Tabak va& WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. ^K§l 9e Jaargang. VrijdSg 24 Mei 1918. No. 50. Te laat gevonden. 0M WfÊfc V'rz '7 -:W! fel t c* :'f -V. V>- WiERINBER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eu V R IJ D A G Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. WERELDOO R L O G Op het Westelijk front wordt het nieuwe Duit sche offensief in -groote spanning afgewacht. Uit allerlei maatregelen 'van Duitsche zijde .ge nomen leidt men af, dat het niet lang meer zal duren of Ven Mackensen zal zijn dapperen te gen den forimutir der Geallieerden te pletter doen Icopen, want dat het Kierfoé -kómen -za! daarvan is rr-en in het Ententekamp ten volle overtuigd. Liet Havas- niet. kert geleden niet voldoening uitkomen, dal nimnu r de Geallieerden op eenig terrein sterker waren dan thans ep hel Weste lijk förnt Trouwen?, de Amerikanen beginnen' meer ca meer een seün van heléekenis te worden. Onge merkt worden hun troepen' aan het front sterker en van grooter gevechtswaarde en luist dezer da gen' kwam de mededeeling, dat zij thans een (mie bezet houden, die uitgestrekter is dan die welke de Belgen verdedigen. Bij het komende Duitsche offensief zullen dus ook de Amerikanen een deel van den stoot moe ten opvangen. Dan zal blijken of zij zoover geoefend zij, dat zij als legergroep voor de Geallieerden van vol doende beteekenis kunnen genoemd worden. Het blijft in afwachting van. den grooten strijd merkwaardig rustig op het geheele front, Oogenschijnlijk lijkt de strijd aan beide zijden te verloopen, maar in werkelijkheid worden met pijnlijke nauwkeurigheid voorbereidingen voor den grooten slag getroffen. De Duitschers hebben dit op hun tegenstan ders voor, dat zij precies weten waar en hoe de soot zal worden toegebracht. De Geallieerden kunnen slechts afwachten en kansberekening maken, di wellicht geheel fou tief zullen blijken. Nog ie er in dezen ellendigen oorlog geen bloed genoeg gevloeid, nog eens zullen duizenden jonge rnïfcnen hun leven voor het imperialistisch stre ven hunner regeeringen moeten offeren. Het is zoo mooi gezgd, dat de vadrlandscehe grond tegen vreemde indringers verdedigd moet worden, het enthousiasme voor de verdediging van huis en erf is zoo gemakkelijk op te wekken, maar is een der grootste struikblokken tot den A D VE R T E N TIN- van 1-5 regels f O. O Iedere regel mc&r0.06 UITGEVER: CORN. J. BÜSKE'R. WIERINGEN. iiivMURSfilF. liet liou^ot bereikbare i»;euof voor tien kenner. vrede niet het ransche- verlangen naar Elzas Lo tharingen en hebben -Duilschland en Oostenrijk in Rusland niet bewezen, dat zij, zooal geen directe inlijving van gebied, dan toch een econcmische annexatie beoogen De oorlog in het Oosten is geëindigd en in het Wetten wordt -h openlijk het laatste bedrijf van dit bloedig drama ten toonele gevoerd. Nog weinige dagen en het trompetgeschal van den aanval zal weerklinken. Dan zullen de jonge kerels bij duizenden uit de loopgraven te voorschijn komen en zich in dichte gelederen op de vijandelijke stellingen storten. De nvacinegeweren zullen telkens weer de voor ste rijen doen neerstorten, doch de overgebleve- nen zullen voortdringen over de lijken hunner Een enkele lamp verlichtte den salon, waar iederen avond, sinds twintig jaar wel dra, mijnheer Van Heusden op bezoek was bij mejuffrouw Versloot. Daar zij zeer oud waren, hadden zij geen behoefte aan vee. licht om elkaar te zien, nog aan veel woor den om hun herinneringen op te roepen. Eén woord, dikwijls op hetzelfde oogenblik in hun gedachten of ovr hun L'ppen gekomen deed een heel tijdperk herleven een meu belstuk, waarop hun blikken zich vestigden wekte de herinnering aan een gebeurtenis van weleer, waardoor een vlot gesprek aan den gang kon komen en wanneer beiden zwegen, zou nooit de één aan den ander vragen Waaraan denkt u Daar het heden hun geen bijzondere be kering meer bood en de toekomst hun niet al te breed meer was toegemeten, toefden ze veel met hun gedachten in het verleden. Mijnbeer van Heusden, die zeeman was geweest, vertelde van zijn reizen, de weken doorleefd tusschen hemel en water en de bijzonderheden op allerlei gebied, welke hij aangetroffen had in vreemde landen. Van zijn ontelbare rehren had bij nooit eigenaardige voorwerpen meegebracht toen hij weer naar huis kwam, nadat zijn ouders overleden waren en bij het zeeman schap er aan had gegeven was de ouderlijke woning gebleven als in de dagen van zijn jeugd. Bij juffrouw Versloot was evenmin iets 'veranderd. Om hen he enscheen het leven 'te hebben stilgestaan en, zeer oud, smaak ten zij de zachtheid van die rust en van hun vriendschap. Wanneer ze het venster van juffrouw Ver sloot verlicht zagen, zeiden de bewoners van het stadje tegen elkaar De verliefden zijn weer bijeen.... Ze wisten, dat men zoo sprak, maar de den alsof ze er niets van wisten, want, hoe teeder hun intimiteit ook was, ze was toch vermengd met een zekere geheimzinnige ver legeriheid en wanneer op slag van elf, nadat makkers en hun aantal zal zoo groot, hun actie zoo snel zijn, dat de kogels niet bij machte zijn ze in een korte spanne tijds van het slagveld te doen verdwijnen. Van loopgraaf tot loopgraaf zal het een bloedig gevecht van man tegen man worden, met met en bajonet en onder het gdondr van honderden ka nonnen, die een onafgebroken hagel van projec tielen in de vijandelijke schansen spuwen, zal het bloedbad door de vernietiging van een der strijdende groepen beëndigd worden. De Duitschers zijn gereed om op het eerste aan valstecken hun jonge levens te offeren, de Gealb- eerden houden voor het laatst e>n wapenschouv over hun troepen en onderzoeken of de gewel dige frontmuur overal dezlfde elastische kracht I «bezit, of zich geen scheuren van beteekenis vei toonen, zoodat men met vertrouwen kan afwach ten, dat de vijand zijn hoofd daarop te pletter zal loopen. Wanneer zal het «groote offensief beginnen Wanneer, laten wij liever vragen-, zal deze el de domino-steenen in de doos of de kaarten op elkaar gelegd waren, mijnheér Van Heus den door de verlaten straten ging, nadat hij op teederen toon tot weer ziens" had ge hoord, had hij gehoopt andere woorden te hooren, een zinnetje, dat hijzelf nooit durf de uit te spreken. Terwijl juffrouw Versloot hem met den blik volgend van tusschen de terzijde ge schoven gordijnen, zich de vele avonden herinnerde, van den tijd af, dat zij jong wa ren, dat ze hem op gelijke wijze had zien vertrekken. En ook zij wachtte op het klei ne zinnetje, dat het groote geluk in haar le ven beteekenen zou. Vervolgens ontkleede ze zich langzaam en wanneer ze in den spiegel haar figuur en haar teint vergeleek het haar beeltenis op een pastel, naast haar bed, welk aan haar ^O-jarigen leeftijd deed denken, dan over dacht ze, dat het goed geweest zou zijn, dien langen weg met z'n beiden af te leg gen. Ze hadden van elkaar gehouden, ze was er zeker van ze hielden nog van elkaar, ze twijfelde er niet aan. Maar welke wolk was er over hun wederzijdsche liefde heen- gtrokken Waarom had hij, toen ze beiden een goede toekomst voor zich hadden, niet legen haar gezegd Word mijn vrouw Waarom was hij naar ver verwijderde lan den vertrokken zonder een bekentenis En waarom had zij, bij zijn eersten terugkeer, hem niet weten te verplichten tot spreken. Uit bedeesdheid misschien en wellcht ook uit trots. Haar gedachten-waren op dit punt niet veranderd een vrouw was tusschen hen bei d engekomen en schaduw van die schijn liefde had hun werkelijke liefde oversluierd. Hij had zich nu niet weer durven geven, zij had niet willen vargeven. Zij dacht aan dat alles toen ze naar bed ging, ze dacht er ook aan, wanneer ze tersluiks haar ouden vriend aanschouwde, als deze nauwkeurig overwoog, welke kaart hij zou zetten oi met zijn nog mooie stem uit een ourant of .eenige bladzijde uit een geliefkoosden ro man voorlas. Op een regenachtigen, killen herfstavond. lendige volkerenmoord het toppunt van het mis dadige bereiken Terwijl de blanken elkaar vermoorde^ komen de mongnolen tot het inzicht, dat de tijden guflsig zijn om ongehinderd en niet door lastge Europena nen of Amerikanen op de vingers gekeken, tot eenige vergrooting van hun gebied, utbreiding hunner nvloedssfeer over te gaan. Wij meldden reeds, dat Japan en China een ve rbond sloten, dat zoogenaamd den Duitschert in vloed in Oost-Azië moet tegengaan, maar in wer kelijkheid niets anders beoogt dan den econo- mischen en politieken invloed van Japan op het Aziatisch vasteland uit te breiden. China zal er allereerst aan moeten gelooven en ondanks het trouwens steeds zwakker wordend Amerikaansc-he protest, zal Japan er ook wel tje overgaan zich in Oost-Sibrië vast in het zadel- te zetten. De Japansche acte wordt thans geprezen als een daad van zelfopoffering en een bewijs var. bondgenootschappelijke trouw, die niet genoeg ge prezen kan worden. Wanneer de oorlog in Europa geëindigd is, zal wel spoedig blijken, dat deze Japansche ae'.:e door de bondgencoten van het oogenblik ook mg met geheel andere namen kan betiteld worden. GEMENGD NIEUWS. Thee. Zooals bekend is de distributie van thee stop gezet orn gelegenheid te geven de nog aanwe - ge voorraden gelijk over het geheele land te verdee len. Alles wat nog bij hoteliers of eigenaars vin koffiehuizen aanwezig was, werd n beslag geno men, waardc-or het verkrijgen van een overzicht van hetgeen nog in ons land aanwezig was, moge Bureau Ilippolytusaaef, Wiertngon Tel. Inlcrc. No. 1& BijbureauC. Slikker Cx. Kleine Sluia-Anaa - Peulovrna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard, lijk werd. Thans is aan hotels en koffiehuizen weer thee teruggegeven en binnen enkele dagen zijn bekendmakingen te wachten betreffende de distributie en het schenken van thee. Hoe voeden wij ons thans het best. Onder dezert titelis -bij de Uitgevers Mij. „El- j sevir" een boekje verschenen met raadgevingen en voorschriften betreffende dc keus en de berel j dingen van smakelijke voedzame spijzen, door Martine Wittop Koning saamgesteld na en in over leg met minister Schim van der Loeff, den direc teur-generaal voor Crisiszaken. Hoogst zorgvuldig blijkt rekening gehouden met door de Regccring verstrekte gegevens, betreffende in ons land aan wezige voorraden en dc in den loop van dit jaar te verwachten opbrengst van den bodem. Dit al- les, opdat een boekje tot stand zcu komen, dat men zou mogen noemen bet kookboekje voor i Nederland in 1918; dat zijn gebruikster en ge- i bruikers alle noodige inlichtingen zou verschaffen j bij hun streven om tijdens de levensmiddlen j schaarschte zich en hun gezin zoo doelmatig zoo goed mogelijk te voeden. Als zoodanig lijkt het ons geheel aan de bedoeling te kunnen voldoen. De straatverlichting in Hoorn is nage noeg geheel stopgezet. Om onheilen te voorkomen zijn de 'brugleunin gen met kalk wit gemaakt, terwijl de lantaarn palen en de boomen va«n een witkalken band zijn voorzien. Deze voorzorgmaatregel werkt reeds enkele da gen en bevalt uitstekend. Ongelukken kwamen nog niet voor. 15.000 K.G. aardappelen zoek Te voorburg zijn spoorloos verdwenen 15.000 K.G. aardappelen, den handelaren ten verkoop ge geven. Deze kunnen niet aangeven waar zij ze gelaten hebben. Men v?rmoedt dat ze zonder bon van de hand zijn gedaan. Indien 's Rijks distributie niet te hulp komt loopt de aardappelendistrbutie te Voorburg daar door geheel vast, Een kat te Beets (Friesland) heeft haar jon gen in een eksternest gelegd, hoog in de kruin van een boom I toen juffrouw Versloot zonder veel animo de kaarten opgenomen had, bleek uit haar spel, dat haar gedachten niet onwaarschijn lijk ergens heel anders dan bij het spel wa ren. Tot tweemaal toe zette ze een geheel verkeerde kaart, de heer Van Heusden maakte haar daar beleefd op attent. Ze ver zekerde, dat de lamp slech brandde en dat ze het koud had. Hij stelde voor het spel af te breken en te gaan zitten bij den haard, waar de vlammen vroolijk speelden. Zij ging hiermee accoord en vóorovergeboken naar de houtblokken keken ze elkaar in stil .te aan. Het sloeg tien uur; hij maakte een beweging om op te staan. Ze zei Nog niet. De kaarten vermaken me van avond niet, laten we wat lezen.... Neem een boek, wilt u Welk Dat doet er niet toe.Een oud boek, een beetje vergeten, een verlaten vriend., zij hebben iets goeds dikwijls.... zoek in de bibliotheek, heel in de hoogte. Onder de boeken, waarvan ik hield toen nk jong was op goed geluk. Hij nam er één en las den titelDe klei- oie Dorrit, van Dickens. Dat is grappig. Dat boek he bik u eens geleend, herinner ik me glimlachte juf frouw Versloot. Toen hij het boek wi'de openslaan, open de het zich vanzelf en hij zag een envelop pe tusschen de bladzijden liggen, een ver geelde enveloppe, waarop deze eenige woor den .Maria Henriëtte". Mijnheer Van Heus den aarzelde onmerkbaar. Welnu, mijnvriend Welnu?.... zei juffrouw Versloot. Hij reikte haar den brief en mompelde Kijk eens, wat ik daar vind.... 7ij nam den brief, las het opschrift en dacht na r Wat is dat?.... Wat kan dat wel zijn Hij hield het boek op de knieën zonder te spreken. Zij opende de enveloppe, vermaak scheppend in dien terugkeer naar het verle den; Zq hield het papier onder de lamp en las met een z.wakke stem, die van even ver scheen te komen als de woorden ,,10 Novomber 1865, ik scheep me morgen in, maar alvorens te vertrekken, wil ik u zeggen -dat ik u bemin.... JAN VAN HEUSDEN". Zij stamelde O, mijn God IO I mijn God I Hij zei Had u den brief dan niet gevonden Nooit.... antwoordde zij. Hij nam zijn brief weer ter hand en ween de; zij. over hem heen gebogen, herhaalde: Indien ik had geweten!. Indien ik had geweten! OM HET GEWICHT VAN EEN HAAR Door de Duitsche pers loopt een merk waardige anecdote, die aan moet toonen, dat het in dezen oorlog gaat om het ge wicht van één haar. Bij een feestmaaltijd raakte baron Von Manteuffel, Pruisisch veld maarschalk en stadhouder van Elzas Lotha ringen in een woordenwisseling met een FransGhen diplomaat. De Franschman had de deugden van zijt. land geprezen en o.a. beweerd, dat er niets zoo leelijk kon zijn of een Franschman kon er iets smaakvols uitmaken. Tijdens dit ge sprek woelde Von Manteuffel met de hani in zijn rossigen baard, waarbij eenhaar los liet. Deze haar hield hij den ander voor met de woorden ..Laat u daarvan ^an iets moois maken en bewijst u uw bewering met terdaad." De diplomaat nam den haar en zond dien naar een goudsmid te Parijs, ver klaarde dien de heele zaak en legde hem uit, dat in zekeren zin de eer van Frankrijk oo het spel stond.Na eenigen tijd ontving hij terug een dasspeld in den vorm van een PrtiHrchen aldelaar, in zijn klauwen hou dend een stijve roodachtige haar, waarvan aan beide zijden een klein kogeltje afhing. Op het eene kogeltje afhing. Op het eene kogeltje was te lezen „Elsasz" op het an dere Lotharingen", en op den adelaar stond in het Fransch geschreven ..Gij houdt ze slechts aan één haar." „Thans", zeggen de Duitschers zal moeten bliiken, hoe sterk die haar van Von Manteuffel is."

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1