GEMENGD NIEUWS. Een Gelukkige stad. Nog gelukkiger dan dc bewoners van Kampen, die immers door de voordeeligo opbrengsten van Kamperland zoo goed als vrijgesteld worden van elke stedelijke be lasting, zijn de inwoners van het Duitsche stadje KJingenberg am Main, waar men geld toe krijgt. Deze stad is n.1. de exploitante van een pottenbakkerij, die zooveel ople vert, dal er niet alleen alle onkosten van het betaald kunnen worden, maar dat men nog overhoudt om aan de bevolking uit te keeren. Volgens een bericht uit Mainz be droeg die uitkeering dit jaar 40 Mark meer dan andere jaren. Elk gerechtigde werd 440 Mark contant uitbetaald. Er waren gezinnen met ongehuwde zoons, in het bezit van bur gerrcchl, die 1320 a 1700 Mark uit de ge meentekas otvinden, Dc Amcrikaansche soldatenkrant Ten behoeve (Ter Amerikaansche solda ten is zooeven te Parijs het eerste nummer van een geiiluslreerde krant verschenen, welke niet minder dan 8 pag. telt van, ieder 7 kolom. Tiet draagt den naam Stars and Stripes" en zal wekelijks verschijnen. Alarmeeriend bericht. Onlangs ontving de bisschop van St. Da- d een r fficiecl telegram, hen met gepaste \>t orden meldende, dat zijn zoot die als iuitenarit J. P. Owen in Frankrijk zijn vader land dient, in een der jongste vclds'agen het leven had gelaten, gesneuveld op het veld van eer. De bisschop kon gelukk'g dit treffend b richt kalm en gelaten aanvaarden, want de ze zelfde zoon bevend zich juist sedert etii ge dagen met militair verlof onder het daic van zijn vader Een administratieve vergissing was in het spel geweest men had den officier gemist en door een misverstand had men vergeten dat hij met verlof naar het vaderland was teruggekeerd. Dus had men gemeend dat hij op het slagveld gebleven was. Vandaar het alarmeerend bericht aan den vader thuis. De bisschop antwoordde lakoniek, dat hij het bericht van het sneuvelen van zijn zoon ontvangen had in tegenwoordigheid van dienzelfden zoon, die zich gelukkg n bla kende gezondhed bevond, genietende van zijn welverdiendverlof, Hoevele duizenden ouders houden in de zen oorlog met hun laatste hoop aan een dergelijke vergissing vast.... Een vreemde tafel. In het Pitti-paleis te Florence bevindt zich een tafel, die op het eerste gezcht van inazaik lijkt te zijn, maar die in werkelijk heid gemaakt is van stukken van mensche- lijke spieren en ingewanden. De maker wai een zekere Sagatli, edie omstreeks tachtig jaar geleden stierf. Hij kreeg die menschen- restjes van verschillende hospitalen en slaagde erin hun hardheid en glans te ge ven door bewerking met mirale stoffen, waardoor ze geconserveerd bleven. Om deze tafel te vervaardigen had onze origineele schrijnwerker een honderdtal lij ken noodig. Zij is cirkelvormig, met onge veer eén meter middellijn met een poot. die zich in vieren splitst. Zij is geheel gemaakt van versteende menschelijke overblijfselen die hun natuurlijke kleur behouden. Het blad van de tafel bijvooi beeld is gevormd van een groot aantal -p'eien, kunstvol ge rangsci :kt en rondon; is een rand, gemaakt van meer dan hondcd oogen, die hun g'a.s bewaren en hun. diï de tafel nadert om haar te beschouwen, schijnen te fixeeren. Graaf Rittabocca was de laatste eigenaar van dit men'belstuk en men vertelt naar aan leiding hiervan een- tagische geschiedenis Op zekeren avond, terwijl hij met verschei dene vrienden rond de tafel zat te kaarten stond hij plotseling op, verschrikt door den onverzoenlijken aanblik van die vrsteende oogen. In een plotselinge waanzin bracht hij zich een dolsteek toen en viel levenloos op de tafel. De erfgenamen van den graaf haastten zich de regeering het griezelige meubel te verkoopen, dal sindsdien opgeno men is in de nationale verzameling van het Pitti-pales. HARM, Goeje mogge! Ik dacht, hij zal de knip wel op de deur hebben,maai niks hoor! jij bent zeker niet bang van de grijsrokken? 'k Begrijp er niks van... ik ben zoo zenuwachtig als de weerga, kerel:v TEUN. Natuurlijk, jij hebt een or.gï- rusi geweten.maar wat heb ik te vreezeri' Leege kasten, leege zolders, ..en ..een maag, die ze van mijn part ook leeg mogen pompen. Niks te halen, hoor! HARM. En wat denk je dan dat ik heb!? Ook niks van bcduiën. Maar toch schrok ik me gistermiddag haast dood. Verbeeldt jc wc zalen gistermiddag net aan een kopp:e thee, toen de commandant met z'n kornui ten om 'n hoekje van de deur kwam gluren en op barschen toon zei: Zoo, hoeveel thee hebben jelui nog wel in voorraad.?? Dat kwam ons als een emmer koud water op ons dak vallenM'n vrouw liet van schrik haar kopje haast uit haar vingers tuimelen en stamelde, ik denk zoowat een half pond, meheer!"Hê, hê, het was of er een steen van ons hart viel, toen de mijnheer glimlachend zei;: dat we dat wel mochten houden! TEUN. Sakkerju, ik wil het wel geloo- ven. Ze hadden eerst een advertentie in de krant moeten zetten: Koffie, thee, rozijnen en taart dat mag je behouden! Maar heb je te veel tarwe en ander zaad, dan....ben je verkouden!!! HARM. Zoo is het nou net, maar weet ua!t maar 'sM'n buurvrouw in de Elft zat zoo in de pinarie, dat ze d'r heele kistje met re geeringsboodschappen als rijst, havermouth sago, gort. zelfs kaarsen, in het roggeland had verstopt. Maar, ja, 't was net, of de sol daten het konden luchten, ze liepen er par does tegen aan,en was buurvrouw er nou maar bij gaan liggen, of had ze 'r naam kaartje bijgedaan.» dan was er niks ge weest. maar nou zagen de mannen met tra nen van ontroering 't kistje met de heer lijke inhoud aan, en ze droegen het teeder als een te vondeling gelegd kindje weg. Jammer, dat buurvrouw had vergeten er ook haar broodkaarten bij te doen, TEUN. Zegt uwes, dat wel,, wat een bok wat een bak, wat een bak!! HARM. Ja, maar ze hebben het geheele zaakje eerlijk terug gehad!! Toen na veel praten en vragen de eigenaar was opgedui keld, kon deze de schat weer met een blij moedig hart aan zijn al te bezorgd vrouw tje ter hand stellen. TEUN. Dan kwam ie er beter af, als zijn lotgenoot te Weslerland, die voor een zij de spek en ham een bomvrije schuilplaats in z'n akkers had gezocht. —Zeker is het, dat een ander, die het grappie had aange zien, ...vóórdat de soldaten die vette haas in het veld hadden opgespoord, hun klopjacht maar had waargenomen, be lust als hij was op een hartig stukje, na al dat vasten. En de eigenaar.. HARM. .zit nu natuurlijk te tande- knarsen of aan een houten ham te knabbe len. 't Is anders een wonder, zoo vrucht baar als het op 't oogenblik op Wieringen is. Want gelijk in de dagen van Mozes het Manna uit den hemel viel en zoo de Joden voor hongersnood behoedde, zoo schijnen thans volle zakken met koren op de akkers te zijn geregend. TEUN. Het is wel een wonder, want een paar maanden geleden was er geen kor reltje te bekennen. Ik heb met een leeg li chaam heel het eiland nog afgetrapt, om een beetje buikvulling machtig te worden, maar overal kreeg ik ten antwoord: m'n l:eve man, we hebben zelf niks" en....nou cp den dijk, ....in het land, onder een kar met zand, overal halen de soldalen tarwe, haver en weet ik het al, vandaan. Het is, of ze het kunnen ruiken, die kerels!! HAkM. Als je dus in het vervolg ock wat hebben wilt, Teun. dan de sT iacen- rok maar aan. Jc weet nu eenmaal een profeet is niet geëerd in z'n eigen land. - Anders over het algemeen goeje jongens hé, die wielrijders!! Maarr. ze had.tcn het cp Wieringen, óók opperbest, ..we heb ben mekaar nou geen Mietje te noemen Geen grauw of snauw, bij e^n o'. ander, Iks iioor f! Een glas melk. een sigaartje, en net zoo goed als een mud tarwe op z'n tijd een mokkeltje .aan de armhetkon wel minder. TEUN. Och we weten ook wel. dat die nienscben hun plicht moeten doen maarr wat de boeren wel hebben kunnen leeren: dat je verrader nooit slaapt 2, dat kleine potten soms groote ooren heb ben. 3. dat kinderen en dronken men- schen de waarheid spreken:- Wel te rusten!! Pla?.t5elijk Nieuws. Buitengewone vergadering van Het W t- te Kruis Afd. Wieringen op 1.1. Maandag in het lokaal van Jb. Bruul Aanwezig 40 leden. De voorz., de heer P. Kaan, beteurt het in zijn openingsrede, dat de opkomst niet grooter is. Spr. stelt het doel van deze verg uiteenDe al- of niet wenschelijkhei van een tweede dokter. Was het be stuur van het W.Kr. eerst besloten aan géén actie mede te doen, -nadat de heer Pijl geen antwoord heeft gezonJen op een brief hem gezonden, vanwege verschillen de besturen van vereenigingen ter plaats* is het bestuur op haar" besluit terug geko men, en door het bijeenroepen van een ver gadering wil het thans vernemen, welk aar deel de leden zich jegens deze kwestie heb 9 ben gevormc^. De brief aan Dr. Pijl ge richt werd thans door den sccr., den heer Berghuis aan de verg. voorgelezen. In hoofdzaak bevatte ze in minzame 'woorden een verzoek aan den heer Pijl, of hij zich wat meer den aard der bevolking wilde aanpassen, dat zoowel in het Be lang van zichzelf, als van de inwoners zou zijn. Of hij het spreekuur in wat ruimer zin wilde opnemen, en zoo mogelijk wilde zorgen voor wat beter wachtkamer. Ofschoon lang gewacht heeft docter Pijl zich niet verwaardigd hierop te antwoorden Het gedrag van den docter als mensch tegenover zijn medemenschen he^ft zich niet gewijzigd, vandaar deze vergadering. Vrorz. hcopt op ernstige bec-prekingen en geen overijld besluit. De heer Lub ziet in de brief niets belec- digends, doch vraagt of de wachtkamer zoo veel slechter is, als indertijd die van Dr. de Goeje. De heer J, Rotgans zegt dat voor ernstige patiënten een ander kamer wordt aangewezen, de heeeren J. C. Klein en O. Bosker keuren de hoedanigheid van de wachtkamer daarentegen ten zeerste af, en staven dit door voorbeelden, De heer Lub vraagt verder of een twee de docter wel in het algemeen belang kan zijn. Jaren geleden waren hier 3 doctorer: en het resutaat was.: dr. Koelman is krank zinnig geworden, dr. Driessen moest het veld ruimen, en zoo bleef Dr. Maats alleen over. En als er geld moet zijn voor een tweede dr. wie zal dat betalen? Voorz. antwoord, dat na den tijd, waar van de heer L. spreekt de bevolking is ver dubbeld en er dus weel een practijk voor twee docters is. Tevens geeft spr. een voor beeld hoe de fondsen kunnen worden ge vormd. Men zou zoo medicus voor een jaar kunnen benoemen. De heer v.d. Laar vraagt of er een twe--' de docter te vinden zou zijn. Verder zou t irl<_c d. voorz *-oor de rij een te brengen fondsen een soort ziekenfonds worden. Daarmee dweepen de docters niet Ook voor de menschen zou het op de langen duur niet bevallen. Verder zijn vele men schen over de behandeling van dr. Pijl zeer tevreden. Dat wil zeggen, wat zijn medi sche kennis 'aangaat.. Ook de heer Oden heeft dit bij ondervinding De heeren C. Bosker en S. Veeidig h- Lcn ce medische kennis er builen, naar noe men, zijn optreden in vele gevallen onge manierd Bovendien vraagt docter eerst naar de gezondheid van de portemonnaie en dan naar die van de patiënten. Zoodoende worden minderbedeelden de uupe van de historie.. Ook andere heeren geven hiervan erger lijke staaltjes naar pijren ondervinding e:i v-'-lon spreken zich uit, dat het zoo n.e lan ge -gaat. Om al of geer. pogingen voir e":i tweeden docter wordt thans gestemd en 'et voorstel wordt met L0 tegen 11 stem mer. aangenomen. Hierna sluiting VERVOER ONGEDORSCHTE GRANEN ENZ. De Burgemeester van Wieringen maakt bekend, dat de Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, uit overweging dat eene doelmatige con trole op de ge-regelde aflevering van inbezitgenomen granen enz., ten zeer ste wordt belemmerd door den ver koop te velde van verschillende ge wassen, heeft goedgevonden te bepa len dat het vervoer van ongedorschte granen, zaden en peulvruchten verbo den is, behoudens in sommige geval len te verleenen ontheffing uitsluitend bij publieke verkooping en bij vei- voer naar de opslagplaatsen. Nadere inlichtingen worden verstrek: ten distributiekantore. Wieringeu, 27 Mei 1918. Dc Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de leden de Doopsgezinde Gemeente Door de drukte aan de drukkerij kan ik deze week ,,Ons Blaadje niet gedrukt krijgen. Docr de welwillendheid van den Redacteur van de W.C. kan ik echter in dit blad een oproep doen tol deelname aan den Gemeentedag, die 12 Juni te Wormerveer gehouden zal worden. Bedoeling en programma van dezen ge meentedag zullen uiteengezet worden in een propagandablad, dat binnenkort in alle Doopsgezinde gezinnen op Wieringen ver spreid zal worden. Maar voor de Wierin- gers ontving ik nog een uitnocdiging van Ds. H. Britzei, die hier volgt: ,,De Wormerveerders zen met verlangen uit naar de komst van de Wieringers. Ver- den jaar zijn betrekkingen aangeknoopt die hier niet vergeten zijn;' Integendeel, men onderhoudt die -gaarne cn is verheugd dat dc gelegenheid zich voordoet de de or.t vangende gemeente van verleden jaar thans als gast hier te verwelkomen. Gaan de overige bezoekers, die op den l?en Juni hier verwacht worden, 'savonds weer vertrekken, de broeders - en zusters var. het eiland worden 's avonds nog niei losgelaten. Zij worden hier in particulie re wening aan tafel verwacht en ook als logés wordt op hen. gerekend. Aangenaam zou het ons zijn met 't oog op de regeling spoedig te mogen vernemen hoe groot het gezelschap is, dat zich hierheen opmaakt. Laat ons hopen, dat onze eerste Gewcs lelijke Gemeenledag goed zal mogen slagen- en dat het in bijzon.deren zin Wieringers, Wormerveerders weer goed mag wezen saam te zijn. Wormerveer 25 Mei 1918. H. Britzel. Door deze bijzonder groote gastvrijheid wordt het ons Wieringers wel bijzonder aantrekkelijk gemaakt. Bedoeling is dat wij Woensdagmorgens met de vrocgpost van hier vertrekken den gemeentedag mee maken, 'snachts bij de Wormervcerdcr gast heeren en gastvrouwen overnachten, Don derdagsmorgens een bezoek brengen aan Koog-Zaandijk, waar onze oud-predikant Ds. J. P. Smidts ons welwillend zal ontvan genom dan mat den mij dag trein naar Wie -ingen terug te keeren. De oproep richt zien 'ot Doopsgezinden maar ook belangstellende niet Doopsgezin den, die mee willen gaan, zijn welkom. Reeds gaven zich 19 leden op van den Justerkrihgmaar ik hoop, dat ook veel broeders zullen volgen. Men kan zich opgeven voor deelname bij mij of bij een der kosteressen. Ook ben ik bereid alle mogelijke inlichtingen te ge ven. Men geve zich echter zoo spoed'g me. gelijk op in elk gtval voor Woensiag 5 Ju ni. J. M. Leendertz, Te Elfder ure afgesprongen Te Leiden zou e^-n paartje in h-' huwelijk treden. De stukken waren alle in orj.-», dc wethouder, die hef huwelijk zou voltrekken was op zijn post, mitsgaders le ge! ui gen er d- oudc-rs van Jen bruiu'gom De ouders \fn het bruidje lieten echter op zien wach ten. Wat daarvan de rede mocht zijn, wist zelfs het bruidje niet.. Er werd gewacht en gewacht, bruidegom .en bruid wachtten, de Wethouder en de getuigen wachtten, maar wie ok kwamen niet de ouders van het meis je. Toen besloot de jonge man maar te ver trekken en te zamen met zijn ouders en zijn aanstaand vrouwtje verliet hij het stad huis. Nog geen 10 minuten waren verstre ken of de ouders van het bruidje kwamen aanzetten. Toen stormde een der getuigen, die achtergebleven was, naar de woning van den bruidegom Onverrichterzake kwam nij echter terug met de mededeeling dat brui degom niet meer wenschte te- trouwen. De ouders van het meisje hadden dan maar op tijd present moeten zijn HET BANDEGEBREK. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is de hoeveelheid grondstoffen voor de ver vaaidiging van automobiel- en rijwielbon den uiterst gering. De voorraad strekt nog slechts voor zeer korten tijd, waarna dan Je öeheele fabrcatie zal komen stop te staan. Wij hoorden zelfs dat de regeering zeer verstrekkende maatregelen beraamt, vooral pui '5.'eb de benoodigde hoeveelheid banden voor bet leger te verzekeren, e DE DUITSCHERS VALLEN TN HET WESTEN A \N Van morgen vroeg zijn sterke vijandelijke aar. •- hen, voorafgegaan door een o-.mhavde menu van groAe kracht lesgekomen op brce Je fr.nten tegen de Bi •«•ch-Fransche Loe pen. op de linie tusschen Reims en Sois- sons en tegen de Fransche troepen tusschen Loker en Voormezeele.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2