WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN J. R. KËUSS 9e Jaargang. Dinsdag 19 Februari 1918. No 23. ALKMAARSCHË Overal verkrijgbaar. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fO.iO „0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKE-R, WIERINGEN. Bureau Hippolytuslioei, Wieringen Tel. latere. No. 1G. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. GEMENGDNIEUWS. Een vlugge bestelling is anders. Een Zaandams jongeling had in Juil 1907 kennis gemaakt met een levenslustig Grietje, dienstbode bij een inwoner hier ter stede, de harten gevoel den zich sterker tot elkaar getrokken De eens prentbriefkaart volgde de ander en 14 Auguslns 1907 stuurde hij haar een kaart met de vraag de Zondagavond gezellig te mogen komen door brengen. De kaart werd echter niet bezorgd en de jonge ling ontving geen bevestiging. Denkende dat hij, den avond in gezelschap van een ander doorbracht, ging zij de daarop volgen de week met een Uitgeester jongeling (thans haar man). Nu is zij moeder van vier kinderen, ea hij zoekt nog steeds een Grietje, die in zijn hart de plaats kon innemen, van de voor hem, door een niet gedane bestelling, onbruikbaar geworden levenslustige Griet. Heden werd de kaart, bij de familie, waar Griet destijds diende bezorgd. Nazending aan de uit verkorene, wer, met he.t oog op de omstandighe den, overbodig geoordeeld, waarom de bewuste kaart, na een omzwerving van ruim 10 jaar op ons redactie-bureau terecht kwam. Luchtpostdienst. Met 1 Mei worfy een luchtpostdienst geopend tusschen Washingthon New-York, via Philadel phia. Trein in brand. Naar bladen te Lemberg berichten, raakte des nachts in een personentrein van Stanislau naar Lemberg, toen deze op de Dnjestr-brug kwam tus schen de stations Jesupol en Wondniki, een wa gon rn brand. De trein werd door het trekken aan de noodrem op de brug zelf tot staan geb'rachl. Er hadden evenwel verschrikkelijke tooneelen plaats'Onder de reizigers, die ontzet en zinneloos uit den wagon sprongen. Daarbij vielen verschei dene personen in den sterk gewassen Dnjestr en verdronken. In het geraamte van den uitgebran- den wagon lagen 7 verkoolde lijken. Elf personen kregen zware brandwonden; ook andere reizigers kregen kwetsuren van meer of minder ernstigen aad. De brand was ook op andere deelen van FEULLETON. LEVENS STRIJD O, maar het klinkt ook prachtig mijn schoon vader, de nachtwacht Anton KrusemeierDie moet later bepaald opgezet worden en dan in het museum in den dierentuin komen. Hij spreekt te gen mij over de eer van zijn uniform, die dat nie1 dulden kan.... zweert bij zijn sabel.... ik wou wel eens weten, of die de scheede kan verlaten? En zijn dochter zingt plotseling hetzelfde liedje als hij, en schreewt als omroeper. Ik had haar jaren lang aan den praat gehouden en nu bleek het, dat ik in het geheel geen draaier, maar een sociaaldemocraat was.... ja de domheid van dat meisje, werkelijk!Maar, wat hindert het? Ik zal er mij niet om doodschieten.... we gens een toekomstige schoonmoederwaar achtig niet Hij hield een oogenblik op met werken, veegde de spaanders uit zijn gezicht, bracht de draaibank weer in beweging en zette toen zijn zijn redenee ring over Timpe voort: „Maar ik vertrouw hem toch nog niet recht met zijn nieuwe overtuiging.. hij spreekt in zijn bed .over zulke vreemde dingen.roept luide om den keizer, smeekt God om vergiffenisdat is niet in den haak., Hij zweeg een oogenblik. „Het is toch vreemd hoe gauw een mensch wantrouwig wordten wanneer ik eens goed over de zaak nadenk, dan is die plotselinge ommekeer van den baas toch heel zonderlingWanneer het maar niet al leen woede was, zoo iets als zucht tot oppositie die hem ons legerkamp binnendreefHm, hm.... iets nieuws zou dat niet zijn. Het komt dikwijls voor, dat iemand zich voor het uiterlijke geheel anders gedraagt dan hij innerlijk denkt.. Maar die oproerige redevoeringhim, hm... Die kan ook een gevolg van de verbittering van het oogenblik geweest zijn. Het zou waarachtig gek zijn, als hij tot andere gedachten was ge komen.... maar de lieve hemel moge zulke rare grijskoppen vertrouwen. Zij hechten zich aan hun stukje grond, dwepen met het vaderland, geloo- gtïsS den trein overgeslagen, waarin eveneens ver- scheiden reizigers den dood vonden. De brand moet ontstaan zijn door het ontbranden van een in den koffer van een reiziger bewaarden film, j Op de boerderij van den heer B. te Dinte- loord kwam de arbeider D'inteloord kwam de ar beider D. met zijn hand tusschen „een breke bij 't breken van haver. Drie vingers werden af geklemd en van vinger nog de top. Thee Iemand te Schiedam nam de dooor hem gekoch te en duur betaalde 9 pond thee in ontvangst, doch bij onderzoek bleek, dat inplaats van thee. fijn krijt of its dergelijks geleverd was De leverancier is bekend, Te Zoeterwoude is beslag gelegd op 5600 K.G. koffiesurrogaat, gemalen voor bloembollen handelaars. Aan den dood ontsnapt. De bemarïing van den zeillogger „Willem en Leendert" van de reederij A. Den Duik, te Kat wijk aan Zee, is te nauwernood aan den dood ont komen. Tusschen de lichtboeien^ en'5 in de vrije vaar geul oefende men het bedrijf uit en kwam zonder iets er van 'te hebben opgemerkt met een kabel waaraan verscheidene mijnen Waren bevestigd, in aanraking. Twee der mijnen kwamen door den schok tot ontploffing. Een er van op slechts zeer korten afstand van het schip. Er werd door be^ de ontploffingen geen schade veroorzaakt. Ook geen der opvarenden bekwam eenig letsel, het geen wel een Wonder mag heeten. Lichting 1919. Blijkens het vo^rloopig verslag "der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bijzon dere maatregelen met betrekking tot de lichting 1919, verklaarden verscheidene leden van oordel :e zijn, dat de inlijving der lichting 1919 moet voorafgaan aan de inlijving van degenen die vroe ger afgekeurd, bij herkeuring worden goedge keurd. waaromtrent ook nog een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig is, Amerika's krijgstoerustingen. Baker, de minister van oorlog, heeft ter beves tiging van zijn verklaring, dat 500.000 man troepen in het vroegere voorjaar en 1.500.000 voor het ein de van het jaar naar Europa zullen vertrekken, aan de commissie voor militaire zaken uit den Se naat streng vertrouwelijk de dato van vertrek mee gedeeld, die afhangen van het aantal beschikbare schepen, want de. soldaten zijn er. "Voor het op richten van nieuwe leger-inrichtingen is een cre- diet aangevraagd van 268.650.000 dollar. Deze in richtingen, zooals er 40 zullert komen op niet na- oer aangeduide plaatsen, zullen omvatten munitie fabrieken, bergplaatsen voor grof geschut, pak huizen, hospitalen, terreinen voor den vliegdienst en woningen voor de arbeiders. Dan is er nog een crediet van 46 millioen dollar aangevraagd voor ^'anvulling van den luchtdienst en van 50 milli- ■cen voor het onderdak brengen van arbeiders bij' d^n scheepsbouw. Uit den Helder, I De heer W. de Boer, hoofd van .school 3, Iee- .'.rar aan de rijks normaalschool alhif^^or de afdëeling Helder der vrijz. democraten No. 2 ge plaatst op de candidatenlijst en door meerdere afdeelingen overgenomen, komt nu ook voor op de lijst voor leden van de Tweede Kamer in de Oostelijke Kieskring (Holland, Friesland, Gro ningen, Drente). De heer de Boer is propagandist van de vrijz. democraten, lid van het Kringbestuur, voorzitter van de afdee'ling Helder en spreekt veel ovei Staatspensioen en onderwijs. ven dat de kerk de mens>chen beter maakt en roepen nog kort voor zij den hongerdood sterven hoezee I zoowel voor den keizer als voor de soci aaldemocratieBegin nu maar eens wat met zuulke dwaze menschen.. Maar ik zal hem nog eens kneden als weeke was.... hij zal er aan moeten gelooven.... hm, hm,.... maar gek schijnt mij die geschiedenis toch toe...." Hij werd gestoord door het binnenkomen zijner zuster. „Nu, hoe gaat het met hem, pleegzuster vroeg hij, terwijl hij den beitel afzette en de ra deren der draabank langzaam liet uitdraaien. ,,0, uitstekend. Zoo juist is de dokter vertrok ken; hij dacht, dat alle gevaar geweken was; over een paar dagen zou hij reeds kunnen opzitten.. Maar ik moet je een ander nieuwtje vertellen. Die dikke Liebegott was zoo even hir, om uit naam van den commissaris, Timpe. op het bureau te ontbieden." ,,Wat je zegt." „Toen hij vernam, dat de baas ziek was, be klaagde hij Timpe en zeide „die goede oude ke rel, ik heb altijd veel met hem op gehad, maar hij zal zich nog in het ongeluk stortenen toen kwam hij vlak bij mij staan en vroeg zachtjes en geheimzinnig of het toch werkelijk met Timpe niet recht pluis was (hij wees tevens met den vinger naar zijn voorhoofd) en of men hem niet lievei eens door een geneesheer zou laten onderzoeken? Het zou beter voor hem zijn, wanneer het bleek dat hij werkelijk zonder bewustzijn allerlei war taal heeft uitgeslagen.... Dat is toch vreemd, erg vreemd, vind je niet?.... Wat zou hij toch misdaan hebben Thomas hield lang zijn oogen op hetzelfde punt gevestigd, schudde herhaalde malen het hoofd en zeide niets anders dan „Dat staat in verband met de door hem gehouden redevoeringzeker, da zal het moeten zijn. Acht dagen later was de baas weer in zooverre hersteld, dat hij door het huis kon loopen. Zijn gezicht was doorschijnend bleek en zijn oogen la gen diep in hun kassen. Den eersten dag sprak hij bijna geen woord; hij gaf nauwlijks antwoord, wanneer Marie of Thomas hem vroegen, hoé het met hem ging, of als het gesprek van dien aard was, dat hij noodzakelijk iets zeggen moest. Hoe meer hij vooruitging en gevoelde, dat zijn lichaam door nieuwe krachten bezield werd, hoe somber der hij er begon uit te zien en hoe meer hij ver- med, broer of zuster te ontmoeten. Hij was zich bewust beiden grooten dank verschuldig te zijn, maar het oude wantrouwen jegens hen maakte zich opnieuw van hem meester. Toen de koarts begon te wijken, had hij een aanval van galzucht gekregen, die ten gevolge had, dat hij bij de min ste aanleiding tot ergernis een onuitstaanbaar hu meur toonde. Voortdurend peinsde hij er nu weer over, op welke wijze hij zich het beste van het bij zijn van den meesterknecht en diens zuster kon ontstaan, om zich weer in zijn vroegere eenzaam heid te kunnen vermeien. Toen hij voor het eerst de werkplaats weer beetrad en zag, dat Beier druk aan het werk was, meende hij terstond aanleiding te hebben om te brommen. „Wat doe je daar toch vroeg hij op verbaas den toon. „Dat ziet ge toch wel, baas ik draai," kreeg hij ten antwoord. „Wie heef je daar toeslemming toe gegeven „Ik zelf." ..Zoo, zoo, dat wordt waarachtig hoe langer hoe mooier. Ik veronderstelde, dat uw zuster hier was en dat gij haar af en toe eens opzocht, De dien sten van juffrouw Marie zal ik vergelden, maar u heb ik niet aangesteld. Het spijt mij, dat ge u zoo lang te vergeefs afgetobd hebt." De meesterknecht antwoordde niet terstond. Hij floot, zooals gewoonlijk, zachtjes den Dessauer marsch, ging nog een poosje voort met werken en zeide toen „Baas, ge zijt nog niet weer geheel gezond en bovendien slecht gemutst, daarom moet men u met verschooning behandelen. Ik wilde u juist zeg gen, hoe blij ik ben met uw herstel en nu begint gij alweer grof te worden! Wanneer ik hier ge werkt heb, dan is dat alleen om uwentwille, niet om mijnentwille gebeurd. Ik heb slechts zooveel van het loon afgenomen, als ik noodig had, om Thee Iemand in een dorp bij Heerenveen had van een koopman thee gekocht. Toen ze gezet was, bleek het „gerestaureerde thee te zijn: reeds af getrokken theebladen waren gedroogd, geverfd en als „heerlijke" thee weer in den handel gebracht. De smaak^ van de verf was duidelijk te proeven. Een ander in dezelfde plaats had voor een ons thee betaald 2, dus berekend naar 20 per kilo. Noodlottig schot De sergeant J. T„ in kwalier bij den heer A. v. d. Goor te Gestel, wilde bij zijn thuiskomst zich van zijn wapens ontdoen. Eensklaps ging dopr een ongelukkig toeval zijn geweer af en trof hem zoodanig in "hel onderlijf dat hij in zorgwekkenden toestand naar het Gast huis te Eindhoven moest worden overge bracht, waar hij weldra overleed Qroote brand in een Klooster. Dinsdagavond is in het Klooster van de Grijze Zuster te Montreal (Canada) een groote brand uitgebroken, waarbij 50 kin deren omkwamen Van de soldaten, die in de beneden verdieping van het klooster waren gelegerd en die de zusters hielpen bij het redden dir kinderen van de 4e ver dieping, werden er 500 gewond. Een broodkar en drukkerij geplunderd. Kort voordat de broodkaarten voor de volgende vier weken in Herlijn in omloop zouden worden gebracht, heeft een dieven bende een inva! gedaan in de drukkerij van H. S. Hermann in de Öeuthstraat, waar de kaarten worden gedrukt. De bewakers wer den overweldigd en geboeid en de dieven gingen er met niet minder dan 300 000 broodkaarten vandoor. Inderhaast zijn nu nieuwe broodkaarten op ander papier ge drukt, zoodat de dieven aan hun buit niet veel zullen hebben. sréenrKtfïBTr mr tngFrana: Weder is een Nederl. stoomschip met een volie lad.ng steenkolen (ongeveer 1900 ton) uit een Schotsche haven te Amsterdam aangekomen. KORTEBERI CTTTTTT Donderdagmorgen kwam men bij de wed. v. Etten, slagerij te Moerdijk tot de onaangename ontdekking, dat er 'snachts 17 gerookte hammen van te leven. Hier is delaatste afrekening.' De onbaatzuchtigheid deed Timpe's gallige stem ming nog slechts toenemen. „Loop heen, met je eeuwige edelmoedighid Je weet toch immers eens voor al, dat ik geen gif ten aanneem. Je doet werkelijk, alsof jij hier de baas waart.,.. Ik moet je eens voor al zeggen, dat ik in mijn wrkplaats geen sociaaldemocraten duld." Beier begon luide te lachen en dat wel zoo on verwacht, dat Timpe zijn op en neer loopen door de werkplaats staakte en hem verwonderd aan zag. „Dat zegt gij mij baas, gij, die nu zelf bij ons vaandel zweert Vergeef mij. wanneer ik dat grappig vind. Gij hebt u immers versproken, niet waar Nu gebeurde er iets vreemds, waarop Beier niet voorbereid geweest was. De baas begon nu op zijn beurt te lachen, sloeg zijn jas over zijn buik samen, liep met een vroolijke uitdrukking op zijn gelaat, alsof hij erg veel pleizier had, de werk plaats een paar maal op en neer, ging toen, daar hij zich eenigszins vermoeid gevoelde, op een bankje vlak voor den meesterknecht zitten en begon volgenderwijze „Gij zijt immers goed bij uw verstand, Berer, en hebt toch twee gezonde ooren, hé Ja liustcr dan als je belieft eens goed naar mij en vertel aan iedereen over, wat ik je hier zal zeggen. Ik tot uw partij behooren Onzin, zeg ik. onzin Ik een sociaaldemocraat NogmaaK enzin begrijp je En wat mijn stemmen betreft, zoo zeg ik ten derden male Onzin begrijp je Ten derde male: Onzin, begrijp je? Het is volkomen waar dat gij mij een stembiljet voor uw candidaat in de hand gestopt hebt, maar ik heb het niet afge geven. Begrijp je Hoe vind je dat nu wel. hé V Ik heb mij namelijk nog bedacht, toen ik in de kamer was, waar het stembureau zitting hield, en mij een ander biljet laten geven. Daar stond de naam van een goed patriot op hoe voel je je nu. hé (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1