WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang, Dinsdag 29 Januari 1918. No 8. WIERINGER COURANTI VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIEN: van 1-5 regelsf 0.30 Iedere regel meer0.06 GEMENGDNIEUWS. Geen thee. De Minister heeft het wenshelijk geacht, den theeverkoop zoowel van verbruikers als door tusschenhandelaars aan winkeliers tijdelijk te sta ken; hij is daarbij uitgegaan van de overweging dat waar de theeverstrekking nog slechts ge. durende enkele periodien mogelijk zal zijn, het er weinig tce afdoet of de verkoop tijdelijk wordt onderbroken om later evenwel langer te kun nen worden voortgezet. En gedurende die onder breking kon ernaar .gestreefd worden de beschik bare voorraden zoo gelijkmatig mogelijk over het land te verdeelen. E daartoe strekkende regeling is bij Z. Ex. in overweging. De bijzon'dere aandacht wordt er op gevestigd dat derhalve de eerst-volgende aan de beurt zijn de bon no. 15 voorshands niet geldig is evenmin als bon no. 17. Of het nog mogelijk zal blijken in den loou van de eerste helft van Februari bekend fe maken dat in de tweede helft een alsdan nog tijdig aan te wijzen bon, voor thee geldig zal zijn, kan op dit oogenblik niet worden beoordeeld. Geen thee ifi hotels, café's enz. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat met ingang van 1 Februari 1918 tot nadere aan kondiging de aflevering van thee als drank of op welke an'dere wijze ook, in hotels, café's, res taurants. wachtkamers, kajuiten en derge'ijke ver boden is. Regeeringsvai»kens. 't Gaat de laatste dagen met den aanvoer van Regeeringsvarkens niet best. De opkoopers voor de Regcering zijn in de verste verte niet in staat nsn hun kwantum RegëerXnöSVatKenS ïe *-,yju«ii. Wel is het vervoer van varkensvleesch verbo den, doch op het platteland heeft ieder goed ge situeerde, minvermogenden en middenstanders, een varken aangeschaft voor de slacht. Naar wij vernemen wordt dan ook in Regee- ringskringen de noodzakelijkheid, overwogen van het uitvaardigen van een verbod .waarbij het slachten van varkens door particulieren niet FEUILLETON LEVENS S T R IJ D 5?" '~Vi Slechts twee menschen waren er, die beter over Timpc oordeelden en dikwijls bij elkaar kwamen om over hem van meening te wisselen Beier en Nölte. Beiden hadden herhaalde malen getracht hem op te zoeken, maar waren niet b'tinen gela ten. De blikslager was hem daarna eens 's mor gens op straat tegengekomen, had een poosje met hem staan praten en toen was hem gebleken, dat Timpe volkomen goed bij zijn verstand was. In de eerste dagen van October wer'd T'-npe op onaangename wijze verrast door de opzegging der nieuwe hypotheek. De slag trof hem als een bliksemstraal uit een helderen hemel,Hij meende te droomen en dacht dan weer, *dat maar een flauwe grap was. Op den laten namiddag had hij die tijding gekregen; terstond zocht hij den geld schieter op. Hier bleek het, hoe verstandig hij nog kon denken en spreken. Of men zich dan niet herinnerde, dat men hem de vaste belofte ge daan had, de hypotheek in de eerste tien jaar niet te zullen opzeggen. Een schouderophalen was het atwoord. Men kon zich dat niet herinne ren.... Slechts dat. wat men zwart op wit be zat, was geldig. Met lange uiteenzettingen kon ir.en zich niet inlaten, want men had het geld drigend noodig. De baas wendde alles aan, om de hypotheek maar te houden. Hij beloofde een hoo gere rente, maar steeds ontving hij hetzelfde een hoogere rente, maar seeds ontving hij hetzelfde antwoord schouderophalen en nog eens schou derophalen. Toen hij zag, dat hier al zijn mooie woorden verspild waren, ging hij heen, om op nieuw zijn geluk bij geldmannen te beproeven. Binnen een uur bevond hij zich weer midden in het drukke gewoel van hef leven eener wereld stad. Zes weken lang wendde hij weer te ver geefs allerlei pogingen aan. Ten laatste gaf hij allen moed op en maakte de hopeloosheid zich van hem meester. Het was minder de gedachte, aan het verlies van zijn vermogen, die hem zoo zeer aangreep en drukte, dan wel die, dat hij uit zijn woning zou kunnen worden verdreven.. De De hardvochtigheid grijnsde hem onder duizen meer kan worden toegestaan. Verhooging kolenrantsoen. Naar wij vernemen is bij de Rijkskolendistribu- tie een plan in overweging aan klasse 1 en la alsnog 2 brandstoffeneenhèden boven het bepaal de rantsoen te verstrekken, doch uitsluitend t gen de verhoogde prijzen. De doodelijke draad Bij de Bouchautesche haven is een Duitsche soldaat, die een haas van den electrischen draad wilde verwijderen, zelf door den draad gedood. De ongelukkige laat een vrouw met 6 kinderen achter. Stijfsel uit bloembollen In de aardappelmeelfabriek der firma Duintjes Wilkers, Meihuizen en Co. te Veendam, is een proef genomen met het vermalen van bloembollen (narcissen) tot meel. Deze proef is goed geslaagd Eenige wagons bloembollen worden eerstdaags aan de fabriek verwacht. Het geproduceerde meel wordt speciaal ge bruikt voor de fabricatie van stijfsel,. Handel in broodkaarten Een onderzoek ingesteld in een Limburgsche grensgemeente, in verband met een diefstal van brood- en koffiekaarten uit een distributiebureau en waarbij nog een 2oo-tal kaarten kon worden opgespoord bracht aan het licht dat broodkaar ten verkocht werden voor 1.— a 1.25 per stuk en koffiekaarten zelfs voor 12. De koopers der kaarten kochten natuurlij^ meel en koffie met de bedoeling deze waren over de grens te brengen. Boter. De Minister van Landbouw heeft voor koelhuis- ooier vast»esteiQ een maxiumnr Iiir.uv^. de gemeenten te besteden van 2 65 per K.G. Gemeentebesturen worden in de gelegenheid gesteld koelhuisboter ter distributie te verstrek ken aan detaillisten voor 2.65. Man en virouw één Te Leiden zijn aangehouden een deserteur van het 4g regiment infanterie en diens echtgenoote verdacht van diefstal van rijwielen in Den Haag derlei gedaanten aan. Een walg van de wereld maakte zich van hem meester en voor de tweede maal in zijn leven dook een onheilspellende de mon voor hem op, die hem aanvatte en hem meer los liet. Ditmaal droeg hij niet Thomas Beier's zachte trekken, maar had hij een afschrikwek kend leelijk gelaatHet was de haat tegen de be staande staatsinstellingen. „Beier heeft gelijk," zeide hij eens bij zich zelf toen hij weer een langen zwerftocht ondernomen had, en zijn bmoeiingieri als gewoonlijk met geet goeden uitslag bekroond waren. „Beier heeft ge lijk Toen hij deze woorden ten tweeden male herhaalde, bleef hij staan en keek strak voor zich De duivel was plotseling voor zijn oogen in een afgod veranderd. „Aanbid den nieuwen heiland", had Beier tot hem gezegd. Den geheelen dag door brak hij zijn gepeinzen steeds am dezelfde bij zich zelf gemompelde woorden „de nieuwe heiland.... de nieuwe heiland.... aanbid den nieuwen heiland Sedert acht dagen had hij de draaibank niet doen snorren. Wanneer hij half uitgeput van zijn tochten was teruggekeerd, dan liep hij met groo- te passen de werkplaats op en neer en riep zich alles in het geheugen terug, wat de meester knecht hem voorgepreeikt had. Wat zou hij er nu niet voor gegeven hebben, wanneer Thomas Bei er plotseling voor hem was gekomen, om nog eens te herhalen, wat. hij hem zoo dikwijls ge zegd had. Alsof zijn geest ondanks zijn physiek lijden plotseling een wonderlijke kracht gekregen had, zoo kwamen hem nu plotseling gehcele stuk .ken uit de steeds herhaalde betoogen van den meesterknecht in het geheugen „De menschen, die u ten gronde richten, zijn uwwe natuurlijke vijanden, tegen welke gij u moet verzetten.... God wil niet, dat één rechtvaardige lijde ter wil le van honderd onrechtvaardigende moderne maatschappij met haar overproductie heeft u op haar geweten. Hij sprak deze zinnen wel tien maal achter elkander luide uit en gaf zich alle moeite, die waarheid daarvan te doorgronden. Een ware ma nier maakte zich van hem meester, om dte nieu we leer steeds meer in zich op te nemen en zich door haar te bedwelmen. In de mooie kamer ston den eenige boeken, waaronder een encyclopae- en Leiden. Hij werd door zrijn vrouw geholpen, door dat deze op den uitkijk ging staan en seinen gaf. In Leiden hebben zij op die wijze 15 fietsen ver duisterd! Rechts w©rkt De Res. bode schrijft „Zondag zijn te Tilburg in één slag ongeveet 2000 nieuwe leden tot de R.-K. Kiersvereeniging toegetreden. Er waren daartoe heel practisch, na de Hoogmis in alle parochies, vergaderingen be legd met medewerking der geestelijkheid. In het kort werd de wijze der nieuwe verkiezing uiteen gezet, benevens het onlzagelijk belang van een eensgezind optreden, nu de stemmen van het hcelc land voortaan bij elkaar geteld worden. Algemeen wordt dat blijkbaar gevoeld vandaar het prachtig succes bij de actie. Verraden door zijn.... overhemd! - Vóór enkele weken werd ingebroken in het ma gazijn van de fierma Loor, te Utrecht. Het Utr. D.bld. vertelt nu het volgende Wij hebben reeds medegedeeld, dat een van de dieven zich in het l^iis van de firma had verkleed bij die gelegenheid heeft één van de daders een nieuw overhemd aangetrokken; z'n eigen exem plaar werd later in de Oudegracht opgev.vcht en bleef in handen der politie. Met dat exemplaar is de recherche op onderzoek gegaan. Dit over hemd had aan de voorzijde een klein mekteeken waarop o.a. een nummer geschreven stond, blijk baar een cijfer, zooals wasch- en strijkimichtin- gen zetten in boorden en manchetten, ter herken ning van het goed. De recherche toog met het overhemd naar een Utrechtsche strijkinr'chting. maar deze verklaarde, dat dit nummer niet in Ut recht kon thuisbehooren en verwees de recherche naar Rotterdam. Om het nummer daar op te zoe- heeft ongeveer 150 strijkinrichtingen en meer cian 200 kleinere ondernemingen. Na héél lang spore* vond de politic eindelijk de strijkerij bij wie het nummer thuis hoorde en toen was het mogelijk den eigenaar van het overhemd te vinden. Deze persoon nu is in Rotterdam aangehouden en naar Utrecht overgebracht. Hij beweerde, met den diefstal bij de firma Loor niets te maken te heb ben, maar de politie vond termen genoeg om den die. Met ijver verdiepte hij zich daarin en zocht naar een verklaring van hel woord „sociaalde mocratie". Maar hij w.erd er niet door bevredigd; wat [hij vond was hem te geleerd. Toen hij den grooten spiegel voorbijkwam, schrikte hij voor zich zelf. Spookachtig staarde zijn gelaat hem aan. Hij was zoo verrast, dat hij omkeek, alsof hij in den waan verkeerde, dat er nog iemand anders achter hem stond. Maar hoe langer hij zich bekeek, hoe komischer hij zich zelf voor kwam'. Ten slotte vermaakte hij zich over zijn klee'ding en bekeek hij zich van alle kanten, even als een tooneelspeler, die het volgende oogenblik de planken moet betreden, en knikte zich zelf vriendelijk toe. Het was de krankduivel, die uit hem sprak en hem deze grappen ingaf. Daarop gin hij naar de keuken en lichtte de plaat van de kachel op, alsof hij in den waan verkeerde, dat er vatn de verboden geschriften van Beier, die hij langen tijd geleden verbrand had, nog wat kon overgebleven zijn. Er braken nu uren aan, waarin de eenzaamheid die tot nu toe zijn eenig geluk had uitgemaakt, hem tot last werd, en hij er zijn grootste bevredi ging in zou gevonden hebben, met een vertrouwd mensch te spreken, om alles van zich te wente len, want zijn ziel drukte. Hij ontsloot de huis deur, zette de blinden open en keek met verlan gen en spanning de straat op, alsof Beier's ge daante elk oogenblik voor hem moest opduiken en hem luide begroeten. Maar Beier kwam niet; slechts eenige menschen bleven staan en keken hem verbaasd aan; een klein meisje liep ver schrikt naar den anderen kant der straat en aan ide ramen der tegenovergelegen huizen vertoon den zich nieuwsgierige gezichten, die hem ver- wondrd aanstaarden, alsof zij de plotselinge ver andering, die het uiterlijk van het huis had onder gaan, niet konden begrijpen. Eindelijk nam hij zich voor, zelf Beier te gaan opzoeken. Maar toen hij voor zijn deur een troep je nieuwsgierigeen zag staan, sloot hij de blinden en de voordeur weer en begroef hij zich opnieuw in zijn burg. Op dien zelfden dag kwam hij nog eens in de gelegenheid, zijn aandacht aan de buitenwereld te wijden. Het geluid van een groot aantal stemmen had hem naar een 'der dakkaammertjes gelokt. De Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. man voorloopig in arrest te houden. Op zijn aanwijzingen is de politie nu in Der. Haag opzoek gegaan, waar zij al spoedig de hand heeft gelegd op zekeren J.. die inderdaad in het bezit van verschillende goederen bleek te zijn. welke van den diefstal bij de firma Loor afkom stig waren. Het duurde niet lang of J. legde een volledige bekentenis af. Tegelijk met hem zijn twee zijner medeplichti gen naar Utrecht getransporteerd, ééi uit Schie dam, en één uit Rotterdam. KORTEBERICHTEN. Van den kansel is in de Ned. Herv. kerk te Ede afgekehdigd. dat het besluit van den kerke raad inzake niet-toelaten tot den Doop (van kin deren wier ouders niet of niet trouw genoeg de kerk bezochten) door deze is ingetrokken. Meer dan 100 kinderen waren ongedoopt gebleven. Per maand wordt aan de ongeveer 750.000 lichtlooze gezinnen in ons land totaal een 3 mil- lioen liters petroleum verstrekt. In verband met den aanstaanden uitvoer van oude paarden, heerscht in de Betuwe een leven dige handel. De prijzen loopen van 400 tot 850. In een sigarenwinkel te Oosterbeek stapt een Duilsch officier binnen, mantclj'as lichtgrijs, kraag hoog opgeslagen rood, pel met gouden ade laar, kaplaarzen en sporen. Een boederij in Opsterland, waarvoor 7 jaar geleden 10.000 betaald was, is nu verkocht voor 55.000. ucu - ■Ter-HaL,",t/pï"rt.»iralg --van- «TinOerw et kturnen waarbij de ouders zullen profiteeren van de door hun kir.aeren gekweekte groenten en aardappe len. Voor het herstellen van het door den jong- sten sneeuwval bijna geheel verwoeste telefoon net te Enschedé stond de gemeenteraad een cre- diet toe van 50.000. geheele straat was zwart van een golvende men schenmenigte, te midden waarvan zich de helmen der politieagenten vertoonden. Het was op een Maartdag. Tegen tien uur hadden plotseling twee honderd werklieden in Urban's fabriek het werk gestaakt. Dit was het gevolg van een loonsver mindering, waarin men niet wilde berusten. In een andere knoopfabriek, die in een ;der zijstra ten lag. was dc vorige week reeds een werksta king uitgebroken. Als een loopend vuurtje had zich onder deze werkloozen de tijding van het gebeurde in Urban's fabriek verspreid; zij kwa men in groote troepen aanrukken om hun mak kers tol volhouden aan te sporen en aan hun wrevel lucht te geven. Tt groot verdricj van Ur ban, legden tegen den middag ook een groot 'c-.l der ivor- en hoornd ac-ie.s hun werk reer en vertrokken. Wat m:n van p' in wat den kno.» prr.makers minder aan loon te geven vei langden zij meer. Dat had men niet verwacht, want er was een grootebestelling uit het buitenland ge komen, 'die zoo spoedig mogelijk moest worden afgeleverd. Maar Urban liet ook hen gaan, zon der eenige concessie te doen. Ongeveer zeshonderd arbeiders belegerden de fabriekspoort en liepen in groote troepen daar voor op en neer. Niettemin heerschte er een voorbeeldige orde; slechts een dof gemompel, evenals het ruischen van een zacht bewogen zee, doortrolde de lucht. Nu en dan klonk een luide kreet of een schel gefluit, dat van een andere plaats beantwoord werd. Het gemompel verhief zich 'dan tot een luid geraas van stemmen, er ontstond een opeenhooping van menschen en de politieagenten braken er zich een weg doorheen, om hen te noodzaken uiteen te gaan. Daarop be woog zich de donkere lawine wer langs de straat. Van tijd tot tijd ontstond er een onheil spellende stilte, die, waar zooveel menschen ver zameld waren, iets benauwends en vreeswek kends had. Een tegenstelling tot deze uittartende gestalten vormden de blanke gezichten der vrou wen, meisjes en kinderen, 'die uit de opengescho ven rajnen lagen en zelfs tot op de daken ge klommen waren, om haar nieuwsgierigheid bot te vieren. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1