KORTE BERICHTEN. Een Huizer visscher ving binnen 12 uren niet minder dan 40.000 haringen Tengevolge van den grooten woning- ni-cd te Hoofddorp moet een echtpaa>" met 3 'enge kinderen sinds 14 Mei onder den blcclen hemel slapen, -- Een eigenaardig geval doet voor bij den landbouwer S. O. te Strijen in verband met de brandstoffen schav sch te wordt een schoorsteen van het huis niet gebuikt r- drin heeft een Vmw zijn i.?r-! gvbouwd, terwijl een kip haar eieren cr ;n tf.lcgd leeft zoodat thans dror de kauw de eieren uitgebroed en men drie kuikentjes uit de schoorsteen heeft gehaald, In de Duitsche veenderijen groeit in groote hoeveelheden het wolgewas Uit de ze plant kan na een bewerking waarop on langs in Duitschland patent is genomen, een stof bereid worden, die afzonderlijk of met gewone katoen vermengd, tot garen kan worden gesponnen. De vezels der plant wor den met behulp van bijzondere machines gezuiverd, in een bad van verschillende chc mische verbindngen geprepareerd en daarna gedroogd, waarna ze tot vcrwerkng geschikt zijn. Parijsche bladen vernemen uit Toblsk dat de zoon van den vroegeren tsaer, de jonge grootvorst, zeer ziek is geworden. Er schijnt weinig hoop te bestaan, hem in het leven te houden. Twee boeren te Broek (Friesland) wei gerden toegang tot hun boerderijen aan de commissie, belast met de vee-inventarisatie in verband met de veevorderng van Regee ringswege. Per telegraaf gelastte deMinister dat van deze onwillige boeren direct elk een koe moest worden gevorderd. De Minister van Landbouw overweegt de mogelijkheid om het volgend jaar 100.000 H. A. grasland te scheuren GEMENGD NIEUWS. Handel in katten In Friesland reizen tegenwoordig koop lieden" rond om katten op te koopen om de velletjes en misscien ook wel om het vleesch Te Valom werd voor een poes 6 gebo den, doch de boerin-eigenares won het dier daarvoor niet missen. Den volgenden dag was de poes spoorloos verdwenen. Oorlogsellende. In een Pinksterartikel deelt de Vorwarts de volgende tragische gevallen mede In het gezin van den landstormsoldaat G. Muller, te Homo, in de Mark, stierf den 19 den Januari het gezinshoofd, dat bij een wachtcommando stond. Begin 1915 viel de 21- jarige zoon Wilhelm, weinige maanden later een andere zoon. Paul. De vorige week vernam de moedr dat twe andere zonen,, de 20-jarige jager Karl en de 19-jarige muske- tier Reinhold "aan het westelijk front waren gevallen. Van het gezin van den metselaar W., te Wisterhausen, waren drie zoons, van wie één gehuwd was, naar het front getrokken, die daar allen het leven lieten. Van de doch ters waren twee gehuwd en een verloofd. Ook de schoonzoons en verloofde sneuvel den De vader is door deze harde slagen krankzinnig geworden. Van een gezin te Tanna woren zes zoons aan het front. Binnen één jaar zijn vier ge sneuveld. In den slag aan de Somme de vijf de zoon. Toen de moeder het bericht ont viel zij dood neer. De vader verzocht, hem den laatsten, jongsten zoon te laten, maar dit verzoek werd gekruist door de tijding dat de jongen aan de Leie was gevallen. Soldaten aan den dorsch Bij de laatst gedane huiszoekingen door de militairen, naar aanleiding van de nog bij de landbouwers aanwezige rogge,, is bij een boer te Oirsbeelc zooveel ongedorschte rogge gevonden, dat de soldaten er 6 dagen werk aan hadden om het koren uit te dor- schen. Bedorven meel en brood Een medewerker van het Hbl. uit vakkrin gen schrijft In verband met de circulaire van den Mi nister van landbouw, waarbij aanbevolen wordt oudste partijen meel het eerste in con sumptie te brengen,merken wij op, dat het tot nog toe gebruik was dat de tarwe op, dat het tol nog toe gebruik was dat de tar we, alvorens aan een maalproces te worden onderworpen, werd gerein.gd. Er bereiken ons thans zeer ernstige klachten, dat enke le fabrieken het broodm*';! produceeren. Dientengevolge wordt het bederf, behalve i'opr de schottige tarwe of d'e met clander, uitermate bevorderd. 7to werd dezer dagen cr.oi den Gezond heidsd.enst te A/mslerda c«n partij brood geheel afgekeurd gebakken van meel dat enkele dagen was opgeslagen bij den bak ker. De betrokken bakker kreeg daarmor gecne vergoeding, schoon de clientèle an.lcv brood eischte. De bommen op Zeeuwsch- Vlaanderen. Op St. Andries zijn 10 bommen geworpen Eén 'kwam neer op de boerderij van den heer A. Pijl. Er werden vrscheidene gaten in den muur geslagen. De stukken vlogen overal heen. Een hond die in het wagenhuis sliep, werd getroffen. De vensters en pannen van de boerderij zijn verbrijzeld. Zelfs op de boerdeij van den her Reg st, die een eind verder woont, zijn de pannen gebroken en een ruit. Een stuk bom vloog op de pannen en door de betimmering op den zolder, waarop R. sliep, zonder dezen te treffen. De vliegmachine die de bommen wierp was op zeer geringe hoogte. Eén bom viel op een korenland, waarof een vogeltje zijn nest had gebouwd. Het beestje werd 's morgens dood naast het nest je gevonden. De 2 bommen, die niet ontploft zijn, zijn van Engelsch fabricaat. Graan uit Amerika. Reuter seint uit Wshington Ten opzaichte van de Europeesche neu trale staten, die van de Amerikaansche re- geerng afhankelijk z\n, blijft deze volhar- den bij haar streven om hun voedingsmidde len te zenden. Daarmede is in overeenstem ming Wilson's belofte om, te voorzien in de voedselbehoefte van de Europeesche neutra len, voor zoover de geallieerden- behoeften dit toelaten. Na de laatste maatregelen, die zijn genomen voor het zenden van graan onder convooi naar Zwitserland door de Duitsche duikbootblokkade, doet de War Trade Board thans de noodige stappen om 50.000 ton broodgraan bijeen te brengen in de havenplaatsen, die daartoe geschikt zijn zooals de Vereenigde Staten Nederland heb ben beloofd, toen zij de Nederlandsche sche pen overnamen, opdat het graan gereed zal zijn geladen te worden, zoodra de Neder landsche schepen arriveeren. Reeds liggen 15000 ton graan ter verscheping gereed en voor de aankomst der Nederlandsche sche pen zal neg een zelfde hocvelheid worden bijeengebracht. Aan de Nederlandsche Regecring is te ken nen ggeven, dat de stoomschepen spoedig moeten worden afgezonden, daar de voor raden niet voor onbepaalden duur bewaard kunnen blijven. Volgens betrouwbare berichten ligt thans een vloot van meer dan 400.000 ton Nederl. schepen stil in Nederlandsche havens. Hier van moeten deze schepen worden afgeno men. Deze vaartuigen vallen natuurlijk onder de verzekering van Wilson, dat de stoom schepen, die worden gezonden om de 100.000 ton graan te halen, zooals Argentinië en de Vereen. Staten hebben beloofd, niet in be slag genomen en niet vastgehouden zullen worden. Men had vernomen, dat Nederland dringend graan noodig had aan drie staom schepen in de Amerikaansche wateren was reeds vroeger als een speciaele vergunning toestemming gegeven om 14.000 ton brood graan te laden om zoodoende in de onmid- delijke behoeften van Nederland te voorzien. Men is van gevoelen, dat de schepen, die in de Nederl. wateren stilliggen, het overge bleven graan moeten vervoeren. Aan het Nederl. stoomschip „Hollandia" was toestem ming gegeven in Argentinië graan voor Ne derland in te nemen; wegens het lage water in de Rio de la Plata, was dit schip niet in staat een volle lading te bergen. Het kreeg toestemming om naar de Vereenigde Sta ten te komen en ter aanvulling van de la ding 500 ton Amerikaansch graan te laden en met het koren en de Nederl. zeelieden dje nog waren achtergebleven, naar Neder land te vertrekken. Ook zullen de graanverschepingen worden bespoedigd, welke door de nieuwe overeen komst aan Noorwegen zijn toegezgd. Er is reeds 15000 ton broodgraan voor Noorwegen door de War Trade Board vrijgegeven en spoedig hoopt men nog 15000 ton gereed te hebben om de hier beschikbare Noorschee scheepsruimte te vullen. PLAATS^.IJKNILUWS Vergadering van den Raad den Gemeente Wieringen op hedenmiddag 2 uur. Afwezig de heeren P. Koorn en S. de Vries. ..Na opening, voorlezing en goed keuring der notulen volgt mededeeling van de volgende ingekomen stukken: 1. dat een huurcommissie is geïnstal leerd, die haar werkzaamheden den 1 Juli zal aanvangen. Hiervoor zijn benoemd de heer en:Voorz. P. S. Kuut; lid-huurders D. v.d. Pol; lid-verhuurders N. J. Poel; Secr.: Van Duijn.; Plaatsverv. leden: Voorz. J. Bos ker; huurders: L. Berghuis, verhuurders D. Koorn. plaatsv-secr. Mej. C. Poel. Voor te maken kosten wordt de helft ver goed door het Rijk en de helft door de Ge meente. 2. dat de heer Schoolopziener heeft goed gekeurd, dat de school te Hipp, een half uur later dan voorheen zal aanvangen dit met het oog op de kinderep, welke uit de Polder moeten komen. Op de vraag van den heer Minnes of deze bepaling voor Ooster- land ook niet wenschelijk was, antwoord voorz., dat van Oost en West geen klachten zijn ingekomen. 3. dat kasverificatie bij den gem.-ontv. heeft plaats gehad. De ontv. bedroegen 71836.79, de uitgaven 68583. 87, alzoo was er in kas 3252.92. 4 dat Ged. St. hebben goedgekeurd de geldleening voor de secretaris-woning. dat de aanslag van S.S. Mostert, welke heeft gereclameerd bij Ged. Staten blijft ge handhaafd,,Verder komen ter tafel dc Staten der Zeegras-Exploitatie. In Maart werden verkocht 209 en in April 297 pakjes Voorraad is thans geheel flttgefput, Wordt medegedeeld, dat het Electriciteit plan nog niet van de baan is. We moeten kalm afwachten, tot de oorlog voorbij is. In tusschen worden de plannen uitgewerkt, zoodat als de tijd zich er toe leent, dade lijk kan worden begonnen. Is ingekomen de rekening en verantwoor ding van Armvoogden, welke tot de volgen de vergadering ter inzage ligt. Aan J. S. Bakker wordt op zijn reclame H.O. algehcele ontheffing verleend. (West. Van de vereen, van Vroedvrouwen komt een adres ter tafel om het salaris van de verloskundige met 200 gulden te verhoogen Het salaris is thans 400 en B. en W. advi- seeren dit met 50.- te verhoogen. De heer Minnes vraagt of dit voldoende is, Voorz. zegt: Wat is tegenwoordig voldoen de. Bovenidden krijgt zij van ieder belooning Het voorst. B. en W. wordt met algem. st. goedgekeurd. Een aanvrage van de Gem. Krommenie, om adhesie te betuigen aan een adres aan de Koningin, om met het oog op de voeding de komst van de graanschepen te bespoe digen, wordt op advies van B. en W. voor kennisgeving aangenomen, waar de sche pen reeds onderweg zijn. Een voorstel van B. en W. ,om de pensi- oenomslag voor de ambtenaar ter secretarie op 300 te stellen wordt goedgekeurd, Inplaats van Mej. N. Poel, die tegen 1 Ju li als zoodanig ontslag heeft aangevraagd wordt af-s ambtenaresse ter secretarie be noemd mej. El. Wagemaker Pd. Op „de vraag van den heer Poel, waarom P. de Haan niet in aanmerking komt, wordt ge antwoord, dat deze weldra het soldatenpak zal hebben aan te trekken. Verschillende Suppl. toire Be.gr. en af- enoverschrijvingen worden goedgekeurd. B. en W. stellen voor de gasfabriek en kel gedurende de kermisdagen in werking te stellen. Op onze vroegere circulaire? zeg voorz. waren slechts 15 van de 100 aan geslotenen bereid het dure gas van 10 de ku'b. nieter te branden. Dit ging natuurlijk niet, in aanmerking genomen het verlies. Nog 3 vaten carbid zijn in voorraad en po gingen zijn in het werk gesteld, om van de distributie carbid te betrekken tegen billij ker prijzen. Wordt goedgekeurd. Verder volgt de mededeeling dat de gas fabriek over 1917 een tekort had te boe ken van 1000. B. en W. zouden dit bedrag van de winst der Zeegras-Expl. willen afne men. Deze bedroeg over '17 toch 4000 gul den. De heer Kat is hier niet- voor ;de Fabriek en Zeegras-Expl. zijn twee lichamen De heer Minnes vraagt, hoe we aan zoo 'n verlies komen. Had dat niet kunnen wor den voorkomen. In Februari was er toch zoo maar even 50 kubm. gas weg. De Burgemeester zegt dat hij zelf de boel zoo wat had nageloopen. De fitter was erg laks. Er is al dikwijls over gesproken, maar iemand ontslaan doet men zoo gauw niet. De heer Hermans zou voor het ontbreken de een renteloos voorschot van de zeegr. Expl. willen nemen. De heer Kat vindt dat het niet gaat, De heer Minnes vraagt onder wiens con trole de leiding en straatlantaarns staan. Spr. heeft zelf al eens kranen dicht gedraaid welke kwajongens hadden opengezet.. Voorz. zegt, dat om dit alles na te gaan, dit voor hem onmogelijk wordt. Hierop volgt het besluit een gascommissie te be noemen om de zaa'k te controleeren. Geko zen worden de heeren Minnes, Kat en Poel. Nogmaals komt het tekort op tafel. De heer Poel zou het tijdelijk uit de kas der Exploitatie willen leenen. Dit wordt ten laat ste goedgekeurd, Zoodra de fabriek weer in werking is zal het bedrag moeten wor den terug gegeven.. Tot het geven van herhalingsonderwijs wordt benoemd de heer P. de Ruijter, De aftredende Armvoogden S. C. de Vries, S. C. Bakker en C. P. Mulder worden herbenoemd. Tot leden vah het stembureau voor de a.s. verkiezing van de Tweede Kamer wor den benoemd: Voorz, A. Peereboom, Verder Poel, Rotgans en Minnes. Als plaatsvervan gres P. S. Kuut, voorz., Hermans, de Vries en Kat. Op voorstel van B. en W. wordt aan Mej. de Vries, als waarnemend hoofd der school gedurende 9 maanden 100 gratificatie ge geven. Rondvraag: De heer Poel zou het goed achten om da delijk de gasleiding in de secretariswoning aan te leggen. Zal worden aanbesteed. Op de vraag van den heer Kat of er al antwoord is van het toestaan van verhoog de subsidie voor den weg, luidt het ant woord ontkennend. Aan den heer Rotgans wordt toezezegd, dat het Stroeër j>ad, vooral de greppels? zal worden verbeterd. De heer Hermans vraagt of er nog grint over den weg komt. Voorz. antwi :.t Jt, 4at de levering verleden {aar onderhands ■werd aanbesteed en gegund aai de Wierin ger Vrachtvaart vereen. De deurwaarder neeft reeds zes maal over deze zaak ge schreven, doch waar de Vr. Vaart Vereen, n'et Kon. is goedgekeurd, z> ï!cn thans de Voorz. en Secr. de heeren J. Jongkind en C Kaan voor de niet-levei'.ng worden aan »pra*tli;k gesteld .Hierna sluiting. OM HET GEWICHT VAN EEN HAAR Door de Duitsche pers loopt een merk waardige anecdote, die aan moet toonen, dat het in dezen oorlog gaat om het ge wicht van één haar. Bij een feestmaaltijd raakte baron Von Manteuffel, Pruisisch veld maarschalk en stadhouder van Elzas Lotha ringen in een woordenwisseling met een Franschen diplomaat. De Franschman had de deugden van zijn land geprezen en o.a. beweerd, dat er niets zoo leelijk kon zijn of een Franschman kon er iets smaakvols uitmaken. Tijdens dit ge sprek woelde Von Manteuffel met de han& in ziin rossigen baard, waarbij eenhaar los liet. Deze.haar hield hij den ander voor met de woorden „Laat u daarvan dan iets moois maken en bewijst u uw bewering met terdaad." De diplomaat nam den haar en zond dien naar een goudsmid te Parijs, ver klaarde dien de heele zaak en legde hem uit, dat in zekeren zin de eer van Frankrijk op het spel stond.Na eenigen tijd ontving hij terug een dasspeld in den vorm van een Prusischen aldelaar. in zijn klauwen hou dend een stijve roodachtige haar, waarvan aan beide zijden een klein kogeltje afhing. Op het eene kogeltje afhing. Op het eene kogeltje was te lezen „Elsasz" op het an dere „Lotharingen", en op den adelaar "tond in het Fransch geschreven„Gij houdt ze slechts aan één haar." „Thans", zeggen de Duitschers aal moeten blijken, hoe sterk die haar van Von Manteuffel is," Naar men ons mededeelt zal de Natio nale- Bankvereeniging, kantoor, kantoor Schagen te Wieringen een Correspondent schap vestigen met ingang van 1 Juni a.s. en is met de waarneming hiervan belast de heer M. Minnes te Hippolytushoef. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de ingezetenen dat de u't- reikimg van boter en vetkaarten wegens on voldoende toezenden geen voortgang kan- hebben. De datum van wederuitreiking zal zoo spoedig mogelijk worden bekendgemaakt. De Burgemeester van Wieringen A. PEEREBOOM PREDIKBEURTEN. Zondag, 26 Mei. NED HERV. GEMEENTE te: Gosterland nam. halfdrie Evang. Stavenga V. esterland nam. halfdrie Ds. Leeadertz. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Hippolytushoef voorm. halfelf Ds. Lecndertz REHOBOTH. Vtc.m. 10 uur den heer Stavendga GEREFORMEERDE GEM. Beltstraat voorm. haflelf en nam. halfvier Preeklezcn H A R li T U fc R l C II T E SCHAGEN 10 Paarden 100 a 1000. 33 Geldekoeien, mag. 350 a 500, 37 Idem, vette, Regeering. 40 Kalfkoe«t>n 400 a 775. 30 Pinken 170 a 280. 124 Nucht. kalveren 4,a 80.50 1261 Lammeren 18,a 35. 83 Biggen 40.a 50, 7 Eenden 3. 6179 Eendeieren 3.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2