HÖÖÏDISTRIBOTIE. al te geren door de plaatselijke Commissie der Bemeente, waarin bet perceel laad is gelegen. In de prijzen der militaire reizigers- en ba gagcprijzen komt geen verandering, even min in die der abonnementen. De afgifte van kilometerboekjes zal ook gedurijende den zomer gestaakt blijven. Al leen de kilometerkaart enblijven geldig. Efsatz-tabak, Naar gemeld wordt, ziet de regeering zich thans met het oog op den geringen voorraad tabak hier te lande genoodzaakt te overwe gen Ersatz-tabak te doen verwerken. Zoo men hiertoe overgaat, zullen de noodige maatregelen worden genomen om te voor komen, dat voor de gezondheid schadelijke na^naak-tabak is den handel komt of wordt- verwerkt. Zooals men weet, hebben som mige soorten Ersaflz-tabak in Duitschland ernstige ziekten veroorzaakt; door een scherpe controle op den Ersatz zal men hiei te lande zulke gevolge trachten te voorko men. Reeds zijn eenige proeven Ersatz-ta bak vervaardigd, die geheel vorm en kleur hadden van Java-tabak en op het eerste ge zicht daarvan niet waren te onderscheiden Straf verhoogd. E en-verpleegde te Veenhuizen die dr. Crookewit aldara met e enmes ernstig heeft verwond, omdat hij ontevreden was, dat hem geen ziekenvoedsel^ was voorgeschre ven, waarop hij meende recht te hebben is door de rechtbank te Assen veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep de straf verzwaard tot 2 jaar en 6 maanden. De etsch was 3 jaar. Vet naar Duitschland De Tel. vernam dat op het terrein der zeepfabriek Keuchenius Cao., te Oss, 3000 vaten vet figgen, bevattende ongeveer 500000 Kg., die naar alle waarschijnlijkheid naar Duitschland zullen worden uitgevoerd. Er staan reeds wagons geladen, die elk oo- genblik kunnen vertrekken. Er werd medegedeeld dat dit vet zou zijn voor technische doeleinden, maar daarvan is nog niets gebleken. Het is integendeel waarschijnlijk, dat het geen .technisch vet" is en dan zou de uitvoer een nog grootex schandaal zijn. Er wordt en actie op touw gezet, om den uitvoer te verhinderen. Eierprfjzen. In den Gelderschen Achterhoek is de prijs der eieren in de afgeloopen week plotseling naar beneden gegaan. Terwijl men de week tevoren, ondanks het bestaan van een maxi mumprijs, nog 3.2 per K.G., d.i. 19 cent per stuk, betaalde, noteerde de Pluimvee club ,,De Graafschap" te Winterswijk Vrij dag slechts 2.36 per kilo, dus precies den maxlmumprijs. Voor vele winkeliers die nog voor eerstgenoemden prijs hebben gekocht en met een groot deel der eieren bleven zit ten, is dit een leeiijke tegenvaller. Visscherij onderzoek. Dr, H. C. Redeko, uit Den Helder, zal een onderzoek instellen naar de vischteelt in de Wielen bij Langweer. Daar is reeds aangekomen een drijvend laboratorium, gen aan het Rijk toebehoorende grootee woon ark, „Meerval," geheel ingericht voor we tenschappelijk visscherij- onderzoek. Het onderzoek zal een week of vier duren, Diphteritis en Roodvonk. Wegens het heerschen van diphteritis en roodvonk, in het Oostelijk deel der gemeen te Weststellingwerf, heeft de burgemeester het houden van feestiviteiten in de dorpen Steggerda, Vinkega, Noordwolde en Boijl verboden, terwijl de openbare school te Steggerda voor onbèpaalden tij is gesloten. Vuilnis voor mest. Aan den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is door de heeren J. Leen- ders Pzn. en J. Haverkamp, te De Krim(0.) respectievelijk voorzitter en secretaris van de land'bouwvereeniglng „Verwisseling," al daar, e enadres gezonden, waarin gevraagd wordt de verbranding van de vuilnis der steden absoluut te willen verbieden of al thans maatregelen te willen treffen, dat der gelijke vemietinging niet kan plaats vinden, zonder de toestemming van den minister, daar het vuilnis door de landbouwers als mest gebruikt kan worden. Het „Hotel des Indes" te Den Haag, Het „Hotel des Indes" zal weer heropend worden. Het persoonlijk initiatief van den burgemeester heeft een oplossing aan de zaak gegeven. Het rijk blijft eigenaar van het hotel en verhuurt het aan de vroegere eigenaars, de heeren Haller en Rey, die de exploitatie als vroeger zullen voortzetten. Kerk afgebrand. Te Zuidland (Z.-H.) is brand uitgebroken in de herv. kerk, tengevolge van het in slaan van den bliksem. De kerk, uit baksteen gebouwd in de 2e. helft der vijftiende eeuw, met een gesloten koor, met een later recht gesloten zuidelijk V zijschip en een sterkhellenden Westertoren, is totaal vernield. De beide laatsten zijn uit het begin der zestiende eeuw. Uit den brand gered zijn de koperen leze naar en voorlezers-lezenaar met 2 gedraai de kaarsenstaandaards, uit de 2e helft der achtiende eeuw een koperen doopbekken houder. Verbrand zijn een gesneden heeren bank uit de 2e helft der zeventiende eeuw; e enfragment van een bank uit het midden der zeventiende eeuw; een Tiengeboden bord van 1641, gerestaureed in 1853 en een Spreukenbord van 1782, vervaardigd door den Zuidhollandschen schoolmeester" W. Diepenhorst. De antieke bijbel van den preekstoel is ten koste van een verstuikten voet gered door ds. Koolhaas. De klok, in 1446 gegoten door Wouter Kaerwas, is door den brand gesmol ten. De Kerk was verzekerd voor 25.000. Ho°ge grasprijzen. Aan de in den laatsten tijd in Maas en Waal bestede buitensporige prijzen bij de grasverpachtingen, wordt thans paal en perk gesteld. Zoo mag in de gemeente Dreu mei de verpachting van 6V2 morgen hooi land, waarvoor 27.. geboden werd, wegens dien enormen prijs siet doorgana. Steeds meer kwatta. De gemeente-politie en de kommies Wil- lemsen, te Laag-Soeren hebben in beslag ge nomen een met peppelenstammen geladen wagen, dien men gedurende den nacht al daar onbeheerdTiad laten staan. Bij onder zoek bleek het, dat een drietal stammen 25 c.M. diep waren uitgehold en gevuld met on geveer 30.000 stuks Kwatta, benevens 500 stukken harde zeep. De wagen, die uit de richting Apeldoorn was gekomen, zou via Doetinchem voor Duitschland bestemd zijn. Een rare vergissing. In de omgeving van Loppersum (Gron.) ziet men onderscheidene velden met bieten die er op het oog zeer ongewoon uit zien. Suikerbieten moeten het verbeelden, maar of het ook suikerbieten zijn? De wortelhals is niet wit- maar roodachtig of zelfs donker rood, zooals men dat bij voerbieten ziet. Heeft men hier met een bijzondere variateit te doen De kans daarop is zeker niet groot. Men vreest dan ook met groote vree ze, dat een leeiijke vergissing heeft plaats gehad, en voedeibietenzaad voor suiker bietenzaad werd ontvangen Dat zal dan een leeiijke schadepost zijn, daar de peeënprijs minstens twee keer zoo hoog zal zijn als de prijs van voederbieten." Aardappelpoeder De heer H. L. Hetzel, voorzitter van de Nederl. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, deelt omtrent het gebruik van aardappelen in brood het volgende me de „Het verbruik van aardappelen in de brood bereiding is niet nieuw; de Parijzenaren ver werkten bij het beleg in '70'71 reeds aard appelen in het brood, maar dan in hun ge heel, waarom zaij ze noemden „pomme de terre en chemise". In veel Engelsche vis- scherplaatsen gebruiken de bakkers gere geld aardappelen in het deeg omdat het brood, hiervan gebakken, langer versch blijft. Wat is nu beter,' aardappelmeel of aard appelpoeder Zonder twijfel moet de voorkeur gegeven worden aan het poeder, daar hierin de voed selhoudende bestanddeelen van den aardap pel als eiwit e.d., blijven, terwijl die bij de bereiding van aardappelmeel verloren gaan. Bovendien krijgt men meer poeder dan meel uit den aardapel, wat natuurlijk door de reeds groote schaarschte aan grondstof fen van groot belang is. Kon een zeer groote hoeveelheid aard appelen gedroogd worden, dan was wellicht ook tengevolge hiervan het broodrantsoen te verhoogen wat in de allereerste plaats de volksvoeding ten goede zou komen. Ook de bakkers zouden gebaat zijn, om dat door den geringen omzet thans de be- drijfsuitkomsten zeeer slecht zijn. Het ware zeker te wcnschen, dat onze Regeering wilde besluiten tot het doen be reiden van aerdappelpoeder op groote schaal. De ondervinding, in Duitschland op gedaan bewijst voldoende het groote be lang ervan voor de voedselvoorziening van het volk." Vredesbemiddeling door de Nederl. Regeering Duilsc'he, Oostenrijksche en Zwitsersche bla den hebben (naar de Ned. Anti-Oorloê Rand meldt) melding gemaakt van de ver klaring over de wenschelijkheid van bemin del.ng door de Nederl. Regeering, welke onlangs dcor de hcerenDresselhuys, Kooien en Rulgers in de Nederlandsche pers werd gepubliceerd, inzonderheid is verband m.t het tnderhoud dat hierop is gevolgd tus- schen den Minister van Buitenl. Zaken en het bestuur van den „Nederl. Anti-oorlog- Raad." De Vorwarts meent dat in 't licht der jong ste daden van belligerenten de opvatting door deze heeren van den tegenwoordige toestand weliswaar vrij optimistisch is „maar de vraag die zij op dit oogenblik z .u den willen stellen is goed gesteld en zou wanneer hun veronderstellingen juist zijn, nuttig kunnen werken. Hun actie heeft onze grootste sympathie en zeker is het, dat deze poging, om de be schaving uit den bloedigen waanzin terug te brengen naar het verstand van den vre de, in alle volkeren het voelen en denken van millioenen menschen aan hare zijde zal vinden." OORLOG. Er komt vas alle zijd enhulp voor het hongerlijdende Oostenrijk opdagen. Het Duitsche legerbestuur heeft uit zijn militaire voorraden 5000 ton broodkoren ge zonden en het legerbestuur stelde er prijs op te verklaren, dat deze verzending op dc verzorging vas het Duitsche leger of van de Duitsche burgerlijke bevolking geen invloed heeft. Mits Duitschland dezelfde hoeveelheid vóór 15 Juli terug krijgt, is het genegen 10C0 wagons koren tee sturen, waarvan er reeds 500 onderweg zijn. Tevens doet Duitschland afstand van de nieuwe ardaappelen, die het uit Hongarije zou krijgen en schenkt deze ook aan Oostenrijk terwijl mede besloten is, dat alle koreninvoer uit Roemenië, Bassara bië en de Oekraine, benevens vele voor het Westelijk front bestemde zendingen naar Oostenrijk zullen gaan, Duitschland laat dus pr slol van rekening zijn bondgenoot niet in den steek, maar geeft de krachtigste hulp die het bieden kan. In het Hongaarsche Huis van afgevaardig den heeft de minister-president er op gewe zen, dat het gebiedend noodzakelijk is, dat Hongarije zoo mogelijk dadelijk, maar in elk geval na den nieuwen oogst, die Hongarije vroeger dan in Oostenrijk is, te hulp ter leni ging van de moeilijkheden in Oostenrijk. Spanje's verlangen om Gibraltar terng te krijgen. De Nordd. Allg. Ztg, schrijft naar analei- ding van de rede van Maura, dat deze reeds vroeger in den oorlog den moed had, open hartig over het Engelsche Gibraltar op Spaanschen bodem te spreken en dit toen noemde„de smartelijken doorn in het vleesch van Spanje. Thans als minister-president, heeft hij dat weder gedaan, waar hij als doel van de Spaansche politiek aangaf, dat Spanje het beheer moest krijgen over zijn gebied. Dit doel is slechts te bereiken, indien Gibral tar weder Spaansch wordt. De doro den oor log ontstanen internationalen toestand heeft het binnen het bereik van Spanje's politiek program gebracht. De oorlog bracht twee groote beginselen naar voren het recht der volkeren om over hun eigen lot te beschik ken en de vrijheid van de zee. Beide begin selen verbieden, dat een buitenlandsche macht alleen om alleenheerschappij uit te oefenen de gewichtige punten van een an der land militair bezet houdt. KORTE BERICHTEN. Thans heeft ook de Provincie 5000 meeredere subsidie, dus evenals het Rijk 25000.toegestaan, zoodat weldra her besteding tegemoet kan worden gezien. Te Wijk- bij-Duurstede heeft de storm in I et dak der herv. kerk een groot gat ge slagen en in de kersenboomgaarden is onge veer de geheele oogst afgewaaid. De gemeenteraad van Brummen heeft bepaald dat wegens de tijdsomstandigheden er geen bezwaar tegen zal worden gemaakt dat de kinderen de school bezoeken zonder kousen aan de voeten. Tusschen Terapel en Munsterscheveld hebben de kommiezen Donderdag een krui kar met rijksdaalders en guldens beladen, bestemd om over de grens te worden ge bracht, in beslag genomen. De burgemeester van Diepenhcim heeft een lid van den raad en een gemeen te-arbeider voor het geheele seizoen uitge sloten van dc brandstoffen-distributie, daar ze te zamen gedistribueerde kolen naar Goor hebben vervoerd. Van den heer K. Lammers, te Haarlem mermeer, stierf een kostbare hengst tei waarde van vele duizenden gulden. Dat is de derde hengst binnen een paar weken. Rijwieldieven. Zondagmorgen is door de politie te Bre da uit het water van de militaire zwem kom een zoo goed als nieuw damesrijwiel gehaald, echter ontdaan van de banden. Dit is in de laatste 2 a 3 weken reeds het vierde rijwiel, dat op die manier is te ruggevonden. Hieruit blijkt, dat het den rij wieldieven voornamelijk te doen is om de banden machtig te worden: gewoonlijk zijn het ook die rijwielen welke ontvreemd worden, waarom zich goede banden be vinden. Aflevering rijwielbanden verbodeu De Minister van Landbouw heeft aan fa brikanten verboden rijwielbanden af te le- Dit verbod is niet van toepassing voor le- gerdoeie:nden, onder voorgaarde dat de ft rikant wekelijks aan het Rijkskantoor voo Rijwielbanden opgave doet van de afleve ring. Ontheffing van het verbod kan worden ver leend door dit Rijkskantoor. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie! Hoewel het niet mijn gewoonte is op in gezonden stukken naar aanleiding van door mij gehouden redevoeringen in te gaan, wil ik ditmaal een uitzondering maken. De heer Gelder schrijft in uw blad van 21 Juni, dat ik onwaarheid zou hebben gesproken, toen ik op de vergadering te Wieringen mede deelde, dat mijn bemiddeling in de vissche- rijkwestie niet was gevraagd. Ter wille van mijn naam als eerlijk man moet ik daarte gen ernstig protesteeren. Gei lijk de heer Kat ter vergadering reeds mededeelde, heb ik op een schrijven van hem en den heer Bosker, waarin mij verzocht werd om een onderhoud over vis scherijaangelegenheden, mij terstond daar toe bereid verklaard. Vna dat onderhond is niets gekomen, omdat een andere vereen! ging blijkbaar op mijn hulp geen prijs stel de. Ik hoorde althans nimmer meer van de zaak, weet zelfs tot nog toe niet, waarover de kwestie liep. Ik vraag mij nu alleen af, of het niet lag op den weg van den heer Gelder, die be weert zooveel voor de belangen der Wie- ringers te gevoelenom mij met de zaak op hoogte te brengen. Ware dat voor die be langen niet heel wat beter geweest, dan mij onkundig te laten en mij daarna te ver wijten, dat ik niets van de zaak wist. Met eene optreden als dat van dezen heer Gelder zijn de belangen der Wierin- ger visscherij alle rminst gebaat en er be gint dan ook bij mij ernstig twijfel te rij zen, of deze heer wel zoozeer door de be langen van Wieringen bewogen wordt, als hij voorgeeft. Met dank vóór de plaatsing, Hoogachtend Mr. P. J. OUD, OMMEN, 24 Juni 1918. BFKENDMA KINGEN. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de maximumgroothandelprijs van ei ei en is vastgesteld op 12 50 per 1>J stuks Dc maximumtusscheniiandelprijs op 13.10 en de maximumkle- 'handelprijs op 14.00 per 100 suks. De Burgemeester van Wierin^cz A. PEEREBOOM. Wieringen 25 Juni 1918. Het is verboden hooi van jaarlijks verpachte z g- losse landerijen) dijken en wegen te vervoeren naar de opslagplaats zonder vervoeibewijs, Het is verboden Hooi te koopen ot te verkoopen, anders datl door tusschenkomst van het Provinciaal Hooibureau. Bij overtreding dezer bepalingen zal inbezitneming volgen, overeen komstig art. 9, sub. 2 der Distributiewet. Het Provtnciaa) Hooibureau voci N -Holland. ALKMAAR, Langestraat 85.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2