P WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. I TABAK VAN J. R. KEUSS Pe Jaargang. Vrijdag 1 Februari 1918. No P. ALKMAARSCMF Overal verkrijgbaar. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eu VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. UITGEVER: CORN, J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fO.SO „0.06 GEMENGDNIEUWS. Wat in Mecklenburg mogelijk is. In Mecklenburg. op het riddergoed Roggow, bij Neu-Bukow, had een arbeider van de gemaaide tarwe aren afgesneden en in een zak gedaan.. Een opzichter zag dat en toen hij vernam, dat de ar heider daarvan .koffie" wilde branden, dreef hij hem met stokslagen naar huis. De eigenaar van het goed, de heer Wilhelm Von Oertzen von Rog gow, stond op de smeekbede van den arbeider toe, dat deze niet aan de justitie zou worden overgeleverd, als hij zich wilde laten ranselen. De man werd uitgekleed, aan een boom gebonden en kreeg 50 slagen met een rijzweep op het naak te lichaam. De rechtbank te Neu-Bukow, waarvoor de heer Von Oertzen terechtstonden, veroordeelde deze tot en maand gevangenisstraf, den opzichter, die- de slagen had tocgdiend, tot 10 mark boete. De aardigheid is en af Men schijft aan het Hbl. uit Zevenaar Nu de over de grens werkende Nederl. arbei ders instede van spek of vet, slchts vlesch of worst mogen uitvoren, doet zich opeens het ei genaardige verschijnsel voor, dat bij velen de ani mo, om naar Duitschland te vertrekken gedaald is. Hondeden arbeders zien er geen heil meer in, om de grens over te gaan. Wat is het geval? Blijkens door velen hunner gedane mededee- lingen, verkoopen tal van arbeiders zoodra zij de grens gepasseerd zijn, hunne medegebrachte por tie spek of vet. Voor 21/, pond krijgen zij 16 tot 20 daar in Duitschland daarnaar zeer groot vraag is. Dit is met worst of vleesch waarin zich schier geen vetten bevinden niet het geval. Nu blijkt tevens dat van de gunst van dien uit voer, door lal van lieden schrome misbruikt is gemaakt! Oorlogsellende van een 17-jarig meisje Te Westdorpe (Zeeland) kwam een meisje van 17 jaren dat gedurende een 5-tal weken 'n echt Diogenesleven geleid heeft. Zij was vóór dien tijd het Belgische dorp Wachtebeke woonachtig, doch wist zich al gravende, onder den electrische draad door te werken. Vóór dit haar gelukte had zij aan den Belgischen kant 5 weken in een bosch doorgebracht, over dag in een hol verblijf houdende en 'snachts van de duisternis gebruik FEULLETON. LEVENS STRIJD Timpe smaakte een oprechte vreugde bij dien aanblik. ..Ik heb het wel gedacht, dat het eens zoo gaan zou," mompelde hij met een genoeglijk lachje bij zich zelf; „wanneer nu maar die geheele fabriek naar den duivel ging, dat zou een ware zegen zijn." Het liefst zou hij terstond naar beneden gegaan zijn en zich te midden der werkstakers begeven hebben, om hen Ferdinand Friedrich Urban eens nauwkeurig, tot op het tipje van zijn neus toe. af te schilderen, zoodat zij hem door en door zou den hebben leeren kennen. Hij gevoelde er zich bepaald toe opgewket, de een of andere helden daad te verrichten; hij brandde van verlangen die arme menschen daar, die misschien niet wis ten, waar zij den volgenden dag het brood van daan moesten halen om van te leven, zijn eigen ondergang voor oogen te houden, den vloek der armoede en de macht van het kapitaal in gloei ende kleuren te schilderen, hen tot ongehoorzaam heid aan de wetten aan te sporen, woorden van" verontwaardiging in hunne gelederen te slingeren Was hij dan nu meer dan zij, stond hem niet het zelfde lot te wachten: evenals zij des morgens met een blikken kan in de hand naar de eene of andere fabriek te gaan, om als een levende machine in het legioen der onterfden zijn dag werk te verrichten? O, hij was er dicht aan toe, de wreedheid van het leven tot op den laatster* druppel te proeven! Het kookte in zijn binnenste Mi gevoelde, hoe hij in het volgende oogenblik zijn mond zou openen, om dat alles, wat hij dacht de menigte toe te schreeuwen. Maar het kwam zoo ver niet. Eenige jonge kna nen hadden hem in het oog gekregen, wezen naar hem en schenen zich blijkbaar over hem vroolijk ie maken. Er vormde zich een groep en honder de hoofden keerden zich naar hem toe. Velen na derden tot aan het hek en gaapten hem aan als een wonderdier. Liet Timpe zich nu zien? Dat makende om rapen en rauwe bieten op te zoeken waarmede zij zich gedurende haar verblijf in de bosschen moest voeden. D enlaatsten tijd hadden de Duitschers lont ge roken van haar verblijf en werden de bosschen zorgvuldig afgezocht. Doch zij zelf achtte het nu ook geraden de wijk te nemen. Bij stikdonkeren nacht gelukte het haar zich on der den draad door te graven en bereikte zij op deze wijze de boschjes van een- dijk, die welis waar op Belgische grondgebied gelegen, doch niet afgezet is. Door de Duitsche schildwachten werden haar bij haar vlucht door dit gebied nog een 3-tal scho ten nagezonden doch zonderresultaat. In deerlijk vervallen toestand en meer op een dier dan op een mensch gelijkend kwam zij te Westdorpe. waar zij thans bij een familie ver pleegd wordt. Tel. Altijd weer baas boven baas In Amerika en in Engeland hecht men verba zend veel waarde aan het snel werken van hand werkslui en fabrieksarbeiders. Soms worden er wedstrijden uitgeschreven met dit doen en heel hel land volgt dan met de grootste spanning het resultaat van den wedstrijd, kan men welhaast- zeggen. Zoo werd in Amerika in Ochtober 1903, een wedstrijd uitgeschreven tusschen de schoenma kers in het snel - werken en het bleek dal een elegant paar schoenen in een half uur klaar ko. men. ofschoon uit 190 veschillende stukken staande Eenige weken later nam men in Engeland de proef, hoe gauw het koren, dat nog op het veld stond, tot brood gebakken kon worden. En het resultaat was waarlijk verrassendklokke half- ncg en's morgens werd de tarwe gemaaid, ge- dorscht en gezuiverd, toen naar den molen ge bracht, waar het gemalen werd, en naar de bak kerij gezonden, waar het tot deeg geroerd en ver volgens gebakken werd. Dit heele proces duurde ook slechts een half uur en het broodje, dat ii. dien korten tijd bereid was, werd in glorie naai het Engelsche hof gezonden. Wat er al niet van papier wordt gemaakt. - De Rhein. Westf. Zlg. vertelt wat er in Duitsch land al niet van papier wordt gemaakt. De ven steromlijstingen in de spoorwegcoupés worden sinds lang van papier vervaardigd en zijn zoo sterk, dat zij zelfs aan de vernielzucht van bal dadige reizigers weerstand bieden. Het nieuwste 'in hoofdkussens van krantenpapier; dit is een uitvinding van kloosterzusters in Rheinland, die veel opgang maakt. Kinderen kunnen de kranten versnipperen, de snippers worden in een kussen sloop, eveneens van papier vervaardigd, gedaan en men heeft een frisch, zacht en spotgoedkoop hoofdkussen. E®ö" groot warenhuis heeft laatst een ontvang entheekamer ingericht met loopers en tapijten van papier: over de sofa lag een pluchen kleed dat van papier was op de theetafels lagen over al zijden kleedjes van papier; de stoelen, de voe tenkussens en de crapauds waren bekleed met papier. Op papieren bordjes lagen taartjes die met papieren lepeltjes gegeten konden worden. Toevoeging van kalk aan oorlogsbrood De heer Lapique te Parijs heeft voorgesteld tot i«'iet kneden voor oorlogsbrood in plaats van ge woon water, kalkwater te gebruiken. Het van dit deeg gebakken brood is naar het b oordeel van die het geproefd hebben o.a. ook leden van de Academie Fran^aise smakelij ker dan het gewone oorlogsbrood van vóór den oorlog. Ook blijft het langer goed. De toevoeging van kalk is gering, dat een kilogram van dit brood niet meer kalk bevat dan een groot glas melk. Van nadeel voor de gezondheid is dus hier bij geen sprake Oproerige bewegingen in Spanje Wegens de duurte van en het gebrek aan le was iets nieuws. Een jonge, baardelooze knaap, die nauwelijks de leerjaren achter den rug had, en op wiens gelaat de zich tot plagerij te lezen stond, riep toen plotseling: „Ziet dat oude zeemonster daar boven een.".... Een luid gelach weerklonk. De baas wilde het woord kwajongen gebruiken maar hij bedacht zich. was wijzer, sloeg het ven ster dicht en ging heen. Des namiddags verschenen er plotseling poli tieagenten te paard, die in draf door de straat re den en alle groepen, die zich vormden, terstond uiteenjoegen. Langzamerhand verstrooide de me nigte zich. Toen de schemering van den korten winterdag -aanbrak, gingen ook die werkstakers en nieuwsgierigen, die het langst volgehouden had den, heen. Slechts de politiepatrouille, die lang zaam voor de fabriekspoort op en neer liep, en het ludie getier in de herbergen, wezen nog op de gebeurtenissen van den dag. Twee dagen later had de nieuwe keuze voor den rijksdag plaats. In die uitgestrekte, grooten- deels door de lagere volksklasse bewoonde stads wijk, die zicht van de Frankforter Linden tot aan het Silezische bosch en van daar tot aan de Kottbusser poort uitstrekt, had een werkman kandidaat de zege behaald, maar ten gunste van een ander kiesdristrict dit mandaat geweigerd. Het was een nattig-koude winterdag. De sneeuw was in water veranderd en een fijne, nau wclijks zichtbare motregen veranderde de stra ten in modderpoelen en drong door de kleeren der menschen heen. Op zulke dagen maakt Ber lijn een onaangenaam indruk. Het gelijkt dan op een mensch, die plotseling van stemming en daarmee van klceding verwisseld is. Zelfs ven sters waarachter zelden gas brandt, zijn verlicht, de winkels leeger dan gewoonlijk en om de lamp in de woonkamer ziet men dan weer voor het eerst na langen tijd de gehee.le familie bijeen. De flikkerende vlammen der gaslantaarns verhoogen nog den onaangenamen indruk. De schaduwen worden donkerder, de waterplassen schiteren bel derder, de huizen verheffen zich somberder ten hemel. Evenals dwaallichtjes vliegen de rijtuig lantaarns langs de straat en maken een des te spookachtiger indruk, naarmate men de wagens zelf minder duidelijk herkennen kan. Sedert den vroegen morgen was Timpe onder weg, zonder den hulpvaardigen man gevonden te hebben, die hem een nieuwe hypotheek bezorg de. Hij had door den opgewonden toestand, waar in hij verkeerde, zijn werk reeds zoo verwaar loosd, dat "het bij hoopen in zijn werkplaats op hem lag te wachten. Nog nooit had zich zulk een onverschilligheid omtrent zich zelf. omtrent alles wat het leven hem nog vermocht te biden, van hem meester gemaakt als in de laatste dagen Hij kwam zich zelf voor als een vagebond, als een oude landlooper, die door de straten doolt, ten einde om brood en een legerstede te bedelen. Het begon reeds te schemeren. De sneeuw klet ste bij iedere schrede tegen zijn voeten, de voch l:ge damp had zijn lange haren doorweekt en zich in iedere plooi van zijn kleeren vastgezet, zoo dat zijn hand vochtig werd, wanneer hij deze aanraakte. Zoo naderde hij langzamerhand weer de straat, waar hij woonde. In diepe gedachten verzonken, bleef hij nu en dan eens staan en keek naar de lucht. Dan kwam de naam „Karo- 'ina als een bange zucht vol onnoemelijke smart over zijn lippen. Hij zocht te vregeefs naar een uitdrukking voor zijn vreezen en hopen voor de toekomst, voor al dat. wat in hem omging en zuT ke tegenstrijdige gevoelens bij hem opwekte. Ein delijk had hij haar gevonden het was de walg van het leven, die aan hem knaagde en hem ster vensmoede maakte en van alle energie beroofde. Dat woord scheen hem zoo verschrikkelijk en toch zoo verleidelijk toe, dat hij midden op den rijweg bleef staan en voor zich uit staarde. Een zweep floot om zijn ooren en een luid „heela deed hem uit znij verdooving ontwaken. Eenige seconden later en de raden zouden hem verplet terd hebben. Een rijtuig rolde hem voorbij, waar in zijn zoon zat. Een vluchtige blik was voldoen de geweest, om hem Frans te doen herkennen. F.en huivering ging door zijn leden, die hem kou der toescheen, dan geheel die onmetelijke massa sneeuw, die Berlijn doorweekte. Met knikkende Bureau Hippolytushoef, Wieringen Te1. Interc. No. i9. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowoa Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. vcnsmiddelen zijn er in verscheidene steden van Spanje onlusten uitgebroken, waarvan, als ge woonlijk, BarceJona het brandpunt is. De over heid daar heeft de tegrafische en telefonische ge meenschap afgebroken. Er staken 25.000 arbei ders en alle fabrieken zijn gesloten. Tal van menschen gingen met zakken naar de markten waar zij de2e vulden met de levensmid delen, die zij grijpen konden. Ook zijn verscheide ne winkels geplunderd. Een winkelier die wel met zijn tijd meegaatverdedigde zijn huis met vergiftige gassen, waarvan 3 vrouwen en een politieagent de slachtoffers werden. De staat van beleg is voor de geheele provin cie Barcelona afgekondigd. Ook in andere steden zijn werkstakingen en onlusten ontstaan, zooals •.n Alicante en Coruna. In de ijzermijnen van As- turia staken 200.000 arbeiders. Te Malaga is de algemeene staking afgekon digd en te Noblejes is het bij een staking van landarbeiders tot een bloedige botsing gekomen met de militairen. KORTEBERICHTEN. Van gemeentewege is den vergunning hou ders in Dantumadeel aangezegd, dat kaartspel in hun localiteiten voortaan verboden is. Onder Haarlemmermeer ioopen reeds koeien in de weide In den laatsten tijd worden herhaaldelijk ontvreemding van koperen stoompijpen gecon stateerd in de le en 2e klasse rijtuigen op de lij nen der Hollandsche Spoor. Deze leidingen zut len daarom er uitgncmen en vervangen worden door ijzeren. In Beneden-Langstraat gaan de prijzen van het vee verbazend omhoog en vooral die van het zen. Schapen zijn op hel oogenblik enorm duur en gaan van de hand voor 40 a 50 per stuk. Tarwe vertrapt In een vergadering van de Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw is geklaagd dat troepen herhaaldelijk over bezaaid land trekken. De voorzitter meende, dat het toch ónmogelijk de bedoeling van het Rijk kan zijo dat de tarwe knieën ging hij verder, Plotseling hield hij zijn schreden in voor het helder verlichte portaal van een huis, dat hem bekend voorkwam. Groote aan plakbiljetten prijkten aan weerszijden van de deur, gheele rijen menschen gingen er uit en in, en op de straat stonden donkere gedaanten, die een ieder, die naderde, aanspraken en hem een stuk papier in de hand trachtten te stoppen. Joha nnes bevond zich voor het stemlokaal, waarin ook hij sedert jaren gewoon was zijn bur gerrecht uit te oefenen. Hij bleef staan en keek naar het portaal, evenals iemand, die hij zich zelf overlegt of hij verder gaan of het huis binnentr» den zal. Een zware hand legde zich op zijn schou der. Thomas Beier stond voor hem. ..Baas. het is hoog tijd.... ga naar binnen.... Hebt ge nog geen biljet?HierGij staat op de lijst." Hij had zacht gesproken en reikte hem nu een toegevouwen biljet over. „Wat staat daar op De meesterknecht glimlachte en nam hem van onder tot boven op met een blik. dien slechts Timpe begreep. ..Aarzelt gij ook nu nog De baas wankelde een oogenblik; toen zeide hij met vaste stem „scen trad het portaal bia- en en klom rechts de trap op naar de kamer waar het stembureau zetelde Eenige minuten later keerde hij terug. Hij wilde zich verwijderen, maar Thomas Beier hield hem tegen. Of hij al wist. dat daar ginds om den hoek in Scheller's lokaal om zeven uur een vergadering gehouden werd De arbeiders uit Ur ban's fabriek, die het werk gestaakt hadden kwa n-en daar bijeen. ..Baas, gij zijt nu een der onzen, gij moet mee gaan." Sedert het oogenblik. waarop Timpe met neer geslagen blik de hand naar de stembus had uit gestoken om er het nietige stukje papier in te werpen, waarop zijn nieuwe overtuiging geschre ven stond, was hij een werktuig zonder wil ge worden. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1