WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. In den Rolwagen des Koéjs. 9e Jaargang. Dinsdag 26 Maart 1918. No 33. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fO.J.0 0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoef, Wieringcn Tel. Interc. No 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Ann« - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. GEMENDNIEUWS. Vrouwen en de distributie. Bij Kon. besluit is Ihaos eeu vrouwenco mité voor de distributie ingesteld. Dit zal tot taak hebben, gebruik makende van de gegevens der verschillende distributiebureaux een overzicht te verschaffen van de beschik bare voorraden van levensmiddelen. Aan de hand daarvan zullen dan de' huisvrouwen zoo volledig mogelijk ingelicht worden vooi doelmatig en zuiuig gebiuik der verschil lende artikelen. Toegevoegd is aan het co mité eene commissie van advies, vertegen woordigende den Bond van Lecraressen bij het Huishoudouderwijs. Engeland volgt. Reuter vernam uit Louden, dat aan .de haven autoriteiten instructies zijn gegeven om beslag te leggen op de Nederlandsche schepen Ln de havens van Engeland liggen tussehen de 20 a 25 schepen, met een to taal van ougeveer 30,000 ton. Bij het vervullen der noodzakelijke tor- majiteileo zal men zorg dragen, dat reke ning wordt gehouden met de natuurlijke gevoeligheid der Nederlanders. Er zijn aan de plaatselijke autoriteiten instruc'ies gege ven om dit punt zeer nauwgezet in acht te nemen. Wanneer officieren eu manschappen naar huis weDSchen terug te koeren, zal men al he4 mogelijke doen om hen ten spoedig ste op comfortabele wijze te repatrieeren. Onze in beslag genomen schepen. Naar de Nieuw-Yorlc verluidt, is de A- merikaansche regeering voornemens de in beslag genomen Nederlandsche schepen te bewapenen en hen zoo spoedig mogelijk ?u den Tranatlauiischen dienst te plaatsen in hoofdzaak om levensmiddelen te vervoeren voor de geallieerden, hoewe1 het ook in het voornemen ligt ze voor troepentransport te gebruiken, indien ze daarvoor beter zijn in gericht. Volgens een telegram van Reuter'* bijz. dienst verneemt de Times uit Nieuw-York, dat de Amerikaansche vlag thans wappert op de 77 Nederlandsche schepen, welke ge zamenlijk 640,000 ton nieten. Een groot deel der bemanningen heeft zich bereid verklaard FEULLETON. 2. Lenotre wees op een jongen, knappen man van omstreeks vijf en twintig jaar, die in de nabijheid het opzicht hield over eenige tuinlieden. „Het is mijn neef Dagobert, wien in dit geval de loftuitingen van Uwe Majesteit toekomen, want aan hem kon ik de plaatsing met gerustheid overlaten," zeide hij. Sinds jaren is hij om zoo te zeggen mijn rechterhand. Ik kan niet alles meer zelf leiden, Sire, want ik ben oud en word zwak." „Beste Lenotre," zeide Lodewijk vriendelijk, „ik zou u zoo gaarne mijne dankbaarheid willen be wijzen." „Uwe Masjesteit heeft mij reeds met hulde en genade, met geld en goederen voldoende over stelpt." ..Maar nog niet genoeg met eer, meester. Een zoo groot kunstenaar als gij, verdient de hoogste onderscheiding. Lenotre ik verhef u in den adel stand en verleen u de orde van St. Michael." De oppertuinman stamelde zijn dank en kuste de hand des Konings. „Nooit is voor deze eenvoudigen tuinman zoo veel eer te beurt gevallen," zeide hij. „De genade van mijn vorst heeft mij in staat gesteld om het hoogste in mijn kunst te verrichten. Slechts één wensch zou ilc nog hebben en dan zou ik gerust kunnen sterven." „Spreek mijnheer De Lenotre," zeide Lodewijk, den nadruk leggende op het woordje „de". „Sire, spoedig zal hier alles volgens mijne, door Uwe Majesteit goedgekeurde plannen, na jaren langen arbeidvoltooid zijn. Zoodra dit geschied is, wensch ik mijn pensioen te nemen. En nu ver ontrust mij slechts ééne gedachte Wie zal mijn opvolger zijn Kan ik er mij op verlaten, dat mijn schepping behouden blijft, dat er niet iemand over aangesteld wordt, die dalgeen bederft, wat ik, naar ik meen. schoon en grootsch gemaakt heb „Niemand zal het in het hoofd komen, om uw arbeid tc willen overtreffen, meester. En wat uw opvolger aangaat, zoo is het uw zaak, er mij een om» ouder Amerikaansche officieren vau de mariue-reserve dienst te doen. Huisslachtingen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Het aantal aanvragen om virgunmugeii voor het doen van huisslachliugen dat bij den voorzitter der Rijkscommissie van Toe zicht op de Vleeschvereeniging inkomt, is buitengewoon groot, er zijn dagen, waarop de aanvragen bij duizenden inkomen. Over de aanvragen tftoeten dan eerst inlichtingen worden ingewonnen, alvorens eene beslis sing kar: worden genomen, Het is dus be- grijpelijk, dat de beslissingen niet zóó spoe dig kunnen worden tegemoet gezien, als buitenstaanders wellicht mogelijk achten. Onnoodige vertraging wordt uit den aard der zaak vermeden. Haar kind van 2 jaar vermoord. Nadat aan de politie te Dordrecht ter oore was gekomen, dat zich op gewelddadige wijze van haar kind had ontdaan, is in een logement aldaar een vrouw C. M. oud 25 jaar, gearresteerd. Aanvankelijk ontkende ze iets van den moord te weten en beweerde ze haar kind een dag of veertien geleden in een der ziekenhuizen te Dor drecht te hebben doen op nemen. Uit het onder zoek hiernaar bleek, dat men totaal niets in de ziekenhuizen van haar kind afwist, zoodat de ver denking al sterker tegen haar werd. Ten slotte bekende ze haar kind een jongetje van 2 jaaren een paar weken geleden te hebben verdronken. Als haar medeplichtige noemde ze zekeren B., uit Gorichem, die door de politie in verzekerde be waring is genomen. In d* Voorst raathar er., J. A oor..•ha ar voor '<>et gepleegde msdrijf aangeduide plaats, is gisteren en vannacht onafgebroken gedregd doch tot nu toe is het de politie niet mogen gelukken het lijk je op te sporen. Als verzachtende drijfveer van den afschuwe lijken moord moet werden opgemerkt, dat het kind half verlamd was en zoodoende bijzonder veel zorg vereischte. Het blijft echter niettemin een opzienbarende gebeurtenis als een moeder zich niet ontziet haar kind op een dergelijke wijze van het leven te be rooven. voor te stellen. Gij toch moet den waardigsten ken nen en aanbevelen kunnen." „Sire, wanneer ik het wagen mag, hem u te noe men ginds staat hij. Sinds jaren heb ik hem daartoe opgeleid." „Is het uw kleinzoon „Om u te dienen, Sire," „Goed, laat hem dan maar eens hier komen." „Dagobertriep de grijsaard. De jonge man kwam schielijk naderbij en maak te voor den monarch, die hem met welgevallen be schouwde, een diepe buiging. „Jonge man," sprak de Koning, „zoodra uw grootvader uit zijn betrekking scheidt, neemt gt de geheele leiding op uw en uw titel zal wezen Oppertuin-inspecteur des Konings te Versailles." Dagobert, ten zeerste verrast en verheugd, dank te eerbiedig. Zijn grootvader echter fluisterde hem glimlachend toe „En thans, Dagobert, kun je het geloof ik, wagen om over Eugenie Lodewijk had de gefluisterde woorden verno men en vroeg „Wat is dat met Eugeniee." „Vergeef mij. Sire. dat ik Uwer Majesteit's wel willend oor met zulk een onbeduidende zaak las tig viel. Het is een zekere Eugenie Mansard." „Ha. de dochter van mijn eersten bouwmeestei „Ja. Sire. Het meisje is mij van harte toegedaan en ons beider levensgeluk hangt van onze vereeni ging af, doch mijnheer Mansard denkt er, helaas, anders over." „Hm. meester Mansard is een geniale architect, maar eigenzinnig en kleingeestig als een parle- mentsraad", merkte Lodewijk op. „Sire," nam de oude Lenotre weder het woord, „tussehen den heer Manosard en mij hecrscht, he laas. sinds geruim en tijd een zekere vijandschap en ik durf wel te zeggen, dat de schuld niet aan mijn kant is Mijnheer Mansard heeft zich al her haaldelijk veroorloofd öm ook met betrekking tot den aanleg der tuinen mede te willen praten, wel ke inmenging ik natuurlijkerwijze terug moest wij zen. daar hij werkelijk van de tuinmanskunst niets verstaat ia. hij heeft mij zelfs al meer dan eens bij LTwe Majesteit aangeklaagd, doch Uwer Maies- teit's allerhoogste beslissing heeft mij dan telken male in het gelijke gsteld. En daarom is hij op mij Scheveningen in ronw Het staat nu ongetwijfeld vast, dat van de Sche veningsche visschersvloot sedert het begin der breelvaart in Januari, 8 loggers met de geheele be manningen in zee zijn omgekomen, te weten de loggers Sch. 29. schipper S. Roos. Sch. 275, schip per KI. v.d. Harst, Sch. 267 schipper D. v.d. Harst Sch. 134 schipper G, Visser, Sch. 222, schipper G. Buis, Sch. 238, schipper en reeder J. Overduin, Sch. 319, schipper H. Toet, en Sch. 161, J. Taal. Daardoor zijn meer dan 60 kloeke visschers, mcerendeels in de kracht van hun leven, een prooi der golven geworden. Bovendien zijn ook Scheveningsche visschers op schepen van IJmuiden in zee omgekomen. Er is dan ook bijna geen visschersfamilie in het dorp, die geen rouw draagt. Evenals te Katwijk heerscht in Scheveningen een gedrukte stemming. Weduwen zijn in de mode. Londensche bladen verzekeren, dat weduwen zich tegenwoordig in Engeland in een bijzondere gewildheid kunnen verheugen. In het jaar 1917 zijn, volgens de statistiek, de huwelijksvooruitzich ten voor weduwen beter geweest, dan in de laat ste 30 jaar het geval was. Dat is in de eerste plaats hiervan het gevolg geweest, dat het aantal mannen van jeugdigen leeftijd is afgenomen en in de tweede plaats heeft de oorlog veel jonge, knap pe vrouwen weduwe doen worden, die de beste Vooruitzichten hebben om nog eens te trouwen. Een halve eeuw geleden heeft de weduwen mo de haar hoogtepunte bereikt. Tien van iedere hon derd vrouwen, die destijds in het huwelijk traden, waren weduwen. Toen is het met die voorkeur voor weduwen voortdurend meer achteruitgegaan tot 1914 toen zij weer is gaan toenemen, thans staan de zaken reeds zoo, dat de weduwen meest al' i'inger rn knapper zijn d<"»n de ongehuwde muis ies, zoodat de wedtiwenmotie nóg wel in oravaïig zal toenemen. Schol De laatste beide dagen is aanh den afslag, te Zoutkamp. (Groningen) 1300 pond schol aange voerd, welke tegen 14 gulden per pond verkocht is Een burgemeester op den kansel Als een bijzonderheid deelt de Ned. mede dat Zondagmorgen in de plaats van ds. Boorsma voor d Ned. Herv. Gemeente te Eibergen optrad de verbitterd." „Goed", zeide Lodewijk, „laat uw kleinzoon dan zijn geluk eens beproeven. En wanneer Mansard blijft volharden om het geluk zijner dochter tegeu te werken, dan ben ik er ook nog, om een worod- ie mede te spreken." Grootvader en kleinzoon keken elkaar aange naam verrast aan. 's Konings belangstelling en voorspraak in deze aangelegenheid was meer dan zij in hun stoutste droomen hadden durven ho pen. „En nu willen wij den tocht voortzetten naar het bosquet der Latona," riep Lodewijk. „Dat is echter heel ver hier vandaan en ge zijt moe, mees ter. Kom bij mij in den wagen zitten op de plaats*, der markiezin." Deze gunst was zoo buitengewoon, dat de op- pertuinmeester meenrle haar van de hand te moe ten wijzen, doordien, hij beweerde, dat hij nog vol strekt niet moede w-as. Doch de Koning beval„Neem naast mij plaats, oude heer, ik wil het!" En zoo nioest Leriotrc wel gehoorzamen. De lakeien duwtlen den rolwagen, dien Zijne Majesteit eigenhan.'dig bestuurde, naar het besquet der Latona. Hel werd nog denzelfden dag "bekend, welk een buitengewone eer den ouden oppertuinman André Lenotre ten deel gevallen was Dc Koning had hem den adelstand verheven en hem de orde van Sint Michael verleend dat w as reeds veel. Doch hij had buitendien ook in den. rolwagen op de plaats van mevrouw De Mainlenon naast Zijne Ma jesteit mogen zitten. Over zulk een verbazende on derscheiding moesten wel all.c prinsen en hertogen graven, markiezen, ministers, kamerheeren en an dere hovelingen buiten zich ze'.1 ven geraken. Wie echter bijna uit zijn veV sprong van ijver zucht en nijd. dat was de eerste: bouwmeester van den Koning en leider van den bouw van het slot te Versailles. Jules Hardouin Mansard, ofschoon hij er wel het minste reden toe had. Als hoofdop zichter der koninklijke "kasteelert ontving hij van Lodewijk 52000 livres tractement en buitendien als eerste architect nog 18000 livl es. Hij had een heer M. J. Valeton, burgemeester aldaar. De heer Valeton is emeritus-predikaut. Bedrog met goudgeld. Twee inenechea, die er op uit logen om te Utrechl gouden tientjes op te koopen, werden door een dei opkoopers bedrogen, Vooi 11 gulden per stuk kochten ze n.l. twee vergulde halve guldens aan een speldje be vestigd. In de „Liggende Os" aldaar verteerde Dinsdag een klant voor eenige dubbeltjes. Hij betaalde met een „gouden tientje" De kellner had reeds geld teruggegeven toen men gewaar werd dat het tientje een een voudige gedenkpenning was. Dc klant gat voor dat hij het „tientje" zelf' had gebeurd in een ander café en betaalde daar,»p met echt geld. De politie oordeelde het uochthans uoodig hem in bewaring te stellen 't bleek dan ook dat bij uog twee van die penuiu- gen bij zich had. KAMERLID. De. verkiezing voor de kamer Bracht reeds menig hoofd op bol Zelfs de armste kermiskramen Is van't earididaatschap vol; En wie iu de organisatie Als bestuurslid staat vooraan. Wil voor '(heil van land en natie Naar de tweede kamer gaan Boeren en comediauten, Ambtenaren bij de vleet, Herbergiers en dril-sergeanteo Werken zich ervoor in 't zweet. Onderwijz'ers, advocaten, (Nie i aud die't iu hen misprijst) Doen hun best niet schrijven, praten, om Ie komen op de „lijst". Ze''1* onze politie-,.Jannen". Inclusief de Marechaussee. Dingen als bekwame mannen. Naar 'n kamerzetel mee. Wie 'k vooral niet mag vergelen: 't Zijn de „Jantjes Boezeroen", Van wier stemmental we weter:, Dat 't bedraagt een half millioen. Ook de werkman wil op heden Meedoe» aan de politiek-, En de kamer binnentreden Om zich te uiteu iu 't publiek. Jammer voor veel candidaten, ruime woning in een zijvleugel van het uitgestrek te paleis, en dicht daarbij zijn bouwbureau met een zaal, waar de bouwkundige teckeningen ver vaardigd werden. De geniale bouwmeester was, gelijk we gezegd hebben, een eigenzinnige, kleingeestige en trotschc man, somwijlen zelfs opvliegend. Toen hij het nieuws vernam - en het werd hem natuurlijk ter stond overgebracht dat Lenotre in den adel stand verheven en gedecoreerd geworden was en buitendien nog de hooge eer gehad had van naast den Koning in den rolwagen te mogen zitten, toen liep hij woest de kamer rond. rukte zich de reus achtige pruik van het hoofd en mompelde verwen schingen voor zich uit. Zijn vrouw en zijn jongste dochter Eugenie de beide andere dochters waren reeds gehuwd trachtten hem tevergeefs tot bedaren te krijgen. „Zwijgt toch." bromde hij. „Wat hebben jelui daar verstand van Ha dat is dus het loon van het genie in Frankrijk de ondank eens Koflings „Hoe kan je toch zoo spreken. Jules zei zijn vrouw verwijtend. ,,De Koning geeft je jaarlijks 70000 livres tractement en daarenboven ontvang je nu en dan nog aardige gratificaties. Welke an dere achitcct werd ooit zoo rijk beloond En or des heb je immers ook al ontvangen." „Maar toch niet de St. Michaelordc." „Och. die zal je mettertijd ook nog wel verleend worden." „Lenotre werd geadeld." „Hij is veel ouder dan jij en wil spoedig met pen siocn gaan. Heb maar een weinig geduld, Jules. Ook jou zal dezelfde ondcrscheding nog wel eens ten deel vallen." ,.En in den rolwagen naast den Koning zit tend. zoo is hij door het park gereden. O. wan neer ik er aan denk, kijk, dan zcu ik wel uit mijn vel willen springen." m De arme mevrouw Mansard wist geen andere gronden aan te voeren oem hem tot bedaren te brengen, want dat haar echtgenoot ook nog het vooruitzicht had. om in den rolwagen des Konings tc rijden, dit ging zelfs ver boven haar stoutste hoop. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1