GEMENGD NIEUWS. Duitschland wil van Rusland geld terughebben Gelijk bekend zijn zeer aanzienlijke vermogens en bedragen aan waarde op bevel van de Russi sche regeering gedurende den oorlog uit de drie Oostzec-provinciees naar Rusland gebracht. Op het bericht, dat de Russische regeering thans be sloten heeft, deze kapitalen tot zich te nemen, heeft de Duitsche gezant, graaf Mirbach, telegra fisch opdracht ontvangen de Russische regeering te doen weten, dat Duitschland, dat thans de be scherming van de Baltische provincies op zich heeft ger.cmen, verantwoordelijk is voor iedere in breuk op het particuliere eigïVdom en dat Duitschland verwacht, dat de contante waarden zullen worden teruggebracht. Geconserveerde oesters Men meldt uit Zierikzee Nadat eenige weken proeven zijn genomen, wel ke schitterende resultaten hebben- opgeleverd, is men er hier toe overgegaan een groote partij, cir ca 20.000, oesters te monserveeren. Deze partij zal binnenkort in den handel worden gebrcht en bij het heerschende gebrek aan vleesch waarschijn lijk veel aftrek vinden. De smaak van de geconserveerde oesters blijft geheel gelijk aan die van versche. Vad. Te lage belasting - aangifte De Rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de zaak tegen E. De C.. burgemeester van Phili- pinc. tegen wien wegens het aangeven voor de Rijksbelasting van een inkomen van 1000, ter wijl dit minstens ruim 13.000 is geweest, 2 maan den gevangenisstraf werd gevorderd. De Recht bank veroordeelde beklaagde tot een maand voor waardlijk-, met drie jaar proeftijd. Roode bessen duur Ter Veilings-.Vereeniging ..Oyer-Betuwe", te Eist, werden Vrijdag de eerste roode bessen aan gevoerd. Zij golden 4 per kilo. Tabak. De tijdelijke opheffingen van het verbod van uitvoer van ruwe tabak is ingetrokken. Algemeen is de klacht over peperdure sigaren en tabak als gevolg der schaarschte aan ruwe ta- bk zóó ernstig is zelfs de toestand dat de siga renwinkels binnen ongeveere enhalf jaar ver moedelijk kunnen sluiten. En toch zal men het weinige tabak, dat in ons land nog aanwezig is, uitvoeren Opheldering is zeker gewenscht. Door den electrischen draad gedood Een electricien, bij de gemeente in ikenst en woonachtig aan de Bilderdijkkade te Amsterdam had in zijn tuintje, waarin hij groenten verbouwde een electrische draad gespannen om zijn groen- jten tegen de katten te beschermen. Vrijdagmiddag had het 4-jarig zoontje van den electricien het ongeluk met den electrischen draad in aanraking te komen. Het kind werd naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht en bleek bij aankomst aldar areeds overleden te zijn. Uitvoer van veulens Binnenkort zal volgens het Hbl. worden overgegaan tot uitvoer van .8000 veulens naar Duitschland. De export was een van de vraagstukken, wel ke zullen worden opgelost alvorens de onderhan delingen over nieuwe economische overeenkom steen met Duitschland beginnen.' Veekoeken uit stroo Naar men verneemt, heeft de Regeering onder handelingen aangeknoopt met eenige directies van stroocarton-fabrikanten omtrent de vervaardi ging van veekoeken uit stroo, dat eerst een che mische bewerking heeft ondergaan. De fabricatie van dit veevoeder zal dan geschieden voor re kening der Regeering. De nieuwe Parijsche hoedenmode. Met het schoone Mei-weer komen de Parijsch* dames met haar nieuwe zomeehorden voor den dag, van stroo in onbehoorlijke afmetingen, hoog als torens en met randen als zonneschermen. De Parijsche bladen schreeuwen 't uit over de leelijk heid van het nieuwe hoofddeksel; zulke monsters hebben zij. sinds het uitbreken van den oorlog, niet op de schoone hoofden der Parisiennes ge zien en zij vragen zich met bezorgdheid af, waar dat van den zomer heen moet, als in de treinen en trams de dames met haar groote hoeden zoo veel van de toch al krap toegemeten plaatsruimte in beslag zullen nemen. Huisbezoeksters. In de Remonstrantsche gemeente te Alkmaar overweegt men. naar wij in de Westfriesche Kerk bode lezen, een nieuwe kerkelijke betreking voor de vrouw. In dc ledenvergadering, die tegen 24 dezer is belegd, zal men n.1. van grachten wis selen over de wcncchelijkheid van bet aanstellen van huisbezoeksters. De eenheidsworst. Volgens de Tel. moet het in de bedoeling der re geering liggen de fabricage van eenheidsworst stop te zetten. Moord Zosdagmorgen half acht vosd het veertienjarige knechtje van den alleen wonenden zevenenveer tigjarigen landbouwer J. Houtjen aas den Arnhem schen Weg te Apeldoorn, toen hij op het erf kwam alles gesloten. Aan den voorkant was ech- ter een ruitverbrijzeld. De knaap haalde de bu»-- - die den vorigen avond ruim 10 uur een zwaar dub bel schot hadden gehoord. De politie werd gewaar schliwd. Door de verbrijzelde ruit zag men het lijk vas den bewoner tusschen een paar stoelen lig- gen. Gistermorgen arriveerde het parket uit Zut- phen, dat een plaatselijk onderzoek instelde en photo's nam. Het lijk werd naar het politiebu reau overgebracht, 'waar bleek, dat de man door een met hagel geladen geweer is gedood; het hart •en de longen waren doorboord. Oe verslagene leefde heel zuinig, woonde op een boerderij ongeveer ,300 meter van den straat- weg gelegen. Hij zat er warmpjes bij, doch had zijne bezittingen hoofdzakelijk in gronden gesto ken, zoodat er vermoedelijk weinig contant geld in huis aanwezig was. Wat de drijfveer tot deze daad'is geweest, ligt in het duister. Aanwijzingen tot den dader zijn er tot dusver niet. Wel is in het bosch achter de woning een houten doos ge- /vonden met een koopacte en andere papieren, eigendom van den verslagene. De Pinksteraanval uit de lucht op Londen. Voor het eerst in een tiental weken is Londen weer eens met een bezoek van Duitsche vliegers ..vereerd", n.1. in den nacht van Zondag op Maan dag. Even na elf uur, bij helderen maneschijs uit .r n.bewolkten hemel, werd de nadering van den vij and gemeld, d'e de kust van Essex en Kent pas seerde en zich in de richting van de hoofdstad be woog. Dadelijk trad het Londensche afweerge- cchut in werking en de Londenaars zochten be daard hun schuilplaatsen op. Aan de hevigheid van het kanonvuur kon men bemerken, dat de 1 naderende vijand talrijk was. Dat vuur duurde driemaal zoo lang als bij een der vorige luchtaan vallen. Een Reuter-correspondent. die den aanval van een heuvel buiten Londen, kon gadeslaan meldt, dat Het een ontzettende aanblik was, toen al bet afweergeschut plotseling losbarstte en het uitspansel verlicht was met vuurstralen en bar stende granaten. Plotseling zag hij een Gotha bran dend neerstorten en spoedig daarop trokken de vijanden af, waarvan slechts weinigen er in waren geslaagd hun bommen op Londen te werpen. Evenwel siet zoo weinig, of zei hebben toch weer heel wat onheil kunnen stichten, wajit uit de officieele rapporten blijkt, del er in Londen 17 mannen, 14 vrouwen en 6 kinderen zijn gedood, terwijl 83 mannen, 49 vrouwen en 23 kinderen zijn gewond. In de provincie werden 2 manne^i, 3 vrou wen en 1 kind gedood. Er is bovendien belangrijke schade aan gebou wen en eigendommen aangericht. Bij de zoeklichten, die uit Londen opschoten, kon men de vijandelijke vliegers duidelijk zien. 'Zij vlogen laag én daarboven zweefden de Engel *cche vliegers, die een verwoed gevecht met hen aanbonden. Zij joegen den vijand in het spervuur waardoor, volgens officieel bericht nog 3 Duitsche vliegtuigen zijn geveld, zoodat de aanval den Duit schers op het verlies vas 4 Goha s is te staan ge komen.. Het vliegtuig dat brandend was neerge schoten brak dicht bij den grond in twee stukken waarvan het grootste op onbebouwd land viel. Van Duitsche officieele zijde wordt alleen be richt, dat met goed gevolg een aanval is gedaan .op Londen, Dover en andere Esgelsche kustplaat sen. Hongersnood in Oostenrijk. De correspondent van de Daily Mail aan de Fransch Zwitsersche grens heeft uit Weenen in lichtingen gekregen over den hongersnood die in Oostenrijk heerscht. De menschen praten en den ken daar aan niets.dan aan brood. De te Weenen verschijnende Arbeiterzeitung is in Maart in be slag gesomen. omdat het blad een onderzoek eischle in twee gevallen, waarin werklieden van een gasfabriek krijgsgevangenen hadden ver moord. terwijl werd beweerd, dat de moordenaars een deel van de lijken hadden opgegeten. Het komt herhaaldelijk voor dat menschen op straat flauw vallen van uitputting en het is zeer gewoon schouwspel, soldaten brood te zien bedelen bij de inwoners. De geheele bevolking rilt bij het voor uitzicht. wat er in Juni en Juli en Augustus moet gebeuren, die verleden jaar de ergste maanden zijn geweest. Er heerschten toen een typbus- en -en dysentere-epidemie. Redevoeringen bij den kilome'ter. Fen Fransche socioloog, evenels de meeste zij ner landgenooten een goed redenaar, heeft de ge woonte de lengte zijner redevoering in K.M. te berekenen. Teen iemand hem vroeg, hoe hij dat wel deed, gaf hij ten antwoord ,.Als ik een rede voering moet houden, ga ik een flinke wandeling maken, onderwijl verzamel ik mijn gedachten, werk hardop mijn redevoering uit, terwijl ik c-teeds verder wandel. Ik tel de kilometerpalen en zoo kan ik berekenen, hoe lang mijn redevoe i ring ^rordt." Naar dezen maatstaf berekend, moet Lloyd George wel geheel het Vereenigde Konink rijk doorgewandeld hebben voor zijn kilometers redevoeringen Engelschc vliegers boven Keulen. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur deden Engel sche vliegers een goedgeslaagden aanval op Keu- jlen, waar zij spoorwegstations, fabrieken en ka zernes bombardeerden. Er werden 33 bommen ge worpen, die volgens de gedane waarnemingen de spoorwegloodsen troffen. Helaas maakte de aanval ook slachtoffers on der de burgerij, van wie er 25 gedood en 47 ge- ,wond werden en de Köln. Ztg. wijt dit aan de over heid, die te weinig zorg aan den alarmdienst be- ipteedde, maar tevens aan de bevolking zelf, waar Ivan de mecsten nog in het belang der veiligheid gegeven bevelen niet opvolgden. Zelfs stonden er massa's kinderen rondom de brandwachts, die al- armschoten losten. De Duitsche vliegtuigen bon deneen gevecht met de aanvallers aan, maar 2 hunner werden neergeschoten, terwijl alle Engel sche vliegtuigen zonder chade terug keerden. De verteerbaarheid van eieren. In het algemeen wordt gedacht, dat een ei het hesl verteerbaar is inrauwen toestand. Tenmin ste aan zieken en kinderen dient men ze bij voor keur geklutst toe, wanneer men er het grootst mo gelijke profijt van wenscht te doen trekken. Deze meening blijkt nu op een dwaling te be rusten. Zelfs schijnt rauw eiwit een weinig ge schikt voedsel te zijn en doet men het best eieren 'te koken, want bij rauwe eieren verlaat soms 30 50 pCt.,van het eiwit onverteerd het lichaam terwijl is het allergunstigste geval nog maar 85 pCt. verteerd wordt. De dooier van het ei is in rauwen toestand wat beter verteerbaar dan het wit, zoodat totaal 5070 pCt, van een rauw ei, daarentegen 96 pCt. van een gekookt verteerd wordt, Het Amerikaansche medische blad, dat dit on derzcek publiceerde, komt dan ook tot de slot som, dat men rauwe eieren wel niet als vergif be hoeft te beschouwen, maar dat het gebruik er van voor zieken en zwakken (ook kinderen) weinig lo gisch en niet aanbevelenswaard is. Een merkwaardig gebruik van odeur. De inboorlingen der Marquesas-eilasden. een Fransche bezittisg in de Stille Zuiderzee, hebben een groote voorliefde voor allerlei odeurs. Echter niet om een liefdelijken geur te verspreiden of om in een goeden reuk te staan Neen, zij zijn groote aanbidders van den alcohol, waarvan de vérkoop op deze eilanden verboden is. Om ech ter toch hun geliefd bittertje te kunnen genieten, koopen deze'slaven van den drankduivel alle mo •gelijke odeurs op. die ze dan voor inwendig ge bruik bestemmen. Echter is aan dit misbruik nu een eind gemaakt. De Fransche regeering heeft den verkoop van alle odeur op deze bezitting ver boden. Luchtverkeer. De Köln. Volksztg. wijdt een artikel aan de uit '^zichten voor het luchtverkeer na den oorlog. De 'wereldoorlog heeft de vliegtuignijverheid tot groo té hoogte opgevoerd en overal duiken plannen op om dit verkeersmiddel ook aan dén vrede dienstig ie maken. In Italië bestaan reeds eenige vliegpost verbindisgen. Engeland houdt zich druk bezig met het plan voor luchtverbinding LondenIndië, En gelandAmerika, ja zelfs EngelandAfrika. In Zweden en Spanje zijn ook plannen in den maak Frankrijk onderhoudt een vliegdienst naar Corsi ca en in Amerika zal in Mei het luchtverkeer tus schen Washington en New-York worden opgeno men. In Oostenrijk-Hongarije heeft men zich reeds aanvang 1916 de Ilag gevormd, die alhé toe bereidselen treft voor een uitgereid vliegver keer in de monarchie en naar den Balkan. De af stand WeenenConstantinopel zal in 12 uur afge legd worden. Aan de hoofdlijnen Praag Wee nen Boedapest Belgrado Sofia Con stantinopel' zullen zij lijnen aansluiten. De bedrijfs veiligheid van het vliegtuig komt reeds veel die van spoor en stoomschip nabij en wordt steeds meer volkomen. Nog geen vieesch. In antwoord op vragen van den heer De Kaster antwoordde de Minister van Landbouw enz o a Distributie in den vorm van versch vkcsch komt op dit oogenblik niet aanbevelenswaardig voor. Bij de gerisge quatiteiten vleesch, die tnans -beschikbaar zijn, zou het niet mogelijk wezen, de ze in verschen toestand regelmatig over het ge heele volk te verdeelen; bovendien zijn de ve- schillc-nde soorten zeer afwisselend van qual'!eit. Daarenboven is gebleken, dat een beperkt slacht verbod siet de gewenschte resultaten opleverde. Het was niet mogelijk plotseling een zoodanige controle te doen uitoefenen, dat niet meer ge slacht werd dan waartoe vergunning kon worden gegeven. Een tijdelijk geheel stopzetten van het slachten door de gewone slagers was de een.'ge weg om tot afdoende resultaten tc komen. Eetbare lijnolie. Naar men verneemt, zij, in verband met hel ge brek aan huishoudelijke oliën, proeven genomen met een soort eetbare lijnolie. De uitkomst neeft voldaan en binnen kort zal deze eetbare lijiobe in den handel gebracht worden. Ze zal worden ge leverd onder N.O.T.-condities. Bommen op Koewacht en Sas van Gent. Men meldt uit Axel Gisternacht om kwart over één zijn op de ge meente Koewacht verscheidene bommen gewor- pen. Het huis van denyheer A Pijl is getroffen en in gestort. Een ander huis is beschadigd. Bij Sas van Gent zijn eveneens bommen gewor pen o.a. op het gehucht Staakje. Een Duitsch sol daat is gedaod, een Hollandsche gewond. Nader meldt men nog uit Zeëuwsch Vlaanderen liet aantal bommen, op Koewacht geworpen, bedraagt 8. Twee ontploften niet en zijn' onder militaire bewaking gesteld. Op Sas van Gent werden 3, op Staakje 7 bom men gegooid, waarvan er 3 in een klaverveld neerkwamen en ontploften, zosder schade aan te richten. 1 Het waren vermoedelijk Engelsche vliegers. KEIZER KARL EN DE SULTAN. Keizer Karl richtte tot den sultan een eigen handig schrijven, waarin hij zegt, dat het voot hem waarde heeft te zien, hoe de banden van trouwe broederschap tusschen het zegevier nde Ottomaansche leger en het zijne steeds nauwer worden aangehaald. Hij verzoekt daarom den sul tan, htm de eer en het genoegen te deen, den ti tel van Oostenrijk-Hongaarsch veldmaarschalk aan te nemen. De sultan bracht het keizerpaar in het Yild'iz- paleis en verleende den keizer de waardigheid van maarschalk bij het Turksche leger. HET GRAAN UIT AMERIKA. Naar het ,.N. v. d. D." verneemt, is het stoom schip Hollandia" van de ,,Kon. Holl. Lloyd". Zatei dag 18 dezer van Beunos Aires naar Amsterdam vertrokken. Zooals bekend, moet de Hollandia" ongeveer 4.500.000 K.G. meel mede brengen. Omtrent de verwachte toomschepen „Java" en „Stella" is nog geen bericht van vertrek bekend. Dr. A. KUYPER. Naar wij vernemen, laat de "gezondheidstoe stand van dr. A, Kuypcr in de laatste maanden zeer veel te wenschen over. De antirevolution- naire staatsman is sinds eenigen tijd lang de ou de niet meer. De ritnaald richt onder de haver in 't land van Tiel groote verwoestingen aan. PLAATS"'' IJKNIEUWS HuisvlijttentoonstelUng van OMHOOG. Heden Dinsdagde laatste tentoonstellings dag vas „Omhoog". Het prachtige weer geduren de de Pisksterdagen heeft medegewerkt, dat de vereeniging zich in een druk bezoek mocht ver heugen. En werkelijk, het was ook de moeite waard. De op keurige wijze gerangschikte iszen- dingen, de met fraaie planten ea bloemen ver sierde koepel, waarop men saar believen kon Haatsnemen en een verfrissching gebruiken,al les gaf aan de achterzaal van Hotel De Haan een vroclijk en Irisch cachet. De inzendingen van het eiland zelve waren niet zoo talrijk als vorige jaren, zeker een gevolg van de lichtschaarste en duurte der grondstoffen Niettemin zagen wij keurig houtsnijwerk o.a.. een theetafel, een kapstok, portretlijsten, enz., Wil len is kunnen! Ondasks wij ons bewust zijn v«i de moeielijkheden, doen wij toch een beroep op de vroegere vaste iszenders, Omhoog niet hun steun te onthouden, maar met energie a.s winter de huisvlijt weder te hervatten. Vervolgens alle eer aas de dames en meisjesleden van de hand- werkcursus van Omhoog, De fraaie collectie handwerken vormde het middelpunt vas aller be langstelling. Ook de inzending envan buiten ostbraken dit maal niet.. Met bewondering aanschouwden Wij de voorwerpen vervaardigd is het Blinden insti tuut te Amsterdam. Ongeloofwaardig gelijkt het bijna, dat door volhardende oefeningen, deze van de schoonste zintuigen beroofde ongelukkigen, zulk een vaardigheid lcusnen bereiken. Welk een schoon doel beoogt deze instelling. Van het Zen'dingsbureau waren een aantal voor werpen aanwezig in gebruik bij de Dajaks op Nieuw-Guinea. De heer Ds. Leendertz verklaar de bereidwillig waartoe de vele vreemdsoorti ge werktuigen werden gebezigd. Verschillende af beeldingen van die ruwe inboorlingen deden ons begrijpen hoe moeielijk het zendingswerk daar is, Hoe menvan papiersnippers, bordpapier, enz., de aardigste snuisterijen kan vervaardigen, leerde ons de vpcrwerpen afkomstig van het Volkshuis te Leiden. Vooral voor kinderen zijn dergelijke werkzaamheden nuttig en tevens vormen zij een gezellig tijdverdrijf. Zoo hebben we in eénige hoofdtrekken de huisvlijttentoonstelling weergegeven. Met iv>g een compliment aan de dames en heeren, welke een en ander opluisterden met muziek en aan de ge- costumeerde schenksters brengen wij hulde aan het Bestuur van Omhoo voor de doeltreffende or ganisatie der Tentoonstelling HARMONIE, onze muziekvereeniging nam op den eersten Pinksterdag deel aan het concours voer Harmonie- en Fanfarecorpsen -te Noord- Scharwoude. Vele dames en heeren, die vroe ger bij Harmonie meermalen een gastrol vervul den verzelden de vereeniging op haar reisje: Als altijd kwam de vereeniging met een prijs thuis al was het ditmaal geen eerste. Doch gezien de groote moeielijkheden, waarmede de vereen- igingen hebben te kampen, vooral doordat vele

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2