TH DEJCBOGNIAAK kastpapier kastpapier met randen Losse randen. dan zij ontvingen, en dat zij de restanten niet aan de regeering hebben teruggeleverd, alle havor van den oogst 1918 van den betrokkenen zal worden afgedorschen en weggehaald, zonder dat voor voeding van eigen vee iets zal worden gelaten. DE DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. In een der zalen van het American-Hotel be handelen in een vergadering van de Algemeene Staatspartij de heer Dr. Z. Kamerling de „na tionale beteekenis van de drooglegging der Zui derzee" en de heer J, Ulehake ,,het plan-Lelie en het plan-Ulehake. De eerste spreker gaf een overzicht van de ver schillende Zuiderzeeplannen, die bestaan en gaf t? kernen, dat er bij hem geen conclusie bestond welke van de bestaande plannen de voorkeur ver diende. Hij achtte het gevaarlijk, nu reeds een be slissing te nemen de aanneming, onvoorwaar delijk, van het plan-Lely achtte spreker niet in het nationaal belang. Spr. wees daartoe op wat in de Kamer is gezegd en stipte aan, dat het plan Lely nog altijd op het verouderde standpunt staat dat geen zandgrond moest worden drooggelegd ,om dat die grond niet zou rendeeren. De moderne landbouwer denkt daar anders over. Spreker hul digde de Zuiderzeevereeniging, maar vond, dat men daar wel wat de al te eenzijdige opvatting huldigde, dat het laatste^ in de Zuiderzee-quaestie gezegd was. Het plan van die vereenigin.g is geen nationaal plan; het is niet spontaan spre kend tot de overtuiging van de Nederlanders. Het plan van den heer Ulehake doel dat wel. Het eer ste plan beteekent inpoldering op groote schaal het plan-Ulehake brengt, door het verbinden van de eilandenstrecks ten Noorden van ons land tot één borstwering tegen Noordzee, het winnen van een geheel nieuwe provincie. Het plan-Ulehake is nooit behoorlijk onder zocht. Door aanneming van hel dertig jaar oude plan der Zuiderzeevereeniging legt de uilvoering der Zuiderzee-drooglcgging de toekomstige regec ringen aan banden. De vraag is het ook, of de Tweede Kamer, die thans existeert, wel compe tent is een zoo belangrijke beslissing te nemen. Terugblikkend op de afgeloopen jaren, moet spre kcr die vraag ontkennend beantwoorden. Spreker opperde verschillende quaesties die beantwoording eischen, alvorens men aan het werk begint. De heer Ulehake wilde zich beschouwd zien als een eenvoudig onderwijzer, die niemand zijn ge dachten wil opdringen, maar die in het belang van den Nederlandschen Staat toch zich verplicht voelt, zijn plan bekend te maken. Spreker gaf daarna een uitvoerig overzicht van zijn plan daarbij critie,k uitoefenend op het plan Lely. Een voornaam voordeel van het plan-Uleha ke is, dat nimmer een herhaling van een waters nood als die in 1916 plaats kan hebben, terwijl het plan-Lely die mogelijkheid versterkt. Spreker dringt op een onderzoek van zijn plan aan en hij verwijt de regeering zorgzaamheid, wan neer zij dit verzuimt. O.a. wijst spreker er op, dat zijn plan 480,000 H.A. land oplevert en de Zuiderzee doet verdwij nen, het plan-Lely levert 211,830 H.A. land ap en laat een zee bestaan van 150.000 H.A. groot te, n.1. het IJselmeer. Met het plan-Lely haalt men het Trojaansche paard of liever een geduch- ten waterwolf binnen. Het IJselmeer blijft een zware hypotheek op het plan-Lely slechts 360. 400.000 terwijl het plan van spreker 576.4oo.ooo aan grond opbrengt. Oude rijwielbanden. De minister van landbouw heeft bepaald lo. dat rijwielhandelaren bij de levering van rijwielbanden niet mogen eischen dat een oude band kosteloos worde afgestaan, doch dat bij ach terlating van den ouden band door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koopprijs zal dienen te worden gebracht; 2o. zijn door hem vastgesteld de volgende maxi mumprijzen voor Complete oude rijwiel-draadbanden, waarin bei de staaldraden nog bruikbaar zijn, 0,40 per stuk losse, bruikbare staaldaden voor rijwielbanden 0,10 per stuk; oude buitenbanden zonder draden 0.30 per kilo; oude nog bruikbare ventiels 0.30 per stuk. 3o. Bij le levering van rijwielbanden volgens de gestelde maximumprijzen mag in rekening ge bracht worden voor het monteeren op het voor wiel ten hoogste 0.30 en voor het achterwiel ten hoogste 0.50. De spoorwegdienstregeling. Naar wij vernemen, zal de nieuwe spoorweg- dienstregeling 15 Mei a.s. in werking treden. UIT KOLHORN. De haringvisschers alhier liggen gereed om uit te zeilen; de sterke Oostwipd echter belet hen, om het gat uit te komen. Zeer tot hun nadeel want volgens de berichten is de vangst goet en de prijs zeer hoog. Een paar visschers huurde voor 't ha ringseizoen te Urk eene woning. Slachtoffers van de trawlvisscherij. Men schrijft uit Katwijk aan het Vad.: Met vrij groote zekerheid kan worden aangeno men, dat bij de uit oefening der trawlvisscherij reeds 43 visschers zijn omgekomen. Over het lot van twee bemanningen is men nog zeer ongerust. Wanneer ook dezen zijn verloren, zou het aantal slachtofiers tot 55 stijgen. Nog nimmer heeft een dergelijke ramp deze gemeente getroffen. De ver slagenheid is dan ook hier bijzonder groot. De eerste ramp trof de gemeente toen de IJ.M. 242 in het gezicht van de kust door een mijn werd ver nietigd. Deze bemanning bestond uit 6 koppen, allen inwoners dezer gemeente. Op deze ramp volgde een nog grootere, als geheel verloren wor den beschouwd de loggers K.W. 61, 125, 101, 140 23 en 73. Deze loggers zijn reeds drie of vier we ken over tijd. Alle hoop dat er nog een zal terug keren, is reeds lang opgegeven, zoowel bij de vis schers als bij de reederijen. Zal nu op de tweede groote ramp nog een der de volgen De loggers, waarover men thans zich ongerust maakt, zijn de vaartuigen K.W. 151 en 66 Deze vaartuigen zijn reeds 4 dagen over tijd. De laatste vaartuigen, welke zijn binnengeko men, brengen over alle loggers verontrustende tij dingen mede. Vele goederen, van de loggers af komstig, zijn in volle zee drijvende gezien. Er heerscht dan ook een zeer gedrukte stemming. In de wijken, speciaal bewoond door visschers, ver toont zich bijna geen mensch op straat. Kinderen worden in huis gehouden. Er zijn straten welke bijna geheel in rouw gedompeld zijn. Behalve het verlies aan menschenlevens is de materieele schade aanzienlijk. Aangenomen, dat er in het geheel 7 loggers ver loren zijn, komt dit den reederijen te staan op een verlies van bijna 300.000. Het was voor het eerst, dat de reederijen een onderlinge molestver zekering hadden opgericht, zoodat alle reederijen ponds ponds-gewijze in dit verlies zullen hebben bij te dragen. Ons dagelijksch brood. Volgens het Centr. zijn proeven genomen met bijmenging van lijnzaad. Voorloopig waren de re «uitaten bevredigend, zoodat wij binnenkort mo gen verwachten, dat lijnzaad eveneens een be standdeel van ons brood zal uitmaken. Hel per centage is nog niet vastgesteld. HavCr. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het maaien en voor veevoeder gebruiken van on rijpe groent haver is verboden. Maizena-vervalschingen Door den Provincialen Keuringsdienst in Fries: land worden herhaalde malen vervalschingen ge constateerd van maizena. In vele gevallen wordt aardappelmeel of z.g. tapiocameel, met mk-er of minder of in het geheel geen maizena, in de be kende pakjes onder het opschrift maizena gele verd. De directeur van den Keuringsdienst heeft eeN waarschuwende circulaire aan vele grossiers en winkeliers in deze provincie verzonden. Het betooverde kind Te Opheusden werd een jong meisje ziek. Dok teren gaf geen baat. Buurvrouwen wisten het be ter dan de dokter; het kind moest door een kwa de hand zijn aangeraakt. De booze geest moest uitgedreven worden door een zwarte kip in een pot heet water te smoren de heks zou op het anstgeschreeuw van den vo gel verschijnen en vlierstokken zouden de rest: doen. Ter zake van dieren mishandeling stond nu de 41-jarige R. v. O., te Opheusden voor de Tielsche Rechtbank terecht Bekl. bekende de mishande ling gepleegd te hebben op verzoek van de moe der en uit medelijden met haar kindje Vooraf had. den hij en de anderen een hoofdstuk uit den Bij bel gelezen en een borrel gedronken. Een mooie boel daar bij jullie, merkt één der rechters op, hoe kon je toch zoo onmenschej lijk wreed zijn. Geloofde je werkelijk, dat het hel pen zou Dat geloofde beklaagde niet. De vader van het kind was er echter heilig van overtuigd, dat een zwarte kip, vlierstokken, de Bijbel en jenever bij betoovering helpen moesten. Maar waarom heb je dan zëlf de kip niet in de pot geduwd, wordt hem gevraagd. Neen als een nabestaande dat doet helpt het niet, vertelt de man. De volgende getuige, C. Roelofs, beschouwt de zaak van den practischen kant. Oc: ik geloof er niks van, anderen gelooven het wel en laat die dat gelooven. Ik heb me d'r niet tegen verzet, te minder omdat er „wijwater" (jenever) bij was. Die vlierhouten, ja, dat waren secuur goeie, met een extra pit. En toch heeft het niet geholpen, merkt de president oqn. of was de kip wel licht niet zwart genoeg Eisch één nv.nrCevrr^cnisstraf. TrVort a:*i uotr Hoewel het vpc bijzr-.d"'- gunstig is, blijft in den Gelderse!'i Achterhoek de bolerproductie in de fabrieken, in vergelijking met het vorig jaar, 3.0% ten achter. Dit is niet alleen te wijten aan het gobmk - - krach'voeder, waardoor de melk opbrengst rr nder maar ook, omdat vele land bouwers een deel van de melk als veevoeder ge bruiken en anderen i»- veestapel hebben vermin derd. REGF.ERINOSVF.RKL ARING De verklaring door Minister Loudon heden in de Tweede Kamer afgelegd, luidt als volgt Mijnheer de Voorzitter Uit de Nota, die ik u 11 dezer deed toekomen is het aan de Kamer bekend, dat de Regeering in afwachting van de vertraagde totstandkoming eener definitieve economische regeling met de ge associeerde regeeringen, dezen heeft verzocht om een voorschot van 100.000 ton tarwe op de 4oo.ooo ton, welke aan Nederland zouden verze kerd worden bij een definitieve regeling op den voet der Londensche „basis of agreement." De geassocieerde regeeringen stemden daarin tot», doch onder voorwaarde dat dan ook voorloopig het gedeelte onzer scheepsruimte dat bij de de finitieve regeling ter beschikking der geassocieer de belangen zou komen, reeds aanstonds daar voor zou worden afgestaan. Met het oog op een bijeenkomst der geassoci eerden te Londen op 18 dezer werd ik verzocht de beslissing der Nederl. Regeering dien dag te doen kennen. De Regeering te rade gaande met de belangen der volksvoeding, stond gereed op die voorloo- pige schikking in te gaan, toen van geassicieerde zijde plotseling de eisch werd gesteld, dat de even bedoelde tonnage ook in de z.g. „gevaarlijke zone zou varen. Het varen buiten het gevaarlijke gebied was te Londen van Nederl. zijde als een principieele voorwaarde voor het tot stand komen van een schikking gesteld en van geassocieerde zijde had men zich met het opnemen .van de voorwaarde vereenigd. De beweegreden welke tot het stellen van de zen eisch geleid mogen hebben, laat ik in het mid den. De rechmatigheid van zoodanigen eisch kan de Nederl. Regeering niet erkennen. Ook vereenigt zij zich geenen deele met de in enkele landen thans gekweekte opvatting als zou, wanneer de scheepsnood van een oorlogvoerende bovenmatig stijgt, deze volkenrechtelijk bevoegd zijn neutra le scheepen nog wel in massa te dwingen tot het verrichten van diensten uitsluitend in zijn belang; het volkenrecht toch erkent die bevoegdheid slechts bij wijze van hooge uitzondering, n.1. waar het gaat om bereiking van eenig onmiddellijk en noodzakelijk strategisch doel. De Nederl. Regeering gaf na rijp beraad aan de geassocieerde regeeringen te kennen, dat zij zoo wel uit politiek als uit economisch oogpunt de ernstigste bezwaren tegen den gestelden eisch had, doch schortte haar definitief antwoord nog op. Rekening houdende met den tarwenood, die ons land tegen den aanstaanden zomer bedreigt en met de waarschijnlijkheid, dat een weigering het afsnijden van alle overzeesche toevoeren ten ge volge zoude hebben, achtte zij het n.1. haar plicht zich vooraf te vergewissen of er in dat geval brood koren uit Centraal Europa te verkrijgen zou wezen. Zij wendde zich dus tot de Duitsche regeering met de vraag of op de levering binnen twee maan den van minstens 100.000 ton tarwe gerekend zou kunnen worden. Het antwoord was beslist ont kennend, de Duitsche regeering verklaarde dat zij, hoe gaarne ook bereid Nederland te helpen, toch met het oog op de behoeften van enkele harer bondgenooten, niet in staat zoude zijn aan ons verlangen te voldoen, terwijl zelfs ten aanzien van een latere verstrekking, in kleinere hoeveel heid geenerlei zekerheid kon worden verschaft. In die omstandigheden achtte de Re geering zich gedwongen den eisch te aan vaarden, welke door de geassocieerde re geeringen verbonden wordt aan de levering op 15 April a.s. van 100.000 ton tarwe voor de Nederlandsche bevolking. Zij heeft echter haar toestemming afhan kelijk gesteld van de navolgende voor waarden In de eerste plaats moet vaststaan, dat Neder land rekenen kan op de verdeeling der Nederl. scheepsruimte en op de voorziening des lands naar den maatstaf aangegeven in de Londensche „basis", waaromtrent de Regeering thans ook haar definitieve voorstellen Jn hoofdlijnen aan de ge associeerden heeft medegedeeld; ook moet wel begrepen zijn, dat de bunkerkolen, noodig voor het vervoer der voor Nederland volgens de even bedoelde voorziening of „rationeering" bestemde goederen, aan de daarvoor aan te wijzen Nederl. schepen zal worden verstrekt. Voorts zal ten aanzien van de vaart van Ne derl. schepen in het gevaarlijk gebied door de ge associeerde regeeringen gewaarborgd moeten wor den: ten eerste dat die schepen geen troepen of oorlogsbenoodigdheden vervoeren, ten tweede dat zij niet bewapend zullen zijn, ten derde, dat de be manningen geheel vrij blijven al dan niet aan die vaart deel te nemen en eindelijk ten vierde, dat de eventueel vernielde schepen terstond na den oor log door andere vervangen zullen worden. Tot zoover meent de Regeering te moeten gaan. Zij heeft zich daartoe genoopt gevoeld met het oog op den nood niet alleen hier te lande, doch ook in de koloniën, terwijl zij bovendien zich daardoor althans verzekerde van een belangrijk deel van onze vloot, hetgeen voor het heden en de toekomst van ons volk van overwegend belang is. Verder kan noch mag de Regeering gaan. Onjuiste geruchten. Daar geruchten de ronde doen, als zouden de verloven worden ingetrokken en militaire maatre 'gelen aan de kust worden genomen, werd ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze geruchten van alle grond ontbloot zijn. Een plan van den paus. Volgens de „Corriere d'Italia" houdt de paus zich bezig met een plan, om een overeenkomst tusschen alle oorlogsvoerende staten tot stand te Drengen, waardoor aanvallen uit de lucht beperkt zullen worden tot militaire inrichtingen, die ver buiten bewoonde plaatsen zijn gelegen. Pseudo-controleur. Een inwoner der gemeente Delft, had zijn win terprovisie aardappelen bij een tuinder onder de gemeente Rijswijk in bewaring gegeven. Dezer da gen zou hij een HL. thuis krijgen. De man, wien de bezorging werd toevertrouwd werd onderweg aangesproken door iemand die zeide ambtenaar van de levensmiddellen controle te zijn en de aardappelen in beslag nam. Later bleek dat geen der beambtenaren van de inbeslagneming iets af wist, zoodat een handige dief de aardappelen in bezit heeft genomen. Muziekconcours. HELDER 17 Maart In de eerste helft van Juli zal hier een muziek concours worden gehouden van harmonie- en fan faregezelschappen. De ontploffing bij Parijs. Een telegram heeft Zaterdag melding gemaakt van een ontploffing in een munitie depot te St. Denis bij Parijs. Andere berichten noemen Cour- neuve als plaats der ramp. Men weet dat hetof- ficieele bericht van 30 dooden sprak. Echter ge. ven thans via Genève komende berichten een ge heel ander cijfer aan, n.1. niet minder dan 1500 dooden. De ontploffing, aldus een dezer berichten had plaats in een opslagplaats van groote grana ten, gelegen aan den straatweg BourgeaisCour neuve. De militaire gouverneur van Parijs heeft een streng onderzoek gelast. De socialistische af gvaardigde Laval heeft een intcrpelatie naar aan leiding van dze ramp ingediend. Men wilde eerst de Kamerzitting opheffen als een teeken van na- tionalen rouw, maar de socialistische afgevaardig de Jean Bon protesteerde daar tegen, waarop de debatten werden voortgezet. Naar verluidt, zijn meer dan milüoen granaten ontploft. Men dacht te Parijs en omgeving met een nieuwen vlieger aanval te doen te hebben. Duitschland voor een vrede van vergelijk in het Westen De Berlijnsche correspondent van het Neues Wiener Journal meldt In de laatste interfratio- neele~zitting der meerderheidspartijen, waaraan de socialisten Scheidemann en David de centrumle den Erzbcrger, Grimmborn en Gröber en de voor- uilstrevenden Naumann en Hausman, deelnamen, werden de mededeelingen van den kanselier be treffende de conferenties met den keizer en Hin denburg besproken, De al-Duitschers zijn over het verloop van deze conferenties woedend. Men neemt aan, dat de regeering van zins is, een vre de van vergelijk in het Westen te sliuten. KORTEBERICH TE~TT Een 12-tal smokkelaars wilde in. den nacht nabij Roswinkel 5000 repen chocola de en 650 stukken zeep over de grens brengen. Twee smokkelaars werden aange houden. Een boerderij in Opsterland (Friesland) die voor 8 jaar bij publieken verkoop ge kocht werd voor f 17.000, is rui bij publie ke veiling ingezet op 195.000. In Duitschland moet elke voorraad men- schenhaar aangegeven worden; zoowel „ruw" vrouwenhaar als Chineesch haar zullen in be slag worden genomen. Van de inbeslagname zijn uitgesloten de eigen haren der der vrouw (niet al leen de nog op het hoofd zittende, doch ook de uitgevallene en verzamelde) zoolang zij zich in het bezit van de oorspronkelijke eigenaars bevin den. De korfbalwedstrijd, die Zondag te Boskoop ge'speeld moest worden tusschen SpartaanI, uit Rotterdam en Amicita van Boskoop, ging niet door, omdat de Rotterdamsche spelers.... geen broodkaarten hadden Tusschen Londen, Parijs en Rome zal een ge regelde vliegdienst worden ingericht. Het Engelsche voedseldepartement verspreidt een opwekking om dit jaar zonnebloemen te zaaien. De zaden zijn rijk aan olie en aan koste lijk voer voor kippen. Te Weenen hebben onlangs drie groote ver gaderingen van arbeiders voor een algemeene vre de plaats gevonden. Er werd gezegd, dat een ver dere verzwaring van den toestand niet te verdra gen ware, noch physiek, noch moreel. Er moet een einde aan komen. Of zijn de acht millioen dooden en twintig millioen verminkten nog niet genoeg Groote voorraad Winkeliers flink rabat. - BOSKERS PAPIERHANDEL Hippolytushoef.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2