i li WEEKBLAD VOOR WIERINGEN ETi' OMSTREKEN. j TABAK VAN J. R. KEUSS J 9e Jaargang. Vrijdag 15 Februari lofs. n ALKMAARSCHE Overal verkrijgbaar. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushocf, Wieringen Tel. Interc. No. 1 Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulown Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. PLAATSELIJK NIEUWS. BETALING - RIJKSBELASTINGEN. De betaling van rijksbelastingen ka<n thans gt schieden door middel van den postchéque- en gi rodienst. Men gaat daartoe met het betrekkelijk aan slagbiljet naar het postkantoor, vult daar een spe ciaal voor den girodienst bestemd formulier in, betaalt 5 cent voor de overmaking en l/2 cent voor het formulier onverschillig de grootte van hel over te maken bedrag (welk een verschil met het postwisselrecht I) en ontvangt re?u voor de betaalde belasting. Vooral voor de belastingbetalers van Wieringen levert deze wijze van .betalen een groot gemak op. Men heft immers geen bepaalde zitdagen te onthouden de postkantoren zijn voor den girodienst alle werkdagen van 9 tot 12 uur ge opend de bewoners van de Haukes, den Oever enz. besparen een gang naar Hippolytushoef en het soms langdurige wachten op deze zitdagen wordt voorkomen. - Aan hen, die reeds thans hun rijksbelasting per post wenschen over te maken, zij medegedeeld, dat de Rijksontvanger te Anna - Paulowna onder 'nummer 4860 op het postkantoor aldaar staat in geschreven. Zonder vermelding van dit nummer is overmaking niet mogelijk. In 't vervolg zal men dit nummer op zijn aan slagbiljetten vermeld zien. GEMENGDNIEUWS, Thee en Koffie voor soldaten. Ir» .verband met de schaarschte van thee en kof f ie mag tot nader order, behoudens ten behoeve van militaire hospitalen, aan de onderdeelen van i het ieger geen thee worden verstrekt. Het yantr yw iromy maj»-ïïMrv niccr- TJVUrcTgeTl Oitl!7 gf&m per dag en per man. - Slechts in bijzóndere gevallen, door de comman danten aan den minister van oorlof' op te ge ven, kan verhooging van het koffierantsoen wor den toegestaan. Nederlandsche Bolsjewik Te Stockholm is gearresteerd de heer T. J. Kalker, lid der directie van de N. V. B, van ter Tak Co., sigarenfabrikanten te Rotterdam. FEULLETON. LEVENS STRIJD De geheele bourgeoisie, alle kapitalisten de? wereld hadden hier aanwezig moeten zijn, om door dien ouden heer daar ginds op de tribune verpletterd te worden. Hé, wat kregen die er var- langs Dat was nog eens flinke, rondborstige taal I De inspecteur van politie had Timpe dingen la ten zeggen, die hij van een ander zeker niét zou hebben geduld, daar hij hem kende als een wel" gezind patriot, wiens zoon fabrikant was. Reeds terstond toen hij Timpe zag, hield hem voor eenigs zins zwak in het hoofd, maar ten slotte begon hij werkelijk aan zijn verstandelijke vermogens te twijfelen. Nu stond hij ten tweeden male op en gaf den voorzitter een welmeenenden wenk. Deze stond eveneens op, stiet Johannes aan en ver zocht hem te eindigen. Maar Timpe luisterde daar niet naar. Hij zweeg toen een oogenblik, om a- dem te halen en zocht naar' woorden om zijn he- vigen toorn lucht te geven; hij vond ze echter niet. Het scheen, alsof de spraak hem plotseling begeven had. Minuten lang zweeg hij. De toehoor ders werden onrustig. Toen schoot hem. te bin nen, wat grootvader zoo dikwijls gezegd had. De onweerstaanbare woede van een rnensch, die ja ren lang heeft moeten zwijgen, tastte hem aan en geheel buiten zich -/.elven, schreeuwde hij de menigte toe „De schoorsteenen moeten omver gehaald wor den. want zii verpesten de lucht.... Maakt de fa brieken met den grond gelijk.... Slaat de ma-j chines stukI Hi' kwam niet verder. De inspecteur van poli- 'lie zette zijn helm op en verklaarde de vergade- ring voor gesloten. Tegelijkertijd stonden dui zend gedaanten op, zwaaiden duizend armen met hoeden en petten en een storm van bijval bruiste en loeide als een ontketende orkaan door de zaal Men hoorde roepen „lang leve Timpe!" en ,,le- ve de sociaaldemocratie!" en toen klonk uit dui zend kelen het vrijheidslied, Met elk couplet nam het aantal zangers toe en Hij vertoefde reeds geruimen tijd in Rusland en heeft alle achtereenvolgende revoluties in het groote rijk medegemaakt. Zijne mededirecteuren hadden tot voor kot geregeld met hem in corres. podentie gestaan. Zij wisten ook dat hij in 't laatste jaar verscheidene keeren in St. Petersburg was geweest. Den laatsten tijd had hij het verblijf gehouden in hotel Kamp te Helsingfors. Onder de Finen telde de heer Kalker vele za kenvrienden. Dat hij zich tot daadwerkelijke bolsjewikische propagande zou geleend hebben, kan men hoewel de heer Kalker iemand van so- cialischtisc opvattingen is bijna niet aannemen. Men houdt het er dan ook voor, dat de op den heer Kalker bevonden gelden (gesproken werd reeds van eenige millioenen roebels, maar dat achtten d^, mede-directeuren schromelijk overdre ven) eigendom der firma waren, die hij, daar het hem in Helsingfors te warm werd, in veilligheid heeft willen brengen. De directie der firma heeft zich lot den minis ter van buitenlandsche zaken gewend met het verzoek, pogingen te doen om de invrijheidsstel- ling van den mede-firmant te bewerken. De heer Kalker is 50 jaar. Overreden. Maandagavond halfzeven raakte een 70-jarig man op den hoek van de Nieuwegracht en de Jans straat te Haarlem onder de tram. Hij werd ernstig gewond in_ een nabijziinde woning binnen gedra-' gen. üaaröj^ucmericie men","aal zijii Tj-jarigè hos pita onder de tram lag. Deze bleek te zijn overle den. Drooglegging van de Zuiderzee De Visscerij-Courant van 9 Februari bevat een artikel, waarin de redactie bezwaar maakt tegen de Zuiderzee-drooglegging, die, naar men weet, bij de Kamer aan de orde is gesteld. Met name het plan van Lely keurt de Visscherij-Ct. af. Het blad hoopt op het zich vormen eener krachtige vereeniging, welke over de noodige middelen be de aarde scheen te beven onder de stappen der menigte, die in den pas naar den uitgang toe stroomde, alsof het nu ten strijde ging. Bij de geopende deur werd de donkere stroom tegengehouden. Een troep vreemde werklieden was juist de gang ingekomen en bracht de tijding van de overwinning aan de stembus. Een donde rend hoera voor de nieuwen afgevaardigde wis selde het gezang af en plantte, zich tot op de straat voort. Talrijke politieagenten waren als uit den grond opgekomen; aanmaningen tot orde weer klonken, lachen was het antwoord; en eerst lang zamerhand, evenals de donder na een zwaar on weer wegsterft, kwam de opgewonden menigte tot rust. Timpe stond nog steeds als versteend op de tribune. De voorzitter sprak hem nu aan, richtte verwijtingen tot hem, hij hoorde het niet. Daar op richtte de inspecteur van politie eenige vra gen tot hem; hij beantwoordde ze werktuigelijk. De menschen om hem heen verlieten hem, maaf nog steeds leunde hij tegen de tafel. Wezenloos, evenals een slaapwandelaar, daalde hij de trap pen af. Hij zag zijn zoon, hoe deze aarzelend met den hem vergezelden heer bleef staan, naar hem keek en toen dicht langs den muur heengaande, de deur naderde. De baas werd door een duize ling bevangen. Het begon in zijn hoofd, de lichten voerden een dollen rondedans uit en ten laatste draaide de geheele zaal om hem heen. Hij sloot de oogen. Plotseling greep hij zijnzoon bij de keel en trok hem op den grond. Hij scheen reuzenkrachten gekregen te hebben. Zijn handen sloten zich steeds vaster, steeds bleeker en machteloozer werd zijn slachtoffer. „Geef mij mijn vader weer, haal mij uw moeder terug, nietswaardige schreeuwde hij met de stem van een waanzinni ge. Een broedige wolk kwam voor zijn oogen. Zal hij hem dooden, evenals men zijn ziel ver moord heeft Misschien was het beterMaar neen, neen Leef. en gij zijt genoeg gestraft Een doffe val gaf hem zijn bezinning terug. Toen hij om zich heen zag, bemerkte hij, dat hij in de halfdonkere zaal op een stoel zat. Hij zag schikt voor het uitbrengen van een juist rapport omtrent de drooglegging. Maximumprijzen van rundvleesch. Men deelt in Rott. Nieuwsbl. mede, dat met ingang van 20 Februari de maximumprijzen van den verkoop van rundvleesch in werking treden. Deze prijzen zouden gebaseerd zijn op 1.25 pei K.G. inkoop. Conserveeren door bevriezen. De Manchester Guardian schrijft ,,Het vraagstuk der conserveering van levensmid delen schijnt reeds een eeuw geleden te zijn op gelost. Het schijnt tenminste, dat de handel in bevroren vleesch voor het eerst werd gedreven te Harwich in Januari 1816. Drie Eskimo's kwa men daar toen aan met drie sledevrachten bevro ren wild. dat in luchtdichte kisten verpakt was. De zending bereikte Londen in uitstekenden toe stand en de speculatie was zoo voordeelig voor de Eskimo's, dat zij, ofschoon zij 50 inkomende rechten moesten betalen, toch nog zooveel over hielden, dat zij nog verscheidene maanden te Londen bleven om zich te vermaken. Het is moeielijk te zeggen, waartfm zulk e'en uitmuntende proefneming niet herhaald is ge worden." 446 Dagen in het Poolijs. xre mercuje ue rranve cTeelt een een ander mee over de reis van den Franschen ontdekkings reiziger Bernier. Verleden jaar Juli vertrok de „Guide" van Que bec, om de niéuwe posten in het gebied der Baffinsbaai te bozoeken. Toen het schip door de Engte van Belle-Isle voer. raakU het meermalen in botsing met ijsbergen. In Augus tus 1906 vernam Bernier, dat de Amerikaansche expeditie op den schoener „Sleutt" in den Par ker Snow-baai door slecht weer in gevaar ver keerde; onmiddelijk trok hij er als hulpexpeditie op af. Men vond echter wel de hutten, door de Amerikaansche reizigers gebouwd, doch geen le noch zijn zoon, noch de honderden, die hem om ringd hadden. Alles was dus maar een spooksel zijner verbeelding geweest Het zweet parelde op zijn voorhoofd, hijgende en zwaar haalde hij adem Thomas Beier stond naest hem, ondersteunde zijn hoofd en riekte hem een glas water toe. ,,Ga met mij mee baas, gij zijt overspannen. Het is hier binnen warm, de buitenlucht zal u goed doen," zeide hij-^na een poosje met weeke stem, terwijl hij hem zachtjes bij den arm nam. En zoo ging hij met hem naar buiten, bracht hem behouden in zijn woning en daarna te bed, wacht te zoo lang, tot hij in een diepen slaap gevallen was, haalde toen beddegoed en dekens uit de zijkomer en spreidde voor zich zelf een legerstede aan Timpe's voeten.... vend wezen. Na een marsch van vier dagen von men de levensmiddelen geweren, olie en kolei waaruit men concludeerde, dat de Amerikane behouden geland waren, om na cenigen tijd d reis voort te zetten. De leden der Bernier-expedilie hoorden bijn 400 dagen lang niets van den wereldoorlog, en z hadden de vaste overtuiging, bij hun terugkee een vreedzame wereld te vinden. Merkwaardi was zoo vertelde men, de belangstelling, die d> Eskimo's voor den grooten krijg aan den dag le| den. Zij verlangden zeer naar nadere berichtei daaromtrent. Een O. W.-er in gijzeling Een ingezetene van .fe. giVftctnai het Huis van Bewaring te Arnhem overgebrach om te worden gegijzeld wegens het niet-betaleri van oorlogswinstbelasting. Door een dollen hond gebeten Men schrijft aan De Tijd uit Venlo De vorige week zijn twee personen alhier ge beten door een hond, die van hondsdolheid werd verdacht. De personen en de hond zijn naar het laboratorium van professor Spronck te Utrecht overgebracht, behandeld en onderzocht. Aldaar is hondsdolheid geconstateerd, daar de ziekte-verwekkende Negrische lichaampjes wer den gevonden en konijnen, daarmede ingespoten, dol werden. De patiënten werden met het serum, dat sinds den oorlog in Nederland gemaakt wordt, ingespo ten en zijn beterend. Dit geval is daarom van be lang, wijl dit' de eerste maal is, dat in Nederland bereide serum kon worden pangewend. Zooals men weet, werden deze patiënten vroeger naar Parijs of naar Brussel gestuurd. L*derdiefstallen Meer dan een jaar kwamen in de omgeving van Waalwijk voortdurend groote dicfstailen van le der voor, meestal gepaard gaande met inbraak. Hoe ijverig en nauwkeurig de marechaussee en politie in de verschillende gemeenten ook speur den, het mocht niet gelukken een draadje vast ta krijgen, zoodat de dieven ongestoord hun gang konden gaan. De diefstal bij den heer Donkers te Baardwijk ongeveer zes weken geleden, alwaar voor onge veer 8000 leder ontvreemd is, was de groot ste en de laatste. De geheele dieven- en helersbende telt onge- ..Zijn wij niet twee makkers, die elkaar moeten bijstaan in lief en leed?.... Ik heb altijd gezegd, dat hij nog wel eens van gedachten zou verande ren, en nu heeft hij dal werkelijk gedaan. Alsof ik niet altijd gelijk had!Wat trok hij eerst een dwaas gezicht, toen ik hem ons stembiljet in de hand stopte.... om uit te schilderen bepaald! Nu, en dan die oude ploerten daar binnen aan het stembureau; ik had wel eens willen zien, hoe die bijna van schrik van hun'stoelen geval len zijn, toen zij Timpe de hand zagen uitsteken.. .Alsof zij onze biljetten niet nauwkeurig ken den. Op tien pas afstands ruiken zij de socialis tische lont al.... Wanneer ik nog aan de woor den denk. die hij gesproken heeftWie Zou dat van dien ouden kwant gedacht hebben. Hij heeft gespreken als een jonge god, waarachtig hij moet in den rijksdagZulke mannen kunnen wij gebruiken. Nietwaar Spillrich Hij had zich zoo in zijn alleenspraak verdiept, dat hij deze vraag tot de draaibank voor zich richtte, waar in vroegere tijden de kléine Sakser hem gewoonlijk den rug toekeerde. Toen hij ein- NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Drie dagen later lag de baas in een heete koorts, die reeds den eersten nacht na de vergade ring was uitgebroken. Hij ijlde hevig, sprak aller lei wartaal, waarin het handwerk, fabrieken en machines een groote rol speelden. Dan weer was hetz ijn zoon. waarmee hij zich in dezen boosaar delijk opzag, merkte hij zijn vergissing. 0 ja. d digen droom bezig hield en dien hij luide bij zijn j is niet meer hier," begon hij weer... ,,en toch naam riep. Marie Beier vervulde ook nu weer de was het mij juist. alsof hij voor mij stond en mij taak van ziekenverpleegster; maar haar broeder zijn breeden pokkei toekeerde. Ik geloof waarach- ging, zoodra hij gemist kon worden, aan de draai tig. dat het hier begint te spoken en'dat nog bank staan en begon te draaien, dat het een lust wel op klaarlichten dag.... Och. waar zijn die was hem op de vingers te zien. Bij dat werk hier goede dagen van voorheen gebleven Het wordt op deze plaats, vanwaar hij zoo lang had moe- op den duur verduiveld vervelend, hier moeder ten verwijderd blijven, scheen hij weer geheel op i ziel alleen te staan en geen mensch te hebben. te leven. Met een zekere uitdrukking van teeder heid keek hij naar de draaibank, die hij zoo vele iaren achtereen in beweging had gebracht. En wanneer hij dan zachtjes bij zich zelf het oude liedje neuriede „Zoo leven wij, zoo l^ven wij, zooleven wij alle dagen." dan zou men hem voor den gelukkigsten mensch op aarde gehouden heb ben.. „Nu. de baas zal zich wel verwonderen, als hij mij hier weer ziet," zeide hij bij zich zelf, ter wiil hij met groote voldoening naar het werk j keek, dat hij reeds had afgemaafTt. „Hij en mij kwijt raken, dat zijn er ook twee," ging hij voort met wien men eens een praatje kan maken niet eens over de overwinning aan de stembus.. Die ezel van een Krusemeicr hij beweert er nu eerst achter gekomen 'te zijn. dat ik sociaal democraat ben. en verbiedt hij mij daarom zijn huis.... Zijn dochter ik nooit tot vrouw krijgen, want hij was een aan den koning getrouw ambte naar. en zoo ver zou ik het nooit brengen.... Tot nachtwachtHet is om je dood te lachen De wereld wordt hoe langer hoe gekker, de nacht wachten laten zich tegenwoordig ook al wat op hun betrekking voorstaan (^ordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1