WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. Ia Verbaaaiag. 9e Jaargang. Dinsdag 19 Maart 1918. No 31. De bestrafte trompetter WIERINGER COURANT f VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG co VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0.3O lader* regel meer .0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Interc. No 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Pauiowoa Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. DE WRANGE VRUCHTEN VAN DEN WERELDOORLOG 1. HET TREURSPEL DER ADVERTENTIEN. Der Kampf diept het volgende op uit de adver tentiën der Duitsche bladen die zegt de redac tie een beter beeld van den waren toestand ge ven dan men uit het redactionneele gedeelte krijgt. In de Frankf. Ztg. leest de redactie een aan bieding van prima" zeildoek-surrogaat uit pa pierweefsel. Zeildoek van papier, dat moet heer lijk zijn, vooral als je er mee in den regen loopt! In een Berlijnsch blad annonceert een warenhuis: „Twee paar nieuwe kousen worden gemaakt uit drie paar versletene". Een ander vestigt de aan dacht op zijn uitstalling van Damesblouses ge maakt uit overtrekken van oude parapluies". Een fabrikant prijst zijn uit „prima" papierweefstel ge maakte heerenhemden aan, die zich uitmuntend houden in de wasch, „niet te verwarren met waardelooze namaaksels". Voeg daarbij nog de nu in zwang komende „eenheidskleeding"' en de» on gelooflijkste aanbiedingen van voedsel-surogaten. „Ik voer u heerlijke tijden tegemoet"; zeide Wilhelm II. 2. UIT FRANSCHE ÖORLOGSBRIEVEN. De Deutsche Tageszeitung van 12 Maart pu bliceert een aantal aanhalingen uit Fransche brie ven, waaraan het volgende ontleend is „Onze stad heeft weer 24 uur zonder meel geze ten. De bevolking was woedend en heeft de spie gelruiten van twee bakkerswinkels ingegooid als protest tegen het gebrek aan brood." „Het brood is zeer slechthet is zoo zwart als steenkool. Om iets te krijgen moet men urenlang wachten." Het is de hoogste tijd, dat de normale toestand hersteld wordt. Nergens ziet men tabak. Er heerste een crisis." Tahak is niet meer te verkrijgen, evenmin als levensmiddelen en audere benoodigdheden. Wij verkeeren in de grootste ellende. Zooiets hebben wij nog nooit beleefd „Mijn neef in Marseille schrijft, dat daar ter ste de geen brood en geen tabak te verkrijgen is." „Men vormt polonaises voor melk, voor tabak voor chocolade, voor alles Per Maand en per persoon krijgt men één pond suiker. Alles is ver schrikkelijk duur." „Men kan hier nergens meer tabak krijgen, zelfs geen sigaar voor 2 francs. Ik heb vier dagen achtereen van 's morgens 6 uur af in de hevige koude gestaan; alles, wat ik machtig kon worden was een doosje sigaretten. Met suiker is het even slecht als met tabak en chocolade gesteld." „Het is uiterst moeilijk, maccaroni en vermicel FEULLETON. 3. Hij reikte mij het pakje, stapte weder in de te- lega en reed heen. Haastig maakte ik het pakje open en vond daarin den tweeden handschoen van vorstin Zumowski. De schellen vielen mij thans voor de oogen. Potemkin dong zelf naar de gunst der vorstin en vreesde in mij den medeminnaar, om mij jiu on schadelijk te maken, wendde hij het wreede maar afdoende middel der verbanning aan. Een treurig jaar vol jammer en ontberingen, had ik in Laschinski, zoo heette het ellendige nest, doorgebracht. Om mij een weinig te verstrooien, oefende ik zooveel ik dit vermocht, de geneeskunst uit, waarin ik vroeger mij uit neiging en liefhebberij reeds eenige kennis vergaard had. Van een dok ter was natuurlijk in den omtrek van honderden versten geen sprake, ik scheen daarom mijn ar men lijdensgenooten als een redder in den nood, en weldra riep men mijne hulp ook in de naburige plaatsen in. die echter nog altijd mijlen verwij derd waren. Op zékeren dag tegen het einde van den win ter hield een slede voor mijn deur stil en een man smeekte mij dringend, om hem naar een twintig verst verwijderd dorp aan een ziekbed te volgen. Er scheen gevaar in aantocht te zijn en daarom dan ook maakte ik geen het minste bezwaar om aan zijn verzoek te voldoen, voorzag mij van de noodige medicamenten en stapte in. Voor een ellendige hut van klei en mos hield de slede stil. schielijk sprong ik er uit en trad dv hut binnen. Een somber halfduister heerschte er in het ver li te verkrijgen. Er is niets voor handen." „Ik moet bij het licht van een stompje kaars schrijven, daar er geen petroleum is te verkrijgen Daarom kan ik ook des avonds niet werken." 3. HET LEVEN TE ST. PETERSBURG. De correspondent van de Morning Post vertelt het een en ander van het leven in de Russische hoofdstad. Alle weelde wordt beschouwd als uit den booze te zijn. Wie bijvoorbeeld een piano heeft, moet er per jaar 600 gulden belasting voor betalen, al is het instrument zoo oud en versleten dat het nog niet een tiende gedeelte van de jaar lijksche belasting waard is. Ook dienstboden wor den tot de weeldeartikelen gerekend. Wie een i dienstbode wenscht te houden, betaalt hiervoor 1 eveneens 600 gulden belasting per jaar. Maar daal de loonen der dienstboden ontstellend hoog zijn hun eetlust enorm is en zij juist altijd trek heb ben in die dingen, die met geen geld te betalen zijn en daar hun kennis van huishoudelijke bezig heden nihil is, om nog te zwijgen van zekere on prettige lichaamlijke eigenaardigheden, doet men, het zonder dienstbode", zegt de correspondent.i Trouwens, de weinige flinke dienstboden, die Rus1 land lang geleden voortbracht, hebben haar po sitie belangrijk verbeterd „in dienst van het pro letariaat" op post- en telegraafkantoren of in re- geeringsdepar tementen. Tafelkleeden worden niet meer gebruikt het laten wasschen van een tafelkleed is bifna even duur als een nieuw. Ook servetten geraken in on bruik, maar die er nog zijn, worden evena's hem den en beddelakens met zuinig overleg gebruikt. Wil men iemand spreken in een ver verwijderd stadsgedeelte, dan moet n»eu w?l te voet daar heen 'begeven, want andere middelen van ver keer ontbreken. Intusschen rijdt en rost het „pro; letariaat" door de straten met de auto „die eens aan u of uwsgelijken toebehoorde...." Maar het ergste van alles is. dat men geen baa^ meer is in zijn eigen huis. Men heeft recht op één kamer per hoofd. Indien nu meer kamers* in een woning zijn dan gezinsleden stuurt de re geering den ongelukkigen bewoner eenige leden van „het brave proletariaat" met hun vrouwen en kinderen om de niet bewoonde kamers te bevol ken. Natuurlijk wonen deze lieden gratis en is het gebruik der meubelen inbegrepen. En dan mag men nog van geluk spreken als men dóór zijn nieuwe huisgenooten niet uit het huis wordt ge gooid, wat ook reeds bij herhaling is voorgeko men 4. Hoe het in Holland gesteld is behoeven we zeker niet nader te verklaren. CRISIS-MINISTER GEZOCHT. Gezocht wordt tot nog toe Vergeefs naar een man, trek, waarin een aantal mannen, het dorpshoofd en eenige deelnemende buren om een armzalig met berenvellen bedekt leger stonden. Hierop rustte bleek en uitgeput een jonge vrou wengestalte; ik trad naderbij en een vrefselijke schrik ging er door mijn binnenste de zieke was vorstin Zumowski. „Gij hier, vorstin riep ik op den toon der hoogste verrassing, dwong mij zeiven echter ter stond weder om kalm te blijven, want ik zag zeer goed, dat de minste opwinding hier den ddod ten gevolge kon hebben. Een smartelijke glimlach gleed er over hare trek ken. zij reikte mij de koude, vochtige uitgeteerde hand en wenkte mij naderbij te treden. „Ook ik ben. evenals gij, kolonel Tschegelow, een offer der jaloezie," zeide zij nauw hoorbaar; „de Keizerin heeft argwaan opgevat, dat haar gunsteling mij het hof maakte, en op zekeren dag ontving, ik het verbanningsdecreet. Een half jaar geleden kwam ik hier aan, ziek en zwak. en thans loopt het met mij ten einde. Den Hemel zij dank. dat ik de folteringen niet langer behoef te dra- I gen." Met groote inspanning bracht zij deze laatste woorden uit, nu zweeg zij. het bloed kwam over hare lippen en een minuut later was zij een lijk. In namelooze smart zonk ik voor haar leger neer. ik had haar zoo vurig, zoo innig bemind En toch beschouwde ik haar gelukkig, dat zij j aan alle ellende en allen jammer die mij nog te wachten «tond. ontrukt was. Een halve eeuw ruischte langs mij voorbij, en ik dacht reeds lang niet meer aan een verlossing. De mensch gewent zich aan alles, en ook ik had mn mettertijd in miin toestand geschikt. Voor eenige maanden nu verscheen de ingenieur -majoor Branowitsch met zijn ondergeschikten in Laschinki. om militaire opnemingen en metingen te doen. Met groote belangstelling hoorde hij mij lij- Die 't gras hooren groeien En tooveren kan; Die, wat voor consenten Of gunsten men vraagt. Steeds ja zegt en toch de Aansprakelijkheid draagt; Die verder verstand heeft Van veevoer en graan, Van schoensmeer en garens. Citroenzuur en traan: Van looistof, sigaren En turfgraverij, Katoen, margarine En knolselderij; Van stroop, hooge hakken Karweizaad en zout. Benzine, spinazie. Sajet, Engelsch stout; Van zoolleer en kalfslap, Gom. bruinkool, saffraan, Beschuit, vermicelli. Staniol, laberdaan; Van land- en van scheepsbouw. Van groot-industrie, Accountants en veeteelt Kortom een genie, Met ijzeren zenuw, Een tong als niet één. Het vel pachydermig, Een hart als een steen; En wie aan dit lijstje Geheel heeft voldaan, Wordt crisis-minister Een slaven-bestaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Van de Centrale Commissie uit de arbeidersbe weging voor de levensmiddelenvoorziening, werd door het bestuur der Afd. Wieringen der S. D. A. P. onder meer andere bekendmakingen, de hier onderstaande circulaire omtrent het opnieuw ver strekken van goedkoope klompen ontvangen. Einde Febr. is door het Koninklijk Nationaal Steuncomité te Den Haag een circulaire gezonden aan de Burgemeester en de plaatselijke organen, belast met de uitreiking der bons, waarin wordt meegedeeld, dat thans bons voor een tweede paar klompen kunnen worden verstrekt en dat voortaan aan hen, die daarvoor in aanmerking ko men, op bepaalde voorwaarden iedere 2 maanden een bon voor een paar nieuwe klompen kan wor den uitgereikt. Naar ons van -bevoegde zijde is verzekerd is met de voorbereidende maatregelen voor de ver strekking ter dezer plaatse reeds een aanvang ge maakt. Onze herhaalde aandrang heeft dus resultaat op geleverd. D. ODEN S«cr. der 8.D.A.P. HULP VOOR DEN LANDBOUW. In verband met de groote moeilijkheden voor de voedselvoorziening waardoor de landbouw voor Nederland van zeer groot belang geworden is. wordt er de aandacht op gevestigd, dat onde» de geiinteraeerden honderden geschikte werk krachten voor den landbouw beschikbaar zijn. Werkgevers die gebruik wenschen te maken van de hulp dezer arbeidskrachten worden verzocht hunne aanvragen, daartce te richten tot het Hoofd van den Interueeaingsdienst, Generaal- Ma joor Onnen te 's-Gravenhage. «EMKSGQ flfftl-WK. Een vegetariër gerustgesteld. Naar uit Galesburg in Illinois aan de Chicago Tribune geseind wordt, vroeg in de plaats een man, de opgeroepen was voor den militairen dienst, vrijstelling op grond van het feit, dat bij vegetariër was. De president van de commissie stelde hem echter gerust door te verklaren dat hij zijn vijanden niet behoefde op te eten; hij moest ze alleen maar dood raakea "T-rg Ongeluk bij h?ft granaatwerper!. Te Goirle Noord Brabant liet bij het gra naatwerper» een militair een granaat vallen, waardoor deze ontplofte in de onmiddelij- ke nabijheid van den sergeant S., wien een been van den voet tot aan de heup werd opengereten. Ook aan de pols werd hij gewond. Mosselen als mest. Te Bussum zijn de laatste dagen groote hoeveelheden mosselen per spoor en ook per schip aangekomen, die aan de boeren worden afgeleverd om tot mest te dienen voor hun landerijen. Bokking en panharing. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In verband inet de schaarschte en hoo- gen prijs van de bakolie wordt het publiek er op Attent gemaakt, dat uit genomen proe ven door Mej. Wittop Koning, leerares in koken en voedingsleer aan de Nieuwe Huis houdschool te Amsterdam, gebleken is, dat Zuiderzeebokking en Zuiderzeeharing zon der gebruik te maken van olit smakelijk kunnen worden. Een waarschuwing De minister van landbouw brengt ter kennis, dat indien bij de opneming van de oppervlakte bouwland beteeld met graan, te oogste in 1918. mocht blijken dat land bouwers minder zaaihaver hebben gebruikt dënsgeschiedenis aan en beloofde, er zijn chef. den generaal Tschernitschew mededeeling van te doen. De brave heeft woord gehouden, en de generaal was zóó welwillend, om den Keizer de zaak voor te dragen, die mij in genade terugriep. Wat is in dien tijd toch alles anders geworden op de wereld t Mijn uniform uit den tijd van Katharina blijf ik echter met 's Keizers toestemming doordragen Een zichtbare herinnering aan lang vervlogen tijden is mij echter gebleven," eindigde de oudé soldaat zijn verhaal, terwijl hij uit den borstzak zijner uniform een fluweelen zakje te voorschijn haalde. „hier zijn de oorzaken en getuigen van mijn lijden de handschoenen van vorstin Zu mowski sar ~n EINDE. De kroniek der stad Naumburg a.d. Saaie ver haalt een vroolijke episode uit den dertigjarigen oorlog, die binnen hare muren is afgespeeld ge worden. Met een afdeelrng carabiniers, die in het stadje ingekwartierd was geworden, was ook een knappe, vroolijke trompetter aangekomen, die van het langdurig oponthoud van zijn troep ge bruik maakte, om onder de meisjes van Naum burg naar een vrijster om te zien. En hij was hier bij nog al gelukkig, het eenige dochtertje van den stadstorenwachter, als een der schoonste meisjes wijd en zijd bekend, schonk hem haar hart. Niet tegenstaande de torenwachter, die van het aan zoek van den trompetter niets weten wilde, iede- ren avond wanneer hij maar de herberg ging, den ingang van den toren stevig sloot en den sleutel bij zich stak. had de vindingrijke dochter in de graote, stevige mand, waarmede levensmiddelen, brandstoffen enz. naar het torenkamertje opge- heschen werden, een middel gevonden, om den ge liefde bij zich boven te brengen gedurende de af wezigheid des vaders. Dit ging nu zoo eiken avond, totdat eindelijk de dag naderde, waarop de karabiniers hun kwartier zouden verlaten. Juist twee avonden te voren wilde het toeval, dat de oude iets vroeger dan gewoonlijk thuiskomen de, er getuige van was. hoe de trompetter in de mand neergelaten werd. Hij liet den soldaat onge hinderd gaan, maar besloot, nadat hij zijn onge hoorzaam dochtertje behoorlijk de les gelezen had den cngewenschten mninnaar op zijn manier U- straffen. De volgende avond was de vastgestelde afscheidsavond. De trompetter snelde, teederder dsn ooit, naar zijn geliefde. De neergelaten mand was voor hem een teeken. dat de torcnwaAter gelijk gewoonlijk uitgegaan was en zoo vertrouw de hij zich zorgeloos aan het eigenaardige voer- I tuig toe. dat gelijk onmiddellijk met hem in de hoogte gewonden werd. Maar zi. daar op 80 voet l boven den grond staekte het windas plotseling 1 Hm werkzaamheid. Roepen hielp niets en de trom netter moest tusschen hemel en aarde in de mand overnachten. Toen nu dc karablniets bij het aan- breken v»n den dag marschvaardig stonden, ont brak de trompetter De kameraden, die zoekend J de stad doorreden, waren niet weinig verwon- derd. toen z»i eindelijk op de markt de stem vat» den vermiste uit hemelsche storen weerklinken hoorden De kolonel van het regiment die waar schijnlijk wel een liefhebber van een grapie was, Let nog den gcheelen troep onder de mand defi- leeren. opd*» ieder soldaat zich zou kunnen ver meien aan den in de lucht hangenden trompetter en eer«t toen werd de inmiddels geheel bekoelde Don J«J»n bevriid. die echter nog langen tijd den spot zijner kameraden moest verdragen over zijn laatste nachtkwartier in Naumburg

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1