Te koop Uitvoering jYieis j e s H o r hooi WINKELIERS worden dringend verzocht, De schoonste feestdag* Op de proef gesteld. Bonnen van Erwten en Boonen. C. Du ij oker. is bewaring gesteld als verdacht van medeplich tigheid van dezen diefstal. Een speurhond uit Hel( levoetsluis bracht weinig licht in deze zaak. JJ5Éi Te Herkingen is alleen op torenklok gemeen tehuis en hulppostkantoor de zomertijd in gevoerd Overigens houdt ieder den z.g. ouden tijd, zelfs school en kerk. In plaats van 8 en 12 uur wordt de torenklok ge luid om 9 en 1 uur. Volgens de Daily Mail is een schip met een kostbare lading Engelsch fokvee voor Amerika getorpedeerd. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Amerika's deelneming aan den oorlog (7April) is o.a. meegedeeld dat al 60.000 uitvinders een middel tegen de duikbooten aan d hand hebben gedaan. De in 1869 geboren landstormers in Pruisen worden naar huis gezonden. In Stockholm zijn alle katten opgegeten. In de gouvernementen Twer en Moskou heerscht hongersnood. In Turkeslan worden kleine kinderen en grijs aards afgemaakt, omdat er geen eten is. Ook heb ben er Joodenmoarden plaats. Zoo werden in Kou lcand 300 joden vermoord. Op de veemarkte te Alkmaar werden Giste ren 100 nuchtere kalveren in beslag genomen. In Friesland worden de lammeren al opge kocht voor ze geboren zijn. Men besteedt hoogc prijzen, zelfs tot 20 per stuk. GEMENGD NIEUWS. HÉT~G~RAAN~UrT AMERIKAT Wij vernemen dat de kans groot is, dat er reeds deze week in de Tweede Kamer wederom over de levensmiddelen-politiek zal worden ge sproken. De Kamer komt Dinsdag bijeen en wij hebben reden om aan te nemen, dat meer dan één afge vaardigde rondloopt met de gedachte een interpe llatie' aan te vragen. Terecht. De nood is op het oogenblik niet alleen hoo- ger gestegen dan ooit, maar nimmer ook zijn de, fouten, met de levensmiddelen-politiek begaan, schriller aan den dag getreden. Dadelijk na afloop van het groote debat volgde de inkrimping van het broodrantsoen, die in vele gezinnen eenvou dig een dèbacle veroorzaakt. Er werd goedkoope kaas beloofd, maar zij is nog niet. Er werd eenheidsworst beloofd, maa,r zij is er ook nog niet Er werd althans twee ons vleesch per week b e- loofd, maar het is vrijwel nergens te krijgen. Te 's Gravenhage en in meer steden en gemeen ten waren heden bijna alle slagers winkels ge sloten. Rijst is er niet. De aardappelen zijn slecht Aan vet is een absoluut gebrek. Zijn er nu werke lijk nog menschen, die dit alles op rekening van ,,de omstandigheden" schrijven en die ontkennen dat er groote fouten zijn begaan Alleen *eds het fiasco van de vleesch-politiek zou een minis ter tot aftreden moeten dwingen. Maar de heer Posthuma blijft kalm aan, patriarchaal beschermd door den leider van het kabinet. Er is nog iets anders, dat zeer waarschijnlijk ook spoedig in het parlement ter sprake zal wo-i men. j Een belangrijk punt. Namelijk de zaak van het graan-halen uit Ame rika. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat de Regeering hier onverwijld dient in te grijpen. Ook onder Kamerleden wordt die meening ge deeld. Wij hebben dus reden om aan te nmen, dat beit de zaken (de voedsel-voorziening in ons land en het halen van graan) spoedig weer in het parle ment ter sprake zullen komen. Moge er dan een krachtig geluid worden ge hoord, om van de Regeering te eischen wat noo- dig is. Wanneer er onverwijld schepen worden uitge zonden. is het misschien mogelijk de broodkaart weer van 14 op 11 dagen terug te brengen. Dat zou veel verbeten." Tel. Oorlogsbuit. Eerst nu komen te Berlijn langzamerhand de berichten der intendance binnen over den buil, dien de Engelschen -op het westelijk front niet konden meenemen «f vernietigen bij; hun terug tocht en die dus den Duitschers in handen viel. Zo vonden dezen te Noyon 200.000 liter wijn, 100 automobielen met nog heel wat onderdeelen, 200 veldkeuken.-', 220 wagens, veel pakzadels, 360 een :enaars graan. 300 centenaars haver, een grooten voorraad sanitcitsmateriaal, voorts verbandmidde len voor een divisie, terwijl te Montdidier hetzell de voor divisies werd gévonden. Te Roye vonden de Dutschers ontelbare schapenvachten en duizen den konijnenvellen. Montdidier was de stapel plaats voor leder en linnen. Een reusachtigen wijn voorraad hadden de Engelschen ook te Ham, waar voorts nog 50.000 K G. aardappelen werden gevon den. Te Nesle-maakten de Duitschers een omvangrijk materiaal buil voor het btfuwen van onderstan den en barakken, benevens meubelen. Ontelbaar is het aantal kleedings- en bedekkingsstukken en tenten. Te Nesle moeten de Engelschen ook, voor de- komst der Duitschers daar, geplunderd hebben .zooals van Duitsche zijde wordt beweerd. Te mid dcrnachl werd aan alle huisdeuren geklopt en den verschrikten bewoners hel bevel vas den pre fect meegedeeld, dat zij 's rrtorgens vroeg de stad moesten verlaten en dat elk slechts zooveel mocht meenemen, als zij zelf dragen kon. Dat bevel werd opgevolgd, maar een inwoner, die zijn huis niet wilde verlaten, heeft gezien, hoe de achtergble- ven Engelschen de woningen binsendrongen, alles door lkaar ewierpen en neenamen wat van hun ga ding was. De Poeldijk" en de „Maasdijk". Thans kan men mededeelen, dat Zaterdagmid dag j.1. bij het Departement vun Buitl. Zaken tele grafisch bericht is ingekomen van den Nederl. ge zant te Washington, dat, indien de „Poeldijk" en de „Maasdijk" met hun ladingen tabak naar Ame rika vertrekken, de War-trade-Board gerandeert, dat aan de Nederl. Regcering de gelegenheid zal gegeven worden om voor deze schepen bij hun aankomst in de Vereenigde Staten k\s retour-la ding graan aan te koopen. (In verband met 't bovenstaande is als be vestiging van vorig bericht gebreken, dat de ladingen welke de „Poeldijk" en de „Maasdijk" hir te lande hadden ingenomen, slechts voor een gedeelte uit tabak bestonden. Deze ladingen zijn intusschen reeds,eenige we ken geleden gelost en ter beschikking gesteld van de afladers.) ven - De nieuwe Tweede Kamer Bij Koninkl. Besluit is bepaald lo. dat de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de nieuwe Tweede Kamer in eiken kieskring zal plaats hebben Dinsdag 21 Mei 1918 2o. dat de zitting der Staten-Generaal zal wor den geopend in een vereenigde vergadring van de beide Kamers Dinsdag 17 September d.a.v. des namiddags na één ure. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald dat de stemming over de lijsten van candidaten en de daarop voorkomende candidaten zal plaats hebben Woensdag 3 Juli 1918. Straatroof. Te Rotterdam is 'n 60-jarige looper van Ned. Handels Maatschappij in de Wijnstraat onver hoeds door twee mannen aangevallen en tegen de straat geslagen. Zij ontrukten hem een portefeuil le, waarin 500 aan bankpapier en gingen daar mee van door, De besolene, die dadelijk weer ter been was, zette de mannen achterna. Op zijn geroep van .houdj den dief", werd één hunner, iemand uit Den Haag. door burgers gegrepen. In het bezit van dezen man was de gestolen portefuille met •ield. De tweede is ontkomen. THEE Zooals men weet is het stoomschip „Lombok", van de Mij. Nederland te Amsterdam, dat sedeert begin Januari te Freetown (West-Afrika) lag, de zer dagen door de Engelschen in beslag genomen. Tot de lading behooren volgens het Hbl. o.a. 10.000 kisten Javathee. Vermoedelijk zullen onze huismoeders geen ge legenheid krijgen van deze partij een bakje te zetten!. Wolvordering.. De hoofdintendant heeft naar de N. R. Ct. meldt, den burgemeester verzocht van de inwo ners hunner gemeente, die daarvoor in aanmer king komen, ten behoeve van het. leger, de leve ring te vorderen van alle inlandsche wol, welke dit jaar door het scheren van hun schapen zal worden verkrgeen. Evenals in 1917 zal een ommmissie van de^pn digen, bestaande uit twee belanghebbenden van de zijde der schapenhouders en twee fabrikanten ondr liding van den vice voorzittt der wolcommis sie voorlchten omtrent den prijs, welke voor de beste soort wol zal dienen te worden betaald- Voor den Waterweg. Oet stoomschip Salland ligt voor den Water weg en wordt pl.m. 12 uur binnen verwacht. De Nieuw-Amsterdam wordt Woeisdag voor den Waterweg -eerwacht. Doodgestoken. In een onderlinge vechtpartij van militairen, welke in den afgeloopen nacht op Zeilmarkt te Vlissingen ontstond, is een hunner met mes dood gestoken, terwijl een tweede ernstig verwond in het hospitaal is opgenomen. Een tweetal militai ren zijn voorloopig door de polite aangehouden. Inbraak te Duivendrecht. In den nacht van Zondag op Maandag hebben leden van het inbrekersgilde een bezoek gebracht aan de Openbare School te Duivendrecht en heb ben daar een harmonium orafcrrcemd, hetwelk daar Zondags gebruikt werd ten dineste van het gods- dienlondéfwijs. Toen gisterochtend in het dorp de diefstal bekend werd. wisten al spoedig eenige personen, die vroeg op pad waren geweest, te vertellen, dat zij twee mannen met een handwa gen, waarop, een klein orgel vervoerd werd, in den vroegen ochtend den weg naaf Amsterdam hadden zien inslaan. a Een gelukwensch van den Mikado. Reuter verneemt, dat de Mikado van Japan aan koning George en aan Poincaré een telegrafische gelukwensch zond, waarin hij zijn bewondering voor de dapperheid der Fransch- Britsche legers betuigt en zijn vast vertrouwen in de eindoverwin n-ing uitspreekt. DE STAAT VAN BELEG IN SIBERIE. De regeering heeft in geheel Siberië den staat van beleg afgekondigd en den Siberischen Sovjets opgedragen in allerijl afdeelingen van het Roode Leger te vormen, ten einde tegenstand te bieden aan de Japaners. Een fie*e koningin. Naar de „Weser Ztg." verneemt, zijn de vredes onderhandelingen tusschen Roemenië en de Cen- tralen, welke waren geopend in het zomrepaleis te Cotroceni bij Boekarest, voortgezet in het mini sterie van Handel. De reden hiervan is, dat Koniu gin Marie van Roemenië, die een kleindochter is van koningin Victoria, en een dochter van den hertog van Edingurg,, verklaard heeft, immer een voet in het paleis te zullen zetten, indien de on derhandelingen daar ten einde worden gevoerrd. DE MOEDER VAN DEN SOLDAAT. Wat doet gij, lieve lentezon In deze soinb're kluis Ziet gij niet, hoe alleen ik ben, Hoe ik geen vreugd, geen hoop meer ken Hoe zwaar het-ismijn kruis?! Verlaat mij, lieve zonnestraal, Gij komt mijn smart verschikken 1 Uw koest'rend licht verwarmt mij niet Er is geen troost voor mijn verdriet. Gij kunt mij niet verkwikken Wat draalt gij, vriend'lijk zonnelicht Wilt gij mijn tranen drogen?.... Mijn zoon.... hij viel op 't veld van eer! Mijn zoon, mijn eenige, is niet meer Nu is mijn vreugd vervlogen Gij toeft nog.... lieve lentezon? Wilt gij zijn beeld beschijnen Daar hangt zijn beelt'ais in uw licht!.... Dat vriend'lijk oog, dat knap gezicht, Dat beeld.... dat is het zijne! Hij was mijn trots, hij was mijn steun, De eenige, mij gebleven Hij was de vreugd van mijn bestaan!.... Hij is voor altijd weggegaan!.... Waarom blijf ik nog leven Verlaat mij, lieve zonnestraal.... Ik bid tlga nu henen Er is geen troost meer voor mijn hart; Ik wil alleen zijn met mijn smart Laat mij mijn zoon beweenen I. TROUW VAN EEN OORLOGSPAARD. De hondentrouw is spreekwoordelijk geworden Men kent gevallen, waarin honden zich uit rouw over hun gestorven meester hebben opgeofferd; zij weigerden alle voedsel ene stierven ten slot te den hongerdood. Zeehouden zijn blijkbaar even eens toegerust met een opofferende liefde voor hun baas. Dit is bewezen in het geval dat zich in 1903 heeft voorgedaan in het Parijsche variété theater Folies Bergere. De dresseur van een troep zeehonden, welke wekenlang de Parijzenaars met hun kunststukken hadden vermaakt, was plotse ling overleden. De dieren reageerden door luid gejank op den dood van hun meester en lieten hun vischrantsoen zoo lang onaangeroerd, tot de vader van den gestorven dresseur, die oorspron kelijk met de zeehonden had gewerkt, uit Londen was overgekomen. Van paarden zijn dergelijke voorbeelden minder bekend geworden. Des te meer moge het volgende geval van paardentrouw belangstelling trekken, dat in de Londensche Dai ly Telegraph wordt verteld. Na de moorddadige gevechten bij Loos bemerkte men vanuit de En gelsche loopgraven een paard zonder ruiter dat twee dagen lang roerloos op de zelfde plaats bleef. Ten slotte kropen eenige manschappen uit de loopgraven naar het dier toe en vonden het on gedeerd naast het lijk van zijn berijder. Men pro beerde alles, om het paard mee te krijgen daar het ieder oogenblik door een kogel kon worden getroffen. Vergeefs. Eindelijk kwam men op het denkbeeld, het paard te blinddoeken, opdat het zijn baas niet meer kon zien. Op die manier geluk te het, het trouwe dier, dat anders zeker ter plaatse zou zijn omgekomen, in de Engelsche li nies terug te brengen. P L A AT S EL IJ K N fï"u W S Burgelijken Stand der Gemeente WIERINGEN. Geboren Alida Elisabeth, dochter van Jb. Dekker en N. Smit, Jan, zoon van S.Bakker en D. Bakker; Gerrit, z.v. Jb. Landolt en M. Koster. Ondertrouwd Jan Smit en Neeltje Kaleveld; Simon Cornelis Kooij en Antje Tijsen; Jan Keij- zer en Cornelia van Es. Gehuwd KL Hakvoort en D. Baijs. Overleden Reinoutje Kippenbroek, oud 69 ja ren. weduwe v. Wiggert Tijsen. Zondag 1.1. vergaderde de visschersvereen. ,,,Door Eendracht" tot Vooruitgang", op verzoek van een 10 tal leden. Men was n.m. ontrevreden over het feit, dat de heer Kat, ofschoon hij zich reeds meermalen had opgegeven, niet tot de Bond van schelpvischhandelaren werd toegelaten, en hij alzoo werd uitgesloten om mestmosselen te koopen. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard bracht de voorzitter bovenstaande kwestie aan de orde, opwerkende, dat de heer Kat wel als lid van de handelaarsbond kon loetreden, mits hij bedankte als lid der Coöp. Mosselaankoop. Vereen. De heer Kat merkte op, dat het bestuurslid der vergaderende vereeniging, de heer Gorter (waar om was de heer Gorter niet aanwezig Red.) toch wel kon toetreden, niettegenstaande hij ook lid van de Coöp. Aank. Vereen, was, of had de heer Gorter bedankt Voorz. antwoordde, dat de heer Gorter zijn be dankje had verzonden, doch hierop nog geen ant woord had ontvangen. De heer Kat gaf in overweging zooveel moge lijk samen te werken, om toch te trachten ook af gezet-gebied voor consumptie-mosselen te verkrij gen, hetgeen verleden winter zoo'n fiasco hee geleden. Met groote meerderheid van stemmen werd ver volgens de heer Kat als lid van de Bond toegela ten. Relletjes te Arnhem. Te Arnhem zijn Vrijdagavond ongeregeldheden- voorgekomen. Het gerucht ging dat een bakker iu de Spijkrstraat brood had verkocht zonder afgif te van boss. Op dit gerucht kwamen dadelijk vele vrouwen af, die eveneens brood eischten zonder 'bon. De gemoederen waren zeer bewogen en een oogenblik dreigde men den winkel te zullen be stormen. De poHtie wist door krachtig maar kalm optre den de menigte tot bedaren te brengen en lang zamerhand te verspreiden. De winkel bleef onder politiebewaking. Op Heijenoord ontstond een opstootje voor den winkel van 'n aardappelhandelaar, wien men er wan verdacht nog aardappelen in den kelder te hebben, die hij niet wilde verkoopen. Toen de politie een onderzoek ingesteld had, waaruit blek, dat de man slechts een geringen voorraad voor igen gebruik bezat, keerde de rust' spoedig terug. Zaterdag was het weer den heelen dag rumoe rig in de stad. Verschillende bakkerwinkels wer den leeggehaald, evenals wagens en karren. Voor winkels van eetwaren hadden oploopjes plaats. Van een .huis, waarin men brood binnenbracht, om dit aan de handen van het publiek op straat te onttrekken, werden de ruiten ingegooid. 1 of 2 wagens best W. JANSEN Elft, van het Oosterlands op Donderdag 11 April in de zaal van H. KOSTER te Oosterland, Aanvang 8 uur Zomertijd I'rogranima CANIATE: Kindertoneelstukje in vier bedrijven VIOOL- EN PIANOMUZIEK. Toegangsprijs f 0 25. Kinderen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. welke hun bonnen nog niet ten mijnent hebben ingeleverd, ter voorkoming van onaangename gevol gen deze onverwijld bij mij te bezorgen. Namens het distiibutiebureau COöP. BOERENLEENBANK WIERINGEN. Zitting van den Kassier a.s. Donderdag, 's nam. van 4 6 uur

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2