WEEKBLAD VOOR WIERJNGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang. Vrijdag 8 Februari 1918. No 11. Alkmaarsche Tabak van J. R. KEUSS I VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. WIERINGER COURANT ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f O.cO „0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Een „Mennönitssche" beeldenstorm Nu als vaststaand mag worden aangenomen, dat het zgn. Utrechtsche portret van Menno Si- mons de beeltenis is van Viglius van Ayta, rijst dfc vraag wat zullen de gemeenten, kerkeraden pre dikanten enz. nu gaan doen Er zal wel geen an dere keuze overblijven dan het portret, dat ver maningen, kerkeraadskamers en studeerkamers sierde, te verwijderen. Dien weg gaat het reeds uit. Het Maandblad van de Utrechtsche Doopsge zinde gemeente, waar in 1903 de schilderij voor het voetlicht kwam, is ditmaal geheel aan de por tretkwestie gewijd. Aan het slot lezen wij „De zaak is dus uitgemaakt. Menno's portret een beeltenis van Viglius Ayta; de beeltenis van een oudste der dooperschen in waarheid die va* een R.-K. staatsman en geestelijke; waarnaar on ze oogen meermalen met eerbied en liefde heb ben opgezien, was hij, die bij den koning van Spanje als voortreffelijke staatsman koog in eere werd gehouden, en die met het zegel bekrachtig de alle besluiten door zijn vorst genomen, ook die- welke hij uitvaardigde om de vermaledijde secte der dooperschen te vervolgen. Wonder speling van het lot Bittere ironie En nu zullen wij dus maar verwijderen Viglius van Ayta's portret van de plaats, waar het door ons was neergehangen Of is er iets dat er ons toe brengen kan kerke- raads-, studeer- of woonkamers te sieren met de beeltenis van den proost van het St. Bavokloo- ster te Gent Ds. H. Britzei schrijft in het' „Doopsgezind Krantje" voor Wormerveer„Minder aangename ontdekking voor den kerkeraad onzer Utrechtsche Gemeente, die zoo trotsch op haar bezit was en het stuk altijd met zoo groote ingenomenheid toon de, en die nu leelijk in de verlegenheid er mee zit. Het is jammer voor het mooie schilderij, maar het zal uit de kerkekamers moeten verdwij nen, ook uil de onze." En in een later nummer schrijft hij ..De kerkeraden" en particulieren, die tot dusver vTglïüs als psêuau--m%iinu verleenden, kunnen hem laten gaan met een wel genoemd gaheen in vrede Ook ds. G. F, Boekenoogen noemde het in de Zondagsbode „heel jammer dat het mooie schilder stuk te Utrecht geen portret van Menno ns. Een andere waardeering spreekt uit wat ds. P. G. van Slogteren te Bovenknijpe in het Maand blad dier gemeente schrijft„Wij hebben dus een fout te herstellen, n.1. de reproducties van de Utrechtsche schilderij' uit onze vermaningen gg^2 £2&*sil r&Z<Z_ Bureau Hippolytusboef, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. Wie lekker wil rooken, gebruikt -• ZHGbt&S \JsfZ~uEC Q.-?IZ1<ri FEULLETON. en kerkeradskamers te verbannen. Een beelden storm staat ons dus te Eerwachten Ja. maar een vreedzame. Niet uit of met haat jegens onze Room sche landgenooten, maar als consequentie van een beter feitenmateriaal. Van vele zijden werd reeds een „jammer" gesproken, „dat mooie por tret". Wij stellen hiertegenover „gelukkig". Laat ik het zacht uitdrukken het zgn. Utrechtsche Mennoportret heeft voor mij nooit aantrekkelijk heid bezeten. Ik zag toet veeleer steeds met een scheef oog aan, in het stille verwijt,.dat het lang zamerhand het oud-eerwaarde Hamburgs~che Men no-portrejj een gravure door Jacobus Burghart (1638), was gaan verdringen. Met heimelijke neen, met uitgesproken voldoening zal ik daarom op de eerstvolgende kerkeraadsvejrgadering voorstellen het portret in kwestie uit onze vermaning te doen wegnemen." Reeds besloot de kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente te Rotterdam op voor stel van den leeraar het als Menno vereerde por tret van Viglius van Ayta uit de kerkeraadska- mer le verwijderen. GEMENGDNIEUWS. Binnenbeurtvaart. Naar wij vernemen, is door de 4 groote Binnen beurtvaart-Maatschappijen ,n.l. de Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Neder land (V. S. B. N.); de Vereeniging tot behartiging vaart te Rotterdam (R. B. V.); de Amsterdamsché Vereeniging (A. B. V.) en de Vereeniging tot be hartiging van de belangen der Haagsche Beurt schippers (H. B. V.), een overeenkomst aangegaan om een uniform beurtvaartadres in te voeren. Deze - adressen zullen van af 1 Maart a.s. voor het publiek verkrijgbaar' zijn enworden op 1 April a.s. verplicht gesteld. Van af dien datum zal hea niet meer mogelijk zijn goederen met den beurt- bootdienst te vervoeren, anders dan met begelei LEVENS STRIJD De redenaar ging voort op nadrukkelijke wijze zijn meening te ontwikkelen. Het gemiddelde loon van een arbeider bedroeg nauwlijks zoo veel, dat hij er van leven kon. Van huisvaders waagde hij het in het geheel niet te spreken. Zij leidden eenvoudig een treurig leven en de huis houdingen konden alleen dan bestaan, wanneer vrouw en kinderen ook meewerkten. „Maar kan men dat een geregeld- familieleven noemen," ging hij met verheffing van stem voort, „wanneer man en vrouw het huis verlaten, en de dochter reeds eer zij volwassen is, naar de fabriek of werkplaats gaan moet, om, onttrokken aan het toezicht der ouders, aan onzedelijke invloeden van allerlei soort te worden prijsgegeven De plaats der vrouw is te midden van haar huisgzin, haar taak is, voor de huishouding te zorgen, de kinderen op te voeden, hen tot fatsoenlijke menschen te maken, maar niet om al haar krachten te wijden aan geldverdienen, en daardoor er toe bij te dra gen, dat de banden, die het huisgezin bijeen moe ten houden, steeds losser worden. Een salvo van handgeklap, vergezeld door lui de bravo's volgde op deze woorden. De inspecteur van politie had druk zitten schrij ven. Nu keek hij den redenaar, wiens schrander gezicht ten halve naar hem was toegekeerd, op lettend aan. Toen ging de spreker voort: „Mijne heeren, het geheele organisme van de vrouw is in strijd met een lang aanhoudende werk zaamheid in de fabrieken. In de eerste plaats is zij er toe bestemd, gade en moeder te zijn. Ieder waarheidlievend geneesheer zal u dat bevestigen En wanneer de staat van zaken toch feitelijk is, zooals ik u dien hier bloot leg, dan vindt dat hoofdzakelijk zijn oorzaak in lage loonen der man nen. Daat zijn dus op den duur onhoudbare toe standen". Opnieuw weerklonken bijvalskreten. De wacht hebbende politieambtenaar, een joviaal heer met reeds grijze bakkebaarden ging rechtop zitten en legde zijn potlood op tafel. Op hetzelfde oogen- blik zeide de voorzitter: „Ik verzoek den spre ker, zich tot de zaak zelve te bepalen. Het be treft hier mededeelingen in zake werkstaking. Ik vrzoek dus De redenaar ging voort„ïk bepaal mij geheel bij de zaak zelve. Wij hier hier zijn werklieden; cm ons draait het geheele sociale vraagstuk. Maar evenals de verschillende schakels een ket ting vormen, zoo vormen ook de verschillende verschijnselen van het openbare leven het sociale vraagstuk. Wanneer wij onze zaken willen bespre ken, dan Is het in de eerste plaats noodig, de oor zaken aan te voeren, die schuld zijn aan onzen trcurigen toestand, zoowel als de gevolgen, die er uit ontstonden "Cn er nog steeds uit ontstaan. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. „Bravo...- juist zoo." riepen de toehoorders weer. tl „Ik wil dus voortgaan of liever mij tot de zaak zelf bepalen." begon de redenaar weer. terwijl een ironisch glimlachje om zijn mond speelde. „Wanneer de staat verlangt, dat wij onze plich ten als belastingschuldigen en burgers zullen ver vullen, dan moet het ons ook geoorloofd zijn, de middelen op te sporen, die ons beveiligen voor het gevaar van die plichten eens niet meer te kunnen vervullen. Wij gelijken op doctoren, die bijeengekomen zijn, om een ziek lichaam te on derzoeken en die het wederzijds als eikaars plicht beschouwen, niets voor elkaar te verzwij gen Mijne heeren, wij streven er slechts naar een den mensch waardige positie te verwerven. Wij willen niet brassen, maar wij willen ook niet steeds de treurige mogelijkheid voor oogen heb ben. op een goeden dag physiek en moreel ten gronde te gaan, de wereld te moeten verlaten met de verschrikkelijke gedachte, onze vrouwen en kinderen als hulplooze wezens achter te laten Ook in geestelijk opzicht willen wij niet verdier lijken, maar na het werk moeten wij zooveel tijd over hebben, dat wij ons verder kunnen bekwa men. dat wij behalve voedsel voor het lichaam ook voedsel voor den geest tol ons kunnen ne men. Bij de tegenwoordige wijze van productie is dat onmogelijk. Een voorbeeld ziet gij aan mij zelf. Ik woon geheel in de Brunnenstraat en moet dus drie kwartier loopen, om de fabriek te be reiken. Sedert maanden al heb ik 's avonds tcA ding van het beurtvaartadres. dat'in drie model len beschikbaar wordt gesteld en wel het envelop pemodel, kaartmodel en dubbel-kaartmodel. Het vervoer heeft dan op gelijke wijze plaats als de postpaketten, waarvoor een speciale postkaart verplicht is. Vergiftiging In een gezin op de Lauriegracht te Amsterdam zijn achter elkaar twee sterfgevallen voorgeko men, tengevolge van het eten van jam. Donderdag zijn twee jongens uit dat gezin, van 9 en 10 jaren na een boterham besmeerd met de ze jam te hebben gebruikt, ziek geworden. De oudste overleed Zaterdag en de jongste Zondag. Daar het potje jam is weggeworpen, zoodra zich ziekteverschijnselen voordeden is niet kunnen worden onderzocht, welke vergiftige bestanddee- len in de jam voorkwamen. Tot heden is het ook nog niet gelukt den koopman op te sporen, die het gevaarlijke goedje verkocht heeft. Gerookte mosselen De Visscherij Ct. deelt mede In Duitschland is men zich met succes goan toe leggen op het rooken van mosselen- en wij moch ten uit Texel eenige monsterzakjes gerookte mos selen ontvangen. Dit product is uitstekend. Indieneenigszins sterk gerookt en gezouten, komt de smaak met dien van rookvleesch overeen. Echter het mossel -vjeesch is malscher en vetter. Gegeven de buiten den lagen prijs, moeten geroonre musseieu zeer gewild voedsel worden. Wanneer de bereiding goed zuiver geschiedt, er voor wordt gewadkt dat alleen goede qualiteit mosselen worden gebruikt, zal dit artikel in het groot zijn weg vinden. De aflevering zou in vaat jes kunn engeschieden, de verkoop per pond. Het eerste jubilee der broodkaart! Het was Donderdag een jaar geleden, dat de negen uur bij Urban moeten werken, 's Morgens, wanneer ik mijn woning verlaat, slapen mijn kin deren nog en wanneer ik 's avonds laat thuis kom liggen zij al weer te droomen. Het gevolg daarvan is, dat het mij dus slechts eenmaal in de acht da gen vergund is, mijn kinderen te hooren spreken hen in de oogen te zien.... Deze woorden schokten de menigte blijkbaar en de redenaar ging voort „Ja, mijne heeren, hoe dikwijls gebeurt het zelfs niet. dat wij ook Zon dags voormiddags naar de fabriek moeten, omdat dit van ons verlangt wordt. Er zijn menschen, die ons arbeiders verwijten, dat wij geen godsdienst zin bezitten, dat het beter voor ons zou zijn, wan neer wij naar de kerk gingen. Nu, mijne heeren, men laat ons niet eens den tijd om te bidden. Wij verrichten des Zondags morgens in het zweet des aanschijns ons werk en dat is ons gebed.... Hij zweeg een oogenblik. Ditmaal weerklonk geen luide bijval, maar het algemeene geschuifel bewees welken grooten in druk de laatste woorden van den spreker ge maakt hadden. Hij begon opnieuw „En terwijl onze toestand al zoo ellendig mogelijk is, waagt men het nog met loonsvermindering bij ons aan te komen. Ik j spreek hier nu in naam der knoopenmakers. j Hij begon nu de schaduwzijden van dal vak ir» het. licht te stellen, verzocht, zich vast aaneen te sluiten, vreemde werklieden zooveel mogelijk te weren en de werkstakers zoo goed men kon tè steunen en hen te helpen om de overwinning tè behalen. Het kapitaal bezit de macht, ons te la ten doodhongeren," zeide hij ten slotte, „maar wij hebben het bewustzijn van onze rechten als mensch en gevoelen de kracht in ons, voor die rechten te strijden en te -lijdenDe werklieden partij is een partij van den vrede.... wij willen langs wettigen weg ons lot trachten te verbete ren. Maar zoolang de regeering onze klachten niet aanhoort, moeten wij ons zelf trachten te helpen. Wij beschouwen daarom de werkstakingen als een middel, om dat doel te bereiken. Maar wan neer men niet nalaat, ons de overmacht van het kapitaal te doen gevoelen, wanneer men steeds opnieuw tracht door alle middelen, die der bour orcodkaart in Nederland werd ingevoerd. /i) was ge van 5 tot en met 11 Fehruar:. Zal de broodkaart nog meer verjaardagen vieren? ereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is aan de besturen van alle politieke partijen in ons land een brief gezonden en waarvan aan vele lan delijke bonden gevraagd is om adhaesie te betui gen. Het hoofdbestuur verzoekt le Om in uw verkjezingsprogram als urgent op te nemen dc toekenning van het algemeen kies recht aan de vrouwen, met dien verstande, dat een ontwerp-kieswet met algemeen vróuwenkies recht in het eerstvolgend regeeringsjaar moet wor den ingediend, en 2e. Op de candidatenlijsten uwer partij voor het lidmaatschap der 2e Kamer alleen die candt- daten te willen aanbevelen, die verklaard heb ben er toe te willen medewerken dat in hel eerst volgend regeeringsjaar bij gewone wet aan de vrouwen het algemeen actieve kiesrecht zal wor den gegeven. Ontploffing. Dinsdagavond wilde een schipper van een te Sloten liggende motorboot met behulp van rijn twee roons den motor vullen met teerclie. Zij hielden daartoe een brandende lucifer bij het vat waardoor de teerolie ontplofte. Door den lucht druk werd een der roons in het water geslingerd, terwijl de vader, door schrik overmand, zelf in het water sprong. De derde bleef aan boord. Met ernstige brandwonden aan hoofd en handen wer den alle drie per auto van den Geneeskundigen diens fnaar het Wilhelmina-gaslhuis te Amster dam vervoerd. Hun toestand is redelijk KORTEBER1CHTE N." leden C. v. Prooyen. Hij woonde "daar sedert een jaar en was hoofdzakelijk belast met het ophalen van de brug. Tal van jaren had hij van het Arm bestuur ondersteuning genoten, eerst in een an dere gemeente, het laatste jaar te Schiebroek. Eenige dagen geleden is zijn vrouw van gebrek omgekomen. In de bedstede heeft men echter verborgen ge vonden.... 12.000! geoisie len dienste staan, onzen toestand te ver ergeren, ons op allerlei wijze te vernederen, ons te bschouwen als de schroef eener machine, die geen waarde meer heeft zoodra zij versleten is, ik zeg, wanneer daar geen eind aan komt, dan Een ademlooze stilte had er gedurende deze laatste woorden geheerscht. Aller oogen hingen aan den mond van den spreker. De inspecteur van politie was bij den laatsten zin gaan staan en had zijn helm opgenomen. De voorzitter trok den re denaar aan zijn jas, de toehoorders bogen hun bovenlijf voorover en rekten hun halzen uit. om dat zij dachten de stem van den ambtenaar te zullen hooren. Den spreker, was deze opgewon denheid niet ontgaan, hij beheerschte zich zelf ter stond en eindigde glimlachende met de woorden.. ..„dan. mijne heeren. drinken wij ons bier uit en gaan kalm naar huis." Een schaterend gelach, vermengd met een storm van bijval, volgde op tleze woorden. Zelfs de in specteur van politie ken zijn lachlust niet be dwingen: hoewel hij de gefopte was, moest hij toch bij zich zelf glimlachen. En wat Liebegott be trof. deze trok een gezicht, alsof men hem voort durend kittelde, zonder dat hij het wagen mocht zijn vast opeengeklemde lippen te openen. De rust werd eerst hersteld, nadat de bel van den voorzitter geruimen tijd weerklonken had. De discussie^verd nu geopend. Eenige personen brachten van hunne plaatsen korte opmerkingen in het midden. Plotseling ontstond er beweging en een luid gemompel onder de menigte bij de deur Iemand had te kepen gegeven dat Ipij wilde spre ken. maar scheen er nu den moed niet toe te heb ben. Men spoorde hem aan, totdat Thomas Beier zichtbaar werd, die naar de tribune ginig en het bestuur iets toeriep. Dc voorzitter belde en zeide met zeer duidelijke stem ..De draaiersbaas Timpc heef het woord." Honderde hoofden wendden zich om naar de deur, waar de opgeroepen spreker nog steeds te midden van een troep werklieden verborgen bleef Velen hadden slechts den naam verstaan en richt ten hun oogen naar den hoek. waar de compagnon van Urban zat. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1