1! WEEKBLAD VOOR WIERINGEf; EN' OMSTREKEN. 9e Jaargang. No. 92. 4i.. Moderne beschaving. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG ea VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.ZO Iedere reg6l meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKET?. VV1ERINGEN. I j Bore.o Kiprelyta.h.eE. WicfEnfca TcL Interc. No. 10. ij Bijbereaa C. Slikker Cx- KJeiae Slnis-Annn - Padowia j Agentschap A. Kecris Gx.. Wierin|erwn«U Hollanders in Duitscliiand. Van de grens wordt aan het H b 1 ge meld Naar wij vernemen, hebben, behalve bij Krwjïp, ook alle bij andere werkgevers lijn de m»l land erg aauzeggiog gekregen DuiUch land ie verlaten. Blijkbaar hebben we hier te doen met een maatregel om de van het front terugkeerende soldaten het eerst op die wijze aan werk te hebben. Landarbeiderswet. Naar wij vernemen kan de algemeene maatregel van bestuur, regelende de uitvoe- ting van de Landarbeiderswet, eiken dag ïegemoet gezien worden. Scheuren Tan grasland. Iu Noord-Holland zal 6 pCt. van het grasland gescheurd moeten worden. Van een ernstige benadeeliüg van de belangen der veehouders zal alzoo geen sprake zijn. S Goede vaderlanders. Binnen enkele uren meldden zjcb te Leerdam honderden aan voor de burger wacht, Ook een grijsaard van 73 jaar. Geen Kermis. Op den laalsten Donderdag van Novem ber is er te Schagen Paardenmarkt, Veulen- markt geheeten. Deze Scheimarkt wordt ge lijk elders in het Noordei kwartier, gevierd met kermisvermakelijkheden. De Burgemeester van Schagen, neett voor dit jaar, wegens heersc.hen van de Griep, hei houden van danspartijen verboden. Ook moet de markt om 4 algeloopen zijn. Toiletzeep. ff. De rnaximnmprijzen op toiletzeep scheerzeep uitgezonderd zijd ingetrokken en het vervoer en de aflevering van dit ar tikel zijn vrijgelaten. Dit is geschied in de verwachting dat Ihans de. toiletzeep, die iu ons land nog aanwezig ig, legen redelijke prijzen in den handel zal worden gebracht, zonder dat zich daarbij misbruiken zullen voordoen. Mocht dat toch het geval zijn, zoodat de prijzen omhoog gaan en zich kettinghandel ontwik kelt, dan zal onverwijld worden ingegrepen en zullen o.m, de maximumprijzen hersteld worden. Jonge ruinen. Op dit oogenblik in ons laud een groot ^aantal overtollige jonge ruinen aanwezig. FEUILLETON „Gabrielle," zeide mevrouw Barclay op droe ven toon. .;cen moeder mag haar kind nooit op geven al doet de hee'le wereld het ook. God i' heeft ons hier geplaatst, opdat we het beeld zij- I ner oneindige liefde levendig zouden houden voor hen, wien Hij het leven schonk met ons; en 'Hij geeft nooit één ziel op." Gabrielle hief het hoofd op en lachte nerveus en bitter,, O, neen Mama, u begrijpt me verkeerd Dacht, u dat ik Sylvia opgeef als mensch? Vol strekt niet; zij zal een uitstekende vrouw voor hem zijn en een goede moeder voor zijn kinderen Maar het vreeselijke dat hij gisteren 'zijn ande re kinderen verlaten heeft!" ..Zijne vrouw?!? Wal zeg je Gabrielle, de vrouw van den man van Hcnriettc Vibeck?" „Ja. zekr. Het klinkt vreemd, ^aar dat kan ik niet helpen. De belanghebbenden hebben aangedrongen op uitvoer daarvan en de hoop daarop heeft de prijzen reeds doen stijgen. Naar wij ech ter uit de meest bevoegde bron vernemen zal van uitvoer heen sprake. De Minister van Landbouw heeft onlangs een alslach- ting van paarden op ruime *ehaal toegezegd, waarvoor deze jonge ruinen zijn bestemd, De bedoeling is, dat het vleesch dezer paar den in de distributie komt By de seos genomen Een bewoner te Delft verkocht aan een kettinghaudelaar aldaar 2ï/0 K.G. thee a f 8 per K. G. De kooper accepteerde dit aanbod eo nam de thee, die in origioeele Van Nelle's zakjes verpakt was mede. Thuis gekomen werden de pakjes geopend en bemerkte de kettinghandelaar dat hij handig bij den Deus was genomen, de zakjes waren gevuld meï boombladereu. Nationale feestdag. Er lieett zich in Hoorn een commissie ge vormd tot het organiseeren van een Natio nale Feestdag op Donderdag 28 November a.s. Het volgende programma is voorloopig vastgesteld 1. 's Morgens Koraalmuaiek var. de Kerk torens. 2. Klokgelui. 3. Optocht. 4. Feestelijke bijeenkomst in de Gioote Kerk, Militaire voorraden vrijgegeven- Naar wij vprnemeu, zullen door de ver schillende rijks kan toren de volgende voor raden, uit de stelling van Amsterdam af komstig, in handen van de distributiekan toren worden gegeven oDgeveer 110.000 kg. kaarsen, 100.000 kg. petroleum, 200.000 kg. gasolie, 380.000 kg. benzine, 200.000 kg. carbid, 3.300.000 kg. gedeeltelijke on geraffineerd zout, 22.000 ton steenkolen, 19.000 briketten en 13,000 cokes, benevens 1.170.000 kg. ruwe koffie en 11.000.000 kg. lijnkoeken. De biddag in het leger- Op 28 November a. s. (algemeene biddag) is voor het geheele leger Zondagsche dienst. Een tegenspraak der Nederlandschc Regeering. Na tien dagen gezwegen te hebben heeft Baronnes Barclay. Atrok ziek onwillekeurig te rug van haar dochter ging rechtop zitten met r'c gevouwen handen in den schoot, en keek als of rij haar eigen ooren niet gelooven kon. „Zou den Oscar en jij er dan in toestemmen, dat je dochter trouwde met een man, dien zij aan de moeder har er vriendin ontnomen heeft?" ..Neen, natuurlijk geven we onze toestemming niet; maar wat helpt dat? We kunnen evengoed dadelijk ja zeggen Oscar zegt wel. dat hij het nooit doen zal. maar er zit toch niets anders op !k zie ons al, hij in zijn rok met de ridderor ders en ik in een paarscne fluweelen japon mijnheer de rechter omhelzen na de :nzegening U behoeft niet zoo verontwaardigd te kijken, Mama, gij zult niet van de partij zijn, dal weet ik heusc-h wel!" t,,Zoo zwak zal Oscar nooit zijn, al ben jij 't. „Ik begrijp niet wat gij toch wil dat .ve doen zullen. Het volgend jaar wordt Sylvia meerder jarig cn dan staat ons waarlijk niets anders te doen dan bonne mine a mauvais jeu tc maken Barones Barclay zweeg lang en keek strak voor zich uit. „Ja, begon zij toen. dus jullie heb ben geen andere macht over je kinderen, dan voor zooverre de wet je die geeft. Gabrielle vloog op. „Dat heb ik altijd gehad Mama, of u het gelooven wilt of niet! Maar nu is hij het diemacht over haar heeft! O, ik weet, dat u Sijlvia veroordeelt" „Haar handelwijze afkeuren, ja natuurlijk, doe jij dat dan niet?" „Ziezoo, daar hebben we het natuurlijk!" bars- Ie Gabrielle uit. ,,En daar heeft niemand het recht toe u niet, en ik niet en niemand!U moest maar eens weten hoe ik zelf was, toen ik hem sprak. Ik had een gevoel alsof ik geborken voor zijn voeten lag, toen hij wegging! Ik zal u eens wat zeggen, Mama nooit in mijn le ven heb ik iemand ontmoet, die me zoo antipha thiek was als Vibeck: maar had ik hem ontmoet als jongmeisje dan had hij van me gedaan kun nen krijgen, wat hij wilde alles De oude vrouw hief het hoofd op. „Neen Gabrielle, dat hadt je zeker niet ge daan, want toen had je nog je beginse'ei» waar aan je niet ontrouw geweest zoudt zijn. Gbrielle was doodsbleek geworden na haar heftigen uitval. Neen, zeide zei na een pauze, mte een lage harde stem; misschien niet. En misschien z Si!v»a v indien zij opgevoed ware als wij, gehoor zamen. en sterven. Mevrouw Barcly verwisselde van kleur, maar antwoordde bedaard. Ja, Gabrielle. ik w; we dat jij meent dat ik Hedwig's focd op mijn ge weten hebt. Ik geloof het niet. Hd ik dat toen gedacht, dan had ik zeker de kracht niet gehad mij tegen haar huwelijk te verzetten. Maar, al was het zoóals jij zegt, dan zou ik nog niet met je over willen steken, want Hedwig is nu daar, waar we elkaar wede. zullen vinden waar zonde, noch smart kunnen deren. Ja. ja, als iedereen te vreden is, dan behoef ik me niet te -beklager. Ik zou ook niet mei willen, ruilen; want als Silvia bij Wolmer Vf-1 beek is, kan ik haar toch af en toe zien ea de Nederlandsche Regeering thans in de „Temps" hef volgende doen pubüceercn le. een tegenspraak va« liet bericht, dat de ex-keizer met aviateurs te Soesterherg gedineerd zou hebben; verklaard wordt, dat Wilhelm Amerongen 'hiet verlaten heelt; 2e. een herichf, dat de doortocht van de Duitsche troepen door Limburg geschiedt met medeweten van Frankrijk, België en Engeland 3e. een verklaring van den minitter-pre - sidenf van 13 November (in de Temps'' van 23 Nov. dat hij den ex-keizer als privaat-persoon beschouwt. De geldigheid der nieuwe broodkaart- We vestigen de aandacht er op, dat de nieuwe broodkaart, welke van geheel an der model is dan de tegenwoordige, en die 25 November a.s, ingaat, tien dagen geldig is. De bonnen hebben de dubbele waarde, voor elke 100 gram kan men 200 brood krijgen.. De minste hoeveelheid, die op een I bon kan worden gekocht, is dus 100 gram. Op een bruinbroodkaart moet minstens 800 gram afgeleverd worden. EEN BEZOEK AAN ANTWERPEN. Een lezer, die voor vier jaren uit België naar ons Ianl uitgeweken is en thans enkele dagen in Antwerpen' doorbracht, verteld een en ander over den huidigen toestand aldaar. Wat een gevoelens makte zich van hem mees ter. toen hij weer in zijn géliefe stad terug was en zijn daar achter gebleven moeder hoopte té- rug te vinden. De Duitschers verkochten voor be spottelijk lage prijzen de eens in de entrepots opgeslagen voorraden. Meel, vleesch, kleeren alles werd te koop aan geboden. Op de paardenmarkt sierde reeds een enkele vaderlandsche driekleur den gevel van een huis. Over het algemeen konden de Antwer penaren nog maar niet gelooven. dat zij nu wer kelijk van de Duitschers bevrijd waren en dor sten daarom het geliefde zwart-geel roode doek nog niet van hun huizen te later» wapperen. Den volgenden morgen echter alom in de stad de vaderlandsche kleuren. Overal zag men toen menschen van allerlei rang en stand met levens middelen huiswaarts keeren. Men kan zich in de vreugde van onze zegsmn avoorstellen, toen hij zijn broer, dien hij reeds na 4 jaren niet gezien had, weer ontmoette en dan nog wel zoo geheel onverwachts op straat. Alle omstanders waren mede verheugd over dit terugzien en dergelijke dat zou ik niet kunnen wanneer zij bij God was. Gabrielle Er werd geen woord meer tusschen haar ge wisseld. Gabrielle beantwoordde den verantwaar digenden uitroep harer moeder niet en beiden zwegen lang. Mevrouw Barclay in stilte, zonder tranen en Gabrielle met haar clboog op den schoorsteenmantel geleund, staarde wanhopig voor zich uit. Consul Hasselsröm kwam binnen. Hij was al tijd goede vrienden geweest met zijn schoonmoe der dikwijls vond mevrouw Barclay het minder moeilijk met hem te spreken, dan met haar doch ter. Hij was zoo dankbaar voor haar deelneming, zoo verontwaardigd op de twee schuldigen en zoo gul in het geven van zijn verzekering dat hij nooit er mocht gebeuren wat wilde zijn toestemming zou geven. De barones stond op en drukte hem de hand Gabrielle omhelsde zij, maar niet zoo hartelijk als bij hare komst. Den geheelen dag was zij ernstig en stil cn Carl Gustav zag aan naar bleek gelaat en sa mengeperste lippen, dat zij trachtte het verdriet te overwinnen, waaraan zij niet toegeven wou dat wilde zij nooit. Pas toen zij 's avonds in haar armstoel bij het raam zat en de avondzon op de appelboomen gadesloeg en Carl Gustav de cou rant las voor het andere venster, zeide zij Je hebt gelijk, mijn jongen, Gabrielle en ik be grijpen elkaar niet meer. Hij legde zijn courant neer. Ja. ziet u, Mama. Gabrielle heeft alles op eene kaart gezet, en dat was haar opvoedingssysteem. En. het tegenover gestelde bewijs te leveren, van hetgeen men be wijzen wilde, brengt een wond toe, die geen aan raking verdraagt, en, zeker niet van haar, die zij overtuigen wilde. Laat haar met rust, Mama. La ter verandert het misschien. Ik had haar zoo graag haar leed willen helpen dragen. Het gebeurt heel zelden dat de eene mensch den ander daaiin helpen kan. Ja, maar je eigen kind moet je toch kunnen heipon. tooneelcj» .spelen zich herhaaldelijk af. Toen kwa men de eerste Belgische soldaten, Vlamngen uil Capellen en Westmalle. Antwerpen binnen. Ze werden niet vragen overstelpt iedereen ver langde van hen te weten, wanneer „ze" (de be vrijders) r.u eindelijk zouden komen En ..ze" brachten goeds nieuws. Wel een 5000 Belgishe csoldaten hadden le Gent niet langer kunnen uithouden en waren nu onderweg naar de Sclicl- destad. De enkelen, die vooruitgekomen waren, werden op uitbundige wijze ontvangen. Moeders hielden haar kinderen in de hoogte om den hel den van den ser te Kussen. De Antwerpsche meisjes vliegen hen om den hals, verheugd als zij zijn over de komst der red ders. En telkens komen weer nieuwe groepjes soldalen de stad binnen. Een plechtig oogen- bl-k is het, als de Duitsche vlag van den toren der Lieve-Vrouwenkerk neergehaald Jwordt en men haar vervangt door de Belgische driekleur. Eerst ademlooze stilte en dan golft ver uit dui zenden keelerr de Vlaamsche Leeuw de lucht in. Men is weer vroolijk, men kan weer lachen, aan wat geleden is. denkt men niet meer. De muziekvereeniging ..Grétry" heeft haar docr de langdurige rust reeds groen geworden instru menten te voorschijn gehaald en spoelt er lus- ig op los. Dat -,e instrumenten niet gestemd zijn, doet niets ter zake. Voor het stadhuis wordt een ovatie gebracht aan den burgemeester, die zeer onder den indruk van dit hulde-betoon. in war me bewoordingen zijn dank uitbracht. Een au to met hoofd'-officieren komt het plein op en plots weerklinken de bekende tonen van de Reveille van hef 5de linie-regiment over Het plein. Daar kwamen ze. de Antwerpsche jon gens, getooid met die Belgische kleuren terug in de stad, welke ze vier jaren geleden verlie ten. Met onbeschrijflijke geestdrift werden ze ontvangen. Thans "ftijn ze weer fcrug in dc oude St. Jcris-kazerne. De geheele stad was intuss- schen met vlaggen versierd en 'savonds brandden weer al de lichten, wat het feestelijk aanzien verhoogde. En thans was hel wachten op de komst des konings. die zooals de lezers weten, verleden Dinsdag zijn intocht hield. Intusschen kwamen steeds nieuwe troepen aan en °P een vraag van de zegsman aan de solda ten betreffende een eventueele revolutie, luid- do het antwoord:.. Wij willen geen revolutie, voor onzen koning willen wij ons leven geven. Hem, dic bij ons in de loopgraven grijs is^ geworden, blijven wij trouw." Hij lachet zacht, weemoedig. Ja, zoo lang het nog een kind is, maar de jongen vliegen uil he? nest en Ja, dat is natuurlijk de groote fout van ons moeders, dat we maar te dikwijls vergeten dat hei geen kinderen meer zijn. Neen, moedertje, hij trad op haar toe, en nam haar hand in de zijne, dat is geen fout het is zoo heerlijk dal er niemand is, die onze grijze haren niet ziet en ons „mijn jongen blijft noe men. Zij drukte zwijgend zijn hand. Spreken kon zij op dat oogenblik niet. Toen zij zijn vingeren los liet. ging hij tegenover haar zitten. daar waar hij voor een paar dagen geleden met Elza had zitten praten. Carl Gustav, begon de oude vrouw plotseling, ik kan nie niet vcreenige met de gedachte dat jij zoo eenzaam achter zult blijven, wanneer ik eens niet meer ben. Bij Hasselsröm zul je je toch nooit thuis gevoelen. O. laat ons hopen dat ik dan ook oud ben. Ik heb te intens geleefd om lang op aarde tc blij ven. En dan ga ik ook gauw dood en kom ik bij u. Ja. maar je bent nog jong. Ik zou je graag ge trouwd zien Getrouwd, ik? Hij lachte hartelijk Neen Ma ma nu vergeet u mijn 45 jaren Vibeck is toch zeker niet veel jonger, en die heeft blijkbaar nog charmes genoeg. En jij hebt toch dat op hem \oor. dat je nog niet getrouwd geweest bent. Ja. kan men dat eigenlijk zeggen Een dweper als ik. moet geen vrouw nemen hij is getrouwd met zijn idee. Ik ben te oud voor verliefdheid en zulke gekheden, maar ik ben nog in de kracht van mijn leven en als mijn idee mijn leven eischt. dan geef ik het. Zij zag zijn oogen flikkeren O. neen, Carl Gustav. dat is je tich geen ernst 't Was of plotseling het vuur zijner oogen werd uitgcbluscht en hij glimlachte gelaten. Neen. u heeft gelijk, misschien wel niet. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1