TABAK IS DTOR WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang. Vrijdag 24 Januari 1918. No 7 I Alkmaarsche Tabak vau J. R.KEUSS, WIERINGER COURANTI VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG «a VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 9.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regetsfO.LO Iedere regel meer0.06 Burea« Hippolytushoef, Wieriagen Tel. latere. No 10- Bijburaas C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Peuluwu* Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwuard GEMENGDNIEUWS. Rapverbod De minister vau landbouw een kapverboci uitgevaardigd voor een twintig al iepcnboomen, staande ten noorden van de hervormde kerk te Huizen (N.-H.) De raad had besloten deze boomcn te doen rooien. De burgemeester en een vijftal raadsleden hadden zich tegen dit besluit sterk verzet, opdat het natuuschoon zou worden be waard. v Onpractisch inkuilen. Het ..Larensch Nieuwsblad" maakt melding van het bederven van' een belangrijke hoeveelheid re geerings-koolrapen en wortelen, die van gemeen tewege waren opgeslagen op een terrein aan het Zandgat Je Laren. Oorzaak van het verloren gaan dezer levensmiddelen moet gezocht worden in de ondoelmatige manier, waarop zij waren ingekuild. Geen Carnaval. De luitenant-generaal, commandant van het veldleger, het militair gezag uitoefende o.a. in de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Gelderland ten zuiden van de Bovenn-Rijn en de Waal enz., heeft voor de in staat van beleg verklaarde ge meente van zijn gezagsgebied eene verordening vastgesteld, krachtens welke de openbare viering van den vastenavond ook dit jaar vrboden zal zijn Diefstallen. In de afgeloopen en de loopende week is te Krommenie op vereschillende plaatsen ingebroken Zoo werden in de blikfabriek een drietal schuit jes tin ontvreemd. De burgemeester looft een b« looning van 50 uit voor hen die aanwijzingen kunnen doen, welke tot het aanbhouden van de» dief leiden. Bij de firma Baars werden eenige pakken siga ren ontvreemd, terwijl ^en schrijfbureau dat de firma bij het kortelings gevierde jubileum van haar personeel ten geschenke ontving, zeer ernstig werd beschadigd. Van een diefstal van lood van de openbare school is de politie de daders op het spoor. Ten huize van dr. I.abberté, die niet zijn familie voor eenige dagen afwezig was, zag de po litie Woensdagavond licht branden. Achteraf ia evenwel gebleken, dat er toen dieven aan het j? Wi« lekker wil rooken, gebruikt werk waren, die alle vertrekken hebben door zocht en eenig tafelzilver, een gouden tientje en eenige bankbiljetten meenamen. Duitsch en Hollandsch geld. In plaats van de aan de circulatie onttrokken bronzen pasmunt zijn in Duitschland o.m. alumini um éé-pfeningsstukjes geslagen, die ruim zop groot zijn als onze dubbeltjes. Het metaal van zilverach tigen glans en de groote geven beide aanleiding tot verwarring met de dubbeltjes en tengevolge daarvan wordt getracht ze daarvoor uit te geven. Het geschiedt met succes,. Men ondervindt te Enschedé reeds de gevolgen der gelijkenis. Smokkelen. Men schrijft van de Oostgrens aan het tfbl.: Met de toeneming der werkloosheid in de tex tielindustrie en op ander gebied breidt zich ook de smokkelaarij weer verbazend uit. Van heinde en verre, zelfs uit Nederland's grootste steden komen nu mannen naar onze Oost-grens, om arti kelen voor het smokkelbedrijf te leveren. En zij kunnen handlangers in overvloed vinden, ondanks dat een leger van plichtbewuste ambtenaren, kom miezen en militaire hulpkommiezen met yoorbeel digen ijver waakt tegen overtreding van 's lands verordeningen en wetten. De bekeuringen in hech tenisnemingen, enz. zijn dan ook in de laatste we ken ongekend groot. De kansen op een smokkel- succes zijn uiterst gering. Maar gelukt het, dan is de winst fabelachtig hoog; zoo betaalt men er voor een stukje cocozeep graag 10 Mark, voor een pond spek 50 Mark en meer. Óok kleedingstukken sajet, chocolade, enz. doen reuzenprijzen. Een ge slaagde onderneming kan daarom heel wat schade posten goed maken. De beerSckaper over de dokters. Op de vergadering van den Geneeskundigen Kring te Amsterdam is de volgende motie aangeno FEUILLETON LEVENS STRIJD. Hij had nog slechts veertien dagen tijd. om een niuewe hypotheek te nemen. Hij sloot dus zijn huis aan alle kanten en begaf zich weer op weg. Zijn werk liep niet weg. want van dat soort kon hij genoeg krijgen. Maar ten laatste verloor hij toch de hoop, want niemand durfde zijn voorwaarden aan. Op het allerlaatste oogen,blik meldde zich een redder uit den nood aan, die, naar hij voorgaf door anderen gehoord had, in welke moeilijke om tandigheden "de baas verkeerde. Het was een tus schenpersoon, aan wien Urban, die op het nipper tje achter de hypotheekgeschoiedenis gekomen was, opgedragen had, die zaak af te sluiten, zon der dat Timpe iets van de ware toedracht er van mocht weten. Men wilde den baas de achtduizend mark schieten, maar slechts onder voorwaarde, dat het kapitaal altijd drie maanden te voren kon worden opgezegd. Het aanbod werd overigens onder allerlei schoonschijnende praatjes gedaan: ,,Men zou zeer zeker in de eerste tien jaren geen g.bruik maken van zijn rcht tot opzegging, maar men moest zich toch op alle onvoorziene geval len voorbereid houden. Het was als het ware een pistool, dat men Timpe op de borst zette. Hij dacht er nog achtenveertig uur over na. liep •veer trapop, trapaf en sloot toen het contracf Hij kon nu ten minste binnen zijn vier muren blij ven en naar bed gaan met de gedachte „zijn goe den vrienden" de grap bedorven te hebben. Om de bedongen rente vooruit te betalen, vei kocht hij in stilte drie zijner draaibanken, die dej avonds weggehaald werden. Waarom zouden zij daar ook langer staan, daar hij toch geen voor uitzicht had, ze meer in werking te zien Het meeste verheugde hij zich over de groote oogen, die de tegenwoordige houder dr hypotheek zou opzetten, wanneer zijn vordering met gereed geld betaald werd. Die mijnheer trok dan ook een zeer lang gezicht en draaide elk bankbiljet voorzichtig om, alsof hij dacht, dat het valsch was en hij daar door nog in de mogelijkheid zou komen, zijn spe culatie toch nog te verwezenlijken. De baa9 had daar buitengewoon veel pret in en hij kon niet bankbiljetten ook liever „goud" wilde hebben. Hij had daar altijd eenige rollen van in huis. En wanneer mijnheer eens weer iemand ontmoette, die hem vertelde, dat het hem, Timpe, slecht ging, dan kon hij dien gerust een domkop noemren én er hem opmerkzaam op maken, dat verstandige menschen hun geld altijd in de ..koninklijk Pruisi sche bank", hadden liggen ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Sedert dzzz zaak was afgesloten kon men Timpe bij een das vergelijken, die dagen lang in zijn hol vertoeft en dit slechts door honger gedre.ven, ver laat. Hij kwam nu bijna nergens anders meer dan in de groote werkplaats en in zijn igen afzonder lijk werkvertrek, dat tevens zijn slaapkamer was. De „mooie kamer" had hij sedert maanden niet gezien en de woonkamer betrad hij slechts zeei zelden. Hij was bang. door hem lief geworden voorwerpen aan grootvader en Karolina herinnerd te worden. De blinden van de ramen voor aan straat werden niet meer geopend, met uitzon dering van een, dat van het venster der model- en slaapkamer, en dit ook nog maar halverwege. De huisdeur was den geheelen dag gesloten; hij had er zelfs de grendels voor geschoven Timpe stond op een vasten tijd op. gebruikte ge regeld zijn maaltijd en ging avond aan avond steeds op denzelfden tijd naar bed.. Van den mor gen tot den avond draaide hij steeds dezelfe voor werpen pooten voor luxestoelen. ie hij ook al met Beier gedaald had. Toen dat weken lang zoo voortduurde bemerkte hij. dat zijn oogen zwakker werden; zij begonnen te tranen, zoodat hij den bei tel afzetten en eenigen tijd ophouden moest. Hij ging daarom op zekeren morgen in de vroegte naar een dokter, die hem een blauwen bril voor schreef. waarmee hij er zonderling uitzag: maar het ging toch beter. Gevoelde hij zich toch ver moeid, dan greep hij naar den ..zorgverdrijver". zoolas baas Klatt den jenever noemde Hij dronk niet veel. maar juist genoeg, om weer met nieu wen moed aan het werk te gaan en zich in een zaligen toestand van vergetelheid te verplaatsen. „De vergadering, kennis genomen hebbende van 'de uitlatingen van den heer Schaper in de ver gadering van de Tweede Kamer van heden, spreekt hare groote verontwaardiging uit over de schandelijke aantijging, die het Kamerlid Schaper gemeend heeft zich te mogen veroorlooven ten op zicchte van de .Nederlandsche geneeskundigen." Bedoelde uitlating luidde „Vele dokters houden liever de tuberculose pa tiënten onder hunne behandeling dan hen naar een sanatorium te zenden." Plaatsbewijzen voor een raadszaal. De toeloop van publiek tot de tribune in de raadszaal te Haarlem van den laatsten tijd. die soms zóó groot was, dat zelfs de doorgangen zoo goed als verstopt waren, gaf -aanleiding tot het verkrijgbaar stellen van genummerde togangskaar ten, met het goede gevolg, dat alleen de beschik bare zitplaatsen bezet waren. Moordaanslag te Scheveningen. Dinsdagavond heeft aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningen, tusschen de Neptunusstraat en de Stevinstraat een moordaanslag met berooving plaats gehad op den Antweerpschen juwelier den heer BirnJbaum. die met een clubgenoot den heer Kerner van de Diamantclub aan het Gevers Dey- nootplein op weg was naar zijn woning aan de Nieuwe Parklaan 47. •Dicht bij deze woning werden beide heeren on verhoeds van achteren aangevallen door drie ma» nen, die hun met harde voorwerpen ernstige ver wondingen toe brachten, en die gelegenheid zagen den heer B. Ie berooven van en portefeuille, in houdende een waarde van I' 50.000. Na hun e*.en laffe als brutale daad namen du aanranders de vlucht. Op het hulpgeroep van de gewonden kwamen e?nige personen toesnellen, die den Heer B. en zijn nalaten te vragen,-*of mijnheer in plaats van de Op zekeren avond had hij, nog voor het tijd was om met werken uit te scheiden, zulk een hartigen slok genomen, dat hem terwijl hij voor zijn draai bank stond, de oogen dichtvielen, hij zich werk tuiglijk op een bankje lief neervallen en vast in slaap geraakte. Door een kletterend geluid werd hij wakker. Het glas van zijn lamp was gespros- gen en een stuk daarvan was op de draaibank gevallen. Hij schrikte en wreef zich verwonderd de oogen. De klok in de werkplaats stond al op tien uur. Een zoete droom had hem bevangen. Hij zat met grootvader en zijn vrouw in de voorka mer om de groote tafel, toen zijn zoon binnentrad naar hem toesnelde en hem liefkoosde en kuste. Een kwartier later staarde hij nog steeds naar hetzelfde punt en liet het droombeeld aan zijn geest voorbijtrekken. E daarbij rolden langzaam over zijn wangen. Toen hij daarop allengs tol de werkelijkheid terugkeerde en het groote vertrek rondzag, liep er een huivering door zijn leden De eenzaamheid van het stille huis deed hem al hare verschrikkingen gevoelen. Daar zag hij de borrel flesch, die op de draaibank stond; in haar zal de duivel, die hem Jézen droom had toegezon den En hij wilde zulke droomen niet hebben zulke verleidelijke droombeelden, waarin de kus sen van zijn zoon, die hij in werkelijkheid toch nooit zou voelen, een rol speelden Hii nam de flesch en wierp haar met zulk een kracht in den versten hoek. dat zij in scherven viel: tevens leg de hij zich de gelofte af. geen tweede meer aan den mond te zullen zetten. Twee dagen lang hield hij die gelofte, maar onder het werk bewoog bij zich onrustig op zijn bankje heen en weer en keek o dikwijls om naar de plaats, vanwaar hij ge woon was de -flesch te krijgen .""cTat hij den derden dag reeds werktuiglijk een andere in de keuken omspoelde en haar niet „zorgverdrijver" liet vul len. toen hij 's morgens zijn gewone inkoopen deed. Hij verwonderde er zich toen over, hoe goed hem de eerste slok deed. toen hij de draaibank op gang bracht. Aan zijn uiterlijk hechtte hij volstrekt geen waarde meer. Evenals te voren was hij zindelijk, maar hij verwaarloosde zijn kleeding en vergat geheel en al, dat hij allengs magerder geworden metgezel in d woning van eerstgenoemde binne» droegen. Inmiddels werd de politie gewaar schuwd. Een door haar onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde tot dusver nog niet tot het vinden van het spoor van de aanrandêhs. De metgezel van den heer B. is door de zorg van den Gemeentelijken Hulpdienst naar het Zie kenhuis vervoerd. KORTEBERICHTEN. Twee ton gouds te weinig overgegeven De rechtbank te Amsterdam veroordeelde he den een koopman uit Naarden, die voor de Rijks inkomstenbelasting had opgegeven een inkomen te hebben gehad van 27.000, terwijl dit 37.000 bedroeg, tof 3000 boete, susidiair één maand hechtenis. Garnalen als veevoeder In d enlaatslen tijd worden belangrijke hoeveel heden licht gezouten garnalen uit Nederland naar Duitschland uitgevoerd tot het voederen van var kens. Garnalen zijn zeer eiwithoudend en worden, vooral nu ander krachtvoeder ontbreekt gaarne voor dat doel opgekocht. Varkensvlecsch Te Amsterdam nu is voorgeschreven, dat de slagers, die Regeeringsvarkens ter distributie ont vangen, het vleesch over de toonbank moeten verkoopen aan hen. die daar om vragen en het niet mogen achterhouden voor hun klanten om het a;-.n dezen thuis'te bezorgen. Deze maatregel is genomen in het belang van de minder gegoede klasse, die geen duur rund- vleesch kan knopen. Een man. aan wien de middenstand zeer veel te danken heeft, de heer M. H. G. Th. Ficdeld v. Dop, te Amsterdam, is op den nog jeugdigen leeftijd van 46 jaren overleden. Ieder herinnert zich den strijd van dezen energieken man. voor al in de aanvangsjaren van den Middenstands bond, waarvan hij mede-oprichter was en tot het eind van zijn leven bestuurder i9 gebleven. De doctoren te Bodegrave hebben hun tarie ven verhoogd met 60 percent. was, terwijl zijn jassen steeds even ruim bleven Sedert maanden droeg hij in huis een versleten zonieroverjas en daarfiee ging hij 's morgens ook over straat. Behalve 2ijn liefde voor de flesch en voor de algeheele eenzaamheid, was alles hem onverschillig. Den geheelen zomer door was zijn levenswijze steeds dezelfde; hij stond 's morgen om 6 uur op draaide den geheelen dag door zijn stoelpoolen. die geregeld Zaterdagsavonds agehaald werden, opende 's middags precies te 12 uur. wanneer /.ijn middageten gebracht werd. de deur en ging 'sa- vonds prompt negen uur slapen. Hij verdiende juist zooveel, dat hij leven en de rente over leggen kon. Buittengcwone behoeften had hij volstrekt niet. Zelfs den „wachttoren", die hem vroeger zoo lief geweest was. beklom hij niet meer, want van alles, wat buiten zijn vier muren bestond, had hij evenveel afschuw. De bewoners van de geheele wijk spraken van hem nog slechts als van een zonderling, en waan neer dit door kwaadwillige tongen geschiedde, dan werd het woord ..gek" er nog aan toegevoegd Er waren menschen, die een grootPh omweg maak ten. om zijn huis te zien, ten einde zich een denk beeld van den bewoner te kunnen maken. Hoewel hij niemand eenig kwaad deed, waren er moeders die hare kinderen waarschuwenden. de« avonds zijn deur niet voorbij te gaan, want krankzinnige menschen moest men uit den weg- blijven, daar 'ii wel eens gevaarlkij konden worden. Dit oor- dcrl der openbare meening droeg er veel bij, de verhouding van zijn zoon tot beni in en geheel an dr licht te deen zien en een rcchvaardiging te vin den voor diens wegblijven uit het ouderlijk huis. Wie te midden van beschaafde lieden het leven van een boschinensch leidde, moest met een ge- j heel ander niaat gemeten worden Wat voor ver- halen waren er al niet omtrent hem in omloop Hoe hü er uitzafehoe hij het haar lang liet groeien met een grooten zak onder den arm 's morgens vroeg als een oud wijf koffie en brood^ ja dikwijls 7e!fc aardappelen haalde, die hij waarschijnlijk 00 gewasschen en ongeschild pofte, om ze zoo warm uit het vuur te verslinden. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1