Alkmaarsche Tabak van J. R. KEUSS WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. De beloonsng 9e Jaargang. Vrijdag 10 Mei 1918. No. 46. WIERINGER COURANT 1 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.c.0 Iedere regel meer„0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoef, Wicringen Tel. Interc. No. 18 Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis- Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringcrwaard. HET KAMERLID DUIJS UITGEFLOTEN. Ter inleiding van de verkiezingsactie was Dins dagavond in de groote zaal van de Harmonie door de afd. Alkmaar der S. D. A. P. een open bare vergadering belegd, met als spreker de Heer J. E. W. Dys, lid der Tweede" Kamer. De zaal was geheel bezet, zoowel met vrouwen als mannen. Spr. wees er allereerst op dat de politieke ver tegenwoordiging der arbeiders in het parlement nooit voor moeilijker problemen stond dan sinds Aug. 1914. De tegenstanders, incasu de revolution nairen, meenen. dat er geen stemmer menschen zijn dan de soc.-dem. in de Kamer,. Zij zeggen, dat de Nederlandsche arbeidersklasse is verra den en speculeeren daarmede op de domheid van vele arbeiders Om Nederland tuiten oorlog te houden, is noodig een koel hooid. 't Is gemakke lijk om te komen schreeuwen van .staking'' en ,,de massa." Als er niet zoo'n wereldbrand was,, zou daar geen kwaad bij zijn, .naar nu is dat ver keerd. Men moet bedenken dat regceren thans moeilijk is. Wat voor belang hebben de soc.-dem. in de Kamer er bij om de arbeiders te verraden Interruptie Hun portemonnaie De heer Duys Dat deze interruptie kon wor den geuit, bewijst hoe zeer de laster al is door gedrongen. V Interruptie Is dat het onderwerp behandelen? Kerel, hou jc bek. De heer Duys vond dat de spreker zijn woord moest waar maken of anders met het Kaiinsmerk door Alkmaar blijven rondloopen. ,,Zeer juist", aldus stemmen uit het publiek. De Verkerk nam nu het woord en deelde mede dat Enka Uit het publiek Mevr. Tjaden, alsjeblieft, geen Enka. De heer Verkerk vervolgde, dat mevr. Tjaden zich bij het bestuur had vervoegd en debat had verzocht. Hij drong er op aan dat men het inter riunpeeren zou nalaten, opdat er geen tijd voor het debat zou verloren gaan De heer Duys weer er op, dat hij nog te veel spreekbeurten had te vervullen dan dat hij zich de keel wou forceeren. Als men hem het spre ken zoo moeilijk maakte, sabv teerdemen met den tijd. Zijne rede vervolgende, zei de heer Duys dat men van meening kon verschillen over hetgeen het beste is voor de arbeiders en toch zou kun nen samengaan. Maar wat de «f c.dem. eischen is. dat men niet twijfelt aan hunne goede trouw. Als wij werkelijk regeerings-socialisten, kapitalisten verpakt iu aan Tabak. eitra licht papier, daardoor dus géèu nicht verlies Toen te Clermont voor de eerste maal het gerucht werd veiapnid, dat generaal Vaque- lin van plan was in het huwelijk te treden, toen meende iedereen, dat het een praalje zou zijn. Hij met zijn 67 jaren, zou daar wel niet aan denken. AU dan evenwel de gedrukte kennisge ving kwam „Generaal Vaqueliu, comman dant der 21 armoe, grootofficier van het Legioen van Eer enz., heeft de eer u ken nis te geven van zijn voorgenomen huwelijk met mejuffrouw Carmen de Barnmeda", toen moest men het wel gelooveu en de jonge officieren griuuiklen, lachten en draaiden ondernemend de punten hunner knevels op. Was reeds de kennisgeving van het hu welijk een gebeurtenis, de aankomst van mevrouw was het nog meer, want inderdaad, een zoo prachtige vrouw had men Clermont nog niet gezien. Het Jonge" echtpaar waarvan alleen de betere helft nog joug was scheen bui- teugewoon gelukkig. Mevrouw verrukte ie dereen door haar beminnelijkheid, haar gecsi en haar temperament, evenzeer als door haar schoonheid en de generaal zelf straalde bijna van geluk. Mevrouw wist de j.onge heeren officieren op een afstand Ie houden en dat ergerde dezen, die 'ich voor onweerstaanbaar hiel den, natuurlijk niet weinig. In de ccsfe plaats was dit het geval met den kapitein St. Leonard, die anders bij de dames ecu tabelachtig geluk moest hebben. Doch afwachten maar,'al wachten, zijn tijd zou wel komen, dc tijd, als de wolken aan den echtelijken hemel van den generaal zich zouden samenpakken. En dit tijdstip scheen te komen. Want op een dag ketterde en vloekte de generaal, als hij sinds zijn huwelijk nog niet gevloekt had en het hagelde arresten. Aba, dacht St. Leonard, de oude heeft waren, zouden wij financieel veel meer kunnen verdienen. In Aug. 1914 wist niemand of wij builen den oorlog zouden blijven, ja dan neen. Alleen wisten wij, dat regeering van Cort van der Linden alles zcu doen om oils er buiten te h;uden. Spr. nam het woord van Troelstra voor zijne rekening ,,Onze nationale verschillen moeten worden overheerscht door de nationale gedach te hoe blijven wij buiten den oorlog In Aug. 1914 stonden wij, zei de heer Duys ver der, voor het feit, dat elke oorlogvoerende ons als een oorlogvoerende staat had kunnen beschou wen, als wij niet hadden gemol.liseerd. De anar chisten vonden de mobilisatie'-redieten niet goed en stelden ze gelijk met oorlugscredieten. Het proletariaat mag dankbaar zijn. dat er gemobili seerd is, want dit niet te doen beteekende oorlog Spr. had er voor gestemd, al staat hij dan ook op het standpunt Geen man en geen cent. (Gefluit). Wie daar fluit en lacht, lacht om zijn eigen dom heid. (Geroep Zeer juist). \an andere zijde hoongelach en geschreeuw, waarop de he'er Duys antwoordde Ik wil mij het recht niet laten ont nemen, mijn meening te zeggen, hoort ge dat Wat hij nog meer zeide, konden wij niet ver staan. Op zijne woorden volgde groot rumoer, waartusschen geroep klonkScheldt toch zoo niet. De heer Verkerk nam het voord, maar was onverstaanbaar. Het rumoer nam steeds toe. De heer Duys Vergadering, gij hebt het laat. ste woord van mij gehoord. De heer Verkerk Wij willen een vergadering met de'bat met gelijke tijdverdeeb'ng. Wilt ge dat? (Geroep Ja, ja Mevr. Tjaden trad hierop naar voren en wenschte het trapje naar het tooneel op te gaan, maar dit werd haar belet. ..Ge komt er niet op", zei de heer Duys. „geen kwestie van". Het geroep nam toe en het werd een erg tu mult, waarbij tal van personen op de den. Men floot, schreeuwde, zong, het was een hecle herrie. De heer Verkerk slaagde c-r in verstaanbaar vanaf het tooneel de zaal in te roepen ,,De ver gadering is gesloten, en meteen viel het gordijn. Onder voortdurend tumult, waarbij zich groep jes manifesteerenden vormden, verliep langzaam de vergadering, maar toch nieel voordat de hoofd inspecteur van politie de aanwezien tot eenigen spoed had aangespoord. GEMENGD NIEUWS. Een bruiloft te Didam Het intrekken der militaire verloven heeft de afgeloopen week te Didam (Gelderland) c gestoorde bruiloft tengevolge gehad Daar zou een landweersoldaa! Maandag in den echt treden. Het voornemen was, reeds Zondag thuis te komen en met zijn bruidje alles voor den grooten dag te regelen, de man was dien dag ii zijn garnizoen te Doesburg er mocht natuurlijk niet uit de stad. Niettemin gelukte het hem den weg naar Didam per rijwiel te bereiken. Na on derweg eenige malen door sirveillecrende ser geants te zijn aangehouden en dus weer terugge zonden te zijn, wist hij ten slo'te langs veel om wegen zijn dorp te bereiken. Den volgenden ochtend zou de huwelijksvol trekking plaats, b/oben. 1 Alles liep goed va., stapel ,n de jongelui met familie kwamen ongehinderd tor kerke. Nauwelijks echter was men daar gearriveerd oi een drietal militairen kwam om den jeugdigen echtgenoot als deserteur" op te halen. Nadat de huwelijksformaliteiten voorbij waren, moest hij tegen wil en dank mee naar zijn garnizoen; d bruiloft moest dan maar zonder bruidegom doof gaan, tot groote droefnis van het bruidje. Avonds trok de schoonvader naar het garnizoen en wist te bewerken dat schoonzoon toch enog vrijaf stoelen i kreeg en zoo kon de gestoorde bruilofstpartij ir. BoOmenloof als veevoeder De heer H. Verberne, paardenarts te Breda, schrijft aan de N. A. o.a. Een rijkdom van voedsel gaat nu jaarlijks ver loren, doordat men geen gebruik maakt van het niet te onderschatten voedingsmiddel* hoornen loof voor de dieren. Populieren, esschen. linden enz. kunnen niet succes daarvoor gebruikt worden, men zou kun nen zeggen, dat deze onze „luchtweiden.. zijn. Het boomenloof moet als hooi gegeven worden daar de dieren de groene bladeren niet gaarne eten. De twee- tot vierjarige takjes kapt nien af in Juli en Augustus en bindt dt ze tot bossen sa men. Later en tegen den herft vermindert het pro teiine-gehalte der bladeren en is het niet raad zaam de oogst binnen te halen Men Iaat de bos sen zoo lang staan tot deze drrog zijn zoodat de bla deren niet gaan rotten. In voedingswaarde van het meeste belang is het loof der linden, ahorns, haztlnooten, eiken ol men, esschen en populieren. Door het gehalte aan bitter en adstringecrendc stoffen is het niet als hoofdvoer te verkiezen en heeft het uitsluitend als bijvoer zijn woarde. Dit bijvoer zou voor onze legerpaarden verre weg te verkiezen zijn boven hel in groote massa bijvoeren van aardappelschillen, welke uit een deskundig oogpunt beschouwd niet raadzaam zijn. De oorlogswinst van een bedelaar Een blinde bedelaar, die het medelijden der be volking tracht op te wekken, werd te Kerkerade (Limburg) aangehouden, wegens het verkoopen broodkaarten tegen 1 50 per stuk. klommen en begonnen te spreken. Hunne woor- Datuurlijk thuis herrie en hij wreekt dut op ons. Maar hij verbiste zich. De generaal was alleen maar nijdig, omdat hij op inspeel ie moest. Hij moest weken lang rond reizen en zijn vrouw alleen laten Daar had hij niet veel zin iu. En hij peinsde en peinsde, tot hij eeus- klaps een goed idee kreeg. Kapitein Leonard, zei hij, je hebt een prachtig handschrift, is niet? Ec een uitste kende stijl, dat weet ik. Weet je wat, je vergezelt mij op de inspectie, Ik heb name lijk iemand noodig, die mijn brieven schrijlt, de brieven aan mijn vrouw. De brieven., aan uw vrouw? Ja, ze wil eiken dag een brief vau vier zijdjes van me hebben. Ik heb het haar moe ten belooven. Maar dat is niets voor mij. Wil jij het vooi me doen, ja of neen Aan uw vrouw Met alle genoegen ge neraal. Dat is dan afgesproken. Morgenochtend vroeg om zeven uur vertrekken we. Bon jour kapileiu, lot ziens Op den tweeden inspcctiedag. Ik wou dat die blieven naar den blik sem liepen. Kapitein Leonard, schrijf eens even. Lieve vrouw. Pardon generaal, zou „aangebeden" vrouw niet beter klinken Voor mijn pari. Dus aangebeden vrouw. Die verdoemde rheumaliek Pardon generaal, is rheumaliek alleen niet voldoende Moet er persé verdoemd bij Schrijf maar wat je wil, maar schrijf dat de rheumatick mij belet haarzelf te schrij ven, zoodat ik dezen brief dicteer. Vervol gens schrijf je, dat ik het 172ste regiment inspecteer en dat dit zes dagen zal duren, dau acht andere regimenten en dau de ar tillerie. Goed, dan zullen de vier zijdjes wel vol zijn, hé? Neen, generaal, nog niet een een genoeglijke bijeenkomst eindigen. Wel verdraaid, schrijf dan grooter of neem een kleiner vel papier, of weet je wat, schrijl maar wat je wil, ik inspecteer dan verder, dan kunt gij mij den brief later voorlezen. Dien onderteeken ik dan eu daar mede uit. Kapitein Leonard liet het zich geen twee maal zeggen. Hij ging er voor zitten eu schreef eeu briet, zoo vloeiend, zoo vol liefde en verlangen, zoo vol gloed, zooals hy alleen brieveu kon schrijven. Schitterend, zei de generaal. Ik zie dat ik me op je kan verlaten, beste Leonard, Ga zoo voort en ue belooning, dat beloof ik je, zal niet uitblijven. Geel maar hier, ik ouderleeken dadelijk. Mevrouw was verrukt over den brief. Zooveel geest, zooveel vuur verraste haar eigenlijk. Zij had zulk een brief aan haar man niet toevertrouwd. Eu ze ging zitten en schreef eeu antwoord, even innig, even warm als zijn brief. Het antwoord was een brief van acht zijd jes, die spoedig werden uilgebreid lof tien, tot twaalf, tot zestien. Bravo Leonard, prees de generaal. Je loet 't brillant moet ik zeggeu en ik dank je wel. Leonard glimlachte. Nu is zij mijn, dacht hij, want als ik haar zie. zal ik haar vertellen, dat ik de brieven heb geschreven eu waarom deze zoo gloeiend waren. En \ieer schieef li ij een brief, waarin hij met trissche kleuren de vreugde van het eindelijk weerzien schilderde, want morgen, morgen zou de inspectie geëindigd zijn. Beste Leonard, zei 's avonds de gene raal, ik heb je beloofd, dal ik me daukbaar zou toonen voor de diensten die je me als secretaris zoo voortreffelijk hebt bewezen. Nu, ik zal mijn belofte inlossen en zich in de positie stellende, ging de generaal voort: Mijn waarde Leonard, hel is me een groote voldoening, je te kunnen meedeelen, De man had nog 40 a 50 broodkaarten in zijn bezit I Tabak Naar de Geld. verneemt, zal de tabak te Dru- ten inbeslag genomen werder, tegen maximum, prijs. Een legenaanvaller voor vele tabakplanters die het nieuwe gewas reeds duur verkocht had den. Het smokkelen naa»- België Naar wij van de Belgische grens vernemen wor en er thans van Duitsche zi:de maatregelen ge troffen tegen het smokkelen uit Nederland, in ver band met plannen tot het heffen van invoerrech ten. Op geoorloofde wijze n.1. met consent, gaan er alleen tabak en sigaren, maar dan ook bij wagon ladingen, de grens over. eigen mijnen. Oppassen t Met het koopen van eenheids*- or3t moet hier en daar eenige voorzichtigheid orden betracht Er zijn slagers die oude worst v.ti niet te beste qualiteit hebben achtergehouden om die nu als eenheidsworst aan den man te brengen. Het pu bliek dat in den regel de kenivs mist om dc hoe danigheid van een worst te 'oeoordeelen heeft echter toch een middel om zicS zekerheid te ver schaffen werkelijk de goede veerst te krijgc.v Volgens voorschrift van den Minister moet elke eenheidsworst voorzien ziin van een lood,e waarop de naam van den fab«-'kant gedrukt is. Als men, voordat de verkooper een of meer on sen van het stuk snijdt, even vraagt het loodje te mogen zien loopt men niet de tisico minderwaar dig vleesch te ontvangen. dat je verplaatst ben naar Parijs, bij den pe nei ale.n staf. Je moet dadelijk naar je nieu we hesteininiug Je hebt helaas geen tijd om naar Clermont terug te keeren, maar ik zal gaarne daar al het noodigc voor je regelen. Maar je jg schijnt heeleinaal niet verheugd. O ik ik de verrassingde vreug de zeker, de groote vreugde stamelde Leonard. O, jou slimme vos. Eu daarvoor heli ik rne nu zoo uitgesloofd Generaal Vaqueliu echter leeM nu n -u mei zijn vrouw in gelukkige, omstandigheden. Hou je merkelijk van me? tiaagt hij zijn vrouwtje herhaaldelijk. En zij zij antwoord glimlachend: Zou men iemaud, die zulke brieven a's jij me van de. inspectie zond kan schrijven, niet moeten liefhebben Hij echter sluit haar den mond met een kus en denkt bij zichzelf, hoe goed het is, dat er een generalen staf bestaal en dat deze te Parijs is, Anders Hm 1 Je kunt toch nooit weten

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1