GEVORDERDE PAARDEN. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dal als uiterste datum waarop gevorderde paarden door de voormalige eigenaars voor 2/3 van den vorderingsprijs kunnen worden teruggekocht, aanvankelijk bepaald op 3 Dec. nader is vastgesteld op 6 Januari. Aanvragen diie na deze datum inkomen, zullen niet meer in behandeling worden genomen. DE VEEHANDEL. De alge-meene vergadering van de Vereeniging onderlinge verzekering van slachtvee te Purme- rend heeft Maandag besloten aan den Minister van Landbouw telegrafisch ernstig aan te drin gen op vrijen handel in all.e vee, behoudens stren ge sluiting der grenzen. De vergadering was bo vendien unaniem van oordcel dat het ingevroren vleesch zoo spoe dig mogelijk in consumptie moet worden gebracht. DE EX-KEIZER. Onze correspondent te Amerongen seint Zondagavond verschenen aan de poort van het kasteel Huys te Amerongen twee gepantserde au to's, waarin een 12-al personen waren gezeten, die. naar ik heb vernomen, den Keizer te spreken vroegen. Vanwege het late uur, half tien ongeveer en de wijze waarop de inzittenden zich voordeden, vond de wacht de zaak veracht. Op dat oogenblik was geen dorpeling aanwezig, zoodat ik onmogelijk kon te weten komen wat toen geschied is. Maar zeker is het, uit wat later bleek, dat dc komst van ed auto's het noodig dat de geheele politiemacht met geladen karabij nen en revolvers de auto's omringden. De inzit tenden waren druk in de weer en. naar men ver zekerde. bleken in een der auto's geweren te zijn. De heeren werden een oogenblik in verhoor ge nomen. op het kantoor van den rentmeester van Amerongen. Daarbij was de burgemeester, de gra felijke familie en een rechercheur, hier aanwe zig tegenwoordig. Omtrent bet onderhoud.'noch het doel van de komst der heeren was iets te weten te komen. De auto's kwamen uit de rich ting van Rhenen en vertrokken om half elf we der in die richting. Ik vernam nog. dat de in zittenden voorgaven gezonden te zijn van den A- meri'kaanschen gezant om den Keizer te spreken H.bld. CARBIDPRIJS. De minister 'van landbouw heeft maximumprij zen voor carbid vastgesteld. De kleinhandelprijs is: 1.27 per KG. netto, uitgewogen dus inclu sief bus 1.89 per KG. neett, inclusief bus;— 1.65 per K.G. bruto, inclusief bus, irrh. 0.85 KG GRENSINCIDENT. Eergist er morgen omstreeks 5 uur werd in den Tielerhoek nabij de Nederlandsche grens d oor een der bewakingsmansschappen van den Arsol- raadi te Gronau, zekere H. uil Overdinkel gear resteerd, die als verdacht van uitvoer van ge stolen paarden uit Duitschland gezocht werd. Daar H. echter in gezelschap was van twee personen, ontstond' eer. worsteling tusschen den Duitscher en de Hollanders, waarbij de Duitschcr door een schot uit een karabijn doodelijk is ge troffen. De drie personen namen daarop de wijk naar Nederland, v.aar ze echter door de politie zijn aangehouden. SIGARETTEN NAAR SCANDINAVIË. In aansluiting aan het bericht, betreffende het toestaan dcor onze regeering van den uitvoer van sigaretleen naar Scandinavië, verneemt de Tel. nader, dat in totaal en hoeveelheid van 500 millioen sigaretten zal mogen worden uitgevoerd Hiervoor zullen alleen in aanmerking komen die fabrikanten en exporteurs, welke als zooda nig door het Rijksbureau voor Tabak en de N. U. M. zijn erkend. Wat het kwantum pit te voeren sigaretten per fabrikant of exporteur aangaat, ver nemen wij, dat hiervoor als basis aangesomer. wordt één derde deel van den ocgenblikkelijken voorraad tabak waarover de fabrikant beschikken kan. EEN NAALD IN DE PAP. Iemand van Callantsoog (gem. Zijpe) had Zon dagmiddag het ongeluk een naald, welke zich in de pap bevond, door te slikken. Dr. van Dam, al hier. had het genoegen na eenige herhaalde po gingen het gevaarlijke voorwerp te verwijderen. WILSON OP HET VATICAAN. Wilson is door zijn bezoek aan den Paus de eerste president geweest, die een voet in net Va tikaan heeft gezet. OsmHdelijk daarsa bezocht bij de Amerikaansche episcopale 'kerk, waar hi' delegaties van alle protestanTschc sekTen osT ving. De regelen der etiquette werden zorgvul dig in acht genomen. Daarom maakte d.e presi dent de Amerikaassche embasmsade, die feitelijk Amerikaansch grondgebied is, tol uitgangspunt vas al^ zijn bezoeken aan godsdienstige instellin gen. Wilson heeft een drukken dag gehad met het bezichtigen van de mooiste punten en het af leggen vas bezoeken. Na het noenmaal met den koning cn dc konin gin reed de president naar hel Vatikaan. Hier werd hij aan de poort door een pelelon van de Zwitsersche garde ontvangen. Het orkest van de Vaticaan-garde speelde het Amerikaansche volks lied. toen de president den hof van het Vaticaan betrad. De gendarmen presenteerden dewapencn, terwijl mgr. Tacci, majordomo.mgr., Zampini, sa- cristijn van het Vaticaan-paleis mgr. Racca. groot aalmoezen'er. en vier kamerlingen den president ontvingen en tot boven aan de groote trap geleid den. waar een schilderachige groep commandan ten van de Vaticaanwacht hem begroette. Er vormde zich een stoet eta >p den drempel van de Clementijnsche hal hetv^: mgr. Sampere ceremoniemeester, den president namens den Paus welkom en geleidde hem door de wapenzaal naar een kleine deur, die toegang verleend tol de troonzaal. De Paus, die in het wit gekleed was, 'kwam den presient met uitgestrekte armen tegemoeT ei\^ dru'kse Wilson hartelijk de hand. Daarna ging de president de troonsaal binnen mgr. Sampere sloot de deur voor een particuliere audientie, terwijl het gezelschap van den president in de wapenzaal 'bleef wachten. Een bel klonk, mgr. Sampere opende de deur van de troonzaal en stelde het gezelschap aan den president officieel voor. Later bezocht de president in gezelschap van kardinaal Gasparri de Borgia-kamers. Bij het vertrek werden dezelfde formaliteiten als bij de ontvangst in acht genomen. ONGELUK. Een monteur A. van de Z. H. E. S. is te Leid- schedam. bij hot repareeren van de bovenleiding door den stroom gedood. De man laat een vrouw en tien kinderen achter. MOORD. De onbekende persoon, die een paar weken geleden onder Haren bij Oisterwijk op een een zamen weg met afgesneden hals vermoord werd gevonden is nu herkend te zijn de arbeider Van Dijk te Etten (N.-Br.) Door de marechaussee uit Tilburg zijn als daders van dezen moord gearres teerd twee mannen. De Kort, Verhoeven en een meisje, Veldhuis genaamd. Naar verluid is v. Dijk door het meisje naar de eenzame plaats gelokt, alwaar hij door de twee mannen werd afgemaakt en van zijn geld beroofd. THEE. Een ioxender-thee-importeur in 't ,,Hau- delsblad" deelt aiee, dat de eerste theezen- diDg uit Iudië pas iu Februari biet kau zijn. Ed die zeudiug zal dau nog maar be dragen '12000 kisten. Iutusschen aegt hij kuuoen vse van uit Engeland wel aan thee worden geholpen. De Èngelsche Regee ring heelt aan Nederland eect ranteoeu toe gestaan, dat elk oogenblik kan worden ver voerd, Waarom 't dan niet gehaald wordt P Üe Hollaodsche kooplui zijn niet in slaat, om deze thee tegen door de regeering gc- stelden maximumprijs te leveren, Zy zal tl.75 2l f2,-- moeten kosten in de winkels, willen de importeurs uitkomen. Enfin, zouden wij zeggen, laat dan maar komen. Wij smachten naar een kopje thee. Eu wat er nu betaald wordt, is heel wat meer. Ik schreef reeds, dat er nog wel thee is. Langs de straat, in de volksbuurten, worden onnooael kleine pakjes thee aange boden met luide stem, legen zes cent per pakje. Dat is niet duur. zult ge zeggen. Een pakje bevat 2'/* gram. U hebt 4 pakjes noo dig om een potje thee te zetten en tegen dezen prijs berekend, komt een kilogram op vier en twintig gulden. Een regeeriDg, die een dergelijke zwen del toelaat en bezwaar maakt tegen den in voer van thee, die fl.75 of f2,zou kos ten, maakt wel een eenigszine gek figuur. KORTE BERICHTEN. Te Woense! een gemeente van 9000 zielen, zijn «-oer den gemeente entvanger 2000 aanmanin gen cm betaling vann den Koofdelijken Omslag virroi oen. In de Westerkerk te Enkhuizen is een biljet van 1000 gecollecteerd voor de armen. Op Nieuwjaarsdag is door geheel Zeeuwsch- Vlaanderen als nooit voorheen gevlagd. Van huis tot buis wapperde onze driekleur. De Zeeuwsch-Vlamingen hebben hiermede nog eens duidelijk bevestigd dat zij Nederlander wenschen te blijven. Groot tot klein, arm of rijk, ieders borst was met vaderlandsche kleuren of oranje getooid. Ze moeten de Belgen niet De kommiezen namen te Üden van een voer man 650 cementsteenen in beslag, die 1300 stuk ken zeep bevatten. In eiken steen bevonden zich 2 stukjes, GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. INZAMELING VAN BOTER. De Burgemeester van Wieringen brengt Ier kennis van boter producenten in deze gemeente, dat zij gehouden zijn vanaf heden hun boter in te leverenbij E. Bays te De Haukes. Wieringen, 6 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd, JN BOSKER, lo. B. BEZUINIGING BRANDSTOFFEN. De Burgemeester van Wieringen Gezien eene bekendmaking van den Minisierv Landbcuw. Nijverheid en Handel Dcet in verband met de zeer benarde pocilie van de brandttoffenvoorziening in Nederland een ernstig beroep op aller medev.-erkig om bij het gebruik van de brandstoffen de allergroot-te zui nigheid in acht te willen nemen, Wieringen. 6 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd. JN. BOSKFR. lo. B. RANTSOENEERING. Aan belanghebbenden wordrt in herinsering ge bracht dat de maximumkleinhandelprijs voor Re- igeertngsblocm geen verandering heeft ondergaan en derhalve BLIJFT vastgesteld op 20 CENT per pond. Klachten tegen overschrijding moeten wor den ingebracht bij gemeente- of rijkspoliie. De Directeur, W. F. LUB. Vergadering van de coöperatieve Electrische Centrale te Hippolijtushoef. Na opening en voor lezing der notulen had benoeming plaats van een machinist en administrleur. Uit een voordracht door een deskundige uit de sollicitatien opge maakt, werd gekozen de heer P. Duijnker te Wie,ringen, Tot administrateur werd" gekozen de heer N. J. Koorn. Op een vraag van den heer D.Jb. Lont, wel ke rente voor de obligatien zou worden uitbe taald, antwoordde voorz., dat ditt eersl kan wor den vastgesteld op de eerste jaarvergadering, als men uit de rekening en balans kan nagaan, wel ke resultaten het bedrijf heeft opgeleverd, Ech ter is in de begrooting de obligatie-iente bere kend op vieren een half procent en als alles goed marcheert, gelooft het bestuur, dat zulk een per centage wel zal kunnen worden vergoed. De heer P. F. Kuut vindt het vreemd, dat geen datum op de obligaties vermeldt staat. Voorz,. zegt dat dit jammer is. maar het bestuur zal op een eerst volgende algemeene vergadering met een voorstel komen, wanneer de rente van de aandeelen moet ingaan. De heer H.G. Rump vraagt of de besluiten van deze vergadering geldig zijn, waar de helft van het aantal leden niet aanwezig is. Bij inzien dei Stauten zegt voorz., dat de oproeping goed is ge schied, zoodat de stemmingen in orde zijn. Nadat de heer Kuiper nog een reeks van vra gen tot het bestuur had gericht, werd de verga dering gesloten. Vergadering van den Raad op Zaterdag 4 Jan. nam 2 uur. Afwezig de heeren D. Koorn, P. Koorn B. Kal en S.P. de Vries. Wegens ziekte van den burgemeester, voorz. de oudste wethouder, de heer J. Bosker. Na opening volgt voorlezing der notulen. De heer D. Minnes maakt de opmerking, dal niet in de notulen is opgenomen, het gezegde van den heer' Coumau, dat deze met Minnes bij den weg was rondgeweest, dat de rijwielpaden door Minnes te smal werden bevonden Volgens de heer Coumau leek dit echter maar zoo, de weg was nog niet afgewerkt, doch hij had Minnes maar in die waan gelaten. Zal in de notulen worden opgenomen. Ingekomen Stukken. Mej. R. Windsma vraagt eervol ontslag als onderwijzeres. Wordt verleend De heer Minnes acht het wenschelijk, dat als een nieuw® onderwijskracht moet worden be noemd, deze in het bezit zullen zijn van acte's Landbouw en boekhouden. Voorz. doet toe zegging, dat er bij eventueele benoeming reke ning mee zal worden gehouden. De heer D. Mulder Mz„ vraagt ontslag al s zinkput lediger. Wordt verleend. De heer A. Zomerdijk, ambtenaar op het dis tributiekantoor vraagt 100 salarisverhooging. Wordt toegestaan met ingang van 1 Jan 1919. Van de Verloskundige Mej. Dekker-Willegrijp komt een verzoek ter tafel, om verhooging van salaris. De heer Bakker zegt: Ze spreekt in haar a- dres over de duurte. Ik stel dus voor haar een duurtetoeslag te verleenen. Wordt goedgekeurd om 100 duurtetoeslag te verleenen. Op voorstel van B. en W. worden de commis sies ter bepaling van de H.O, over 1919 aldus sa mengesteld: 1. Burgemeester, voorz., J. Rotgans. S. P. de Vries en P. Koorn. leden.2. P. S. Kuut voorz.. N. J. Poel, B. Kat en J. Hermans, leden. 3. J. Bosker voorz.. D. Koorn. D. Minnes en S. Bakker, leden. Vervolgens worden aanbiedingen voorgelezen voor bouwterreinen dokterswoning. Th. Kort biedt aan voor 1000.per snees. Mevr. Pijl voor 500 per snees en J. Kromme- dam voor 1000.per snees. Voorz. zou hel wenschelijk vinder:, indien met het oog op de doktersbenoeming direct kon worden beslist. De heer Minnes zegt, dat S. Kaan grond en huis aanbiedt voor 10.000 terwijl hij zijn woning te huur beschikbaar stelt voor 20 per week; De heer C. Kaan wal zijn woning en terrein verkoo- pen voor 8.000 De heer Kuut zegt, dat de woning van C. Kaan geen doktershuis kan zijn. .„de heer Poel meent dat het nog wel gaat. De heer Minnes vindt het gewenscht dat, waar de eenigste sollicitant, de heer Piccardl, niet meer huur als 600.wentscht te geven, eerst eens een begrooting van klosten werd opgemaakt en een beslissing werd nit/gesield tot een volgen de vergadering, Wcrdt aangenomen, Voorz. zegt, dat de gemeenteopzichTer de heer W. Hermans zich geppasseerd acht. waar aan Arie Poel, werd' -opgedragen oen tee- kening tc maken. Waar heb, gemeentebestuur van oordeel was, dat de heer IJe'.mans geen tiid zou hebben, zegt hij zelf het tegendeel. Wordt beslo ten, dat thans beide heeren' een schets moeten vervaardigen. Wordt op voorstel van den hWr Minnes be sloten, dat een bedrag van ten lioogsle ƒ15000, als basis van de kosten voor een fdokterswoning met inbegrip van de kosten van «en terrein wordt aangenomen.. Wordt overgegaan tot het benoenien van een nieuwen dokter. Zonder dat voorz,. de redenen bekend zijn heeft de heer Loohuizen zich plot seling als sollicitant teruggetrokken. Dadelijk is toen aan den 'heer Piccardl getelegrafeerd en van hem is een gunstig antwoord ontvangen. Met 5 stemmen voor en 2 blanco wordt de heer Piccardt tot gemeentegeneesheer benoemd. Volgt Rondvraag. De heer Minnes is nog in geenen deele met de werkzaamheden aan den weg tevreden. De rijwielpaden zijn en blijven te «mal, de roode baksteen die er in is gesltopt is niet de steen volgens bestek, piketpalen neemt men nergens waar, en ook worden 'snachts voor de veiligheid geen' lantaarns neergehangen. Ve le heeren van den Raad' geven 'hun instemming te kennen. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand der Gemeente WIERINGEN. Geboren Rc-inontje d. v. D. Tijsen en G. Sportcl. Ondertrouwd eu Getrouwd Geene. Overleden Geertroida Catharine d v. A. Klein en W. Koorn oud 3 jaren. S. Minnes, we/n. van E. Wagemakcr. oud 72 iaren. Geertje Lont. eebtgen. vao J. Wiegman, oud 80 jaren. J. Wigbou!, echtgen. van A. J. Wimmers, oud 47 jaren. Jacob Mulder, wedn. van R, Scliarwee, oud 95 jaren. ANNA-PAULOWNA Naar wij vernemen zal op den Nutsavond van de Vereeniging „Nut en Genoegen" worden uil- genoodigd de Heer en Mevr. Speenhof!, Naar men ons meldt heeft de heer J. H. ter Burg zijn hief^élaairszaak overgedaan aan den heer J. Hollander te Breezand Zelf heeft hij een café gekocht te Schoorldam. BRANDSTOFFENCOMMISSIE ANNA-PAULOWNA en WIERJNGERWAARD. Op bon no. 16 is verkrijgbaar: voor WIERIN- GERWAARD 30 K.G. amlrachiet voor ƒ1.of 30 KG. eierkolen voor ƒ0.80. voor ANNA- PAULOWNA voor klanten van Wilms en Muntjewerf: 80 spanturven voor 1.35, en 15 KG. antraciet voor 0.50 of 15 K.G. eierkolen voor 0.40 Voor klanten van de andere handelaren: zevenen een halve KG. eierkolen voor 0.20 en 120 sponturven voor 2.02. OUD-PRESIDENT ROOSEVELT OVERLEDEN. Maadugmorgen om 4 uur is oud-president Roosevelt te Londen overledan slechts zijn naaste familieleden waren er bij tegenwoor dig. Sinds Nieuwjaar moest hij wegeusziju gezoodheid thuis blijven, Gisteren kreeg hij een aanval van rheunialhiek, welke een ont steking veroorzaakte. Theodore Rooeevelt werd den 27e Octo- ber '1858 te New-York geboren. Zijn stam vader was Klaas Martenszen van Roosevelt, afkomstig uit Zeeland, die in 1649 met ziiu vrouw naa- den Nienwen Wereld overstak en zich te Nieuw-Aoisterdam vestigde. Roo- scvelts vader behoorde tot de aanzieolijkste ingezetenen van New-York. Zijn moeder, Martha Bulloch, was een afstammeling van Arehibeld Bulloch, den eersten revolution airen geuvernevr van Georgia. Hij was tweemaal gehuwd. De bekende Alice Roo sevelt was een dochter uit zijn eerste hu welijk. SMAKELIJK SCHEEREN. Te Borkcl, Noord-Brabant wordt den klant voor het scheeren gevraagd:,, Op de duim of op de lepei?" Naar gelang het antwoord wordt daar na het slachtoffer de dui r, des kunstenaars of een lepel in den mond geduwd, waardoor het vel strak komt te staan, t:i de VunsTbewerking een gemakkelijk doch voor den patiënt minder smakelijk verloop heeft.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2