WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang. Dinsdag 14 Mei 1918. No. 47. De oude vrijster. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIEN: van 1-5 regels Iedere regel meer f O.SO „0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoel, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cr. Kleine Sluis- Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gr., Wieringerwaanl. Een huisgezin. Heel Nederland is, zoo verklaarde terecht minister Cort van der Linden iu de Tweede Kamer, één groot huisgezin. Eén groot gezin, waarin allen leven met en voor elkaar, met gelijke rechten gelijke ontberingen, gelijke lijsten. Na moet dus het besef levendig ziju bij allen, dat de Nederlanders van eiken rang en stand huisgenooten zijn van dat zelfde gezin en allen in gelijke mate mede te wer ken hebben om dat groofe gezin in stand te houden. Nu vooral, in den uitersten nood, moet het diep in de harten branden, dat al wie zich bevoordeelt ten koste van zijn huisge nooten, misdadig handelt en verdient uitge- stooten te worden uit de groote gemeenschap. Nog steeds is, o gruwel, het-slag van lie den niet uitgestorven, die zich ten koste der gemeenschap misdadig verrijken, nog zuigen kettinghaudelaars, hamsteraars en zwende laars woeker uit den honger en dén nood hunner medehuisgenooten. Tegen die kans zeker misdadige prak tij ke kan niet streng genoeg wordeu opgetreden. Ergeniswekkend is het nog steeds te ver nemen, hoe enorme partijen voedingsmidde len i:og voortdurend aan de distributie wor- dén outtrokken en voor fabelachtige prijzen van hand tot harid worden overgegaan. De pas voorgestelde wijziging van de Dis- tributiewet spreekt van inbeslagneming der goederen van ke'tinghandelaars en wil hen ook in hun beurs gevoelig treffen. Maar /ij spreekt niet van gevangenis- of hechtenis- strat, die ii. vele gevallen toch ook zeker verdiend zou zijn en hoognoudig diende te worden opgelegd. En dat niet alleen om de misdadige han del *ijze gevoelig te straffen, maar ook tei bevrediging van de gerechte verontwaardi ging van den Nederlaudsche burger, die niet langer duldt, dal hij honger Lijdt, omdat ge- wetenlooze keltinghandelaren en consorten hem het voedsel onthouden. De heeischende nood mag niet alleen drukken op den armsten en minder gegoe den, terwijl meer koopkrachtigen nog steeds buiten de ranfsoeneering zich van alles ruimschoots kunnen voorzien. Eén gezin zij heel ons land, waarin allen van den nog aanwezigen voorraad gelijk opdeel.'ij. 25 pet. kleinhandel prijs 0,16 per dubbel stuk van 250 gram en 0.08 per enkel stuk van 125 gram. Deze maximumprijzen zijn niet van toepassing op toilletzeep. scheerzeep, en mericinale zeepen, bedoeld is art5 der zeep en zeeppoederregeling. Voorts heeft de Minister met 'ntrekking van zij nebeschikking van 28 Februari j.I. vastgesteld d« navolgende maximum prijzen van zeeppoeder Zeeppoeder met een vetzuurgehalte van ten min ste 35 pet. kleinhandelprijs 24 cent per stuk per pakje van 250 gram netto; Zeeppoeder met een vetzuurgehalte van ten min ste 16 pet. kleinhandel 0.20 per pakje. De Dir. van het Levensmiddellen bedrfijl W. F.LUB:, GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. ZEEP. De Minister van Landbouw, heeft met ingang van 15 Mei a.s. vastgesteld de navolgende maxi mum-prijzen voor harde zeep harde zeep met een vetzuurgehalte van ten min ste 60 pet. kleinhandelprijs 0.33 per dubbel stuk vas 250 gram en 0.16x/2 per 'Tikel stuk van 125 gram; harde zeep met een vetzuurgehalte van ten minste De nieuwe spoorwegdienst. De achteruitgang van den kolenvoorraad bij de spoorwegen heeft het onmogelijk gemaakt in den op 3 Juli ingaanden nieuwen spoorwegdienst eed een dienstregeling voor zoogenaamde locaaltrei- nen op te nemen. Toch zijn er eenige verbeterin gen in den treinenloop aangebracht. Het aantal rechtstreeksche verbindingen is vermeerderd. Een krankzinnige. Een koopman uit Utrecht liet zich Zaterdag door Nijmegen en omgeving toeren, doch toen het op betalen aankwam, bleek hij platzak. De politie liet er den gemeentedokter aan te pas komen, daar de man zich allervreemdst aanstelde. Toen bleek, dat de koetsier een krankzinnige 'de schoon heden van Nijmegen had vertoond. De man is naar Utrecht overgebracht. De moord te Anna-Pau'ownapolder, Naar gemeld wordt, is 'de instructie tegen de drie mannen één uit IJmuiden tn 2 uit Asnapau- lownapolder, die verdacht warden van den moord op den 8o-jarigen landbouwer C. Smit, te Bree- zand, bij Anna Poulownapolder en van diefstal ten diens huize, thans gesloten Twee hunner heb ben bekend. De verdachten zullen binnenkort voor de Alkmaarsche rechtbank terechtstaan. Postverbinding per vliegtuig. De mogelijkheid, hier te lande bij wijze van proef over het traject Amsterdam Groningen een luchtpost-dienst in het leven te roepen, wordt door de betrokken autoriteiten ernstig overwogen Woensdag heeft te Soesterberg een conferentie plaats gehad tusschen den directeur-generaal der posteerijen, rnr, Alting von Géusan en den chef van den militairen vliegdienst maj, Walaard Sacré Wij vernamen, dat de militaire eautoriteiten zeer sympathiek staan tegenover het denkbeeld, de proefvluchten onze vliegers dienstbaar te maken aan dit ,,burgelijk" doel. Tevens hoorden wij, dat een deel van het be schikbare materiaal over voldoende laadruimte en draagvermogen beschikt om 250 a 200 K.G. post over te brengen. Iedereen in de Berlijnsche wiik kende Amalia Heimrad, een oude-jongejuffrouw, grauw van haar en die onaangename kleur vond een weerspiege ling in haar oogen en in haar gelaatstint, met eer» morrenden trek om den mond, den neus-spits uit stekend, kin scherp gevormd, het lichaam dor en mager. „Onbekend maakt onbemind," zegt een spreek woord, dat, als alle spreekwoorden een waar woord is, maar dat in omgek eer den zin niet al- j tijd opgaat, vooral niet bij juftrnuw Malie, zooals zij door jong en oud werd genoemd. Niemand mocht haar lijden maarals Uilenspie gel zij maakte het er ook naar, want een zuur der brok kon men zich moeilijk voorstellen. Zij was de schrik van alle winkeliers uit de buurt, die zij met haar klandizie begunstigde, want zij maake op alles de hatelijkste en minst gegronde aanmerking en op de prijzen dong zij af, dat het den winkeliers de grootste moeite kostte hun kalmte en een uiterlijke beleefdheid te bewaren. Van al wat jong, levendig er» vroolijk was had zij een hartgrondigen afkeer. Wanneer een zonne straal het wagen durfde in haar kamer door te dringen, sloot zij er hem met de dikke, wollen overgordijnen dadelijk weer buiten; zij draaide nij dig het hoofd om, wanneer zij op straat dartel spe lende kinderen zag, schold op de meisjes, die niets anders in het hoofd hadden dan opschik en beuzelarij en spuwde vuur, wanneer ze maar in de verte een verliefd paartje zag, dat droomde en dweepte van min en mane schijn. Niet eens had zij de vreontschuldigding dat het leven haar hard en onbillijk hüd gemaakt, want over haar, matcrieele omstandigheden had zij vol strekt geen klagen; zij bezat een aardig kapitaalt je, solide belegd, dat aan rente genoeg opleverde om onbekrompen en rustig van te leven, zoodat zij „den strijd om het bestaan ook zelfs' niet bij benadering kende. f Reeds had de oorlog een paar jaren geduurd, toen er eensklaps in de stemming en het gedrag van juffrouw Malie een verandering intrad, waar de heele buurt ontsteld van stond, de winkeliers niet het minst. Wanneer zij 's morgens naar de kerk ging, dan glimlachte zij als een meisje, dat voor bet eerst haar vrijer ontmoeten en bij het doen \fcan inkoo- pen dacht zij niet meer aan afdingen, betaalde wat men vroeg en anders steeds vol wantrou wen telde zij nu niet eens het geld na, dat men haar teruggaf. Bij den spekslager dgn '{aruKdenier en den banketbakker zocht zij de beste en guur ste waren uit en nog grooter wonder g.feschiedd1e op zekeren dag trad juffrouw Malie bij de mode maakster binnen, zij, die voor opschik steeds zulk' een minachting had getoond. Haar gelaat stond zoo vriendelijk, dat de modiste baar oogen niet ge looven kon. Zelfs glimlachte zij en sprak op ver trouwelijk fluisterenden, ietwat verlegen toon Ik had u iets te bestellen, maar eergt zou ik u wel eens om raad willen vragen. Vertel mij eens Men zal nu proeven nemen «>m vast te stellen, hoe'groot de kans op vertraging bij slechte weer omstandigheden is. Tevens zal worden omgezien naaf geschikte terreinen te Amsterdam en Gro ningen. De stand van de rogge. De rogge staat veel mooier dan andere jaren, maar door het groeizame weer is zij erg lang van steel. Er bestaat gevaar, dat bij regenachtig weer de rogge, vóór de korrel behoorlijk is gevormd, gaat legeren en dan komt er niets van terecht. Ook de tarwe, spelt en, de overige landbouwproduc- tenstaan bijzonder mooi. Het vee heeft volop gras- De Inventarisatie. De voorzitter van de Zeeuwsche landbouwmaat schappij heeft de toezegging gekregen, dat alleen huiszoekingen zullen plaats hebben bij die boeren, die naar de meening van den regeeringscommissa ris te weinig graan enz. inleverden. Inventarisatie. Te Barneveld maakte zijn buurman wijs, dat ook het gerookte spek door de militairen in be slag zou worden genomen, waarna laatstgenoem de besloot de nog aanwezige hammen enz. in een zak te doen en in den grond 'e stoppen. Den vol genden morgen was echter alles verdwenen. Bij onderzoek vond de politie den geheelen voorraad op het erf van den gedienstiger» raadsman, die ge arresteerd werd. Saboeerende Boeren Naar de Msb. bij geruchte verneemt, zou de on tevredenheid der landbouwers ver de door de Regeering bevolen onderzoekmgen en inbeslag name van voorraden zich uiten in schandelijke represaille. Hier en daar zouden zij zelfs de thans te velde staande tarwe en rogge hebben omge- F--£d. Wij hopen van harte; dat de geruchten geen waarheid bevatten, daar een dusdanige sabotage een misdaad is tegenover de volksvoeding. Indien men wil protesteeren, laat men dan een anderen weg volgen, maar zich niet aan dergelijke niet te verantwoorden daden schuldig maken, waar mee men bovendien toch het beoogde doel niet bereiken kan. Dat dit gerucht niet geheel ongegrond is, blijkt uit wat men uit Haarlemmermeer aan de (antirev.) Rotterdammer schrijft Het gaat niet goed. We vre.:zen, dat de zaak verkeerd loopt. In deze gemeente is de distribu tiebrigade nu eenige dagen aan het werk en neemt bij de landbouwers letterlijk al het'/raan, ook de kleinste hoeveelheden, die bestemd waren voor de voeding van hun eigen gezin, in beslag. We hoorden, dat zelfs bij sommige boeren alle kippenvoer, ja, zelfs zakjes met een paar liters bruine boonen werden in beslag genomen. Dit wekt zóó'n verbittering, dat we reeds som mige landbouwers en waarschijnlijk niet de eer sten de besten, de bedreiging hebben hooren ui ten. dat zij uit misnoegen en verbittering een ge deelte van hun te veldstaandc tarwe zullen uit- ph egen. Dit zou zeker zijn te laken; «nen vraagt zich ech ter af, of men in Den Haag dan totaal blind is en niet zien wil, dat men door hef doen dezer huis zoekingen en het ontnemen van alle graan voor het gezin van den producent den boer op zijn hart trapt. We hopen, dat de boeren hun bedreiging niet ten uitvoer, zullen bréngen. Maar is het niet hoog tijd, dat de Regeering eens terdege kennis neemt van wat er nu ten plat telande broeiende is En dat wel, voor het te laat is 1 VOORHEEN EN THANS Waar we vroeger niet zuinig op waren, Is thans een kostbaar iets Wat we nu met kleine beetjes sparen, Telde vroeger zoo goed ah. niets I Waar we nu uren op staan le wachten, Geduldig in lange rij Dat durfden we vroeger verachten En waren ondankbaar er bij De oorlog een gruwel, een geescl. Die arm en rijk kastijdt Maar wat hij ons toch geleerd heeft:.... Geduld en zuinigheid i KORTE BERICHTEN. Uit het gemeentehuis var. Voorhout (Z.-H.j zijn 2000 broodkaarten gestolen In den verbrandingsoven van het slachthuis te Venlo zijn 147 afgekeurde kalveren verbrand. En dat in dezen tijd van vleeschnood. In Friesland wordt een geweldige kettinghan del in kwatte gedreven, siet alleen door winke liers, maar door iedereen. Homkoopers, smeden, boeren, handelen in kwatta. De prijs is reeds op gelooppen tot 17 ct. per stukje. Opgemerkt wordt, dat iepenbloesems, die in het voorjaar dikwijls de straten bedekken, een uit stekend bijvoer voor kippen zijn. De kippen eten de groene schijfjes met de zaadjes erin graag. Ze moeten groen worden ingezameld. Te Harlingen is reeds gebrek aan drink en wasch water. Naar de N. R. Ct. vernam zal de minister den hooioogst van dit jaar willen distribueeren. In Friesland lijden speculanten in hooi heel wat schade, nu het gras zoo vroeg gekomen is. Betaalde men voor enkele dagen voor een wagen vracht hooi 100, nu wordt niet meer dan 20 ge boden. Een politieagent «te Amsterdam heeft bij twee banketbakkers ongeveer 25.000 eieren in be slag genomen. welke hoed mij goed zou staan, want dat weet ik werkelijk niet en ik ben bang, dat ik mij belache lijk maken zal- Het is gevaarlijk voor een oude-jongejuffrouw, als zij nog eens behagen wil m ik heb anders niemand om mij te raden. Ik vertrouw wel dat gij mij niet voor spot zult laten loopen. O zeker niet, juffrouw Malie antwoordde de I modiste. Zeg mij maar eens waar ge een hoed voor noodig hebt, voor door-dc weeks of voor een feestelijke gelegenheid Daar kwam werkelijk een blos'e op de anders, steeds bleeke wangen der bejaarde vrouw. Voor een fec-st,- antwoordde zij, een mooi feest, Och, ziet ge, ik ben eigenV'jk van aard lang niet zoo kwaad als ik er uitzie ik houd mij alleen maar zoo om mij te beschermen voor mijn teergt voeligheid. In mijn jeugd was ik arm en toen wil de niemand mij hebben omdat ik zoo leelijk was Daar kreeg ik op eens een erfenis van een oom uit Amerika dien ik zelfs nooit gezien had en nu drongen alle mannen om mij heen. Ik begreep heel goed dat dat het om mijn geld te doen was en om hen op een afstand te houden speelde ik voortaan vcor menschenhaatster. Toes nu de oor log uitbrak heb ik lang geaarzeld, maar eindelijk schreef ik een brief aan het ministerie van oorlog ^met verzoek, mij een man aan te wijzen, die in hiït' veld stond een geen famil'e had. opdat ik hem nu en dan eens 'n liefdesg'oet uit het vader lan'i.1 zou kunnen zende^. Zoo een hebben ze er nu \\">or mij gevonden en hem zend ik het beste wat ik maar krijgen kan. Hier, lees dat eens, dat is de eerste brief dien ik van hem gekregen heb. En zij haalde een gekreukt stuk papier uit haar zak, dat zij aas de modiste gaf die las „Hooggeachte juffrouw „Toen de onderofficier mijn naam afriep, om cli pakje dat voor mij gekomen was in ont vangst te nemen, toen durfde ik niet te antwoor den. Ik had, zoolang ik aan het front ben. nog geen teeken van leven uit het vaderland ontvan gen en geloofde stellig, dat net een vergissing moest zijn. Een kameraad stiet mij aan en zei Haal toch uw pakje af. Ik ben er geen te wach ter antwoordde ik hem. Hij dacht dat het mis schien van een vreemde dame was, die mijn adres vnr.f men had en die belang in mij stelde, maar aan zulk een geluk kon ik niet gclooven. Ik dacht dat zooiets alleen maar in de sprookjes voor kwam. En gij kunt niet gelooven hoe ik een uur later nog op mijn beenen stond te bevene niet om dat gij mij goeden wijn, lekkeren tabak en prach tige worsten had gestuurd, maar alleen uit dank baarheid. dat er in het vaderland nog iemand is, die aan mij denkt. *En nu zal ik ervoor zorgen, dat gii trrtsh op uw oorlogsjongen kunt zijn." Toen de modiste den brief terruggaf, voegde juf frouw Malie erbij Hij heeft mij nu weer geschreven, dat hij 8 dagen verlof krijgt en mij dan eens- zal komci> bezoeken. Gij begrijpt nu wel, waarom ik ecf mooie japon en een behoorlijken hoed wil h^ ben, als jk met mijn oorlogsjongen uitga want,4' mag zich niet over zijn oude tante schamen.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1