Openbare Vergadering! JOH. BBOMMERT ex-dienstweigeraar „Hei gevaar nadert' Heden Zaterdag' Mei 1918 van UITGIKKST W at beteekent burgerlijke dienstplicht |||jj| mmmsm® £5 t Smokkelen van kwatta! Van Tiel werd een 12 Meter lange boom stam per mallejan naar Wamel vervoerd. Aan de over zijde werd de vracht onderzocht door een paa-- kommiezen, die bevonden, dat 'iii uitgehold was. In de daardoor ontstane ruimte was een hoeveel heid kwatta, ter waarde van 7000 geborgen. Het vrachtje was bestemd vc-r Berg en Dal bij Nijmegen. Natuurlijk heeft het zijn beslemming niet bereikt. Minder boter Hoewel het nu de beste tijd moest zijn voor de mclkopbrengst, blijft deze in den Geld. Achter hoek nag 1/3 minder dan in 1916. De landbou wers, bevreesd dat ze door de rantsoeneering geen boter genoeg krijgen, houden melk terug en de boter, welke daarvan wordt gemaakt, wordt zorgvuldig opgeborgen, omdat aan de fa brieken de afgifte van boter reeds is beperkt. Onschuldig veroordeeld. Kort voor het begin van den oorlog is de sla ger Jacob Maurer uit Kauswe'ler op grond van aanwijzingen, die tegen hem bestonden wegens moord, begaan op de 12-jarige Erna Kretschmai, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Naar de Saarbrüchener Volksztg. thans meldt, heeft thans de stiefmoeder van de vermoorde Kretschmar op het sterfbed bekend, dat zij met behulp der groot moeder haar stiefkind met een kolenschop heeft gedood en daarop verborgen heeft, Maurer is dus onschuldig veroordeeld geeest. Zijn ouders zijn kot na het proces uit verdriet c verleden; ook hij zelf moet spoedig in het tuchthuis zijn gestorven. Wereldtaal Een Engelsch soldaat loopt een boter- en kaas winkel binnen om een ei te koopen. Er zijn heel wat klanten in den winkei, maar eindelijk is het zijn berut om geholpen te worden. De winkelier vraagt Wat blieft 11 waarop de Engelschman antwoordt An egg. Daar heeft de winkelier nooit van gehoord 'n ck Ook de dienstmeisjes kijken den Engelschman verbaasd aan, plotseling met stentorstem kraait Kukeleku Nu begrijpt de winkelier het, en de Engelscman krijgt zijn ei. Een kwajongen als brandstichter. In de buurt van Schrieversrheide (Limburg) heeft de politie bijgestaan door eenige burgers, een boschbrand gedoofd, welke zich al flink be gon uit te breiden en een paar in de nabijheid ge legen woningen ernstig bedreigde. Later gelukte het een 9-jarige jongen te arresteeren, die beken de, het vuur te hebben aangestoken. De deugniet trachtte zich over de' grens ui', de voeten, te ma ken, doch de agenten kregen hem nog juist te pakken. Geen sterke drank meer. De gevolgen van het graanverbod voor alcoho- productie worden waarneembaar. Wij consta teerden althans dat een slijter in de stad zijn win kei gesloten had en daarvan kennis gaf op een aan het neergelaten winkelgordijn gespeld stuk papier, waarop te lezen stond „Gesloten wegens gebrek aan gedistilleerd". Tragisch. De veldwachter te Vrijenban (Z.H.) arresteer de Zondagochtend een tuindersknecht als ver dacht van diefstal. Te Delft sprong deze plotse ling in het kanaal. De veldwachter begaf zich ge kleed te water. Bij zijn poging tot rédding was de politieman genoodzaakt den man los te laten daar deze zich aan hem wilde vastklemmen. De arrestant zonk daarop weg. Toen hij kort daarna met een dreg werd opgehaald, bleken de levens geesten geweken. Graaninzameling in Nooid-Brabant Men meldt dato 7 Mei aan het Centr. Terwijl alle controleurs bij de Rijksgraan inza meling in Noord-Brabant gisteravond in gesloten vergadering bijeengeroepen werden in hotel „De Draak" te Bergen-op-Zoom, zijn aan de contro leurs maatregelen bevolen tot het houden van een zeer verscherpte controletocht. Naar het heet 2ouden in Noord-Brabant groote voorraden gra nen en peulvruchten worden achter gehouden. Hedenmorgen reeds vroeg werd van uit Berg op-Zoom den onderzoekingstoch begonnen door alle controleurs. Ze worden bijgestaan door 150 militairen, waarvan een gedeeTe zoekt en een gedeelte patrouilleert. Ongeveer de helft ging noordelijk, de andere helft zuidelijk van Berg-op- Zoom. OORLOGSTOESTAND EN VOLKS GEZONDHEID. De heer G. Oosterbaan heeft is Gemeentebelan gen nagegaan, of verschijnselen van ondervoe ding en andere gevolgen van den oorlog op den gezondheidstoestand van ons volk merkbaar zijn. Hij constateert in de eerste plaats een vermeer dering van de sterfte in ons geheele land (in 1914 1? "O. 1915- 17.45. 1916: 12.89 1917: 13.28; per 1C00 inwoners), wal vooral opvallend is, omdat sedert meer dan een halve eeuw de sterfte een onafgebroken dalende lijn vormde. Volgens den schrijver zullen de gevolgen van de voedselschaarschte en die van den woning nood het duidelijkst merkbaar zijn in de groote steden, terwijl op het platte land deze invloeden minder sterk zullen hebben gewekrt. Daarom ver gelijkt hij de sterfte in de groote steden (met meer dan 50.000 inwoners) met die op het platte land (gemeenten met 5000 en minder inwonerA welke groepen ieder ongeveer twee millioen inv o nrs tellen. Hij vindt dan, dat de sterfte in het ge heele Rijk van 1915 tot 1917 is toegenomen^ van 13.45 tot 13.82 per duizend of met 6.7 pGt.J irr de groote steden van 11.13 tot 12 80 per diy/zend, d.i. 15 pCt. en op het platteland van 13^5 tot 14.07 of met 3.23 pCt. Daauit volgt dus, dat de toename der sterfte van 1915 tot 1917 in de groote steden bijna vijf maal zoo groot was als op het platteland. De schrijver concludeert, dat een en ander wij&t oip het bestaan van ongunstige invloeden, die in de groote steden werkten in tegenstelling met het platteland en meent die oorzaken te moe ten zoeken in de voedingschaaischte en in den woningnood. Schaderegeling veevordering. In de gemeente Ransdorp hebben vele veehou ders zich vereenigd, om gezamelijk de stade te dragen, die de veevordering te weegbrengt. Veel al is de geldelijke opbrengst van een gevorderd rund kleiner dan de marktwaarde. Door deze maatregel worden niet alleen de kleinere veehouders gebaat,, maar wordt ook het te leveren vee meer vrijwillig aangeboden, Geen benzine en benzol uit Duitschland. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten- Vereenigingen bericht ons, dat lij de destijds in gestelde benzine-commisie een officieel schrijven is ingekomen van het Kriegsarr.bt te Berlijn, mei dendc, dat in verband met den beperkten voot- raad benzine en benzol in Duitschland" zelf, geen uitvoer naar Nederland kan plaats hebben. Militairen op zoek naar particuliere voarraden. Naar wij vernemen, is Maandagmorgen een groot gedeelte van het militair wielrijdersdepot te Gouda naar de verschilldenle provincies ver trokken, om daar onder leiding van civiele con troleurs onderzoek te doen onder leiding van ci viele controleurs onderzoek te doen naar even- tueele voorraden graan en andere levensmidde len. Voor de provincie Noord-Holland vervoegden de militaire wielrijders zich bij den regeeringscom missaris, wonende Welerngschans 120 te Amster dam. Naar men ons mededeelt, moeten de resultaten van de gedane speurtochten boven alle verwach ting zijn. De onderzoeken strekken zich voornamelijk uit tot de landbouwers. Wordt er op de vraag van de civiele contro leurs of er ook voorraden levensmiddelen aaswe- zig zijs, ontkennend geantwooid, dan moet de desbetreffende persoon daarvan een verklaring teekenen, waarna een onderzoek naar cf juist heid van de mededeeling wordt ingesteld. Treft men dan tóch verborgen voorraden aan, dan volgt, na de inbeslagneming, proces-verbaal op den koop toe. Controle ten plattelande. Men meldt van Zevenaar Door een controleur der distributie, geassis teerd door militaire wielrijders werd hier giste ren bij de meeste boeren plotseling een inval ge daan. Het ondezoek naar achtergehouden voor raden leverde verassende resultaten op. Hier was het eenpartij graan; ginds weder eenige hon derden kilo's spek, welke na ontdekking in be slag genomen werden. Ik verneem, dat ook bij anderen dan landbouwrs een onderzoek zal wor den ingesteld naar verborgen levensmiddelen. Turf verbrand. Heden zijn drie scheepsladingen turf, opgesla gen bij de groentendrogerij De Voorzorg", ver mocdelijk door kwaadwillighe.d in vlammen op gegaan. DE PAUS EN DE VREDE. Naar de correspondent van de „Times" te Ro me meldt, is het gerucht, dat de Paus voorne mens is opsieuw een bemiddelings-voorstel voor 2len vrede te doen, ongegrond. Na onderzoek is I de correspondent in staat te verklaren, dat, of- schoon de Paus ernstig de totstandkoming van j een duurzame vrede wenscht. hij er van over tuigd is, dat elk initiatief van zijn kant tot misver stand aanleding zou geven. VERKLARING VAN DE ROEMEENSCHE REGEERING Naar aanleding van het tot stand komen van den vrede, heeft de Roemeensehe regeering lot de bevolking van het bezette en nietbezlte ge bied het volgende manifest gerichtj Hedennamiddag om 12 uur werd de vrede ge sloten, die den naam draagt van „vree van Boe karest". Alle quaesties tusschen Roemenië en de staten, waarmee het zich op voel van oorlog bc v'-nd. zijn afgehandeld, en de normale betrekkin gen met deze rijken worden weder hervat. I'ct land treedt weer in een toestand van neu traliteit; de hindernissen, die een vreedzame bin nenlandsche ontwikkeling n den weg stonden, zijn uit den weg geruimd. Roemenië kan thans cider bescherming van zijn door den oorlog on aangetast gebleven constitutimieele organisatie aan het werk gaan om de sporen van den oorlog uit te wissch'en en den door den vrede gescha pen tcictnnd te versterken. De stem des volks mag niet werden gehoord. Door de onafhankelijke sociaal-democraten wa ren op Dinsdag j.1, te Berlijn drie openbare ver gaderingen uilgeschreven waar o.a. Adolf Hoff- mann over het kiesrecht het wcord zou voeren. De vergaderingen werden echter verboden. Het montu nopr«o*van den Paus. Z. H. de Paus heeft bij „montu poprio" van den 9den dezer bevolen, dat op den 29sten Junia.s., den feestdag van de apostelen Petrus en Paulus, in alle katholieke kerken de H. Mis zal worden gele zen met de intentie, dat de menschheid wederom eendracht en vrede moge deelachtig worden en dat de wereld door de goddelijke genade datgene verkrijgen moge wat het meeste gewenscht wordt n.1. een omhclsing van vrede en recht (justitia et nax osculatae sint). Wa't een strop Sj. W. te Hommerts had 394 stuivèrstukjes op gekocht voor gemiddeld een dubbeltje per stuk. De verzameling werd echter in beslag genomen en thans heeft de man niet meer dan 5 cent voor elk stuiverstukje uitbetaald kregen. Zoo i shet stui vertje-hamsteren gestraft. KORTE BERICH TÏN. Tc Gocs is aangekomen <.-er zending van 54 nuchtere kalveren uit Akkrum welke, volgens dt ,,N. Rt. Cl." door de gemeente geweigerd is, daai ze in staat van bederf verkeerden, In het dorp St. Pancras (Ncord-Holland) zijn op één dag vier heeren in ondertrouw opgenomen die den naam van Jan Kloosterboer dragen. Allen zijn oudste kinderen van vier zoons van den heer Jan Kloosterboer, eer. zeer bejaard in gezetene aldaar. Te Tiel is gevankelijk uit Buren binnenge bracht een man, die daar in de meubelfabriek een drijfriem van 400 heeft ontvreemd, welke hij te Rotterdam verkocht voor.... 6. Door het zachte, groeizame weder, staan de te veld staande gewassen in den Haarlemmer meerpolder er zeer prachtig voor, wat in langen tijd niet het geval is geweest. Bij vele landbou wers kunnen de vrogee aardappelen, erwten, en boonen al „op regel geschoffeld" worden. Er komt voor de wieders dan ook al volop werk. Volgens vaklieden zullen de veldgewassen wel een maand vroeger klaar zijn dan verleden je ar. D Norddeutsche Allgem. Zi-itung schrijit dat Nederlandsche douanen den iaatsten tijd Duit sche reizigers die naar Duitschland terugkeerden kleedingstukken ontnamen in de meening, dat de ze in Nederlande gekocht zouden zijn. Deze quaestie is bij de Nederl. Regeering ter sprak ge bracht. De teruggave der afgenomen goederen is door de Nederlandsche Regeering toegezegd, R.-K. Kerk. Naar De T ij d verneemt zal kar dinaal van Rossum verheven worden tot de waar digheid van bsschop, evenals z;jn voorgangers de jte houden in het lokaal van den Heer M. DF. HAAN Wie- Iringen uitgaande van de afd. Heeriiugowaard. 1. A. M. V.j SPREKER ONDERWERP: Entreé 15 cent. kardinaal-priesters Serafinl, Gotti e.a. dit waren. De kardinaal zal op Pinksteren in de Sixtijnsche Kapel de bisschopelijke wijding ontvasgen. j De paus zal zelf deze plecb''gheid verrichten, daarbij geassisteerd door de leden van het pause lijk hof. mgr. Nasali-Rocca, cerr moniemeester ten vaticane en mgr. Zampini, prefect der Sixtijnsche Kapel. In Parijs zullen 500 huurkoetsiers „op de keien" gezet worden, aangezien zooveel welgc stelde Parijzenaars de stad hebben verlaten en er gebrek aan haver voor paarden is, Te Gent zal een belasting worden ingevoerd voor on ge huwden., voor gescheiden mannen en voor weduwnaars en wel ten bedrage van 15 francs jaarlijks een aanvullende belasting volgens de door hen bewdonce woningen wordt nog overwogen. Behoeftigen en dienstboden zijn van deze belasting vrij. Volgens de Daily News wordt door de lei ders der Anglikaansche kérk voorgesteld, om voortaan ook aan vrouwen de bisschoppelijke waardigheid te veroorlooven. Twee .schepen onder AmerikaanscHe vlag, begeleid 'door twee Amerikaansche oorlogssche pen, zijn met graan voor ZwÜserland naar een Fransche haven onderweg. PL A ATSELIJKNIEU WS ^HN^^fERJTöi^LlJTTENT^T^TELLTNG"-- Het Bestuur van Omhoog maakt bekend, dat de Huisvlijttentconstelljng ditmaal wederom in de achterzaal van den heer M. de Haan gehouden zal 'worden, en dat de openning op Zaterdagavond vóór Pinsteren plaats zal hebben. Nadere bij zonderheden komen in een volgend nummer van dit blad. Maar wel willen wij reeds nu allen op ons ei land opwekken om evenals vroeger door talrijke inzendigen, mede te werken dat deze tentoonstel ling slaagt. Alle voorwerpen van handwerk; zijn welkom; behalve huisvlijtartilcelen ook planten en bloemen ter opsiering, in het bijzonder de daar voor afgegeven Lelietjes der Dalen. De dag van inzending is Vrijdag 17 Mei van 2 tot 8 uur in de achterzaal van den heer M. de Haan. Mogen er ook dan veel dat schoon en aardig is, aange bracht worden. ZOMERPRAATJE VAN HARM EN I EUN Debat vrij. HARM. Gossie mijne, Er is tegenwoordig geen halen aan. Pas leg je een bankje van tien op tafel waar de brandstoffen-commissie allarmeert, dat je met bon en zakken onder je trm een looppas moet maken, voor kolen en lange turf, of daar schreeuwt de vrouw alweer:,, Geld, mannetje, geld voor bonnen voor vet, havermouth en gort, anders krijg je vanmiddag niks op je bord. TEUN. Ja,.. Geld, geld, geldzoo roept de hecle bende. Enfin, 't is gelukkig niet bij ons alleen, dat er stormweer woe.lt in de portemon- naie Ook Posthuma en Treub schijnen danig aan deze kwaal te lijden. Net heeft de .zg. landbouw minister honderden millioenen binnen voor z'n le vensmiddelenwet, of.... Treub staat alweer met een somber gezicht achter de groene tatel om z'n rekening le presenteerenen die is groot!! ikdenlc van net zoo'n lap papier als een timmer mansrekening,vol hanepoten en cijfers en ver- dor nog wat latijn, waaruit je geen jota wijs kunt worden, als de boodschap: ..„betalen!" HARM. O, je, wat zullen we er weer aan moe ten met dc O.W. belasting!! En dat was nou nog allemaal niks zie je, als ze onze armzalige dubbel tjes nou maar op een goede manier aan de man brachten! Maar ik las deze week .jandorie, dat in de werkkamer van de secjfetaris—generaal van van Koloniën één lichtkroon was opgehangen die eventjes 880 gulden, zegge en schrijve achthon derd en taebtig gulden had gekost. Lieve lijd, het zou een schreeuw over Wiering zijn als ik met m'n heele familie,., en dat zijn er nog al wat., zoo'n kaptaal aan lampen had hangen. En dan komt er nog bij, dat op dat kantoor alleen maar overdag gewerkt wordt. TEUN, ..Ja, is het niet om te treuren, als je dan verneemt, hoe het slager-kwartet daar op Wierings-Oostdeel in het nachtelijk duister moet scharrelen om hunzwijntjes een hop keiner te ma ken. Als ik hun was zou naar 'en Haag schrijven of het mogelijk was die lichtkroon voor hui werk in bruikleen te krijgen Het is toch maar zoo als de menschen kunnen zien, wat je doet, heeft geen mensch wat te vertellen, HARM Ik vind het intusschtn toch schande êrêê van die lichtkroon bedoel ik,880 sjonge, jonge, .Wees eens 8.80, zegge acht gul den en tachtig cent schuidlg aan den Nederland schen StaatHet wordt je niet gesclonker hoor Waarschuwing, aanmaning dwangbevel nog een ander stuk papier plus een den:waarder en getuigen, a jasses, wat een herrie. en dat alles volgt elkander op om 880 centen met de kosten Zoo cecuur let de Staat op de k'o'ntles, maar dan van den anderen kant die .lichtkroon - Laat ;k er niet aan blijven denken, want dar. smaakt mijn schijf regeeringsbrood heelemaal niet lekker meer! Misse boel M'n maag kan rog zoo jeuken als ik in de gaten heb, dat er nog een korstje .n de trommel ligt. TEUN. Ik maak me sterk dat ze het in de ge vangenis nog niet eens zoo broerd hebben als wij Zorgen voor kolenbons; broodbons, koffiebons, en weet ik watjiog meer van d c bonnenmirakel kunnen die belhamels heelemaai niet en nou lees je in de krant dat men om de boel- wat op te

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2