INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad voor het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aaleiding van advertenties in ver schillende bladen, van verschillende boe- rcnorganisaties, waarin wordt aangeraden - na rechtskundig advies, - .het ver zoek van den Minister van Landbouw, en den buigemeester om een juiste opgave te verstrekken van de teelt hunner gewassen en daarbij hun volle medewerking te ver- leenen, doch hun opgave alleen te onder teekenen, met doorhaling van het sub. 1, 2, 3, 4 en 5 op het formulier vermeldt, deed bij mij de vraag rijzen of wij hier ter plaatse-, niet teO goeder trouw er zijn in- geloopen door genoemd biljet onvoorwaar delijk te teekenen. Mij persoonlijk was al thans de inhoud van het biljet niet bekend. Ik meende en meerderen meet mij, dat wij teekenden voor hetgeen ons was afgevraagd namenlijk: de soort van het gewas en de hoeveelheid oppervlakte van het lnad. Dat het biljet verschillende andere bepa lingen inhield, was mij totaal onbekend. Had ik dus geweten wat ik nu wist, dan hda ik beslist niet geteekend, en naar ik vermoed, zouden velen met mij geweigerd hebben!! Dit deed bij weer een andere vraag rijzen en wel of zulk teekenen voor ons bindend is, Ik betwijfel dit sterk, om dat ik meen, dat wij persoonlijk zoo'n bil jet huis moesten ontvangen 'hebben en dan ven de inhoud kennis hdaden kunnen ne men, of dat ons door de daartoe aangewe zen commissie voorlezing was gedaan of inzage verleend Zooals het nu is gegaan was het mijninziens niet in den haak Men werd gevraagd hoeveel lnad men in gebruik had. hoeveel men had van dit en hoeveel van dat en daarna verzocht te teekenen. Dit is door mij althans geheel ter goeder trouw gedaan en ik protesteer dan ook tegen deze wijze van teeknen, en hecht er weinig waarde aan. In verband daarmede kwam bij mij al weer een andere vraag top, n.m. of heet bestuur vas de afd. Wieringen van de H. M. v. Landb. ook ii» dezen niet actief had behooren te zijn. 't schijnt zoo, dat wij ons maar alles laten welgevallen, of wij er zelfs mede accoord 4aan wat men in den Haag beveelt. Mij dunkt er is zoo veel reden om actie te voe ren en te protesteeren of te verzoeken, met betrekking tot verschillende boerenbe- langen. Zoolang wij stil zijn neemt men ook geen sota van ons en is het „iwe zwijgt stemt toe?!". Dat verzoeken en redelijke wenschen kenbaar maken ter plaatse waar men daarover beslist, resulaat heb ben we pas weer kunnen zien toen wij als afdeeling verzochten met betrekking tot veevordering niet in Schagen maar aan de Fan Ewijcksluis te mogen wegen. Hoog tijd is het dan ook met 'het oog op de ko mende oogst, dat oss bestuur eens spoedig een vergadering uitschrijft - des noods ie dere week vergaderd om gezamelijk onze verschillende belangen te bespreken, en ze ter plaatse waar men in een en ander ter wille kan zijn,- te brengen. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de uitbetalingen der gra nen, aan de levering in eigen zakken enz. Dit voor wat komt!!Voor wat voorbij is, enhier denk ik aan de militaire dra gonders van voor drie weken, had wat meer actifiteit van ons bestuur ook niet misplaatst geweest. Enfin, hierover zal ik n ietbeginnen. want het blad zou te klein zijn als ik mijn overkropt gemoed .ging luchten over die graanvorderingen •de houding van verschillende burgers te genover hun beroofde medeburgers, als ik ging schrijven over het heirleger ambtena- ven in ons land ,de vele commissies, enz., die ongeveer allen ten koste van de boeren bestaan. Hiermede dus basta. uw dn. P. Brouwer. Waard Nieuwland 18 Juni 1918. GEMEENTE WIERINGEN, Vergadering van den Raad der Gem. Wieringen op Maandag 1.1. n.m, 2 ure. Afwezig de heeren P. Koorn en S. P. de vvies. Na opening worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Volgen ingekomen stukken: le. Dat de heeren de Vries, Mulder, en Rakker hunne benoemingen als armvoogd br-bben aangenomen, 2e. Dat de heeren C. J. de Wijn en P. de Rnüter hunne benoeming als Herhalings onderwijzer 'hebben aangenomen. 3e. De goedkeuring van Gcd. Staten van twee Suppl. begriotingen over 1917 en'18. 4e. Een exemplaar van het Prov. Blad No. 45, waarin Ged. Stat, hunne goedkeu-- ring verleenen aangaande de regeling van jaarwedden rvan Burgemeester, secretaris en ontvanger, welke zijn vastgesteld als volgt: 1. 1400 plus vrije woning, 2. 1400 en no. 3. 1000. 5e. De goedkeuring van Ged. Stat. om het verlies van de Gasfabriek te dekken uit de reservekas der Zeegras-Exploitatie,' 6e. Dat 'het Rijk 5000meerdere sub sidie heeft toegekend op de post verbete ring en vernieuwing van den weg. 7e. Aangeboden wordt de Maandstaat der Zeegras-Exploit. over Mei, welke uit wijst, dat verscheept zijn 267 pakjes. 8e. 3 Verzoeken om ontheffing van Hoofd. Omslag wegens vertrek uit de Gem. en wel vas S. Asjes Sz., voor 7 maanden, van G. de Haan voor 8 maanden en van Zuster Klip voor 6 maanden, Wordt goedgekeurd. 9ee. Verzoek om ontheffing van honden belasting van C. de Wit Gest S. J. Mul der, C. Verfaille, J. N. Rotgans, Mej. C. de Wii, J. Kooij, Dam, en mej. Wed. J. Baijs. Allen worden gc-heel of gedeeltelijk toege staan. 10 Een circulaire aangaande verbeteren van de jaarwedden van de Gem. Ontv. Daar hierin pas is voorzien, wordt deze voor kennisgeving aangenomen. 11e Een verzoek van de vereen. Getrouw Schoolbezoek om evenals vorige jaren een subsidie te mogen genieten voor het aan staande schoolfeest en wel 27.50 voor Oosterland en Hippolijtushoef en 10 vooi Westerland. Wordt goedgekeurd. 12e. Een adres van de Middenstandsver- eeniging Wieringen, waarin zij aandringt om steun ter bespoediging van de plannen tot electrificeering der Gem. Wieringen. Tevens geeft de vereen, ihieiin kennis van een adres dat verzonden zal worden aan den Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Wordt besloten deze zaak testeu- nen en het adres verder voor kennisgeving aan te nemen. 13e. Een schrijven van den Ontvanger der Registratie dat de Wierwaarden weei voor d riejaren voor de somma van ƒ8000 aan de gemeente zijn verpacht en indien er geen zeegras wordt geteelt of zich an dere gegronde bezwaren voordoen, zullen verzoeken om vermindering van paoht in overweging worden genomen. s 13e. Wordt na eenige discussiën beslo Jen het maalloon dit jaar te brengen voor prima kwaliteit zeegras op 7. en voor middelsoort op 6.50 en gewone wier op 6.per 100 KG. alles franco boord Wie ringen; het pakkengeld wordt gesteld op 3.en tevens wordt besloten om a.s. .Maandag met het maaien te beginnen. De beslissing hoeveel zal worden gemaaid wordt aan B. en W. overgelaten. 14e. Volgt benoeming van een Commissie van 3 leden om de bezwaarschriften van den H.O. te behandelen. Worden gekozen de heeren Hermans, D. Koorn en Rotgans Volgt rondvraag. De heer Rotgans wil eenige slooten in de Stroeër Koog laten uitdiepen om de z.g, Haukes uitdiepen. Voorz, doet toezegging. De heer Kat vraagt of de Raad ook me- kdezeggingsschap heeft is de distributierege- iing. Voore. antwoordt, dat dit alleen met de financieele regeling het geval is. doch al het andere blijft in handen van B. en W Als de heer Kat echter iets aangaande de distributie wilde bespreken, zou voorz. hem gaarne na de openbare zitting ten - anl woord willen staan. De heer Hermans vraagt of het al iets is opgeschoten met de grintkwestie der W V. V. Voorz. zegt, dat na dertig dagen de grint moet worden geleverd en zoo niet dan zal in de volgende vergadering moeten worden besloten of er een procedure van moet komen. Naar spr. heeft vernomen, willen ze het niet goedschiks doen en heb ben ze al een adviseur in de arm genomen De heer Hermans vindt dat er toch een scheepje grint moet komen, We kunnen in dien ze h'et niet goedschiks doen, daar niet op wachten. Voorz. is ook van meening dat er grint moet zijn, doch eerst moeten we zien wat de W. V. V. in deze dertig da gen doet. Wordt besloten zoolang te wach ten. Volgt sluiting. De muziekvereeniging Harmonie zal a. s. Zondagmiddag, zoo het weer gunstig is een concert geven te De Haukes. We twij felen niet, of dit zal door de Westelijke bewoners van Wieringen weer zeer op prijs worden gesteld. BEKENDMAKINGEN. CONCENTEN WIERMAAIEN Burgemeester Wethouders van Wierin gen brengen ter algemeene kennis, dat van af heden ten Raadhuize consrnten worden afgegeven voor de wiermaaierij. Voor goed bereid droog zeegras zal worden betaald ó.OCtct 7.00 pr 100 Kg. naar gelang van qpualiteut en kleur. F.akkengeld 3.00 per 100 Kg. Burgemeester Wethouder voorn. A. PEEREBOOM. De Secretaris, VAN DUIN. Wieringen 18 Juni 1918 1918. BOTER. óp bon No. 3 der boterkaart kan bij de hieronder volgende winkeliers 1/0 pond bo ter worden betrokken, J. BakkerGzn., Aibr. Dovis, T, Visser D. Rotgans R. Tijsen Wed. C. de Haan, S. ^Niemeijeer W. De Vries Wed Kaleveld M, Kat. E. Bakker G. Lont Szn. M. Koorn G. Timmerman en P. H. Hegeman. De winkeleirs worden dringend aange raden te zorgen dat de oppv. t diakbladen tij dig worden teruggeberzorgd wijl anders jgeen nieuwe boter kan worden bettrkken De hierondervolgende winkeliers wor den verzocht hunne opplakbaden in te le veren Eliz. Lossie. T. l akes. M. KOK. en Wed. W. Tijsen. De directeur van het. Levensmiddelenbedrijf W. F. LUB. KOFFIE. Gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Juli en eindigende 15 Juli kan door detail listen aan verbruijlkers op bonNo. 32 wor den afgeleverd V, ons koffie. Dezevlfde hoeveelheid kan in het tijdperk 16 Juli 31 Juli worden afgeoeven on bon No33 De Directeur v.h. Lev en sm idd elenbe d r ij f W. F. LUB. GEMENGD NIEUWS Het convoof naai Indië. De datum van het uitvaren van het coa- ooi naar Indië blijft on 19 Juni bepaald. Gouden tientjes voor 19 Aan iemand te Strijen werd 76 gebo den voor 4 gouden tientjes, waarbij de koo per met papieren geld wilde betalen. De koop ging daarom niet door, waarna zich een tweede kooper aanmeldde, die 'ook 19 per stuk bood en met zilvergeld wenschtte te betalen. Deze koop werd ge sloten. Vergiftiging door tulpenmeel 7 Het is aan den directeur van den Provin cialen Keuringsdienst in Friesland gebleken .dat zich in die provneie in vele gezinnen, na het gebruik van met tulpenmeel bereide koek en banket vergiftigingsverschijnselen hebben voorgedaan. Bij onderzoek bleek, dat dit in den han del gebrachtte tulpenmeel in de provincie gemalen wordt. Reeds" is door den Provincialen Keurings dienst op al het meel en de daaruit bereidt, producten beslag gelegd, terwijl de maal derij voorloopig is stop gezet. In het laboratorium van den Keurings dienst wordt thans een ondezoek naar de samenstelling van dit meel ingesteld. DE REIS VAN MR. TROELSTRA. Een protest van den Bond van Neutrale Landen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Nederlandsche afdeeling van den Bond yan Neutrale Landen het volgende telegram gezonden aan Havelock Wilson, den Voor zitter van de National Seamen's and Fir- men's Union „De Nederlandsche afdeeling van den Bond van Neutralee Landen wenscht u ern stig te waarschuwen tegen het voornemen van den soclalistiscihen leider Troelstra, om zich Engeland en Frankrijk te begeven. Zijn de Britsche zeelieden bereid een pro-Duit- scher te vervoeren, die bij den onbeperkten duikbootoorlog aan een Duitsch journalist verklaard heeft, dat Nederland geen oorlog zou verklaren, zelfs indien Nederlansdche schepen getorpedeerd werden Tel. Een nieuwe truc. Teneinde de eieren toch boven den ma ximumprijs te kunnen verkoopen, doen de boeren in Twente de eieren thans van de ,hand onder den naam van.... broedeieren. Aanvullingsbroodkaarten voor maaiers De minister van Landbouw heeft de vol gende circulaire tot de gemeentebesturen gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat aan hooiers en maaiers gedurende d enoogsttijd .twee aanvullingsbroodkaarten kunnen wor- d,en uitgereikt. Dit geld uitsluitend voor de zoogenaamde hannekemaaiers of rondtrek kende maaiers. en Dure schuiten. TEXEL, Voor blazerschuiten wordt te genwoordig zeer veel geld geboden, ook al zijn ze 30 cf 40 jaar oud. Voor de T. X. 71 bood men tevergeefs 65oo en de kleine schuit T.X. 29 ging in publieke veiling voor 3255 in andere handen over. Men krijgt er veel meer voor dan ze voor ^Jie-t genoemd aantal jaren nieuw gekost heb Gouden tientjes voor 80 In Turkije wordt voor een gouden tientje 80 betaald De serg. der infanterie. De Leeuw, te yierpolders, heeft bij he twerpen van hand granaten een ongeluk gehad. Beide oogen zal hij moeten missen, ter wijl een been en arm gekwetst werden. Zijn toestand is ernstig. Tien jaar geleden zond iemand, thans te Leeuwarden woonachtig, uit Napels een prentbriefkaart aan familie te Amsterdam, om deze geluk te wenschen met de verja ring van een dochter des huizes. Vrijdag 14 Juni, precies 10 jaar later, kwam de kaart te Leeuwarden aan Wel accuraat, maar 't heeft toch wat lang geduurd De Duitsche bladen herdenken den deriigsfen jaardag van Keizer Wilhe'm 5 troonbestijging en leggen er den nadruk c p da1. 1 et geheeie volk in het vaderland, evci als het leger te velde, achter zijn Keizer staat. De 35-jarige S. Ter Horst te Leeuwar- den die langs de Nieuwstad aldaar fietste werd door een landstormer zekeren B. die vlug reed, aangereden en wel met die kracht, dat Ter Horst van ijzn fiets sloeg en jimet het hoofd tegen het oude Waagge bouw werd gesmakt. Hij was op slag dood. De ongelukkige laat een vrouw en een vzoontje van 6 jaar achter. HET OFFENSIEF DER OOSTENRIJKERS MISLUKT. De Oostenrijkers vallen aan over het ge heele Italiaansche front. De voornaamste druk wordt uitgeoefend in het Piave en Brentagebed. Op verscheidene plaatsen slaagden de Oostenrijkers er in de Piave over te trekken en bij de Montelli vorderin gen te maken. Ten Oosten van de Brente, waar de Entente-troepen tot een krachtigen tegenaanval overgingen, moesten zij een deel van het gewonnen terrein weer ontrui men. Ook op den Monte Grappa bieden de Italianen krachtigen tegenstand. In de Sette Communi moesten de Oostenrijkers even eens terug. Aan het front der Franschen in Italië is de aanval gestuit,, en bleef de oude linie gehandhaafd. Inmiddels zijn de Italianen tot een krach tig tegenoffensief overgegaan, waarbij zij hun oude stellingen op het Asiagoplateau en den Asolone ewer wisten te bezetten en 3000 krijgsgevangenen maakten. Aan de Piave-linie maakten de Oosten rijkers 10.000 krijgsgevangenen. Met groote hevigheid woedt de slag voort. In Italië zelf heeft de houding van Italiaan sc'he leger en vloot groote geestdrift ver wekt. In den Senaat werd een motie aangenomen waarin hulde werd, betuigd aan het leger.. h Doopsgezinde Gemeentedag te Wormerveer De tocht van 40 Doopsgezinden uit Wie ringen naar Wormerveer om daar den Ge meentedag bij te wonen, is buitengemeen geslaagd. Alles werkte mede ten goede. Het mooie weer, de meer dan hartelijke ontvangst en gastvrijheid bij de Wormer- veerders, de groote belangstellisg, - bijna 500 Doopsgezinden waren van alle kanten in Wormerveer saamgekomen, - en de afwis, seling in het programma. Door den grooten toevloed van deelne mers moest er tegelijkertijd in zaal eti kerk vergaderd worden. Het is natuurlijk niet mogelijk in kort bestek van al het gespro kene en gehoorde een overzicht te geven. Nieuw voor de Wieringers was het bijwo nen van een wijdingsstonde, een samen komst, uitsluitend bestemd voor gewijde muziek en zang. voorlezing en gebed Op allen maakte deze wijdingsstonde een die pen indruk. Wat de toespraken betrof, één gehou den door een predikant, Ds. A. K. Kuiper uit Amsterdam twee gehouden door niet- predikanten, Zr. Jonker en den heer J. F. Bianchi, eveneens uit Amsterdam.de één werd meer getroffen door dezen, de ander door genen.; maar het was alles de moeite waard en de samenkomsten kenmerkten zich door levendige belangstelling en groo te aandacht. Donderdagmorgen brachten de Wierin gers nog een kort bezoek aan Koog aan de Zaan, waar zij in het Doopsgezinde wees huis door hun oud-leeraar Ds. J. P. Smidts bijzonder aardig ontvangen werden. Alle rcisgenooten keerden dan ook op- getoogen naar Wieringen terug. Zij bewa ken aan het samenzijn aan de Zaan de heer lijkste herhinneringen, en hebben als zel den te voren gevoeld hoe schoon de gods dienstige gemeenschap en broederschap kan wezen,

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2