schoenen op bonnen reperatie op bon G. 0 M I S HAÜKËS schoenen op bonnen steeds alle soorten voorhanden. Voor Stempels Geëm. Naamborden is CORN. J. BOSK LCR Je Adres. In ons land worden jaarlijks 1.400.000.000 si garen gerookt In de bosschen bij Schoonloo houden zich zooveel wilde konijnen op dat door een persoon reeds meer dan 100 stuks zijn bemachtigd GEMENGDNIEUWS. Vrede tusschen de centnalen en Oekraine. De onderhandelingen, welke tot dusver zijn ge voerd tusschen de delegaties dgr centrale mo gendheden eenerzijds en de delegatie van de Oekrainsche volksrepubliek anderzijds, hebben tot resultaat gehad, dat men het over de grond slagen van een te sluiten vredesverdrag eens is geworden. De oorlogstoestand zal geëindigd wor den verklaard en het besluit der partijen worden bekrachtigd, om voortaan in vrede en vriend schap met elkaar te leven. Alle betrokkenen zijn het er over eens, dal het vredesverdrag maatre- glen moet nemen voor het onmiddellijk opnemen van een geregeld. Ook de diplomatieke en con sulaire betrekkingen zullen spoedig worden ge regeld. Met de vaststelling van de feitelijke grond slagen, voor het vredesverdrag hebben de onder handelingen een punt bereikt, dat den delegaties de verplichting oplegt, in voeling te treden met de verantwoordelijke autoriteiten in haar land. Een deel der geyolgmatigd vertegenwoordigers vindt er aanleiding in, aan die autoriteiten per soonlijk rapport uit te brengen aangaande het verloop der onderhandelingen en haar goedkeu ring voor hetgeen is overeengekomen te erlan gen. Alle delegaties zijn het er over eens, dat de daardoor noodig worden de onderbreking der on derhandelingen zoo kort mogelijk moet zijn. Zij hebben er zich dientengevolge toe verbonden zoo spoedig mogelijk naar Brest-Litowsk terug te keeren om binnen de lijnen van de hun te ver leenen' machtiging het vredsverdrag te sluiten en te onderteekenen. Daarmee is jhet gelukt voor den eersten keer in dezen werel'dschokkenden oorlog de grondsla gen voor het herstel van vredestoestanden te leg gen. Hongersnood in Rusland. Volgens betrouwbare berichten uit Rusland heerscht in dc gouvernementen Nofgord, Kostro ma, Wladimir, Smolensk, en Moskau, maar voor al in Orenburg en Turkestan .hongersnood. De volkscommissaris voor de verzorgingsaangelegen heden heeft maatregelen geonmen tegen de ver warming in het verkeersweze,. De verzorging van de provinciën, waar hongersnood heerscht en van het front is bij den huidigen saat van zaken niet mogelijk. De roode garde en revolutionnaire vrij will'gers moeten de orde in het spoorwegver keer herstellen. De duikbootoorlog. Officieel. In het westelijk deel van het blokka degebied rondom Engeland hebben onze ruste loos bedrijvige duikbooten den vijand een ver lies van 19.000 bruto reg.ton aan koopvaardij' scheepsruimte berokkend. De meeste schepen' zijn in het Kanaal en is het Kanaal van St. Ge orge in weerwil van krachtigen tegenstand ver nietigd. Onder die schepen waren 3 groote stoom schepen van meer dan 4.000 ton Een schip was {zooals kon worden vastgesteld, het Engelsche stoomschip „Colmera", dat met steenkolen op weg was naar Afrika. Herkeuring van afgekeurden. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamei van het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van •den landstorm, sprak men er vrij algemeen zijn voldoening over uit, dat de Regeering bedacht is op maatregelen om de aflossing der onder de wa penen staande lichtingen en jaarklassen geregeld te 'doen plaats vinden. De belanghebbenden zullen ie inlijving, ind" dien zij bij nadere keuring worden geschikt be vonden,. als een groote hardheid gevoelen, doch andere leden merkten op, dat de keuringseischen steeds te hoog zijn geweest. Verscheidene leden wenschten een nakeuring te beperken tot de personen, 'die hun 25e levens jaar nog niet hebben volbracht. Smokkelende wethouders Gevankelijk is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht A. A. v. L. landbouwer en wethouder der gemeente Overslag, verdacht van verheden uitvoer van granen. Reeds geruimen tijd werd de gearresterde ver dacht zich aan bovenvermelde praktijken schul dig te maken, totdat het 14 dezer den kommie- 7pr gelukte, hem bij den uitvoer van ongeveer 700 K.G. rogge te betrappen. Bij zijn ontdekking trachtte hij deze amhtena- ren met gftten van 500 en 5000 om te k .j- t en. met als gevolg, at h" nog een proces ver baal wegens omkooping en beleediging van amb tenaren opliep. Verhooging tabaksprijzen Er doen geruchten de ronde dat de tabaksprij zen weer verhoogd zullen worden. Naar ons door belanghebbenden verzekerd wetfcl zijn de prijzen eerst pas verhoogd en is van een nieuwe verhoo ging niets bekend. N.v.d.D. Anstige uren Te Mechelen a.d. Maas (België), was het wa ter zóó sneb komen opzetten, dat de Duitsche wacht in haar wachthuisje de vlucht nam naar boven en weldra met 11 man op het !dak zat. Alle pogingen werden aangewend om de men schen uit hun hachelijke positie te redden. Een bootje dat te hulp werd gezonden, sloeg om. Te vergeefs trachtte een vliegtuig re redding te vol brengen. Er werd om hulp getelefoneerd naar Maastricht. Maar wegens den hoogen waterstand kon niet geschut worden. Eindelijk gelukte het in den nacht een motorbootje dat men over den dijk had getrokken, de manschappen tc redden. Smokkelen. Op den Ooijschen dijk bij Nijmegen werd Vrij dag avond een met twee paarden bespannen rij tuig door komiezen aangehouden. De twee in zittende dames bleken een groote partij smokkel waar te vervoeren Paarden, rijtuig en inhoud werden in beslag genomen en de dames" gear resteerd. De burgemeester van Marken. De burgemeester van Marken, de heer W. A. de Groot, heeft, naar aanleiding van 'de laatste relletjes, eervol ontslag aangevraagd wegens ge zondheidsredenen. Hij heeft een huis gekocht te 's Gravenhage en zal zich daar als ambteloos burger vestigen. De nieuwe br°odkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 39ste tijdvak loopt van 23 Januari tot en met 2 Feb Marechaussee doodgeschoten. De brigadier van de Rijksveldwacht Michiel sen te Tilburg, was met een paar jachtopzie ners en twee man van de brigade in dienst op wildstrooperij. 'sNachts tegen drieen zagen zij een lichtbak het veld belichten. Dadelijk bleek hun dat daar een gezelschap wildstroopers aan het werk was. Behoedzaam gingen de politieman nen in de richting van het stroopersgezelschap. Naderbij gekomen, zagen zij, behalve de lchtbak drager, twee onbekende mannen. Onder den uil roep politie sprong Michielsen op een der man nen toe. Het schijnt dat hij van dezen op zeer korten afstand een schot hagel in den vollen borst kreeg. Michiesen slaakte een gil en viel als slachtoffer van zijn beroep dood neer. De stroopers wisten in den donkeren nacht te ont komen, doch tegen den morgen werden zij nog in het veld aangetroffen en door de marechaus sees gearresteerd, Het ïpoet zoo goed als vast «ta.an dat een zekere P. Haaber, een der gear resteerden, het schot heeft gelost. Zijn geweer heeft hij daarna weggeworpen. Te Gilze, watfr Michielsen zijn standplaats had. is men diep on der den indruk, van het tragische levenseinde van den politieman. Het was een verdienstelijk ambtenaar en laat een 'diep beklagenswaardige weduwe met eenige ieugdige kinderen onverzorgd na. Wat een ellende in de wereld. Ondergesneeuwd. Zaterdagavond wer werd J. Dierselhuis te De nekamp die sedert Dinsdag vermist werd, op le heide in het Buitenveld doodgevonden. D., de zich den laat-sten tijd aan het smokkelen had begeven, had nog een pak boter van 35 kilo bij zich en is. door 'den sneeuwstorm overvallen, het spoor bijster geworden. Hij was nog 20 minuten van de grens en toen ondergesneeuwd. Drie jeug dige kinderen blijven onverzorgd acuter. Broodverkoop op ongeldige bons. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd veelvuldig voorkomende aflevering van brood op bons van nog niet geldige broodkaarten, blijkt het noodig, er nogmaals de aandacht van het publiek op te vestigen, dat dit ten strengste verbaden is, en dat de bakkers bij overtreding van dit verbod gestraft zullen worden niet inhou ding van meel. Eveneens is het verboden wit brood te koopen of te verkoopen op B.bons of Hruinbrood op W.bons. Overtreding wordt gestraft met een geldboe- *e van ten hoogste 6000,. of gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar. DENEKAMP, Door den snellen dooi van de massa's sneeuw is de Dinkel zeer hoog ge stegen. Vrijdag is de Oostelijke Dinkel op twee plaatsen doorgebroken, waardoor hel water met kracht over weiden en akkers stroomt en de Mek kelhcrst en Nieuwstad geheel onder water rtaan Talrijke boerderijen zijn van alle verkeere ver stoken: bij meerderen gezinnen staat het water een voet hoog in huis.. Vee werd in veilighe'J gebracht: de men«cben huizen op zolder. Dc Oi der-zaalsche straat van Denekamp tot Dinke'- oritd zag er uil als een strandboulevard. Het wa *er is thans vallende. DE KINDERZIEKTE DER Evenredige Vertegenwoordiging. Bij het nieuwe evenredigheidsstelsel voor le- 'den der Kamers, Gemeenteraad, enz., moet dit pasgeboren kindje bij zijn ontwikkeling aller lei groeistuipjes doormaken. Dat lijkt soms heel bedenkelijk, maar ze gaan wel gauw weer over en al te ongerust be hoeven we ons niet te maken. Het zijn kinderziekten, die nu eenmaal altijd doorgehaakt moeten worden. Die kinderziekten van de Even. Vert. open baren zich in 'de teallooze groepjes en fractie tjes die bij het nieuwe stelsel een eigen candi •daat 't Parlement willen binnenloodsen. Wie weet op het oogenblik precies hoeveel politieke partijen of wij hebben??? Terwijl we van het aantal partijen, die in den wereldoorlog tegenover elkaar staan, sinds lang den tel kwijt waren, konden we tot voor korten tijd het aantal der partijen, die in den binnen- landschen politieleen oorlog elkaar bekampen, nog bijhouden. Maar nu?!?! Elke week komen er ritsen bij. Neutrale partij; het democratische verbond, de Economische Bond Platelandspartij, de Unio nisten - Liga. een partij van politieagenten, on- enz., enz. Wie haU 'daar vroeger ooit van ge droomd?? De Unionisten-Liga is de nieuwste creatie op het gebed van politieke sport. Dat schijnt een partij van IJmuider en Sche- veningsche reeders-O.-Weeërs te worden, In de zoogenaamde neutrale 'partij zitten al lerlei, artiesten, kunstschilders, teekenaars, too neellisten en in hun op 14 dezer comite-vergade ring hebben ze de volgende personen aangewe zen aaan wien 'zal worden verzocht een candida tuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden n.1., Johan Brakensiek, Amsterdam, Joh. Branden burg, Amsteddam, Julia Woudhuijzen-Cuijpers, Amsterdam, Evert Cornelis Amsterdam, J. L. Coppejans, Haarlem. Carolina van Dommelen, 'sGravenhage, J.J. H. van Ghéel Gildemeester 'sGravenhage, Henri ter «Hall. Rijswijk Z.H. Hein Harms, Rotterdam, A. P. W. Jansen, Den Haag, Dr. Mr. Jac Kalma, Groningen, W. A. van der Kamp, Haarlem, 'Jean Kleijn, Maastricht, A. D. Loman Jr. Amsterdam, Leo Lauer, Amsterdam, Meinard Merens, Amsterdam Jean Louis Pisuis se Amsterdam, Jozef Severijns, Roermond, A. Schmids, Rotterdam, A. Sterkman, Amsterdam, J. van Tricht, Rotterdam, Bart Verhallen. Rot terdam. Secretaris van het comité is Paul Carrée. De Engelsche successenin de Dardenellen. De Britsche admiraliteit deelt mede: De Britsche Admiraliteit meldt: De Góben en de ..Breslau de zoo ve maar'de Duitsche oorlogsschepen, thans in Turk cchen dienst, kwamen in den vroegen morgen van den 20sten dezer uit de Dardenellen te voor schijn en deden een aanval op onze strijdkrach ten ter zee ten noorden van ïmbros, met het ie sultaat. 'dat de ..Raglan" en de M.28'", door ka nonschoten ernstig getroffen, zonken. De vijandelijke schepen stoomden vervolgens naar het Zuiden van Imbros, waar de „Breslau in een onzer 'mijnenvelden werd gedrever.: Het schip stiet op een mijn en zonk. De „Goben" stoomde 'daarop met volle kracht in de richting van 'de Dardenellen terug. Tiirksche torpedojagers kwamen de „Breslau te hulp, raakten slaags met onze torpedojagers cn werden teruggedreven. Toen de „Goben" de gang in de Dardenellen naderde, liep zij eveneens op een mijn, waar door haar vaart verminderde. De commandant zette het schip ten slotte zelf op hel strand 'ten Westen van Kaap Nagara, waar het nu door on ■ze vliegers vocrtdurenid wordt gebombardeerd. -172 overlevenden van de ..Breslau" zijn gered Luchtgevechten boven ons land. Zaterdagmiddag dreef een waarschijnlijk los gebroken "kabelballon komende uit zuid-weste lijke richting, boven Aardenburg. Drie vliegtui gen kruisten voortdurend om den ballon heen, en beschoten dzen met mitrailleurs. Later kwam er nog een 4de vliegtuig bij. Boven Aardenburg weM de ballon in brand geschoten. Een groote vuurzuil steeg op uit de lucht en de ballon stortte ten Noorden van Aar denburg brandend ter neer, waarop de vliegers verdwenen. a Op de overblijfselen van den naar beneden gekomen brandenden kabelzballon kom men een zwart kruis zien, zoodat wel kon worden waar genomen dat het een Duitsche ballon was. j In de mand kon men geronnen bloed zien. Een telefoontoestel, een doorgeschoten muts benevens kaarten en kijker waren nog in de mand aanwezig. Wat er van de waarnemer is geworden weet men nog niet. die antwoordde steeds te willen mddewerken on: de belangen der gemeente te behartigen, De begrooting is goedgekeurd terug ontvan gen Medegedeeld werd dat dc heer Jb. Waiboer zijne benoeming als armvoogd heeft aangenomen Hierna va- aan de orde het tijdelijk in gebruik- ncn.en der ziekenbarak ten behoeve familie Bij post en stichting van een noodwoning. De wo- n r.g, thans door genoemde familie bewoond, is reeds voer slooping aangewezen en heeft dooi den laatsten storm zooveel geleden dat deze thans als woning geheel ongeschikt is. E enzeer breedvoerige discussie ontspon zich hierover, waarvan 'l slot was dat op voorstel van wethou der Sleutel een paar brandzeilen over hun z.g.n. huis zullen worden aangebracht zoodat de men-- schen droeg kunnen zitten. Dan werd besloten een noodwoning te maken en deze behoudens goedkeuring van 'net- polder bestuur aan den Oostdijk te Nieuwesluis te doen plaatsen. Een schema van dit gebouwtje was be veids door den opzichter opgc-maakt. Besloten werd dat de gemeente zelf het hout zal koopen en het werlc doen uitvoeren onder eigen beheer De kosten zullen worden gedekt door een geld leening. De opzichter- lichtte nog toe, dat de noodwoning binnen een week kan worden ge maakt. Bij de rondvraag vroeg de heer Koster zoo mogelijk tijdig de convovatie te mogen ontvangen Dit met 't oog op zijn afwezigzijn. De voorzitter beloofde zooveel mogelijk hieraan te zullen vol deen, waarna sluiting volgde. PUTTÏE LUK N IE UW™ Burgelijke stand der Gem. Wieringen. Geboren: Guurtje, dochter van D. Dovcs en E. Wagemaker; Simon, zoon van Jan Rotgans en Trijntje Takes. Gehuwd: Jan Dekker en Aaltje Tijsen. UIT DEN OMTREK. TEXEL. De overvloedige regen- en sneeuw buien hebben vele landerijen op Texel onder wa ter gezet. De polder Walenburg is een mee ge worden en de landbouwpolder Eierland is een en al modder. Loozing en bemaling zijn onvol doende. Men verlangt naar electriciteicbemar ig die men nog <dit jaar hoopt te krijgen R A A D - WIERINGERWAARD Dc raadsvergadering van Zaterdagavond werd niet bijgewoond door den heer Limpers. Het nieuw gekozen raadslid, de heer H. Koster, legde in handen vaja den voorzitter de vereischte be loften af en nam zitting. De voorzitter feleciteer- de hem en hoopte dat de samenwerking zal zijn zooals die was met den vader van den heer K.f Ondergeteekende Ia velen zich beleefd aan tot het leveren van alie soorten Alsmede ook als de bonnen worden uitgereikt. Wed J VV. RASCK Zns beveelt zich beleefd aan voor het leveren van De jfnjzen zijn zoo laag mogelijk gesteld Aanbevelend. en ïk - - -i&q

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2