f 1111 li DUUR WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang. Vrijdag 22 Februari 1918. No 24. Raad van Wieringen. 1 Alkmaarsche Tabak van J. ,R. KEUSS WIERINGER COURANT 1 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. plaatselijknieuws. Vergadering van den Raad op Woensdag IJ. nam. 2 uur. Afwezig de heeren S. de Vries en P. Koorn. Na opening, voorlezing en goedkeuring der no tulen wordt medegedeeld le een dankbetuiging van de visschersvereeni ging „Door Eendracht tot Vooruitgang" voor de medewerking aan het verzoek aan de regeering tot opheffing van het mosselvisscherij-verbod; 2e Antwoord van den Minister, dat aan dit verzoek geen gevolg kan worden gegeven, uit wees voor leegvisschen der Waddenzee- vervol gens een tweede antwoord dato 23 Januari, waar in vermeld, dat een paar terreinen voor vissc.ie- rij op kleine mosselen wordt opengesteld; 3e Ged. Staten hebben goedgekeurd, het be sluit tot een kasleening van 10000.de veror dening op belooning van onderwijzers van het her halings onderwijs; een begrooting dienst 1918 en machtiging tot betaling van een post onvoorziene uitgaven; 4e B. en W. hebben 16 Februari kasopname ge daan. De ontvangsten bedragen 57090.57, de uit gaven 51896,53, alzoo in kas 5194,04. 5e De maandstaten der Zeegras-exploitatie wij zen uit, dat in Dec. zijn afgeleverd 156 pak en in Januari 279 pak. 6e. Ged. Staten stellen de vraag, niettegen staande de Raad geheel is tegemoet gekomen aan dc salarisregeling van hoofden en onderwijzers, of het nog aanleiding kan geven de salarissan m 7 100.te verhoogen, en de vergoeding voor huis huur van 50 op 100 te brengen, en wel met oog op het feit, dat de regeling op de laagste grens i geschoeid, terwijl Wieringen toch niet onder d minst financieele gemeente kan worden gerang schikt. Ofschoon de heeren Kat en Minnes 't aan- vangsalaris van een onderwijzer ad 12.per week te gering achten, blijkt geen verhooging mo gelijk, zonder dan de geheels regeling weten te l erzien, en wordt het advies van B '-n »m het vroeger besluit te handhaven, aangenomen. 7e. B. en W. stellen voor om de acyteleengas fabriek voorloopig geheel te sluiten. De prijs van een vat carbid is thans 150.Voor de laatst i ntvangen carbid werd 67.betaald en d> gas rrijs gesteld op 4.per M3 Deze zou thans op 10.moeten worden gesteld, wat zeer ze- t'ei tengevolge zou hebban, dat hei verbruik zeer gering en het gasverlies heel belangrijk zou wor den. Ook vele gasmeters zijn niet in orde en moe ten grondig worden nagezien. Ofschoon B. en W. nog drie vaten carbid ad. 147.— hebben aange kocht, wil men deze bewaren om a.s. kermis de groote zalen, enz. van licht te kunnen voorzi De Heer Minnes. Zou 't bezwaarlijk zijn m.d.V., om de aangeslotenen weer zoo spoedig mogelijk van gas te voorzien 2 kan petroleum is voor bedrijven ook niets. De Heer Bakker. Maar de aangeslotenen, die dan 't gas te duur is, kunnen deze dan evengoed petroluem krijgen Voorz. Neen Of de meters moeten wegge haald De Heer Bakker. Dan ben ik er sterk 'egen, De Heer Kat wenscht in overweging te geven, eerst te informeeren, wie gebruik van het gas wenscht te maken Zijn er, welnu laat ze dan sto ken. Wordt vervolgens besloten verloop'g de fa briek te sluiten, en het voorstel- Kat in toepas sing te brengen. 8e. Op aanvraag van Ged. St. wo^dt besloten aan de Afd. Wieringen v. d. Vere-en t. bev. van het Vakonderw. in West-Friesl. voor 1917 de sub sidie met 50.te verhoogen en deze ook voor 1918 vast te stellen op 150, d.w.z. 100 in geld en 50 lokaalhuur. 9e. B. en W. vragen den Raad ioestemming om ontheffing aan H. M. de Kon'.aght' te verzoe k :n van de eisch der wet 4 lid lager nnderwijs. De zaak is, dat de heer Van der Meer 1 April de school te Westerland heeft verlaten .en on danks alle moeite 8 maanden zijn verstreken eer deze plaats weer werd bezet. De wet gebiedi dat deze vacature niet langer dan 6 maanden mag' du ren op straff van schorsing rijks-subsidie. Echter is hier geen onwil in 't spel, en zal de zaak Hij verzoek om ontheffing wel losloopen. Word* besloten. 11. Voorz. deelt mede, dat de aanbesteding van de secretaris-woning heeft pi i s g»oad en de laagste inschrijver de Heer J. C. Klein was voor een bedrag van 7650.alzoo 1150 bo ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.£0 Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Inlerc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. EfeSÊ? w Wie lekker wil rooken, gebruikt ven de raming. Ofschoon B. en W. niet ge.nach- I 10 ""schoon d.t ,aar b,, gebrek aan vuur en tigd waren 'l werk te gunnen, zouden ze toch den 1 herhalingsonderwijs wordt gegeven stel Raad willen adviseeren deze toe te staan. Want op er is geen andere uitweg en de secretaris straat zetten, dat gaat toch niet. De Heer Hermans. Het is wel jammer, dat 't zooveel boven de begrooting loopt. Poel heeft toch gezegd, dat het er gemakkelijk voor kon wor den gemaakt. De Heer Poel. Ja, toen kon dat wel, maar met iederen dag wordt alles duurder. Ten tweede zijn j slc' °P 9064. er nog verschillende dingen in- t bestek bij geko- j W°rdl e<=" adres van den heer S Mostert Sz.. gezonden aan Ged. St., waarin deze reclameerd over zijn aanslag in de H. O. Waar len B. en W. voor den onderwijzers toch hiervoor ceq vergoeding toe te kennen van 45 cis. per uur, zijnde de Gemeentelijke bijdrage. De kosten woe den 130 te zamen. De heer Bakker is er voor om niks le geven. Ze deden ook niks. Met Bakker en Rotgans te gen werd 't voorstel aangenomen. 16. De Suppl. begrooting 1918 wordt vastge men. De heeren Kat en D. Koorn kunnen niet be grijpen. dat in zoo'n kort tijdsverloop de materi alen 1100.zijn gestegen. De heer Rotgans vraagt of het prijsverschil een schadepost voor de Gemeente wordt, of dat de secretaris dan zooveel meer huur zal betalen. Voorz. zegt hierover niet met den secr. te heb ben gesproken. Het is een gekke geschiedenis. De Heer Minnes. Ik vronderstel dat 't zaakje veilig op 8000.komt. Is er geen andere wo ning. te koop Voorz, Weet u iels goeds Men moet niet ver geten, dat als we deze besteding loslaten. Klein ook weer geheel vrij is. Wij weten niks anders, en is is er geen woning, of dat hij zich met een klein gebouwtje maar wat moet behelpen, dan solliciteert hij natuurlijk om weg te komen. Wij mogen zooiets niet in de waagschaal stellen. Bo vendien moet voor 8000 tegen A% 320 rente worden betaald. De huur die de secr. betaalt er ajgerekend kost dit dus de geenmeenle slechts 35.Als nu 250 wordt afgelost kan over 3 4 jaar de rente geheel met de huur worden be taald en over eenige jaren wordt 't zelfs een bron van inkomsten voor de gemeente. De Heer Minnes is dit niet geheel met Voorz. eenv. De rekening is mooi, maar de aflossing zal toch door de gemeente moeten worden betaald, dus blijft het een schadepost. Als men b.v. dat waar de heer Van der Pol in woont nu eens kon koopen; met een weinig verbouwing was het mis schien goed te maken. De Heer Bosker vind dit huis geheel onge schikt en bovendien kost verbouwen tegenwoor dig een massa geld. Het huis, waar de secretaris thans in woont, vormt ten slotte ook nog een punt van bespreking, maar ook hier staat men wellicht voor een koop prijs van 6000.en dan 't noodige onderhoud. Het voorstel tot gunning aan den heer Klein wordt, met de heeren Kat, Minnes en Bakker te gen, aangenomen. 11. De wegengeschiedenis komt ter tafel. Aan 't verzoek aan Rijk en Provincie om 40000 subsidie te geven kon niet worden voldaan. Bij een bezoek aan de betrokken autoriteiten is voorz. echter gebleken, dat de 20000.wel zal blijven gehandhaafd. Het plan zal moeten worden gewijzigd b.v. van de Haukes naar den heer Luijt straatweg; de Poelweg en voorts naar den heer P. Keijzer bazaltslag dan verder straat van Hippoly tushoef naar de molen van Kort bazaltslag; ver der tot Smerp gewoon onderhoud (dus zjo laten blijven.); van Smerp tot Oosterland bazaltslag: verder te Den Oever nog een suk straat. De weg te Westerland blijft dus ook voorloopig zooals hij is. Wordt goedgekeurd, en aangedrongen op spoed. 12. Op een adres van den directeur van het distributiebedrijf, den heer Lub, om zijn sala^s te verhoogen en den ambtenaar te geven wai ces ambtenaar is. wordt gunstig beschikt. Het aar^s van B. en W. om 't salaris van den heer Lub m-:t 2.te verhoogen en te brengen op 15.dat van den heer Post van 2 te brengen op 4 en van den heer Zomerdijk van 6 te verhoogen .o tot 7.per week met ingang van 1 Maart, wordt goedgekeurd. 13. Wordt goedgevonden ten behoeve van de distributie een geldleening aan te gaan van 6500 en deze af te lossen in 3 jaren; 14. Aan den heer P. Bruul, waarn. telephoon houder, een gratificatie te verleenen van 50.-- (De heer D. Koorn vindt 't nog te laag, dc heer .Kat mompelt zooiets als een salaris van 4 ets. per mir, Voorz. werpt de discusiën in de doofpot erf doet er gauw 't deksel op.). Mostert echter verleden jaar voor de commissie «heeft verklaard met z'n aanslag genoegen te ne men, stellen B. en W. voor den aanslag te laten zooals hij is. Aangenomen. Volgt RONDVRAAG. Dc Heer Hermans dringt aan, dat er toch spoe dig iets aan den weg wordt gedaan, 't Zal nog wel eenigen tijd duren vpordat het groote plan wordi! uitgevoerd en 't is zoo een onhoudbaren toestand. Voorz. stelt voor een commissie van 3 personen uit den Raad te benoemen, die eens opnemen wat er gedaan moet worden en B. en W. adviseeren Worden benoemd de heeren Bakker, Hermans en Rotgans. De Heer Kat vraagt naar de mogelijk om de prijs van gemaaid zeegras voor de maaiers te ver hoogen. waar anders niemand meer lust zal heb ben dit bedrijf uit te oefenen. Voorz. voelt hiervoor zeer veel en vraagt den heer Kat een volgende vergadering met een ge mrfi'veerd voorstel ter tafel te komen. Hierna Sluiting. gemengdnieuws Lijnolie. In verband met klachten van huisschilders over gebrek aan lijnolie, kan het volgende worden me degedeeld De beschikbare hoeveelheid lijnolie heeft een rantsoeneering noodig gemaakt. De huisschilders kunnen van 1 October 1917 tot 1 April 1918. van hun gewonen leverancier ontvangen 25 van hetgeen hun over het jaar 1916 is geleverd. Z'j zijn dus teoretisch gerantsoeneerd op 50% maar daar het verbruik in het winter halfjaar kleiner is., dan in de zes zomermaanden, is het in werkt Iijkheid meer dan 50%. De bedoeling nu is, dant de lijnolie in de eer ste plaats zal worden gebruikt voor buitenwerk, voor binnenwerk moet men dan volstaan met wa terverf, beits e-.d. Wanneer nu wordt geklaagd, dat de kleine baas, die gewoon is naar behoefte te koopen, zich alleen de noodige lijnolie kan verschaffen tegen woekerprijzen, tot zelfs 2.50 a 2.85 per L. dan moge hier bij aangeteekend worden dat die kleine baas wijs zal doen met dien prijs niet te betalen, doch zich te wenden tot het Bureau Crisiszaken afd. Nijverheid van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel, om daar mededeeling te doen van een verkooper, die den te hoogen prijs vordert. Indien dan blijkt, dat men hier in derdaad te doen heeft met achterhouden en prijs opdrijving, kan die olie in beslag worden genomen en ten bate der distributie worden aangewend. Het trouwe paaid. In het jaar 1809 werd in een gevecht tusschen de Oostenrijkers en de Franschen een Fransche huzaar van zijn paard geschoten. Het paard mee nende dat zijn meester sliep, legde zich naast hem neder. Hij schopte en beet de andere huza ren, die hem van het lijk van zijn heer wilden ver wijderen. Een dre huzaren werd gekwetst en wil de het met zijn sabel doorsteken, toen Napoleon toevallig voorbijreed. Van de toedracht der zaken onderricht, overtuigde hij zich van den tegenstand dien het trouwe dier bood. bij elke poging die men aanwendde, om het te verwijderen. Napoleon beval den huzaren, het paard rustig te laten lig gen, en hij droeg een sergeant, die niet ver van daar geposteerd was, de zorg op om op te passen dat het dier onaangeroerd bleef; ook gaf hij last dat men hem van den afloop nauwkeurig verslag zou deen. Het bericht luidde aldus: Het paard bracht den nacht bij zijn heer door. Toen de zon was opgekopien. zagen wij het ver scheidene malen rondom het lijk loopen en ge heel beruiken. Waarschijnlijk was het nu over tuigd, dal zfjn meester dood was, want eensklaps hief het arme dier een arme dier een akelig ge hinnik aan. dat echter meer naar kermen geleek en dan aan alle kanten rondom zich heen ge trapt te hebben, rende het heen en verdween voor goed. Zakkenroller gesnapt! Zaterdagmiddag bevond zich een kantoorbedien de in de hal van de Nationale Bankvereeniging aan het Oudkerkhof te Utrecht om daar eenige dui zenden guldens in ontvangst te nemen Even nadat hij deze geldswaarde in zijn jaszakken had ge stopt, trok het zijn aandacht, dat een ander bezoe ker meer dan noodig was tegen hem opdrong. De kantoorbediende voelde tezelfder tijd dat iemand met dc hand in zijn jaszakken kwam. Hij draaide zich om en riep den onbekende toe dat is mis" Eer men gelegenheid had de deuren te sluiten was de zakkenroller verdwenen. Terstond werd de politie gewaarschuwd. De ver dachte was blijkbaar in gezelschap geweest van een handlanger want twee hadden de vlucht ge nomen. De rechercheurs zagen op weg naar het bankgebouw op het Oudkcrkhcf een heer die een sjaal over zijn overjas droeg een kapperswinkel binnen gaan. Toen de politiebeambten hoorden hoe de verdachte er uit zag. constateerden zij dat deze dezelfde moest wezen die den kapperssalon was binnengegaan. Daar vond men den gesigna leerde, die onmiddelijk werd meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waar men bleek te doen te hebben met een vreemdeling, vermoede lijk een Pool. die vroeger in het Duitsche leger had gediend. Hij was als deserteur eenigen tijd in een kamp le Nunspeet geweest. De ander werd nog niet ontdekt. Geen rijst naar Nederland. In verband met het jongste Nipa-lelegram be treffende den uitvoer van rijst uit Britsch-Indië naar Java, verneemt Nipa nader uit scheepsvaart kringen, dat het de bedoeling is de helft van de uit te voeren hoeveelheid direct uit Rangoon en de andere helft uit Singapore te verschepen, alles echter uitsluitend met de bestemming voor Ned.- Indië (dus niet naar ons land.) Een broodkaart voor 2000 gulden Een ambtenaar van de Schecpsagentuur van ver lof uit Nederland in ïndic teruggekomen werd ge raagd of hij soms iets had dat hij ten bate van een fancy-fair te Batavia wilde afstaan. Hij dacht zocht en vond een broodkaart de eerste in Nederland. Deze kaart werd door den bezitter af gestaan met de conditie, dat hijzelf kooper daar van was, voor 200. Op den avond van den, ver koop ging deze kaart voor den prijs van 2000 van dc hand. De kooper was een lid van den Raad van Nedcrlandsch-Indië. Vrouwenarbeid in Engeland De Labour Gazelte meldt dat thans een 700.000 rouwen oorlogstuig vervaardigen en 650.000 in in andere staatsbedrijven werken. Bovendien zijl. 40.000 vrouwen werkzaam bij transport- en han dclsbedrijvcn. In het geheel hebben ongeveer 1.413.000 vrouwen mannen vervangen, het meeren deel in handle en nijverheid. Daaronder- zijn niet de arbeidersters ten plattelandc en de losse ar beidsters. korteberichten. Donderdag worden van Tiel per extratrein 300 paarden naar Duitschland verzonden. Door den élappendienst te Rotterdam is he denmorgen te Overschie vee in beslag genomen voor de Regeering. In 'l noorden van ons land wordt de vraag naar mest bij den dag grooter endringender In Groningen wordt de compost nu reeds met 205 ƒ210 per 10 last betaald, terwijl vóór den oor log met moeite koopers werden gevonden voor 30. Voor de vacante betrekking van onderwijze res, te Maasbommel, heeft zich aangemeld één so llicitant een 56-jarige weduwe. De minister van financiën in Duitschland heeft bepaald, dat de tabak tot 94' procent sur rogaten hop beukenblaren en zoo wat 20 ande re mag bevatten, zoodat een mengsel, waarin 5L'2 procent habak is. nog onder dien naam in den handel mag worden gebracht. v.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1