U Prima Heden verkrijgbaar: snij- en slaboonen bij A. LONT Na een zwaren en1» langdiK'gen strijd wisten de Amerikanen zich vrijwel in buü stellingen te hand haven. Zij hebben thans me; ncht den vuurdoop ondergaan, Aan de overige declen van let front bleef het bij plaatselijke gevechten zoude- groote beteeke- GEMENGD NIEUWS. De algemeene dienstplicht in Ierland. Volgens een bericht uit Cork aan de Daily Chro nicle hebben de militairen de voornaamste sta tions spoorwegen en telegraafkantoren bezet. Maandag hebben in geheel Ierland de Katholie ke priesters op den kansel de wet op den dienst plicht veroordeeld. Zij namen groote massa's dé gelofte af, zich niet aan den dienstplicht te onder werpen. De koffievoorziening ?n gevaar. Uit zeer betrouwbare bron verneemt het Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenerswarent dat de in ons land aanwezige koffievoorraden bin n en3 maanden geheel zullen -vin uitgeput, indien met de rantsoeneering op dei- bestaandei* voet wordt doorgegaan. Deze termijn is zelfs zeer optimistisch te noe men. Waarschijnlijk zal men er niet langer dan 8 weken mede kunnen rondkomen. Het vee Men schrijft uit de Geldersche Vallei aan het Handelsblad.: Het schrale voedsel gedure: de den staltijd is oorzaak, dat het thans in 'de weiden gebrachte rundvee niet steeds bestand blijkt tegen dezen overgang. Verscheiden dieren kunnen zch niet op de been houiden en moeten aigemaakt worden. Uit vrees dat ook de paarden teveel van hun krachten inboeten, zijn nu v..'schillende boeren er toe overgegaan hun trekdieten als aanvullend voedsel koemelk te geven, Ook worden veel eie ren op deze wijze rauw gevoederd. Men wachte zich en vooral voor zegt de Ned. aan eischen van algemeene inventarisatie en in beslagneming vast te houden uit oorzake van de in velen te dezer tijde levende afgunst tegen allen, die niet in precies dezelfde" omstandighe den leven als de klagers zeiven. Nijd maakt meer "nog dan honger begeerig. En zulke begeerigheid strekt veelmaals de han den uit naar de particuliere voorraden, ook van artiklen, die over het heele volk verdeeld, niet de minste beteekenis zouden hebben, doch die aan weinigen vergunnen tijdelijk voor zichzelf te zorgen. Een arme kerel, die voor een oesterrestaurant had staan kijken, siprak er schande van, dat de rijken maar oesters konden eten, terwijl hij niet genoeg brood kreeg. Wat wou ie dan "vroeg iemand. Dat al die dingen gedistribueerd werden, zei de arme drommel. Hm, zei de ander. De iaarlijksche opbrengst van de oesterteelt is ongeveer twaalf million stuks. Als die gedistribueerd werden kreeg iede re Nederlandere Nederlander er twee.... per laar. Jij ook. Ikke zei de man. Ik zou die smerige bees ten niet lusten. Merci. Op de geit rust nog geen slachtverbod. Hier van maken onderscheidene slagrs c.a. te Steen- wijk een druk gebruik. Tegen ongelooflijk hooge prijzen koopen ze deze dieren op en vinden voor zeer hooge prijzen grage afnemers van het vleesch dat daar vroeger in vrachting stond. Voor het vet wordt gaarne 5 per pond betaald Liefdesdrama. Mej. C.L., te Zwijndrecht, had de verkeering af gemaakt met een jongmensch uil Hendrik-Ido-Am bacht. Deze was hier over niet te vreden. Het meisje liep Zaterdagavond met haaf- nieuwen ga Jant in Dordrecht, toan zij haar vroegeren be minde ontmoette. Deze achtervolgde hen. In de omgeving van de ouderlijke woning van het meis- ie kwam hij op hen toeloopen, wierp het meisje np den gren-d. na haar een 4-tal messteken te heb ben gegeven. Toen bracht hij haar nog een 5 c.M. lange snede in den hals toe. Later werd de dader zelf dood gevonden, ba dende in zijn bloed. Waarschijnlijk Jiad hij zich met het nies zoodanig verwond, dat hij een groote slagader had doorgesneden. De toestand van het meisje is niet levensge vaarlijk. Waterhoos aan de Kanaalkust. Uit Boulcgne wordt gemeld Een enorme wa terhoos heeft de geheele kust geteisterd. Groote scnaide is op de rede van Poulogne aangricht. Ongeveer 100 vaartuigen zijn ef geheel vernield ef van hun ankers gerukt en tegen de klippen aan stukken geslagen. In de groote pier, die de haven beschermt', zijn op verschillende plaatsen gaten ge slagen. De materieele schade is zeer groot Ook veel menschen zijn omgekomen, De Zee werpt duizenden stukken wrakhout aan land. HET INTERLOCALE TELEFOON VERKEER. Het tarief verhoogd. De tarieven voor interlocale gesprekken zijn tij delijk vastgesteld als volgt voor een interlocaal gesprek van drie minuten of minder is verschuldigd 0.40; vcor een dringend interlocaal gesprek van drie minuten of minder verschuldigd f.25 Indien de kantoren- van aanvraag en bestem ming van elkander gelegen zijn op een hemels- bree dgemeten afstand van ten hoogste 15 K.M. of zooveel meer als de minister van Waterstaat in bijzondere gevallen noodig acht, is verschul digd: vcor een interlocaal gesprek van drie minuten of minder 0.30; voor een dringend interlocaal gesprek van drie minuten of mind'er 0.90 DE RIJSVAN „DE NIEUW AMSTERDAM" De Centrale commissie uit de arbeidersbewe ging voor de levensmiddelenvoorziening heefte in antwoord cp haar telegram vap 12 dezer aan den minister waarin zij verzocht de met de „Nieuw Amsterdam" aangekomen ladmg rijst onmidde- lijk ter beschikking te stellen der bevolking, een telegram ontvangen van den volgenden inhoud „Lading rijsl jn „Nieuw Amsterdam" niet ten volle voldoende om geheel de Nederlandsche be volking gedurende 1 week 1 Kg. rijst te verschaf fen. Bedoelde rijst moet worden bewaard als re serve in tijden van uiterste voedselschaarschte bij gebrek aan aardappelen. Kan dan ook geen aan leiding vinden deze- rijst beschikbaar te stellen. Mocht beschikbaarstelling noodig zijn in periode ter aanvulling aardappelen, dan zal verstrekking plaats vinden tegen 20 centt per Kg." HET PETROLEUMGEBREK. Stopzetting der Noordzeevisscherij Men deeldt mede, uit Texel dat aan de kust visschers geen petroleum meer verstrekt zla wor den. Men zal dan genoodzaakt zijn de Noordzee visschcrij te slaken, daar deze hoofdzakelijk des nac'hts wordt uitgeoefend en men hiertoe petro leum voor de verplichte seinlichten behoeft. Men heeft zich in deze tot bet Rijksbureau ge wend. Duur vee. De veehandelaar Keesom te Texel kocht van den heer P. Zijm een koe voor niet minder dan 900. Opstand uitgebroken. Het Eindhoven8ch Dagblad meldt Vluchlelingeu, die dezer dagen ingroolen getale over den grens kwamen, verhalen, dat in het kamp van Beverloo een ernslige opstand is uitgebroken onder de Duitsche militairen die naar 't front moesten. Dertig wederspanniger. zijn doodgeschoten. Een jeugdige pleizierreiziger. Men meldt uit Groningen De J0-jarige H. W. V,, woonachtig te Amsterdam, le Klooster No. 7, die al eens meer op avon tuur is uitgeweest, heeft Zaterdag de ouder lijke woning verlaten, om gra'is een plei- zierreisje naar het Noorden te maken. Des avonds om 9 uur begaf hij zich naar het station Weesperpoort, waar hij kans zag plaats te nemen op den gashouder van een wagon. Om 11 uur vertrok de trein eu Zon dagmiddag te 12 uur kwam hij te Gronin gen aan. Zondagavond om hall zeven is hij uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen en werd hij door het treinpersoneel opge merkt. Het ventje werd naar het hoofdbure au van politie gebracht, waar hij wat fe eten kreeg. Vroeger had hij al eeus uitstapjes gemaakt naar Venlo, Enschedé en Utrecht. Eenmaal had hij ook zijn broertje meegenomen. De eier- en boterschaarschte. Men schrijtt uit Apeldoorn: Er heerschte op de markt hedenmorgen eene buitengewone drukte. Van verschillen de zijdeu reeds was er op aangedrongen, dat de ter markt aangevoerde eieren in beslag zouden worden genomen, indien z,e boven de maximumprijs zoudeu verkocht worden. Inderdaad was van morgen de politie en de recherche op de markt tegenwoordig om. lot inbeslagneming over te gaan. Wat bleek 1 evenwel Verscheidene boeren waren reeds gewaar schuwd door de winkeliers, die vreesden geen eieren te zullen ontvangen, Inplaats van hun eieren, zootOs gewoonlijk, ter markt te brengen, vervoerden zij ze recotstieëks naar de winkeliers, die ze thaus namen te gen maximumprijs. Vandaar dan ook, dat het ofTicieele marktbericht zegr, dat er geen aanvoer en ook geen handel was. Er werd echter wel iets verhandeld, door dat particulieren, luk op een paar eieren, den boeien meer gaven dan de maximum prijs. Door de pol'nie werd in deze gevallen proces-vei baal opgemaakt en de eieren in beslag genomen. Enkele malen moest daar bij handelend worden opgetreden, zelfs werd van de sabel gebruik gemaakt. Ook met de boter werd vreemd omge sprongen hamsterende particulieren lieten menig pondje bij zicli aan huis bezorgen Voor den maximumprijs van f 1.75 per pond. Maar er werd f0 50 bovenop gelegd voor het thuis bezorgen. Over de grens. Bij Glané (nabijLosser) beproefden Zaterdag morgen 3 Fransche krijgsgevangenen Nederland sche grondgebied te bereiken. De Duitsche grens wacht ontdekte echter de vlucht en zette de poi- lu's al schitende na. Een der' Fransche soldaten werd dcodelijk door een schot getroffen. Een tweede werd even voor den grenspaal gegrepen, terwijl de derde er is mocht slagen, ongederd den Hollandschen bodem le betreden. Zondagmorgen verging het nabij Glanerbrug een drietal, eveneens Fransche soldaten "in Duit sche krijgsgevangenschap, beter. Zij slaagden er alle drie in veilig en wel de Duitsch- Nederland sche grens over te komen. Zij zijn naar het qua rantainekamp te Enschedé overgebracht. Zondagmiddag viel een meisje al spelende met haar hoofd op een trottroirband aan den Abster- dijk te Utrecht, 't Kind kwam zoo leelijk terecht, dat het eenige oogenblikken daarna reeds over- leeda De moeder van het kind die-ziek was geval mededeelde, dat zij per ziekenauto naar schrok zoo hevig, toen men haar het treurige de Rijksklinieken moest worden vervoerd. GESPREK'TUSSCHEN HARM EN TEUN. t« HARM. O, Teun, als je al dip naastenliefde van mijnheer X door je neusgaten opsnuif, want ze is te hoog verheven en te rein, om ze langi. den gewonen weg naar je denkorganen te gelei den,.... dan zink je in het niet en vol ootmoed hef je een danklied aan en prijs je de verheven uitvloeisels van den grooten onbekende: O, ex der exxen, geest der geesten, ik ruiik U, maar aanschouw U niet De geur van thee, zeep, doode Beesten....* Gaat van U uit tot in 't verschiet 1! De rijst en brij vloeit uit uw mouwen, Wie zou, al maskert g' uw gezicht Van zulk een eenheidsworst niet houèn Gij zijt ons heilGij zijt ons licht!! TEUN. Amen! Ja, mijn vriend, als wij hem ons eens goed indenken, dan verafschuwen wij ons zelf, als akelige egoistische wezens; wij schrapen maar en eten maar en de groote X deelt misschien van zijn matig rantsoentje nog aan zijn buurman afW.erkelijk kreeg ik- Zaterdag nacht, na het lezen van zijn ontboezemingen, de ....de ....nachtmerrie. De onsjes thee, de broodjes zijden spek en koppen mét zeepal les danste op,mijn gezicht, dat ik er pimpel- paarsch van werd, en ieder oogenblik dacht ik onder die heksenpolka te bezwijkendan ver schenen enkele in het zwart gekleede heéren aan mijn bed, die mij eventjes meldden, dat mijn laat ste uur geslagen was. Een hunner, blijkbaar de notaris, vroeg mij mijn laatste - wilsbeschik king kenbaar te maken, en in m'n testament vast te leggen, wien ik het verkregen kapitaal!!! van geleverde drukwerken en geplaatste bekendma kingen wenschtte te vermaken HARM. Ah, je zwarte geweten sprak.... En wat was je antwoord?? TEUN. O, dat lag me zoo op de tong! Ik ver maak 't aan onzen gemeenteontvanger - tusschen- persoon - drukkerij - Trapman en Co; die al zoo vele malen pogingen heeft aangewend om ook eens de Wieringer Gemeente-drukwerkkoe te mo gen melken. ....Ik meen hiermee het alge meen belang te dienen! zoo hakkelde ik. Toen kwam een andere zwarte man over mij heen gebogen, die mii berispte als een schooljongen, om mijn zwakheid en tekortkomingen ....hoe ik het durfde wagen aan de waarheid van de gewel dige onthullingen van den Grooten Onbekende te durven twijfelen!! „Weet gij dan niet ,zoo sprak hij, dat ik een zaaier ben van al het goede in de harten der jeugd, <lat ik hun inprent de waarheid en niets dan de waarheid, beschaafde taal en.. on onge..ééé ik bedoel gemanierdheid maarrrr in u. o. deugniet, is hel zaad ten kwade ontsproten^gij loochent den Grooten X, den on bekenden mandie gouden eieren leggen kan" en hierbij trok hij zoo'n allernaarst lang gezicht, dat m.ijn haren ten berge rezen HARM. Parbleu, wat een toekomst voor ons Wiering. Gouden eieren enne een kilo veen- aardappelen in de toekomstvan X Sapperestie, wat zullen we dan smullenEn verder?.... TEUN. Ja, en verder, Toen begonnen de me dicijnen van het vleesch der koe van Mulder bij mij zeker te werken.. Ik wenkte een paar schim men, die nog al een vriendelijk gezicht zetten, om mij te verlossen, maar inplaats van te helpen, be gonnen ze te schaterlachen en mij met de voorzit tershamer van de Middenstand te bewerken. Toen werd ik op eens nijdig, balde mijn vuist en gaf een mep jóeen mêp, dat ik alles hoor de kraken en scheuren. HARM. En toen?!?! TEUN. Ja,toen was ik klttar wakker en ik bemerkten dat ik mijn hand door de Schager cou rant hand heen geslagen. M'n vrouw had me dat papier 'savonds op mijn gelaat gelegd ter bescher ming tegen muggesteken, snap je. HARM. Jandoppie, was hel anders niet? TEUN. Jandorie, je zegt anders niet! Je had eens moeten hooren, hoe nijdig of m'n wijf was, Ze had X nog niet gelezen en daar stak merkwa'aridig genoeg juist mijn hand door. Enfin, één plekje was erg beschadigd maar het anderc> ging nog al. HARMEn dat plekje was? TEUN. „Gis niet verder (en dat er dan volgt heb ik kapot geslagen) en dan kun je weer lezen:,,., hetgeen gezegd wordt juist is!! Wel te rusten! plaatselijknieuws. BURGERLIJKE STAND VAN WIE RINGEN "Geboren Guurtje dochter van C. Doves en Tr Kalaveld en Pieternella docht-n van Jan Dekker en Aaltje Tijsen. Gehuwd Jan Smit en Neeltje Kaleveld. S.C. Kooij en Aatje Tijsen. Vergadering van de Coöperatieve Boerenleen bank Wierisgen in Concordia op 1.1. Zaterdaga vond Aanwezig 65 leden. Na opening door den voorz. van den Raad van Toezicht, den heer P. S. Kuut, werden door den heer C. Kaan de notulen gelezen, welke -..et een paar kleine wijzingen werden goedgekeurd. De Commissie van onderzoek der rekening, bestaan de uit de heeren: J. Engel Jacz., P. Kreijger Jr. en M. Heijblok rapporteerde alles in de beste orde te hebben gevonden. De kassier, de heer C. J. Bosker deed hierop verslag van de werking der bank in het afgeloo- pén jaar. waaruit wij het volgende aanstippen.. Het aan tal leden steeg dit jaar tot 164. Het aan tal spaarders bedroeg op 31 Dec. 1917 387, die gezamenlijk hadden ingelegd een bedrag van 191289.42; terugbetaald aan spaargeld werd een bedrag van 146182.30. De bank verstrekte aan 98 leden een voorschot. Dit jaar werd gegeven 39150.en terugbetaald 28275.In loopen- de rekening werd aan de leden voorgeschoten 48427.17 en van hun ontvangen 63358.83. Op de Centrale Bank te Utrecht werd gedepo neerd een bedrag van 134351.46, en van haar terugontvangen 76679.09. In fciet geheel is thans voor 45000.aan de'posi- to-olbligatien aangekocht. De gemaakte winst bedraagt dit jaar 892.05. De totale omzet van 1917 was in ontvang groot: 624505.78, in uitgaaf 618035.52 alzoo in kas; 6452.25. De bestuursleden J. Hermans en P. S. Kuut en de plaatsvervangende best, leden de heeren S. J, Koorn en P. Brouwer werden herkozen. Ook de kassier, de heer C. J. Bosker, welke moest aftre den, werd herbenoemd. i Het salaris van den kassier werd vastgesteld op 5Ó0.voor 1918. De zitdag van den kassier werd gewijzigd en vastgesteld op lederen Woensdag, des "tnorgens van 10 tot 12 uur. Niets meer aan de orde zijnde, werd de verga dering met een woord van dank gesloten. De W.R. 55; schipper J. Bakker, vis- sc.hende van Zaterdag op Zondag te Ter schelling, kreeg Zondagsmorgen een ontzet tende ontmoeting met 4 vermoedelijk Duit sche vliegtuigen. Allerhevigst werden ze beschoten en 5 bommen werden £r In de nabijheid neergeworpen. Meer dan 60 kogel gaten zijn er zichtbaar welke het schfp ot' de zeilen doorboort hebben. Een kogel ging door de dekbalk en trot de derde man J. Stadig Kz. in het been, erg bloedend werd hij door Nederlandsche officieren liefderijk verpleegt. Hij moest dadelijk naar Alkmaar overgebracht worden, om de kogel ilaten verwijdeien. Eén vliegtuig was zoo dicht in de nabijheid dat de opvarende P. Halfweeg het nummer 1420 duidelijk kon onderschei den. De beschieting duurde wel 30minuten. Welk een angstigen tijd zij daar hebben doorgebiacht is niet te beschrijven. Op Zondag 28 April hopen onze geliefde Oom en Tante C. numeijer en a. numeijer-bakker hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne Neef en Nicht JAC. VISSER. G. VISSER-GORTER. Wieringen, 22 April 1918. Er biedt zich aan: EEN schoonmaakster Aanvragen onder letter G. bureau dezer cou rant. 0 Regeerings gezouten 16 en 18 ct. per K.G. Nieuwstraat.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2