EEN MOTIE. Aan de Nederlandsche Regeerin.g en Volks vertegenwoordiging is de volgende motie gezon den De openbare vergadering van den Vredeskring R< '.tc-rdam op Donderdag 21 November 1918 o- verwegende, dat de tijd rijp is voor ingrijpende hervormingen, onder welke afschaffing van der. oorlog dienstplicht een eerste plaats inneemt overtuigd, dat de overgroote meerderheid van het Neder!and«che Volk in stemt met dezen eisch van bes.-having en geweten van oordeel dat ons goede voorbeeld in dezen ni- chtigen en gunstigen indruk zou maken op de regeer ringen va regeerigen van alle beschaafde landen nu alom naar ontwapening wordt ge streefd. Algeheele demobilisatie. Afschaffing van dienstplicht Instelling van een vrijwilligerskorps voor ge meenschapsdiensten. grensbewaking, voedseivoor ziening, enz.. Vrijlating van alle krij^tuchte- lijke veroordeelden. Amnestie voor militaire deserteurs. DE CARBIDNOOD. Het op eer. mijn geloopen en gezonken Neder landsche stoomschip Mercedes, van Rotterdam naar Sarpsborg, was onderweg, om aldaar een lading carbid in te nemen. voor Amsterdam. Door het verloren gaan van dit stoomschip is dus een stagnatie gekomen in .den aanvoer van carbid, waaraan thans zooveel gebrek heerscht. Meer Koffie. Naar het „R b 1 verneemt, zal binnenkort dö hoe>eelheid der gedistribueerde koffie worden verhoogd. Middel teg-en mond en klauwzeer. Een particulier hier te lande schijnt er in geslaagd te zijn eeu uiiddel tegen mond en klauwzeer. Hij moet ;n kleinen kring reeds voor eenigen tijd uiisiekende resulta leu met liet geneesmiddel hebben bereikt. Teceiude het middel in do toekomst een meer al ge ineen e toepassing Ie doen vinden, heelt de uitvinder zich in audiëntie tot den Minister van Landbouw gewend en diea voorgesteld proeven met het geneesmiddel te oudernemen. Door den Minister is een nader onder zoek toegezegd. Distributie van Koffie- De Minister va» Landbouw heeft het vol gende bepaald Gedurende het tijdvak van 1 December tot 15 December zal door detaillisten aan verbruikers worden atgeleverd op bon 42 eener thee- en koffiekaart 0,05 Kg. koffie. Gedurende het tijdvak van 10 December tot 31 December zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon 43 eener thee- en koffiekaart 0,05 Kg. koffie. DE ROUTE DOOR HET KANAAL. Het Ncderl. stoomschip ..Noord"' van Amster dam naar Amerika vertrokken, om een lading graan voor onze regeering te halen, zal de rou te „om de Zuid", aldus door het Engelsche ka naal volgen. Dit is het egrste stoomschip dat van Anrstec- danrn uit deze route, welk de reis minstens ze.' dagen korter maakt, neemt. VREDESMONUMENT. De Vereer.iging V.V.V. te Arnhem heeft verte genwoordigers van alle organisaties en vereeni- tangen tot bijwoning van een vergadering op 28 Nov. a.s. bijeengeroepen teneinde aldaar te be spreken een door' de vereeniging ontworpen plan om met vereende krachten te komen lot de •prichting van een Vrcdesmonument niet een gewoon stoffelijk monument fontein of dergelij ke;ter-gedachtenis aan het thans geleden oor logswee en tevens als uiting van groote dankb iar heid welke de burgerij bezielt, ru geen vrees iiei behoeft gekoesterd te worden, dat ons vi- dv'énd in de naa nlooze ellende \an denwereld krijg zou worden betrokken. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie van de „Wieringer Courant" WIERINGEN. Geachte Collega! Heel erg vriendelijk word ik in Uw nummer van Vrijdag 22 dezer niet behandeld. Dat de Wieringers de beteekenis van het ge wraakte artikel niet begrepen hebben is alles zins verklaarbaar. Zij beschèuden ons verslag als een belangrijk plaatselijk nieuwtje en oordeel den dus naar hunne plaatselijke gevoelens. En die kloppen warm in hun binnenste. Wieringen zit de Wieringers hoog. Ik weet dat.... en ik ben het met hen eens. Ik vind Wieringen een echt mooi pictoresk ei land en voel mij onder dc Wieringers thuis. Reeds jaren lang. en dat is niet verminderd om dat de Wieringer burgemeester mij een pakhuis met wat O.W. verkocht. Integendeel. Nog bij mijn laatste aanwezigheid besprak ik met enke len een**plan om Wieringen meer bekendheid te geven. Er moet een vereeniging van vreemdelingen verkeer komen en straks -als na den oorlog de reisgelegenheid normaal is zullen we honder den vreemdelingen met Wieringen doen kennis maken. Ik zond al een fotofraaf naar 't eiland nret een bleek gezichtig manneke.maar een stevige boy en de Wieringers zullen nog eens trots, h zijn op de propaganda van ,,de zeegrasperser." Die geen buitennissige reclame noodig heeft en met de w.ierbeweging nog niet zoo erg in de maag zit of hij durfde nog wel zijn vakgenoo- ten het dure zeegras afkoopen. Maar het artikel waarom het gaat, was geen plaatselijk nieuws, "t Is wereld nieuws. Niet alleen de kleine en de groote pers in Ne derland, neen de pers der geheele wereld maak te melding van dit gebeuren. De Duitsohe kroonprins, deman, die geldt als aanvoerder van die oorlogspartij, de man van de ..Frische vroolijke oorlog", die millioenen, mil- lioenen menschen het leven kostte, veel meer millioenen menschen verminkte, ontelbare gezin nen voor heel het leven van alle vreugde beroof de, ineer gouden tientjes vroeg, dan er kleine mosselen zijn in de Zuiderzee, die man deser teert, nu het spel verloren is laf naar ons land. Wij interneeren dezen deserteur als andere Duitsche deserteurs. Neen, niet geheef hij heeft het nog wel wat beter, daar in Oosterland. Moeten wij nu Wieringen gaan ophemelen? Moeten wij vertellen van dat kalme, vriendelij ke eiland met zijn hoog en laag, zijn vrede, zijn gastvrijheid. Zoude dan het buitenland niet denken, dat wi) met dezen man heulen, zoude men dan, om één voorbeeld te noemen, een Wieringer handelaar, die straks naar Belgia mosselen wil verkoopen, niet dien deur wijzen, omdat hij Wieringer, vriend schap bewijst aan den man op w.ien de schuld rust van den dood van vader, zoon of broeder? Of was het onze plicht te wijzen op de groo te tegenstelling van het marmeren paleis in Pots dam en de eenvoudige pastorie in Oosterland, tusschen dc jonge damesf?) in zijden costuums on op lakschoenen, die te koop zijn en de meis jes van Wieringen, die ongekunsteld braaf blij ven? Kortom tusschen wat,, de groote man" noemt, beschaving en 't platte land? Men beschouwe elke zaak in 't juiste licht. De Visscherij Courant draagt verantwoording, haat 'voord reikt verder dan van de Haukes naa den Oever. - -En al tracht de een of ander, die van een on- rfhankelij.k man de waarheid onder den neus ge wreven kreeg, misbruik te maken van eenvou dige trouw der Wieringers; ik stel voldoende ertrouwen in het gezond verstand mijner vrien den van Westerland en Belt, van Hippolijtus- boef en den Oever, van Oosterland en Haukes. Zij zullen hun vrienden wel erkennen. Voor de plaatsing, mijnheer d'e redacteur, mijn vriendelijksten dank. B. J. GELDER. Amsterdam, 25 November 1918. HERFSTPRAATJE VAN HARM EN TEUN. stra hadihet ook gauw in de gaten, dat hij de be zem bij het veilkeerde eind had gevat, en droop af. Als een natte poedel, met de staart tusschen de bcencn volgde Wijnkoop hem na,. HARM. Ik weet dat wel, met Wijnkoop heb ik niks in de pet, ....maar het begroot me toch van Pieter Jelles. Een zijner partijgenooten, die ik na het congres sprak zei ook:, „Pieter heeft een leelijken bok geschoten, maar de partijgenoo ten hebben nog nooit zooveel van hem gehouden als op dit oogenblik. En dat is ook wat waard.! Misschien heel wat meer dan het nadeel, dat hij aan onze zaak heeft gedaan. ..Zoo vertel le die man, en warempel, jó, ik neem het graag an. TEUN. Och er is geen ongeluk zoo groot, of er is wel een weinifje geluk bij. Troelstra is wel een heldere bol, en als hij nu heeft geleerd en 'hij gooit het roer over de goeje zijde, nou dan zal hij niet van de achterste zijn, om de ge- wenschte verbeteringen tot stand te brengen. Ik vind het anders maar zoo beroerd, dat wij nu niet tot onze nazaten kunnen spreken over: „die goeje ouwe beste tijd!" Het „best" kon er voor mij tenminste de laatste vier jaren wel af ..en., voor jou zeker ook wel. of niet?!? HARM. O, kerel maak me niet mal: Enfin, een Grootvader uit 1950 kan dan toch aan zijn kleinkinderen een relaas ophangen van onze dis tributienarigheden. Hij begint dan:..;; Zooals ik jullie beloofd heb, kleine woelwaters, zal ik je nog wat verhalen over den oorlogstijd van 1914- 1918. We moesten toen ons maag een beetje vul len met 2 ons brood per dag. 'sMiddags kon je dan je honger weer stillen met aardaappelen en water, want vet kreeg je een vingerhoed vol en als je meer woudt hebben moest je het maar smokkelen en betaalde je een guldentje drie of vier iper pond. Een ei kostte 30 a 35 centen, per stuk ja per stuk terwijl we in mijn jeugd zongen:..Een cent een ei zoo riep het joodje, met zout er bij!" Geen klein verschil hé, en zoo was het met alles. Een gewone winterjas kostte over de honderd gulden en een paar schoenen 20 a 30 pop en.... zoo vertelde grootvader door! TEUN. Nou ga nog efkes verder, 't Was nog al aardig al werden sommige dingen door Groot vader wei een beetje overdreven. Maar ik stel me voor dat dit ook wel zal gebeuren. .Nou ga ik voor Grootje verder. Toen de lui 4 jaren had den. gevochten alles hamerde er intusschen op los Engelschen, Franschen. Amerikanen, negers chineezen, japanneezen, hottentotten en do ge heele santakraam,toen was het ineens .bom het schieten en vuren was uit .het moordaar- dig vechten werd gestuit en zoo kwam er een glimpje van vrede in de Èuropeesche warwinkel Nou het was voor ons ook noodig tijd:; Want we liepen met gaten in de sokken omdat het stop garen niet te betalen was en met je kapotte- schoenen onder je arm moest je naar het raad huis marcheeren, waar enkele heeren als wa re schoenlappers met kenners blik beoogden of het toch werkelijk noodiig was, dat een paar nieu we achterlappen moesten worden opgezet. en. HARM.Hoor eens, hou nu maar op. want dat zolengedoe is het tppunt van alles ..Wel te rusten. HARM. Die „goede oude tijd" het is een droombeeld uit lang vervlogen tijden. De herin nering er aan is bijna geheel uit ons geheugen weggevaagd. Thans staan we met ons eene been al in een nieuwe periode. nieuwe regeerders, nieuwe verhoudingen, nieuwe behoeften, nieuwe arbeidsvoorwaarden, nieuwe wegen ter berei king van het doel van 'smehschen bestaan. TEUN. Je bent dramatisch vandaag. Ik zal ook beginnen. Het oude Europa is ineengestort, '•Is een huis, dat op zand gebouwd is en dus geen weerstand kan bieden aan de loeiende tempees ten, of als een vermolmde houten optrek die in eenstort bij gebiek aan inwendige stevigheid. Ja, op zand gebouwd was heel de hooggeroem de beschaving en humaniteit van Europa, op rchijn en uiterlijkheid. Vuit en afzichtelijk waren alle onderlinge betrekkingen geworden. En nu?! Een geweldig heimwee vervult de besten der volkeren, een heimwee naar een nieuw Europa. HARM. Prachtig gezcid! Een nieuwe tijd! Dat moet een tijd zijn, waarin de volken de kortzich tige gedachte van machtspolitiek voorgoed van zich a fzetten. Niet de brute macht zal de ver houdingen der volkeren beheerschen, maar dc louterende gerechtigheid. Geen kanonnen en machinegeweren, geen vliegtuigen en duikhyenas, maar de sociale deugden: gerechtigheid, eerlijk heid-, naastenliefde, dat zijn de waarborgen, waai door de vrede in eiken staat, zoowel als tus- 'schen de Staten onderlig kan gewaarborgd wor den. Is het niet zoo Teun?! TEUN. Ja zeker Heerlijk en grootsch is het doel, maar ontzaggelijk zijn ook do moeie- iijkheden welike te overwinnen zijn. jBncünbre- k«?rs en voorvechters moeten er zijn, maar waar haal jc zulke reuzenkerels allemaal vandaan. Wijnkoop en Troelstra waren ook in de verbeel ding, dal zij noodig eens schoon baan moesten maken, maar ze stelden het op zoon miserabe le manier voor, dat de menschen maar liever niet van hun vegerij gediend waren. Nou Troel- INGEZONDEN STUKKEN. DANK EN BEDEDAG op Donderdagav°nd a.s. te Wieringen. Op verzoek van de Regeering zal a.s. Donder dag 28 November over ons heele land tot een, dank en bededag gemaakt worden. Overal zui len de kerken openstaan, en zal daar in woord en gebed' tot uiting gebracht worden, wat in dui zenden harten in dezen veelbewogen tijd is om gegaan en nog omgaat. Wij meenden, dat dezen dag ook op ons ei land niet onopgemerkt mocht voorbijgaa, en be sloten op Donderdagavond 7 uur een samenkomst te houden in de Doopsgezinde kerk te Hippolij- tushoef. Het zal wel eenige moeite kosten de hoogst noodige verlichting aan te brengenei£ deze verlichting zal wel veel te wenschen over latenmaar wij gelooven toch, dat een avond samenkomst meer algemeenc deelname zal vin den en dat is toch de bedoelingdan een samenkomst des morgens. Zoo hopen wij de spanning en ontspannig die zich van ons hebben meester gemaakt in het bedehuis voor God te gedenken. En wij twij felen er niet aan of zeer velen zullen aan onzen oproep gehoor geven om bij deze samenkomst te genwoordig te zijn. Namens de Kerkeraad der Doopsgez, Gem. en der Ned. Herv. Kerk. J. M. Leendertz. De te houden collecte komt ten bate der Na tionale Vereeniging voor miliciens. r L A A T 5 E L IJ K NIEUWS. Wegens1- omstandigheden is het verslagje van de bijeenkomst der Nutsvcreeniging verle den Din'dag :n hotel Lont gehouden, niet ge plaatst. We villen hiervan alsnog melding ma ken. Op die vergadering dan werd besloten de werkzaamheden van Eensgezindheid weder voort te zetten. Het bestuur is samenge.ieid uit de heeren: L. Berghuis, voorz.. Obreon. vice-voorz., P, Bruul secr. O. J. Bosker, penningm.. P. Kaan, Jb. Mostert en Cora. J. Bosker, bestuursleden. De eerste bijeenkomst zal omstreeks half De cember worden gehouden. Voordrachten en bij dragen zullen die hoofdschotel van dezer, avond vormen. Ook zullen aan de leden boeken w r- den verstrekt. Wij zijn er van verzekerd, dat velen met ge- nr-eg.n de opleving van Eensgezindheid zullen vernemen. Moge het tevens een aanleiding zijn dat het ledental sterk toeneemt. BIDDAG. De Burgemeester van Wieringen, in aanmer king nemende, dat door de onderscheiden kerk genootschappen d<en 28sten November is aan gewezen, tot het houden van een bidstond, zulks in verband met den nood der tijden, noodigt na mens den minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, alle werkgevers in deze gemeente uit omf zoo eenig3 zins mogelijk aan de persanen in hunne onder neming werkzaam, op dien dag, des voormiddags tol dat doel vrijaf te geven met behoud van loon Wieringen, 25 November 1918, De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM RANTSOENSERING. De uil reik iug der bons voor de beschik bare raritsoeneeringsarfikelen aan wink^/jera over het tijdvak 330 December zal vrij- datr 29 November plaats hebben. De kaarseu kuDnen de daaropvolgende Za terdag aan verbruikers worden uitgereikt de prijs is thans xaslgesteld op 64 ct per Op bon No 59 van het bonboekje zal on voorzien omstandigheden uitgezonderd, op Zaterdag 30 November 2 ons vleesch be schikbaar worden gesteld, Voor wijk C bij Gebr Poppen. ÊJjBou No 8 van de boterkaart is geldig van 30 November tct en met 8 December; de mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat dc aankomst der boter eeuigzins ver traagd zal worden. Winkeliers dïe nog iu bet bezit van voorraiieu zijn kunnen Zaha- drg tnet den verkoop beginnen. Veehouders, woonachtig in wijk A en B kunnen op Zaterdag 30 November, die wood aehtig in Wijk C en D op Maandag 2 De cember ten behoeve van hun bedrijf een pak kaarsen bekomen. Deze kaarsen moeten, tegen betaling van f 0.64 aan het distributiekantoor worden afgehaald. De winkelier wien zulks aangaat wor den driegend verzocht de boos 58 (rijst— bonnen) ten spoedigste in te leveren of hun voorraden rijst op te geven. ANNA-FAULOWNA. BRANDSTOFFENCOMMISSIE ANNA - PAULOWNA en WIERINGERWAARD. Op bon J0 is verkrijgbaar: voor Anna Paulowna 30 K,G. Anthracie.t fi.- Voor Wieringerwaaid 30 K G. eierkolen (bij aankomst) a f0.80. Distributie Anna-Paulowna. In de weken van 26 November tot eu met 8 December ziju bij den gewonen win kelier verkrijgbaar op bon 67 2Va ons rijst a 14 cent per poud. op bon 68 1 pond groene erwten a 11 cent per pond (uitsluitend op de witte boek- jes.) op bon 69 21/j ons jam a 0.05 per Kg. op bon 70 1 ons gort a 13 et. per pond. op bon 71 1 ons havermout a 16 cent per pond. op bon 72 en op bon 3 kinderzeepkaart een enkel stuk huishoudzeep a 8 cent. op bon 73 21/, ons kaas 20°/# a 371/., ct. per pond of 40°/o a 72 cent per pond. op bon 74 en op aanvulliogs Wittebrood- kaartje 77ste week 1 pond suiker. op bon 94 1 pak kaarsen per gezin a 64 cent. op bon 1 der Kiudermeelkaarl kindermeel en maizeua. De BROODKAARTEN gelden, ingaande 26 Nov. 10 dagen en ingaande 5 December 9 dagen, terwijl op de bons het dubbelef gewicht aau brood kan worden ont\ang»u. Alle aanvuiliugsbroodkaarten wordeu door de bakkers thuisbezorgd. De VETBONNEN gelden voortaan voor 9 dagen. Omruiling van boterkaarteu blijft neg mogelijk. Als een ^jtjzonderheid kan warden vermeld, dat dc arbeider C, B. alhier een schip gelaren heeft met 50 ton suik.erbieten of 50.000 KG. en dat deze zijn geladen in één dag. Dezelfde hoe veelheid is ook geladen door twee anderen, die daar met hun tweeën tweeen eenhalve dag over gewerkt hebben. C.B. toont ons dus een staaltje van uiterste werkkracht. DE EX-KEIZER. De gemeenteraad van Deptford Borough, ver tegenwoordigende meer dan 100.000 burgers, nam een resolutie aan, waarin met nadruk de meen ning wordt uitgesproken, dat onmiddelijke stap pen dienen te worden ondernomen tot het uit leveren van den 'keizer daar diens tegenwoor digheid in Nederland moet worden beschouwd als een ernstige bedreiging tegen de zaak der •geallieerden.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2