hebben, zei de hij haar openhartig; en juffrouw Beier liet zich dat geen tweemaal zeggen, niettegenstaan de hij haar verzekerde, dat hij haar zeer waar deerde en niets tegen haar had. Maar wanneer men drieëndertig jaar lang zijn vrouw steeds oni en dij zien ge-haa naa, aan Kon men aan een an der gezicht moeilijk gewennen. De ware reden van zijn tegenzin was echter een andere. Zijn wantrouwen werd van dag tot dag grooter; hij verbeeldde zich, dat de zuster even goed op zijn nalatenschap kon speculeeren, als haar broeder op een ommekeer in zijn politieke zienswijze. Hij zette zijn 'koffie zelf, zorgde steeds voor raad voor ontbijt en avondeten in huis te heb ben en liet zich zijn middagmaal uit een nabu rige gaarkeuken zenden. Maar niet geregeld, want dikwijls kreeg hij het in het hoofd, zelf iets voor zich klaar te maken; hij ging dan 's morgens naar de winkels, om slechts het allernoodzake lijkste te koopen en bestelde zijn middagmaal of Zoo ging dat eenige weken voort. Toen greep er plotseling een voor zijn leeftijd noodlottige verandering plaats. De hypotheek werd hem op gezegd en wel door den houder in eigen persoon De geldschiter bracht allerlei gronden te ber de, deels juist waren, maar anderdeels slechts 1 te duidelijk het doel lieten doorsche meren, >'jn geld terug te krijgen. Achtereenvol gens li Jde het Er is mij ter oore gekomen, dat u-v zaak verloopen is„De stadsspoor weg heeft uw perceel aanzienlijk in waarde doen verminderen...." ,,lk heb dringend geld noodig," enz. In werkelijkheid was dat slechts een listig de. Die mijnheer had een bloedverwant in de stedelijke bouwcommissie, die hem had medeg* bij de Doopsgez. Gemeente, door het gemeente bestuur belast met de distributie regeling van le vensmiddelen en brandstoffen. Hij geniet daar voor een jaarwedde van 600. Het geval van dr. Kuipers te Beemster. waar over Mercurius zoo ontstemd is, staat dus niet op zichzelf. Uit het koelhuis van het Abattoir te Am sterdam heeft men een heele geslachte koe gesto len Koffie. Van de door het schip ,,0rion" aangevoerde 25000 balen koffie zijn, zooals gemeld, 9250 balen vrijgegeven. De vrijgegeven koffie weegt 1.550.000 K.G. en na 't branden 440.000 K.G. Deze hoeveelheid is voldoende om gedurende iets meer dan één maand koffie te verstrekken zoo 't rantsoen gebaseerd blijf op 1 ons per per soon per 14 dagen. Gemeente meubelen voor jonggehuwden Het dagelijksch bestuur van het Duitsche >tad je Lichtenberg vat ten opzichte van de inwoners zijn vaderlijke taak zeer ruim op. Blijkbaar, om het stand komen van huwelijken te bevorderen, heeft het bij den gemeenteraad een voorstel ge daan, cm een gemeentelijk bureau voor het ver krijgbaar stellen van meubelen op te rinhien en daarvoor een bedrag van 300.000 guld*i beschik baar te stellen. Van dat kapitaal zullen alle b<- noodigdheden voor de inrichting van kleine wo ningen worden aangeschaft, die tegen billijke >rij zen en onder gemakkelijke betalingsvoorwaarden verkrijgbaar- worden gesteld voor pasgehuwde pa ren. Het aangevraagde bedrag wordt voldoende- geacht om van 700 weningen een kamer en een keuken in te richten. Van hetgeen de verkochte meubelen opbrengen, worden weer nieuwe wo ninginrichtingen aangeschaft ter verdere verstrek king. De gementeraad heeft het voorstel van het 'gi meentebe'-"uur van Lichtenberg aargenow-n <n een commissie benoemd, die kort, nadat zij haar werkzaamheden was begonnen, reeds aan 500 pa ren een woninginrichting heeft bezorgd. Bij de desbetreffende bestellingen van gemeentewege wordt in het bijzonder gelet op degelijkheid en smaak in de vervaardiging der benoodigdheden. Onze schepen in Amerika. Aan liggeld voor de in Amerika vastgehouden graanschepen moet onze Regeering ongeveer 700.000 per week betalen. deeld, dat eerlang zeer zeker de straat naar deze zijde zou worden uitgebreid. Hij ging nu uit van de veronderstelling, dat Timpe op zün end huis geen nieuwe hypotheek zou kunnen krijgen en hij dat dus kon laten verkoopen. Bovenden had de f-scus ook al onderhandelingen aangeknoopt met Je stad over de verwijdering van die oude ba rak". Want hij wilde gaarne partij rekken van de viaducten, wat niet goed mogelijk was, zoo lang Timpe's huis die streek ontsierde en den in gang daartoe versperde. De baas had drie maanden tijd en zijns on danks moest hij nu weer de stra'en van Berlijn doorkruisen. Het kwam er nu op aan iemand le vinden, die hem de achtduizend mirk wilde leenen. Hij liep van den morgen tot den avond, trap op, trap af, plaatste advertenties, trad met een aantal menschen in onderhandeb'ng. maar bereikte zijn doel niet. Men kwam het huls zien, snuffelde in alle hoeken, stelde zich op de hoogte van de omstandigheden, ging naar het kadaster en schudde dan het hoofd. Het was altijd dezelf e uitvluchtJa. 1 als de stadsspoorweg ei niet langs liep.... wanneer het terre'n niet zoo wigwormig was.... men weet niet, wat men er van maken zal. En dat alles zou nog niet zoo erg geweest zijn. wanneer de baas geen hypotheek géwenscht had die zoolang hij lefdee onopzegbaar moest zijn. Hij wilde voor alle voorkomende gevallen veilig zijn. De termijn van afdoening kwam steeds na der en nog altijd was zijn wensr-h onbevre digd. Ten slotte dacht hij er over kleinere som op te nemen, zijn overtollige draaibanken, zijn modellen en alle meubels, die hij kor. missen, te verkoopen, om met de opbrengst daa'van de be noodigde som bijeen te brengén. In elk gevat' echter vond hij het onnoodig, 'den knecht getuige van deze nieuwste verandering te doei zijn. Wan eer het al zoo ver kwam dat werkelijk alles wat gemist ko worden, moest worden verkocht dan kon dit in stilte gebeuren, zoo mogelijk ouder be gunsiging der duisternis en behoefde niémand er iets van te weten, behalve hij en zijn God. De nieuwe Finsche vlag. De nieuwe staal Finland, thans vrijwel alge meen erkend heeft zijn vlag reeds „uitgevonden" Ze vertoont den Finschc-n leeuw, in goud uitge voerd op een rcod veld. Met de achtcrpootcn rust de leeuw op een krommen sabel, terwijl di voorpooten opgeheven zijn. In de rechter voor klauw houdt hij een zwaard. Het dier is om ringd door negen anemonen, die dc negen pro vincies beteekenen. Smeerolie en polasch. Naar gemeld wordt, hebben de onderhandelin gen -betreffende den import van smeerolie en pot asch uit Oostenrijk-Hongarije een gunstig verloou Binnenkort zouden, de resultaten van het over leg, dat nog niet geheel is afgeloopen. tegemoet ge^jen kunnen worden. s Worst. De minister van landbouw heeft verboden worst te bereiden van of met varkensvleesch an- iders dan van of met afvallen, zooals hart. lever en longen, omdat dat in verschillende deelen des ands regeeringsvarkens verwerkt werd verkocht dan bedongen zou kunnen worden voor versch varkensvleesch. De minister verzoekt den burge meesters nauwlettend toe te zien, dat het ver bod nageleefd wordt. De lichtbak in Friesland. Friesche soldaten-stroopers hebben in Noord- Brabant gelegenheid gehad, te .zien, hoe daar met de liohtbak gewerkt wordt. Het gevolg is, dat ze met verlof in Friesland nu ook dat middel aanwenden, en met succes Er kan nu zoowel bij donkere als bij heldere maan, ook in Friesland gestroopt worden, wat menig landbouwer heel goed vindt Maar de po litie heeft meer drukte gekregen. Liefhebbers van steenkool. In den laatsten tijd moet de politie bijzonder het oog houden op de steenkolentreinen. die aan den Linker Maasoever te- Rotterdam rangeeren en zioh van de S. H. V. naar het Handelsterrein begeven. Telkenmale staan een aantal jongens, vrouwen en kinderen gereed de deuren der wa gons open te schuiven en zooveel mogelijk van de brandstof te bemachtigen. Zaterdagmiddag had zich een honderdtal man nen, vrouwen en kinderen opgesteld met het doel de gewone bestorming van den trein te wagen. Eer dit doel echter bereikt was, trad de politie Nu waren al zijn gedachten slechts op een punt gericht, namelijk hoe hij zich het best voor al tijd van den meesterknecht zou kurren ontslaan Wel werd hij bij deze gedachte door medelijden vervuld, maar het was een noodzak -Ikheid waar aan niets te veranderen viel. Maar niet slechts die dwang ddeef hem daartoe, maar ook een vu rig vlrlangen nuar algeheele eenzaamheid, zooals dat zich gewoonlijk meester maakt van menschen die in hun hart een haat jegens de wereld koes teren en dan gewoonten aannemen, die hen tot zonderingen maken. Den volgenden Zaterdag beproefde hij zich op een vreedzame wijze van den meesterknecht te ontslaan. Maar ook ditmaal slaagde hij niet. On der zulke omstandigheden kon hij er in het geheel niet aan denken den baas te verlaten, antwoord de deze. Hij stelde zich immers tevreden met een loon. zoo laag als maar eenigzins denkbaar was. Timpe hield zich kalm en ging heen. Maar toen Beier den volgenden Maandag, zooals gewoonlijk de huisdeur wilde openen, was deze gesloten. Hij schudde en klopte er merd niet opengedaan. Daarentegen stak Timpe het hoofd uit het raam en^ wierp den knecht zijn gereedschap toe. He', was mistig weer en slechts enkele menschen gin gen voorbij. „Daar gij niet goedschiks wilt heen gaan, moet fk wel andere middelen aanwenden, snauwde Timpe hem toe. Beier mocht--naar den duivel loopen en in het vervolg trachten dien le bekeeren, dat zou zijn moeite zeker beter looutn „Maar baas. ben je bezeten?...." In plaats van antwoord werd hel blind ges! iten en Beier hoorde duidelijk, dat er van binnen de bout op gedaan werd. Het huis zag er nu van bui ten uit. alsof zijn eenige bewoner nog in diepen slaap lag. Een uur lang liep Beier op en neer. De trok op, het werd lichter menschen. die haast hadden liepen hem voorbij, maar in het huisje bewoog zich niets. Eindelijk begon het hem te vervelen en ging heen. De baas had hem door de opening in het blind voortdurend gadegt-sla gen en zette nu. gerust gesteld, zijn koff'e, en ter op. Een agent van politie loste een schot in de lucht en dit joeg zoeveet vrees aan. dat aan het voornemen geen uitvoering gegeven werd. Vrouw verbrand. Te Dieren is een 66-iarige vrouw in brand ge raakt en aan de bekomen wonden overleden. D« brand ontstond vermoedelijk door het wegwer pen van een brandende lucifer in een hoop vod den en papier, die in hel woonvertrek op den grond lag. Toen het ongeluk plaats had. was de man zoo dronken, dat hij geen hulp kon verlee nen en door de politie in arrest moest worden gesteld. Dijk verschoven. Te Oudekerk a.d. Amstel is de dijk langs de molentocht over een afstand van ongeveer 60 M. verschoven. Even te voren was nog een rijtuig gepasseerd. De molentocht is ever de halve breedte versperd. Ruim 10 jaar geleden heeft zich een dergelijk geval voor gedaan. Toen heeft men de tocht aan weerszijden geschoeid en tus- schen deze schoeiingen stutbalken geplaats om den drang van den grond te weerstaan. Sommige van deze balken zijn thans als ritjes doorgebro ken, andere een heel eind in de aarde gedrukt. De bemaling van den polder de Nieuwe- Bul- lwijk" kan nu niet plaats hebben, hoezeer die nu ook noodig is, want men vreest nog meerdere verschuivingen indien de waterstand in de tocht wordt verlaagd. vlugge post. Vrijdagmorgen le 1.34 werd le Leeuwarden een telegram aangeboden voor het Handelsblad. Dat werd per post verzonden naar Amsterdam, en aan het telegraafkantoor aldaar ontvangen om.. 1 uur 45 's nachts, zoodat het om half drie in handen der directie kwam. En dat terwijl de laatste trein uit Leeuwarden via Stavoren 's avonds om 8.43 in de hoofdstad aankomt, en via Zwolle om 8.12 Zou de administratie van het telegraafkan toor in Leeuwarden niet liever per Van Gend en Loos haar depêches stUren. dan per post 't Scheelt uren zegt het Hbld. K0RTE BERICHTE. Op dc dorpen in Noord-Brabant worden ve le processen-verbaal tegen tal van landbouwers opgemaakt, die peulvruchten granen en haver aan hel vee voederen. wijl hij deze dronk, lachte hij over zijn weJgeJuk le list. Het bewustzijn, dat hij nu alteen was en van het eene vertrek in het ander; kon gaan, zonder iemand te ontmoeten, deed hem hoogst aangenaam aan. Twee dagen lang verliet hij het huis niet; hij opende slechts een der blinden aan de voorzijde en leefde van dat, wal er in de keuken voorban den was. De voordeur werd slechts geopend, wanneer er een wagen van dc fabriek vóórkwam om het werk, dat gereed was. te hakr». Den twee c tn morgen liet Beier zich niet zien, maar den ierden verlangde hij weer binnengelaten te wor den. Hij veronderstelde, dat Timpe hem niet rr eer zou verwachten. Maar de baas was op en zag hem op straat staan. Hij hield zioh stil en de knecht ging spoedig weer heen. CeJurenJe die gf heele weck kwam Beier niet terug. Timpe was gerustgesteld. De staal van beleg kwam hem nu zoo belachelijk voor dat hij de blinden weer openzette en het huis daardoor een vriendelijker aanzien gaf. Niettemin nam hij nog dezelfde middelen van voorzorg als vroeger in acht. Eens werd hij door de verklee. iheid van den meesterknecht zoo week gestemd, dal h j hem persoonlijk wilde opzoeken, om hem terug tc halen, maar gelukkigerwijze bleef hij sterk. Een niet meer tc verwachten kracht was plotse liing bij hem opgekomen: een van die nogenblik- ken in de periode van utputting van een mensen waarin de moed tot nieuwe bezigheden, tot een nieuw leven zich met kracht doet gevoelen. Hel was als hel ware een trols, een plotselinge «te: ke opwelling van verzet tegen de laagheid van het bestaan. Hij wilde dit huis hier. waari hij ge boren was. waarin drie geslachten van zijn naam gewoond hadden, als zijn burg beschouwen, waar van hij het bezit tegen de buitenwereld zou ver dedigen. De eenzaamheid zou zijn wapen s;herp maken. Hij verheugde zich in zijn alleenzijn. Nle mand zag. wat hij deed, hij behoefde aan niemand anders rekenschap van zijn doen en laten te ge ven. Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1