ook onmogelijk gemaakt. Thans krijgen zij nog van de Bank in geringe hoeveelheid goud, wat bestaat uit doorgehakte gouden tientjes. Brutale aanranding Naar het hospitaal te Maastricht is over gebracht een soldaat-commis, die in het bosch te Vaals op post 'had gestaan en door twee smokkelaars van achteren was aange grepen endeerlijk werd mishandeld, omdat yhij op twee anderen, die op de vlucht wa len gegaan had geschoten. Men had hem *ijn geweer afgenomen, danig toegetakeld, en daarna zijn geld en horloge ontvreemd. De toestand van den man is zeer ernstig. Melkverspilling. Volgens de Haagsche Ct. 'heeft er de laat ste paar dagen in de residentie melkverspiï ling plaats, iets ongehoords in den tegen- woordgen tijd. Zij venam, dat in sommige kringen thans een ware hartstocht voor theedrinken heerscht, nu er weer thee is gedistribueerd, rfet gevolg daarvan is, dat er plotseling veel minder melk wordt gedronken dan vóór de laatste theedistributie. Verschillen de melkslijters, meer in 'het bijzonder in de voksbuurten, blijven daardoor met grootfe hoeveelheden melk zitten; zij durven deze niet terug zenden naar de fabrieken, uit vrees, dat hun bij de invoering van een melkrantsoen, tegen den winter, een onvol doende hoeveelheid zal worden toegewe zen in verband met hun thans gereduceer- den omzet. En zie hier nu het ongehoorde: de melk, voor zoover zij niet terecht komt waar zij niet noodig is, bederft 1 Koperdraaddieven gesnapt. Gedurende de laatste weken i9 in de ge meente Haarlemmermeer op verschillende tijdstippen ongeveer 10.000 M. koperdraad van het rijkstelefppnnet ontvreemd, wat een ^roiten last en voortdurende storing op de lijnen veroorzaakt. De politie doet dag en nacht dienst, ei» in den nacht van Maandag op Dinsdag ge lukte het drie dieven op heeterdaad te be trappen. Eén hunner wist te ontsnappen, de anderen, twee Amsterdammers en oud-be kenden der justitie, werden onvergebracht naar Hoofddorp, op ongeveer 2 uur afstand van de plaats der arrestatie. Een groote hoeveelheid draad en een paar nijptangen werden in beslag genomen. Het verkeer over Dalheim - Hamont. Er loopen nu ongeveer 8 treinen per dag van Dalheim naar Hamont (via Roermond) Het zijn zeer lange treinen, tot nu toe gela den met hout, stroo, hooi, plaatijzer, beton blokken en wat vee. De treinen komen on geladen uit België terug. Goudgeld in beslag genomen. Bij verschillende opkoopers van goudgeld te Rotterdam heeft de politie gouden tient jes en vijfjes in beslag genomen Bovendien werden verschillende Duitschers en Russen angehaouden, cm gevisiteerd te worden. Het goudgeld schijnt via Scheveningen uit gevoerd te worden. Goudgeld. De politie te den Haag heeft een inval ge daan bij de verschillende handelaren, die goud boven waarde opkochten. Het aanwe zige goud werd in beslag genomen; in to taal voor een waarde van eenige duizenden guldens. Voor het in beslag genomen goud krijgen de opkoopers niet meer dan de werkelijke waarde trug, wat per tientje een verlies be teekent van 7 of 8 gulden. Het Berliner Tageblatt raeldt, dat de dou anen aan het grensstation Alexandrowo een man uit Berlijn hebben gearresteerd, die ■dertig duizend Nederlandsche gouden tient ytjes naar Polen trachtte te smokkelen. Vol gens zijn zeggen zou hij er 200.000 mark ,-mee verdienen. De gouden tientjes zijn op 4e Rijksbank te Thorn gedeponeerd. Staatspensioen De afdeeling van den Bond van Staatspen sionneering in den kieskring Groningen heeft Minister Treub telegrafische gevraagd pf hij voor prernievrij Staatspensioen is Het telegrafisch antwoor van den Minister luid de bevestigend. Duizenden H L. aardappelen zoek Het blijkt, dat er op de Friesche klei dui zenden H.L. aardappelen minder zijn dan bij de inventarisatie werden opgegeven. Vandaar dat men nog in Frieschland slech te zand- en veenaardappelen moet eten. Waar zouden die klei- aardappelen ge bleven zijn De hongerige reus. Voor een der Berlijnsche rechtbanken heeft terecht gstaan een man, die 2.20 M. lang is en 350 pond weegt. Deze reus, van beroep bank-directeur zou door sluikhandel 2 pond boter boven zijn vetrantsoen heb ben weten machtig te worden. Hij bekende volmondig, maar voerde tot zijn veront schuldiging am data hij met het hem toege-s kende rantsoen dreigde te verhongeren, te meer daar de dokter hem het gebruik van brood en aardappelen streng verboden had. Het eenige wat hij, op medisch advies als aanvullingsrantsoen kon krijgen was 1/4 L. melk met griesmeel vermengd, misschien ruim voldoende voor een zuigeling maar niet voor een reus. Het verzoek v?n den verdediger, om medici als deskundigetuigen op te roepen, wees de rechtbank af. waarna de reus woedend uitriep, dat men dan den rijkskanselier maar eens als getuige moest dagvaarden en hem vragen of hij met zijn rantsoen kan rondkomen. De president ant woordde dat wanneer beklaagde kon bewij zen dat de rijkskanselier hamstert, hij dan maar aangifte moest doen. De rechtbank ontkende, dat hier een bij de wet voorzien geval van nood aanfwezig was en veroor deelde beklaagde tot 60 Mark bóete. Nachvorsten De laatste nachten in het bijzonder in den nacht van Zondag op Maandag, is door de vorst in het zuidelijk deel van Noord- Holland, aanzienlijke schade in de aardappe len- en boonenvelden aangerichtin den Haarlemmermeerpolder zijn heele akkers afgevroren. In het lijkhuis I Te Schijndel (Noord-Brabant) zocht de politie reeds lang naar een frauduleuze >lachtplaats van varkens. Zij ontdekte die eindelijk in.... het knekelhuis op het kerK hof I Een heerlijk land. E eningezetene van Schoterland is tijde lijk naar een Zeeuwsch-dorp vertrokken, ns tuurlijk brood- en distributiekaarten meene mende, Deze kaarten zijn thans aan de fa milie in Scf&terland teruggezonden, meD had ze in dat Zeeuwsche dmp niet noodig. En er is van alles nog te eten! Onvoorzichtig. Te Westzaan had p enl7-jarige jongen de onvoorzichtigheid met een hard voorwerp een slag te geven op een geweerpatroon, die hij in de naad van een werkbank had gestoken. Het gevolg was, dat de kogel ont plofte en de stukken den jongen in den borst troffen. Na voorloopig verbonden te zijn, moest hij naar het gasthuis te Amsterdam ver voerd word en. Huisslachting. Na 20 Juni a.s. zullen voorloopig geen an dr-re vergunningen voor huisslachting wor den gegeven dan aan landbouwers ten be hoeve van maaiers enoogsters. Daarvoor is echter noodig e endoor den burgemeester gelegaliseerde verklaring, dat de slachting met dit doel zal geschieden. Havermout - rantsoen. Met ingang van heden is tot nader aan kondiging vastgesteld voor havermout een rantsoen van een ons per hoofd der bevol king per vierweeksche tijdvak. Prins Hendrik op Ameland Maandagmiddag ankerden 5 pleizierjach- ten op de reede van Hollum,. Spoedig ging het gerucht dat prins Hendrik aan boord was. Het bracht veel opgewondenheid in het dorp teweeg, en een groote menschen menigte spoedde zich in de richting der reede, de kinderen op bloote voeten. Dc Prins liet hardloopen cm chocoladereepcn. Gistermiddag om 6 uur gingen de schepen naar het westen. DROOGLEGGING ZUIDERZEE. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp i ingekomen tot instelling van een fonds voor de uitgaven, noodig voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Brave ouders. Te Nijmegen is aangehouden iemand uit Goch, die vier maanden gevangenisstraf moest ondergaan wegens smokkelen. Hij bleek in 't bezit te zijn van 4251.92 en *0.566 mark, welk geld volgens zijn( verkla ring grootendeels toebehoorde aan een vrouw uit Goch, die met hem heimelijk de viik naar Nederland had genomen, met ach tetlating van hare zes kinderen. Haar man zit wegens smokkelen te Veenhuizen. Jacht op een smokkelaar Den laatsten tijd werd te Hapert (Noord- Brabant) druk jacht gemaakt op zekeren P., bijgenaamd ,,de gele boer", die zonder dat zijn tijd verschenen was, van achter de Waterlinie was teruggekeerd. Gistermiddag deed de Rijkspolitie uit Bla di.1 bij hem aan huis weder een inval en trof P. in zijn wo^ng aan. Toen men hem wilde arresteeren, begon hij zich hevig te verzetten, waarop de poli tic van de wrapens gebruik maakte met Ket gevolg, dat P. doodelijk werd getroffen. Kort daarop is hij dan ook aan de gevolgen overleden e enjonge vrouw nalatende met 7 kinderen. Het geldspel. Te St. Jansteen (Zeeuwsch-Vlaanderen) wordt niet alleen door a.nakomende jongens maar ook door oudere personen tegenwoor dig zeer druk om geld gespeeld, niet om kleinere bedragen alleen, maar dikwijls om groote sommen. Eén klein maar sprekend voorbeeld Iemand verloor in eenige minuten ruim 200; toen zette hij zijn nieuwe fiets op hst spel en was ook deze kwijt. De politie staat zoo goed als machteloos tegenover dit groote euvel. Ook in de andere grensgemeenten moet buitengewoon grof gespeeld worden: het ruim verdiende smokkelgeld is er niet vreemd aan. Het volgende vermakelijke gedicht 'a- zen wij in het N. v.h.N.,,het afscheid lied van ren' Duitsch deserteur, toen hij o- ver 3e TrrIdndsclie grenzen zijn vaterlaad den rug torkeerdp. A.die gelichte Waffembruder, Ich piep?e fein nach Holland zu, Ich muss niks mehr von fechten haben Die blaue Bonchen bin ich moe. Ich schiesse nicht meehr aui Franzosen Ich halte nicht mehr Wacht am Rhein. Lieb Vaterland mag ruhig wesen Das kann mir glatt gestohlen sein. Ich habe kranig mitgefochten Ich bin schon siebenmal gewund, Und noch mehr Klapfen aufzuloopet:, Ist voor meein Body nicht gesund. Ich bleibe lieber lekker leben, In Holland schmeekt die Schnert so fein Lieb Vaterland mag Hunger leiden, Dass kann mir glatt gestohlen sein. Und als die Leute von mir sagen, Das ich eein grosseer Lafaard bin. Dan lass ich sie nur ruhig kletschen Sie sollen mich nicht wieder sien Ich bin schon lange Mittglied worden Des ..Deutschen-Deseerteur-Verein" Lieb Vaterland mag ruhig schelten, Das kann mir glatt gestoh'en sein. Mein Uniform und mein Patronen. Mein Schiessgewehr und mein Schako, Mein ganzes Steil Soldatenbullen Geb' ich den. Hollandern Kadeeeeau Ich kkaufe mir ein Burgerpakkie, Das Militar steht mir nicht fein, Lieb Vaterland mga exerzier en Das kann mir glatt gestohlen sein. Mein Kameraden lass ich fechten Ich geh' viel lieber auf den loop, Wenn ich die Deutscher will sien knocken Dann geh' ich in de Bioskoop. Da kann ich ruhig sitzen kaiken, Al springt er noch so'n grosse mijn, Lieb Vaterland mag ruhig springen, Dar. kann mir glatt. gestohlen sein. Zeep-ellende. E enabonné beklaagt zich, dat cr geen zeep meer te verkrijgen is, zoodat hij niet in de gelegenheid is cm voldoende zeep te krijgen, daar onlangs nr.g zijn vrouw twee gulden heeft moeten besteden voor wat kar nemelkzeep. Het is jammer, dat men hier de methode niet toepast, die in zoovele streken in ge bruik iswaar men ook geen zeep heeft. In bergstreken wascht men eerst het goed in zuiver water uit, en is het in zui ver water gewasschen dan gaat het in de kuip. Deze wordt afgedekt met een grof la ken w^jrop een laag houtasch gestrooid wordt; met heet water wordt dit als het ware uitgeloogd en het goed dat daarin blijft staan en goed wordt behandeld wordt witter dan hetgeen men hier zelfs met zeep wascht. Sitfaren °p bon, Binnen eenige dagen zullen te 'sGraven hage sigaren op bon beschikbaar worden gesteld van een partij in beslag genomen sigaren bij een winkelier. Kunstmest. Door bemiddeling van de Nederk Maat schappij van. Uitvoer werd eindee Maavl j.1. met de I.uxemburgsche regeering g,» contracteerd voor de levering "r3n een hoe veelheid Thomas slakkenmc-.el ten behoe ve van onze kunstmestvoorz'ening Na aanvankelijke vertraging heeft thans de af levering geregeld 'cortgang terwijl van daag weder om óa aankomt van 10 wa gons verwacht wordt werd reeds 17'* ton intvangen. Al 30.000 K.G. Thee in beslag genomen. De Tel. meldt uit Utrecht, dat de Ut rechtsche politie 30.000 K.G. thee in beslag heeft genomen bij een firma. Het gebouw der firma wordt door politie bewaakt. Deer °orwormen verjaagd. Bij Velzen zijn tal von soldaten in ten ten 'gelegerd. Gedurende eenige dagen'had men er last van oorwormen, doch het on gedierte is zoo schrikbarend toegenomen dat het tentenkamp zal moeten worden opgebroken. De commandant der stell- ling Amsterad'm is zich persoonlijk van het geval komen overtuigen. UIT D|EN OMTREK. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ANNA PAULOWNA Ingeschreven gedurende de maand Mei Geboren Dirk Matheus z.v. J. Heiligen berg en van M. C. Blaauboer; Dina Pieter- nella, d.v, J. Muntjewerf en van J. Dekker Margaretha Martina, d.v. Joh. Th, Sluiers en van Joh. M. Smits; Cornelia Aaltje, d.v. A. Borst en van M. van Scheers; Pieter z.v, P. Landman en van A. Boerman; Jan z.v. P. van Eeten en van J. Blaauboer; Gerar- dus, z.v. P. G. Shabbing en van D. Tesse- laar; Govcrt Maarten z.v. F. J. Carlebur en van T. Sohager; Albertus Albert, z.v. J. van Duin en van A. Schotvangcr; Aletta Adri- aantje d.v. J. Keuris en van I. Woudenberg; Johannes Barthclomeus, z.v. Lucas van der Valk en van Gr. A. van der Maas Trijntje, d.v. P. Plugboer en van A. Nannis. Ondertrouwd Johannes Zandvliet en Wilhelmina Vroone; Dirk Lemstra en Eli- sabeth Rijkers, Jacobus Franciscus van den Hauten en Lijsbet Burghout; Cornelis Raven en Anthonia Keppel, Jan Koole en Cor nelia van der Wel; Aris van Stipriaan en Guurtje Cornelia van Twuijver. Getrouwd Jan Pakker en Cornelia Ma ria van Weelden; Johannes Zandvliet en Wilhelmina Vroone; Jacobus Franciscus van den Hauten en Lijsbet Burghout; Dirk Lemstra en Elisabefh Rijkers; Cornelis Ra ven en> Anthonia Keppel; Jan Koole en Cor nelia Johanna van der Wel. Overleden Maria, Zeeman, d.v. Aric Zee man en van Maria Hendrika van Brederode; Arie van Roozelaar, oud 63 jaar, echtge noot van Rebecca Bakker; Berendina de Boer, cud 49 jaar echtgen. van Carel Fre- derik Leeger; Klaas Komen, oud 68 j.; Maartie Botman, oud 61 jaar, echtgenoote van Johannis Philipsen; Dirk Matthcus Meij ligenberg, ond 4 w.. z. v. Jan Heijligenberg en van Maartje Catrien Blaauboer; Maartje Hoppe, oud 70 jaar, echtgenoote van Jan Cornelissen. Levenloos aangegeven een kind van Cor nelis Looijestein en van Maria Cornelia Berkhout. PLAATSELIJK NIEUWS. Wegens afwezigheid van eenige leden der muziekvereeniging Harmonie!" kan het concert, dat a,s. Zondag te de Haukes zou worden gegeven, niet doorgaan Het adres, waarmede door eenige hoe ren langs het eiland werd gecirculeerd ter verzameling van handteekeningen er dat zou worden opgezonden naar Zijne Excel lentie den Commissaris der Koningin in de ze province en nhoudende het verzoek dat tot spoedige electrificeering van hJ. ei land zou worden overgegaan, was, v. at het teekenen betreft een enorm succes. Niet minder dan circa 800 honderd '•and teekeningen van gezinshoofden toch f.oc- nen aan hoe de bevolking en ook het ge meentebestuur met de zaak sijmphatiseert BEKENDMAKINGEN. Aan hen die op hun bon No. 3 tot heden ge enrijst konden bekemen wordt tei^ ken nis gebracht dat bij de firma P. J, Wigbout gelegenheid bestaat hunne bon tegen de daarvoor vastgestelde hoeveelheid bestaat hunne bon tegen de daarvoor vastgestelde hoeveelheid in te wisselen. Ter kennis van belanghebbende wordt ge-, bracht dat op Dinsdag 25 Juni a.s. een aan vang zal worden gemaakt met de uitreiking van kaarsenkaarten aan binnenschippers voor kajuitverlichting. De ontzettende prijsopdrijving der eieren heeft de meening ingang doen vinden als zoude de maximumprijs zijn verhoogd. Deze opvatting is niet juist; de maximum prijs der eieren is niet veranderd en blijft dus bepaald op 14 ct. per stuk. Om onaangename gevolge te voorkomen worden, in het bijzonder de opkoopers, ver ;ocK't hiermede rekening te willen houden. De Directeur van het Levensmiddelenbedrijf W. F. LUB. Wieringen 22 Juni. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 Juni NED HERV. GEMEENTE te Westerland, nam. halfdrie Ds. de Vries. Oosterland, voorm. halfelf Ds. de Vries. DOOPSGEZINDE GEMEENTEs Hippolytushoef v.m. halfelf Ds, Leendertz" REHOBOTH. Voórmiddags 10 ure dent Heer Stavenga GEREFORMEERDE GEM. Belt v.m. halfelf en n.m. halfdrie Preeklezen MARKBERICHTEN. SCHAGEN, 20 Juni. 18 Paarden 150 a 1200. 49 Geidekoeien vette Regeering. 16 Kalfkoeien 400 a 625. 11 Pink en 140 a 260. 62 Nucht.'kalveren Regeering.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2