27 jaar lang open been. Tc Winschoten is beslag gelegd op 23 zak- ken karwij, ter waarde van ongeveer 14.000, rubber voor 2000; een groote hoeveelheid kof fie, te Scheemda en 1000 ponden thee, onde. ce.i scheepslading steenen ve/Siopt, 'e Nieuwe Schans De Duitsche grenswacht aan de Geldersch- Pruissische grens, welke sedert eenigen tijd uit jonge mannen bestond is door oudere manschap pen vervangen. De jonge soldaten zijn Duitsch- land ingetrokken. Te Haarlem is procesverbaal opgemaakt te gen een klerk van het Levensmiddelenbedrijf we gens verduistering van broodkaarten en petroleum bons. Bij zijn aanhouding werd een aantal van de ze bons op hem gevonden. Tegen een tweede per roon is proces-verbaal opgemaakt wegens heling. G E M E N G D N I E U W S. Hongersnood in St. Petersburg. De Daily Mail verneemt, dat nog voor sle:h4s enkele dagen in de Russische hoofdstad levens middelen, voorradig zijn. De opgeslagen voorraden worden door de menigte geplunderd. De huiszoe kingen door de soldaten en Roode Garde uitge voerd, wekten groote ontroering onder de bour geoisie. De Temps verneemt, dat de Ra^d van Volk* commissarissen wil trachten een revolutionnairé beweging in Zuid-Rusland te verwekken uit ge brek aan levensmiddelen. Ongeluk bij granaatoefeningen. Doordat bij oefeningen te Harskamp een gra naat lol drie maal toe weigerde, werd luit. Stout man de rechterarm afgeslagen en sergeant Wen- ter ernstige wonde aan het rechterbeen. Allen werden naar het hospitaal vervoerd. Hun toe stand was hedenmorgen bevredigend. De inkomens 650 "niet meegerekend, be draagt het geheele nationale inkomen in ons lnnd ruim 1300 milliocn gulden. Telt men de inkomens beneden 650 er bij, dan komt men vermoede lijk een eind boven de 1500 millioen gulden. Te Groningen was het Woensdag nog den ganschen dag erg rumoerig. Opgehitst door lie den, die zich op een afstand hielden, werd daar door sommige slachoffers der raddraaiers met steenen gegooid naar den kapitein der marechaus sec en de politie. Toen vielen natuurlijk schoten. Van ernstige verwondingen werd niets vernomen 's Avonds was het rustig. De staking is nu opge heven. Een stoutmoedige ontvluchting. Afgemat, schamel gekleed, slaperig, de kinde ren aan vaders hand of moeders rok, zoo slen terde het groepje Dinsdag door Vlissingen op weg naar het Belgisch consulaat, waar allen de eer ste welkome hulp zouden ontvangen na een stoutmoedige vlucht van Zeebrugge. Deze Vlamin ooriogstooneei, maar zooais we ze daar zagen gaan, waren ze reeds een getuigenis van de ellen de. die op en om dat punt onder de door Duitsch land geterroriseerde bevolking heerscht. Om van dien dwang bevrijd te worden hadden ze bijna t onmogelijke gedaan, een waagstuk ondernomen over welks slagen ,de mannen thans, nu ze kal mer waren, zich nog zelf verbaasden. In de vaart van Schipdonk lag een bootje en daarop viel het oog van een der nu ontvluchten. Hij zag er het laatste middel in -om de vrijheid te bereiken en sprak over dat plan met eenige vrien den en men besloot de poging te wagen. In 't ge heim pakte men t een en ander in en 's nachts sloop men samen naar de woning van een der par tijgenooten. 't Zou een moeilijke tocht zijn. Men moest kinderkens van 3 en 4 jaar meenemen. Eerst at men nog gezamelijk en 't was een goed maaltwee kippen, waarvan men de beenderen op tafel liet liggen voor de Duitscers. De mannen gingen in stilte heen- en weer van het huis naar de boot om pakken ei(rpaar matrassen en de kin deren over te brengen. Om 2 uur Maandagnacht had men zich inge scheept en met een „God helpe ons" staken de koene Vlamingeij. van wal. De rezigers zaten in de kleine boot opeenge, pakt, 15 in 't gecheel, vier mannen, drie vrouwen en acht kinderen. Men beschikte over vier rie men, maar er was nauwelijks plaats om ze te han teeren. De kleinste kinderen lagen op de matras sen. Stillekens voer men voort naar Heist. Men was nu op de vaart van Schipdonk, het zuidelijkste van de twee kanalen, die tusschen Heist en Zee- brugge in zee uitmonden door twee sluizen, wel ker deuren bij eb door het afvloeiend kanaalwa ter naar buiten geopend, maar bij vloed door 't opkomende zeewater weer gesloten worden, 't Werd nu vloed; de deuren gingen toe en men moest zich haasten om door de openingen naar buiten in zee te geraken. Doch dit was niet 's eenigste bezwaar Er dreigde ernstiger gevaar. Bij de sluis staat een Duitsche post naast een bat terij en machinegeweren, wint dit punt is ook zeer versterkt om zijn strategisch belang, 't Min ste gerucht zou de aandacht van de schildwach-' ten wekken. Ieder der volwassenen voelde zijn hart bon zen. toen men op de bewuste plaats kwam en eensklaps begon een der kinderen te schreien. De kleine was te josg om de aanmaningen tot stilte te verstaan. Alles dreigde nu te mislukken. Men zag de gedaante van een schildwacht en ver wachtte het alarmsignaal. De moeder drukte het kind de hand op den mond maar nog klonken ge dempte kreten en de boot gleed in het fel brui send water, dat tot aan den rand kwam, 't Waren minuten van ontzetting, spamning doch de schuit schoof verder. 't Alarmsignaal bleef achterwege en de vluchte lingen bereikten de zee. Al slaakten ze een zucht van verlichting, vol komen veilig voelden ze zich nog niet. Op enkele bootslagen van daar lag het Duitsch eskander torpedo-booten en -jagers van Zeebrugge en ver der moest men nog voorbij Heist. Duinbergen, Knokke en de grens, waar zoeklichten konden werken en dikwijls motorbooten patrouilleeren. De moeders dekten de kinderen toe, de man nen roeiden uit alle macht en nu voer men Hol land en de vrijheid tegemoet en alles verliep wel. Na eenigen tijd zag men de lichten van het Hob landsch wachtschip in de verte glanzen als vrien delijke sterren van hoop en bemoediging en elke riemslag bracht de boot er nader bij. Een lid der bemanning was een kloeke visscher, met het vaar water bekend en wat de mijnen betreft, ja, wie zooiets waagt, moet ook dat gevaar trotseeren maar na twee en een half uur varens bereikten de gevluchten het Nederl. gebied en stuurden ze hun boot veiiig de kleine haven van Kadzand binnen. Welk gevoel hen toen bestormde kan mgp zich eenigigszins voorstellen. Men klopte een gezin op en de bannelingen kregen er een allerhartelijkste ontvangst. Na verhoor door den Nederl. militairen com mandant gingen de Belgen naar het dorp Kadzand waar de burgemeester hen zeer vriendelijk beje gende. Met de namiddagboot staken de reisgenooten de Schelde over. De heer De Roover, Belgisch consul, ontving zijn lahdgenooten in het consulaat voorzag hen van warme kleeding en zorgde voor goade huisvestig. De kapitein van Köpenick. De schoenmaker Wilhelm Voigt, had na zijn be kenden streek, het het plunderen van de stads kas der Berlijnsche voorstad Köpenick met de hulp van een militaire patrouille, van een Berlijn sche dame een maandgeld van 100 mark gekre gen. Ondertusschen is de man dezer dame eeni gen tijd geleden gestorven en de nalatenschap is in staat van faillissemene vrklaard. Men be grijpt dat het maandgeld sedert is uitgebleven. Thans heeft Voigt de dame een proces aangedaan tot uitbetaling van de achterstallige 4200 mark met 4% rente. ÜTr DEN oTfffK. wierTngerwaard. Dinsdagmorgen vergaderde de Raad voltallig. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen waarbij enkele opmerkingen worden gemaakt over de salarisregeling der onderwijzers, in verband waarmede door B. en W. werd voorgesteld le. hetaanvangsalaris te stellen op 700, max:- 2e. het sarans van net nooia aer scnooi te ver hoogen met 200. 3e. Bij ontstentenis van het hoofd der school den vervanger een extra vergoeding toe te ken nen berekend over een brêdrag van 200.— per jaar. 4e. De vergoeding huishuur voor den gehuwden onderwijzer (28 jaa ond) te brengen van 50 op 100. Een extra vergoeding ad 0.25 per lesuur vcor herhalingsonderwijs. zooals door Ged. Staten werd aanbevolen, vonden B. en W. niet ge- wenscht. Dit voorstel werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. De heer Sijbrands, die ook de 25 cent voor herhalingsonderwijs wilde toestaar., stemde tegen. Aan den bode Boekei werd op diens verzoek 50 toegekend voor de extra drukte, aan de dis tributie verbonden. De voorzitter deelde mede, dat de kosten utr noodwoning bedragen 647,58. B. en W. stï'dc-n voor daarvoor eene geldleening aan te gaan te gen een rente van ten hoogste 5%, af te ijj'.en in 1919 en 1920, telkens 225 en het restant in 1921. Rente en aflossing te dekken uit de gewone middelen. Algemeen goedgevonden. Het laatste punt was salarisregeling van den dokter. De voorzitter deelde mede, dat de dok ter een mooie aanbieding heeft ontvangen uit zijn vorige standplaats, waardoor hij ernstljJ over dacht weer van hier weg te gaan. Aangezic? d't voor onze gemeente erg jammer zou zijn, stel den B. en W. voor, mede in verband met het hoo- ge kosten van rijden, enz., het salaris met 400 te verhoogen en alzoo te brengen op 1000, in te gaan 1 Januari 1918. Met algemeene stemmen aangenomen. Hierna ging de raad in comité ter behandeling van reclames hoofdelijken omslag. BurgeHjke Stand der Gem. anna-paulowna. Ingeschreven over de maand Januari 1918. Geboren Sander Frans, z.v. Leendert Duijzer en van Cornelia Bazen. Anna. d. v. Petrus Mijne en Anna Berkhout. Leendert. z.v. Leendert Kooij en van Maria Catharina Kort. Aaltje, d.v. Pieter Smit en van Aaltje Kossen. Frans, z.v. Evert Muntjewerf en van Kato van Dijke. Jeanne Julia Augusta, d.v. Francois Bernard, en van Maria Clé mentine, Sprengers. Gerrit Jacob, z.v. Pieter Ra ven en van Neeltje Blom. Hilgon. d.v. Cornelis Gorter en van Johanna Cornelia de Knegt. Ondertrouwd Anthonius Borst, oud 24 jaren en Maria van Scheers, oud 19 jaren. Jan Zwaan, rud 21 jaren en Antje van der Linde, our -19 ja ren. Libertus Woudstra, oud 23 jaren en Neeltje van Rozelaar, oud 22 jaren. Getrouwd Simon Raven en Geertje Kos. An thonius Borst en Maria van Scheers. Cornelis Smit en Helene Maria Bijl.. Jan Zwaan en Antje van der Linde. Overleden Hendrik den Engelsen, oud 49 ja ren, echtgenoot van Aagje Cornelia Vlaming. Ja cob Jan Dirk, oud 3 maanden, z.v. Jan Coenraad Gcerligs en van Grietje Spaans. Cornelis Smit, oud 73 jaren, weduwnaar van Maartje Zeeman. GESPREK TUSSCHEN HARM eu TEUN. HARM. De drommel, het zedelijk bewust zijn van het menschdom gaat met den dag ach teruit! Stelen, m'n lieve man,., stelen'! nou ze ^telen doodgewoon als raven! De kranten staan er vol van! Dan een rooverij hier. dan een moord daar, ja, ja, zelfs in de kleine plaUriandi plaats jes ben je wel gedwongen je geldkistje voor een Lips'brandkast te verwisselen en met een gela den revolver te bed te gaan, TEUN. Och man, je staat er gewoonweg paf van waar "zulke belhamels al niet op loeren. Ko per ennaambordjes in de stad, ze verdwijnen als sneeuw voor de zon, ja; men begint zelfs •nu met true's, dat, terwijl de eine arme knaap om een boterham vraagt, en mevr ju mflf een hart vol medelijden naar boven gaai, om het ge vraagde met een dubbel plakje ham te beleggen, de andere straatbengel gauw de kop'ren roeden van de traplooper afgapt.Je begrijpt dat het zoo met de openbare liefdadigheid ook gedaan raakt. De goeig moet het fhet de kwa-Fe Qntge>4«fl HARM. Ja, kerel zoo de oude zingen, pie pen de jongen!" De anarchistische aanslag op het proiectielenmagazijn te Amsterdam door die ben gels. de stakingsrelletjes in de groote steden, die gelukkig zijn mislukt,het is allemaal kwaad zaad, dat in veel jongensharten tegen woordig welig begint te schieten. Het loopt de spuigaten uit, dat zeg ik!! TEUN. Sapperloot, Zoo maar stiekem te trachten een groote stad met hutje en mudje in de lucht te laten vliegen, het is om de weerga een schandaalMaar ik vraag me tevens af, waar gebruiken ze toch al onze militaire jon gens voor'!?!? —Ik laat me hangen, als ik er iets van begrijp. Voor een kanon uit de 17e eeuw, ja voor bijna iedere molshoop zetten ze een ^child wacht, en een gebouw, welks inhoud honderddui-' zenden den dood kan doen, wordt zoon beetje als Jorisje goedbloed aan z'n lot overgelaten. HARM. Ja, man, ..Dat pleit er voor den drommel wel voor!?!?, dat de motie-Ter Laan, om drie lichtingen van onze jongens huistoe te zenden onmogelijk kon worden ingewilligd. Waarmee moest dan de minister zijn kruit bewa ken. ..Nee, dat kon onmogelijk! Wat moeten ze toch in vredesnaam met al die kerels doen. om gapende en luierende slands mertketel leeg te houden.?? -JTRUN.__ Zegt uwes dat wel. Maar je moet het voor dat de minister enkele menschen loost en ze kunnen dan thuis geen onderdak krijgen, zoo als dezer dagen in De Zijp gebeurde, waar een gemobiliseerd onderwijzer niet voor de klas will- de komen, alvorens men een kosthuis voor hem had gezocht. Verbeeld je, niemand wou hem heb ben. Was dat wat?? HARM. Daar moet je ook net in De Zijp voor wezen. Waarom neemt voor de goede zaak zoo 'n soortimentig raadslid hem dan niet onderdak. Dan toonden ze tenminste een hart voor de ge meente te hebben. Als ze er dat niet voor over hebben is het niks waard. TEUN. Precies, zulke kerels moeten we heb ben. Denk er de a.s. verkiezingen maar om!! En dan een vrouw op het kussen!! Me dunkt, dat 'moeten we ook bewerkstelligen! Het komt 't zwakke geslacht heus wel toe. HARM. Ik misgun het hun heelemaal niet. Als je in aanmerking neemt, dat in Amsterdam 200.000 meer vrouwen als mannen wonen, dan iv het toch zaak, dat tenminste zoo.n vrouwmensch een woordje meespreekt. teun, Zoo is het altijd. Hop of geen drop Hier en elders zitten enkele ouwe-jonge-vrij- ers dagen en jaren naar zoo'n bijzitje te snakken en in Mokum zitten ze op hoopen. Ik zou daarom een oproep: tot alle oude-vrijgezellen willen doen. Ga naar Mokum, want.... Daar krijg je geen sajet of klompen Maar lekkere vrouwtjes op rantsoen! Goejen nacht Slaap lekker PLAATSELIJK NIEUWS. Ter kennis van de ingezetenen wordt gebracht dat. de uitgifte van schoenen en klompenbons na Zaterdag 16 Februari wordt gestaakt, en dus aan hen welke in verband met hun aanslag in den H, O. vermenen recht op zoo'n bon te hebben, in ernstige overweging wordt gegeven (voor zoover zij deze nog niet hebben ontvangen) zich vóór of op genoemden datum van een bon te voorzien En dat aan hen die voor geen hooger bedrag Idan 400 (belastbaar) in den H. O. zijn aange slagen. de gelegenheid wordt geboden om voor zich en de leden van hun gezin boven den leef tijd van één jaar. sajet te betrekken in kriotten- van 100 gram, tegen contante betaling. Deze sajet is op vertoon van het aanslagbiljet, aanvangende Dinsdag 12 Februari, aan het Dis- tributiebureau verkrijgbaar. De Directeur v.h. Distributiebureau, w. f.lub. huisslachtingen. De Burgemeester van Wieringen brengt ter al gemeene kennis, dat het verboden is door parti culieren varkens voor eigen gebruik te doen slach ten en dal bij overtreding van dit verbod het aan wezig bevonden varkensvleesch door hem op last van den Minister onmiddelijk zal worden in bezit genomen. Wieringen 8 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. peereboom. Den Oever. Woensdag geraakte dóór mist de teemas- ter-klipper „Ambalant van Dorlrecht geheel de koers kwijl. Het schip moest naar Harlinggn enkwam van Amsterdam met een volle lading cokes. Na een paar malen flink te hebben gestoo ten begreep de schipper, dat hij dichter bij de aarde was als bij den hemel. Nu was hij geheel en al de kluts kwijt en zag Den Oever voor Sta voren aan Bijtijds werd hij opgemerkt door de blazer W.R.W. l(Wieringerwaard 1 eigenaar de heer Blaauboer, die hem ^dadelijk te hulp kwam en schip en lading veilig in de Oeversche haven lccsde. Deze blazer wordt hier zoo onge merkt beroemd om haar hulpvaardigheid. Droogmaking Zuiderzee. De aakondiging van den Voorzitter der Twee de Kamer, dat onmiddelijk na de Indische be groeting het wetsontwerp tot drooglegging der Zuiderzee in behandelingzal komen, kwam j.I. Dinsdag als een bom uit de lucht vallen Zooals men weet heeft het ontwerp in de Tweede Kamer een goede ontvangst te ver wachten.Voor ons eiland staan hierbij zeer in grijpende dingen op het spel. Met belangstelling zal dan ook de behande ling van het ontwerp door de Wieringers gevolgd worden. Afd. Wieringen Ned.- Protenstantenbond. 7 Februari Spreckavond over „Theosofie". Spreekster Mevrouw van Maanen van den Hel der. De koepel van den Heer D. D. Lont was dicht bezet. Na opening door Ds. de Vries begon spreekster hare inleiding. Over de Hteosophie is aan oninge- wijden zooveel te zeggen, dat uijt de rede welke jaden avond zal worden uitgesproken, geen alge meene beoordeeling der Theosophie mag volgen, Doel der Theosophie. di „Goddelijke wijsheid is le. Het vormen van een kern van algemeene broederschap der menschheid, zonder aanzien van ras. geloof, geslacht, kaste of kleur. 2e. Het aanmoedigen van de vergelijkende stu die van Godsdienst, wijsgeerte en Wetenschap. 3e. Het onderzoeken van de onverklaarbare wel ten der natuur en van .de geopenbaarde krachten in den mensch. Verbroedering. Waaraan is meer behoefte in deze dagen; waarnaar wordt meer gesmacht. - 11 .1 zooveel van aard en karakter, dat zij elkander meestal slecht begrijpen. Vooral omdat men te veel leeft en denkt aan het stoffelijke en het hoo gere in den mensch niet aat denken en spreken en tot ontwikkeling brengt. Er is naast het stof felijke lichaam dat sterfelijk is een ijler lichaam dat ontsterflijk is en nog een leven dat door alle levens heen leeft het geweten, dat ten eidsman dient het tweede voor te bereiden tot de eeuwig heid. Het ijlere lichaam, den geest, van den eenen mensch werkt dat op den anderen mensch in. Ten goede of ten kwade. Een goede geest zal steeds ten goede op den andere inwerken. Zelfs met onze gedachten kunnen wij zooveel ten goede en omgekeerd zooveel ten kwade aan andere toe doen. Wordt vrvolgd. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Februari 1918. ned. herv. gemeente Hippolytush., voorm. 10 uur, Ds. De Vries. Doop. Den Oever nam. 2 uur Ds. De Vries. D; op DOOPSGEZINDE GEMEENTE Stroe, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz.. rehoboth. Voorm. 10 uur den Heer Stavenga. had Mej Wed. Broekhuis te Enschede, geleden aan een Niets mocht baten. Na aanwending van 3 busjes Oprechte Winsumer Zalf, was het been echter volkomen genezen. Open beenen, zwerende borsten, gezwellen en wonden van al lerlei aard, winterhanden en voeleD, steenpuisten, negeneogen, bloedvinnen, baard-, ring- en. dauwworm genezen geheel en vlug door de. Oprechte Wïusunier 7aII', Prijs per bus 50 en 90 cent Hoe giooler bus hoe voor-» deeliger. Verkrijgbaar bij Apoth., dro gisten en vele winkeliers. Oen-Agent J. C. de Vries, Winsum (Gr.) Te haukes N. Omis. Beïtsrtaat |b. Duijnker. Hippolytushoef J Dekker en Mejuffr. E. Rasch Oever (Gest) P. Hegeman, M. Gorter en E. Bakkr Dz.. K. Stadig Oosterland. Voor Engros A. T EN KLOOSTER Den Helder. ilBIBlIl IT MlilMIPBHIpii'WWiBlMiiftiiiB

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2