Koopt uw Oud papier Kastranden bij CORN. J. BOSKER Corn. J. Bosker heelophoudenvan het broodrantsoen, dan ware het aanspreken van den stellingvoorraad te over wegen. Ter voorkoming dus van een geheel brood loozen lijd. Anders niet. Sluiting banketbakkerijen In de Eerste Kamer heeft Minister Posthuma he den gezegd, dat sluiting der banketbakkerijen een uitsparing zou beteekenen van acht dagen op vier maanden. Haar meelverbruik is 312% van het totaal. Dit is zoo onbeduidend, dat het vooi deel, hetwelk het openhouden der banketbakke rijen als veiligheidsklep biedt stellig veel grooter is. Echter wil de Minister nog wel eens opnieuw sluiting overwegen. Wat mr. Bryan vertelde. De Amerikaansche politicus, mr. Bryan, vertel de eens in een van zijn openbare redvoeringen de volgende geschiedenis Een man kwam een confectiezaak binnen en zeide, dat hij een pak wilde koopen. Hij paste ook een jas aan en zoodra de winkelier zich had omgedraaid, rende hij daarmede den winkel uit. De beroofde hem na. Een pcltieagent die het geval gezien had, riep den dief aan, die echter nog vlugger wegrende. De politie agennt trok zijn revolver om den dief neer te schieten, toen de winkelier zijn arm greep en hijgend riep ,,Och agent mik asjeblieft op zijn pantalon. De ias is mijn eigendom." Het einde van den oorlog Generaal Von Liebert schrijft in de Taglicht Rundschau De gebeurtenissen wijzen op het ein de van den oorlog. Ook Parijs zal daarbij een rol spelen en ons een bijzonder belangwekkend schouwspel bieden dat de moeite waard is om nauwkeurig gevolgd te worden. De beschieting van Parijs. Ontzettende tooneelen seint de Parijsche cor respondent van het H.bld., zijn voorgevallen in een verloskundige klniek, waarin een granaat van het groote kanon doordrong zoodat vrouwen en pasgeboren kinderen werden gewond en gedood. De woede der Parijzenaars tegen degenen die dezen moord verricht hebben, is ontzagelijk. Men acht het waarschijnlijk dat de Duitschers zooveel mogelijk noncombattaten willen dooden., om schrik te verspreiden. Men kan zeggen dat zij daarin wel geslaagd, zijn. Eén der medewerkers van het Vad. heeft Donderdagavond in het Boekhorststraat in Den Haag, tijdens de relletjes het volgende opgevan gen „Ja, me zoon het uit 'n étalage 4 paar fene schoene op den kop getikt, en d'r sebiet 40 voor gekregen Noodlottig schot Te Denekantp werd een 12-jarig jongentje, B. V. door een geweerschot in de borst getroffen en was onmiddelijk dood. Een leerling-smidsknecht had de onvoorzichtig heid een geladen geweer uit de grap op zijn vriendje te richten. Hij heeft zelf het voorval bij de politie aangegeven. Verhooging van briefport. Een ingrijpende herziening van de tarieven der posterijen maakt bij den Minister van Watei staat een punt van ernstige overweging uit, se dert is gebleken, dat door de ingetreden sterke stijging der exploitatiekosten de hoogere op brengst verkregen uit de vroegere tariefverhoo- gingen. onvoldoende is tot dekking van de uit gaven van het bedrijf. Een ham van 300. Volgens het Nbl. van het Zuiden is te Heusden voor een ham van 20 KG. 300 betaald. Rijst per N.-Amsterdam. De ..Nieuw-Amsterdam" heeft een lading van 7.7000.000 K.G. rijst aangebracht. De koffie, die ook mee zou komen, was in het stoomschip Adonis. De overlading van de partij zou 10 dagen vertraging voor de N.-Amsterdam hebben gegeven. De rollen omgekeerd Uit Dinxperlo gaan sedert eenige dagen sommi ge inwoners hun ochtendmaal in het aangrenzen de (Pruisische) Südewick gebruiken bij familie of kennissen, omdat daar meèr brood te krijgen is dan in ons land Allemaal van de koe Een vindingrijk slager in Den Haag heeft, door den vleeschnood gedwongen, zijn slagerij voor- loopig gedeeltelijk omgezet in.... een schoenma gazijn Voor een der winkelramen »s een keurige uit- st; ng van fiin dames- en heeren schoenwerk aan g vracht. terwijl voor het andere raam kalfston- gci liggen er. het inwendige van den winkel c !ed:ge slagerij gebleven is. Thee drinken verboden Door een onbekende werd een hoeveelheid thee aangeboden aan het fancy fair. dat deze week te Gorinchem ten batae van het militair sa nat'orium voor tuberculose lijders gehouden wordt De directeur van het Ivensmiddllenbureau ver bood ochter op het fancy fair thee te verkoopen. Men had zich reeds van de afdeeling lunch room zooveel voorgesteld vooral als er thee had verkocht mogen worden, waarna zoovelen snak ken. Diefstal van 4000, 25 Februari ontving een commies 2e klasse bi) de Hollandsche Spoor, werkzaam in het Centraal Station te Amsterdam een brief, bestemd voor den stationchef, te Rotterdam en met de woor den aangegeven waarde 4000" voorzien. Hij opende den brief nam er de 4000 uit, vul de hem met stukken van kranten, plakte hem weer dicht en gaf hem daarop aas dengen, die den brief kwam halen ter verdere verzending Het geld ^tak hij in de voring van zijn dienstpet. Daarna verborg hij hel ergens anders waar het later te .oorschijn kwam. Thans stond de jongman voor de Amsterdam- sche Rechtbank terecht, wegens diefstal of ver duistering Eisch 6 maanden gvangenisstraf. Het slachtofier te Den Haag Naar men verneemt is gebleken, dat de Vrijdag avond in de Hamerstraat gevonden man, die door een schotwosd werd gedood, een Hollander is en geen Belg, zooals aanvankelijk werd vermoed. Hij bleek te zijn een 27-jarige portier van de Bell Te lephcne Manufacturing Co., Wagenstraat 12 gebo ren te Maastricht. Hij was gehuwd en vader van een kindje. De omst§ndigheden, waaronder de we duwe den dood van haar man vernam, zijn diep treurig. Daar indentiteit van het slachtoffer Vrij dagavond door den Eersten Hulpdienst niet was vast te stellen zooals men weet, meende men aldaar, dat hij een Belg wasis het lijk in het Centraal Bureau van dezen dienst ondergebacht. Zijn vrouw was ten einde raad, toen haar man, die 's avonds uitgegaan niet terugkeerde en ook s nachs wegbleef Den volgenden dag begaf ie mand van het kantoorpersoneel zich naar de po litie, waar hij aan de hand van een bos sleutels -le indentiteit van het slachtoffer kon vasttrelen. ONTHEFFING VAN HET UT1VAARVERBOD Naar wij vernemen, onderhandelt de Nederland- che regering met reeders over het afhalen van ;roote partijen soda uit Engeland. Men acht dit eene aanwijzing, dat de opheffing •an het uitvaarverbod op Engeland binnenkort 'egemoet kan worden gezien. KAMERONTBINDING GEEISCHT Een noodkreet van de S. D. A. P. Naar „Het Volk" meldt is in de vergadering van 'iet. partijbestuur der S. D. A. P. van Zaterdag 13 lezer de overtuiging uitgesproken, dat het reeds hans geboden is de bevolking onverwijld in de gelegenheid te stellen door de verkiezing van een ïieuwe vertegenwoordiging een regeering aan het •oer te brengen, van wie het in deze tijden vdr- iischte beleid kan worden verwacht. Zakkenrollers en de Jaarbeurs. Eenigen tijd geleden wezen we er op, dat dank 'ij den gnomeen politic-maatregelen, de zakken- ollers tijdens de tweede Jaarbeurs, zoo goed als (een kans hebben gehad. De eenigstc zakkenrollers, die een damesbeurs e trachtte te'rollen het mislukte nog, doordat nen hem snapte stond heden voor de recht- bankterecht. De officier eischte drie jaar ge- vangeninsstraf, terwijl mr. Korten vrijspraak pleit -.c. wegens gebrek aan bewijs. Ondervoeding ARNHEM 15 April Een wagenbestuurder van de electrische tram .verd, juist toen de wagen de sterk hellende Paul Crngerstraat afreed, plotseling bewusteloos. De :onducteur door passagiers gewaarschuwd, wist len wagen tot staas te brengen. Hadden de pas ;agiers het ongeval siet opgemerkt, dan zou op lit gevaarlijk punt zeker een ernstig ongeluk zijn febeurd. Naar we vernemen, heeft zich een zelf de geval voorgedaan op lijn Arnhem Ooster- beck. Men schrijft beide gevallen toe aan onder voeding. Visch inplaats van vleesch Eenige slagers te Haarlem hebben besloten nu cr geen slachtvee te krijgen is en ze toch moeten blijven bestaan, om a.s. wek in winkels zeevisch te verkoopen. Ze hebben reeds met eenige groothandelaren !n IJmuiden onderhandeld en zullen weldra met den verkoop beginnen. Ze halen de visch zelf van (Jmuiden met hun paarden en wagens. Kattenvleesch Door de recherche te Apeldoorn is een van De venter komende vrachtwagen aangehouden, waar op gevonden werd een zak, inhoudende.... 35 ge vilde en gezouten katten, geadresseerd aan een handelaar te Apeldoorn. Te Leeuwarden zijn Vrijdag 7000 kievitseie ren aangevoerd prijs 15 tot 17 cent per stuk. Bij de politie io Den Haag werd aangifte ge daan van diefstal van.... 45 rijwielen.! Gevaar maakt vindisgrijk. De relletjes zijn gelukkig van de baan en de kalmte is weergekeerd, meldt men uit Rotterdam We mogen dus nu wel een geheim verklappen een list, die nu wel een hakker te baat nam, om bij eventuecle plundering van zijn wagen voor schade gedekt te zijn. Op een morgen zou hij in het Oosten brood rondbrengen. Maar jawel, daar kwamen de vrou wen in grooten getale, en in een oogwenk waren hij en zijn broodwagen omsingeld. Zij stuitten ech ter op zijn verzet, of was 't maar schijnbaar ver zet Dit is zeker, dat hij al heel gauw het veld ruimde, maar.... de vrouwen oök. Want toen zij het deksel van den wagen oplichtten kwam daar ineens uit kijken de grimmige snoet van een niet malschen doghond. De vrouwen stoven uiteen en de bakkr kon rus tig zijn wagen verder rijden. Het brood bevond zich in den bak onder den wagen!daar hadden ee door den hond verschrikte vrouwtjes geen erg in. De sterke" vrede. Volgens den correspondent te Zürich van het Parijsche „Journal" kwam keizer Wilhelm op Lu dendorff'a verjaardag dezen persoonlijk zijn borst beeld in generaals-uniform brengen, en verklaar dg vervolgens in een toespraak „In 't Oosten zijn de zaken aller beklonken. Slechts de worsteling in het Westen houdt onze aandacht nog bezig. Thans hebt gij weder met Gods hulp, met zulk een kracht toegeslagen, dat dit zal leiden tot de verwezenlijking van ons doel: het verkrijgen van een sterken vrede. De wereld oorlog kan en mag niet aflders beëindigd worden dan door een volkomen overwinning van Duitsch land over al zijn vijanden." LEVENSRAADSEL. In hetdorpje waren ze opgegroeid, Ze hadden als kind'ren in 't gras gestoeld; Daarna was de liefde gekomen, Had beiden sterk mede gnomen. En nu, herlijk zouden ze trouwen gaan, Reeds waren de eerste stappen gedaan. Daar brak de ontzettende oorlog uit, Waardoor alle plannen werden gestuit. In plaats zich ten trouw te bereiden, Moest hij naar het front om te strijden. Zwaar drukte nu beiden het oorlogswee, Hij ging, vergezeld door haar zegenbee, Traag kropen eenige maanden voorbij; Zij maakte zich met een kort weerzien reeds blij, Dat breken zou 't harde der scheiding. Toen kwam er een droevige tijding: Haar Toon werd gedood in 'n hevig gevecht En was, met veel and'ren, in 't graf gelegd. De tijding greep 't meisje geweldig aan. Voor altijd gescheiden door 't leven gaan, Het denken daaraan deed haar beven, AH' levensmoed ging haar begeven. Gebroken was 't hart en haar mond was stom. Steeds dacht zij Waarom toch, o Heer? Waarom? Eens zat zij te mijm'ren bij klare beek, En toen zij in 't heldere water keek, Zag zij daar haar Toon, jong gedoode Met lijkwit gelaat, die haar noodde.... Snel wendde zij 't bleeke gezichtje af, Verdreef de gedachte die 't beeld haar gaf. De tijd heelt de wonden, geslagen in rouw, Nu leeft zij gelukkig als Hendrik's vrouw. WERELDOORLOG. GENERAAL FOCH ALS OPPERBEVELHEBBER. De Engelsche en de Fransche regeering zijn overeengekomen, generaal Foch den titel te ver- leenen van opperbevelhebber over de geallieerde in Frankrijk. c Alle bladen spreken hun vreugde uit over het bevel door den titel, die aan Foch is gegeven. De „Matin" zegt. dat de beide regeeringen na onderling overleg besloten hebben één legerchef te benoemen. Er staat thans tegenover de Duit- schen horden slechts één leger met één bevelheb ber. De geheele pers ziet daarin een zekere waar borg voor een gemeenschappelijke overwinning. DE STRIJD IN VLAANDEREN. Luinant-kolonel Rousset schrijft over den strijd in Vlaanderen Gisteren is de opmarsch der Duitschers tot staan gebracht. Overal waar zij aanvielen, zijn zij met verliezen teruggeslagen. Zij voelen dat de te genstand, gesteund door de hulp, die door versche troepen is geboden, krachtiger wordt en dat de door hen gebrachte offers niet voldoende zijn, om den tegenstand te breken. Een nieuwe doorbraak poging wordt echter ten Noorden van Bailleul tus schen Météran en Wulverghem ondernomen. Aan vallende over een front van 15 kilometer, trach ten de vijandelijke colonnes de Engelschen te ver drijven van de hoogte, die een voortzetting is van den heuvelrug, die tusschen Wulverghem en War neton afloopt. Aan den oproep van maarschalk Haig is door de Engelsche soldaten gehoor gegeven. Zij houden met vastbradenheid stand Inmiddels vallen de Fransche troepen in het Zuiden aan. Na Hengard- en-Santerre genomen te hebben, hebben zijden vij and eenige honderden meters teruggeworpen ten N.-W. van Orvillrs. Het gaat goed en het zal beter gaan, dank zij de waakzaamheid van de legerlei ding, die zich niet door de gebeurtenissen laat be heerschen. De Duitsche monsterkanonnen. Naar de Havas-correspondent in het Fransche leger meedeelt weten de Franschen nu precies waar de nieuwe monsterkanonnen der Duitschers zijn opgesteld, n.1. op 1 1/2 K.M. afstands van Cre py- en Laonnais. Het moeten er 3 zijn, waarvan reeds één door Fransch projectiel getroffen en uit eiengeslagen is, terwijl de Franschen zooveel aan wijzingen omtrent d^ opstelling moeten hebben, dat de corrspondent hoopt, dat ook van -dé twee andere de dagen welhaast teteld zullen zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de projectielen der monsterkanonen te Parijs geen slachtoffers gemaakt alleen een groot riool doen springen. Sedert Woensdag wordt het 120 K.M. geschut ook op Duinkerken gericht, waar de granaten ook met tusschenpoozen van een kwartier val len. Verder worden,, maar uit de gewone kanon nen ook Reims Verdun en Nancy onafgebroken door de Duitschers beschoten. Als hagel zoo dicht vallen gé granaten op deze ongelukkige Fran sche steden neer. Een deel van Reims staat in brand. Men t'racht den brand onder het Duitsche vuur te blusschen. Met onverholen eerbied voor de geweldige ont hullingen, welke de vernuftige correspondent detective vna de Sch. C. als een tweede Nick Carter, wekelijksch openbaart over al dc geheim zisnige raadselachtige handelingen op 't Wierin ger Raadhuis en in de Burgemeesters woning, vragen wij ons angstig af. wat er van ons dier baar Wieron terecht zou zijn gekomen, als deze mannetjesputter-berichtgever niet voor de econo mische belangen van de inwoners was opgeko men.? Eergisteren heeft de burgemeester var-- kensvleesch gekocht, gisteren een Paaschei ont vangen, vandaag heeft hij te veel zeep voor het Raadhuis opgevorderd, van avond beslag gelegd op de petroleum, om deze te distribueeren onder de zieken en kraamvrouwen ....morgen zal een snugger bericht' wel luiden:, dat 's burgemeesters wasch hing te droogen en overmorgen dat de meid haar heeft binnengehaald. En al zij het verre van ons den burgemeester als een heilig boontje te beschouwen, toch zijn wij var» meening, dat dergelijke afkanunerige be richten den lezers ten laatste beginnen te sma ken als zure melk. Inplaats van zich te voeden, moet men er van over de tong. Wij hadden aan het laag-bij-de-grondsche ge schrijf geen aandacht geschonken, als Deogenes er niet aan toegeigeven had, om ook nog even de uitgever van de Wieringer Courant nog even in z'n Jaatste scène aan te ehalen, als zoude ook deze door toedoen van den burgemeester van pe troleum zijn verstokenHm,, wij vernamen terloops, dat werkelijk 't kereltje in de veron derstelling verkeerde, dat de drukkerij van olie verstoken wasWat een gelukzalig gevoel zal hij over zich hebben verkregeen helaas de drukkerij kreeg wel olie!!, Wij willen ten slotte den ge.achten berichtge ver even opmerken, dat wij dadelijk op onderzoek togen en tot de voertuiging kwamen, dat het niet de burgemeester, doch het de leverancier van -de petroleum, de heer Holsmuller zelf was, die het zaakje in de war schopte en bepaalde dat het restant olie beschikbaar moest blijven voor zie ken en kraamvrouwen. Hebt u dus weer iets in de pen, weest dan zoo goed en laat uw verheven geest eens beter dwa len.. Hopende in het vervolg verschoond te blijven van de eer in dergelijke leugenachtige drama tische scènes ook als figurant te mogen optreden Corn. J. BOSKER. PLAATS EL IJ KNIEUWS. Ter kennis van de ingezetene wordt gebraciiï dat het uitreiken van klompenbons tijdelijk is ge staakt en dat met de uitreiking op Dinsdag 23 April a.s. weder zal worden aangevangen. De Directeur van het Levensm.bedrijf W. F. L U B. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN Osdertrouwd Simon Tijsen en Frederika Tij- sen. Gehuwd P. Tijsen en Tr. Scheltus. VI UBRIXHT IÏET MET I «OOIT HET NIKT BIJ HET VUILNIS! kranten, oude boeken, archiefstukken, alles ve: koopt gij aan welke er de hoogste waarde voor geeft. Oij maakt dus geld, voor wat ge dacht dat waardeloos was, bevordert tevens de Holl. papierindustrie. Volkomen vernietiging van stukken wordt gewaarborgd.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2