Weet ge welrooker...? WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. Wien sij tan liefde toedroep. 9 Jaargang:. Dinsdag 30 April 1918. No. 43. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meerN 0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKE'R, WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. Bnreau Hippolytusboef, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureaa C. Slikker Cr. Kleine Slais-Annn - Panlownn Agentschap A. Keuris Gr., Wieringerwaard. VORDERING VAN'VEE De Burgemeester van Wieringen verzoekt den veehouders met aandrang om de Plaatseelijke Commissie, belast met de vordering van vee, han delende in opdracht en als gemachtigde van de Centrale Commissie en bestaande uit de Heeren J. Bosker, J. Hermans en P. Keijzer, in de haar opgedragen taak den meest mogelijken steun te verleenen door het aantal stuks vee, hetwelk mopt worden geleverd, zonder eenige moeite of verzet aan haar af te staan. De veehouders handelen aldus stellig in hun éi gen belang, aangezien een behoorlijke taxatie plaats heeft en hunne belangen daarbij niet uit het oog worden verloren. Mochten er veehouders zijn. die op eenigerlei wijze in gebreke blijven de gevraagde medewer king te verleenen, dan is ondergeteekende ge machtigd door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het benoodigde vee onverwijld in bezit te nemen met al de ge volgen van dien. De ondergeteekende vertreuwt, dat de gevraag de medewerking in het algemeen belang, doch ook in hun eigen belang, door alle veehouders zal wor den verleend. Wieringen, 29 April 1918, De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. dat Alkmaarscke Tabak vau J. K. HEUSS zeer lichtsoort!? Tan gewicht en dus eitra voordeelig iu het gebruik is LEVENSMIDDELENVOORRADEN Nu er werkelijk sprake kan zijn van levensmid delennood, achtte het Handelsblad het gewenscht eens na te gaan, of er hier en daar wellicht nog voorraden zijn, waarop de gemeenschap recht, heeft. Als resultaat van zijn onderzoek deelt het blad mee ,.Wij hadden enkele aanwiiz:ngen. dat hier en daar op het platteland nog voorraden levensmid delen van beteekenis zijn. En ten eisde ons zeker heid daaromtrent te verschaffen, zijn wij het land ingegaas om zelf te zien wat er van de geruchten juist is". En nog maar pas begonnen met de uit werking van het program dat wij ons hadden ge steld, vonden wij reeds voorraden, grooter dan wij ons hadden durven voorstellen. Het is inderdaad verbijsterend hoe de boeren een totaal gebrek aan sociaal gevoel toonen, voor raden makend, zonder er ;n de verste verte om te bekommeren of hun medeburgers honger lijden. Wie wel een meer door het iand heeft gereisd en met de menschen heeft gesproken, die weet, dat d'e boeren in dit opzicht niet zoo bijster veel van elkaar verschillen, of zij in de eene of in de andere streek vas het land wo«.cn, en zoo hebben wij het vermoeden, dat de betrouwbare mededee lingen, welke wij kregen uit andere streken, even zeer juist zijn als wat wij hadden vernomen uit den Achterhoek van Gelderland, waar wij ons eerste onderzoek hebben ingesteld." Het blad noemt een staaltje van anti-sociale ge zindheid bij een boer, die zich van het begin af op het standpunt heeft gesteld 't is mijn graan, 't zijn mijn varkens, daar blijft iedereen af. Hij heeft thans reeds 900 boete te goed, o.a. wegens 't voeren van graan. Hij stoort zich niet aan slacht verbod en blijft ook ten aanzien van het slachten doen wat hij wil. Het gaat hier niet om kleinigheden. Wij hebben daar in den Achterhoek zelf het bestaan van voor raden vleesch en spek geconstateerd en bevon den dat zij een groote hoeveelheid voedingsmid delen vormen, maar wij hebben alle reden om aan te nemen dat ook elders in Drente en de Zuid Hollandsche en Zeeuwsche eilanden b.v. groote voorraden zijn. Wij zijn overtuigd, dat er is het land nog vrij veel graan te vinden is. Ten slotte dringt de schrijver aan op de hand Laving in den Achterhoek, als in staat van beleg verklaard gebied, van de aanschrijving van den territorialen bevelhebber betreffende de zooge naamde verboden nederlage". Met behulp van de militairen moet in bezit worden genomen, wat als overmatige voorraad kan worden beschouwd. GEMENGD NIEUWS. Zij zaten in den tuin van het hospitaal te Fon- tainebleau, want zij waren al mooi op weg om van hun wonden te genezen; Taup-.it, die 2 kogels in het rechterbeen had gekregen en op een stok Lep en Migaud, wien men een sabelhouw over het hoofd had toegebracht, zoodat zijn halve ge zicht door verbandlinnen was bedekt. Daar kwam de hoofdverpleegster aan, die al vroeger had ge hoord, dat zij nog geen oorlogstante hadden en op zich had genomen er hun een te verschaffen. Ik heb iets voor jelui gevonden, jongens riep zij hun reeds van verre toe, er zal goed voor je gezorgd worden. „l'Oeuvre des Marraines", waaraan ik je namen heb opgegeven, heeft je als oorlogstante toegewezen mem Rose d'Alison van het Olympia. Weg was de verpleegster weer, als om zich aan hun dankbetuigingen te onttrekken, maar de vreugde der beide herstelden was maar matig. Zij keken elkaar aan en Taupart vroeg Wat zegt ze Ik geloof dat wij een oorlogstante gekregen hebben, bromde Migaud onverschillig, Gemeentelijke spekverloting Te Barneveld heeft de pol'tie een reeds ge slacht varken in beslag genomen, welk beest, op last. van den Burgemeester, onder de ingezetenen werd verloot. Om elk gezin een kansje op een pond spek, vleesch of reuzel te geven, werden er zooveel lootjes gemaakt als er gezinnen zijn. terwijl stempel werd gedrukt, als het varken pon den woog. De gelukkige winners mochten een half K.G. vleesch.... koopen. Natuurlijk trok deze onge wone loterij, waarbij de gemeente-bode de hoofd rol vervulde, heel veel belangstelling. De 60-jarige „natuurlmensch" te Oldeboorn (Friesland), die in een hol woonde, ijl geen 30 jaar op een bed sliep en zich voedde zelfs zonder broodkaart, is op een van zijn zwerftochten in een boeren schuur overléden. Verscherpte controle op den uitvoer 1 Naar het Huisg. verneemt, is de controle op den uitvoer aan de grenssations zeer verscherpt. Het oponthoud te Oldenzaal van de treinen naar Duitschland duurt dientengevolge lange dan an ders, waardoor de aansluitende trein van Bent- heim langer moet wachten. Het gevolg daarvan is, dat de directe aansluiting te Osnabrück, richting Hamburg en te Löhne richting Hannover Ber lijn, dikwijls niet gehaald wordt. Thee! In de Betuwe is men druk bezig met het inza melen van het jonge blad van den meidoorn, dat, naar men zegt, moet dienen als surrogaat van thee De opkoopers geven 45 cent per K.G. Het voordeel van Kamerlid te zijn 1 Een van de jongste Kamerleden, die veel toe Ik zou liever weten wat er van Crapouil ge worden was. Crapouil was het hondje, dat zij in hun loop graaf hadden gehad, een leelijk beestje, maar zoo lief en zoo trouw. Altijd was het bij hen, al floten de kogels en gierden de granaten, maar in het ge vecht om den heuvel van Esparges, waarin zij te zamen gewond geraakt waren, hadden zij hun vier voetigen makker verloren en zij treurden om hem als om een kind- Op zekeren morgen kwam de sergeant facteur op de slaapzaal en legde een brief neer op het bed van Taupart, den eerste dien bij sinds de mo bilisatie ontvangen had. Een brief, mompelde hij, wat drommel moet dat beteenen Misschien van iemand die Caprouil gevonden heeft veronderstelde Migaud, die in de krib naast de zijne lag. In die hoopvolle verwachting brak Taupart den brief open, die een fijnen geur vr spreidde, zooals men in het hospitaal nog nooit geroken had, maar de inhoud, dien hij halfluid voorlas; scelde beiden teleur. Beste Jongens I V Ik ben er zeer verheugd mee, 2at ik aan u aU oorlogstante ben toegewezen en ik heb toestem ming verkregen om naar Fontairiebleau te gaan. lichtingen, brochures, uitgebre.de verzoekschrif ten enz. toegezonden krijgt, ruimde dezer dagen zijn voorraad oud-papier, handelingen enz. op. Het papier doet op het oogenblik 10 ets per kilo en ons Kamerlid ontving in totaal een dikke 200 Tegenwoordigheid van geest. Een dertigtal Belgische vrouwen en meisjes be j proefden dezer dagen om de grens over te komen, j Reeds hadden ze bijna haar doel bereikt, toen ze een Du;tsche patrouille hoorden aankomen. In j plaats van door te loopen, keerden ze zich op aan i sporing van een paar dre gewieksten onder haar om en liepen de Duitsche soldaten tegemoet, j „Wat moet jelui" riepen deze haar toe. En toes J enkele stemmen antwoordden „we komen uit Holland en wilden eens even kijken hoe het in ons dorp gesteld is," joegen zij de vrouwen tot .over de Hollandsche grens terug en brachten haar op die manier juist waar ze heen wilden. B*"ood zonder graan. De Haagsche Post maakt melding van een nieuw soort brood, waarvan de fabrikante is de welbe kende melkproductenfabriek „Nutricia" te Zoeter meer. Deze fabriek heeft een middel gevonden, in staat elk willekeurig zetmeel zóó te veranderen, dat het zicht leent tot het bakken van gerezen brood, zooals tarwemeel dit doet. Door de uitvindig van de fabriek kan men van ebt* willekeurig zetmeei éett voedzaam smakelijk gerezen, brood bakken. De Haagsche Post bepleit nu een zoo groot mo gelijke opbrengst in eigen land van zetmeelstof- fen in verband met een absoluut uitvoerverbod daarvan en van melkpoeder, waardoor in de toe komst de broodvoorraad belangrijk zal kunnen uit gebreid worden. Eenheidworst. Hetzelfde weekblad keurt de eenheidsworst-re geling ten sterkste af. Het wijst er op. dat de Ne derlander over het algemeen geen worstliefhebber is. Wil men- alle qualiteitsverschil wegnemen_dan zou evengoed als de eenheidsworst een gelijksoor tig gehakt kunnen afgeleverd worden. De slagers moeten, desnoods om de beurt, hun rechtmatig aandeel van het slachtvee krijgen. Zij verdienen dan iets en het publiek is er mee gebaat mede omdat de kans op bederf van het vleesch geringer is. Voorgeschreven moet echter worden, dat niet met de verkoop van het gehakt mag begonnen worden zoolang de slager nog stukken vleesch heeft. 2 1/2 Jaar in Duitsche gevangenschap. Woe-nsdag arriveerde te Oldenzaal een Nederl. jongmensch, geboren te Gorinchera. die 21 jaar iu Duitsche gevangenschap had doorgebracht. Hij deelde omtrent een en ander het volgende aan het H b 1mede Sinds enkele jaren woonde bij met zijn ouders te Antwerpen. Op 27 October 1915. hij was toen 16 jaar begaf hij zich voorzien van een Belgisch paspoort, naar de grens, om naar ons land te vertrekken. Daar werd hij echter door de Duitsche grenswacht aangehouden op vermoeden dat hij een Belg was. en werd hij naar Antwerpen teruggevoerd, vanwaar hij met circa ?50 Belgische jongelui naar Duitschland werd getransporteerd, eerst naar Güben en daarna naar Berlijn, waar hij met de anderen als militair gevangene werd behandeld. Spoedig werd hij werkzaam gesteld bij het goederenvervoer op de spoorwegen, waar voor hij een ..belooning" ontving van 30 pfg. per dag of den prijs van 3 slechte sigaretten. Het hem verstrekte voedsel bestond eiken dag. uit520 gram brood, enkele aardappelen en wat knolrapen. Vet of vleesch kreeg hij nimmer te zien. Hij werd dan ook zóó zwak door ondervoe ding, dat hij. enkele weken geleden. bij zijn werk neer stortte en in een zikenhuis moest worden opgenomen. Daarbij waren al zijn kleeren in zoo treurigen toestand, dat hij er zich niet lagncr me de in het openbaar durfde verloonen. Op zijn drin gend verzoek werd hem daar echter ietwat bete re kleeding verschaft. Drie weken moest hij in het ziekenhuis deorbrengen. Ondanks zijn herhaalde bewering dat hij Ne derlander was. kon hij niemand die overtuiging bij brengen, tot hem eergisteren via Antwerpen de oproep voor zijn opkomst osder de wapenen in het Nederlandsche leger bereikte. Dadelijk werd hem ton vrganning verleend naar ons land te vei trekken. Duurder bier De directeur vin. de bit.b óuw e. .jén besloten met ingang van heden de prijzen van het donker en licht bier met 3 en 6 cent per liter te verhoo- gen. Controle ep de hofsteden Met de voorgeschreven visitatie in en de con trole op de hofsteden in de Haarlemmermeerpol der zullen militairen worden belast, die in groot aantal daarvoor in de betrokken plattelandsge meenten zuil enworden gedetacheerd. Bij zondere strafbepalingen zullen bij achterhou ding van graan, peulvruchte» enz. worden uitge vaardigd. Dure biggen Een veehouder te Eerbeek verkocht een dozijn biggen tegen den ongekend hoogen prijs van 27.50 per stuk. Verleden jaar werden de jenge varkens weg gegeven of verdronken Om een denkbeeld te geven van den grooten omzet van Regeeringsvisch bij de verschillende politiebureaux te Amsterdam, kan dienen. dat alleen Vrijdag voor het bureau J. D. Meyerplein verkocht zijn 18.400 pond schol, 71.000 stuks pan haring en 1000 pond wijting Overmorgen kom ik en breng dan den geheelen dag met u door. Ik kus u beiden. ROSE d'ALISON. Inderdaad,, twee dagen latei om 4 uur in den namiddag, toen zij rustig op de bank in den tuin hun pijp zaten te rooken bracht de verpleegster een keurig gekleede jongedame bij hen en zeide: Hier zijn uw poilus, mevrouw. Rose d'Alison bleef- een oogenbuk verlegen staan. Tapart en Migaud waren opgestana. met hun pijp in de hand en sloegen aan maar zij ston den onbeweeglijk, waarna de dame, die het eerst haar verlegenheid had onderdrukt, hen toesprak Komaan, wilt ge uw oorlogstante geen hand geven Zij stak hun een kleine wit-gehandschoende hand toe. die zij voorzichtig aanvatten. Daarna ging zij op de bank zitten en wenkte hen ook weer te gaan zitten. Komaan, soldaatjes, vertel nu eens iets aan uw oorlogslante. Moeten poilus als gij zoo verle gen zijn Zijt gij bang van mij Ben ik dan zoo leelijk Komaan, gij lachtDat gaal al beter. En nu zullen wij eens overernstige dingen spreken. Hebt gij linnengoed en geld Neen, dat dacht ik wel, wacht maar even. Zij trok haar handschoen uit, haalde een kleine portefeuille uit haar taschje en nam daaruit 2 bil jetten van 100 francs, waarvan zij er elk der sol daten een gaf. Neem dat maar vast op de kennis making Taupart en Migaud namen de papiertjes aan en hielden die verlegen in hun band. Es nu neem ik u mee naar het hotel om te dineeren. Wij hebben geen permissie, zeide Taupart en Migaud voegde er ter verduidelijking bij Wij mogen niet uitgaan. Geen permissie, niet uitgaan Wat is dat nu Wacht eens even. men heeft mij nog nooit wat geweigerd. Waar is het bureau van uw gene raal Het is maar een majoor. Daarginds in dat huisje. Ik ga er dadelijk heen. Luchtig trippelde Rose d'Alison naar het tuin huisje, dat haar aangewezen was en eenige minu ten later keerde zij terug met het verlof om uit te gaan voor haar 2 jongens tot 8 uur 's avonds Nu" liep zij met haar 2 poilus dooi de straten van Fontainebleau naar het voornaamste hotel. Zij liet hen even in de gang wachten en ging naar binnen om bel dier te bestellen, maar juist kwam er een auto aan. Een heer sprong er uit en ging naar binnen. Zoodra bij de dame zag, riep hij uit: (vervolg op pag. 2)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1