Blistü en Brttin gij- Kermis Zondag en Dinsdag Bal. Gehsd nfcawc Dansvloer. Maandag 29 Juli begint te vermageren, -t 28, 29 en 30 Juli VEERRURG. Electrische Verlichting, VRIJEN TOEGANG. NA AFLOOP BAL. H. JONKER. X o o r d ls 31 o i #*- bij G. BAIS Werkstakingen, wegens honger in Duitschland. In het Rijn land is verleden week eer» stak'ug uitgebroken, doordat de onvoldoende voediug het den arbeiders onmogelijk maakte te werken. De staking kwam voor in de Kaiser Wilhelm" fabriek te Hamborn, in het district Dusseldorp waar eenige duizenden Belgen onder de werk lieden zijn. De staking begon smorgens te elf uur De Belgen werden in hun barakken opge sloten, De Duitschers kondnn naar huis gaan De nachtploeg weigerde om zes uur te werken, ten zij dat zij meer voedsl kregen. Op Dinsdag werd extra voedsel beloofd, maar dat was Vrijdag nog niet gekomen. De toestand werd nog onhoud baarder, nu er slechte berichten komen van het front, maar het volk is machteloos en politie en militairen schrikken voor geweldmaatregelen om de stakingen tegen te gaan niet terug. Overal Tabak. Op de Friesche zandgronden wordt dit jaar veel tabak verbouwd. Zij staat er heel goed voor en wordt reeds op stam oe/pgekocht. Per vier kante meter wordt 20 a 25 geboden. Nachtelijke vischafslag. Bij bekkenslag werd Zaterdag te Katwijk atn Zee bekend gemaakt, dat er des nachts om halt twaalf Regeeringsvisch verkrijgbaar zou worden gesteld. Deze visch arriveerde echter niet op tijd. Klokke 12 uur was de visch op komst. De verkoop moest dus om bederf te voorkomen op Zondag plaats hebben. Natuurlijk was dit late uur oorzaak, dat niet alles kon worden verkocht. Coöperatieve varkensmesterij. Te Middelburg is met 39 leden een coöpera tieve vereeniging opgericht met het doel varkens te mesten. Men hoopt verlof tot slachten van de krul staarten te krijgen, die dan voor de a.s. winter in de behoefte aan vlees-ch voor de leden en hun gezinnen zullen moeten voorzien. Beter laat dan nooit!! ij de rechtbank te Haarlem Is een echtschei dingsproces aanhangig gemaakt door een echt paar, waarvan de man 78 en de vrouw 83 jaren teltl Zij hadden er genoeg van! Er zijn er wel meer die dat zouden willen. De directeur van het 1 evens-mi dd el en'bedf ij f te Bussem ontving een gesloten enveloppe met' 150 bons voor een chocoladereep en een schrijven van arbeidersvrouwen, dat ze van deze bons niet gediend waren en met verzoek daarvoor bons voor gort, havermout of rijst te mogen ontvan gt n. Dat ging natuurlijk niethoe gaarne ook, De ongelukkige luchtpost. Zondagmiddag is een vliegmachine van den luchtpostdienst Weenen-Boeidapest terstond na het opstijgen, waarschijnlijk *emgevolge via een defect aan den motor van een hoogte van 1500 M. neergestort. De bestuurder, wachtmeester Ma met, werd gedood de begeleidende officier, de eerste luitenant Tomaschek, levensgevaarlijk ge wond. Waar blijft de bote*?? Sedert de boterrantsoenneer»!.g is ingevoerd houden tal van boerec, die anders alle me'k aan de zuivelfabrieken leverden, thaiv een bi'jng- iiik deel achter om ze ie karnen. Voor de aldus clandestien verkregen boter ma ken zij bij particulieren, banketbakkers, enz.,- prijzen van 4.5.en 6.per KG., ter vijl de productieprijs 2.80 per KG. bedraagt.- 0( k produceeren verschillende als boterpro- ducent ingeschreven landbouwers en zuivelfa brieken grootere hoeveelheden boter dan door hen of door die fabrieken t^gen den vastgestel- den prijs aan de regeering wordt afgestaan. Dat die,dikwijls niet geringeoverschotten even eens tegen hooge prijzen in den smokkelhandel terecht komen, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld, zegt de Avp. 19 —25 Juli. Valsche zilvcrbons. Te Delft heeft de recherche gearresteerd den kolensjouwer J. L. S., wegens het vervaardigen van valsche zilverbons. Bij zijn aanhauding had S. nogg een valsche zil verbon in zijn bezit en bij huiszoeking werd een volledige installatie voor het vervaardgen daar van gevonden, zoomede eenige nog onafgewerkte exemplaren. S. verkocht de door hem vervaaridigde bons a a 1 voor 0.50 ep» die a 2.50 voor 1.25 per stuk. Eenige personen, die deze valsche bons in omloop hebben gebracht, zijn geverbaliseerd. Enkele valsche zilverbons -zijn opgespoord en in beslag genomen. Zij die achter de schermen zitten. Smokkelaars worden in Breda zwaar gestraft; de maximumstraf wordt herhaaldelijk toegepast doch omdat achter hen die kogels en aanhoudin gen moeten trotseeren meer gegoeden injagen, worden de ronselaar met de grootst mogedijke strengheid behandeld. Een handelaar in melk en boter uit Ginneken, die werkloozen tot toe bood „per vrachtje" en hun aanspoorde om kameraden mee te brengen om ook te „dragen'," hoorde deswege door het O. M. te Breda één jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. 1 Suiker vo°r Hotels, enz. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat hotels, café's, restaurants, pensions en derge lijke inrichtingen ten aanzien der suikeTrantsoe neering als industrieelen worden beschouwd. Zij moeten derhalve bij het Rijkskantoor voor Sui- ker tee Amsterdam aanvragen om ingeschreven te worden. De burgemeesters meogen geen aan vragen van dergelijke inrichtingen goedkeuren, maar dienen de belanghebbenden te verwijzen naar het Rijkskantoor voor Suiker. Bedorven bruinbrood. Maandag is te Amsterdam ruim 1000 K.G. bruin brood naar de stadsbelt gebracht oin daar te worden verbrand. Het brood was Zaterdagavond gebakken en Maandag morgen bleek het leng er in te zitten. Naar onze medewerker uit vakkundige bron meedeelt, wordt door de bakkers hier ter stede algemeen geklaagd over het verstrekken van min deugdelijke grondstoffen voor de broodfabrikage Vooral over een bepaalde fabriek heerscht, we gens de levering van buitengewoon slecht onge- build meel, groote ontevredenheid, zozelfs, dat tij de distributie-autoriteiten er op zal worden g' aangedrongen,, becfoeUcn maler uit te sluiten van de lev»»mg voor Amsterdam, Btóihiegen en ontd.iiken door alle partijen in den Nederlander leest men volgend scherp maar raak artikeltje Aan het geachte publiek Aoidt bekend gemaakt, dat de wi bedrie gen en ontduiken zijn afgeshaft omdat hun be- teekenis niet meer bekend is. en dat smokkelen voortaan behoort tot de Christelijke en maat schappelijke deugden, waartoe in de scholen wordt opgevoed. Zij, die met sluik- en kettinghandel hun fortuin hebben gemaakt, zullen in alle kerken met open armen worden ontvangen, terwijl in deze ernstige tijideni Godsdienst en leer alleen binnen de kerk muren, in 't bijzonder op de preekstoelen, zul len worden gehandhaafd doch in 't dagelijksch leven buiten dienst worden gesteld. Verder wordt ter kennis gebracht dat dagelijks vele Christelijke varkens schapen, kalveren en koeien worden gewurgd, of beenen gebroken of de hersenns ingeslagen, om ze met een vroom ge moed uit nood te kunnen slachten. Verkrijgbaar is Ned. Herv. runtdvleésch, geslacht in duistere plaatsen. Gereformeerd A varkensvleesch, geruischloos schoon gemaakt. Gereformeerd B kaas, bij maanlicht vervoerd. Roomsch-Katholieke boter, zeer devoot onttrok l<eru aan de distributie, Anti-Revolutionnaaire aardappelen door stoere Calvinische schippers aangevoerd. Chr.-Hist. tarwemeel, achteergehouden van het regeeringsgraan. Gereformeerde Bondskoffie. Confessioneele thee. Ethische gort en rijst. Schoenen om aan te passen voor ieder wien ze passen. V De'prijzen van bovenstaande artikelen zijn ge steld overeenkomsig ihet maximum beginsel der handelaars. Menschen met een geweten kunnen er geen ge bruik van maken. Alle anderen kunnen met ge- loovig vertrouwen deze artikelen aanschaffen op vertoon van een bon, waarop vermeld „Men be hoeft de overheid niet gehoorzaam te zijn. al is zij Gods dienares. En aan de keerzijde: „Gij zult God niet dienen maar den mammon." Het Voorzienigheidscomité. Een zonderlinge kip. Bij een landbouwer in Haarlemmermeer heeft een kip zich aangewend dagelijksch een ei te leggenop het bed van een der knechts in de schuur. Hoe men de kip ook verjaagt, het bed blijft haar geliefkoosd plekje. Deze week legde ze zelfs een ei op het hoofdkussen, terwijl de man lag te slapen! Rijwielbanden. Er liepen geruchten als zouden met 1 October van overheidswege alle rijwielbanden in beslag worden genomen, waadoor het wielrijden onmo gelijk zou zijn. Het is de H. Ct. echter gebleken, dat vooralsnog bij de Regeering geen plannen daartoe bestaan, Bo°mbladeren. In dezen tijd van voedselschaarschte, ook voor het vee, wordt de voedingswaarde onderzocht van tal van productent, die daarvoor het vee, wordt de voedingswaarde onkomen. Zoo ook van boombladeren. Deze kunnen in verschen en ge- droogden toestand als bij voeder gebruikt wor den. Gedroogde bladeren staan in voedingswaarde ongeveer gelijk met middelmatig H oi. In deze en de volgende maand is het gehalte aan droge stof en dus aan voedende bestanddeelen het grootst, later wordt het looizuurgehalte te groot. Bij zonnig weer vormt zich veel zemeel in de bla deren, daarom is het gewenscht deze tgen den avond te plukken. Het drogen der bladeren, mag niet in de zon geschieden om den smaak te be houden, ook mogen ze dan niet natregenen, wijl de voedende bestanddeelen er dan weer uitloo- pen- Het mest in aanmerking komen de bladeren van acacia, berk iep, populier, linde, kastanje, esch en wilg. Minder geschikt is het eiken- beu kenblad. Een la'te nieuwjaarswensch. Dinsdag ontving een bewoner van de Lombok straat te Enschedé een Nieuwjaarskaart, die ruim 7J1 jaar heeft noodig gehad om de plaats harer bestemming te ebreiken. Ze was n,'. op 31 De cember 1910 te Hoogeveen afgezonden. De afzen der der kaart is inmiddels reds voor enige jaren overleden. De oogst. In de provincie Groningen is het ienhalen van den oogst in gang. Als men in aanmerking neemt, dat de landerijen te weinig kunstmest verkregen dan is zeker de oogst boven verwachting. Re kent men niet met dit tekort aan kunstmest, dan mag men zeggen oogst is middelmatig. Aan de rogge Heft de harde wind schade ge daan; de tarwe is goed; de erwten best; de boo- nen, voor vevoeder, uitnemend. Gras is er op dit oogenlblik niet veel, maar meer dan het vorige jaar; de gerst is best; het koolzaad vrij goed; de jonge klavers staan er goeid voor, Te duur verkoch't vleesch. Voor vele slagers te Steen,wijk schijnt en geen wet meer te bestaan, zoo schrijft men. Zij slacht ten den laatsten tijd, of zij nooit van 'n slacht verbod hadden gehoord, trekken zich er althans bitter weinig van aan. Met het nuchter kalfsvleesch, dat de regeering hun voor 271/, cent per half K.G, verstrekt, en dat zij op bons voor 50 cent per half K.G. zon der been aan de ingezetenen moeten leveren, han delen sommigen al even willekeurig. Een slager deed bij den directeur van het distributiebedrijf aangifte, dat eenige met name genoemde slagers ver boven den vastgestelden maximumprijs ge noemd vleesch verkochten. De financieel krach tige ingezetenen betaalden 1.30 tot 1.50 per half K.G., zulks natuurlijk ten nadeele van den minder gegoede, die dien prijs niet kon besteden. Een, onderzoek bracht de waarheid van die aan klacht aan het licht. Enkelen dreven de vrijmoedigheid zelfs zóóver dat zij bedoeld vlesch aan klanten buiten de ge meente leverden. Spel van den bliksem Dinsdag trof de bliksem de pastorie van Meer veldhoven. De pastoor die zich red,se te bee-d be geven had, schrok niet weinig toen hij het hemel vuur zijn kamer in zag dringeen, rond zijn leger stede draaien, om zich dan langs het raam te ver wijderen. De pastoor bekwam geen- letsel. Bedorven eenheidsworst. Te Bergen arriveerde een hoeveelheid van 460 Kg. eenheidsworst die bij aankomst geheel bee- dorven blek. De worst was nJb. van Utrecbt af als ijlgoed 3 dagen onderweg geweest. De worst werd afgekeurd. Ook de ontboden keurmeester Vonden niets anders doen», waardoor de worst vandaag een grond in ging. De Bergenaren kri; gen voor de afgekerude worst echter geen andere Geen intrekking van militaire verloven. Op verzoek van een Vereeniging voor Volks gezondheid om wegens de Spaansche ziekte de militairec verloven voorloopig in te trekken, heeft de opperbevelhebber het volgende geant woord: In antwoord op uw schrijven en onder waardeerng voor uwe zorg voor de volksgezond heid, voor wat betreft voorkoming van de uit breiding der Spaansche ziekte door intrekking van militaire verloven, heb ik de eer u, na ge houden overleg met den Inspecteur van den Geneeskundigen dienst de Indmacht, mede te derlen, dat het docr u aangeduide middel niet zal worden toegepast. Omtrent de uitbreiding der bedoelde ziekte is nog zoo goed als niets met zekerheid te zeg gen, doch op dit oogeniblik komt het niet onwaar schijnlijk voor dat de uitbreiding plaats heeft door een zich in de lucht bevindende, zich snel verspreidende smetstof, meer dan door in fee'le van persoon op persoon. Het intrekken van all* militaire verloven acht ik derhalve een maatre gel, die vooralsnog niet is gerechtvaardigd." Naar het Huis van Bewaring te Maastricht zijn overgebracht een 3-tal landbouwers en een soldaat uit Echt, wegens oplichting van een Duu scher voor 1000. Zij hadden tabak verkocht en leverden..zeegras PLAATSELIJK NIEUWS. DISTRIBUTIE WIERINGEN Kindermeel. Bij de ondervolgende winkeliers is, uitsluitend voor kinderen tot zes maanden en tot één jaai' kindermeel verkrijgbaar tegen, 40 ct. per pak van 1 pond en 21 cent per half pond. E. Lossie, Wed. Wigibout, Wed. Kaleveld, C. Foppen en R, Tijsen, Met den meesten nadruk wordt den winkeliers er op gewezen, dat dit meel uitsluitend mag wor dan verstrektaan de huisgezinnen, waarin kinde rtn van bovengenoeïmde leeftijd en tot geen groo tere hoeveelheid als 2 ons per week voor kin deren tot één jaar. De Directeur v/h. Levensmiddelenbedrij! W. F. LUB. WAARSCHUWING Met verwijzing naar de onlangs door Heeren Burgemeester en Wethouders gedane kennisge ving worden verhuurders van woningen, die se dert 1 Januari 1916 de huur der door hen ver huurde woningen verhoogd hebben of na dien da *uir| een vroeger niet verhuurde woning verhuurd kelfcen, er aan herinnrd dat zij vóór 1 Augustus a s. ^goedkeuring van de huurprijs aan de Huur- ctmmissie moeten verzoeken. Farmulieren voor het verzoek zijn ten raad- J'uiz^ verkrijgbaar. Vttzuim van een en ander wordt gestraft met een feldboete van ten hoogste 1000. Wbringen, 23 Juli 19'S De Secretaris der Huurcommiss-e. e VAN DUIN. ANNA-PAULOWNA. De kermis belooft dit jaar zeer druk te wor- den Gearriveerd is de soomcarrousel van Mej. Wed. Peeteers op het schoolplein. Circus B*.a::es in het Bonkje De Smet's danszaal. Voor het Raad huis het eerste klas Theater van Jean Klein Dirks Zweefmolen met zijn prachtig orkesta'^el Luchtschommel van Duif verder Theaters Zweefmolens Luchtschommels schiettenten Hoepla's en de noodige Koek- Gebak- Sui ker- en Palingkramp,n Id Veerburg Zondags en Dinsdags Bal ter afwisseling de beroem de Prof. Cocadores en Maandag het TooDeel sluk Blank en Bruin. Inde nieuwe zaal van Slikker alle dogen gelegeuheid lot dansen met groot orkest Maandags opvoering van het Tooneelsluk Het Poppenhuis. In Bree- zand ook het noodige en daar Maandags Harddraverij en Dinsdags Ringsteken. Als het weer wat medewerkt beloolt het dus in Anna Paulowna weer reuzenkermis te wor den. Burgerlijke Stand Anna-Paulowna. Geboren: Jan, zoon van Lilbbertus Woudstro en Neeltje Rozelaar. Anna, dochter van Corne lis Tuinman en Alida Agatha Speets. Bernard, zoon van Gerrit Johannes Reinerus Enzerink en Adrrana Alberdina Gerritsen. Overleden: Neeltje Bijpost oud 66 jaren, echt noote van Hendrik van Twuijver. Elizabeth Vermaat, dochter van Willem P'eter Vermaat en Elizabeth Bosch, op in Muziek en leiding van de Familie POLAK uit den Helder. Ter afwisseling optreden van de Wereld beroemde Moppenkoning Neerlands beroemdste MARKTHU- MORIST uit AMSTERDAM, wie dus hartelijk wil lachen kome eens luisterèn. Geen verhooging van Entrée. In het Café uitvoering door Cicero van Indisch tooneelspel in drie bedrijven door MARESCO MAR1NN1. Zaalopening HALF ACHT. Entreé f !•- Besproken plaatsen 10 cent. Stalling voor paarden en rijtuigen. Rijwielen in het groote betonnen pakhuis. Aanbevelend, verkrijgbaar Oever Wieringen. Zondags 'smorgens na half negen gesloten. Als Uw lichaam gaat ver zwakken, Als gij lijdt aan bloedar moede, Oberuik dan Mijnhardt's Levetogen Bij het gebruik hiervan kunt gij van succes verzekerd zijn Bussen van 90 ct. f 1.75 f 4.25 f 8.25- Fabrikant A MIJNHARDT Pharmac Fabriek Zeist. Bij Apoth. en Drogisten.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2