Weet ge welrooker...? WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. De Onderteekemng. 9e Jaargang;. Vrijdag 26 April 1918. No. 42. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer f O.cO 0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BEKENDMAKI N G E N. DUUR DER BROODKAARTEN. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 27 April a.s. de broodkaarten voorloopig zul len gelden voor een tijdvak van 7 dagen, terwijl de waarde der bons tot de helft wordt terugge bracht. De bons gemerkt 47e tijdvak, 48e tijdvak en ver volgens zullen derhalve recht geven tot koop en verkoop van de helft der hoeveelheid brood, wel ke daarop is aangegeven. Wieringen, 25 April 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. A. PEEREBOOM De Secretaris VAN DUIN. De Burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van de winkeliers en der ingezetenen, dat ge durende het tijdvak, aanvangende 1 Mei en ein digende 15 Mei op bon no 28 eener thee- en koffie kaart mag worden afgeleverd een half ons koffie, engedtirende het tijdvak, aanvangende 16 Mei en eindigende 31 Mei 1918 eveneens mag worden af geleverd een half ons koffie. De Burgemeester voornoemd. A. PEEREBOOM. Wieringen 25 April 1918. dat Alkmaarsche Tabak van J. It. HEUSS zeer liclitsoertijr var» «-rvtielit en dus evtra oordeelig In het «rebrirk is GEMENGD NIEUWS. Ook de Minister al Er liepen geruchten in den Haag, dat Minister Cort van der Linden een hamsteraar zou zijn en groote voorraden levensmiddelen zou hebben op geslagen. Maar Hét Volk heeft daarover met Zijne Excellentie gesproken en kwalificeert nu deze geruchten ,,in volle overtuiging en zonder eenig voorbehoud als ongegrond en laster." Beeld van den tegenwoordige tijd I De gevorderde slachtkoeien die te Groningen waren aangevoerd, waren, volgens het N. v. h. N. zoo mager en uitgeput, dat s mmige beesten te gen elkaar aanhingen, steun zoekend om niet te vallen anderen waren te slap om te staan en la gen op de steenen. Een koe heeft ter markt den laatsten adem uitgeblazen. Dr. Kuyper kan het niet zien Dr. Kuyper wil in ..De Stand dat de overheid in deze benarde tijden aan de banketbakkers zal verbieden hun lekkernijen op al te aanlokkelijke voor de arme op uittartende wijze uit te stallen. Dat prikkelt de begeerte, werkt den hartstocht op en werkt derhalve verderfelijk. In een tijd als-, we nu doorworstelen, dient de win kelkast met lekkernijen tot soberheid herleid. Het geslachte varken. Te Delft hoorden Zaterdagmiddag twee ambte naren dat eenige bezoekers in een café geheimzin nig spraken over een pas geslacht varken dat zich bij een andren kastelin zou bevinden. Zij lie ten er geen gras over groeien en deden dra huis zoeking. De krulstaart werd echter niet gevonden. Op de vraag van de ambtenaren waar het geslach te varken was, bracht de kastelein hen naar de huiskamer. Op den schoorsteen werd het beest ge vonden een groen varken, spaarpot van de kin deren, dat gebroken was en gerepareerd Er is geen iekker ding dan de liefde! Gaat alles goed, dan is alles rozengeur en maneschijn maar wee een door pij len getrolMie, als 't vorkcerd gaat. Hij (zenuwachtig. gejaagd binnen komen de op een poliiiebureau in Don llaag: Ik moet een inspecteur spreken. Zij (er achter aan, óók zenuwachtig) Ik moet óók een inspecteur spreken. De agent draait zijn gehelmd hoofd, kijkt eens even en klopt op de deur van den chef. Beiden mogen binnenkomen. Ja, 't was nu eenmaal zoo, zeiden ze, 't was. uit.... finaal uit.... uit. En nu moesten de bul len" teruggegeven worden de ringen, armband, horloges, enz. De inspecteur knapt het zaakje op beiden moe ten den boel teruggeven, en beloven op woord en handslag elkaar niet meer aan te zien.... Waar men de politie al niet mee lastig valt Bokkenvleesch Te Strijen worden trekbokken opgekocht voor den buitengewonen prijs van 125 en hoogere. Woensdag werden 15 stuks verzonden per Rot- terd. tram om te worden geslacht. "Een verlélnchtog huwèlijksaanbod Het Hbl. deelt onder zijn onkruid" bet volgende .mede ..Huwelijksaanbod. Deyene, dip mr trouwt krijgt daarbij cadeau één huis (gemeubileerd één piano, één houd en twee kanarievogels." Treinen met gewonden. Men schrijft van de Limburgsch-Duitsche grens aan De tijd Eenige dagen geleden passeerden over de lijn AkenGladbach 16 treinen met gewonden van het weslfront. Tot de perrons, waar deze treinen stilhielden, was de toegang voor het publiek streng verboden. Een toeschouwer echter, die toevallig een blik mocht werpen op deze treinen van sijpelend bloed, misvormde vleesch klompen en ellendige wrakken van stuk geschoten menschelijke lede maten, was dermate aangedaan, dat hij geen woorden kon vinden, om den vreeselijken indruk dien hij had opgedaan, weer te geven. Abscheulich Abscheulichdat was alles, wat hij kon uitbrengen. Varkens. Terwijl verleden jaar in Friesland de jonge big Op een der bureelen van bet gerechtshof le 11 heerschte een ondragelijke warmte. Het was trouwens zomer, in de hondsdagen. De namiddagzon brandde onbarmhartig op de vensterglazen en de thermometer steeg tot 24° Reaumur. De nog alleen daar aanwezige ambtenaar Stroowisdie bovendien in het leven veel te kamper: had, streed wakker tegen de hem o\er val lende slaapzucht en hield de zware oogleden krampachtig geheven, loeri echter bovendien eea blauw-glansende vlieg door het raam naar hiciien 'oog en een eento nig wiegeliedje om zijn ooien bromde, gleed eindelijk de pijn, welke bij juist in den grooten mk'koker had verloopt, uit zijn maeh- telooze hand; zijn hoofd zonk, als gehypno tiseerd, willoos lieer, en spoedig verkondig den zijn diepe, regelmatige ademhalingen, dat zijn plichtsgevoel was ingeslapen. De groote bromvlieg leed ook onder de ontzette hitte, smachtte naar eeu voor een vliegeninoud begeerlijk vocht, en daar ouder den invloed van de iiitte eu den slaap op het voorhoofd en den neus van Shoow.s zich kleine zweetpareltjes hadden gevormd, ette hij zich op het reikorgaau neer.'sHee- ren Slroowis zenuwen reageerden dadelijk op die vrijpostigheid zijue hand sloeg af werend naar zijn gekittelden neus, en die beweging verjoeg alleszins het lastige insect, maar wierp tevens den inktkoker omver, zoodat de zwarte vloeistof zich over den les senaar uitgoot. Door de verjaging kwaad geworden, brom de des te ijveriger om het hoofd van deu klerk, en zeker zon diens slaap een nieuwe stoornis hebben ondervonden, zoo niet een musch door het open raam ware gefladderd, gelokt door hef luide brommen van de vlieg Zij vloog brutaal zooals musschen nu eenmaal zijn op den lessenaar, juist mid den in den inktplas eu loer op haar offer. Het duurde niet lang, of zij had de dikke vlieg in de vlucht te pakken gekregen en streek vervolgens, om haar buit te verorbe ren, met haar door inkt bevlekte pootjes neer op een op de verhooging van den les senaar liggend mooi geschreven aktestuk, gericht aan den procureur-generaal. De zon neigde reeds sterk ten ondergaan, en de inktvlak was al opgedroogd, toen de klerk eindelijk ontwaakte. Een snelle blik op zijn horloge gioote hemel, vijt uur Nu was de griffier al weg en de oudertee- kening op de akte, die de procureur-geoe- gan niets waard waren en sommige veehouders de jonge varkentjes bij gebrek aan veevoeder zelfs verdronken zijn deze dieren nu ongekend duur Men betaalt nu voor zesweeksche biggen zelfs 24 gulden per stuk. En toch is het veevoe- 0 jbv( uapajjaA uep jauunj ioiu aap De aardappelen In de Streek (Noord-Holland) bestaat voor uit zicht op een vroege oogst van muisaardappelen. Thans reeds komen ep menigen akker de plantjes reeds ferm voor den dag en dat is vroeg, zeker wel dijie weken vroeger dan verleden jaar. Het is te dankena an het prachtige weer in Maart, waardoor men onafgebroken en vroeg kon ,,bou wen Natuurlijk worch het leven der zoo vroege plantjes altijd bedreigd door nachtvorsten. Dat die dusm ogen uitblijven is de hoop. Gewone kou de. zooals nu, doet geen kwaad; geeft integendeel sterker gewas. Schade doer koude Er bestaat veel reden te vreezen, det de gure dagen en de nachtvorsten veel schade hebben ge daan aan de in Betuwe meerendeels in bloei staan de vruchtboomen. Te meer waar sneeuw- en re genbuien aan de nachtvorsten voorafgingen en de bloemen bijgevolg vochtig waren, schat men, dat van een bijzonder goed fruitjaar waarschijnlijk geen sprake meer zal zijn. Overigens is het nog mogelijk, dat de late kersen, die nog niet in bloei stonden, den dans tot heden ontsprongéa. De nollen omgekeerd Nu hier in Holland het broodrantsoen zoo bit ter klein is geworden, is aan de oostelijke grens een lévendige ruilhandel ontstaan, waarbij zich het zonderlinge verschijnsel voordoet, dat Duit- schers brood en meel leveren en daarvoor in clt plaats terug vragen.... steenkolen. Zoo o.a. te Straelen bij Venlo, waar nijpend gebrek aan steen kolen is wordt ait in ruil aangenomen tegen brood en meel; terwijl te Ker.krade hoofdzakelijk planten en zaden als ruilartikel worden, gevraagd. Het Duitscheb rood is wat donkerder dan ons wittebrood en mofct zeer smakelijk zijn. Pas op uw jassen of mantels Men moet thans zéér voorzichtig zijn met het laten hangen van jassen en mantels aan kapstok ken in hotelgangen of ia gebouwen, waar véél ver gaderd wordt. Het is nu weer in een der hotels op het Vreeburg te Utrecht gebeurd, dat men uit jassen van heeren, die daar ter vergadering wa ren de broodkaarten gestolen heeft. Alle jaszak ken bleken tijdens de vergadering nagezocht té zijn. Men zij gewaarschuwd. Zanguitvoeringen in de gevangenis Het plan bestaat in verschillende gevangenisseij raai zoo dringend bad aangevraagd, ontbrak Wanhoopig slaaidc de heer Stroowis als een wezonlooze op dit document. Maar wat was dat 3 Droomde hij Het stuk was toch beheeilijk onderteekend Stroowis tastte met zijn had naar zijn hoofd was hij werkelijk te voren hij den griffier ge weest, c,f «as hij de speelhal van een droom Maar neeD, d-ien onleesbaren naam, die groote onregelmatige haltepunten kende hij maar al goed, daaraan viel niet te twijfelen. „Dns dan toch dan toch", mompelde Stroowis hooldschiuldedd, stak de akte in een couvert, en ging zelf den brief in de bus steken. Daarna spoedde hij zich naar huis, waar sinds al 4 uur de koffie wacht te, en overweeg zich ernstig het aanschaf fen van een wekker v«.or liet bureau. Op de vraag echter van zijn vrouw, waar hij zoo lang was gebleven, bromde hij verdrie tig gewichtig doende ,,Ik heb het vandaag weder verschrikke lijk druk gehad." Deu volgende morgen stormde de griffier het bureau binnen, waar de heer Stroowis, niets kwaads vermoedend, werkte, op den k lei k los: „Jou ongelukskiud" bulderde hij, „waarom hep je me gisteren dat dringende stuk voor den procureur-generaal niet ovei- Bnreau Hippoiytushoef, Wieringen Tel. Interc. No. 19. Bijbureau C. Slikker Cl. Kleine Sluis-Arma - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. op kerkelijke feestdagen zanguitvoeringen voo» dc gevar.ganen te doen geven. Bij voorkeur ea» dan gewijde muziek ten gehoore worden gebracht In enkele strafgestichten was hiermede reeds een proef genomen, en deze schijnt uitstekend te heb ben voldaan. Wellicht zullen binnenkort ook lezingen voor de gevangenen worden gehouden. INGEZONDE STUKKEN. Redactie Wleringer Courant. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik opname van onderstaand schrijven. Bii voorbaat mijn dank. Ofschoon ik mij nooit met k< antcngeschrijf in laat, is het niet mogelijk te zwijgen, waar mijn heer X in zijn ingezonden sfuk in 't nummer der Schager Courant van Zaterdag 20 April, de bru taliteit heeft gehad mij te belasteren, mijn hotel in een kwaad daglicht te stellen ergo mij in mijn brood tracht te benadeelen. Hij schrijft toch „Is het een leugen, dat de burgemeester A. Peereboom na het slachten door den slager Poppen van vele varkens dit jaar. waarvan er eenige op de koepe' van M. de Haan zijn geborgen," enz., Mijnheer X vraagt ditom voorzichtig heidshalve niet zijn vingers te branden. Welnu ik vraag niet, maar antwo<>rd minheer X als ik ooit een varken op mijn koepel heb gehad, dan zal 't wel geweest zijn (als ik die eer heb mo gen genieten teen ik mijnheer X daarep een plaatsje mocht verleenen. Wat zijn echter de beweegredenen van uwe leu genachtige vragenstellerij Is 't persoonlijke haat tegenover mij. werp dan uw vuil masker af, op dat ik weet tegen wie ik moet kampen. Hoe het ook zij, ik zeg het met de Wier. Cour.: „Uw geschrijf mijnheer X, is la*ag-bij-de-gr«ndsch ik kan niet begrijpen, hoe een couragt der gelijk? ongeteekende lasterstukken wil Blaatten, die niet zijn, zooals u zegt, ten bate vjan het al gemeen belang, maar integendeel afbrekend wer ken. Nogmaals dankend voor de plaatsing M. DE HAAN. Wieringen. 24 April 1918. NEDERLAND EN DE Q9RL9G De gespannen toestand in de Eerste Kaxaor In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer verklaarde de Minister van Buitenlandsoheza- ken dat geen enkel schip van hier zal vertrek ken wanneer niet de absolute zekerheid lot terug keer bestaat. Die zekerheid bestond thans nog niet. Het doel der uitwisseling vau schepen zal ze- r. cr zijn het verkrijgen van een geregel e vaart-, aarbij voortdurend 6 schepen in 'c vaan zulien zi?n. Onderhandelingen met de geallieerden be staan thans met Wat de vaart op Indië betreft .s van de Engei- sche regecring zwart op wit de verklaring verkre gen, dat na 22 Maant de Nederl. schepen niet be lemmerd zouden worden. handigd „Met uw verlof, mijnheer de griffier," ant woordde de heer Stroowis op den toon der beledigde onschuld: „Het 8'uk is al ver- onden; mijnheer de griffier heeft jmuiers zeil het document onderteekend!" De oude heer keek alsof hij eea klap vóór zijn gezicht kroeg. Had hij zelf de akte on derteekend hm, hm!Nu, het was giste renmiddag zoo warm en hij w as 'u beetje in gedutniet oomogelijk dus was het hem loor het hoofd gegaan, 'lat hij hei «mk on- lerteekend had „Hm, hm,.... ul verzonden, mijn «aarde lieer Slroowis..., Ik kan In t me «»»kelijk i;ici herinnereueulin, u weet, ik hen al tijd zoozeer met werk overladen Daarmee was de zaak afgedaan. De pi nou eur-generaal, in wiens bezit het stuk was gekomen, had slechte woorden vau mooi, zóó duidelijk als ditmaal had de lieer griflier sinds lang niet onderteekend. De musch, die zijn plaats vervanger was geweest moest liet eens weten

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1