Alkmaarsche Tabak van J.R.KEOSS WEEKBLAD VOOR WIERJNGEN EN OMSTREKEN. In den Rolwagen des Konings. 9e Jaargang:. Vrijdag 21 Maart 1918. No 32- Een vast klant weet, dat WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Interc. No. 19. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz.( Wieringerwaard. PLAATS EL IJ KNIEUWS. bekendmaking. Aan de ingezetenen wordt ter kennis gebracht dat de voor den termijn 26 Maart tot 30 April bij gevoegde bon voor 1 */2 pak kaarsen of schemer lichten, eerst geldig zijn wanneer de aan deze gemeente toegewezen hoeveelheid is gearriveerd. Vooralsnog moeten bedoelde bons dus bewaard blijven. Bij aankomst der kaarsen zal zoo spoedig mogelijk in de ..Wieringer Courant" van de ver krijgbaarstelling worden kennis gegeven. N.B. Het bovenstaande is ook van toepassing op de bijgevoegde zeepbons voor 1 ons zeep. De Directeur v.h. Levensmiddelenb. W. F. LUB. Aanvangende Maandag 25 Maart 1918 zal aan daarop rechthebbende, dat zijn zij die voor geen hooger bedrag dan 1200 belastbaar inkomen in den H.O. zijn aangeslagen, opnieuw gelegenheid worden gegeven tot het bekomen van sajet tegen den prijs van 0.60 per knot. De Directeur, W. F. LUB. uil sluitend gefabriceerd wordt van kwaliteittiahakkeu WEEFSELS VAN PAPIER. Wat voor enkele jaren onmogelijk en voor alles ennoodig scheen wordt thans mogelijk en bitter noodig. Wij hebben op het oog de weefsels van papierga rens gemaakt, welke o wonder, gewasschen kun nen worden. Natuurlijk moet daarmede voorzich tigheid betracht worden en kan men het goed niet wringen en knijpen, zooals men dat met wollen- of katoenen stoffen gewoolijk doet, Deze papierstof fen ter vervanging van de tegenwoordig uL.iunuaai dure wollen ot katoenen stoffen. Papier is stug, zal men zeggen; toch heft een fabriek in Twente het zoover gebracht, dat zij inderdaad souple papierweefsels levert, welke voor gordijnen geknipt zijn. Op de Tweede Jaar beurs hing inderdaad een stel gordijnen aan rin gen schuivende op een stok en op het eerste ge zicht was het er niet aan te zien, dat de grond stof eigenlijk inferieur was. Nu valt papier erg mede, wat sterkte betreft, als men het maar niet met prima wol of katoen vergelijkt b.v. draagt men in Duitschland (natuur lijk noodgedwongen) er kleeding van maakt men feulleton. Van J. D. HANS EN. Op een helderen Augustusmorgen van het jaar 1686 hield koning Lodewijk XIV van Frankrijk raad met zijn ministers in een zaal van het prach tige nieuwe slot te Versailles. Anders hadden de zittingen gewoonlijk plaats 'in een salon van de markiezin De Maintenon, die sinds het vorige jaar morganatisch, d.w.z. met de linkerhand met den Koning gehuwd was en een grooten invloed op de staatszaken oefende, soms tot welzijn, soms ook tot het ongeluk van Frank rijk. Dezen middag echter was de markiezin niet wel en hield zij haar bed. Nadat de Koning verstrooid eenige voordrach ten had aangehoord, zond hij den een na den an der zijne ministers weg, totdat er ten laatste nog maar een enkele overbleef, namelijk Desmarets, Generaal controleur der financiën, gelijk destijds de titel luidde van den minister van financiën. Na den dood in 1683 van den genialen Colbert had Desmarets deze waardigheid verkregen. Het was een schrandere, geestvolle man met veel doorzicht, doch zijne verantwoordelijke betrek king was de moeielijkste, die men zich slechts denken kan, want de financiën van den Staat ver j keerden, helaas, niet in zulk een toestand als het wel wezen moest. Welnu," zeide de Koning, „begin nu maar i weer met uw gewoon klaaglied." „Sire," antwoordde de gcneraal-controleur, „het bedroeft mij inderdaad diep. dat ik niet in staat ben u heugelijke mededeelingen te doen." „Mijnheer Bernard toont zich dus zoo eigen zinnig en taai Hij wil volstrekt de nieuwe lee ning van 40 millioen niet op zich nemen Deze persoon, waarvan de Koning sprak was Samuel Bernard te Parijs, destijds de rijkste en ta lentvolste geldman uit geheel Frankrijk. „Ach, sire I" klaagde Desmarets, „ik heb per. er postzakken van zoowel als tentdoek voor het leger. Ook zonneschermen voor buiten aan de huizen. In dezen tijd van duurte kan men toch al moei lijk voor een eenvoudig stelletje half wollen gor dijnen voor de slaapkamer (aan een raam) 120 betalen. Men zal dat ook niet doen. wanneer men een zeer goed surrogaat, dat lange jaren meegaat (in alle gevallen zoolang medegaat totdat de wollen gordijnen weer zeer veel minder kos ten) voor nog geen 20 kan krijgen. Ziedaar het succes van de papieren gordijnen. Zonder twijfel moet de Hollandsche huisvrouw over een heeleboel heenstappen, want haar supe roriteit, wat eischen betreft, is niet spoedig aan het wankelen te brengen. Toch zal haar verstand zegevieren, wanneer zij realiseert, dat het surrogaat ongeveer een zesde kost van den prijs van het origineele. Zoolang de wollenstoffennood h^erscht, en de ze schaarschte zal nog veel erger worden, hoe meer schepen, die de kostelijke wol van het groo te wol produceerende werelddeel Australië naar Eurcpeesche frabrieken vervoeren, getorpedeerd worden, zal het papieren weefsel, van Nederland sche grondstoffen gemaakt in Nederland gespon nen en geweven, een welkom surrogaat zijn. Ook .r *t„ g^vuïvuupe Kaïoen en katoenen stoften moeten wii niet meer rekenen, zoolang Amerika resp. Engeland, niets of zeer weinig doorlaat. Deze landen toch hebben zelf veel noodig en krijgen weinig aan van, Amerika (het katoen producee- rend land bii uitnemendheid), omdat weer de be- noodigde scheepsruimte ontbreekt. Daarbij komt, dat Amerikanen de centralen, dag en nacbt wer ken en het op die manier plotseling veroverd af zetgebied met alle macht zullen trachten tc hand haven. Wij zullen hier dus voorloopig wel aan papier weefsels moeten wennen en misschien zullen we nog blijde zijn, da\ wij het surrogaat tenminste soonlijk met Bernard gesproken en al mijn best gedaan om hein voor de zaak genegen te maken. Hij is immers de eenigste, die thans aan de be denkelijke verlegenheid van de koninklijke, schat kist vermag te verhelpen wanneer hij slechts wil." „En wat bezigde hij dan wel voor uitvluchten?" „Hij beweerde, dat hij niet meer in staat was om te helpen, het openbaar krediet was al te zeer gedaald, daar men de intresten van de staats obligatiën niet meer betaald had, en de generale pachters op de bedragen der belastingen voor do eerstvolgende drie jaren reeds aanzienlijke voor schotten verleend hadden. ,/Het is waar," zeide de Koning gemelijk, „de oorlog met de Nederlanden, die onze regeering en het lgeer werl roem, maar geen voordeel bracht, heeft veel geld gekost." „En dan behage het Uwe Majesteit te bedenken, dat de kostbare bouwwerken vele millioenen ver slonden hebben en nog is het einde der uitgaven niet te overzien. Tot op dit oogenblik zijn hon - derd en vijftig millioen uitbetaald geworden en toch zijn vele rekeningen nog onbetaald geble ven." t „Deze moeten in de eerste plaats betaald wor den riep de Koning heftig. „Ik zie, helaas, geen uitweg meer, Sire." ..Welzoo, mijnheer, zulke gezegden gebruikte Colbert nooit." „Colbert, Sire, dit onvergelijkelijke financieel genie, had het geluk om ter rechter tijd te stre ven voor de algeheele uitputting in de huishou ding van den Staat plaats had. Och. ook hij zou met al zijn talent thans geen raad hebben weten te schaffen." „Mijnheer de generaal-controleur het is uw zaak om raad te schaffen. Aangezien volgens uwe mee ning Samuel Bernard de eenige is. die in staat is te helpen, zoo moeten wij hem op de een of an dere wijza daarvoor zien te winnen. „Al mijn denken en don, siere. is slechts aan Uw Majesteit gewijd. Ik zal er over nadenken, om zoo noodig nog waarborgen te vinden, die het mo gelijk maken, om mijnheer Samuel Bernard nog er toe te doen besluiten, om de leening van 40 mil lioen op zich te nemen." „Doe zulks. Frankrijk is een rijk, gezegend land, hier in het land kunnen krijgen, voor gordijnen al thans. Wij gelooven niet, dat de komende twee jaren een behoefte aan papieren kleeding zullen bren gen. ÖEMKNQDNIEUWS. UITVAARVERBOD VAN BINNENSCHEPEN. Naar de N. Rott. Ct. meldt, is sinds gistermid dag een uitvaarverbod voor de Nederlandsche bin nenschepen naar Duitschland en België van kt acht geworden. De Duitsche regeering geeft nar; de in Duitschland en België liggende Nederlandïche b.'ri nenschepen geen vergunning naar Nederland le varen. Pootaardappelen. Het vervoerverbod van pootaardappelen is niet van toepassing op het vervoer van de opslagplaats van den landbouwer naar het veld, waar de aard appelen zullen worden gepoot, mits het vervoer plaats vindt langs den kortst mogelijken v/eg en tusscheen 1 uur voor voor zonsopgang en 1 uu» na zonsondergang. Een Boelhuis. Terwijl Zaterdag op een boerderij bij den Eier landschen vuurtoren een boelhuis werd .gehouden, kwam er een bevel van den militairen comman dant, dat men zich moest verwijderen, daar op minder dan 1500 M. afstand een mijn op het strand lag. Notaris en bezoekers trokken af, de verkooping werd uitgesteld. Een paard als aanbrenger Nabij de grens bij Zevenaar werden vorige week twee paarden opgevangen, die geheel waren be hangen met smokkelwaren. De eigenaar was niet bekend en om nu dezen te kunnen opsporen lieten het kan wel eens in geldverlegenheid geraken, doch het krediet van mijn Staat zal ten minste zoolang ik leef onverwrikbaar zijn. Ik vertrouw van uw kunde en uw schranderheid, dat gij al de ze moeielijkheden zoo spoedig mogelijk overwon nen zult hebben. Een minister van iinancien in Frankrijk mag het woord onmogelijk niet kennen. Desmarets boog eerbiedig en verliet, geheel ter neergedrukt door de koninklijke terrechtwijzing, de zaal. Lodewijk herademde, toen hij voor dezen dag de staatszaken voleindigd had. De prachtige pen dule op de schoorsteenmantel sloeg met zilver helderen klank elf uur. De Koning drukte op een schel. Een lakei trad binnen. „De rolwagen moet dadelijk voorkomen De Koning greep daarop zijn stok met gouden knop en schreed eenigszins met moeite uit de zaal en een galerei over om vervolgens de breede trap af te gaan. Hij had zich namelijk een dag of wat te voren op de jacht den linkervoet verstuikt Toen hij beneden in het portaal kwam, stond de rolwagen reeds gereed. Dit merkwaardig voertuig was eerst sinds korten tijd in gebruik. Mevrouw De Maintenon, die twee jaar ouder was dan d« Koning en wie hel Ioopen in de uitgestrekte tui nen moeielijk viel, had dit vervoermddel uitgevou den en door een bekwamen wagenmaker laten vervaardigen. De wagen bood ruimte aan voor twee personen. Rechts placht Lodewijk, links de markiezin te zitt. Het inwendige was prachtig met blauw, met wapens doorwerkt fluweel bekleed en het gestel rustte op vier lage wielen. De wagen werd door twee sterke lakeien voort geduwd, die de Koning geen aanwijzing omtrent de te nemen richting behoefde te geven, want door middel van een sierlijke stuurstang kon hij zelf het voertuig naar willekeur sturen. Daar heden mevrouw De Maintenon niet wel was. zoo maakte de Koning alleen in den rolwa gen een wandelrit door het park van Versailles. waarmede hij overigens ditmaal een bijzonder doel beoogde. De schepper dezer grootste en bewonderens waardige tuinen en parken, zijn oppertuinmee- ster Lenotre had hem namelijk medegedeeld, dat de kommiezen een der paarden vrij loopen en volgden zijn spoor. Het dier begaf zich naar een op een uur gaans gelegen boerderij, waar het in den stal ging staan. De rest van het raadsel wai toen spoedig opgelost. Postzegel-va r valscing Sedert geruimen tijd schijnt handel in valsche postzegels gedreven le worden, vo^-namelijk in die van vroegere uitgiften der koloniën Het be treft hier de bekende Tourniesche vervalscbingen Zelfs werd met een stempel van een Amsterdara- sche firma gewerkt. Te Rotterdam zijn een aantal valsche 2egeU en de valsche garantiestempel ontdekt. De persoon, die ze op zich had. noemde de bron van herkomst In Arnhem werd tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. De zaak van levering. Heden diende voor hel gerechtshof te Amster dam de zaak tegen J. van Levering, kassier van de Boerenleenbank te Zijpe, beschuldigd van ver duostering, die, hoewel hij zijn geheele bezit voor de dekking van de tekorten had beschikbaar ge steld, waardoor hij alles kon dekken en alleen zelf de schade draagt, (zijn bezit was juist toereikend) door de Alkmaarsche rechtbank tot 1 J* jaar ge vangenisstraf veroordeeld was. De advocaat-generaal eischte 8 maanden ge vangenisstraf. De verdediger. Mr. de Groot, uit Alkmaar, bepleitte clementie. Ben Amerikaansche predikant aan 'twoord- De C h te Newark voor 500 scheepabou warbeidvrs heelt gehouden. Al ik voor den rechterstoel van den Al machtige sta. aldus deze predikant, moet ik mijn God rustig in de oogen kuuneu ziet» en Hem knnnen zeggen, dat ik de Duit- schers een flinken hak heb gezet alvorens het hoofd ter ruste te leggen. Het doel van dezen weleerwaarde was, de Amerikaansche acheepsbouwarbeidei» op te wekken tot een uiterste krachtsinspanning om zooveel mogelijk scheepsruimte aau le bouwen. Ten einde dit doel te bereiken, be diende dominee zich vau verschillende krachtsuitdrukkingen. Zoo brulde hij ouder meer: Naar de hel met de DuitsehersAls de statuën in en op het basis van de Latona, de Apollo vao den herfst en den winter eindelijlAge plaatst waren. Deze statuën, werken van de voortreffelijke beeldhouwers Girardon, Guerin en Marsy wilde de Koning heden in oogenschouw nemen, Lodewijk stapte dus in den rolwagen en liet zich eerst door de Allé de i'Orangerie naar het Bosquet de Ia Reine rijden. Hier stuurde hij zich zelf de Herfstallee in naar het Bosquet du Miroir hir wachtte de oppertuinmeestcr den hoogen be zoeker op.. André Lenotre was destijds een drie en zeven- tigjarige grijsaard met sneeuwwitte haren en een vriendelijk en schrander gelaat. Zijn roem was ver over de grenzen van Frankrijk doo geheel Europa gedrongen. Hij had de tuinen van Chantilly. St. Cloud, Meudon, Sceaux, Fontainebleau en van de Tuilerieën in Parijs door zijn kunst verschoond, in St. Germain en Laye de wondervolle tuinterras sen geschapen, maar de tuinen van Versailles moesten als zijn meesterstuk beschouwd worden. Zelfs nog in enzen tijd. waarin de oud-Franscbe tuinierskunst niet meer gehuldigd wordt, wekken zij de bewondering op. Eerbiedig begroette Lenotre den machtigen mo narch. wiens prachtlievendheid het hem mogelijk had gemaakt, om zulke wonderen te wrochten. „Nu, mijn waarde Lenotre. waar wilt ge me nu het eerst heen voeren vroeg Lodewijk. Met Uwr Majesteits genadige goedkeuring het allereerst naar het Apollobassin.a waar in de laat ste dagen de groote groep van den Zonnegod en van Thetis met de Nyraphem geplaatst is gewor den." antwoordde Lenotre. „Da.1 maar vooruit I" De rolwagen werd weder in beweging gebracht. Daarnaast liep de oppertuinman be'tendig met den Kening pratend en hem op vele zaken op merkzaam makende De plaatsing der statuën bij het Apollobekken was zóó schoon en effectvol als men die slechts denken kon. Geheel er door in verukking gebracht gaf Lodewijk er zijn goedkeuring in de minzaamste woorden over te kennen. s. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1