1*-«« lappen stof. Rookverbod voor kinderen. In de hedenavond gehouden raadszitting heeft de raad een verordening aangenomen ter be perking van het tabaksverbruik door kinderen. Vervroegd sluitingsuur Ingevolge besluit van den gemeenteraad, moe ten dranklokaliteiten voortaan om 8 uur 's-avonds sluiten gelijk met de overige winkels. Aan mili taire tehuizen kan ontheffing van dit verbod ver leend worden. Dienstweigering. Tegen C. Z. landstormplichtig soldaat b.h. depot bataljon 111e infanterie-brigade, thans gedetineerd werd wegens dienstweigering een militare gevan genisstraf van 8 maanden geëischt. Bekl. droeg een gedicht voor, waarin hij zich zelf verdedigde en de dienstweigering verheerlijk te. plaatselijk nieuws. Tc Veere zijn den laatsten tijd groote ladin gen panharing aangebracht, waarvan de prijs aan vankelijk 10 en 11 cent per K.G. was. Nu thans d«* eigenaars van rookerijen enz., op de haring afko men., wordt 30 tot 31 cent per K.G. besteed. In het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem ik een 74-jarige man overleden, die door de N.- Z.-h. Tram was overreden, toen hij op een der wagens wilde stappen. Onbeschermde hoedenpennen! In de afgeloopcn week is te 's-Gravenhage te gen 241 personen proces-verbaal opgemaakt we gens het zich met onbeschermde hoedenpennen bevinden in tramwagens. In de ..Gaulois" heeft Deny§ Cochin een grootsch plan opgeworpen: Albert I. koning» van België, moet tot koning van Jerusalem worden verheven. Deze waardigheid zou hem zelfs toeku men als opvogler van Godfried van Bouillon. Al sof de Belgen hun koning missen willen! De Nedrl. Anti-Oorlog-Raad heeft aan ver schillende invloedrijke personen in ons land en in 't buitenland hun oordeel gevraagd over de rede van president Wilson. Over 't algemeen wordt Wilson's rede met instemming begroet en als een ernstige grondslag beschouwd voor een duurzame vrede, •-«v.r-S s.grw'gg? Naar de bladen uit Washingthorf vernemen, heeft president Wilson plan binnenkort een con ferentie der geallieerden bijeen te roepen, waar in gemeenschappelijke vaste en beslissende vre desvoorwaarden zullen worden opgesteld. Een neutrale staat, waarschijnlijk Spanje zou ze dan aan de cenrtalen overleggen, Reuters correspondent deelt o.m. mede, dat eenige Duitschers zich ten Noord-Westen van Yperen de vorige week trachtten te „verbroe deren". Een kleine afdeeling kwam in niemands land en gaf door teekens te kennen, dat zij spre ken wilden, onze mannen openden onmiddelijk het vuur en schoten hen neer. gemengdnieuws. Zuinigheid is ti(oef. President Wilson richt een proclamatie tot het Amerikaansche volk. waarin hij op stelselmatige bezuiniging in het gebruik van voedingsmiddelen aandringt, teneinde zooveel mogelijk graan en vloocok jEvn.nr_d<> <Jp_aJlieerden te kunnen, zgnden,* van het vroegere verbruik worden beperkt. De rest moet met surrogaten en andere dingen wor den aangevuld. De Maandagen en Woensdagen moeten als tarwelooze dagen worden beschouwd, terwijl er bovendien bij één maaltijd per dag geen tarweproducten zullen worden gebruikt. De Dins dag wordt een vleeschlooze dag en bij één maal tijd per dag zal bovendien geen vleesch worden gebruikt. Op de Zaterdagen onthouden men zich van het eten van varkenvleesch. Te Leiden is dezer dagen voor het arts-ex amen geslaagd iemand die niet minder dan 24 jaren lang als student ingeschreven is geweest en reeds de 40 gepasseerd is. Het is een bekend figuur in de Leidsche stu dentenwereld, die bij feestelijke gelegenheden noode zal worden gemist. Er in gevlogen Op zeldzame wijze is te Maastricht F. T., er in gevlogen, Hij had zich voor de rechtbank tu verantwoorden wegens „verboden nederlage" De marechaussees wisten, dat hij smokkelaars bij zich ontving. Op een avond gingen de wachtmeester Meijs en nog een marechaussee bij 'hem binnen na zich voor af in niet al te nette plunje te hebben gestoken, 'tToeval wilde dat men juist eenige smokkelaars verwachtte. De zakken lagen al klaar. De vrouw van beklaagde zag de beide personen voor de dra gers aan. Zij wenkte hen geheimzinnig in een an dere kamer en gaf hun daar ieder een zak met cacao en zeep. In hun vuistje achend gingen er de beide marechaussees mee weg. Toen later de beide echte smokkeaars kwamen, helderde zich het zaakje op. Iets later kwamen de beide marechaussees in hun uniform terug en vroegen T. naar een „dief stal", die naar zij gehoord hadden bij hem was gepleegd. Omstandig vertelde de man het geheele geval aan wachtmeester Meijs, maar zweeg zoo veel mogelijk over het smokkelen. De man keek echter leelijk op zijn neus toen de marechaussees zich als de beide „dieven" bekend maakten. Wegens verboden nederlage van cacao en zeep hoorde beklaagde 4 maanden gevangenisstraf te gen zich eischen. Onder de steenkolen. Te Broekelo is bij het binnenkomen van een ko lentrein uit Duitschland, een Fransche krijgsgevan gene ontdekt, die van onder de steenkolen te voorschijn kwam. Twee dagen en een nacht had hij in zijn be nauwde schuilplaats vertoefd! Er kon ge encenl af. Een vrouw te Kapelle kocht een ulster voor haar zoon voor 25. 't Was wel duur, maar zoo zei de winkelier, er kon geen cent af. Thuis gekomen keek de vrouw de jas nog eens na en vond er aanhangend een kaartje met den ouden prijs: 9.50. Er kon geen cent af.! Donkere vooruitzichten voor Engeland. Professor F. J. C. Hearnshaw van de Londen- sche universiteit schrijft in de Daily Telegraph over de ongunstige vooruitzichten die de toe komst aanEngeland biedt: Engeland zoo heet het artikel staat voor gebeurtenissen en moei lijkheden als het in zijn geschiedenis slechts zel den heeft gekend, namelijk voor Duitsch-Oosten- rijksch offensief, voor den hongersnood en voor een bolsjewiki-beweging in eigen land. Een jaar geleden om dezen tijd scheen de nederlaag der middenrijken zeker, de Russen waren beter dan ooit toegerust, totdat de dwaasheid der Leninis ten alles omverwierp. Thans drukt de geheele last van den oorlog op Engelands schouders, want de Amerikaansche bondgenoot is nog niet zoover. In het binnenland staan wij voor een hongersnood zooals de middeleeuwen zelfs niet gekend hebben Wij moeten echter door deze hel gaan, gelijk on ze soldaten te velde door de hel van het vuur gaan. Het tijdstip schijnt gunstig voor een socialt revolutie en den klassestrijd. Wij moeten dus een scherpe veldtocht ondernemen tegen rustverstoor ders, en voor een werkelijke voorlichting van het volk zorg dragen, KORTEBERICHTEN. 5 Millioen K.G. kggjrapen in beslag geno men Te Halsteren zijn in beslag genomen 5.000.000 K.G. knolrapen, grootendeels bestemd voor de drogerijen. Deze knolrapen zullen ter beschikking van het veevoederbureau „Bieta" te Rotterdam gestelcl worden. Een schat begraven. Te Loosduinnen is dezer dagen een welgesteld tuinier begraven, die op zijn sterfbed zijn neef en erfgenaam verzocht, het kussen, waarop hij lag, hem mede te geven in de doodkist. Thans moet gebleken zijn, dat in dat kussen nog vier duizend gulden verborgen was. Een nieuw diëet. Een nierlijder, wiens leven alleen gerekt wordt door een bijna uitsluitend rijst-diëet, verzocht aan den directeur van het Gemeentelijk Distri butiebedrijf in Den Haag een kleine hoeveelheid rijst te mogen inslaan, waarbij overgelegd werden 2 lils.ten_.YajJ- W.hQdej^,.. (?n, en ander volgens opgave van den specialen arts voor nierziekten. Als antwoord ontving hij het vol gend bericht „Rijst wordt niet gedistribueerd, maar u kunt wekelijks havermout en zachte zeep ontvangen". Er werd niet bij vermeld of dit laatste voor uit- of inwendig gebruik bedoeld is. Opruimen van vee. Men meldt uit Tegelen (L.) aan het het Hbld.r Een denkbeeld van den omvang der opruiming van rundvee -en kalveren verkrijgt men, als men het hieronder vogende staaltje raadpleegt. Het geeft weer het aantal stuks, dat van elke soort geslacht is in het normale jaar 1913 en in het voederlooze jaar 1917, in een gemeente van om streeks 8000 zielen. In 1913. In 1917. Koeien 250 430 Ossen 15 50 Stieren 45 45 Vaarzen 25 110 Pinken 60 135 Kalveren 375 730 Totaal 770 1500 De waarde van dit slachtvee beliep over 1913 de som van ruim 83.000 gulden en over 1917 bijna 201.000 gulden. «■w. Onveilig Haarlem. In het pakhuis van den heer Kremer, in de Kromme Elleboogsteeg te Haarlem is voor de zevende maal binnen enkele maanden ingebroken Ontvreemd werden 6 a 8 balen gebrande koffie, elk 40 K.G. wegènde, benevens een handwagen. Voor de tweede maal is ingebroken bij mevr. Vnoop Koopmans, Hazepaterslaan. Verschillende koperen voorwerpen werden ontvreemd. De in brekers hebben zich al den tijd gegund. Zij de den zich te goed aan een maaltje aardappelen, die zij zelve geschild, gekookt en met regeerings vet toebereid hadden. Een blik ananas diende als dessert. Verder werd een flesch wijn gele- digd en werden eenige koppen chocolade gedron ken. Lastige studenten. In den, schouwburg te Leiden werd Vrijdag avond dobr het Roterdamsch Tooneel Stuivertje wisselen opgevoerd, voor een vrij talrijk publiek Vooral de studentenbanken waren goed bezet. Eenige studenten maakten het reeds dadelijk na den aanvang den spelers bijzonder lastig door hun luidruchtige opmerkingen, tengevolge waar van mevrouw Van Eijsden - Vnk en Jules Ver- straeten en Kleyn zich genoodzaakt zagen, hun spel te onderbreken. Toen ook dit niet bleek te helpen werd het scherm neergelaten. Nadat de gemoederen eenigzins waren gekal meerd, werd na een korte pauze het spel weer van voren afaan hervat, doch het gejoel nam ook weer een aanvang, blijkbaar zeer tot ergernis van de bezoekers der lagere rangen, want van bo ven af werd geroepen Gooit dien vent er uit Dit scheen eenigzins te helpen en nadat een der luidruchtigsten/«door de schouwburg-commissie der Leidsche studenten was verzocht heen te gaan en daaraan was gevolg gegeven, kon de opvoering verder ongestoord plaats hebben. Oploopjes. In een slagerswinkel te Amsterdam twijfelde een vrouw er aan of het vet dat zij ontving wel zuiver was. Een aantal menschen die zich in den winkel verzameld hedden wilden den slager te lijf. Een politieagent waaraan de vrouw zich be klaagde, nam haar en het vet mede naar een po litiebureau, daar dit laatste door een ontboden keurmeester werd onderzocht. De vrouw begaf zich daarna weer naar den winkel en weldra groeide het aantal menschen tot 400 aan. De po litie poogde de menigte uiteen te drijven, welke echter een gewelddadige houding aannam. Op enkele punten werd de straat opgebroken en gooi de men met de straatsteenen. Ook werd met lee- ge flesschen geworpen. De politie maakte gebruik van stokken en loste revolverschoten in de lucht. Politieversterking, waaronder bereden politie, wist de menigte uiteen te drijven. Moord fe Breezand. De rechter-commissaris voor strafzaken te Alk maar roept ieders medeweking in voor het vol gende In den avond van Vrijdag of in den nacht van Vrijdag op Zaterdag .1. werd een onde man te Breezand in zijn bed gedood. Het misdrijf geschie de vermoedelijk met een grooten ijzeren sleutel waarmede 'de moeren van een maai- of harkma- chine of van een dergelijke machine worden vaslt of iosgedraaid. Deze sleutel is in het bezit der ju stitie. Het is van het grootste belang voor de ontdek king van den dader dat de Justitie te weten komt waar die sleutel vandaan komt, d.w.z, wie vroe ger zulk een sleutel heeft gehefd en 'hem thans mist, want óf die vroegere bezitter van zoon sleutel moet zelf het misdrijf gepleegd hebben óf iemand die zoo'n sleutel van den vroegeren bezit ter heeft weggenomen. Op den eenen kant van den sleutel staat„Bam fords" en een merk; aan den anderen kant S.T, No. 5. ie ft? dfe^^claartoe in staat is, hem inlichtingen zal toezenden (adres Rechtbank te Alkmaar). Meri kan zich dasgewenscht ook persoonlijk voor het geven van mondelinge inlichtingen bij den rechter commissaris in het gebouw der rechtbank te Alk maar aanmelden. Meer predikan'ten In de jongste kerkeraadsvergadering "der herv, gemeente te Amsterdam heeft dr. F. J. Los voor gesteld om de Algemeene Synode uit te noodi- gen, zich tot de regeering te wenden, met het verzoek om naast de bestaande nog 30 nieuwe predikantsplaatsen te stichten, elk met een rijks tractement van 4000. Hij schetste den ncod der gemeente en toonde de heidbehoefte aan meer werkkrachten, inzonderheid van nieuwe predikan ten, aan. Uit de discussie bleek dit opnieuw, al was men het er over eens, dat het aan ernstige bedenking onderhevig is, of de Synode en de regeering op een dergelijk voorstel ingebracht. Besloten werd het in nadere overweging te n& men, mede in verband met een nieuw voorstel van een onderling,, tot benoeming eener commis sie ter herziening der bestaande predikantstrac- tementen en ter voorbereiding voor het stichten van nieuwe predikantsplaatsen. Brandstof voor een kamerbewoner. Bij de brandstoffencommissie te Deventer kwam dezer dagen van een dame een aanvrage in voor huisbrandkolen ten behoeve van een kamerbe woner, waaraan de mededeeling werd toegevoegd dat bij niet inwiliging van haar verzoek „Z.E.D." haar anders ging verlaten om elders meer warmte te zoeken. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat deze kamerbewoner.... de echtgehoote van de aanvraagster was. Smokkeltrucs. Onder een partij bestelgoederen, te Roozen- daal aangekomen, bevond zich ook een zooge naamde tweedehands-naaimachine. Na onderzoek bleek het voorwerp geen naaimachine te bevatten doch vol gestopt te zijn met Kwatta-chocolade. Verder werd beslag gelegd op een patij harde zeep, die op vernuftige wijze onder de wagens was verstopt. Vermoedt wordt,, dat personeel van het station Roozendaal de smokkelaars helpt. De kommiezen te Heurne (gem. Aalten) heb ben drie Duitschers aangehouden, die geregeld over de grens gingen en daarvan profiteerden om te kunnen smokkelen. De eene 'had bij zijn aan houding het stuur van zijn fiets met scheerzeep gevhld. Zijne vrouw had van haar boa een waren huis gemaakt van Kwatta zeep peper, enz., ter wijl de jongste zijn lichaam omwonden had met Vergadering van de Vereeniging „Omhoog afdeeling van den Volksbond op 28 Jan. in het lokaal van den Heer N. KOK. Deze vergadering was gewijd aan onderlinge be sprekking en gedachtenwisseling. De Voorzitter gaf een inleiding over: Oorzaken van het drankmis bruik. Hij zeide, dat hier evenals bij de oorlogsel lende niet één maar vele oorzaken waren, die samenwerkten en in elkander grepen. Hij noemde als oorzaken in den mensch: Gebrek aan ontwik keling, zucht naar genot, naar verheffing, naar verstrooiing, en zwakheid van wil; hij noemde als oorzaken buiten den mensch: de slechte maat schappelijke toestanden, de drinkgewoonten, de drinkgelegenheden. het drankkapitaal en de pu blieke opinie, die de drinkgenooten in bescherming neemt. Spreker gaf als zijn meening te kennen, dat zedelijke zwakheid een voornamer oorzaak was dan gebrek aan ontwikkeling en dat de drinkge woonten hier meer schuld hadden dan de slechte maatschappelijke toestanden. De hoofdaanval bij drankbestrijding moet op de bruikgewoonten ge richt worden. Hierover ontwikkelde zich een levendige en vruchtbare discussie, waarbij allen instemden dat het de leegheid des levens is, die zoovelen naar het glas doet grijpen en dat de jongemensch, die met kracht een evensdoel najaagt, hoe verschil lend dit ook moge zijnT het minst aanleiding vindt tot drankgebruik. Aan het eind van den avond gaf de heer R. Winsma een voordracht. Eerst wa^en nog eenige huishoudelijke zaken afgehandeld o.a, de inrich ting van een Leesgezelschap onder de leden. In de portefeuille zullen o.a. worden opgenomen: de tijdschriften: De aarde en haar volken; Buiten De Heer Winsma sprak over „Het KindHij begon met te wijzen op de taak en de verantwoor delijkheid van den onderwijzer om er onmid delijk aan toe te voegen, dat het voornaamste deel van de opvoeding in het huisgezin mo>H. ge schieden. Hij beschreef, mede door aanhaling van een aardig gedicht, de schoonheid en liefelijkheid van het kinderleven. Maar ook hier was een don kere wolk, die over het kinderleven kwam strij ken: het alcoholisme. In felle kleuren werden de verschillende schadelijke gevolgen hiervan v:or het kind geschiderd, ook in huisgezinnen van ma tige drinkers. Grondtoon van heel deze met over tuiging uitgesproken toespraak was: „Laat den borrel staan, uit liefde tot het kind". Ook hierop volgde nog eenige bespreking, waar na de samenkomst gesloten werd. Geheelonthouders-Volksvertegenwoordige Men schrijft ons: In Zweden zijn de stemmingenvoor Volkse erte genwoordigers dezer dagen gehouden, z In de Tweede Kamer hebben de geheeloniou ders de meerderheid; niet minder dan 142 werden gekozen. In de Eerste Kamer hebben zij de minderheid. Maar bij gemeenschappelijke stemmingen scheelt er toch niet zo£> heel veel *^an; dan zijn -er 186 onthouders op 380 leden. Er behoeven dus van de andere leden slechts 4 over te komen; dan staan de stemmen gelijk, In het No. van Zaterdag a.s. een schrijven van de Brandstoffen- Commissie over het gebrui ken der leembriketten. Moeten wij achterblijven?? De tijd is nu daar, dat onze kiezers hun groslijs ten voor de Tweede Kamer gaan opmaken, waar uit straks de definitieve candidaten zullen geko zen worden. Moeten de Vrijzinnig-democraten op Wieringen dat maar weer laten slabakken?! dat zou een schande zijn! Laten wij de handen aan de ploeg slaan en er voor zorgen, dat ook door de Vrijzinnigen op Wieringen een groslijst wordt ingediend. Komt dan, Vrijzinnigen, allen Zaterdag 2 Febr. a.s. op, 's-avonds 7 uur in 't lokaal van den heer D. LONT, tot het op vasten voet vormen van een kiesvereeniging, haar te maken tot een afdeeling van de Centrale Vrijz, Kiesvereen. het verkiezen van en bestuur en* wat verder ter behandlen zal zijn. v -v - o. j. bosker. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEnT~ Oevrleden: Aafke Elisabeth^ van de" Wint.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2