op aandringen van de Regeering verbouwd, zoo door d soldaten wordt vertrapt. Besloten werd, dal de afdeeling hierop zal wijzen en den betrok kenen werd aangeraden zich in voorkomende ge vallen direct tot den commandant van Zeeland te wenden. Bedorven aardappelen Eenige honderden wagons Regeerings aardap pelen liggen te Woensel (Noord-Braband) inge kuild Bij het openen van een der kuilen walmde dezer dagen een geweldige stank op. De menschen, die de aardappelen kochten, wer den door den zwaren reuk opmerkzaam gemaakt op het bederf, dat in de aardappelen woekerde. Er werd Dinsdag door verbruikers een klacht in gediend, waarop de controle-commissie een on derzoek instelde en den verkoop stopzette. Er is gebrelen, dat van één kuil, die circa 160.000 K.G. aardappelen inhoudt ongeveer één derde deel bedorven is. Alleen spoedige maatre gelen kunnen nog algeheel bederf voorkomen. De Duitsche oorlogsspijskaart bevat sinds korten tijd geconserveerd walvischvleesch, een grijsbruine vleeschsoort, waarvan de vezel eenig zins aan die van osse vleesch doet denken. Het groote vetgehalte maakt het walvischvleesch een zeer krachtig voedsel; het wordt dan ook in Noorwegen en Noord-Zweden veel gegeten;- Te Hoeve (Noord Brabnt) oefent men den laatsten tijd een scherpe controle op den rogge voorraad. Bij een drietal landbouwers we-d door een controleur der Rijksgraaninzameling, de ge- heele oogst in beslag genomen, wegens overtre ding der Distributiewet; een zware straf waar door de boeren genoodzaakt zijn al hun vee te verkoopen Verder werd door den Rijksveldwachter pro ces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die een hoe veelheid rogge in melkbussen verstopt had. De geheele partij werd in beslag genomen. 'GENEN G~D NIEU W~S. Drie kinderen bedwelemd Op de Noordermarkt te Amsterdam bevindt zich de z.g. „Blauwe Gang", waar een krot .taal dat meer dan 10 families herbergt. Op de 3e verdieping van dit kr t woont op een der kamers de familie v. d. Kolf beslaande uit man, vrouw en 3 kinderen. De nu'u werkt op de gasfabriek en de moeder gaat u;t werken, zoo dat de drie kinderen, 2, 3 en 5 jaar oud, dage lijks alleen thuis zijs. Vermoedelijk door het spe len met lucifers geraakte gistermorgen een deken die op den grond lag, in brand, waardoor de vloer tevens zolder van de tweede verdieping. vuur va Ho Dit bemerkede vloog de bewoner va.i de twee de verdieping de straat op en waarschuwde een agent, die inmiddels de hulp van de brandweer inriep. Inmiddels kwamen burgers met de kinde ren aangeloopen. Een was bewusteloos geraakt en de twee anderen waren door den rook be dwelmd. Overgebracht naar het zitlJngs!okaal in de Wilmstraat, werd het kind door kunstmatige ademhaling bijgebracht en vervolgens met de twee anderen door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis overgebracht. Inmiddels had de brandweer dea brand ge- bluscht. De schade was gering. De toestand van de kinderen, die zich thans in het gasthuis bevinden is niet ernstig. Militairen met verlof. Aan militairen, die met verlof van 7 dagen of minder van hun standplaats vertrekken, zullen bons worden verstrekt tot het koopen van le vensmiddelen, en wel a. voor iederen verlofdag: 250 gram wittebrood en 1 K.G. aardappelen; b. bijaldien het verlof voor meer dan twee da gen wordt verleend, behalve het geen sub a werd bepaald, nog 100 gram peulvruchten, 50 gram vet en 50 gram koffie voor het gezamelijk aantal ver lofdagen: Voor zoover militairen met een verlof van meer dan zeven dagen vertrekken, blijft van kracht hetgeen ten deze ook thans van toepas sing is, met dien verstandedat aan zoodanigen verlofganger, wiens verlof langer dan 7 en ten hoogste 14 dagen duurt, door de zorgen van het gemeentebestuur te zamen met de broodkaart een bon van thee- en koffiekaart, als ,voor de burgerlijke bevolking gebruikelijk zal worden uit gereikt. i - Onbepaald (klein) verlof. Officieel. Behoudens onvoorziene omstandighe den zullen in het genot van onbepaald iklein) ver lof worden gesteld In het tijdvak van 1823 Februari 1918de dienstplichtige korporaals en manschappen der na iaarsploeg van de lichting 1914 der vest:agartil- lerie. Op 1 Maart 1918 a. de teleghfisten en telefonisten der genie (uit gezonderd de onderofficieren) van de lichting 1914, die in het tijdvak van 1819 Januari 1915 zijn ingelijfd; S b. de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1913 der onbereden korpsen. r De melk koken, Nauwgezete proefnemingen hepóen uitgewezen dat gewone (dus niet gesteriliseerde) melk in ge kookten toestand voedzamer en gezande»- is dan ongkookte melk, waarin de schadelijke bacteriën niet gedood zijn. Vooral bij kleine kinderen was het verschil groot. Ernstig ongeluk. Terwijl de onderdirecteur der stichtign Land- bouw-Opvoeding te te Appel (G.) de heer Swierts bezig was eenig werk te verrichten aan een vér lichtingstoestel ontstond er een optploffing. De heer Swierts werd door het omhoog geslingerde deksel zoodanig aan 't hoofd getroffen dat hij eenige uren daarna overleed. Vergissing. Men schrijft uit Borne Eenige weken geleden heeft iemand £fh pas- gebor enkind als een meisje aangegeven, terwij1 nu blijkt, dat het en is van mannelijk geshcht. Ook zal bij de rechtbank aangevraagd worden om overschrijving van een jongmensch, dat zich voer de militie kwam aangeven eneveneens als meis je in de boeken stond ingeschreven. Wilde Ganzen In Friesland zijn in dezen winter veel meer wil de ganzen dan andere jaren in dezen tijd, een ge volg van den hoogen waterstand en het zachte weer, waardoor de wateren niet met ijs zijn be dekt. Wegens het gunstige weder gedurende den broedtijd, den hoogen waterstand en de omstan digheid dat het ijs en de sneeuw maar korten tijd geduurd heben, zijn de ganzen veel zwaarder van stuk dan andere jaren. Voor Duitschland is naar zware ganzen veel vraag. Dienstweigeraars. Het hoog militair gerechtshof te Utrech heeft eenige milicien-soldaten, o.w. J. L., afkomstig uit Winkel, die door den Haagschen krijgsraad tot 8 maanden militaire gev.straf waren veroordeeld wegens het voor den tweeden keer om principi- eele redenen, weigeren militaire kleeding aan te trekken, veroordeeld tot 6 maanden. Bovendien werd hun het recht ontzegd om gedurende 5 ja ren bij de gewapende macht of als militair geëm ployeerde te diénen. Van een loterijbriefje f Een bewoner van de Zeeburgerbuurt te Amstei dam kocht onlangs van een vrouw een kwart lot in de Staatsloterij, Kort daarna vernam zij, dat er 100.000. op vallen was. Zij ging dit d >.a k-.»c per zeggen; die gaf haar het nummer en zei „Daar haal het geld dan maar 1". De vrouw haal de 21.250. en was op haar beurt zoo eerlijk met dit geld naar den kooper van het lot te gaan. ueze gai naar toen j ouu. Mislukte proef. Dinsdagavond is te Goes van gemeentewege een proef genomen met de bedoeling te consta- teeren of bij eventueele nadering van vliegtuigen de bewoners door ratelen tijding gewaarschuwd zouden worden. De proef mag zeer zeker niet geslaagd heetcn. Ondanks de stilte in het late avmduur hebban zeer weinigen iets van het waarschuwiugïsignaal opgemerkt. Wie al te bed lag en sliep zal er zeker niet wakker door geworden zijn. Ran'tsoeneering van het vet. Naar de Maasbode uit goede bron verneemt, binnenkort een regeling te verwachten, waarbij al het vet regeeringsvet zal worden en in de dis tributie zal worden opgenomen, zoodat in den handel geen vrij verkoop meer zal zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. De Burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van de ingezetenen dat bon No. 8 der Rijks- petroleumdistributiekaart geldig zal zijn van 1— 15 Februari 1918 voor een hoeveelheid van 2 Liter. Gedurende het tijdperk 1 15 Frebruari 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op Bon No. 16 eener thee en kof fickaart 0.1 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak 16 28 Februari 1918 op bon No 18 eener thee en koffiekaart 0.1 K.G. koffie De bons no. 15 en 17 zijn dus voorhands niet geldig doch moeten bewaard blijven voor het geval dat het nog mogelijk is in de 2e helft van Februari thee te verstrekken DeBurgemeester voorn. A. PEEREBOOM Ter kennis van belanghebbenden wordt, met verwijzing naar de hieromtrent geplaatste bekend making in de Wieringer Courant van Zaterdag 26 Januari, ter kennis gebracht dat, bij nadere be schikking van Z. Ex. den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel is bepaald, dat de in dien bekendmaking bedoelde opgave voorraden mani facturen thans moeten woren ingediend en wel uiterlijk 6 Februari, aan het distributiebureau al hier. Deze bekendmaking is niet van toepassing op hen die hun opgave bereids hebben ingediend aan het „Rijksbureau voor Manufacturen". De Directeur W. F. LUB. Aan belanghebbenden, neringdoende, wordt ter kennis gebracht dat door de Regeering een partij koelhuisboter zal worden gedistribueerd. Deze boter wordt geleverd exclusief daarop va! lende kosten, te^en den prijs van 2.65 per K.G. en moet tegen den prijs van 285 aan de verbrui kers verkocht worden. Bestellingen op deze boter worden ingewacht tot uiterlijk 12 Februari a.s, De Directeur W. F. LUB. AAN DE BURGERIJ. Over de laatst aangevoerde brandstof „Leem- briketten" genoemd, worden verschillende mee ningen gehoord. Het voorbarig oordeel bij de los sing aan de Haukes uitgesproken „Waardeloos goed" heeft menigeen misleid, heeft de taak der Brandstoffen-Commissie, al zoo moeilijk, heel wat verzwaard en groote schade veroorzaakt aan gezien een groot deel nu moest opgeslagen in de pakhuizen. De Leembriketten leenen zich niet om dikwijls te worden verwerkt. De brandstof is uiteraard broos, daar ze bestaat uit 85% Anlra- cietgruis, en 15% leem. Dit is de juiste verhouding De B. C. is op het aanbod deze brandstof, te nemen, buiten ran'tsoen ingegaan, omdat er al zoo veel geklaagd wordt over gebrek aan brandstof. De Leembriketten zijn zeer goed bruikbaar, zelfs voordeelig, ondanks den hoogen prijs, wan neer men er mee leert omgaan. Men houden ze allereerst droog, en roere er zoo weinig mogelijk in, Voorzichtig fijn geklopt, tot de groote van een vroegere anthraciet menge men ze door de an dere kolen. Wanneer het vuur goed gloeit, schep pe men van deze gemengde kolen er op. In de leembriketten zit weinig brand maar zij gloeien fel, houden door het felle gloeien de gassen der kolen vast, zoodat deze veel langer branden en alles zamen nog lang nagloeit. Er is echter een goed vuur voor noodig; voor kachel aanmaken, of alleen gebruiken, deug;n zij absoluut niet. Wie ze, als bovengenoemd gebruikt, zal er n:ei. meer over klagen. In gewone tijden zou wel nie mand deze brandstof prefereeren, maar alles is nu eenmaal anders dan gewoon, wij moeten lee ren ons te behelpen. Aan den hoogen prijs kunnen ook wij ni<;ts veranderen; men gelieve te bedenken, dat geen eigen belang bij ons voorzit, maar dat wij. naai ons beste weten, aller belang zoeken. Ook een B. C. van hoe goeden wil ook, kan niet in alles voorzien. Wij hoorden van sommige die 6 en meer Kilo stof in hun 50 Kilo hadden. Wij kun nen zoo iets niet voorkomen, zonder prijsverhoo ging, aangezien alles bij het gewicht wordt afge- zouUen. Voorts bericht de B. C. nogmaals dat alle ver zoeken- aanvragen of reclames mondeling en schriftelijk bij den Secretaris l.ehooren ingediend te worden. Dit om den Voorzitter en Vice-Voor- zitter, Hermans en Bosker, die al zóóveel hebben te doen, te ontheffen van vee: zorg en moeite. Men gelieve hiervan goede no.i te nemen. De brandstorfen Commissie H. STAVENGA Secr. HARM. Jonge, jonge, wat is men overal druk in de weer, om de lijsten op te maken voor de Tweede Kamer, waaruit dit jaar de candida- ten moeten worden geboren. Het zal een bont ge wriemel zijn, want Eefke en Aafke lijken tegen woordig wel geschikt voor Kamerlid. TEUN. Och, als je zoo die 3000 salaris en 't pensioen voor oogen hebt, dan beginnen on willekeurig je zenuwen te kittelen en gevoel ik me ook zoo zachtjes aan bekwaam om dat ver heven baantje te vervullen. Ik geloof, dat het gemakkelijker is en dat je er beter een biefstuk je van kunt eten, dan dat je de eer en het genoe gen smaakt lid te zijn van een plaatselijke brand stoff en-Commissie. HARM. Je zoudt toch zeggen. Maar ik ge loof graag, dat als je zoo dagelijksch met die vuurbeweging in de weer bent, je onwillekeu rig je vingers brand. Warempel, de heeren moe ten zoowat door eierkolen en leembriketten zijn heengekropen, om de menschen aan het ver stand te brengen:,, zoo en zoo moet je dat goed je verstoken!" TEUN. Nou ja, dat is nog daar aan toe, ie der is direct zoo niet met die blauwe dakpannen op de hoogte. Maar dat een commissie er niet eens aan toe kan komen, om te zeggen:,, zoo en zoo moet je die dingen gebruiken".waar reeds wandelende laboratoriums hun zijn voo--geweest met de edele!?! raadgeving,, „waardeloos goed' werp de rommel maar over boord".... Ja, ja. het doet me denken aa apostel P.etrus, die eer de haan gekraald had zijn meester driemaal ver loochende! HARM. Hm.ta la, ta„ mannetjes, die mis schien een extra porsie fijne kooltjes hadden we ten los te werken en nu met een hart vol dank baarheid. die afzichtelijke blauwe pannen den rug toe draaiden, ja er ook anderen de neus er voor op deden trekken.. Och, och, als zij maar niet de spreuk tot waarheid maken: die de leembriket niet eert is de eierkool niet weerd. ..We le ven toch eenmaal in een tijd, dat we maar moe ten inpikken, wat ze ons voor de neus houden, .al is het ook vrij bedorven regeeringsvet. TEUN. Brrr. M,n tong kleeft me nog aan m'n gehemelte vast, als ik aan dal goedje denk. Dat was me toch al te smakelijk. Enfin, ik heb er nachtpitjes van gemaakt, nou die komen te pas, want met kaarsen en petroleum worden wc ock al niet te ruim bedeeld. ...t Is al Egypti sche duisternis, maar sakkerju, daar wen je ook al'weer aan,., je krijgt zoo langzamerhand kat- uilenoogenja ik geloof zoo wat een katten- maag en.... zoo wandelen wij door het lieve le ven heen. HARM. O, sommige Magistraten schijnen het bepaald harmonieus te vinden, dat een mensch dierlijk leeft in deze dierlijke dagen. Hoe is het anders in vredesnaam mogelijk, dat Sleu tel in de Wieringerwaardsche Raad, alweer blij ken gaf een bol te hebben met mirakelideeën en durfde voor te stellen in de jongste raadsverga dering, het dak van de woning van een gezin, dat door de stórm was omver gewaaid maar te /epareeren met brandzeilen!! dan zaten de luidjes wee onder dak!!?!, warm ..en uit de drup. ..Wel wat zeg je van zoo'n snuggere bol? TEUN. Ze moesten Sleuteltje zelf voor een dag of wat onder het brandzeil proef hebben la ten stoomen, om te zien, hoeveel graden warmte hij dan nog gaf. Sapperloot, in deze dagen onder een brandzeil, het is om er kippenvel van te krij gen.. Een mooi zaakje voor de gezondheidswet. HARM. Praat je van kippenvel?. Dan moest je eens in de gelegenheid zijn, om tegenwoordig de Europeesche Koningen en Keizers eens van na bij te aanschouwen,.... geloof maar, dat die er pukkelig uitzien. Hoe die kerels in de brand zit ten is met geen drooge oogen te beschrijven. Koning zijn, dat is geen baantje, vraagt het maar aan „Rusland's czaar", Die daar zit in 't koud Noord - Oosten, met de handen in het haar. „Constantijn", de vorst der Grieken,- vreezend voor zijn koningschuld, Liet Athene tijdig schieten, en hij trok er tuschenuit. Koning „Karei der Rumenen zag zijn troon ten ondergaan, „Nikita" van Montenegro volgde hem langs dezelfde baan. Fr» in Servië nam baas ..Peter eveneens zijn bullen op Anders namen ze 'm te grazen en dan kostte 't hem z'n kop, „Keizer Wilhelm" zit n-og veilig in Postdam of te Berlijn. Maar zijn angsten en zijn zorgen zullen wel niet minder zijn. En zijn vriepdje „keizer Karei", die Wilhelm zoo goed verstaat, Vecht met „Ferdinand" 's Bulgaren, hoezeer hij van vrede praat, „Spanje's koning", die z'n buurman vluchten zag naar Engeland En wiens troon begon te wank'len, houdt voorloopig toch nog stand, „George", van Engeland, moge bluffe, of e enander 't laten doen. 't Gaat den Britten niet van harte, 't is alleen maar voor 't fatsoen. „Victor',' van het „eene Italje", die z'n troon ook wankelen ziet, Zegt Ik krijg wel op m'n falje, maar gaan loopen doe 'k nog niet. „Mohamed", de urksche sultan, in zijn harem nog 'n baas, Mag zijn vrouwen commandeeren, overigens speelt hij „houten Klaas", Neen. dan Albert van de Belgen, dien noem ik 'n fieren kraan, Want dien ziet men bij zijn troepen, daag'lijks in de loopgraaf staan. 't Drietal koningen in 't Noorden, lees de Deen, de Noor en Zweed, Maakt precies als eens de Wijzen, zich voor den oorlog nog niet heet. Heel gemoedelijk bij hun vuurtje, laat het zijn van grenenhout, Smullen zij in 't middaguurtje, aan een herten- of rendierbout. Laat ik van de Landvoistinne in ons dierbaar vaderland Zeggen dat wij haar beminnen; 't is voldoende onderpand Om te weten, dat we ons scharen, om Haar troon in liefde entrouw. En dat heilig pand bewaren als den steun van 't Staatsgebouw. Noemt Van Houte in zijn „Brieven", 't Koningschap een ornament, 't Staat in Nederland zoo stevig, als het ijzer in cement. SCHAGEN, 31 Januari. 23 Paarden 150 a 1100, goed. 5 Stieren 300 a 562.50. 13 Geldekoeien, mog. 190 a 320. goed 211 Idem, vette, 200 a 775, vlug,

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2