een boerenknecht en een zijde spek verdwenen waren. Van de da ders is nog geen spoor ontdekt. Een treurig ongeval had nabij Hellendoorn 1' aats Een schip met turf begon te kantelen waarbij de bovenlast losraakte. De 60-jarige schipper en Hin 21-jarige zoon Adriaan Van Oosten raakten bt den ,te water. De oude man wist zich te redden de zoon evenwel verdronk voor de oogen van zijn vnceder, die bij het ror stond. Bij den rentenier Nelmans, w Zeven oergen is i» braak gepleegd, waarbij t 6000 a 8000 is ontvreemd gedeeltelijk bestaande uit effecten. Het geld is terugevondenin den toren der Protestantscht kerk De daders, een 3-tal personen, zijn aangehou den. Om gouden tientjes naar Duitschland te smok kelen worden zij door sommige smokkelaars om wikkeld met stof, overeenkomende met het pak, dat zij dragen, en dan als knoopen aan het cos tuum bevestigd. Ook nikkel, lood en koper moet rP die wijze de grenzen overgaan. De kommiezen kennen dat kunstje reeds lang. Bij een vacature in de Ned, Herv, kerk wa's het tot heden gebruikelijk ten zij men een can didaat wilde (beroepen, die dan „op beroep" kwam preeken dat een commissie van „hoorders" er op uitging oin verschillende predikanten voor een eventueel te vormen „tal" te gaan keuren of, ge lijk de term luidt, te gaan „hooren". De kerke- raad van Zutfen benoemde dezer dagen in die com missie ook een vrouw de eerste, die als hoor deres" zal dienst doen. In een Friesch stadje kwam een schipper twee pond thee koopen. De winkelier zei, dat die 10 kostte. Geen bezwaar bij den schipper, die de thee bij zich stak en één rijksdaalder op de toonbank lei. De winkelier sputterde, maar zweeg al gauw, toen de schipper sprak van verkoopver bod en maximum-prijs van thee. Te Berghem (Noord-Brabant) zijn 14 zakken karwijzaad in beslag genomen, ter waarde van 5000. Bij de schietoefeningen van den vrijwilligen landstorm te Tiel heeft een onhandig schutter het ongeluk gehad een makker door de hand te schie ten. Voor de Rechtbank te Middelburg is 2 jaar geëischt tegen een vrouw uit Souburg, die de ver loofde van haar zoon met.... vitriool had gewor Deo &r\ deerÜik had verwond! Om niet bedrogen uit te komen Men vestigt onze aandacht op een nieuw merk zeeppoeder, dat beneden markprijs wordt aange boden. Scheikundig onderzocht, bleek dit „zeep poeder" voor 9/10 uit zand te bestaan, Vrijdagmiddag is het 12-jarige dochtertje var den machinist v.d. Harst in de machinekamer var het gebouw voor electrotechniek der Technisch' Hoogeschool te Delft door een snel loopende mr chine gegrepen, eenige malen rond geslingerd er gedood. Zij werd gruwelijk verminkt eenige mini. ten daarna gevonden. GEMENGDNIEUWS. Calcium carbid Vastgesteld is een maximum-kleinhandel prij voor calcium carbid van 1.65 per K.G. netto exclusief verpakking. Geen centen meer 7 Anonymus geeft in het Geiill. Volksblad vol gend leekendichtje Gij klaagt „men ziet geen centen meer Kom kom dan moet gij eens een keer Bij zulken informeeren, Die eiken Zondag in de keTk, Voor allerhande liefdewerk, Met 't zakje collecteeren; 'k Weet zeker dat hun aller grief is „Wij zien meer centen dan ons lief is Doktersko'ts zonder dokter D^ politie te Sloten hield in den Noorder IJpo, der een dokterskoetsje aan. Wie zit er in vroeg de agent, De dokter natuurlijk was het antwoord. De dokter bleek te bestaan uit.... twee zak ken haver Drooglegging d®r Zuiderzee De Amsterdammer heeft., nu de drooglegging van de Zuiderzee binnekort in de Tweede Kamer aan de orde zal komen, een extra-nummer hier aan gewijd. De Minister van Waterstaat, dr. C. Lely, geef' daarin een artikel, getiteld: Waarom nu?, dat tot motto voert de passage uit de Troonrede var 1913: „Ik acht den tijd gekomen om de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee te ondernemen." De Minister besluit zijn beschouwing aldus „Welk een onschatbare waarde zou een meer dere oppervlakte van 200.000 H. A. vruchtbaar land tijdens den oorlog niet hebben gehad En hoe betrekkelijk klein schijnen thans de ge noemde kosten van het geheele werk, die, over een periode van een dertigtal jaren verdeeld te zamen niet meer bedragen dan ongeveer de helft van het beclrag. dat thans in één enkel jaar aan crisis-uitgaven moet worden besteed. En ten slotte heeft ook de storm van Januari 1916 geleerd, welk groot belang er voor de Zuider zeeprovincies in gelegen is, een volkomen veilige waterkeering te verkrijgen. Moge men dan ook thans, nu de tijd daar vooi rijp is, niet langer wachten, maar met kracht dit voor ons lang nog altijd groote werk ondernemen. De hooiwagen vanSloten De schoolmeester heeft ons geleerd, dat tijdens het beleg van Lochem Spanjaarden het dorpje trachten binnen te dringen, verscholen in een hooi wagen. De geschiedenis van die hooiwagens heeft zich herhaald.... in de gemeente Sloten, bij Amster dam. Een agent bemerkte dat er op den Admiraal de Ruyterweg een bos hooi van een beladen hooi wagen viel en maakte er den voermah attent op. Deze scheen er echter geen prijs op te stellen het hooi op te rapen en reed verder. Dit kwam den politiebeambte verdacht voor en hij herhaalde de zijn opmerking. Onwiilig en ongerust de koetsier af en. ging terug om het hooi te halen. Middelerwijl nam de agent zijn sabel. Krek 't zelfde dus als wijlen de poortwachter van Lochem en stak hem in het hooi. Ook hij stiet op iets hards. De kar werd naar het bureau gereden en men haalde er geen Spanjaarden uit, maar 12 zakken paardeboonen en 5 hectoliter tarwe, waarvan 't vervoer verboden is. De voorraad werd in beslag genomen en proces verbaal tegen den voerman opgemaakt. Een beroep op Amerika, „Mr. Hoover", zegt de Daily Chronicle, „doet uitmuntend werk voor de geallieeren als minister van voedingswezen der Vereenigde Staten. Hij heeft de gewoonte, wenken te geven aan «de" bevolking en die in zoo weinig mogelijk woor- ,den samen te vatten. Een van zijn laatste wenken is „Keer terug tot een eenvoudig leven, wees te» vreden met eenvoudig voedsel, genoegens en een voudige kleeren. Werk hard bid hard en speel hard. Werk, eet, zoek ontspanning en slaap. En doet dit alles dapper. Wij moeten een overwinning behalen." De doode zee. „Onze Arabische vrienden," schrijft de Daily Chronicle, „mogen de Turken naar en zelfs in de Doode Zee drijven maar zij zullen ze er nooit on der water kunnen brengen of zij moeten de Tur ken op het hoofd gaan zitten. Deze merkwaardige zee is niet alleen de loagst gelegene ter wereld n.1. bijna 400 meter onder het oppervlak van de Middellandsche Zee maar tevens het zwaarste van alle bekende wa teren. De Doode Zee is een natuurlijke loog, waarin men niet kan zinken. Het water bevat 24% zout of ongeveer zevenmaal zooveel als gewoon zee water. En toch verzekeren, natuurkundigen, dat er in dezen pekel levende wezens voorkomen". Chineezen als verpleegers. Een correspondent van de Daily Chronicle schrijft „Een gewonde onderofficier, die in het begin van den oorlog uit China was gekomen om diens» te nemen, deed onlangs in het hospitaal een on gewone vraag, namelijk of hij een Chineeschen ver pleger kon krijgen. Hij was zeer teleurgesteld, toen hij vernam, dat er geen Chineeschen verplegers waren. „Er moest een aantal uit China hierheen ge bracht worden", zeide hij, „voor de gewonden, die lang in het Oosten hebben gewoond. In de Chi- neesche steden vindt men èr een menigte. Zij zijn door Engelsche en Amerikaansche zendelingen op geleid en zoodra zij hun werk begrijpen winnen zij bet van hun leermeesters wat vaardigheid en geduld betreft". Het verbaasde hem, dat degenen, die in het Oosten aan hun behandeling gewend waren, er niet geregeld naar vragen". Een geest als dief Sedert geruimen tijd werd op de bureaux van de secretarie te Utrecht telkens uit de lessenaars geld vermist, zonder dat het gelukken mocht den dader te snappen. Men vond dan de lessenaars go woon op slot terug, doch het geld was er uit vo dwenen. Eindelijk besloot men de hulp der politie in te- roepen, om te trachten aan dezen, voor zoo tal van personen onaangenamen toestand een einde- te maken. Een rechercheur werd op een avond onder een tafel, een ander onder een kast gestopt. Ieder ge wapend met een revolver, wachtten zij zoo op de dingen die komen zouden. Opeens hooren de beide rechercheurs geritsel aan de deur en wachten in spanning af. Langzaam en heel voorzichtig wordt de deur opengedaan. Een witte gedaante zien zij door het lichtschijnsel van den gang naar binnen sluipen Voorzichtig sluit hij -de deur achter zich dicht Een geest De witte gedaante sluipt in het donker naar den lessenaar, haalt een sleuteltje te voorschijn, opent den lessenaar en er eenig geld uit. Langzaam schuift de gedaante weer naar de deur, doet haar voorzichtig open en verdwijnt snel in den, gang. De beide rechercehurs lang geen broekjes in 't vak zijn door de geestverschijning toch een oogenblik van hun stuk geraakt. Nog wisten zij niet, wie deze geest was ze konden door de duis ternis en van hun schuilplaats zijn gelaat niet zien In een oogwenk springen beide mannen te voor schijn, snellen de deur uit en alvorens de geest gelegenheid heeft zich uit de voeten te maken, grijpen ze hem in zijn nek. De geest slaakt een harden gil en in minder dan •geen tijd zit hij op het hoofdbureau van politie. Het bleek te zijn eenbehangersknecht die reeds geruimen tijd voor zijn baas behangers werk op het stadhuis verrichtte en daardoor met de situatie goed op de hoogte was Een millioen H.L. aardappelen verrot. Door den Veenkononialen Boerenbond is een adres verzonden aan den Minister van Landbouw waarin gewezen wordt op de groote verliezen, die er door rotting ,van aardappelen zijn geleden. Niet minder dan 1 millioen aardappelen zouden zijn verrot in de veenkoloniën Vooral in de gemeen te Slochteren en aan den rand der nieuwere veen koloniën verrotten vele aardappelen. In het adres wordt er op gewezen dat dit en orme verlies had kunnen worden voorkomen, als de fabrieken tijdelijk hadden kunnen malen. Verder wijst men op het wenschelijke van een betere inventarisatie-methode voor de aardappe len, de verkeerde manier van rantsoeneering der aardappelmeelfabrieken enz. Dreigend gevaar voor den veestapel. Blijkens het Ned. Lb. Wbl. is door het hoofd bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw het vo! ,-gende telegram aan den Minister van Landbouw gezonden Het is het hoofdbestuur gebleken, dat in de laatste weken voor de slachbank een zoodanig groot aantal zichtbaar dragende runderen wordt geslacht, dat dit een dreigend gevaar wordt vooi onzen veestapel. Het hoofdbestuur veroorlooft zich daarom Uwe Exc. dringend in overweging te geven, zoodanige maatregelen te willen treffen dat zoo spoedig doenlijk het slachten van kenne lijk dragende runderen worde verboden. Z wat er katten In Friesland worden de vellen van zwarte kat \ten tegenwoordig betaald met 7.50 per stuk. Nu het weer lichte maan is, dreigen de poesjes bij avond veel gevaren, want aan jagers^ontbreekt het niet. Een snuggere kastelein De kastelein D. in het noorden, van ons land had een varken geslacht. Hij had besloten de helft voor zich te behouden en de andere helft te ver- koopen. Twee zijner vaste klanten waren de lief hebbers en op zekeren avond kwamen ze .het vleesch in de dorpsherberg afhalen. De herbergier drukte hen op het hart voorzich tig te zijn. Want de' kommiezen die in de buurl rondslenterden, konden er wel eens lucht van krijgen, Mij zullen ze niet te pakken krijgen zei nun- mer één. Ik gooi 't vleesch neer en een handige kerel, als-ie mij inhaalt. En ik, sprak nummer twee, zal 'm scheppen en in een sloot kwakken. Dc kastelein zei niets, maar lachte inwendig gebeurde, het twee tal toch tegenover een kom mies, het loodje zou leggen. Dat weggooien en da' dat in de sloot gooien was niets dan bluf en h>' zou die twee er eens in laten loopeen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De koopers gingen ieder met hun kwart varken op stap. Maar ondertusschen had de kastcleir zich bezijden den weg opgesteld en toen dj twee 's avonds voorbijkwamen, riep hij eensklaps HaltWat zit er in die zakken Maar wat er gebeurde, viel hem niet mee, Num mer één liet z'n kwart-varken vallen en liep ij lings weg. Terwijl nummer twee eveneens zijn woord gestand deed, den pseudo-kotumies beet pakte en hem radicaal in de sloot w erp. De Maximalisten verbranden de voorraden in de Oekraine. De „Germania" schrijft „Van een groot- grondbezitter, die zooeven uit de Oekraine over Warschau naar Berlijn is geko men, vernemen wij, dat de Bolsjewiki in de Oe kraine de voorhanden graanvoorraden in vlammen doen opgaan. Op het erf van dezen grootgrondbe zitter werden zes met graan gevulde schuren in brand gestoken. Voorts vernielden de Bolsjewiki het herfstzaaisel door uitploegen. Dit ..duivelsch" optreden der Bolsjewiki toont duidelijk, dat zij geen vrede willen, maar een we reldrevolutie. Zij hopen 'door een wereldhongers nood de wereldrevolutie in het leven te roepen. De „Nieuw-Amsterdam" in Amerika. De hofmeester van de „Nieuw Amsterdam" is gearresteerd, onder verdenking van spionnage. Men heeft op hem een brief in cijferschrift ge vonden, blijkbaar bestemd voor Duitsche agenten ,in de Vereenigde Staten. Onder andere mededeelingen behelsde deze brif détails betreffende 'de Amerikaansche troe pen-transporten. De man werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij den brief wilde verbergen adhter een stoomschip. Daling van de sigarenprijzen Naar gemeld wordt uit bij den tabakshandel be trokken kringen, wordt in verband met het door de regeering uitgevaardigd verbod van aflevering vervoer en verkoop van ruwe tabak en mede als gvolg van de leeds door de N. O. T. genomen maatregelen tot het tegengaan van den ketting- handel in tabak verwacht, dat niet alleen aan de voortdurende prijsstijging van de sigaren een einde zal kc-men, maar zelfs de mogelijkheid niet is buitengesloten, dat de sigarenprijzen weer zul len dalen. In Brand geraakt Een dienstbode te Delft is met haar kleeding in aanraking met de brandende kachel gekomen en in brand geraakt. De heer des huizes, die juist de woning wilde verlaten, kwam op het angstgeschrei terug en rolde haar in zijn jas over den grona, waardoor de vlammen gedoofd werden. Het meis je had eenige niet ernstige brandwonden beko- GESPREK TUSSCHEN HARM EN TEUN HARM. D'r is toch waarachtig geen eer aan te behalen. Verleden week dachten we hoopvol Vr ede met Oekraine en demobilisatie aan 't Ooste 1 lijk front—., en wat is 't nou?Een vredes wagen, waarvan de wielen in elkaar zijn gezakt De wapenstilstand is afgeloopen; de Russische j belhamels zullen nu eventjes Oekraine gaan plun j deren en Duitschland maakt zich als dc weerga j klaar om, de plunderaars een stuk of wat oorvij gen toe te dienen TEUN .Een janboel is 't,niks anders; Ameri- ka heeft ook zoo'n schik in de Europeesche ker mis, dat het doet nieks anders, als z'n millioenen op het hoofd van Jut te laten oefenen, 't Was pot dorie beter geweest als het zorgde, dat wij wat meer kregen te bikken; 't zal niet lang meer duren of we worden blauw van de honger. HARM. Maar man, begrijp je dan niet, dat Wil son en z n kornuiten een massa dollars aan Enge land en Frankerijk hebben voorgeschoten. Als hij nou niet helpt is hij veel te bang, dat de dub- I beitjes naar de maan zijn, en nu willen ze redden J wat er te redden valt. TEUNNatuurlijk is het weer het geld, waar voor mannen, zonder dat ze ooit een duit van die dollars hebben" gezien, hun bloed moeten laten vloeien.. Wilson zal wel stiekum in z'n „Witte Huis blijven Vanzelf.in Europa blijven „de grooten" toch ook buiten schot HARM. Geloof anders vrij, dat Holland ook aardig wat duiten in het buitenland heeft zitten, Sapperloot; verscheidenen zitten in de pinarie en j hebben een leelijken kflap gekregen nu de Rus sische staatschulden zijn geschrapt. Er wordt daari in het Oosten zoo ongegeneerd huisgehouden metj de eigendommen, dat zelfs de Russische burgers geen dag zeker zijn van hun hebben en houden,- laat staan dan de buitenlandsche bezitters, die niks anders in hun zak overhouden, dan een arm zalig papiertje. TEUN. Zou de nieuwe hoofd-onderwijzer te: Westerland daar soms ook een tik van hebben gei had 't Lijkt me zoo toe; of de man houdt er een bijzonder systeem van taalonderwijs op; na,.... óf hij is niet erg wel! Stel je voor, dat hij z'n klas aldus onderricht„Ik ben een kale] hansworst".... de Wieringer Courant zou zeggen, Hem ben een kale hansworst" HARM. Och, wat aardig! De Wieringer Cou rant als een stuk aanschouwelijk taalonderwijs;: wat een snuggere vinding en goedkoop in de zen duren boekentijd. Warempel, Proffesor Mul lens wordt overbodig. want Baffra Kabara, de geheimzinnige man, is te Westerland reeds ver-; tegenwoordigd, TEUN Och de wereld is thans vol geheimzin nigheden, Is er ooit een tijd geweest, waarin zoo' veel diefstallen werden gepleegd En zal de de-; moraliseerende invloed van zoo makkelijk winst gevend gesmokkel niet nog lang worden gevoeld?' HARM. 't Kan je nagaan. Wie voorheen zwoe^ de en ploegde, wiep thans zijn schop een eind heen, om bij nacht en on.tijd in enkele uren meer| te verdienen, dan vroeger in een gansche week. TEUN Maar als nou aanstonds 't wat regelma tiger in het wereldgedoe wordt, dan is 't met dati grove geldverdienen uit, de handen staan voor 't werken recht verkeerd en schraalhans wordt keukenmeester. HARM. Ja jong, er zal ook in onze Holland- sche samenleving heel wat op te knappen vallen en daarom zou 't ook zoo reusachtig gelukkig zijn, als 't besluit mocht vallen, dat de Zuiderzee werd drooggemaakt. Honderden en duizenden kre gen daardoor werk, en dat gaf dan tevens heel wat elleboog ruimte. TEUN We zullen het bes.te van hopen. Wel te rusten. Er biedt zich aan irnert kunnende melken. Oud 17 jaar Aanbiedingen te richten Bureau Wieringer Courant.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2