gij ooit een man ontmoet, die een bom bij zich heeft, zeg dan nietKomt hier, broeder, laat ons tezamen bidden Neen, bindt hem, breng hem bui ten het land, leg de verdoemde bom op zijn borst enwacht op eenige meters afstand tot de bom ont ploft en hem naar de hel zendt, waar hij en de keizer thuis hooren. Behandel 'n Duitschen pro pagandist op dezelfde manier. Timmer zijn ge zicht in elkaar. Gij hebt touwen hier en stalen sta ven. Gebruikte ze Honden en katten slachtoffers van den duikbootoorlog. De Daily Mail meldt, dat de inrichtingen voor het pijnloos dooden van huisdieren het niet den dag drukker krijgen. De directeur van een dezer inrichtingen heeft verklaard, dat er tegenwoordig meer dan tweemaal zooveel honden worden ge dood als vroeger. Een Londensche inrichting doodt gemiddeld 1500 katten per maand. Dat zoo vele menschen hun huisdieren opruimen is in hoofdzaak toe te schrijven aan het gebrek aan voedsel. Hooge vrachttarieven Te Gorichem passeeren een massa schepen met riet beladen in de Biesbosch met bestemming naar de bestaande papierfabrieken in de provincie Gro ningen. Als bewijs dat ook het riet buitengewoon ia prijs moet stijgen tengevolge het door den Minis ter goedgekeurd scheepsbevrachtingtarief kan die nen. dat eenige jaren geleden Voor een lading riet ia een schip van 208 ton groot, vanaf de Bies bosch haar Gluckstad bij Hamburg 440 gulden werd betaald. Thans kost de vracht van dezelfde quantum riet in een dito schip 1100 naar Gronin gen, welke reis een reis een.derde korter is dan de eerstgenoemde. Grieven tegen de schippers. Toen verleden jaar de schippers staakten, om dat zij niet tevreden waren met de wijze, waarop de bevrachtingen geschiedden.'heeft minister Pos thuraa een regeling ingesteld, volgens welke de bevrachtingen bij beurtlijst werden toegewezen. Nu die regeling een jaar lang van kracht is ge weest. regent het klachten vooral van de zijde van den handel, die lang niet tevreden is ovr de schip pers. De handelaars, die vrachten te water ver zenden, beschuldigen den Algemeenen Schippers bond van willekeurige handelwijzen en terrorisme 7.ij hebben de vorige weck te Den Haag een verga dering gehouden, waarin tal van grieven zijn geuit Een commissie werd benoemd, die zal onderzoe ken op welke wijze verbetering is te brengen in Men ziet het ook hier alweer, dat een wettenjKu regeling het ver moet afleggen tegen de normale, die door vraag en aanbod ontstaat. Spekquaestie. In de gemeente Smallingerland slachtten begin dezer week twee ingezetenen samen een varken. Het spek werd bij de slager in bewaring gegeven. Op last van den burgemeester werd het in beslag genomen. De eigenaren wendden zich tot den Mi nister, die dezen in het gelijk stelden. Een hunner met s Ministers antwoord naar den Burgemeester die na lezing paf staat. Hij haalt zijn telegram van den Minister waarin deze gelast al het spek in be slag te nemen. Nu begrijpt de eigenaar van het spek er niets van. De burgemeester houdt eintus- schen het spek vast. Cursus voor melkcont*ol«urs te Hoorn. De cursus in melkonderzoek ter opleiding van controleurs voor rundveefokvereenigingen, zuivel fabrieken en melkinrichtingen, welke van half September 1917 tot begin Maart 1918 vanwege het Rijkszuivelconsulentschap voor de provincie Noordholland te Hoorn gegeven, werd tot het ein de gevolgd door 23 leerlingen. Aan 20 deelnemers kon het diploma van bekwaamheid worden uitga reikt, terwijl 3 leerlingen moesten worden afge wezen. Tot de geslaagden behooren o.a. F. Heuvel, Heerhugowaard. A. Keesman, Barsin- gerhorn. C. Koning, Beets, B. Koster, Jisp. A. Zee. Twisk. TABAK In het Weslland nemen sommige tuinders een proef met het telen van tabak in de warenhuizen ter vervanging van de tomaten, die geen gunstig vooruitzicht bieden. Ook zal de tabak op den kou den grond beproefd worden als 2de vrucht na vroege groenten, dan ter vervanging van de na- tuurtomaten. Beloonde bemanning. Volgens bericht uit Londen heeft de bemanning van het Nederlandsche stoomschip Ambon. dat Fe bruari 1917 door een Duitschc duikboot in het Ka naai werd getorpedeerd, van de admiraliteit 9450 pcnd reddingsgeld ontvangen. De lading van de Ambon werd op 322.403 pond geschat. Geen chocolade. Bij de VTIde infanterie-brigade is dezer dagen de navolggende brigade-order uitgegeven ..Waar d schaarschte aan voedingsmiddelij in vaderland zich reeds doet gevoelen, de voor uitzichten voor de toekomst in dit opzicht alles behalve rooskleurig ziin en niet te voorzien is waartoe het nog kan komen, is het de plicht van ieder Nederlander zich te onthouden van het ge bruik van voedzame genotmiddelen. En zulk? geldt ook voor den Ned. soldaat, die immers beter gevoed wordt dan thans het groot ste deel van ons volk. Aangezien door mij nu herhaaldelijk wordt waar genomen, dat bij „het rusten" gedurende kleinere en grootere oefeningen met toestemming van de commandanten door enkele manschappen choco lade wordt verkocht, wordt zulks door mij bij de brigade onder mijn bevel tot nader order verbo den. Blauwmaanzaadkoeken. De prijs van blauwmaanzaadkoeken, welke in Maart worden toegewezen door de regeering is 29 per 100 K.G. De leveringsvoorwaarden zijn dezelfde als vermeld in de beschikking van 13 Maart voor inlandsche raapkoeken. Het aanstaande offensief 7 Men meldt uit Berlijn In de breede sectoren van W.-front i9 de ar- tillericslag in volle hevigheid ontbrand. Bloembollenvelden In de geheele bloembollenstreek staan de nar cissen in vollen bloei. Langs hoofd en zijwegen dus langs spoor en trambanen kan men volop ge nieten van de vakken zuiver wit en zuiver geel en blauw in allerlei schakeeringen. De hyacinthen beginnen langzamerhand kleur te bekennen. Tweede Kamerverkiezingen. Door de Christen-Democraat te Sneek zijn tot candidaten voor de Tweede Kamer voor Fries- laad gesteld de heeren A. P. Staalman, oud Ka merlid, en P. P. Hartendorf. Biaaea enkele dagen zal het program van ac tie der christen-democraten worden gepubliceerd. AARDIGE PROEFNEMING. Wij lezen in het Utrechtsche Dagblad, dat er Woensdag in de brave Bisschopstad 84 rijwielen zijn gestolen. Maar.... die dieven waren allen.... agent van politie De hoofdcommissaris, de heer Van 't Sant, heeft een proef willen nemen en heeft aan 10 agenten in burgerkleeding de order gegeven: alle fietsen, die onbeheerd langs de straat stonden, als gevonden voorwerp te beschouwerf en in te pikken. Tien agenten werden te 7 uur uitgestuurd, heb ben alle deelen van de stad doorkruist en moes ten om 3 uur hun strooptoch staken. En in die 8 uur hebben de tien 84 fietsen weten te stelen Een respectabel cijfer Waarmee zonneklaar het bewijs is geleverd, dat het groote aantal fietsendiefstallen, die den laatstcn tijd daar zijn gepleegd, niet is toe te schrij ven aan de groote brutaliteit van de rijwieldieven maar aan de verregaande nonchalance van het fietsrijdend publiek. Bij haast alle rijwielen, die onbeheerd stonden hebben de agenten eerst eens 'n poosje rustig uit gekeken en afgewacht, of de eigenaar soms ook - '-'vm datfen, dan wel er op eenigerlei wijze een oogje op hieia. ouim nuut of tien in de omgeving van het rijwiel ver keerd zonder dat de bezitter zich vertoonde. Had 't wachten lang genoeg geduurd, dan sprong de agent erop en reed er doodbedaard mee weg. Naar het hoofdbureau. Op sommige fietsen zat een 'ilot. Hindert niet; de, agent nam het karretje op zijn schouders en sjouwde het zóó weg, zonder dat er een haan naar kraaide. Het is slechts in twee gevallen dat er een bot sing is voorgekomen 't Eeerst des morgens op de OudeGracht. Een agent sprong op een fiets, die voor een sigaren winkel stond. Doch juist op hetzelfde de moment kwamen de bezoekers van den winkel, o.w. de eigenaar, naar buiten. Ze hadden het snoode be drijf van den pseudo dief in de gaten en bom de agent reed precies m 's mans armen. De laat ste dacht natuurlijk een prachtvangst te hebben gedaan, en pakte den agent in zijn kraag, die zich, overeenkomstig zijn orders, zonder verzet naar het hoofdbureau liet transporteeren. Daar de ont knooping en het tableau Een andere agent werd door den eigenaar ge snapt, toen hij aan de Vischmarkt op een rijwiel wegreed. „Houdt 'm, houdt 'm Een voorbijgan ger, die blijkbaar niet voor 'n kleintje vervaard was, gaf een schop tegen het rijwiel, zoodat de pseudo-dief omver viel. „M'n arrestant" de agent werd naar het hoofdbureau „gesleept", waar de zaak werd opgehelderd. Schurft in Limburg Ter bestrijding van de tegenwoordig in vele Lim burgsche gemeenten voorkomende gevallen van schurft, waarvan de besmetting in hoofdzaak door Duitsche deserteurs wordt overgebracht, zal er te Kerkrade een leegstaand klooster van Fransche paters, Franciscanen, tot ontsmettingsgebouw wor den ingericht. Een 100-tal patiënten hoopt men dagelijks te kunnen behandelen en reeds na een behandeling van twee dagen denkt men de meesten als ge nezen te kunnen ontslaan. ONZE SCHEPEN GEREQUIREERD. Blijkens op 21 dezer, des avonds, aan het minis terie van Buitenlandsche Zaken ontvangen tele gram van Hr. M?. «*ezant te Londen heeft de Brit sche regeering, te kennen gegeven, dat de verbon den regeeringen onmiddellijk zullen beginnen met de inbeslagneming der schepen. Van Hr. M*. gezant te Washington is nog geen bericht ter zake ontvangen. EEN VERKLARING VAN LORD CECIL. De geassc-'^erde regeeringen garandeeren dal schepen, welke van heden af Nederlandsche ha vens verlaten, niet zonder toestemming, door de geassocieerde regeeringen in dienst zullen worden genomen. Vijftigduizend ton tarwe of een evenre dige hoeveelheid meel zal zoo spoedig mogelijk uit een Noord-Amerikaansche haven naar Neder land worden verscheept, terwijl een even groote hoeveelheid van uit een Zuid-Amerikaansche ha ven zal worden gezonden. droogmaking van de zuiderzee. Het wetsontwerp aangenomen. De Tweede Kamer heeft in den loop van den avond het wetsontwerpGedeeltelijke afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, zonder hoofde lijke stmming aangenomen. De vergadering begroette cfit resultaat met applaus. Voor minister Lely, wiens eerste ontwerp in 1901 het niet verder bracht dan de indiening, is de beslissing van thans een bijzonder groote vol doening en in zekeren zin de bekroning van een deel van zijn levensarbeid, waaraan hij zich met bekwaamheid en toewijding gegeven heeft. Hij werd dan ook op dit historisch oogenblik van alle kanten hartelijk gelukgewenscht. raad van anna - paulowna op Dins dag 1.1. Werd besloten aan den heer J. Wessel Sr. op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als tele foonhouder. Tevens werd het voorstel van de hoof den van school I en II goedgekeurd, om bij de in stelling van den zomertijd de school een half uur later te doen aanvangen. Op een verzoek van K. L. van Gorkum, om ee* bijdrage in de kosten voor de beplanting van zijn tuin werd op voorstel van B. en W. besloten en kele boom- en haagplantingen voor rekening van de gemeente te nemen. De nieuwe verordening op de heffing van den hoofdei, omslag werd aangenomen. Het maximum te heffen bedrag is hier gebracht op 40.000 en de kosten voor noodzakelijk levensonderhoud van 300.op 450. Naar aanleiding van een verzoek van de mid- denstandsvereeniging, om dit jaar geen danstent meer op de kermis toe te lat. gaf voorz. te ken nen, dat de al of niet toelating behoort tot de be voegdheid van den burgemeester. De heer Koorn vond dat erg vreemd, omdat toch de beslissing om al of geen kermis te hou den aan den Raad ligt, terwijl over de toelating van vermakelijkheden de burgemeester comman deert. Het voorstel van B. en W. om niet op het ver zoek in te gaan werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Vervolgens werd behandeld de wijzigingen in de salarisregeling van het onderwijzend personeel Ged. Staten dan, stellen zich tevreden met 5 verhoogingen van 100 en wel na 3, 5, 7, 9 en 11 jaar, doch willen dan in de verordërfng zien op- 1 Mat de verordening voor 1 Tanuari 1920 zal worden herzien De raad haa besloten tot 4 verhoogingen en B. en W. stellen voor, om op het voorstel Ged. Staten in te gaan, doch zonder de bepaling, dat de verordening voof 1920 wordt herzien. Waar andere verordening voor 10 jaar geldig zijn, meenen B. en W. dat het niet noodig is, om deze voor 2 jaar vast te stellen. Het voorstel van B. en W. werdt na eenige dis cussiën aangenomen. Voorzitter deelde mede, dat de agent van poli tie Teutelink uit zijn woning moest en er geen andere woning beschikbaar was. Het Dag. Be stuur heeft toen gemeend een der 3 huizen die aan den Nieuwen Molenvaartsweg te koop waren, zoo mogelijk te koopen en hebben dit, waar de prijs hem redelijk voorkwam. gedaan en wel voor 2300.De huurprijs stellen B. en W. voor op 2.50 te bepalen. Met algemeene stemmen werd besloten tot aan koop van het perceel, eveneens tot het aangaan van een geldleening a 2500. tegen ten hoogste 43/4 af te lossen in 20 jaar. in 10 jaar af te los sen; voorstel-De Graaf 16 jaar, welke voorstel len werden verworpen. Bij de rondvraag vestigde de heer Koorn er de aandacht op hoe in verschillende gemeenten huur commissies zijn gevormd, die tot taak hebben de buitengewone opdrijving van huur tegen te gaan. Ligt het niet op onzen weg om ook hier een der gelijke commissie in het leven te roepen Voorzitter wilde als de toestand hier zoo is dat dit noodig is, gaarne in meewerken. Bouwen s echter een allerverschrikkelijkst dure geschiedenis en voorzitter kijkt dan ook uit naar het beloofde wetsvoorstel, betreffende het woning vraagstuk. De heer Koorn meende dat bouwen niet zoo heel veel duurder is, b.v. in den Helder werd ge bouwd voor 2800. Voorzitter daarentgen zag onlangs nog een zeer eenvoudig plannetje voor 3000, waarbij dan nog komt de koopprijs van den grond. Wat een huur prijs moet dat dan wel niet worden De woning is trouwens zooals gezegd van zeer jonge datum. De heer Stammes noemde het bouwen van nood woningen met financieelen steun va het Nationaal Steuncomité en nadat nog enkele opmerkigen wa ren gemaakt, deed voorzitter toezegging dat B. en W. de aandacht zullen blijven schenken aan hetgeen de heer Koorn had opgemerkt. Hierna sluiting- kort e b e r f c hTt e n7 Dat de woningnood in Overschie ook zeer sterk is. blijkt dat momentaal geen woningen bc - schikbaar zijn beneden den huurprijs van 3 gul den per week. Door het Rijk zullen, naar wij vernemen eenige houten woningen worden gebouwd voor de daar wonende geiinterneerden. Een kattenslachterij is te Vlissingen ontdekt. Onze regeering overweegt de mogelijkheid tegen den volgenden winter goedkoope bukskins voor de bevolking beschikbaar te stellen. Tot dit doel zouden dan alle wol en lompen door de re geering worden gevorderd. Op een te Tilburg ge houden vergadering van bukskinfabrikanten is overwogen, hoe eventueel aan het verlangen der regeering kan worden voldaan. De regeeringsbuks kin zal eventueel in vijf qualiteiten worden ge leverd- Het vervoer van runderen per spoor is voor loopig weer toegestaan. plaatselijknieuws. Verleden Dinsdag vergaderde de Afd. Wic- ringen van het Witte Kruis in het lokaal van den heer N. Kok. Aanwezig waren 45 van de ïiuim 800 leden. Na opening van den vice-voorzden heer Stavenga, werden door den secr, den hcir Berghuis, de zeer uitgebreide en prachtig samen gestelde notulen gelezen. Deze werden, evenals het daaropvolgend jaarverslag onder daverend applaus goedgekeurd. Hartelijke woorden van dank werden in het jaarverslag gebracht aan de vertrokken voorz, den heer de Goeje, voor al het goede, dat hij voor de afd. had bewerkstelligd.. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer O. Bosker het woord. Hij spreekt zijn afkeuring uit over het anonieme be richt in de Schager Cour., waarin de naam van Dr. de Goeje door het slijk wordt gesleurd. Hij stelt voor, dat de vergadering hiermede haar in stemming betuigt, en dat door middel van dat zelfde blad aan dit besluit bekendheid wordt ge geven.Applaus. Bij monde van den heer B. Kraan brengt de Commissie tot nazien van de rekening rapport uit en zegt. dat alles in keurige orde is bevonden en hij maakt zijn compliment aan den penning-- meester voor de prachtige administratie. Onder de grootste aandacht wordt hierop de rekening en verantwoording en het jaarverslag van het fi nancieel beheer van den penningmeester, den heer J. de Beurs, aangehoord en alles vervol gens onder applaus goedgekeurd en vastgesteld. Een uitvoerig en zaakrijk verslag werd hierop uitgebracht van de Algem. vergad. te Amsterdam door den afgevaardigde, den heer Stavenga. Volgde bestuursverkiezing. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. Kaan en herkozen als bestuurs leden de heeren D. Minnes en Stavenga. Ter ver vulling van de vacature- Kaan werd als bestuurs lid gekozen de heer M. S. Bakker. De begrooting voor 1918 werd hierna vastge- sielü uF 2225 Op voorstel van h^t bestuur werden naast de heer W. J. Bruul als eereleden gekozen de hee» ren Dr. de Goeje, Dr. Koops, en Ds. Bax. Bij de rondvraag, zegt de heer O. Bosker ge ruchten te hebben gehoord, als zoude in sommige gevallen patiënten te karig met zusterhulp wor den bedeeld. Heeft het bestuur hieromtrent ook klachten vernomen Voorz. vraagt of de heer Bosker gegronde klach ten heeft. De heer Bosker zegt, dit juist van 't bestuur te willen hooren. De heer C. Kaan beweert feiten te kunnen noe men; zooals bij J. Bakker te Den Oever, waar geen behoorlijke verpleging is geschied. De heer Bosker acht het raadzaam, dat behal ve de arats, ook het Bestuur van het Witte Kruis zeggingsschap over de 'zuster heeft en wil de in- stuctie aldus zien gewijzigd. De vergadering keurt het goed, dat hierover in een volgende algemeene vergadring wordt beslist. Hierna volgde sluiting. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN Geboren Cornelis, zoon van C. Asjes en M. Omis; Augustus, z.v. A. Engel en W. van Aertse- iaer. OndertrouwdKlaas Hakvoort en Dieuwertje Baijs. Overleden Antje Stadig oud 11 jaar d'.v. KI. Stadig en G. Bakker. Trijntje Klein oud 24 jaar d.v. D. Klein (overleden) en Gr. Tijsen. S, Kinnen, oud 60 jaren PREDIKBEURTEN n Zondag 24 Maart 1918. NED. HERVORMDE GEMEENTE te: Oosterland 10 uur v.m. Ds. de Vries Bevestiging Lidmaten. Hippolytushoef 2 uur nam. Ds. De Vries. Bevestiging Lidmaten. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef 10 uur voorm. Ds. Leendertz, H.-Doop REHOBOHT. Voorm. 10 uur de Heer Stavenga. J 1 - Heden overleed tot onze diepe droef heid onze innig geliefde dochter en zuster TRIJNTJE KLEIN in den leeftijd van 24 jaren. Hoe zwaar ons deze slag valt zullen al len beseffen, die onze dierbare overledene van nabij hebben gekend. WED. D. KLEIN en Kinderen. Wieringen, 21 Maart 1918.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2