zoek, voor landarbeiders in bet algemeen geduren dc. den oogsttijd een extra rantsoen brood besch'k baar te stellen. De koningin van Spanje heeft pokken. Pest in Engeland De correspondent van de Times in Madrid meldt, dat de koningin van Spanje aan de pokken lijdt. Ook de prinsessen Beeatrice en Maria Chris tina zijn door deze zekte aangetast. Juist kwamen er berichten uit Spanje, dat de geheimzinnige ziekte, die men voor lnflueza houdt aan het afnemen was. Er is indertijd aan herin nerd dat zulke geheimzinnige epidemieën dikwijls de voorbode waren voor het uitbreken van een of andere besmettelijke ziekte. Zal Spanje nu door de pokken worden bezocht. Drie pokkengeval- len tegelijk in het koninklijk gezin geven in ieder geval te denken Tegelijkertijd komt het verontrustend bericht uit Engeland, dat zich twee gevallen met doode- hjken afloop van longenpest hebben voorgedaan in een afgelegen platte landsdistrict in' Oo#1 Sul folk. De haard der besmetting kent men niet. Alle omwonenden zijn afgezonderd en men hoopt, dat de ziekte zich niet verder zal uitbreiden. Rundvleesch in distributie. Naar het Hbl, verneemt zal binnenkort een Rijksregeling in werking treden, waar bijper hoofd en per week één ons rundvleesch wordt gedistri bueerd. Lindebloesem vo°r thee De Iindeboomen, die in de Brabantsche heide streken veelvuldig voorkomen, staan thans in vol len bloei. De bloesems worden druk verhandeld als thee surrogaat. De prijs is zeer hoog n.1. o.35 a 0.40 per K.G. Spel van den bliksem Bij een hevig onweer is de bliksem geslagen in den kerktoren te Noordlaren: van het orgel bleef niets over. In de boterfabriek ging de bliksem langs den di recteur J. Boersma, die het bewust zijn verloor, terwijl in de woning van B. Assies alle ruiten wer den vernield. <a In een emmer, waarmede de vrouw van den landbouwer H. v. Dalen buiten stond, sloe het vuur een gat en het ging langs het been, dat nog verdoofd is, in den grond. De „Stella" binnengekomen. De „Stella", van. New-York, met graan voor de Nederlandsche regeering, is 27 Juni 5 uur 40 min. te Rotterdam binnengekomen. Centrale keuken en varkensmesterij. De geemeenteraad van Zest besloot in zijn he den gehouden zitting tot oprichting van een cen trale keuken, waaruit de porties zullen worden b© schikbaar gesteld voor meergegoeden tegen iets mesr, voor minvermogenden tegen iets mindei dan den kostenden prijs. Tevens zal worden opgericht een gemeentelijke varkensmesterij, teneinde bij stagnatie in den vleeschtoevoer in de behoefte te kunnen voor zen. Aangekocht zullen worden 120 schrammen en 120 biggen, waarvoor veodsel inbegrepen een crediet van 25,000 werd toegestaan. Ersatz-tabak. De „Tijd" verneemt, dat de Ersatz-tabak enkel en alleen bestaat uit hop. De tabakshandelaren hebben deze reeds in voorraad en er mogen nu reeds geen sigaren meer van zuivere tabak wor den vervaardigd. Te dure kosthuizen! In Herwen en Aerdt komen voor de onderwij zers toestanden voor, die het hun moeilijk maken hun betrekking te blijven waarnemen. Zoo kon een tijdelijk onderwijzer in Lobith zijn functie slechts 2 dagen waarnemen, omdat hij zelfs voor 60 per maand nog ge enkosthuis kon vinden. Een collega bij het bijzonder onderwijs in die gemeente werkzaam deed dezelfde ervaring op. De jonge man gaat nu beurtelings bij een der be stuursleden een week in den kost. Slachtverbod Een landbouwer te Overschie werd in den nacht van Maandag op Dinsdag door commiezen betrapt toen hij bezig was met het slachten van een koe Hiervan werd kennis gegeven aan het Rijksbureau voor Vee en Paarden, welk bureau als straf 15 runderen opvorderde. Regen, koude, sneeuw. Uit verschillende deelen van Duitschland ko men berichten over een voor dit jaargetijde buiten gewone daling van temperatuur, tot op 7 gr. Cel sius toe. Ook is er veel regen gevallen, te Ham burg zelfs 3 dagen achtereen, waar de regenmeter steeg tot 22 m.M. In de berglanden sneeuwt het zooals in het Reuzengebergte en in den Harz. Op den Broeken ligt de sneeuw 3 c.M. dik en ook de bergen in de omgeving van Allgau zijn in het wit te sneeuwkleed gehuld. In de Pyrineën is naar men uit Madrid aan de Zwitsersche bladen meldt eveneens veel sneeuw gevallen en den temperatuur zelfs bene den het vriespunt gedaald; en gelijke berichten ontvangen de Fransche bladen uit Zuid-Amerika, zelfs van plaatsen als Buenos-Ayres en Rosario waar men anders nooit sneeuw ziet. Een theekoopman. Een kruidenier te Steenwijk, met een drukke volksneering, koopt, na eerst zijn klanten de distributiethee tegen 2.95 de KG, verkochtt e hebben, deze dadelijk weer van hen, die daartoe bereid zijn terug voor f 10 de KG. Koffie60 per pond In een der Geldersche grensplaatsen werd door een heer uit Nijmegen voor één pond koffie de ongehoorde prijs geboden van..../ 60 en de koop werd niet gesloten. Zou over de grens nog meer gemaakt kunnen worden??? Ernstig ongeluk. In de cantine van de legerplaats bij Oldebroek werd Zondagavond een voorstelling gegeven door Belgische geiinterneerden. Terwijl een der Belgen met het hoofd naar beneden op een karaf stond brak deze, zoodat de glasscherven in het hoofd van den acrobaat drongen. IJlings werd medische hulp ingeroepen, waarna de ongelukkige, wiens toestand zorgwekkend is, in de ziekenzaal werd opgenomen. Gas uit heideplaggen Door den directeur der gasfabriek te Putten (Ve luwe) is een proef genomen, om gas te stoken uit heideplaggen. De plaggen bleken zeer gashoudend te zijn het gas was van uitstekende kwaliteit Vooral voor gemeenten, die uitgestrekte heidevel den bezitten is deze vinding van groote beteeke nis. Uitverkocht Amsterdam wordt zoetjes „drooggelegd"Voor verschillende, anders drukbeklante tappeerijen leest men nu met groote letters „uitverkocht". Een liefhebber, die van zijn kroeg de deur geslo ten vond, wild 't nu bij een concurrent probeeren, doch daar werd hij gauw „uitgewerkt" omdat men bij de schaarschte aan gedistilleerd alleen aan de clientèle sleet Oorlogsleed E<-n ïonge Belg tc Weesp ontving terwijl hij in *.en melksalon vertoefde bericht van het sneuve len van zijn broder, den 3en in den o.*rIog. Van deze tijding schrok hij zoo hevig, dat hij plot reling krankzinnig werd. Met veel moeite heeft men hem onder leiding van dr. Knaap per rijtuig naar Amsterdam vervoerd. Het convo<>i èn de Ministercrisis. Het Hbl. zegt, dat nu wel bekend is, dat de Re geering de scheepspapieren van ons trotsche cot vooii, evenals de scheepspapieren van eiken wille keurigen handelsstoomer aan de Engelsche ambte naren ter goedkeuring heeft gegeven. En dat deze van onze Regeering heeft geëischt een partijtje aniline verfstof voor Regeeringsgbruik in Indiè bestemd, weer aan land te zetten. Voor de Engelsche oorlogvoering is het natuur lijk niet van het allergeringste belang, of die ani line naar Indië gaat of niet: de geheele eisch van het vertoonen der scheepspapieren misschf»n als voorwaarde waarop Engeland zou willen toe stemmen ons convooi ongemoeid te laten? en het nadien aanmerking maken op een deel der la ding, het is alleen blijkbaar een uitgevoerd pro gram om zonder wapengeweld, onze Regeerin< zoo gevoelig en vernederend mogelijk duidelijk te maken, dat het convooirecht door Engeland nog steeds niet erkend werd en dat wij er geen ge bruik van konden maken om voor onze eigen Re geering, door onze eigen oorlogsschepen, naar on ze eigen oorlogsschepen, naar onze eigen kolo niën over de „vrije zee" te vervoeren wat wij wenschen. Door het ontslag van den heer Rambonnet is bij deze droeve geschiedenis een uitroepteeken ge plaatst. Wij betreuren dat onze Regeering iets begon nen is, wat zij niet wilde of kon doorvoeren, KORTE BERICHTEN. In den Haarlemmermeerpolder survéilleeren een aantal controleurs van de Cultuurcommissie om na te gaan of niet meer zaad- en handelsge wassen zijn uitgezaaid, dan op het vergunningsbe wijs is aangegeven. Sommigen hebben zelfs order gekregen de te veel gezaaide bieten of andere producten om te ploe gen. Wijl het seizoen te ver is om nog andere gewas sen te zaaien, weigeren de meeste landbouwers aan dit bevel te voldoen. Dan volgt proces-ver baal. Op verscheidene plaatsen zijn in het West- 'and dit jaar proeven genomen met het gebruik van zeemest. De resultaten zijn waar de mest in het najaar is ondergewerkt, gunstig, zoodat bij het groote gebrek aan meststoffen, deze in den tuin- t'Ouw veel zal gebruikt worden. Wegens gebrek aan een woning heeft een gezin te Barneveld bestaande uit man vrouw en drie jongens zijn intrek ineen varkenshok ge nomen OORLOG. In de zitting van den Duitsch enRijksdag heeft de socialistische afgevaardigde Haase ronduit ver klaard, dat Oostenrijk door het ultimatum aan Ser vië „den oorlog heeft afgedwongen" en Duitsch land zich van te voren verplicht had, dit goed te keuren, Berichten uit Petrograd maken melding van den steeds stijgenden hongersnood; dagen achtereen wordt er geen brood gedistribueerd, uitgehonger de burgers wroeten in vuilnishoopen en afvan, of likken de kleefstof van de aanplakbiljetten, ve len vallen van uitputting dood neder. Een Engelsche correspondent seint van het En gelsche front in Frankrijk „De toebereidselen van den vijand tot de her vatting van zijn offensief, zijn nu klaarblijkelijk ge reed. Bijna drie kwart van zijn beschikbare reser ves staat tegenover het Egelsche front. Het achter waarts gelegen gebied moet vol toepen zijn, ge reed om op het laatste oogenblik te worden aasge voerd, evenals dit gedurdende de derde week van Maart geschiedde. De wegen zijn verbeterd voor het vervoeren van artilerie en konvooien. De mu nitiedepots zijn vermeerderd en dichterbij de frontlnie gebracht. Er zijn nieuwe opstelplaatsen voor loopgraafmortieren gemaakt. De Duitschers vertrouwen vooal op dit laatste wapen in het be gin van den aanval. PLAATSELIJK NIEUWS. Gisteren (Donderdag) werd ten Raadhuize Al hier door den Heer Rechter-Commissaris voor Strafzaken zitting gehouden ter voortzetting van het ondezoek in zake de aanklacht wegens smaad schrift tegen Notaris Gbreen. Naar wij vernemen zal deze zaak nu naar alle waarschijnlijkheid naar de Openbare terechtzitting worden verwezen. In de vergadering van de Visschersvereeni- ging „Door Eendracht tot Vooruitgang" werd-be sloten de minimumprijs voor mestmosselen op 70 i ct. per mud te bepalen. In de vergadering der Holl. M. v. Landbouw Afd. Wieringen echter werd hiertegen geprotes teerd en besloten in een ring vergadering te Scha gen te houden aan te dringen om maatregelen, ten einde tot vermindering van mestmosselprijzen te komen. 1^? Bij goed weder zal het reeds bekend gemaak te concert van Harmonie thans a.s. Zondagmiddag te De Haukes plaats vinden. Door de Centr. Comm. is aan de plaatselijke Commissiën van advies inzake veevordering in Noord - Holland een circulaire verzonden, waarin o.m. voor 't volgende de aandacht wordt gevraagd 1. In het belang Uwer veehouders wordt U door het Rundveekantoor verzocht U te belasten met de afgifte van vervoerbewijzen van scha pen uit Uwe gemeente. Wilt echter streng de hand aan de voorwaarden der verstrek king dier bewijzen houden, ten einde den smokkelhandel zooveel mogelijk te keeren. 2. Wilt zooveel mogelijk met ons de veehouders onder het oog brengen, dat geen andere af levering van slachtvee dan alleen aan het Rijkskantoor van vee en paarden mag ge schieden, Elke andere verdwijning, hoe ge naamd ook, is benadeeling van het belang van hun eigen groep. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE tc j Hippolytushoef voorm. halfelf, Ds. Groeneveld. Den Oever voorm. halfelf, Ds. De Vries DOOPSGEZINDE GEMEENTE tc Stroc voorm. halfelf, Ds. Leendertz. REHOBOTH. Voorm. 10 uur Eerw, Heer Stavenga GEREFORMEERDE GEM. Belt, Voorm. halfelf en nam. halfdrie Preeklezen. OTERLEEK Alhier hebben eenige perso nen hun oproerpingsbiljet voor de a.s, stemming van kamerleden met het volgende begeleidend*, schrijven teruggezonden. Aan den Burgemeester der gemeente Oterleek. Wij, die overtuigd zijn, dat door parlementairen arbeid nimmer de opheffing van den tegenwoordi gen klassenstaat zal worden verkregen, die zich wenschen te verzetten tegen elk gezag, hetzij au- tocratisch (regeering van enkelen) of Democra tisch (regeering der meerderheid) omdat wij mee- nen, dat alle gezag moet en zal leiden ott over- heersching van den ecnen mensch over den and© ren protesteeren met klem tegen een nieuwen dwang, ons opgelegd, n.1. den stemdwang en ver klaren hiermede uit zedelijke persoonlijke over tuiging te zullen weigeren onze stem uit te bren gen. SCHAGEN. De Raad van Schagen besloot in zijne vergadering van den 25en na veel praat en wederpraat de Centrale Keuken tot nader te bepalen tijd met 1 Juli stop te zetten. De deelna me is in den laatsten tijd zeer gering, waardoor het tekort wekelijks stijgt Thans bedraagt het on geveer 100 gld. per week. De grondgedachte voor een tijdelijke sluiting was dat de tijd voor „de ge stampte pot" tijdelijk voorbij is. Aan den kok en den administrateur zal wacht geld worden verleend, dat met inbegrip van ge deeltelijken keukenhuur 20 per week zal bedra gen. i KOEGRAS. De storm heeft onder de water molens in dezen polder danig huisgehouden. Niet minder dan drie werden tegen den grond gesla gen. BEKENDMAKINGEN. DISTRIBUTIE WIERINGEN Op bon No. 5 van het bonboekje is verkrijg baar bij A. Engel 1/2 ons „Eenheidsworst." Wieringen 28 Juni 1918. De Directeur van het Levensmiddelenb. W. F. LUB. Distributie Anna - Paulowna. In de weken van 17 tot en met 30 Juni zijn bij den gewonen winkelier verkrijgbaar op bon no. 53 varkensvleesch l1ons bak- en braadvet. Op bon no. 37 Bruine boonen, Op bon no. 40 Groene erwten Op bon no. 42 Havermout. Op bon no, 1 der Kindermeelkaartkinder meel «f maïzena. Op bon no. 5 der kaaskaartkaas 20 -I- Van de boterkaarten is bon no. 2 de eerste week en bon no. 3 de tweede week inwisselbaar; men ga naar den winkel die is opgegeven. Zij, die geen circulaire hebben ontvangen over gecondenseerde melk, kunnen deze alsnog beko men, bestellingen op dit artikel uiterlijk 22 Juni aanstaande. A NN A - P AUT~O"W~I Dinsdagnacht zijn bij den Heer J. L. aan den Molenvaart eenige stuks waschgoed gesloten. Dader(s) onbekend. Burgelijke Stand der Gem. Anna - Paulowna. Ingeschreven vanaf 20 27 Juni 1918. Geboren Joanna Cathrina d. v. Petrus Huiberts en Maria Schilder. Maria Jacoba, d. v. Pieter Wa gemaker en Reintje de Wit. George Willem z.v. Wilm Smit en Trijntej Pijl. Hendrica Geertruida d.v. Franciscus Wilhelmus van Lierop en Maria Bernardina Hoeker. Afra Brigitta Catharina d.v. Petrus Jozephus Ruitenburg en Adriana Noard- strand. GehuwdGovert Jongejan oud 26jaren en Geertje Hoer.son oud 27 jaren Overleden Maria Kogen oud 27 jaren echtge- noote van Gerrit Visser. 1 PREDIKBEURTEN. Zondag 30 Juni 1918. Anna - Paulowna geen dienst. NED. HERVOMDE GEMEENTE te Evangelisatie Breezand Voormiddags 10 uur Eerw, Heer Boon 's avonds Ledenvergadering Veiling Tuinbouw vereeniging alhier. Aangevoerd en geveild op 25 Juni 1918. 24590 K.G. groote aardappelen a 14.2805 K.G. Drielingen a 12.105 K.G. Kriel a 2.90- 3.30. 140 bos wortelen a 710.510 bos sjalotten 3.a 5.64 stuks bloemkool 9.« a f 15.— ~T*T" VAN EWIJCKSLUIS. Aangevoerd aan den vischafslag op Woensdag den 26 Juni. 125 pond Bot. 0.49 a 0.521/.,; '41 pond Schol 0.29 a 0.34; 10 pond Aal f 0.65 per pond. I N G E Z O NDE sTTTK KEN. Geachte Redactie Ik kan waarlijk mijn tijd wel beter gebruiken dan voor e enonvruchbaar debat met den Heer Oud. Deze wil blijkbaar niet begrijpen Waar het om gaat. De Heer Oud hield een politieke lezing in Wierin gen. ZEd. sprak over evenredige vertegenwoor diging, de verdo-rverlheid der liberalen, socialen er. prees hoog de vrijzinnig- democraten. Toen stond ik op en zeide Politiek is poltiek, maar daarvan kunnen de Wieringer burgers niet leven. Help hen wanneer hun bestaan bedreigd wordt, dan zullen zij U wel gaarne helpen aan een zetel in de Tweede Kamer. In plaats dankbaar te zijn, dat de gelegenheid geboden werd de puntjes nog eens op de i te zet ten, nam de heer Oud een hatelijkheid van Broer Kat ten bate en verweet mij, dat ik niet als smee keling bij den heer Oud kwam voor de Wieringer visschers. En nu, na mijn ingezonden stuk, 't welk ging over het gedrag van Broer Kat, hetzelfde gesnauw. Geen Weiringer en geen Amsterdammer heeft bij U, heer Oud, te komen, maar de afgevaardigde van Wieringen hoort zich zelf op de hoogte te stellen van dc belangen zijner kiezers. Vandaag den dag, nu uit Uw district heer Oud, uit Wieringen en Texel tal van eerlijke huisva ders voor den rechter zijn gedaagd, weet U nog van niets. Maar die zwartgemaakte heer Gelder werkt wel Hij lpcnt geer oor aen inblazingen en heeft de rug gen der visschers niet noodig om op te klimmen. Gelooft U mij, heer Oud, de Wieringers kutanen wel beoordeelen of iemand al of niet tot de ware vrienden behoort. Wanneer straks de zaak der Wieringer visschers vóór komt, aan zal ik zorgen, aat u wei aegeujK weet waar het om gaat. En dan kunt U de Wieringers helpen. Wanneer ge het dan ook doet en eveneens bij andere geval len (als de Zuiderze droog gelegd wordt zijn tal van Wieringers buiten broodwinning) wel, dan komt er een advertentie met dankbetuiging in plaats van een ingezonden stuk in de Wieringer Courant. Voor de opname mijn dank aan de redactie. B. J. GELDER. M AR KBERICHTE N. SCHAGEN., 27 Juni 1918. 11 Paarden 150 a 1100. 1 62 Geldekoeien vette, Regeering. "r"'r 1 10 Kalfkoeien 375 a 650. 53 Nucht. kalveren Regeering. r r 227 Lammeren 18 a 33. 37 Biggen 35 a 50. 1 "r" 393 Eendeieren- 12.50. Een verboden aanplakbiljet. Te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand die een biljet had laten aanplakken, waarin kiezers werden aangemaand niet te gaan stemmen bij de Tweede Kamesverkiezing. De politie ziet daarin een strafbare opwek king om zich tegen een wettelijken plicht tc ver zetten (opruiing). - - A

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2