Vastzitten slijm Op vergaderingen Het spijt de Minister dat de economische onder handelingen zoo laat begonnen zijn. hard vorde- ïen doen ze niet. Wat de zand- en grintquaestie met Duilschland betreft, mag en kan de Minister de Kam me: verhelen dat d.- quaestie zeer ernst-is. Meer kon /..Exc, daaromtren niet zeggen Eieren, Door de politie in Den Haag zijn bij-26 winke liers 29.489 eieren in beslaggenomen, wijl zij de eieren verkochten heven den maximum-prijs of weigerden ze te koopen. De eireen zijn toegewe- aan de verschillende coöperaties en de ziekenhui zen daar ter stede. Brood niet uit graan Men schrijft uit Gos aan den Stand. „Door de heeren V. en A., alhier, is een uitvin ding gedaan, die in deze dagen van brood- schaarschte voor ons land von onberekenbaar flut ka<n zijn. Deze heeren toch schijnen er in geslaagd te zijn brood samen te stellen, dat zéér voedzaam is, goed van smaak en volstrekt geen graandeelen bevat. Wat er wel in zit. blijft voorloopig het geheim der uitvinders, maar de grondstoffen zijn en blij ven in voldoende mate in ons land* aanwezig. Bij persoonlijk onderhoud met Minister Posthu ma hebben de samenstellers dezen een monster aangeboden, en heeft Z.Exc. spoedig onderzoek daarvan toegezegd." Als het met deze uitvinding maar niet gaat als met zooveel andere, die slechts teleurstelling ga ven! Tegen rijwieldiefstallen Aan het Departement van Justitie worden maat gelen voorbereid ter beteugeling van rijwieldief stellen. De Minister van Justitie heeft reeds een schrij ven gericht aan de procureursgeneraal en aan de officieren van justitie, waarin wordt aangedron gen op een gestreng optreden tegen rijwieldieven Men zou verder willen bepalen, dat alle rijwie len moeten worden geregistreerd ten name van de respectieve eigenaars. Voort zou worden over gegaan tot het aanbrengen van een kenmerk aan de rijwielen van Rijkswege. Daaruit zou dan dade lijk kunnen blijken, of iemand, die in het bezit uuAjecp 'uajjojpfïuee ipjo.w piAvfu uaa ne.v dan niet de wettige eigenaar is. 600 Gram brood per dag in België In den laatsten tijd werd uit het grensdorpj'e Carrne, waar de bewoners 600 gram brood per dag krijgen, veel brood over den draad op Neder - ladsch grondgebied gebracht. Dit mam zulke af metingen aan, dal de Duitsche overheid thans op dit misbruik oe>n hopte» van nndpvppr f 80 desteld' neeft. Moordpoging te Maastricht Donderdag j.l. heeft te Maastricht zekere vrouw K, getracht haar man te vermoorden. Zij beklaag de zich nu en dan, dat hij zoo weinig verdiende liet doorschemeren, dat .,hij er maar tusschen it moest", dan had zij tenminste 5000 van de verzekering. Zij loste op haar man een revolver chct, malar dit trof niet doodelijk. Daarop heeft zij zichzelf aan de slaap verwond. De man is met een weinig gevaarlijke schotwon öe naar het gasthuis gebracht. Een Riddergoedbezitter voor den rechter. De strafkamer van het kantongerecht te Ros- tcck behandelde gisteren in hooge beroep de aan klacht tegen den Rittèrgutsbesitzer Wilhelm von Oertzer-Roggow, wegens mishandeling en vrij- heidsberooving van een zijner maaiers. De man had-voor dit misdrijf reeds een maand gevangenis straf tegen zich hooren eischen. De beklaagde had den maaier, die een handvol koren had ge stolen, in het park geleid, hem daar bevolen, zich te ontkleeden, hem vastgebonden en eigenhandig met een karwats afgeranseld. Er waren ongeveer 30 getuigen. de stilte eener cel in den breede kan nadenken De rechtbank velde vonnis en veroordeelde den wel zeer-echten Duitschcr tot twee maanden ge vangenisstraf, zoodat Herr Rittergutsbesitzer in over de treurige toestand, die nog hier en daar in zijn land heerschen en hel mogelijk maken, dat een man met een dubbelen naam voor zulk een bagatel moet brommen. Spiering naar Duitschland. Naar wij vernemen worden nog dagelijks groo- te Hoeveelheden spiering (gezouten in vaten naar Duil.'-chland uitgevoerd. Dinsdag 23 April werden er van Kampen nog zeven wagons verzonden. MILLIOENF.N EIEREN UITGEVOERD „Het Volk" bespreekt de mededeelingen, in den Amsterdamschen gemeenteraad gedaan door Wet houder Wibaut. Do gemeente Amsterdam kon, al dus deelde de heer Wibaut mede, in plaats van 7 millioen kalkeieren zooals men grond had te verwachten er slechts 600.000 krijgen, e vraag dringt zich op schrijft „Het Volk": „Waar zijn die millioen eieren gebleven, die wel aangebeden maar niet geleverd zijn Wij kunnen mededcelcn, dat die eieren naar het buitenland zijn uitgevoerd, toen de minister ziip rovaal aanbod deed. Terwijl de groote massa gebrek heeft aan het noodigste, terwijl elk beetje voedsel dat onder het publiek gebracht kan worden, van de grootste beteekenis is, zijn millioenén eieren versjacherd en weggevoerd. Wij hebben gezocht naar eenigszins parle mentaire termen, om zulk een bedrijf naar ver dienste te karakteriseeren. Maar wij vonden slechts woorden, die men in een krant niet kan afdrukken." Aldus VJJet Volk". Wij hebben herhaaldelijk tegen den uitvoer van deze kalkeieren gewaarschuwd en er op ge wezen, dat die in 't binnenalnd zoo dringend noo dig zijn. Ook wij zullen maar niet zoeken naar termen om op deze sjacherpartij de verdiende kwalifica tie toe te passen. Ansjovis. Heden werden alhier aangevoerd 1100 stuks ansjovis. Prijs 11.25 per 1000 stuks. UitWIERINGERWAARD In eene gehouden vergadering van den Bond i voor Staatspensionneering onder leiding van den heer Limpers werden afgevaai ,1 gde en plaatsver vanger gekozen resp. de heeren H. Kok en H. Sijbrands, aan wien tevens vrij mandaat werd ge geven voor de algemeene bondvergadering. In plaats van den heen A. Visser werd als bestuurs lid gekozen de heer H. Sijbrands. De Heer J. Speets alhier, is aangesteld als correspondent der Noord-Hollandsche Brandwaar borg Maatschappij te Oudkarspel in de plaats van den heer A. Visser. Herhalingsoefeningen en inspec'tie. De minister van Oorlog heft bepaald, dat dit jaar dienstplichtigen van militie en landweer voor herhalingsoefening en inspectie onder de wapenen zullen worden geroepen I. voor een herhalingsoefening van zes achter eenvolgende dagen (reisdagen in begrepen(de verlofgangers der landweerlichtingen 1916b 1916d en 1917, behoorende tot de infanterie, hospitaal soldaten en ziekendragers, voor zoover zij zijn in gedeeld bij de reserve-landweer-bataljons; H. voor een eendaagsche inspectie de militielich tingen 1906, 1907 en 1908 dr bereden wapens, pant serfort-artillerie en torpedisten, de landweerlich tingen 1916a en c, alsmede de iandweerplichtigen van de landweerlichting 1916b, 1916d. en 1917, - oor zoover niet bedoeld onder I. De onder I bedoelden moeten opkomen van 27 Mei tot en met 1 Juni het 8e (in of nabij) Assen, 10e Zwolle, 19e Kamp de Pan (Bildthoven) 29e idem, 22e Velsen, 26e Den Helder, 42e Willem stad en 48e Roermönd; van 3 Juni tot en met 8 Juni het 7e Assen, 13e Zwolle, 30e Kamp de Pan, 18e idem, 20e Vel ren. 27e Den Helder. 31 Eiland Voorne er. /Put ten, 40e Willemstad, 44e Roermond en 38e Vlis- singen; van 10 Juni tot en met 15 Junihet 9e Assen, 11e Zwolle, 34e Kamp de Pan, 35 idem, 23e Vel- -en, 33e Voorne en Putten, 41e Willemstad, 43e Roermond en 39e Vlissingen; van 17 Juni tot en met 22 Junihet 16e As sen, 12e Zwolle, 32e Kamp de Pan, 47e idem, 24e Velsen ,37e Voorne en Putten en 45e Roermond; van 8 Juli tot en met 13 Julihet 4e Assen, 28e Kamp de Pan, 15e idem, 21e Velsen en 46e Roermond; van 16 Juli tot en met 20 Ju i 2e. Assen, 36e Kamp de Pan 3e idem en 25e Velsen; van 22 Juli tot en met 27 Juli het le Assen 7e Kamp de Pan, en van 29 Juli tot en met 3 Augustus het 5e As- en, 14e Kamp de Pan en 16e idem. Voor de opkomst bedoeld onder I ene II, zijn- vrijgesteld zij, die met toestemming van den minis ter in het buitenland verblijven of de buitenland sche zeevaart uitoefenen, indien hun verblijf bui tenlands samenvalt met het tijdperk, waarin zij onder de wapenen zouden moeten komen. Van de opkomst, bedoeld ondere I, zijn voorts vrijgesteld I. Zij, die bij oproeping der verlofgangers niet of voorloopig niet onder de wapenen behoeven te komen; 2. zij, die bij terugroeping der velofgangers be stemd zijn voor opkomst bij een ander onderdeel dan het eigen reservetba-aljon; 3. zij, die na 1 Januari 1917 met onbepaald klein verlof zijn vertrokken. Zoo gewonnen, zoo geronnen Men meldt van de Groninger grens Een bekend smokkelaar, die vóór een paar maanden nog over eenige duizenden gulden be schikte en zijn geld voor allerlei onnoodige za ken uitgaf, is na heel wat brasscherijen van zijn bezit afgekomen. De smokkelaarsjas o.a. die voor 300 gulden was ingekocht, ging nu voor 300 centen in handen over van een ander, terwijl nog meerdere goede ren "goedkoop werden verkocht. De „baron" is nu weer arbeider geworden. Hervéwil kardinaal Mercier tot tegen-paus benoemen. Het door Gustave Hervé .uitgegeven Parijsche blad La Victoire schrijft in zijn nummer van 3 April „Katholieken van Frankrijk, gij, die onze broe ders zijt en wier vaderlandsliefde zoo verheven is, gij hebt niet den paus, dien gij verdient. Habemus papam bochum, wij hebben een Duitschen paus, heeft een uwer sedert l|pl5 gezegd. Wanneer het Christelijk geloof met denzelfden gloed in uw brand als het Fransche geloof, dan ware kardi naal Mercier reeds lang tegen-paus van Frankrijk en 'België." Wittebrood. Het bureau voor Mededeel.ngen inzake de Voedselvoorziening meldt Ons wittebrood, dat toch reeds niet bepaald „wit" meer was, zal voortaan een donkerder, iet wat bruine kleur heibben, De voorraad aardappel meel is n.1. dermate geslonken, dat het percentage dat daarvan werd gebruikt voot de samenstelling van Regeeingsbloem, aanmerkelijk moet worden laagd. Daarmede zal échter de qauliteit van het brood niet achteruitgaan. Integendeel. Bevatte de Re- geeringsbloem tot nu toe 60 pCt. tarwe- of (en) 30 pCt. aardappelmeel en 10 pCt Amerikaansche bloem voortaas zal het worden 80 pCt. tarwe of (en) roggebloem, 10 pCt. aardappelmeel en 10 pCt. Amerikaansche bloem. Het behoeft geen betoog dat dit brood dus voedzamer zal zijn, daar tarwe- en roggebloem grooter voedingswaarde bezitten, dan aardappelmeel. KORTE BERICHTEN. Ter veiling te Eist (Betuwe) werden giste ren de eerste aardbeien aangevoerd. Zij brachten 8.80 per K.G. op In een heerenkleedingmagazijn te Haarlem liggen pantalons, waarop een kt art je is gulegd met het opschrift „wegende pl.m. 1 K.G.' Door een arbeider te Nieuwe-Tonge is een geit verkocht voor100. Uit een stal nabij een station te Amsterdam is een.rijtuig ontvreemd Op de eierenmarkt te Lochem waren gis teren 300000 stuks aangevoerd. Daar de eieren voor 12 tot 12 drie vierde cent moest verkocht worden, namen alle boeren hun eieren weer mee naar huis WERELDOORLOG. De Britsche aanval op Oostende en Zeebrugge De Daily Chronicle geeft een interessante be schrijving van het gevecht,. De Duitschers zouden volgens dit blad met sterke bommen geschoten hebben, die zooveel licht verspreidden, dat de aanvallende kruisers er evengoed in te zien waren als in het volle daglicht. Het eerst aanvallende schip werd met een ha gel van groote en kleine projectielen ontvangen en op verschillende plaatsen getroffen, wat niet wegneemt, dat de commandant dapper op het ha venhoofd afstoomde en zijn mariniers landde. Volgens ooggetuigen zouden de Duitschers bij na uit één mond geroepen hebben „daar komen de Amerikanen" en op verschillende plaatsen hun batterijen in den steek hebben gelaten, die door de Engelschen zoo vlug mogelijk vernild werden terwijl de loodsen en munitie-opslagplaatsen met vlammenspuiten werden bewerkt. De geladen kruisers, die bestemd waren om de vaargeulen te blokkeeren, bandaen zich inmid dels een weg naar de haven en waren binnen een klein half uur op de uitgekozen plaatsen ge zonken. Zeer terecht merkt de Daliy Telegraph op, dat de Duitschers verrast werden en de Daily Mail is zoo in den roes van het behaalde succes, dat zij aan het gezegde van Nelson herinnert, „dat er niets is, wat de Engelsche zeeman niet doen kan". Het is begrijpelijk, dat men in Engeland tevre den is, hoewel hier meer den nadruk op de stout moedigheid der Britsche actie dan op het gewicht der behaalde resultaten dient gewezen te worden De oorlog is als een onafgebroken film, die tel kens weer andere dramatische tafreelen toont, waarin de moed van enkele helden den toeschou wers een zeker ontroering geeft. De Duitsche vlieger Von Richthofen, die tot dusvere bijna dagelijks zijn tegenstanders in de lucht de baas bleef, heeft eindelijk den tol voor zijn durf moeten betalen. De bizondeheden van den dood van dezen voor het Duitschen leger zeerwaardevollen vlieger wor den thans in een Reutertelegram nader uiteen gezet. Richthofen viel aan het einde van een hevig gevecht tusschen Engelsche en Duitsche luchtes kaders. Von Richthofen viel aan het einde van een hevig gevecht tusschen Engelsche en Duitsche luchteskaders. Von Richthofen bestuurde een driedekker en vloog zeer laag bij den grond. De vlieger werd neergeschoten en bij den val werd het vliegtuig vernield. De stoutmoedige Duitsche vlieger, die juist de vorige week zijn tachtigsten tegenstander over- wonsen had, was door een kogel getroffen, die van de linkerzijde was binnengekomen en recht door het hart was gegaan. Zoo is het ook dezen stoutmoedige luchlheld niet gelukt aan den greep van het noodlot te ont komen. Dat zijn dood in Duitsche legerkringen én ver daarbuiten met bijzondere ontroering vernomen is, behoeven we niet nader in het licht te stellen. Het Britsche avondcommuniqué meldt, dat vijand tot den ^anval overgijg op het geheele Britsche front bezuiden de' Somme en tegen de Franschen. De aanval werd afgeslagen. Later werd de aanval hervat en w'sten- de Duit schers het dorp Villers Bretonneux te vermees teren. De Franschen melden, een hevig bombardement tusschen Somme en Avre. De krachtsontwikke ling der Duitschers gold, volgens het Parijsche communiqué voornamelijk Hangard en Santerre, de streek van Hailles en het Sénécatbosch. De Duitschers wisten 'voet te krijgen in dc bosschen ten N. van Hangard en op den üostrand van het dorp. Het Berlijnsche officieele co.iimuniqué van be den meldt, dat de Duitschers dt- Franschen en En gelschen te Z. van de Somme bij Fillers aanvielen Bretonneau en ten Z. bij Fillers, Bretonnean en ten Z. van deze plaats aanvielen. Zij veroverden het dorp Hangar, waarom langdurig werd gestre den. Op den W. aanvalsoever brachten zij hun linie vooruit tot de hoogte ten N.-W. van Castel. Meer dan 2000 gevangenen, 4 kanonnen en tal van machinegeweren vielen volgens dat communi qué in hun handen. De storm begint dus op te steken, het tijdperk van stilte heeft een einde genomen. WEIN1Q KIEVITEN. Men schrijft var. Texel: Eierenzoekers be weeren, dat er lang niet zooveel kieviten- zijn. dan in vroegere jaren. Men schrijft dit toe aan de enorme hoeveelheid kokmeeu wen, die op het eiland voorkomen, en vele andere vogelsoorten verjagen. BEKENDMAK I N~GEN Aan de in deze gemeente gevestigde handelaars in schoenen of klompen; wordt ter kennis ge bracht, dat vanaf 1 Mei 1918 slechts bons, afge geven dooi" de gemeente Wieringen zullen mogen worden aangenomen voor den verkoop van schoenen of klompen; Evenmin zullen na dien da turn bons, afgegeven te Wieringen in andere ge meenten geldig zijn. Na 1 Mei komen dus bons u-t andere gemeen ten niet meer voor verrekening in aanmerking. De Directeur vap het Levensmiddelenbdrijf W. F. LUB De Burgemeester van Wieringen brengt nogmaals uitdrukkelijk onde de aandacht der winkeliers, belast met den verkoop van verschillende distri butieartikelen, dat het 'ten strengste is verboden, deze artikelen af te leveren zonder bonnen, of daarop méér te verstrekken, dan geoorloofd. Van elke overtreding zal onverbiddelijk proces verbaal worden opgemaakt, alles door mij in be slag worden genomen, terwijl zij, die zich hieraan schuldig maken, bovendien gedurende zes maan den van eiken verkoop van Regeeringsartikelen worden uitgesloten. De Burgemeester voornoemd. A. PEEREBOOM. Wieringen 26 April 1918. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE te: Westerland voorm. half elf Ds. Onnekes. Oosterland nam. 2 uur Ds. J. M. Leendertz. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Hippolytushoef voorm. halfelf Ds. .Leendertz. OVERTREDING D1STR1BUT1EWET Tegen den winkelier |b. Lont Gz. al hier is proces-verbaal opgemaakt, wegens verkoop van levensmiddelen zonder bon. Naar men vermoedt, moet ook mijnheer X van die levensm zonder bon heb ben betrokken. op de borst, hoest, bronchitis, liichtpi-pcatarr- hen, as'hma, staamstorende hoest- prikkel, hoest bij ouden van da gen. kink- en slijmhoest, Gebruik hiertegen axga siaooi' Deze siroop werkt genezend, slijmoplossend, verzachtend zui verend, hoeststillend. Maakt de ademhaling ruimer. Prijs per fla con f 1,40 3 flacons f 4. 'irMBaB bij samenkomsten, i p reis of in den trein is het goed een hoest stillend midde! bij de hand te hebben Voor dil doel fabricee- ren wij Anjja hoiilions, veapakt en gemakkelijk in in Uw zak mede te nemen doozen van 35 en 70 ct. Fabrikant A. MIJMUKDT Pham. Fabriek Zeist. MVerkrijgb. bij Apoth. en Drogisten

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2