f Van hoofd eener 9chool tc.i hoofd eener Ge meente De heer K. Brug, hoofd der school voor Geref, Schoolonderwijs te eiland Marken, is benoemd tot burgemeester van Marken Te Hardewijk zijn 12 wagons Regeeringsaard appelen Roode Star, die ingeikuild waren, door den hoogen waterstand in Januari totaal bedor ven. Zaterdagnacht is ingebroken in het postkan toor te Bussum, Er werd voor j 400 aan postze gels benevens eenig geld ontvieemd. Het postkantoor grenst aan het politie bureau. In de zes maanden van de exploitatie der Centrale Keuken te Haarlem, moest er.... 45.000 uit de gemeentekas bi). Witte boonen zijn niet minder voordeelig of minder voedzaam dan brui'qe maar het is nu een maal in ons land meer gewoonte om bruine dan witte boonen te telen. Waarom weten wij niet. 't Is er mee als met schapen\ leesch, dat hier vroeger ook weinig werd gegeten. Ze lusten het hier niet. Hadden we het nu maar! De witte boonen gaan veel naar Duitschland. GEMENGD NIEUWS. Bon-Liedeke Thans is er iemand onder ons, Die nog kan leven zonder bons. En allen, die g'in Holland ziet, 't Zijn non-vivants en anders niet. Geen Nederlander zonder ben, Hij zij proleet, hij zij baron. De bourgoisie knipt thans de bons Met meer plezier nog dan coupons En zelfs de kwiekste keukenslons. Kan niet meer werkeh zonde bons. Dat danken we aan Pcs'-hitrra Hij is ons aller bon-papa. Hoe heerlijk was de tijd voor ons, Toen wij nog leeiden zonder bons. O, kwa.m die gouden tijd maar weer. Verlos ons van die bons t ch Heer Een electrisch schip. Het eerste door electricileU gedreven koop vaardijschip, dat op een Enge'sche werf is ge bouwd en dat het grootste electrische schip ter wereld is zal zijn eerste reis gaan ondernemen. Het schip is ontworpen volgens het electrische turbine-stelsel van Jungstöm, dat reeds is toege past op een aantal buitenlandschepen. Men schat dat het Engelsche schip, dat ongeveer 6400 ton meet, 8 a _10 j>Ct. meer lading zal kunnen voe- omvang en proeven met dit scheepstype genomen hebben bewezen, dat het weinig brandstof ver-, bruikt. Verstoorde vredesmeeting. Bij een gisteren .te Leicester bij gelegenheid van den Mei-dag door de arbc'ders gehouden be tooging waar Ramsay MacdonaM het woord voer de, heeft een aantal mannen, grootendeels van den dienst ontheven soldaten, het podium be stormd en alleen het onmiddellijk ingrijpen van de politie voorkwam dat het podium werd ver nield. Ramsay Macdonald erkende in zijn rede dat het nu veel moeilijker was na het tegenwoor dig Duitsche offensief, om over den vrede te pra ten. Hij klaagde er over dat de regeering geen stappen had gedaan in verband met het vredes aanbod van den keizer van Oostenrijk een jaar geleden. Toen hij dat zeide bestormde de menig te die een Engelsche vlag bij zich had het po dium. Spanning tusscken ons land en Duitschland geweken Aangezien de Tweede Kamer eerst Dinsdag bijeenkomst en de Minister van Buitenl. Zaken dus geen gelegenheid had. vóór dien tijd een mon delinge mededeeling aan de Kamer te doen om trent de moeilijkheden met Duitschland, heeft de- Minister hieromtrent in den laten avond van Zaterdag, de volgende schriftelijke mededeeling aan de Tweede Kamer doeD toekomen, welke tevens aan de Eerste Kamer is toegezonden De spanning, die een tijdlang bestaan heeft in de verhouding tusschen Nederland en Duitschland, is geweken. De Duitsche regeering verlangde van de Nederl. eenige maatregelen, welk in hun oorspronkelij- ken vorm slechts ten deele voor inwilliging vat baar waren. Vermogens en verdedigingsbelasting Doordal de Wijzigingswet op de vermogensbe 're Mn?, die iuiri in de Tweede Kamer moet be handeld worden, werdt met de uitzending van aangiften voor de vermogensbelasting en verde digingsbelasting lb gewacht tof die wet in wer king is. Vermoedelijk zal de uitzending eerst half Juli geschieden. Misère in de bokking Industrie. Men schrijft aan de ,,Tel". Het gaat nog niet. Eerst haring bedorven aan Den Helder, toen in Huizezooveel bokking ver nietigd, nu lagen te Monnikendam weer zooveel haring te bederven, dat ze in tonnen werden ge gooid en tegen het bevel van den minister moes ten worden gezouten De heeren, die de macht en de wijsheid hebben dus ook vinden beter de grootste rookerijen te Monnikendam te shlui - ten, om de een of andere reden, dan de bevol king visch te geven. Amsterdam roemde altijd in dezen tijd de bokking, maar de reegeering zegt: afblijven. Wanneer zal het gezond verstand toch aan dergelijke dwaasheden een einde maken Brood op bruinbroodkaarten. De minister van Landbouw heeft het volgende schrijven gezonden aan de gemeentebesturen Naar mij is gebleken doen zich bij den aankoop van brook op bruinbroodkaarten moeliijkheden voor. Aangezien voor brooden van 400 gram bij de thans geldende regeling 800 gram aan bons moet worden ingeleverd, kan op de laatste bon 400 gram een heel brood niet worden verkregen. Ik verzoek u, den bakkers in uwe gemeente op dracht te geven in zulke gevallen een brood van 400 gram door midden te snijden en voor de laat ste 400 gram der broodkaart een half brood af te leveren, zoo juist mogelijk een gewicht van 200 gram vertegenwoordigende. Zaad van suikerbieten enz. In aansluiting op zijn mededeeling betreffende zaad van suikerbieten, mangelwortelen en voe derbieten, in de Nederlandsche Staatscourant van 26 Maart 1918, no. 72, brengt de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter alge- meene kennis, dat de voor suikerbieten, mangel wortelen en voederbietenzaad vastgestelde maxi mumprijs van 1 per K.G. slechts aan producten zal worden uitbetaald, indien dit zaad afkomstig is van een gewas, dat door de provinciale com missie voor het keuren van landbouwgewassen te velde, is goedgekeurd, terwijl voor ander, niet erkend" zaad, ten hoogste 0.80 per K.G. zal worden uitgekeerd. Verbeurd verklaard. Deze week ontmoetten twee soldaat-kommie- zen nabij de grens te Babberik den landbouwers zoon J. H., uit Didam met paait' en wagen. Ter wijl de ambtenaren het paard vergeleken met het vertoonde vervoerbewijs, r^ken zij een ster ke zeeplucht. Ondanks hun onderzoek konden zij op den wagen niets ontdekken, wat hun ver moeden wettigde, totdat men den bodem eens nauwkeurig inspecteerde. En nit kwamen de ver blufte mannen tot de verrassende ontdekking, dat de kar schier onzichtbaar van een dubbele beschotting was voorzien, opgevuld met bijna 100 pond zeep. Paard, wagen en inhoud werden verbeurd verklaard. Het denkbeeld wordt overwegen, zoo schrijft Marchant in ..De Vrijzinnig-Democraat", om we gens de enorme grootte, de de stembiljetten bij de a.s. verkiezing zullen krijgen, aan de kiezers een boekje te geven, om lijsi encandidaat, die zij begeeren, op een bepaalde bladzijde gemakke lijk te kunnen aanwijzen. Ziekteverwekkende kogels 7 In antwoord op een vraag van den afgevaar digde Heckscher (vrijz. volkspartij) waarin tevens werd aangedrongen op vergeldingsmaatregelen je gens de Engelschen wegens het gebruik van dum- dum-kogels, deed generaal v. Wrisberg in den Duitschen Rijksdag mededeelingen omtrent een nieuw soort projectielen met een papieren inleg sel, dat veel ziektekiemen bevat, etteringen en andere ziekteverschijnselen veroorzaakt en ern stig en, c.nnoodig lijden teweeg brengt, Hij ver klaarde verder, dat bij de Engelsche regeering zou worden geprotesteerd tegen het met het vol kenrecht strijdig gebruik van deze kogels en aan gedrongen op staking van het gebruik ervan, on der bedreiging met vergeldingsmaatregelen. Onz kolenvoori-aad. Wij hebben bij informatie ter bevoegder plaat se vernomen, dat de kolenaanvoer voor ons land nog altijd volkomen stop staat. Van beide zij den komt er niets binnen, behalve nu en dan een klein partijtje dat over zee wordt aangevoerd, maar gewoonlijk bestemd is voor e enbepaalde fabriek. Het gevolg van een en ander is, dat we moeten teren op het overschot van de laatste maanden. Dit overschot is niet zoo heel groot, maar wordt geregeld aangevuld met den voorraad uit onze eigen mijnen. Geiten en konijnen J. Verweij te Middelharnis, werd voor een geit 115 geboden, hij ging er echter niet op in A. Koning aldaar verkocht een konijn voor 27. Bij gebrek aan stijfsel Een slim waschvrouwtje nam enkele aardappe len, wreef ze fijn, goot er kokend water op en kreeg, daardoor een stijfseltje. waarmee zij de gordijnen keurig net stijven kon. Een oud geslacht Te Breda heeft vandaag een zeldzaam voorko mende herdenking plaats Johannes van Poppel metselaar, viert zijn gouden bruiloft. Als bijzon derheid kan gemeld worden, dat de moeder en de oom (moeders broeder) van dezen jubilaris het feest meemaken. Zijn moeder is 97, zijn oom 95, zijn vrouw 73 en hij 75 jaren oud. Allen zijn og flinke, gezonde menschen. De jubliaris doet nog steeds met lust en ijver zijn werk en is al jaren lang in dienst bij de firma M. Bakkeren Co. aannemers. Een drama met doodelijk gevolg Uit Weert wordt aan den Limb. Koer. gemeld: Hedennacht te twee uur is aan de bekomen verwondingen overleden de heer H. Eskens, café houder alhier die in alle opzichten bekend stond als een oppassend huisvader en door iedereen werd hooggeacht. In verband met de raadselachtge wijze, waarop een der soldaat-kommiezen hem heeft nee'rgescho ten, na hem eerst met de kolf van het geweer een bloedende wonde op het hoofd te hebben gesla gen zal naar alle waarschijnlijkhed een lijkschou wing plaats hebben door de militaire justitie en is het te hopen dat meer licht gebracht wordt in deze duistere zaak. De overledene laat een weduwe achter met 5 jonge kinderen. Hondenvleesch 1.10 per pond. Te Weert is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die hondenvleesch voor geitenvleesch verkocht a 1.10 per pond. Het vleesch werd bij verscheidene personen in beslag nenomen. DE NIEUWE KIESWET. Dc- oude kieswet gaat verdwijnen, Sam Van Houten's troetelkind, Lange jaren reeds aan 't kwijnen, Was bij t volk niet zeer bemind. En nu het ligt op apegapen, Is er niemand, die 't betreurt. Straks, als t wichtje is ontslapen, Zegt men kalm „Het is gebeurd". Om het mormel te behagen, (Ik bedoel voor 't kiezerschap), Moest men vaak veel leed verdragen; 't Kiezers kweeken was geen grap. Spaarbank-, loon-, examenkiezers, En ook die met pensioen, Waarbij grimmige oude kniezers Moest men vaak een voorval doen Om ze naar de bus te krijgen. O, wat was me dat 'n p&n I Smeeken, dwingen, soms ook dreigen, Deed zoo'n propaganda- man. Luiaards lieten vaak zich halen Met 'n auto of gerij. Wie de kosten moest betalen, Was de zorg van de partij. Al die rompslomp is verdwenen, Stemdwang treft nu iedereen. -voörfV^/'aaar de stembus heek'. Wie per auto er wil komen, Deftig, fijn en op 't gemak, Hoeft daar nog niet voor te schromen, Maardan moet hij in z'n zak. Als hij 't waagt om thuis te blijven, Komt 'n diender op z'n dak, Om zijn misdaad op te schrijven, En volgt boete, ofde bak. 't Is pompen of verzuipen; Naar de stembus of 'n strop Zelfs al moest je er henen kruipen, Zit er toch niets anders op. 't Is een groote troost, te weten, Als we naar de stembus gaan, Dat geen stem wordt weggesmeten, Iedere stem die telt voortaan. En 't gevaar voor stem-abuizen Is veel kleiner dan voorheen, t Is geen candidaten pluizen, Allen staan ze achteen Op de lijst in lange rijen, Met een nummer bovenaan. De diverse Staatspartijen Ziet ge op 't stembiljet nu staan. Is de stemming, afgeloopen, Gaat aan 't groote stembureel Dan de stembus weder open, Dan volgt dra het slottooneel Stemmen tellen, zetels deelen, Als de deeler is bekend, En daar valt niet te krakeelen;, Geen partij wordt dan miskend. Wat het mooiste wel mag heeten, Dat de nieuwe kieswet gaf: „Hebben we onzen plicht gekweten, Vier jaar zijn we er dan van af." Goedkoope thee Wanneer men in Mei de jonge bladeren van braambessenst^uiken, aardbeziën en lieve-vrou- wen-bed'stroo afplukt, en droogt niet in de zon, maar op een beschaduwde plaats, kan men hier van een drank bereiden, die wat smaak en aro ma ibetreft niet voor de beste P ee behoeft onder te doen. Bovendien is zij goedkoop en onschade lijk. Men bewaart de bladeren in een goed geslo ten pot of bus, om ongeveer 6 kopjes van deze thee te zetten, heeft men van de drie bladsoor ten zooveel noodig als men me', de vingertoppen eener hand kan vatten: men giet daarop ko kend water en laat dit 5 a 10 minuten trekken. Men gebruikt de thee met een weinig suiker, doch zonder melk. De bladeren van de planten moeten vroeg in den morgen worden geplukt, daar ze dan de mees te sappen bevatten. De kazernebrand te Weert. Bij naderzoek is gebleken, <iat de braad is uitgebroken in de bovenste verdieping der noodkazerne, waar een gedeelte der ge- uie was gehuisvett. Echter is de oorzaak onbekend, gebleven. Tevens is gebleken, dal lal van rijks goederen een prooi der vlammen zijn ge worden, daar de brand het lelst woedde juist in dat gedeelte, waar de militairen huisves ten. Vele particuliere eigendommen der mi litairen gingen eveneens verloren. Voorlooj.ig wimb-M de militairen onderge bracht bij de burgers. De keuken en de kantoorlokalen, die gespaard zijn gebleven zullen weer in gebruik worden genomen. Overtreding slacht verbod. Door de rijksambtenaren zijn te Rietveld bij Woerden, bij een veehouder twee ge slachte koeiel in beslag genomen. Verder werd op 5 manden versch vleesch, tot een gewicht van nagenoeg 500 K.G. beslag ge legd, die aan het station Woerden ais ge zouten vleesch ter vnrzending waren aan geboden door een vleeschhouwer aldaar. Burgeroorlog in China. Uit Pekking wordt aan* de „Times" geseind: De binnenlandsche toestand in China wordt reeds donkerder. Er bestaat geringe l oop op beëindi ging der vijandelijkheden, ofschoon over het al gemeen de noordelijke troepen sterker blijken te zijn dan de zuidelijke. Het vredesverdrag met Roemenië. De vredesverdragen met Roemenië zullen heden avond of morgen in hun geheel onderteekend wor **- -i'} mm 1'LAATSELIJKNIfcUWS bekendmakingen. De Burgemeester van Wiermgen brengt ter kennis van de ingezetenen, da', ten behoeve van ernstige zieken, tegen óverlegging van eene ge neeskundige verklaring, aan het Distrbutiekan- •toor voorloopig bonneetjes verkrijgbaar zijn voor één liter petroleum De Burgemeester voorn, A. PEEREBOOM Voor deze Gemeente is benoemd onderstaan de inventarisatiecommissie belast met eene nauw keurige schatting van den te verwachten op brengst der verschllende gewassen, t.w.: de Heeren A. Peereboom Voorzitter, S. C. Bak ker en P. F. Kuut Leden. C. F Van Duin Secre taris. Zaterdagavond 1.1. sprak Dr. Rutgers van 'Den Haao vunr pc<- -r-&-1-i—i-i de Haan over het Nieuw-Malthusianisme. Spreker gaf in een duidelijke uiteenzetting te kennen, waarom beperking van het kinderhtal in vele opzichten noodzakelijk is. Zeker is 't, dat de meesten in de welgestelde kringen zich hiervan bwust zijn, in de arbeidersklasse moet het ech ter nog worden doorgedrongen, aldus spreker. De vrouw moet niet langer dag in, dag uit de slaaf van een te zware huishouding zijn. Boven dien kunnen ouders van een groot gezin, hun kinderen niet die opvoedng geven, welke voor de hedenóaagsche maatschappij noodzakelijk zijn. Hoe dkwijls worden de kleine niet dagelijks de straat opgezonden, waardoor ze zedelijk ten on dergaan. Spreker geeft eenige voorbeelden van de ellen de van zulke gezinnen, die hij, als geneesheer in een groote stad heeft opgedaan en hij noemt het onverantwoordelijk van hen v.ien de kunde en het verstand is gegeven, als zij de middelen niet mededeelen aan die vrouwen welke soms aan de rand van het graf staan. Spreker zegt dat velen verkeerd worden inge licht, omtrent het Nieuw-Malthusianisme, als zou het zedenbedervend zijn Integendeel zegt spre ker het bevorderd de goede zeden, de reinheid en het geluk van het gezin. De te Den Oever heersebte vandaag groote consternatie doordat een mijn tegen het havenhoofd was aangedreven. De heeren G. W. Gorter en M. Tijsen hadden de moed een touw om 't gevaarlijke ding te werpen, het daarna achter een vlet weg te sleepen en een stuk uit de wal te verankeren. Een torpedoboot was spoedig ter plaatse en heeft den mijn in den grond geschoten. Wegens bedanken van den heer J. W, Snooij is als directeur der Kaaslahriek Nooit Gedacht" gekozen de heer D P. Lont, welke de benoeming aannam. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN Ondertrouwd Albertus Lont en Ariaantje Poel; Nan de Haan en Gerritje Takes; Meijert de Haan en Cornelia Anna Krcmmedam; Overleden: Trijntje de Wit, oud 77 jaren, we duwe van Jan Wigbout. PREDIKBEURTEN. Hemel vanrtsdn ff- NED HERV. GEMEENTE te: den Oever 10V2 uur Ds. de Vries DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Hippolytushoef vrm. 10'/2 u. Ds. Leendert REHOBOHT. voorm. 10 uur de Heer Stavenga.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2