waar Schelmsche weg en Bakenburgsche weg el kander snijden werd geheel onverwacht zonder dat iemand op onweer was voorbereid, een zwa re doffe slag gehoord en tegelijkrtijd vilen klon pen vuur uit de lucht boven de gebouwen van het daar gelegen pension Mentenberg, Een kindje van den huize kwam luid schreeuwende naar binnen gestoven en vertelde, met uitgespreide ar men: dat zij zoon stuk vuur had zien vallen: de vrouw des huizes, buiten aan het werk, had het vuur op het hooge dak van de schuur zien val- 'cn en dacht niet anders of de bliksem was daai in geslagen; zij zag rook opslagen en rook iets van kruitdamp; de kippen vlogen in grooten angst naar alle kanten: een groote waakhosd viel van schrik opzij in zijn hok en bleef zoo liggen, een militair met verlof n den omtrek schrikte zoo°hevig, dat zijn nek verstijfde. De ontsteltenis was in wijden omtrek algemeen: de naaste bu ren kwamen belangstellend toegesneld en zagen met verwondering dat deze vuurzee geen brand veroorzaakt had, Alleen is gebleken dat over een uitgewerktheid van wel twintig minuten alk electrlsche geleidingen venield zijn. He is voor een moglijk onderzoek zeer te be treuren. dat geen overbifselen van het uitgedoot de vuur mer te vinden zijn een geweldige regen bui heeft alles weggespoeld. Muggenbeten 1 Hiertegen, zegt Moleschott, worden vele mid delen aanbevolen en daarbij is- ammoniak hei meest geprezen. Deze stof wil zij verzachting bren gen dient zoo snel mogelijk na den steek te wor den toegepast; daarom dragen veel menschen in muggenrijke streken een klein fleschje met ralmoniakgeest bij zich. Het gehalte der tegenwoordige kiezers Een burgemeester ontving van een kiezer het volgende schrijven Den W. E. H. Burgemeester te Sikkitrie Ik was te laat om te stemmen tot spijt Dinsdag was ik in N. toen hoorde ik van stemmen Woens dagavond in O. toen keeg ik dien kaart du9 als het nog kan kies ik van Wijnbergen, Mr. A. L. M. baron Utrecht, M. SCipper Een goede ruil verkeken. Toen het besluit der Nederl. Regeereing, om de helft der vroege aardaappelen naar Duitsch- land en Engeland uit te voeren, bekend werd, deed het departement in Bern, door den gezant in Den Haag tijig gewaarschuwd, onmiddelijk po gingen, om een deel der voor den uitvoer vrij gegeven aardappelen naar Zwitserland te krij gen. In Nederland heerscht vleeschschaarschte, en Zwitserland heeft meer vee op stal, dan het ooit in normale jaren gehad heeft. Vian dat vee zijn duizenden stuks'voor "uitvoer beschikbaar. Ware het nu niet mogelijk geweest dat Nederland een deel zijner aardappelen tegen Zwitsersch slacht vee geruild had Neen, dat was onmogelijk. Want Duitschland gaat geen streep terug van zijn eisch, dat het 50 der voor den uitvoer vrijgegeven aardap pelen voor zich opeischt. Wat is nu natuurlijk, dan dat de Entente voocr zich de andere helft opeischt Als Duitschland met 40% genoegen wilde nemen en dus de Entente ook niet meer dan 40 aanspraak zou willen maken, dan bleef er voor Zwitserland wel iets van de res- teerende 20% beschikbaar. Maar daar is nu geen denken aan. Limib. K. De besmetting in Rusland. Naast honger en voortdurende onlusten wordt Petersburg naar uit een onderz'oek door de ge zondheidscommissie is gebleken, door een ern stig epidemie-gevaar bedreigd. Het water in de Newa is door de honderden tot ontbinding overgegane lijken die daarin lig gen, geheel besmet en verspreidt bovendien, bij de warmte van de laatste dagen, een ondraag lijke reuk. De volkscommissaris van Petersburg heeft snel le maatregelen tot ruimingsarbeid bevolen, ten einde het gevaar af te wenden. De grens tusschen Rusland en Finland is door de Finsche regeering volkomen afgesloten. Deze maatregel staat in verband met de vrees voor het overslaan der besmetting, die p het oogen blik door geheel Rusland heerscht. Provinciale Saten van Noord - Holland In de middagzittmg van Dlnsda.. wer besloten aan de gemeente Wieringen een bedrag van hoogste 25 000 t« verleenen voor verbetering van de hoofdwegen. Mede werd uitgetrokken e<n bedra van 1500 voor proefboringen voor drink watervoorziening op Texel. Gek Staten werdx gemachtigd aan te gaan een geldleening avn zoodanig nominaal bedrag aisnoodig zal blijden om een som te verkrijgen vai ten hoogste i|596.860, ter bestrijding van de kosten van overneming van aandeden der Hol- landsche Electriciteits-Mpij. te Hilversum, tot het verleenen van voorschotten aan de Kennemer Electriciteits-Mpij. te Bloemendaal in de kosten an uitbreidingswerken, een leening van lOC.OOO wgens bijdrage voor den bouw va-n een sluis ie IJmuiden en 600.000 wegens kosten van uilbre: dingswerken ten behoeve van het provinciaal electricrteitsbedrijf, een en ander tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. De voorzitter deelde mede dat het voornemen bestaat de provincie Noord-Ifplland in twee wa terschappen te vedeelen-. De grens zal worden ge vorrnd door het Noord-zeekanaal. De waterc^ 9* pen zullen voor 60 pet. belast worden met de ten voor de watersnood'voorzieningen in de laSrc ste jaren door de provincie uitgegeven. De res- teerende 40 pet. komen ten laste van de provin cie die rekent op een rijksbijdrage. De voorbe reiding van het noordelijke waterschap is reeds zoover, dat de zaak in de winterzitting of in een buitengewone zitting aan de orde kan worden ge steld. In plaats van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, die bedankt had. werd tot lid van Ged. Staten gekozen de heer dr. H. F. R. Hubrecht. Dure Rogge In de omstreken van Barneveld, waar de rog ge over het algemeen een rijken oogst belooft worden voor dit gewas buitengewoon hooge prij zen besteed. Bij publieke veilingen toch bengt dit koren tot zelfs 1 per oude roede op stam op, wat minstens dubbel zooveel is als verleden jaar werd gegeven, Zich verhangen. In een woning aan de Burgemeester de Roos straat te Rotterdam heeft een kind van drie ja ren spelenderwijs, terwijw de moeder even te bed lag zig een gordijnkoord om den hals ge draaid en is toen van een stoel gevallen en ge stikt. Toen de moeder opstond vond ze het kind opgehangen. De onmiddelijk te hulp geroepen ge neesheer kon slechts ten dood constateeren. Militaire verloven. Door den secretaris eener Prov. Vereeniging voor Volksgezondheid is aan den Opperbevelheb ber van Lasd- en Zeemacht het verzoek gericht de militaire verloven voorloopig in te trekken daar 't gevaar dreigt, dat de Spaansche ziekte uit onze garnizoenen in massa in de gezinnen ge bracht wordt. Het verzoek gaat gepaard met een tweede verzoek n.1. om den plichtgetrouwen man schappen, zoodTa 't gevaar geweken is. in 't ge rot te stellen van extra verloven. De „zieke vrouw" Bij een rijtuigverhuurder te Tilburg kwam te gen den avond een man een rijtuig bestellen om ,zijn zieke vrouw" nog dienzelfden avond van Moergestel naar Tilburg te vervoeren, vertelt de ,,Rott." De niets kwaads vermoedende rijtuig verhuurder maakte een rijtuig gereed en de knecht reed naar Moergestel.. Daar aangekomen moest de koetsier wachten, daar de vrouw nog niet gereed was om te vertrekken. De koetsier spande het paard uit en liet het wat grazen op een is de nabijheid liggende weide. Toen hij ge- uepen werd om weg ter ijden, was inmiddels de zieke vrouw" in een deken gewikkeld'", reeds in het rijtuig. Nu ging het naar Tilburg. De com miezen waren echter op hun post en hielden on itrweg het rijtuig aan, openden het portier en onderzochten belangstellend de „zieke vrouw". Het bkeek, dat de in de deken gewikkelde een halve geslachte koe was. DE SPAANSCHE ZIEKTE. 2000 Gevallen in de mijnstreek. In de mijnstreek breidt de Spaansche ziekte zich onrustbarend uit. De heer Elfers, de voor- zitteer van den Ncd. Mijnwerkersbond schatte het aastal gevallen onder de mijnwerkers op 2000 Alleen de heer Elfens vertegenwoordigde den Bond op het congres van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam; a'le asdere af gevaardigden en plaatsvervangende afgevaardig den zijn. door de ziekte aangeitast. TEXEL. Licht. Nu de tijdsomstandigheden ons in de naaste toe- kemst ook vas gas verstoken doen zijn, zal het onzen lezers te den Burg zeker aangenaam zijn dat er plannen worden beraamd de inwoners van den Burg nog dezen winter te voorzien van elee trischlicht. Uiteraard zal het nieuwe licht niet goedkoop zijn doch het beter duur dan niet te krijgen heeft ons al geleerd dat bezwaar niet te zwaar te la ten wegen. Heden, Dinsdagavond, heeft een bespreking met belanghebbenden plaats, zoodat men er spoe dig meer van zal vernemen, dil kunnen wij al vast .meeded.?elen, dat de kosten van een jior- nviai lichtpunt, 32 kaarsen lichtsterkte, niet min der dan van een gewone gaslamp, per jaar ong« veer». 30 gulden zal kosten. Terwijl dc aanleg binnenshuis 20 zal bedra gen, welke kosten over 4 jaar zullen kunnen v or den betaald indien gewenscht in maandelijksche termijnen. Binnen enkele dagen worden lijsten aangebo den, om te jnderzoeken of er voldoende animo voor de zaak is. Oudeschild. Binnen korten tijd zullen eni ge schuiten zich gereed maken voor de vangst naar kleine mosselen, die hier en daar als mes* oP de landerijen zullen worden gebruikt, 't Schijnt dat dc proef, die men verleden jaar met deze bemesting heeft genomen, goed is gelukt. EEN MINISTERIE IDENBURG WAARSCHIJNLIJK. De Haagsohe correspondent van „De Stan daard" meldt: Naar met zekerheid vernomen wordt, zal de heer Nolens de opdracht tot kabinets-formatie niet aannemen. Voort schijnt het thans zeker te zijn, dat, mocht nu de opdracht tot formatie aan den heer Idenburg worden gegeven, deze haar wel *zal aan vaarden. HET TERUGHALEN DER LADING. Bij het opvorderen van een deel onzer handels vloot door de geassocieerden zijn indertijd, zoo als men weet, de ladingen dier schepen gelost en in verschillende havens opgeslagen. Na dien zijn er tusschen onze regeering en die der geasso cieerden besprekingen gevoerd over de bestem ming dier ladinges. Naar wij vernemen zijn op het oogeniblik de os derhandelingen met Engeland zoover gevorderd, dat de daar aanwezige koffie- en thee voorraden geheel zullen worden vrijgegeen, terwijl over de £opra en de kinine sog besprekingen worden ge voerd. Als gevolg hiervan komt de lading, welke zich in de booten van de Koninklijke Nederlendsche Stoombootmaatschappij bevond, geheel en die uit de booten van de Maatschappij Nederland ge deeltelijk vrij. Niettegenstaande de voorraden ge ruimen tijd zijn opgeslagen, schijnen zij nog in gunstige conditie te verkeeren. Met de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij en Gebr. Scheuer (de „Noordzee")) wordt onder handeld over het charteren van schepen voor het afhalen der ladingen. HELDER In het Marine-hospitaal zijn 40 personen opgenomen, leidende aan de Spaansche ziekte. Vas de 600 personen aan boord vas het logementschip H. M. Koningin Emma, zijn er 140 aangetast. De verloven zijn nog niet ingetrokken Onder de burger bevolking zijn ook enkele ge vallen, doch niet vele De ziekte heeft een vrij onschuldig verloop, duurt van 4 tot 5 dagen en gaat gepaard met vrij hooge koortsen en pijn in de keel. WIERÏNGERWWRD Bij de Dinsdag gehou den stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature A. Visser.) werden uitgebrecht 172 geldi stemmen de heer Jb. Bakker Unie liberaal) «urd gekozen met 111 stemmen. De heer J. E. Vcs (Vrijz.-Dem.) verkreeg 61 stéfmmen. De eerste luchtpostkoets verongelukt. In de nabijheid van de Oostenrijksche grens bij Altenburg in Hongarije is Zaterdagavond de twee dekker, die diende voor het luchtpostverkeer vas» een hoogte van 600 meter naar beneden gestori Oe inzittenden, twee luitenants, zijn gedood. De maching viel toevallg op een leegen wagen en is volkomen vernield. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekbnd. Men gelooft echter, dat eei> defect aan den motor ontstaan .s De poststukken zelf zijn ongeschonden gebleven. Walvischlccr. In Noorwegen is het leergöbrek even groot als in de andere landen van Europa, en men ziet ook daar naar allerlei surrogaten uit. Thans heft men een procédé gevonden om uit walvischdarmen ha'.dschoenen-leer» te maken. Een deskundige ver klaart, dat het verkregen materiaal buitengewoon soepel, sterk en zacht is. Van regeeringswege heeft men reeds proeven met deze methode ge nomen. Het vet gaf niet mee. Het vt is niet alleen schaarsch, maar ook min der van gehalte. Het is niet „vet" meer. Dat bleek woensdagmiddag bij het te water laten van een schip aan de werf der Rotterda-msche Droog dok Maatschappij. Het schip wilde niet van de helling het gleed niet, het vet bleek te.... stroei en het schip bleef op de helling. GESPREK TUSSCHEN HARM EN TEUN HARM Nu hebben wij ons met de stemmming; voor de Staten-Kamer zoo best gehouden; wij hebben geloopen, gedraafd, gereden, gefietst, ons middagspotje: aardappelen met bruine boo- nen en eenheidsworst er voor laten staan, de uitslag was schitterend en nou.... nou zit ten de heeren in Den Haag met de handen in het haar. Ze hebben dit Ministerie soms bij de neus en ooren getrokken, dat het er pimpel- paarsch van werd, maar ondertusschen zien ze geen kans andere bewindsmannen op de regee- rings-speldenkussens te doen plaatsnemen. TEUN. 't Is ook al een mooi vooruitzicht, als Troelstra al bij voorbaat zegt, dat hij zijn dres- seerzweep maar weer ter hand zal nemen. Zt mogen den nieuwe ministers tenminste wel een potje klooster balsem cadeau doen, om evenlu- eele slagwomden te besmeeren. Als 't in vre desnaam toch maar kerels zijn, waar we op ver trouwen kunnen; want jongen, joge, er hangt zoo veel van afOm één handverdraai kir Vien ze ons laten verhongeren of blauwe boonen te slikken geven Ik zeg nog eens 't is me een baantje en warempel, je moet de tegenwoordige minis ters bewonderen dat ze zoolang keep hebben ge houden. HARM. Dat mot je precies, 't Zijn reuzenke- rels, als je ziet, hoevele leden van bnnullige plaatselijke brandstoffen- commissies met han gende pootjes er tusschenuit trekken, omdat de taak hun te zwaar vat. Kijk eens naar die e Schagen. Pas heeft de secretaris Koster be dankt of ook de burgemeester van Callantsoog, de heer Lovink, draait de water- en vuurzaak den rug hoe en laat de boel de boel. TEUN. De turf en briketten lagen hun zeker te zwaar op de maag. Nou, 't is bij de Schager au toriteiten ook steekrs erg liefelijk. Om roet in het eten te gooien hebben ze daar een haadje van en om mekaar bij de kladden te pakken zien ze niks geen beer in. Toch vind ik 't kleinzielig, om, als je eenmaal een baantje op je neemt, een ander er voor te laten opdraaien dat is geen werk. HARM. Nee, dan de Buigemeester van Wierin gen, dat is en andere kerel. Mijn'heer X heeft hem van alle kanten m et de pen trachten te ta- toueeeren, maar Vadertje bleef op z'n posten ....X die zwijgt.,., het teeken, dat ook hij z'n beschermende hand over de hoofden van de ge drukte bevolking laat zinken. TEUN. Je vergeet er bij te zeggen dat ook 't offensief voor een tweeden dokter op Wiel* ron in de schoenen is gezakt, doordat enkele heeren 't te benauwd kregen. Maar ik weet 't nietDie drukkende stilte op dat roerige ei land lijkt mij onheilspellend, 't Gelijkt een wind stilte; welke een storm voorafgaat, HARM. Man. houdt op Stormt het in de we reld nog niet genoeg Is 't niet ellendig, dat men elkander oP 't Westelijke front zoo vermorselt. dat de grijze uniformen als risten aalbessen in de draadversperringen hangen Tot overmaat van ramp drigt ov. eral, ook bij ons, de Spaan sche griep Ja, ja, 't is wel een bizondere en rare wensch maar ik wou, dat al die vechtersba zen en onrlo?/.uchti^e staatslui de griep krcgei:, die hun verder de lust benam, om nog meer bloed van al die stakkerds te doen vloeien. TEUN. Ja, 't heeft nu warempèl lang genoeg geduurd. Echter, toch brengt de nood der tij den nog veoruitatrevende toestanden ook. Waar men een poos geleden nog bij een ouderwetsche tutlamp, roept men nou om 't moderne electri- sc< i licht enhet komt er. HARM Och ja, soms heb je nog wel aardige dingen, maar 't weegt lang niet op tegen de na righeden, die we dagelijks ondervinden, en ik zeg 't de rijmelarijman te lang en te kor I" Geen wonder dat ini deze tijden, Zoo menigeen luid klaaji eu mort. Te lang, ja veel te lang duurt de oorlog, En aan het brood heeft men te kort. PLAATSELIJK NIEUWS, MAXIMUMPRIJZEN NAAIGAREN.™™ De Burgemeester van Wieringen maakt be kend dat door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel de volgende maximum- klein bandrIprijzen zijn vastgesteeld voor naaigaren: dikte 24/28 3 draads 80 cent dikte 36 *3 draads 70 cent dikte 40 3 draads 67 cent dikte 28 3 draads 47 cent alles per klos of spoel van 500 yards, DoBurgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Juli NED. MERV. GEMEENTE te Oosterland voorm. halfIf, Ds. de Vries. Westerland. voorm. halfelf Ds. Onnekes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Hippolytushoef voorm. halfelf Ds. A. Keuter, van O. en W. Graftdijk. REHOBOHT. Voor 10 uur Eerw. heer H. Bakker. ANNA-PAULOWNA. Donderdag vierden de kinderen van School I en 1IT hun jaarlijks schoolfeest. De kinderen van school II te Breezand waren uitgesloten wegens het hecscii?n van Roodvonk, maar deiza zullen de reis ook nog maken als de z:eWe weder een g zins is gewelf en Het weder dat zch in den vrre- gesmorgen u;et erg «mooi liet aanzien werd op den dag c.ch v eder goed. Het was 's morgeni acht ure 'oen de prachtige boot van Gebt Zur Muilen "de reis naar Koedijk aanvaardde. Vandaar geloopen naar Bergen naar de spe'/el- tuin van den heer Bruin en daar genoten van een Jan Klaassen. Na vervolgens nog wat gespeeld ie hebben vertrokken ze ongeveei.r half drie de stoet naar Schoorl naar hét hooge Duin. Vol ,vaa 't genootene werd de reis naar de boot te Schoorldam aanvaard. Het was te ongeveer 7 ure dat de boot te West- Einde door een groote menigte werd opgewacht om de Kinderen weder huiswaarts te brengen. Deze dag is weder tot en onvergetelijke gemaakt. Een woord van dank komt zeer zeker.tfe muziek toe die haar vroo- lijke toonen weder als voorheen telkens liet hooren. Burgelijke Stand der G^m. Anna - Paulowna, Ingeschreven over de week van 12 tot 19 Juli Geboren: Guurtje, d.v. Cornelis Slikker en van Aafje Volder Johanna Maria, d.v. Alphons van Guijze en van Valentina Beraphina van Door- soelaar. Jan, z.v. Picter Voorthuijzen en van Bar dina Helena van Rozelaar. Hermamna Cornelia, d.v. Jacob Raven en van Gezina Davids. Getrouwd. Hendrikus Gerardus Koelink en An na op 'it Veld. e Overleden. Simon Bakker, olid 53 jaren, echt genoot van Antje Wit. BRANDSTOFFENCOMMISSIE Anna Paulowna en Wieringerwaard. Voor beide gemeenten is op bon 4b. verkrijgbaar: 371/., K.G. Eierkolen voor'1.zoolang de voor raad strekt en de overigen: 371/„ K.G. anthraciet voor 1.25. En voor allen 20 stuks aanmaakturf voor 0.40. ALLES A CONTANT.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2